DE WERELDTENTOONSTELLING TE CHICAGO MANTELS COSTUUMS JSÊ! *1 VRIJDAG 5 MEI 1933 DE LEIDSCHE COURANT JERDE BLAD PAG. 9 o EN -dcJn groofe maten zijn h wij ook zeer wtgebreid gesorteerd. J m Met belangstelling ziet men niet al leen in Amerika, maar ook in Europa ■uit naar de wereldtentoonstelling, welke te Chicago op 1 Juni a.s. zal worden geopend en tot 1 November zal duren. Deze tentoonstelling wordt gehouden ter herdenking van het honderdjarig be staan der stad en belooft een der groot ste internationale tentoonstellingen te worden, welke tot nu toe is gehouden. Men heeft er alles op gezet, dat deze tentoonstelling die van 1893 verre zal overtreffen. Met de voorbereidingen is men reeds eenige jaren bezig. Reeds in begin Januari 1929 nam de Amerikaan- sche Senaat een motie aan om den pre sident te machtigen alle landen der we reld uit te noodigen tot deelname aan een wereldtentoonstelling te Chicago ter gelegenheid van het honderdjarig 'bestaan der stad in 1933. Deze motie werd kort daarop aangenomen, waarna de toenmalige president Hoover er ten spoedigste toe overging een proclamatie ■uit te vaardigen, waarin alle landen werden uitgenoodigd deel te nemen aan de wereldtentoonstelling in 1933. Voor dit doel werd toen te Chicago een som van vijf millioen dollar ter beschikking gesteld. De voorbereidingen werden ter stond met kracht aangepakt. Allereerst werd besloten Chicago te zuiveren van Het electriciteitsmonument op de ten toonstelling 1933 te Chicago. Het elec- trische paviljoen, waarop op symbolische wijze de geschiedenis van de electrici- teitsindustrie is weergegeven. de bandietenbenden, die het openbare en particuliere leven dezer millioenen- stad voor een aanmerkelijk gedeelte be- heerschen. Men vreesde n.l. dat het be zoek aan deze tentoonstelling ernstige schade zou kunnen ondervinden door de treurige vermaardheid, welke de stad wegens haar onveiligheid heeft verkre gen. Onder het motto „Zuivert Chicago vóór 1933" vereenigden zich daarom de Chicagosche millionnairs (met uitzonde ring natuurlijk van de millionnairs uit de onderwereld) onder leiding van Alex ander Jamie, die jarenlang chef van den federalen recherchedienst is geweest. Jamie werd in zijn actie ter zijde ge staan door een organisatie, bekend als „De geheime Zes", welke voor de be- noodigde middelen zorgde. Aan het hoofd van dezen raad stonden twee million nairs. Met kracht heeft deze organisa tie zioh geweerd en zij hebben inderdaad succes gehad. Ondanks alles dreigde de tentoonstelling toch nog in duigen te zullen vallen tengevolge van den slech ten financieelen toestand, welke veroor zaakt is geworden door de talrijke cor rupties, waaraan het gemeentebestuur van Chicago zich schuldig heeft ge maakt. Aan burgemeester Cermak, die onlangs bij den aanslag op president Roosevelt werd gedood, komt de eer toe hieraan een einde te hebben gemaakt. Het is dan ook Cermak's werk, dat de groote tentoonstelling „Century of Pro- jé Op de wereldtentoonstelling te Chicago is o.a. een getrouwe nabootsing van het Paviljoen van Jehol gebouwd, een prach tig gebouw uitgevoerd in de mooiste houtsoorten. gre88" (een eeuw van vooruitgang) ge- heeten en waarvan Chicago zioh zoo veel voorstelt, ondanks alles kan door gaan. De organisatie van de tentoonstel ling is met krachtige hand geleid door Rufus Dawes, een broeder van generaal Dawes, den vroegeren Amerikaanschen ambassadeur te Londen. Rufus Dawes die bij den opzet van de tentoonstelling van de gedachte is uitgegaan, dat de stichting van Chicago ongeveer gelijk valt met de ontwikkeling van de eeuw der techniek en die onlangs heeft be weerd, dat de enorme groei van Chicago alleen mogelk is geweest door de tech niek van de laatste eeuw, wordt bij de leiding der expositie terzijde cestaan door den beroemden uitvinder Michael Pupin. Deze is een voormalig Slavisch immigrant en wordt in de Ver. Staten beschouwd als de evenknie van Thomas Edison. Pupin heeft meer speciaal de afdeelingen wetenschap en techniek on der zijn leiding. Met de inrichting der expositie is men nu zoo goed als gereed en men kan feitelijk zeggen, dat de tentoonstel ling reeds in vollen gang is. als zij dan ook nog niet voor het publiek toegan kelijk. Dit zal eerst op 1 Juni a.s. wor den toegelaten. De tentoonstelling zal op een wel zeer merkwaardige wijze worden ceopend. Werden de vorige Ame- rikaansche tentoonstellingen gewoonlijk geopend doordat de president op een knop drukte, waardoor alle machinerieën in werking werden gesteld, dit ja-ai zal bij de onening van de groote wereldten toonstelling, de enereie uit het lucht ruim worden gehaald. On den hoogsten toren van de tentoonstelling, waarin een groot klokkensoel is aangebracht, staat een verrekijker, welke op de ster Acturus is gericht. Deze ster staat zoo ver van ons verwijderd, dat zijn licht veertig jaar noodig heeft om de aarde te bereiken. Een lichtstraal, welke in 1983 van Acturus uitging, zal op 1 Juni 1933 in dien verrekijker vallen en daar een foto-electrische cel bestralen. Deze energie wordt dusdanig versterkt, dat dientengevolge machines, sirenen, enz. in' werking worden gesteld. Het tentoon stellingsterrein is gelegen aan het meer van Michigan en telt meer dan veertig gebouwen, waarvan het eene nog groot- scher is opgezet dan het andere. Een leger van dertigduizend werklieden is hier vier jaar lang bezig geweest de talrijke zalen, restaurant, paviljoens, to ren. enz. op te bouwen. Het glanspunt van de tentoonstelling is ongetwijfeld een gebouwencomplex, dat den naam draagt van ..Staten Hall". De gebouwen zijn in hoefijzervorm op gesteld en elk gebouw zal de inzending van een der Amerikaansche staten her bergen. De gebouwen hebben twee ver diepingen en zijn door parken omgeven. Het geheele complex werd beheerscht door het „Federal Building", waarin de regeering van de Ver. Staten haar in zending heeft ondergebracht. Dit gebouw beeft den vorm van een rotonde en is bekroond door een koepel van 25 meter hoogte. Om dezen koepel rijzen drie to rens elk van 50 meter hoog op. Deze torens hebben den vorm van driehoeken en 8ymboliseeren de drie belangrijkste functies van de regeering: bestuur, wet geving en uitvoerend bewind. De groot ste bezienswaardigheid van de tentoon stelling zullen ongetwijfeld zijn de beide de tweehonderd meter hooge torens, tus- schen welke op een hoogte van zeven tig meter een rakettenspoor met „raket- tenwagens" zal verkeeren. Het restau rant, dat zich als een reusachtige pad denstoel midden op het tentoonstellings terrein verheft, zal zich ongetwijfeld wel in een druk bezoek mogen verheu gen. Niet alleen, dat men van zijn ter rassen een riant uitzicht heeft op het Michiganmeer, doch het is zoo gebouwd, dat het met behulp van electrischen stroom, om zijn eigen as kan draaien, zoodat men dus zonder van plaats te veranderen, telkens een ander deel van de tentoonstelling kan overzien. KERKNIEUWS Z. H. EXC. MGR. J. GIJLSWIJK. Op doorreis naar Rome in de Maasstad aangekomen. Met het s.s. „Wangoni'' van de Woer- mann-Linie is Donderdag uit Zuid-Afrika te Rotterdam aangekomen Z. H. Exc. Mgr. J. Gijlswijk O.P., Apostolisch Delegaat van Z.-Afrika. Mgr. werd aan boord begroet door eenige familieleden en door den Provinciaal der Dominicanen pater B. Schaab O.P. Monseigneur vertelde aan een vertegen woordiger van de „Maasbode", dat hij op 10 April j.l. uit Kaapstad vertrokken en rechtstreeks met deze boot naar Rotter dam gekomen was. Mgr. reisde in gezel schap van zijn secretaris pater Ter Maat. De drie weken op zee waren Monseigneur uitstekend bevallen. De reis was goed ver- loopen. Steeds een kalme zee gehad. Het doel van de reis is Rome, waarheen Mgr. over eenige dagen zal vertrekken. Na zijn terugkeer uit Rome blijft hij nog eeni ge maanden in Nederland. Het is nu precies tien jaar geleden, dat hij zich definitief in Zuid-Afrika heeft ge vestigd. In de tien jaar is er daar op ker kelijk gebied wel veel veranderd. Het aan tal vicariaten en prefecturen, dat in 1923 nog maar elf bedroeg, is thans precies ver dubbeld. Het gebied, dat onder dezen eer sten Apostoliscben Delegaat van Zuid- Afrika ressorteerd, is ten naastenbij even groot als heel Europaf De grootste moeilijkheid voor de Kerk is daar de onderwijskwestie De regee ringen willen het onderwijs aan zich heb ben en stellen zich op het standpunt van de eenheidsscholen. Alleen in de Kaapko lonie zijn er scholen, die eenige subsidie krijgen. HET WEER OP ZONDAG. ZACHT WEER MET TOENEMENDE REGENKANS. De verleden week verwachte afkoeling trad reeds Zondag in maar was niet groot en niet van langen duur. In hoofdzaak wa ren daarvoor twee oorzaken. De inval van den kouden luchtstroom uit het Noor den werd over Midden-Skandinavië Oost waarts afgeleid en ging daardoor ons land voorbij. Tegelijk kwam in verband met de ontwikkeling van een vrij diepe depressie over de Golf van Biskaye een krachtige Oostelijke luchtstrooming door, die over ons land trok. Aanvankelijk was deze luchtstroom vermengd met koude lucht uit den reeds genoemden kouden luchtstroom maar toen onder den invloed van een ach- terwaartsche verplaatsing der depressie warme luchtmassa's uit het Zuiden in de zen luchtstroom werden opgenomen steeg de temperatuur zooveel, dat wij warm weer kregen. Dit verloop van den weerstand en van de algemeene luchtdrukverdeeling in Euro pa is voor den tijd van het jaar ongewoon. Wij moeten daarom den heerschenden weerstoestand als eenigszins abnormaal beschouwen. De heerschende luchtdruk verdeeling belet echter de toestrooming van koude lucht uit het Noorden en dit is op het oogenblik van het meeste belang. In het algemeen wordt de heerschende weerstoestand als tamelijk stabiel be schouwd en daar de luohtdruk-verdeeling de toestrooming van warme lucht gedoogt is de kans zeer groot, dat het weer nog enkele dagen zacht blijft. Dat hierbij groote verrassingen kunnen optreden be wijzen de onweders, die 1.1. Woensdag in Z.-Limburg vielen en de zware regens in de Rijnstreek. Wij moeten daarom rekening houden met de mogelijkheid, dat tegen of aan het einde der week het weer plotseling vrij warm wordt en dat plaatselijk onweders optreden, die gevolgd worden door afkoe ling en aan de kust door nevelweer. De kans op deze weersveranderingen wordt vooral grooter wanneer de barometer op nieuw gaat dalen. In het algemeen zal het weer aan het einde der week en het begin der nieuwe zacht zijn met toene mende bewolking en toenemende regen kans. (Nadruk verboden). BINNENLAND DE WERKLOOSHEID IETS MINDER. Indexcijfers van Februari. Hieronder volgen de indexcijfers van de werkloosheid, zooals deze berekend zijn door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. Deze cijfers, weergevende het per centage werkloosheidsdagen van het aan tal dagen, dat gewerkt had kunnen wor den, indien geen werkloosheid ware voor gekomen, zijn in hoofdzaak berekend uit opgaven van gesubsidieerde werkloozen- kassen. Het totaal aantal personen, van wie de werkloosheid is nagegaan, bedroeg in Fe bruari 1933 rond 611.000, waaronder 603.000 leden van werkloozenkassenhet aantal werkloozen onder hen bedroeg rond 232.800 waaronder 231.700 leden van werkloozen kassen. Beroepsgroepen; Indexcijfers der werkloosheid: Febr.'33 Febr.'32 Jan.'33 Aardewerkind. enz. 25,9 22,1 60,2 Diamantindustrie 82,1 90,6 84.- Drukkersbedr. enz. 15,5 10,2 14,8 Bouwbedrijven enz. 52,9 42.- 61.2 Houtbewerking enz. 48,6 35.9 49,3 Kleedingindustrie 20,1 12.9 26.6 Lederindustrie 16.5 11.3 19.4 Steenkolenmijnen 5,2 5.6 4.5 Metaalind., scheepsb. 14,4 35.- 40.9 Textielnijverheid 30.8») 22.3») 34.-») Voed.- en genotm.bedr. 17.4 12.4 17.1 W.o. tabak- en sig.-ind. 25.2 17.6 24.3 Landb.-bedr„ veenderij 42.6 41.9 51.- Visscherij 24.4 21,3 49.1 Handelsreizigers 1.31) 1.1 1.20 Verkeer wezen 25,8 21.9 33.5 Handels- en Kant.bed. 10.5 6.6 10.3 Toonkunstenaars 25,9 22.- 24.4 Overige groepen 28.6 23.5 32.6 Totaal 33,2 27.5 37.8 (Tot excl. Diam.-ind.) (32.8) (16.9) (37,4) (Tot. Industrie) (35.6X 28.9) (39.3) 0 Onvolledige opgaven. Excl. Havenarbeidorsreservo. STICHTING „DR. SCHAEPMANFONDS". De besturen van de R.-K. Staatspartij en van do Stichting „Dr. Schaepman- fonds" deelen mede, dat de kantoren van het Algemeen Secretariaat der R.-K. Staatspartij, het Bureau van de Stichting „Dr. Schaepmanfonds", het Centraal Ad viesbureau voor Gemeentepolitiek van de R. K. Staatspartij, de Redactie en Admi nistratie van het maandblad „De R.-K. Staatspartij", het Secretariaat van de Fe deratie van Bonden en Centrales van R.K. Gemeenteraadsleden in Nedorland, de Re dactie van „De Gemeenteraad", officieel orgaan van deze Federatie, met ingang van 15 Mei 1933 zijn gevestigd in het nieuwe Partijbureau, Het Dr. Schaepman- huis, Mauritskade 25, 's-Gravenhage, tele foonnummer is veranderd is No. 116680. Postrekening van het Algemeen Secre tariaat R.-K. Staatspartij No. 692. Postrekening van het Dr. Schaepman fonds Comité van Actie No. 132750. Aan- geteekende stukken voortaan: 's-Gravcn- hage, Hoofdkantoor, Kantoor- en spreek uren 9—12.30 en 1417.30 uur. ONBEHOORLIJKHEDEN JEGENS DUITSCHE VLUCHTELINGEN? Een onderzoek naar beweerde gebeurtenissen op het Centraal Station te Amsterdam heeft geen resultaat gehad. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van den Bergh: 1. Is het juist, dat de „gouwleider" van de Nationaal-Socialistische-Duitsche-Ar- beiders-Partij, afdeeling Nederland, wo nende te Amsterdam, zioh dezer dagen, met eenige helpers, gedurende geruimen tijd heeft opgehouden op do perrons van het Cenrtaal Station te Amsterdam, al daar de bagage van aankomende Duitsche vluchtelingen heeft onderzooht, namen en adressen heeft genoteerd en, den schijn aannemende van daartoe gerechtigd to zijn, vluchtelingen heeft ondervraagd? 2. Is Uwe Excellentie bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag niet van oordeel, dat bovengenoemde hande lingen, onder de bestaande omstandighe den, gevaar opleveren voor de publieke rust en dat derhalve genoemde vreemde ling op grond van artikel 12, lid 1 van do Vreemdelingenwet 1849 ten spoedigste dient te worden uitgezet? 3. Welke maatregelen denkt Uwe Ex cellentie te nemen om soortgelijke spion- nage namens de afdeeling Nederland van oen buitenlandsche politieke partij op Ne- derlandschen bodem te voorkomen? heeft de minister van justitie geant woord Ad. 1. Een omstandig onderzoek hoeft niet kunnen doen blijken, dat do bedoelde persoon zich toenmaals heeft opgehouden op de perrons van het Centraal Station te Amsterdam, laat staan daar de in deze vraag bedoelde handelingen onderzoek van bagage van Duitscho vluchtelingen, enz. heeft verricht. Ad 2 en 3. In verband met het ant woord op vraag 1 schijnen deze vragen geen beantwoordingen te behoeven. Do ondergeteekende wil echter wol verklaren, dat naar zijn gevoelen vreemdelingen, op straffen van verblijfsontzogging, zich hier te lande van politieke actie hebben te ont houden. Ter beantwoording van soortgelijke vragen van den heer I. H. Vos heeft de minister naar bovenvermeld antwoord op de vragen van den heer Van den Bcrgh verwezen. GED. STATEN CONTRA AMSTERDAM Naar de „Tel." verneemt gaat het met het goedkeuren van de Amsterdamsche gemeentcbegrooting 1933 niet vlot. In een nota hebben Gedeputeerde Staten eenige ernstige bezwaren opgesomd met name in verband met het Crisisfónds en de ver dere financiering van crisisuitgaven. Ged. Staten zijn ook van oordeel, dat de be grooting niet in evenwicht is. Binnenkort zullen B. cn W. hun stand punt ten aanzien van deze bezwaren ter konnis van Ged. Staten brengen, waArna nog nadere besprekingen zullen worden gehouden. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS EEN VENSTERLOOS GEBOUW OP DE WERELDTENTOONSTELLING TE CHICAGO. Het prachtige gebouw op de wereldtentoonstelling te Chicago, dat 260 X 120 voet groot is met een toren van 150 voet 'hoog. Het gebouw is geheel zonder vensters en het wordt op kunstmatige wijze verlicht en geventi leerd. Conversatiezalen, een telefonisch- en telegrafische dienst zijn ten gerieve van de bezoekers in het gebouw aangebracht.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9