MAANDAG 8 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT rnsKDE BLAD PAG. 11 BUITENLAND DUITSCHLAND BRüNING CENTRUMLEIDER. OPVOLGER VAN MGR. KAAS. Volmachten voor de „Gleichschaltung". I>© Duitsche centrumpartij heeft Zater dag na de langdurige beraadslagingen, wel ke Vrijdag en Zaterdag te Berlijn gehou den zijn, in een gemeenschappelijke zitting ▼an de centrumsfraeties van den rijksdag en den Pruisischen landdag en van het par tijbestuur, den voormaligen Duitsohen rijkskanselier, dr. Brüning, tot leider der centrumspartij gekozen. Dr. Brüning nam de benoeming aan, en bracht dank aan zijn voorganger, prelaat dr. Kaas, alsmede aan voorzitter Joos, voor de buitengewone toewijding, waarmede zij de partij steeds hebben gediend. De cen trums vergadering betuigde haar hartelijke instemming met deze hulde, door den nieuwen leider aan zijn voorgangers ge bracht. De verschillende part ij instanties stellen hun functies ter beschikking, opdat Brü ning het bestuur naar eigen goedvinden kan reorganiseeren. De leden der centrumsfractios van den rijksdag en van den Pruisischen landdag gaven eveneens spontaan uiting aan hun bereidwilligheid, om den nieuwen leider hun mandaten ter beschikking te stellen. De parlementaire dienst van het Wolff- bureau verneemt nog, dat dr. Brüning met de meest volkomen volmachten is toegerust „om de „Gleichschaltung" der partij ten uitvoer te brengen''. Met algemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt: „Bij het begin van de beraadslagingen ging de leiding van het oentrum uit van de programmatische woorden van den 'Rijks kanselier Adolf Hitler: „Ik zou hen, die ten slotte misschien lang6 een anderen weg zich met het volk vereenigen, de hand wil len reiken en zou hun niet den oorlog wil len verklarenniet uit zwakheid, maar nit. liefde voor mijn volk, om dit Duitsche volk alles te besparen wat in den oorlogs tijd mede te gTonde gaat. Deze programmatische woorden van den Rijkskanselier klinken tezamen met den steeds herhaalden oproep tot verzame'en en de verklaring van het centrum dat het bereid is in gemeenschappelijken arbeid mede te werken aan den nationalen bonw van ons vaderland, met aTle positief ge richte krachten. Daaraan knoopt het cen trum zijn beproefde christelijk-conserva- tieve wereldbeschouwing vast en het zal bij den nieuwen opbouw van de politieke organisatie van het geheele Duitsche volk naar kracht medewerken. Het oentrum erkent onvoorwaardelijk de Vrijheid van de zedelijke persoonlijkheid, die verwijderd is van ongebonden zelfver heerlijking en zich voor God verant woorden weet, en het centrum ziet in de natuur en openbaring neergelegde zedelijke ordening en onvoorwaarlijk verplichte norm. Van deze grondslagen uit werkt het cen trum voor het welzijn van alle volksgroe pen, door in dien zin aan de politieke or ganisatie van het Duitsche volk, van staat en maatschappij mede te werken. De cen trumleiding roept allen, die haar politieke doelstellingen erkennen, tot samenwerking op. De Duitsche centrumpartij strijdt in de rijen van het nationale eenheidsfront voor Duitschlands eer en daardoor voor Duitsch- lands rechtsgelijkheid onder de volken, voor redht en gerechtigheid en voor een gelukkige toekomst van ons volk''. Naar wij vernemen, zal den 14den Mei aa. een vergadering plaats vinden van de oentrumsvoorzitters der verschillende lan den en kieskringen. Wolff's parlementaire dienst meldt, dat de centrumfractie van den Pruisischen landdag een voorstel bij genoemd parle ment heeft ingediend, om in die deelen van het rijk, waar de bevolking overwegend ka tholiek i6. Sacramentsdag tot een wettelij- ken feestdag te maken. De keuze van Brüning. De keuze van den vroegeren rijkskanse lier dr. Brüning tot leider van de Cen trum-partij komt onverwacht, aldus meldt de Berlijiische correspondent van de „Tel.". Wel is waar wa-s er in Boomsch Katholieke kringen reeds sedert lang een sterke strooming waar te nemen, die op dat doel was gericht en wel is waar was er onder de katholieke staatslieden, die voor dit ambt in aanmerking kwamen niemand, wiens autoriteit in eigen kring en wiens smetteloos karakter ook daarbuiten zonder voorbehoud en in zulk een hooge mate werd erkend; maar in de eerste plaats had dr. Brüning herhaaldelijk en uitdrukkelijk te kennen gegeven onder de huidige omstan digheden niet aan het hoofd der partij te willen staan. En in de tweede plaata had men er algemeen op gerekend, dat een van de jongeren nit het meer nationalistische kamp van het Centrum zou worden geko zen. Dr Brüning heeft zich echter toch laten bewegen de zware taak te aanvaarden, de zwaarste taak wellicht, welke een partij leider in het tegenwoordige Duitschland te torschen heeft. Het heeft groote moeite ge kost hem bij de huidige onverkwikkelijke sfeer van den politieken strijd, zooals die thans volkomen eenzijdig wordt gevoerd, van de noodzakelijijkheid van zijn offer te overtuigen. Brüning, de meest onbaatzuch tige van alle Duitsche rijkskanseliers, heeft ▼oor zijn opofferend werk snoode ondank en bittere teleurstelling geoogst en het is dus geen wonder dat hij zich weerde tegen de pogingen om hem aan het hoofd der partij, d.w.z. opnieuw midden in den strijd der partijen te plaatsen. Zijn verzet was aanvankelijk zóó hevig, dat geruchten opdoken over plannen, volgens welke hij Dr. H. BRüNING, de nieuwe leider van het Centrum. de politiek moe wae en zich er geheel uit wilde terugtrekken. Brüning zal zonder twijfel een open oog en een open oor hebben gehad voor de si tuatie, waarin de partij verkeert. Deze situatie heeft hem slechts met scepsis om trent de naaste toekomst kunnen vervul len en ook wat betreft de verdere ontwik keling van het Centrum. Nu Brüning niet temin zijn benoeming heeft aanvaard, mag men'gereedelijk onderstellen, dat hij niet slechts is gezwicht voor de hartstochtelijke ovaties, waarvan hij de laatste dagen het middelpunt was, niet voor de spontane hul diging, welke de jeugd hem in den afge- loopen nacht heeft gébracht, en even min voor den aandrang en de smeekbeden van zijn vrienden, maar dat hij het groote gevaar, waarin de eens zoo machtige Roomsch Katholieke partij zich bevindt, in al zijn consequenties heeft gezien. Doch te vens mag men aannemen, dat hij de moge lijkheid ziet om de positie van het Cen trum, al is het misschien alleen in de toe komst, te redden. Op het oogerublik is het Gentrum uit de praktische politiek uitgeschakeld, aldus de correspondent; de bewoordingen van de resolutie wijzen er op, dat men met be houd van de Centrum-beginselen in natio nale gevoelens niet wil onderdoen voor de z.g. nationale partijen. Hij is een man, die op langen termijn denkt en handelt en waarschijnlijk het oog heeft gevestigd op de mogelijkheid, dat de partij in de toekomst zich weer tot grooter machtsontwikkeling zal kunnen ontplooien. Uit de verkiezing van dr. Brüning blijkt tevens, dat de nationalistische kringen in de partij niet de overhand hebben behaald, doch dat de gematigde groepen zooveel macht hebben, dat zij de keuze van Brü ning konden bewerkstelligen. Ten slotte verpersoonlijkt dr. Brüning voor de partij de beste kans. dat zij den storm der tijden zal kunnen doorstaan. DE KYFFHaUSERBUND THANS „GELIJKGESCHAKELD". Proclamatie van den leider. De Kyffhauserbund, de bekende Duitsche organisatie van oud-strijders, heeft zich thans definitief onder de leiding van Hitler geschaard. De bondsvoorzitter, de gopensionneerde generaal der artillerie von Horn, heeft he den tot de 30.000 onderafdeelingen van den bond een proclamatie gericht, waarin hij van dit feit mededeeling doet. „In het be lang van het Duitsche volk", aldus de pro clamatie, „eisch ik de onvoorwaardelijke gehoorzaamheid van alle aangesloten bon den en vereenigingen. Onderhandelingen zijn door mij aangeknoopt met de leiding der nationaal-socia 1 istische partij over de reorganisatie van den bond en de erken ning van staatswege als gelijkgerechtigde nationale bond". EEN ZELFMOORD-EPIDEMIE. Tragische dood van dr. Oberfohren. De gewezen DuitschnationaJe fractielei der in den Rijksdag, dr. Oberfohren, is gis termiddag dood in zijn woning aan de Bis- marckallee te Kiel aangetroffen. Officieel wordt medegedeeld, dat sedert eenigen tijd de zenuwen van dr. Oberfohreu zeer geschokt waren. Het Duitsch-nationa- le blad „Der Montag" meldt, dat de gewe zen leider niet meer opgewassen was tegen de gecompliceerde politieke situatie. Dr. Oberfohren schijnt zioh dit. conflict, dat op 30 Maart j.l. heeft geleid tot zijn aftreden als fractievoorzitter en Rijksdag lid, zeer te hebben aangetrokken en sterk to hebben geleden onder de scherpe aan vallen, welke in de pers op hem werden gericht. Hij heeft zelfs een tijdlang in een sanatorium vertoeft. Enkele dagen geleden is hij echter weer in zijn woning terugge keerd, waarhij thans een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Nog meer zelfmoorden. De dochter en schoonzoon van Philip Scheidemann zijn gistermorgen in hun wo ning overleden, tengevolge van gasvergif tiging. Uit nagelaten papieren blijkt, dat zij de hand aan zioh zelf hebben geslagen. Uit Stuttgart komt het bericht, dat al daar de vroegere directeur van de Miloh- verwertings A. G. en de Stuttgjarter Milch- versorgings G. M. B. H. zelfmoord heeft gepleegd Tegen hem was een bevel tot ar restatie uitgevaardigd wogens bedrog, ver duistering en ontrouw. Gistermorgen vroeg werd de burgemees ter van'de stad Loer in Oost-Friesland, dr. von Bruch, dood in zijn ambtswoning in het raadhuis gevonden met een schot in het hoofd. Bij onderzoek bleek, dat dr. von Bruch, dit in Maart jj. uit zijn functie wae ontzet, zelfmoord heeft gepleegd. FRANKRIJK PARIJS HANDHAAFT GOUDEN STANDAARD. Verklaring van regeeringszijde. Eenige New Yorksche bladen maken weei melding van bet gerucht, volgens het welk Frankrijk besloten zou hebben den gouden standaard te verlaten. Havas deeit echter mede, dat in regee- ringskringen wordt verklaard, dat dit be richt van allen grond ontbloot is. SPANJE DE DREIGENDE REGEERINGS- CRISIS IN SPANJE. Oneenigheid in de oppositie? Naar de parlementaire redacteur van „El Debate" meldt, heeft de leider van het op- poeitieblok in de cortes, oud-minister Mau ra, verklaard, dat hij ervan overtuigd '8, dat de regeering Azana voor Woensdag a.s. haar ontslagaanvrage aan den president der republiek zal hebben aangeboden. Uit hoffelijkheid jegens den Argentijn- schen gedelegeerde dr. Rooa, die op het oogenblik een officieel bezoek brengt aan Spanje, zou men, volgens Maura, de crisis nog enkele dagen vertragen. Inmiddels schijnt er onder de leden der oppositie oneenigheid te zijn ontstaan. Toen de zg. obstructie-oommiseie van zoe Don derdag jd. beraadslaagde over de vraag, of het al dan niet wenschelijk was A zona's voorstel betreffende het sluiten van een voorloopigen „wapenstilstand" te aanvaar den, verklaarden Maura (conaorvatief-repu- blikein) Batella (progressist.) en Oastrillo (Al Serricio de la Republica) zich tegen het voorstel, terwijl Martinez Barrios (radi caal), Franohy Roca (federaal) en de verte genwoordiger der onafhankelijke radicaal- socialisten zich voor hot voorstel van Aza- na uitspraken. Doordat de radicalen tenslotte hun opi nie wijzigden en de meerderheid van het blok dus tegen het sluiten van den door Azana gevraagden wapenstilstand i«, zal de obstructie in de cortes worden voortge zet.. Een aantal radicale en progTesristische afgevaardigden schijnen het echter per soonlijk in het geheel niet met het besluit der ©ommisaie van zes eens te zijn. CHINA VERSCHERPTE VERHOUDING RUSLAND—MAN DSJ0EKW0. Een nota aan Rusland. Mandsjoelewo heeft aan de Sovjet- Unie een nieuwe nota gezonden, waarin directe teruggave wordt gevraagd van het rollend materieel van den Chinee- schen Oosterspoorweg en waarin de rechten der sovjets op den spoorweg, op grond va-n bet verdrag van 1924, worden betwist. Dit wordt volgens Reuter be schouwd als een aanwijzing, dat Mands- joekiwo tot directe actie wil overgaan en dat de spanning tusschen de beide lan den toeneemt. Het detachement Japansche cavalerie te Chailar zou zijn versterkt en thans vijfduizend man sterk zijn. Door de dub belzinnigheid van de verdragen van 1924 zijn de rechten van de sovjet3 op den spoorweg twijfelachtig. F.r wordt op go- wezen, dat uit de annuleering van alle verdragen, die onder het Tsaristisch ré gime werden 'besloten blijkt, dat de Sov jet-Unie een nieuw land is, dat in geen enkele juridische relatie staat met de Russische keizerlijke regeering. LUCHTAANVAL OP PAITEIHO- Een Japansch bombardementseskader beeft Zaterdag een luchtaanval gedaan op de badplaats Paiteiho bij Tsjing- Wang-Tau. Acht bommen vielen in een marcheerendo Ohineesche colonne en maakten vele slachtoffers. JAPAN JAPAN VOOR DOUANEBESTAND. Onder bepaald voorbehoud. De Japansche regeering heeft besloten het Amerikaansche voorstel in zake een douanebestand onder voorbehoud te aan vaarden. 00K IN JAPAN EEN NAZI BEWEGING. Onder leiding van hooge officieren. Door Japansche boeren en oud-militai ren is een soort „nationaal-socialistische" beweging in het leven geroepen, die den naam draagt, van „Kodokai". Zij stelt zich o.a. ten doel: „wegne ming van het onheil, dat veroorzaakt wordt door de gevestigde politieke par tijen en door een bepaalde toepassing van 'het kapitalisme" en in de tweede plaats: „Waarborging van de kracht der nationale verdediging, door versterking ran de bewapening en legeruitrusting". Tot de leuzen der beweging behoort omi.: „Dood aan het communisme"; „Weg met alle financiecle belangen, die onvereeniglbaar zijn met de welvaart des lands" en „Verzeker het volk een be staan". AMERIKA EEN VERKLARING VAN DR. SCHACHT. Duitschland wil zijn schulden betalen. De president van de Duitsohe Rijks bank, die, zooale men weet, momenteel te Washington vertoeft, hoeft raedeg- deeld, dat Duitechland bereid is zijn schulden te betalen. Dr. Schacht woes er evenwel op, dat een revisie van het verdrag van Versailles als voorwaarde wordt, gesteld. DE IJSHEILIGEN Volgens een oud volksgeloof treedt omstreeks den lOden Mei een afkoeling op, die drie dagen aanhoudt en van strenge nachtvorsten vergezeld kan gaan welke aan het jonge gewas groote scha de toebrengen kan. In lang vervlogen tijden bracht men het optreden van deze afkoeling met do heiligen St. Ma- mertus, St.. Pancratius en St. Servatiue, in Frankrijk, waar de afkoeling een dag later intreedt, met de laatste twee en met St. Bonifacius in verband en men gaf daarom aan doze vier heiligen wel den naam „Gestrenge Heeren" of IJs- heiligen. Het rijmpje: De Heeren en de Aprillen Doen wat zij maar willen slaat ongetwijfeld ook op deze gestren ge heeren. Inderdaad schijnt het wel alsof het weer in April en omstreeks den tijd der Mei-naohtvorsten in hot geheel geen rekening houdt met de be langen en de hoopvolle verwachtingen der menschen en maar doet wat het wil. Een plotselinge afkoeling, gewoonlijk voorafgegaan door een paar warme da gen, lijkt ons iets willekeurigs en het is inderdaad een feit, dat die afkoelin gen plofseling invallen. Roeds van oudsher hebben de weer kundigen zich met dat verschijnsel bezig gehouden. Dove, de grondlegger der sta tische weerkunde, was de eerste, die van het verschijnsel een deipgoande studie maakte en in 1856 daarover een verhan deling uitgaf. Het duurde echter tot 1882 eer de juiste verklaring van het verschijnsel door den Duitschehn meteo roloog Assmann werd gegeven. Het schijnt vreemd, dat de weerkun digen zoo lang hebben moeten zoeken naar de oorzaak van een zoo vaak voor komend verschijnsel, waarvan de ver klaring eigenlijk voor de hand ligt. Im mers de Mei-afkoeling gaat altijd ge paard met den inval van Noordenwind. Iedereen weet, dat de Noordenwind in alle jaargeetijden koud is. Dove kon echter in zijn tijd, toen nog geen inter nationale uitwisseling van weerberich ten bestond, niet weten, dat doze Noor denwind l-ucht aanvoert uit het Noord poolgebied en daarom zoo'n sterke af koeling brengt. Eerst toen een geregel de internationale uitwisseling van weer berichten tot stand was gekomen kon men steeds onmiddellijk na hot inval len van de koude oen overzicht krijgen van den algemecnon weerstoestand in het door de koude geteisterde gebied en gewaar worden, dat een machtige Noordelijke luchtstroom over geheel Europa trok. De Duitsche meteoroloog Assmann is er toen ook betrekkelijk gauw bij geweest om de verklaring te geven. De kwestie is trouwens tot op zekere hoogte eenvoudig, maar om haar goed te verklaren moeten wij dioper op de oor zaak ingaan. Het geheele jaar door heeft er een algemeene lucht-ciroulatie plaats tusschen de Tropen en do Noordpool. Warme lucht stroomt naar de Noord pool, koude lucht keert vandaar naar den Equator terug. Het Noordpoolge bied moet dus aan koude lucht zooveel afvoeren als het aan warme ontvangt. In het vroege voorjaar echter treedt een complicatie op. Den goheelen winter heeft het Noordpoolgebied tengevolge van de dalende temperatuur meer lucht kunnen opnemen dan het weer afgaf. In het vroege voorjaar begint de tempera tuur aan de Pool te stijgen en de luoht- massa uit te zetten. Daardoor ontstaat een teveel, dat naar het Zuiden moet worden afgevoerd en dit afstroomende teveel versterkt den Noordelijken circu latie-stroom. In de lente zullen dus de Noordelijke winden veelvuldiger en ster ker zijn. Dit komt geheel overeen met de ervaring. Het afstroomen van koude lucht uit het Noordpoolgebied bereikt einde April en begin Mei zijn hoogte punt. In dezen tijd is dus de kans op het invallen van koude Noordelijke lucht- stroomen het grootst en zij zullen het meest do aandacht trekken omstreeks de eerste holft van Mei omdat de af koeling dan de grootste sohade aan het jonge gewas kan doen. Vandaar waarschijnlijk de groote bo- kendheid van de IJBheiligen-koude. Men zou nu de vraag kunnen stellen hoe het komt, dat juist van 1014 Mei de afkoeling steeds terugkomt. Wanneer ik daarop antwoord: ik weet het niet, kan niemand mij dit antwoord euvel duiden want een afdoend ant woord op die vraag kati geen enkele me teoroloog geven. Oudtijds dacht men aan ©en bepaalden op ©en gezetten tijd weerkeerenden kosmischen invloed. Hot heet, dat Dove de onjuistheid van die verklaring heeft aangetoond, maar deze bewering stamt weer uit een tijd, dat de nieuwere wetenschap gaarne de oude inzichten verwierp. Tegenwoordig zou den velen misschien geneigd zijn de ge dachte aan een kosmischen invloed niet, geheel te verwerpen. Maar deze is in elk geval niet bekend. Overigens moet men niet streng vast houden aan deze vier dagen. Berekent men uit lange waarnemingsreeksen do gemiddelde temperatuur van elk dezer vier dagen in Nederland, dan zal men slocKts ©en onb©duidendo inzinking der temperatuur vinden. Een nader onder zoek leert, dat de temperatuurval het ©erve jaar wat vroeger, hot andere wat later optreedt. Houdt men niet doze verschuiving rekening, dan blijkt dat ©mstreeks lo Mei een afkoeling van ge middeld 5 graden optreedt. De storing duurt ongeveer 10 dagen en komt soms ongeveer een week te vroeg of te laat. Er gaat. geen jaar voorbij of er komt omstreeks dien tijd een storko daling van de temperatuur voor. Het volksge loof is dus niet onjuist doch moet in dien zin worden aangevuld, dat de af koeling niet aan d© vier dagen 1014 Mei gebonden is. Hoe het dit jaar daarmede gaan zal is onzeker. Daar wij de afkoeling nog niet gehad hebben zou uit het boven staande kunnen worden afgeleid, dat wij haar nog te wachten hobben. De woerstoostand is er echter niet naar. HET GEHEIM VAN HET OOSTEREILAND Het tot ChlK bchoorende Oostereiland in den Stillen Oceaan staat bij de archaeologen hoog aangeschreven. Het heeft dit te danken aan haar oeroude, tot 20 meier hooge stcencn beelden, die in zonderlinge tegenstelling met hel kleine eiland, dat door nauwelijks 300 menschen bewoond wordt een gigantische be graafplaats schijnen te vormen. Bovendien werden omstreeks het midden der vorige eeuw door Fransche missionarissen een aantal hout- tafeltjes met onbekende schriftteekens ont dekt, die tnans in verschillende Europeesche en Amerikaansche museums te zien zijn. Vol gens een overlevering der inboorlingen, die tot het schoone ras der Polynesiërs hchooreo zou hun stamvader, die omstreeks 1300 op het eiland kwam, deze tafeltjes meegebracht heb ben. Tot heden is het nog wel niet gelukt de schriftteekens, waarin men geslachtstabellen vermoedt, te ontcijferen, maar zij hebben nieu we beteekenis gekregen door een verrassende ontdekking, welke Oezer dagen gedaan werd door den ilongaarschen geleerde Wilhelm v. Hevsy, die momenteel in Parijs woont. De archaeologen van Britscb-Indiê onder leiding van Sir Joh Marschall zijn sinds «eni gen tijd werkzaam langs de boorden van den Indus. Zij hebben daar getuigenissen van een hoogontwikkelde cultuur ontdekt die veel ouder is dan de „Arische" (Oost-Indo-Ger- maansche) immigratie waar van men tot he den aannam, dat zij op haar tocht slechts een cultuurlooze oerbevolking ontmoet had. De gevonden oorkonden van die voor-Arische cul tuur van het Sundusdal zijn zooals in het verslag van den Hongaarschen geleerde met voorbeelden gestaafd is in dezelfde teekens geschreven als die van het Oostereiland, dat op 25000 kilometer afstand ligt. Het eenige ver schil is, dat de veracnvoudigde schrijfwijze, waarin zich de ontwikkeling van alle schrift teekens uitdrukt, bij de Indische verder door gevoerd is, zoodat deze dus jonger blijkt te zijn. Is Heveray's ontdekking op zichzelf reeds interessant, zij wordt het nog véél meer door de vragen, die zij opwerpt en die voor de na- vorsching van de oorspronkelijke bakermat der menschelijke cultuur van buitengewoon groote beteekenis worden. Heverey zelf (die eenigen tijd geleden een werk over de voor- Arische cultuur in Indië, wier tporen hij he den nog in de taal en zekere plaatsnamen in Hongarije meent te vinden gepubliceerd heeft) is tot de veronderstelling gekomen, dat dc tafeltjes van 't Oostereiland, beschouwd in het licht der verwante Indusvondaten, de oud ste getuigon van een schrift zijn, dat wellicht in Mesopotamia gebruikt werd en dus veel ouder is dan het Sumerischc, Egyptische, Crc- tische, kortom alle, die thans als het oudste gelden. NIEUWE GOUDVONSTEN IN DUITSCH OOST-AFRIKA Uit Darressalam wordt gemeld, dat kortge leden in de goudvelden van het Mandaat gebied Duitsch Oost-Afrika een goudklomp gevonden is van 3 K.G., het grootste gewicht, dat tot nu toe bereikt werd. Ondanks de sta king, die in dit mijngebied heerscht, heeft het bericht toch nieuwe goudzoekers in het land gelokt. Het goudezport in 1932 had, zoo heet het verder, alle verwachtingen overloffen. Het be liep ongeveer VA millioen gulden, d.i. 8 pet. van de totale exportwaarde, dus een stijging van 162 pet. tegenover 1931. Men kan er met zekerheid op rekenen dat in 1933 een uitvoer waarde van 1.8 millioen gulden bereikt wordt. Bovendien was ten Zuiden van het Victoria- meer een nieuw goudveld ontdekt, de resulta ten van de uitgravingen worden met groote belangstelling tegemoet gezien. Om dit kost bare goed gemakkelijk te winnen en het trans port goedkooper te maken, heeft men besloten van het Centraal station Tabora een nieuwe verbindingslijn te leggen. De voorgestelde rou te zal voortaan een omweg van 260 K.M. be sparen. Een nieuw plan, de verschillende mijndis- tricten onder één bestuur te brengen, werd af gewezen met de bemerking, dat de wetten van het mandaatgebied voorloopig voldoende de exploitatie der mijnen garandeeren. BRIDGE. Het woord is ©en verbastering van het Russisch „biritch", een kaartspel, <lat zeer in zwang is bij de Slavisch© volkeren. Het „biritch" kwam eerst naar Zweden, toen naar Nederland, waa^ de reoels van het spel grondig werden veranderd. Amerika aam het spel over en leerde het aan En geland. En het is bij onze overburen van het Kanaal, dat wij. nu ongeveer 40 jaar geleden, het woord „bridge" zijn gaan halen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11