DE HOLLANDSCHE VOETBALLERS DOOR DE BELGEN GESLAGEN MAANDAG 8 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 EEN VERDIENDE 2—1 OVERWINNING DER ZUIDERBUREN Oranje en v. d. Meulen spelen een onbevredigenden wedstrijd. De laats to wedstrijd van het voetbalsei zoen, de belangrijke wedstrijd tegen de Belgen, heeft een voor Oranje onbevredi gend verloop en een onbevredigenden uit slag gegeven- Maar, 't moet aanstonds toegegeven, dat de Belgen verdiend hebben gewonnen- Van revanche kan echter niet gesproken worden, want de Belgen waren na twee maal op eigen terrein en eenmaal in Am sterdam geslagen. Echter, zoo zwak als algemeen werd geschreven zijn de Belgen toch niet. Misschien, dat het kwam, door dat de Hollanders zich niet geheel gaven en niet op volle krachten speelden.... Wie zal het zeggen. Dat van Heel niet meespeelde was onge twijfeld een teleurstelling, maar dat mocht toch geen reden zijn voor de oranjespelers om over het algemeen beneden hun kunnen te blijven. Eerder hadden we verwacht, dat de overblijven den een tikje meer hun best hadden gedaan om het gemis van v. Heel te vergoeden. En dat kan toch niet ge zegd worden. We mogen niet zeggen, dat de Hollan ders slecht speelden. De uitslag is èr om het tegendeel te bewijzen. En -toch zat er niet die fut in, welke we in menigen an deren wedstrijd gezien hebben. Er waren perioden van sterk Hol land sch overwicht, die zeker doelpunten hadden kannen opleveren, indien het binnentrio de kansen meer had uitgebuit. Meer had benut, mogen we eigenlijk niet zeggen, want het is wel geprobeerd om doelpunten te maken, maar er werd niet te best ge schoten en wat op doel kwam nam keeper Braet wel voor zijn rekening, want het is de Belgische keeper in de eerste plaats ge weest, die voor de Belgische zege genoemd mag worden. Dat het weer en in het laatste half uur de regen van invloed op den uitslag is ge weest, kunnen we niet zeggen. Bovendien de Belgen speelden onder dezelfde om standigheden en ook zij lieten zich hier door niet beinvloeden. Het druilerige weer met. af en toe een Kcht regenbuitje in'de Amstelstad ver mocht geen afbreuk te doen aan de be langstelling en goede stemming der Hol landers. Amsterdam was Amsterdam bij een druk ken internationalen wedstrijd. Wel was het, vanwege de dreigende lachten, rond het Stadion niet zoo vol be langstellenden als we anders gewend zijn, dooh de 32.000 enthousiasten, die zich te voren een plaatsje hadden weten te ver zekeren of er een op het laatste oogenblik van de opkoopers wisten los te krijgen voor fabelachtige prijzen, 7.50 a 10.— voor een staanplaatstrotseerden het regenachtige weer en hadden er een nat pak voor over om eindelijk Oranje weer eens in het Stadion op eigen grond ie zien winnen. Ze zijn bedrogen uitgekomen, eilacie! Overigenshet Stadion bood den selfden aanblik als steeds, al ontbrak dan het gebruikelijke Oranje-zonnetje. Voor den wedstrijd had zonder dat het publiek er overigens iets van be merkte een bijeenkomst van de sport pers plaats in het restaurant der genoo- digden van den K.N.V.B. Daar werden de Belgische collega's door de Hollandsche sportjournalisten ontvangen en verwel komd door jhr. J. Feith, voorzitter van de Nederlandsche Sportpers. Deze heette de Belgische Sportjournalis ten hartelijk welkom, waarop een der gas ten op gelijke wijze antwoordde. DE WEDSTRIJD. Dan, te ruim half drie, begon de groote, de vijftigste landenkamp tusschen beide ploegen. De Brabanqonne weerklonk bij het bin nenkomen der gasten, het Wilhelmus toen v. d. Meulen en z'n jongens op het veld opkwam. Men was natuurlijk belangstellend ge weest naar de opstelling maar de luid sprekers hadden ons hieromtrent al in gelicht. Van Heel speelde niet mee en Breitner kwam in zijn plaats. Dat was de eenige verandering. Wel was er sprake van geweest, dat Duynhouwer niet zou mee spelen, indien van Heel niet van de partij zou zijn, maar dit was toch niet het geval en zoo verschenen de volgende ploegen in het veld: Nederland v. d. Meulen Weber Van Run Pellikaan Anderieseen Breitner Wels, Adam, v.d. Broek, Duynhouwer v. Nellen Scheidsrechter O. Ohlsson, Zweden. Versyp v. d. Eynde, Saeys, Desmedt, Voorhoof, Claessens Hellemans v. Ingelghem Hoydonckx Dedeken Braet België. Van der Meulen had den toss gewon nen. Daar begonnen te 2.35 de Belgen te gen den wind, die schuin over het veld stond. Dadelijk zitten de Hollanders er op, zij nemen den bal over, de eerste aan val wordt ondernomen, maar Hoydonckx is er, om het leer te keeren. Er volgt eenig wederzijdsch verkennen, Adam goochelt wat met <len bal, een nieuwe aanval wordt opgezet, maar Hoydonckx onderschept den aanval met het hoofd. Weer komen de Hollanders terug. Zij zitten er goed op en na 4 minuten krijgen zij den eersten corner op het Belg. doel te nemen. Deze levert niete op, maar dadelijk is Oranje weer terug, Wels zet goed voor, v. d. Broek geeft den bal door, Duynhouwer laat den bal loopen en v. Nellen mist leelijk. Uit een goed aangegeven bal van Ande- riessen volgt een aanval van v. Nellen; deze doet het nu beter, zet fraai voor en Adam schiet, maar de keeper is op zijn post. Dat begin is voor Holland veelbelovend, steeds maar Hollandsche aanvallen maar de Belgen komen er geleidelijk beter in en zij hebben zelfs onverwacht succes. Want uit een algemeenen aanval, die eerst tot een kleine schermutseling leidt voor het Hollandsche doel, zwenkt Desmedt iets naar links en terwijl Weber zoek is en v. d. Meulen uit zijn doel is geloopen om den bal te grijpen, schiet de Belgische middenvoor van terzijde in. België leidt met 10. Als er 11 minuten is gespeeld, hebben de Roode Duivels even verrassend als on verwacht de leiding. Niet ontmoedigd pakken de Hollanders weer aan en ze zitten dadelijk weer voor het Belgische doelmogelijk, dat de tegenslag prikkelt en tot meer enthousias me en doorzetten drijft! Maar dadelijk beleven we dan aan den anderen kant een benauwd oogeblik als v. Run door Ver syp gepasseerd wordt. Gelukkig vangt Breitner den voorgezetten bal op, maar hij werkt zoo sleoht weg, dat het leer voor de voeten van Hellemans komt: een knalschot is het gevolg, maar over de lat. Weer een Hollandsche aanval, geleid door v. Nellen. Hij schiet meer op doel dan hij voorzet en v. d. Broek probeert Braet vlugger af te zijn, maar de Belg vangt het leer klemvast en werkt weg. De Hollan ders houden vol, maar nu stopt Braet val lende een fraai schot van v. d. Broek. Intussohen, de Belgen zitten ook niet stil. De verdediging is volkomen voor haar taak berekend en Hellemans met zijn kanthalfs stuwen herhaaldelijk de voorhoe de op, die menigen aanval opzet, vooral door v. d. Eynde, die wel iets te veel door Pellikaan wordt losgelaten, maar toch zijn de aanvallen niet doortastend genoeg en tot doelpunten komt het niet. Te vroeg gejuicht. Wanneer bij een uittrap van Braet de bal bij v. Nellen komt, weet deze den Belg bijna te verrassen door een hoog sohot op doel te lossen. De bal stuitte eenige me ters voor doel op den grond en dan juist over de lat. Menigeen dacht, dat de bal juist eronder was verdwenen en hier en daar sprong men al juichend en enthou siast op, zoodat het nuohtere gebaar van scheidsrechter Ohlsson wel een beetje te leurstellend aandeed! Adam en Duynhouwer probeeren dan enkele malen de Belgische verdediging te passeeren, maar Dedeken en Hooydonckx zijn goed op dreef en staan hun manne tjes, zoodat menige aanval, vooral wan neer deze onder teveel doorzichtig kort spel door het binnentrio geleid wordt, wordt afgeslagen. Toch krijgen de onzen weer een goede kans als Wels een goeden voorzet geeft, maar v. d. Broek kopt over het doeL Hands in het strafschopgebied! Dan doet van Run een rilling varen door de gelederen der Zuidelijke en Westelijke toeschouwers, want hij slaat in het straf schopgebied den bal niet opzettelijk met de hand, maar scheids rechter Ohlsson BELANGRIJKSTE MOMENTEN. 2.30 De Belgen komen in het veld. 2.34 De Hollanders verschijnen. 2.35 Van der Meulen wint den toss. 2.36 Desmedt trapt voor België af. 2.38 Eerste hoekschop op het Belgi sche doel. 2.45 Desmedt doelpunt 01. 3.06 Tweede hoekschop voor Neder land. 3.09 Derde hoeksohop voor Nederland. 3.10 Eerste hoekschop op het Holland sche doel. 3.18 Vierde hoekschop voor Neder land. 3.21 Rust. 3.34 Van der Broek trapt af voor de tweede helft. 3.44 Tweede hoekschop voor België. 3.47 Derde hoekschop voor België. 3.50 Vierde hoekschop voor België. 3.54 Vijfde hoeksohop voor Nederland. Adam maakt gelijk 11. 3.56 Zesde hoekschop voor Nederland. 3.57 Vijfde en zesde hoekschop voor België. 4.05 Zevende hoekschop voor België. 4.07 Voorhoof maaikt het winnende punt 12. 4.11 Zevende hoekschop voor Neder land. 4.19 Ohlsson fluit voor de laatste maal. DE STAND DER NEDERLAND- BELG IE-WEDSTR IJ DEN. De stand der NederlandBelgië-wed- strijd is door deze overwinning van Bel gië als volgt geworden: LAWN-TENNIS 6 66—37 27 11 37—56 17 Nederland 22 11 België 22 6 De stand der BelgiëNederland-wed- strijden was tot op heden: 22 10 4 8 46—41 24 22 8 4 10 41—46 20 Nederland België Voorts zijn er nog zes officieuze lan- derewedBtrijden gespeeld, zoodat deze med©gerekend de eindstand van 50 Ne derlandBelgië-wedstrijden wordt: Nederland 50 24 9 17 112—91 57 België 50 17 9 24 91—112 43 OM DEN DAVIS-CUP. NEDERLAND WINT HET DUBBEL SPEL VAN POLEN EN EEN ENKELSPEL. Tegen Duitschland in de volgende ronde. De regen was oorzaak, dat het dubbel spel van de Daviscupontmoeting op de M E.T.S. banen te Scheveningen in plaats van om 3 uur eerst om half vijf Zaterdag middag een aanvang nam. Ondanks het. onprettige weer de lucht bleef er dreigend uitzien wa« er toch sprake van een flinke publieke be langstelling toen de spelers de banen be traden. Voor Holland speelden Timmer en mr. Diemer Kool, het Poolsche dubbel be stond uit Tloczynski en Hebda. De Hollanders begonnen goed door de eerste game te winnen, maar daarna kwa men de Polen met 31 voor to staan. Vooral aan 't prachtig netspel van mr. Diemer Polo was het te danken, dat deze achterstand werd ingehaald. Maar na 33 werd het 53 voor de Poolsche spelers. Wel forceerde Diemer Kool in de volgen de game op fraaie wijze deuce maar game en eerste set gingen tenslotte toch naar onze tegenstanders: 36. Weer begon Holland met de eerste game te winnen. Wel werd het 11, maar die game haalden de Polen slechts na uiterst feilen strijd. De reactie er op kwam in den vorm van een love-game voor Holland. Van 21 werd het 31, dank zij meester lijke volley's van Diemer Kool. Nu werd het verzet der Polen veel minder krach tig, en spoedig was het 6—1 voor de on zen. De Hollandsche spelers gingen ook in de derde set door met een goed aanvallend speL In snel tempo kwamen ze op 31, midden in de volgende game, welke ook voor Holland was, werd het spel even on derbroken, voor do komst van Prinses Ju liana. Een lobbal schijnt de zesde game in ons voordeel te doen eindigen maar Tlot- zynski lobt zoowaar uit zeer moeilijke po sitie terug. Dan staat echter Diemer Kool klaar voor een Smash, waar de Pool geen kijk op heeft. Nog wordt het van 51, doordat Diemer Kool zijn service-game ver liest, 52. Maar de volgende game en daar meo de derde sot is voor Holland 6—2. Na de rust leek het er op, dat onze tegenstanders zich zonder slag of stoot ver der gewonnen gaven. In een minimum van tijd stond het Hollandsche dubbel op 3—0. Vooral Hebda «peelde veel zwakker dan in het begin. De vierde game was voor Polen, maar het Hollandsche dubbel antwoordde met een love-game, waarin Diemer Kool een brillante lob liet zien. Van 41 voor Holland werd het 42 en 43. Het bleek een uiterste krachtsinspanning van de Po len te zijn geweest. Ook Tlotzynski speelde nu als een reeds overwonnene. Hot werd 53. Een game, waarin Tlotzynski drie niet moeilijke ballen miste, twee sloeg hij in het net en één buiten de lijnen. Met 6—3 won Holland tenslotte de set en derhalve de match. Uitslag: H. Timmer en Mr. A. Diemer Kool winnen van Tlotzynski en Hebda 3—6, 6—1, 6-2, 6—3. Na den tweeden dag leidde Holland der halve met 21. Timmer wint zijn enkelspel. Gistermiddag werd op de M.E-T-S.-baan te Scheveningen de wedstrijd om de Davis Cup Nederland—Polen voortgezet met de ontmoeting Timmer—Tloczinsky. Ten gevolge van den regen kon eerst om half vijf begonnen worden. Onze landge noot wist in vijf sets den zege te behalen, met de cijfers 6—1, 36, 6—4, 36, 0—2, zoodat Nederland leidt met 31 en dus definitief winnaar is, waardoor ons land tegen Duitschland te Berlijn uitkomt in de tweede ronde. De laatste partij tusschen Hughan en Hebda zou hedenmiddag te drie uur wor den gespeeld. ANDERE UITSLAGEN. Duitschland heeft Egypte met 5—0 ver slagen, terwijl Japan met dezelfde cijfers van Hongarije won. Oostenrijk heeft een 20 voorsprong op België. Italië won van Joego Slavië met 4—1. De Ver. Staten hebben met 30 de lei ding op Mexico, zoodat do match reeds door de Ver. Staten gewonnen is. die op de andere helft stond, constateer de de overtreding niet, zoodat er werd doorgespeeld. Dadelijk hierop een fanatieke Holland sche aanval, door v. Nellen geleid. Keurig zet hij voor, keurig schiet van den Broek in den hoek, maar ook even keurig werkt, de uitvallende Braet den bal corner. Deze levert echter niets op, want Wels schie' het leer achter het doel. Weer probeert v. Nellen het, maar nu werkt Hooydonckx corner. De Delftenaar schiet den bal hieruit ineens nu in het doel, maar Braet is er alweer bij en hij zet zijn voorhoede aan het werk. Deze doet het echter niet zoo goed als hij, want Voorhoof mist een een nagenoeg opge legde kans door met alleen v. d. Meulen voor zich, over het doel te schieten. Het Hollandsche spel verflauwt, men probeert van te ver te schieten, Wels lost hooge, veel te hooge voorzetten en teveel op doeL Zoo gaat het beslist niet goed. Weer krijgt de kleine Gorcummer een kans als v. Nellen een oorner tot voor bij het doel schiet en Wels in den anderen hoek wil plaatsen, maar juist gaat de bal weer over de lat. De rust nadert en nog krijgt Oranje weer een kans als Pellikaan een vrijen trap goed naar voren plaatst, Dedeken mist en Duynhouwer 'n prachtkans krijgt, maar.... over de lat is weer het resul taat. Dadelijk daarop rusten. De tweede helft. Het begin van de tweede helft levert weinig bijzonders. Het eerste goede schot noteeren we bij een Belgischen aanval, als Hellemans den bal opvangt en kei hard inschiet, maar v. d. Meulen is op zijn post. Een gevaarlijke Hollandsche aanval eindigt met naastschieten van Wels Het begint te motregenen en allengs wordt de regen heviger. Holland wordt weer sterker. Van Run en Weber eerstgenoemde had zoo lang zamerhand weer z'n ouden vorm herkre gen onderbreken menigen aanval, de middenlinie werkt keurig door, de voor hoede weet aardige aanvallen op te zet ten, ook al blijft Adam somtijds iets teveel achter, maarsucoessen blijven uit, wanneer telkens en telkens weer Braet op resolute wijze weet in te grijpen. Zoo ojh. onderschept hij meesterlijk 'n voorzet van v. Nellen. Toch doen die pogingen der Hollandsche aanvallers goed aan de Oran je-harten, want het enthousiasme laait op, er leeft een stille hoop, dat het einde lijk toch zal gebeuren: weer is het Duyn houwer, die uit een voorzet van Adam een goed sohot inzendt, maar weer stopt de keeper prachtig. Dan stelt Adam van Nellen in de gelegenheid te scoren, maar dezes been weigert en het rollertje gaat naast doel. De gelijkmaker. Een oorner op het Hollandsche doel, die niets oplevert, wordt gevolgd door een dito op het Belgische. De bal wordt door v. Nellen prachtig voorgezet, Braet raakt het leer nog even aan, maar onvoldoende en Adam krijgt het leer voor de voeten. Een trap en do gelijkmaker is er (11). De tweede helft is dan 22 minuten oud. Dat geeft den burger weer moed en Oranje, aangemoedigd door het enthou siasme der duizenden aanhangers, zit er dadelijk weer op, zoodat opnieuw een corner op het Belgische doel ontstaat, dooh deze wordt weggewerkt. De Belgen worden dan voorzichtiger, de achterhoede dringt op en laat den Hollandschen aan val in den buitenspel val loopen. Het Hollandsche doel kruipt dan door het oog van de bekende naald als Voor hoof hard inschiet en hij het leer via een Hollandsehen speler weer voor do voeten krijgt. Zonder dat de verdediging een voet terzet laat men hem opnieuw schie ten en v. d. Meulen kan slechts ten koste van een corner redden. Na enkele Hollandsche aanvallen een gevaarlijke aanval van v. d. Eijnde, dooh v. d. Meulen redt weer ten koste van een oorner, welke weer niets oplevert. Er zit evenwel een Belgisch doelpunt in de lucht. De aanval der gasten zit er fa- natiek op en nu is het Saijs, die een kei hard schot lost, doch naast het doel. België leidt opnieuw. De Belgen blijven in den aanval. Van rechts gaat de bal naar links, v. d. Eynde gooit den bal weer voor het doel en Voor hoof lost een keiharden punter over den grond voor v. d. Meulen langs. Of Gejus door dit schot verrast was, of de onmoge lijkheid inzag om zioh op het leer te wer pen, weten we niet, maar hij probeerde den bal met den voet te keeren, hetgeen mislukte. en België had opnieuw de leiding (12). Gejus lag op den grond, met de handen slaande, dat hij dezen bal niet gekeerd had.. Er is dan nog ongeveer 9 minuten te spelen en terwijl de regen dreinend rond- plenst verstrijken deze laatste oogenblik- ken, terwijl Holland in bange onzekerheid afwacht, of het nog zal gelukken gelijk te maken. Nog krijgen v. d. Broek en v. Nellen een schitterende kans, als zij gezamenlijk op het doel afstormen. Dedeken werpt zich echter tusschen hen en Braet vangt het leer opweg is de kans. Tergend langzaam schijnt Oranje thans te werken, de minuten verstrijken echter zonder dat er nog verandering komtBelgië heeft weer gewonnen! HOE ER GESPEELD IS. We hebben in den aanvang reeds een en ander over het spel gezegd en dit her halen we: hert heole Nederlandsche elftal speelde benedon zijn kunnen. In de eerste plaats v. d. Meulen. Ware hij in z'n besten vorm geweest, dan zou hij beide doelpunten voorkomon heb ben. Overigens heeft hij er heel wat scho ten uitgehouden. Van Weber en v. Run was eerstgenoem de de beste. In de middenlinie werd Van Heel ge mist. Breitner, hoewel niet onverdienste lijk spelend, verving hem onvoldoende. Pellikaan was de beste. Hij heeft flink gewerkt, al wist v. d. Eynde hem meerma len te ontloopen. Anderiessen blijft een goede zwoeger, die vooral door zijn kopwerk meer en meer opvalt. De voorhoede stelde teleur. IXiynbou wer was ongetwijfeld de minste, maar ook Adam's spel viel ditmaal niet mee. Hij wist geen gang in den aanval te brengen, zijn passen aan Wels waren dikwijls te hard, zoodat deze er niets mee kon doen. Overigons hoe hard Wels en v. Nollen ook zwoegden, hoe dikwijls zij ook prachtige voorzetten gaven, het binnentrio wist de kansen niet te benutten. Duynhouwer en v. d. Broek schoten veel te onzuiver, ter wijl Adam bij dergelijke vleugelaanvallen steeds te ver achter blijft om kansen tot scoren te benutten. Ook van Nellen hoeft enkele kansen hopeloos om hals gebracht. Wat de Belgen aangaat, in doelman Braet hebben onze Zuiderburen oen kee per van stijl en klasse gevonden. Hoy donckx en Dedeken speelden technisch uitnemend en daarbij waren beiden trajv vast en snel bij het ingrijpen. In do middenlinio was spil Hellemans de sterke man en vooral in zijn voedende taak is hij nog altijd een kracht van be- toekenis. Claessens wat op het einde uit gespoeld, geen wonder tegen Adam en Wels. Van Ingelhcm zwoegde van begin tot einde en in zijn spel had hij veel van Breitner. De voorhoede speelde voortreffelijk sa men, doch ook voor doel was men de kluts kwijt, terwijl het schieten weer eens het zwakke punt was. Versyp is nog uiterst snel, al zijn zijn voorzetten niet meer zoo zuiver. Voorhoof is de tacticus, zijn doel punt was sohitterend. Desmedt is geen ideale midvoor en zeker niet beter dan Capellen. De linkervleugel was het minst sterke deel der voorhoede, al deden, zoo wel van den Eynde als Saeys nuttige din- gen. Scheidsrechter Ohlsson maakte vrijwel geen fout. Zijn fluiten was rustig en ver trouwenwekkend.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5