ZATERDAG 6 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Haar waarnemingen verricht in den morgen van 6 Mei 1933, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt. Hoogste barometerst.: 762.5 te Warschau Laagste barometerst.: 748.te Valencia. Verwachting tot den avond van 7 Mei: Zwalcke tot matige wind uit Zuidelij ke richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk re genbuien met kans op onweer. Iets koeler overdag. De depressie in het Westen breidt zich langzaam over onze omgeving uit en heeft reeds in een groot deel van ons land on weer gebracht. De booge drukking hand haaft zich boven Groenland, maar wijkt uit het Oostzeegebied terug. Op de Brit- sche eilanden blijft het weer regenachtig bij matige temperatuur. In Frankrijk en België is de lucht zwaar bewolkt met wei nig wind evenals dit 't geval is aan de ingang van het Kanaal, waar Zuiderstorm waait. In Duitschland zullen bij zonnig weer in het Midden en Oosten hooge tem peraturen voorkomen, terwijl het Westen veel kans op onweer heeft. Ook in Scandi navië begin de temperatuur te stijgen, al leen in het uiterste Zuiden en Noorden viel neerslag. De verdere vooruitzichten blijven nog: zacht weer met vrij veel kans op regen en iets dalende temperatuur. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags te half drie 14.8 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS t.a.: Van Zaterdagnamiddag 8.03 uur tot Zondagmorgèn 3.49 uur; van Zondagna middag 8.05 uur tot Maandagmorgen 3.47 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: Zondag 7 Mei voorm. 12.15 uur en nam. 12.56 uur; Maandag 8 Mei voorm. 1.20 uur en nam. 1.41 uur. tig, dertig jaren lang een der voornaam ste wenschen van den middenstand was, schrok men ook toen de zaak geregeld was, maar van dien schrik is men toch wel bekomen. Zoo kan 't ook gaan met de menschen van het „zelf doen". Niet onmogelijk is 't, dat zij weer terugkrab belen, maar ik vertrouw, dat ze na be komen te zijn van den schrik toch wel spoedig in de rij zullen zijn. SLUITING DER STATEN- GENERAAL Hedenmiddag om kwart voor drie is ge houden een vereei.igde Vergadering vn de beide Kamers tot sluiting van de zit ting der Staten-Generaal in het gebouw van- de Tweede Kamer. De heer De Vos van Steenwijk, voorzitter van dc Eerste Kamer5 bekleedt den voorzittersstoel. De Voorzitter doet door den grif fier van de Eerste Kamer voorlezen eer Koninklijk besluit van 15 Februari 1933. waarbij de minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd, heden te 3 uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van de Staten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Ko ningin te sluiten. De V oorzitter benoemt een missie, die den m' 'rter in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen. Kort daarna treedt de minister, voor afgegaan door den der Commissie, ue vergaderzaal binnen. Do heer Ru!, de Beerenbrouc ir: .ister van Binnenlandsche plaatst zich achter de ministerstafel houdt een korte rede, waarin hij herinner de aan het totstandkomen van onderschei dene wettelijke maatregelen en het aan nemen op 9 Februari door do Tweede Ka mer van een schorsingsmotie bij de behan deling van de wetsontwerpen tot een nieuwe vaststelling van het rechtsgebied van Kantongerechten, tengevolge van wel ke aanneming een conflict ontstond tus- schen Kabinet en Tweede Kamer, waarop H. M. de Koningin besloot tot ontbinding van de Tweede Kamer. De Minister herinnerde voorts aan het bijeenroepen van dc Eerste Kamer en nieuwgekozen Tweede Kamer in vereenig- do vergadering op 9 Mei a.s., en betuigde in opdracht van H. M. de Koningin dank voor de betoonde ijver en toewijding. De m' Ir rut r uitgeleide gedaan. Nadat de Oommissie in de vergader zaal is teruggekeerd sluit de Voor de vereenigde vergadering. STADSNIEUWS R.-K. STUDENTENVEREENIGING „SANCTUS AUGUSTINUS" HEKDENKING VAN HET VEERTIG JARIG BESTAAN. Plechtige feestvergadering in het Groot-Auditorium. De R.-K. Studentenvereniging „Sanc- tus Augupstinus" is heden de viering van haar achtste lustrum begonnen. Zooals bekend, werd ter inleiding hiervan reeds enkele weken geleden in het Groot-Audi torium der Leidsche Universiteit een plechtige bijeenkomst gehouden, alwaar als feestredenaar optrad prof. dr. Die trich von Hildebrand uit Munchen. De dag werd vandaag begonnen met een plechtige Hoogmis, in de St. Lode- wijkskerk opgedragen door den moderator den weleerw. heer rector R. J. J. Reijnen, met assistentie van de weleerw. heeren J. Pop en P. H. van Laer, resp. als diaken en sub-diaken, terwijl de weleerw. pater A. P. M. Mikx, O.F.M., als ceremo- niarius fungeerde. Onder de H. Mis vond een algemeene H. Communie der studenten plaats, ter wijl het A. G. A. B.-koortje de Missa in ho- norem Sacrat-issimi Cordis van VV. An- driessen ten gehoore bracht. Te ongeveer half twaalf vond op het .Eigen Huis" een gezamelijk ontbijt plaats, terwijl hedenmiddag in het Groot- Auditorium van de Leidsche Universiteit de feestvergadering werd gehouden. Deze herdenkingsvergadering werd o.m. bijgewoond door den rector-magnificus der Leidsche Universiteit, prof. dr. J. Hui- zinga, den secretaris van den Academi- schon Senaat prof. dr. D. van Blom, den secretaris van Curatoren, mr. P. Iden- burg, den hoogeerw. heer deken A. Ho- mulle, pastoor Th. M. Beukers, prof. P. G. Groenen, oud-moderator, den hoogeerw. heer kanunnik dr. Vlaming en prof. Wel- sohen, eere-leden van „St. Augustinus", de professoren Niekel en Verhaar uit War- mond, de Leidsche hoogleeraren Keesom, Berg en Carp, mr. dr. C. E. van Strijen, gemeente-secretaris va.n Leiden, verschil lende student-en-organisateis en facultei ten en de afgevaardigden van de zuster verenigingen Veritas uit Utrecht, Caro- lus Magnus uit Nijmegen, Sint Olaf uit Tilburg, Thomas Amiinas uit Amsterdam. S. Vergilius uit Delft, S. Laurentius uit- Rotterdam en S. Franciscus Xaverius uit Wageningen. Bericht van verhindering was ingeko men van Z.H Exc. Mgr. Aenegnent, den president-curator, burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuyzen. Z.Exc. Minister Ruys de Beerenbrouck, mr. P. E. Briët, verschillende hoogleeraren en privaat-do- oenten en studentenverenigingen. Openingsrede praeses „St. Augustinus'. Toen de aanwezigen hadden plaats ge nomen, hield de praeses van „Sanctus Augustinus", de heer J. F. M. Molken- boer, de openingsrede, waaraan we het voleende ontleenen: Na een afzonderlijk woord van welkom tot verschillende van de gasten, zeide spr., dat men den katholieken studenten misschien wel eens separatisme verwe ten heeft. Maar. toen nu veertig jaar ge leden „Sanctus Augustinus" werd opge richt was de bedoeling van de oprichters, Hunne Exc. Ruys de Beerenbrouck, Aal- berse en Staatsraad Struyoken z.g., om voor de katholieke studenten aan de Leidsche Universiteit de gelegenheid te bieden hun godsdienstige belangen beter te behartigen en te verzorgen, dan dit geschiedde in de bestaande organisaties. Het niet waa-rdeeren en vaak niet begrij pen van onze opvattingen omtrent levens problemen is aanleiding geworden en oor zaak tevens, dat de katholieke studenten zich hebben moeten aansluiten in een aparte organisatie Maar deze afzonde ring is geenszins reden om zich afzijdig te houden van andersdenkende collega's en het bewijs daarvan ligt wel in het feit. dat er juist thans een goede samenwer king bestaat die rijke beloften voor de toekomst inhoudt. Zoo kan het niet an ders, of de taak van den katholieken stu dent en zijn verantwoordelijkheid in het universitaire leven is vandaag meer dan groot te noemen en alleen een conse quente houding in alle opzichten kan de vereeniging slechts tot eere srekken. Dezen gedachtengang volgend zet spr. dan nader uiteen de taak van don kat- tholieken student, zoowel individueel als in vereeniging. Daarbij constateerde spr., dat helaas vele katholieke studenten zich nog afzij dig houden van het vereenigingsleven en parasiteeren op datgene, wat door ande ren met moeite woi'dt opgebouwd. Teve- len zijn er nog, die van hun vereeniging en lidmaatschap profiteeren ten eigen ba te en natuurlijk ook omgekeerd kan de vereeniging deze apathie van velen harer leden slechts ten kwade strekken. Daar om spreekt de heer Molkenboer de stel lige verwachting uit, dat het achtste lus trum van „St. Augustinus" aanleiding mo ge zijn tot een vernieuwd enthousiast ver eenigingsleven. De onderafdeelingen enz. moéten helpen het doel van de vereeni ging na te streven en te bevorderen. Het „Eigen Huis" moet het centrale punt we zen van het katholiek studentenleven en de zorgen om dit in stand te houden en uit te breiden, kunnen wel door meerderen worden gedraeen en door aller medewer- kintr veel worden verlicht. Na geconstateerd *te hebben, dat „St. Augustinus" na het zevende lustrum is vooruitgegaan, gaat spr.'s dankbaarheid uit naar degenen, die veertig jaar gele den de vereeniging oprichtten. Zijzagen toen reeds in de voorname taak, die voor deze vereeniging was weggelegd en de studenten kunnen hun dankbaarheid niet Prof. Mr. C. v, VOLLENHOVEN f Prof. Van Eysinga schreef in de „Nieu we Rotterdamsche Courant" een mooi hoofdartikel naar aanleiding van het over lijden van prof. Van Vollenhoven. Wij ont leenen er het volgende aan: „Hij heeft meer gedaan dan drie of vier eerste-ngngs krachten bij elkaar met eere zouden hebben kunnen verrichten; dat hier al die kracht van zien en doen in één ver- eenigd waren, laat het resultaat van zijn geestesarbeid voor ons staan als onver- breekbare eenheid, gehouwen uit één blok van het allerschoonste marmer". Na een kort. overzicht over den arbeid van den overledene besluit prof. Van Eysin ga zijn herdenking als volgt: „De wetenschappelijke beteekenis van Van Vollenhoven is bij verre na niet uit geput met het boven aangeduide. Als al zijn verspreide geschxiften zullen zijn bij eengebracht, zal helder blijken hoeveel verder nog zijn, nooit rustende, geest 'reik te. Dan zal ook het juiste licht vallen op den omvang en de diepte zijner studiën over Thorbecke, Van Hogendorp en voorval de Groot, studiën die hij beschouwde als verpoozing na zijn andere werk. Van Vollenhoven was zich volkomen be wust van zijn zeer bijzondere gaven, maar bij beschouwde ze als een hem toever trouwd kapitaal, waarmede het zijn dure plicht was te woekeren, dag en nacht, voor anderen, nooit voor zichzelf. Deze zeer hooge opvatting van zijn roeping verklaart mede, dat hij school heeft gemaakt als weinigen, en dat wel zelden zóó velen, in persoon of in gedachten, zich zullen scha ren om een open graf, met een hart zóó vol van den edelsten dank. Nederland heeft een zijner grootste zo nen verloren; de wetenschap een der aller grootsten". beter toonen dan door steeds principieel te zijn bij het nastreven van het doel, dat door hen aan de vereeniging werd ge steld. Spr., in de historie terugtredend wat de resultaten vaJi het vereenigingsleven be treft, somt dan enkele bijzonderheden op uit de laatste vijf jaren en herinnert daarbij aan het heengaan als moderator van prof. Groenen, die werd opgevolgd door pater Dolle en deze weer door rector Reijnen. Het feit, dat „St. Augustinus", aldus vervolgt spr., veertig jaar het milieu is geweest, van de katholieke studenten, is een klein bewijs, dat zij haar doel heeft nagestreefd. Moge „St. Augustinus" een periode van nog intenser vereenigingsle ven tegemoet gaan, zich steeds de zin spreuk: Non vincit nisi Veritas voor oogen houden,, dan behoeven wij niet te vreezen, dat Hij ons zal verlaten, Wiens steun wij immer behoeven. Dan zal „St. Augustinus" steeds een schakel vormen in het universitaire leven van vandaag, die trots alle controversen met de bestaande organisaties dit gemepn heeft: te werken in het belang en ten nutte van de Leid sche Alma Mater. Hierna veikreeg de zeereerw. hooggel. heer dr. Gerlacus Royen O.F.M., hooglee- raar te Utrecht, het woord tot het houden van de feestrede over: „Katholieke We tenschap en Kuituur", waarover men el ders in dit nummer een en ander kan le- MIJ. DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Voordracht prof. dr. D. C. Hesseling. In de gisteravond alhier gehouden maandelijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde heeft prof. dr. D. C. Hesseling gesproken over „Negerhollandsch en Papiamentsch". Het Negerhollandsch der vroeger aan Denemarken behoorende Antillen en het Papiamentsch van Curacao hebben zoo veel eigenaardigheden gemeen, dat men aan ontleening moet denken. Heb blijkt dat het Papiamentsch, dat ruim 100 jaar vroeger bestond, de gevende partij is geweest. Niet slechts vele woorden heeft het Neger hollandsch ontleend aan het Papiamentsch, maar ook verschillende zegswijzen en af wijkingen van de gewone beteekenis der woorden kunnen alleen het Papiamentsch, en dit weer door het Spaansch, verklaard worden. Verschillende voorbeelden wer den aangehaald en besproken. Het Negerhollandsch is in de 18de eeuw de omgangstaal van de welgestelde en zelfs van de aanzienlijke bewoners der eilanden geweest. Die tijd is al lang voor bij; in onze dagen is het tot Kreoolsch ge worden Nederlandsch zoo goed als uitge storven. In 1923 heeft echter Prof. de Jos- selin de Jong, gedurende een verblijf van twee maanden op St. Thomas en St. Tan, de overblijfselen kunnen bestudeeren, en in, uit de mond van enkele oude negers op- geteekende teksten, kunnen vastleggen. Door dit werk van een bij uitnemendheid bevoegd linkuist is het nu mogelijk het Negerhollandsch historisch te beschouwen, hetgeen bij Kreoolsche talen hoogst zelden het geval is. Door bespreking van een tweetal der bedoelde teksten werd aange toond hoe zeer het verschrompelde taaltje van heden in beteekenis verschilt van het Papiamentsch dat nog altijd de verkeers taal s van meer dan 50.000 Nederlanders, taal is van meer dan 50.000 Nederlanders Wind. Mannenkoor „Kunst na Arbeid". Bovengenoemd koor geeft ter inleiding over de bespreking van het 40-ja.rig bestaan een feestvergadering op Maandag S Mei in „Concordia", aanvang 8 uur. Ieder die belangstelt in K. N. A. is hartelijk wel kom. Door de politie alhier is aangehouden de 16-jarige J. W. O., leerling van een Ambachts school in Den Haag. Hij is naar zijn ouders teruggebracht, BIJZONDERE VRIJW. LANDSTORM Zeer geslaagde propaganda-avond. In de met vlaggen en bloemen vroolijk ver sierde Stadsgehoorzaal is gisteravond een propaganda-avond van den Bijz. Vrijw. Land storm gehouden. De zaal was gezellig bezet door clubjes rondom met bloemen versierde tafeltjes. Dit bracht reeds dadelijk een pret tige ongedwongen sfeer teweeg, die den ge- heelen avond heeft voortgeduurd. Onder de aanwezige autoriteiten bevonden zich generaal Zeeman, majoor Boots, comman dant van het Vrijww, Landstormcorps Zuid- Holland-West, de heer Royaards, Voorzitter van de Gew. Commissie en luitenant Karres, secretaris van deze commissie, majoor van Mens, commandant van de Burgerwacht, luite nant-kolonel v. d. Ende, de heer ten Cate Brouwer, de legerpredikant ds. Nauta, de heer Eskens, hoofdinspecteur van Politie, e.a.; generaal Duymaer van Twist, burgemeester v. Sande Bakhuyzen, en de heer Meyer, com- van Politie, hadden bericht van ver hindering gezonden. De avond stond onder leiding van den voorzitter van de plaatselijke Landstormcom missie, ds. H. Thomas. Rede ds. H. Thomas. In zijn openingswoord wees spr. er op dat de herdenking van Willem I van Oranje ons midden in de vaderlandsche geschiedenis heeft gebracht. Spr. wilde daarom zijn openingsrede ook in het teeken der geschiedenis plaatsen, De geschiedenis dat is niet iets dat achter ons ligt, verloren. Wij zijn er nog één mee, en het is de groote vraag maar of de geschiedenis zal zijn een wondere krachtbron, door in ons persoonlijk en gemeenschapsleven de ontwik keling van het nationaal goede te bevorderen en ons daardoor te laten bezielen. Spr. roept daarom den aanwezigen iets van 1918 voor den geest. Tegen het instituut werden van soc. dem.- en andere zijde ernstige bezwaren in gebracht, Deze bezwaren ontzenuwde spr. een voor een. Tegenover redeneeringen plaatste spr. de onweersprekelijke geschiedenis der nuchtere feiten. In 1918 hebben de revolutionairen in Duitsch land precies hetzelfde willen doen wat ze nu in ons wraken. De geschiedenis toont aan hoe de S.D.A.P, met geweld onderdrukt wat tegen haar, als ze op het kussen gekomen is, op staat, en derhalve dat ze genegen is, om ge weld te gebruiken, om op het kussen te ko men. Daarom roept spr. de B.V.L.'ers en B. W.'ers toe: weest paraat, houdt uw kruit droog en het geweer bij den voet. De geschiedenis leert ons, wat eenheid en vastberadenheid en doortastendheid vermo gen. De Nederlanders staan bloot om het kwaad van tweespalt op staatkundig en gods dienstig gebied. Daarom verheugt het spr. zoo machtig, dat te midden van de verdeeld heid de B.V.L. daar staat als in eenheid bloeiende. Daarom is de B.V.L, een van de schoonste instituten van ons land, omdat hij zoovee! kwaads keert en als 't moet, weer staat, maar ook -omdat hij de voorwaarde voor de welvaart en de veiligheid van een volk vertoont: bij besliste handhaving van eigen vast beginsel: eenheid en verdraagzaamheid. Het daverend applaus der vergadering, dat op deze rede volgde, ging enthousiast over in het zingen van twee coupletten van het Wil helmus. De oude Jagerband speelde daarna eenige pittige stukjes en vervolgens zong mej. Greta Versteeg, aan den vleugel begeleid door mej. Iirma Timmermna, eenige liederen, die groot applaus verwierven. De heer E. Raams, plaatselijk leider van de B.V.L. wekte vervolgens in een korte maar krachtige rede de aanwezige oud-soldaten, die dit nog niet waren, op, lid te worden van den B. V. L. Vervolgens droeg de heer Siebesma uit Voorburg eenige Vaderlandsche liedjes voor die, naar het applaus viel op te maken, krach tig insloegen. Rede kapelaan Bangert. Thans was het woord aan kapelaan H. J. Bangert. die begon met er op te wijzen, dat de B. V. L. niet behoeft op te treden tegen een vijand van buiten, zooals herhaaldelijk de goegemeente wordt wijs gemaakt. Als de B.V.L. ooit optreden zal, dan zal het gaan, helaas, tegen een binnenlandschen vijand. Honderd vijftig duizend sterke vrijwilligers staan gereed om ons mooiste bezit, het gezag in onze maatschappij, te beschermen. De B. V.L.'ers zijn sluimerende wakkeren, geladen geweren die in een hoek gezet zijn, slapende leeuwen, puffende locomotieven die op rem gezet zijn. Waarom maken wij ons zoo warm voor de handhaving van het gezag. De mensch is onvolkomen, egoïstisch en daarom hebben we gezag noodig. Daarom vragen we er na drukkelijk om en daarom geven we onze volle liefde aan koningin Wilhelmina, zegenrijk re- geerend nu al jaren lang. In het regeerend Oranjehuis eeren wij het wettig gezag. Voor het gezag buigen is eervol. Wij buigen voor het gezag en wij leven blij op Neerlands dier- b'ren grond. Hier duldt de vorst geen dwin gelandij, waar vrijheid eeuwen stond. De B. V. L.'ers zijn de slapersdijken. die misschien in vele jaren niet noodig zijn, maar de mogelijkheid, dat ze noodig zijn, blijft be staan, en daarom geven we er gaarne duizen den en nog eens duizenden voor uit. Als die dijken noodig waren en we hadden ze niet, hoeveel waardevols zou er dan verloren gaan. Zoo is het met den B. V. L. ook. Misschien is de mogelijkheid dat de revolutionairen het nog eens willen probeeren gering, maar de mo gelijkheid blijft bestaan en daarom blijft dc B. V. L. bestaan en zal ze paraat zijn als de nood aan den man komt. Deze met groot enthousiasme uitgesproken rede werd met langdurig daverend applaus beantwoord. Na de pauze, waarin gelegenheid bestond zich als lid van den B. V. L. op te geven, waarvan druk gebruik werd gemaakt, reikte majoor J. P. Boots, commandant van het Vrijw. Landstormkorps „Zuid-Hollind West", met eenige hartelijke woorden het brevet voor koningschutter uit aan den heer D. Wissenaar en het brevet voor scherpschutter aan de hee ren J. J. van Seventer, D. Cossee. M. v. Eg- mond, J. J. Bernard, N. de Jong, E. Kaams, Gemeentelijke Aankondigingen. Hinderwet. B. en W. ran Leiden brengen ter alge meen© kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: K. Daan en G. W. Horree en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een metaalbewerkingsbedrijf in het perceel Zoeterwoudscheweg No. 11; b. S. van Wee- sel en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een koper- en blikslagerij en loodgie terswerkplaats in het perceel Hoogewoerd No. 112; c. de Noord-Zuad-Hollajidsche Tramweg Maatschappij en rechtverkrijgen den, tot het oprichten van een bewaar plaats voor benzine op het perceel Rijnê- burgerweg No. 1; d. L. P. van de Geer en A. Stuifzand en rechtverkrijgenden tot hot oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting op het perceel, gelegen aan don Zoeterwoi B. en van: a. tot het op! banketbakl No. 122; het opriohten^vai^ perceel Langebruj om vergunning inrichting voor hel gezien 'het verzoek rt om vergunning brood-, koek- en :eel Hoogewoerd vergunning tot dfabriek in heb C. J. Oud oprichten van een owerken, rooken en zouten van vleeschwaren in het perceel Levendaal No. 39; d. L. H. Beoherer om vergunning tot het oprichten van een han dels- en boekdrukkerij en zetterij in het perceel Steen-schuur No. 5; e. M. J. Weyl om vergunning tot het oprichten van een brood- en banketbakkerij in het perceel Kloksteeg No. 3; f. Ph. van der Zanden om vergunning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Dief steeg No. 13; gelet op de artikelen 6 en 7 der Hinderwet, geven kennis aan het publiek, dat genoemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeen te ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Zaterdag, den 20sten Mei 1933 des voor middags te half elf ure in het perceel Bree- straat 125 (Bureau van Gemeentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen deze verzoeken in te brengen. AGENDA LEIDEN. Zondag. 8e Lustrum R.K.S.V. „St. Augus tinus". ,,'t Wondere rond Kilian", Leidsche Schouwburg. 8 uur. Zondag, Viering Patroonsfeest Dioc. Ver. van R. K. Onderwijzei'S. H. Mis te 9 uur in de kapel der Zusters van „de Voorzienigheid". Dinsdag, Ledenvergadering R. K. Trans- portarbeidersbond, Boncbgebouw, 8 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Lei den zal worden waargenomen door de doktoren: v. BockeL, Kors, Lahr, Muyzert en Simons. De Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door dr. Varekamp, tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Mei a.s waargeno men door de apotheken: P. du Croix, Ra penburg 9, telef. 807 en J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85. Th. W. C. Stijnman, B. J. Diemei en Q. W. A. Bleijs. De zaal huldigde de onderscheidenen door luid applaus. Nadat mej. Versteeg en de heer Siebesma nogmaals met groot succes waren opgetreden, werd nog het woord gevoerd door generaal Zeeman en door den heer Royaards, voorzit ter van de Gewest. Landstormcommissie, en door den heer Karres, secretaris van deze Commissie, die allen met aandrang de Land- stormers opwekten om paraat te blijven. Ds. Thomas sprak een dankwoord. Mej. Versteeg en mej. Timmerman ont vingen bloemen, de directeur van de Oude Jagerband een krans. Ds. Thomas eindigde den prachtig geslaag den avond met de kreet: Oranje boven! Leve de B. V. L. Donderdagmiddag waren 75 werkloozen uit Rotterdam en Delft ]>er fiets een tocht gaan maken naar de bloemenvelden. Als rustpunt hadden zij gekozen het gebouw van den R. K. Volksbond aan de Steen- schuur. Het bestuur was hiervan in kennis gesteld en had gezorgd, d-at alles hiervoor in orde was. De groote zaal was in orde gemaakt om de gasten te ontvangen. Heb bestuur had voorts gezorgd voor koffie, welke' gratis werd verstrekt. Nadat de lei der van het gezelschap dank had gebracht aan het bestuur voor de hartelijke ont vangst nam de voorzitter, de heer J. H Nijhuis het woord. Na een welkomstwoord gesproken te hebben zeide hij, dat het een goede gedachte was van de gasten om het Bondsgebouw in Leiden op te zoeken. Hier door toonen zij een te zijn in het vereeni gingsleven en hij hoopte, dat in het ver eenigingsleven ook de eenheid bewaard moge blijven. Toen nam de heer Tobé, voorzitter van het Werkloozen-comité, het woord. Hij schetste in het kort de hoedanigheid van den Rotterdammer en wenschte hun een tot weerziens toe in Leiden, maar niet als werkloozen. Beide sprekers ontvingen ©en hartelijk applaus. Na het „Roomsch© Blijdschap" en „Aan U, o Koning der Eeuwen" staken allen een rookertje op en dankend voor het onthaal, trokken zij verder. Voor het examen van Aportiekers-assi- slent zijn geslaagcl de denies E. de Boorn (Hillegerberg), J. Groeneve'rl (P-rtl c dam) en B. Bijl (Rotterdam) en de heer T. Y. Liem (Leiden).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2