3)e I24ste Jaargang DINSDAG 2 MEI 1933 No. 7497 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 I GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 80 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Een betere zetel-verdeeling. Morgen komt in de Eerste Kamer o. m. aan de orde een wijziging van het kiesstel sel het stelsel dTïondt reeds gerui- men tijd geleden door de Tweede Kamer aanvaard. Tegen dat stelsel wordt aangevoerd, dat het de groote partijen te veel bevoordeelt boven de kleinen. Maar daartegenover kan oi. met reden worden beweerd, dat het nu vigeerend stelsel den kleinen partijen voordeeliger ie dan den grooten. En in ieder geval is het een feit, dat aan het stelsel, volgens het welk nn is gestemd, vele onbillijkheden vast zitten; dat dit stelsel min of meer spot met een rechtvaardige verdeeling der ze tels. Men bekijke 'ns even de volgende cijfers De R. EL Staatspartij ging een 36000 stemmen vooruit, de S. D. A. P. 6000 stem men*' achteruit, zij verliezen beide twee zetels, de Vrijheidsbond ging 9000 stem men vooruit, de Vrijz. Democraten liepen 20.000 stemmen achteruit, zij verliezen bei de één zeteL De R. EL Staatspartij betaalt 37046 stemmen per zetel. De S. D. A. P. 36303 de Anti-Rev. 35707, de Ohr. Hist. 33975, de Liberalen 36971, de Vrijz. Democraten 31475, de Communisten 29555, de Staatk. Geref. 31074. De R. KL Staatspartij betaald dus voor eiken zetel 7500 stemmen meer dan de Communistisohe Partij. Een wijziging van de kieewet, beoogende en bereikende een redelijker zetelverdee- ling en zulk een wijziging houdt in ieder geval o. i. het stelsel dTïondt in moet dus uit rechtvaardigheidsoverwegingen door een ieder worden toegejuicht. BESTRIJDING VAN DE CRISIS! WIE ZIJN SCHULDEN BETAALT De besturen van den Kon. Nederland- sohen Middenstandsbond, den Ned. R.-K. Middenstandsbond en de Christelijke Ver- eeniging van den Handeldr, en Industriee- len Middenstand verzoeken ons het vol gende op te nemen: Service is de eisch van dezen tijd voor de verhouding van bedrijf tot afnemer. Service is de eisch, waaraan vooral de bedrijven van den hand eld rij venden en in- dustrieelen middenstand, die met het con- sumeerend publiek in rechtstreeksch con tact staan, in zoo hoog mogelijke mate trachten te voldoen. Er is echter een soort van service, waar op het koopend of werkzaamheden opdra gend publiek geen prijs moest stellen. Dat is de overdreven, de onevenredige en ongemotiveerde crediet-„servioe". Onder de maatregelen tot verlichting van den druk, waaronder het economisch leven in dezen tijd gebukt gaat, is er een, die noch aan den Staat, noch aan zijn burgers, iets behoeft te kosten: het niet onnoodig uitstellen der betalingen aan de leveranciers. De klachten in den winkel- en midden stand over het traag inkomen der te vor deren gelden, zijn niet van de lucht. Ongetwijfeld is aan dit euvel de gedaal de koopkracht van breede groepen der be volking mede schuldig. Maar ongetwijfeld zijn er „slechte" be talers, die slechts op een aansporing als deze wachten om goede betalers te wor den. Onnoodig uitstel van betaling dupeert uw leverancier in de ernstigste mate. Hij heeft do wissels te honoreeren van gros sier en fabrikant. Hem wordt in dezen tijd het bankcrediet zooveel mogelijk inge perkt. Ge kunt dus hem en zijn leveran ciers en bankiers veel moeilijkheden be sparen, door op tijd aan uw verpliohtingen te voldoen. Gij wilt toch niet een factor zijn, die er toe medewerkt het gansche bedrijfsleven in zijn functioneering steeds meer te be lemmeren tot stilleggens toe? Stimuleer den bloedsomloop van het economisch leven zooveel ge kunt. Dat is ook uw belang. Anti-crisispolitiek is niet alleen regee- ringstaak. Anti-crisispolitiek in dezen zin ligt bin nen het bereik van*ieder burger. Stel uw remises niet onnoodig uit! Waardeer het een goed betaler te kun nen zijn. Wees dan ook een goed en vlot betaler. BINNENLAND DE SANEERING VAN HET BL0EMB0LLENBEDRIJF. Thans een adres aan de Eerste Kamer. Door het Centraal Bloembollencomité is het volgende adres gezonden aan de Eer ste Kamer der Sta ten-Generaal Het Centraal Bloembollen Comité (waar toe zijn toegetreden de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren, het Hol- Landsch Bloembollenkweekers Genootschap, de Vereenigingen „de Narcis", „de Hya cinth" en „de Tulp", de Bloembollenvei- lingsvereeniging „West-Friesland", de Bond van Veilings vereenigingen „Het Westland", de Bloembollenkweekersvereeniging „Flo- ralia" en de Nederlandsohe Gladiolus Ver- eeniging) richt zich tot Uwe Hooge Ver gadering met het eerbiedig verzoek het landbouw machtigingswetsontwerp aan te nemen. In den beperkten vorm waarin het door de Tweede Kamer is aangenomen is het voor de dringende noodzakelijke saneering van het bloembollenbedrijf onmisbaar. De Minister van Economische Zaken en Ar beid, voorgelicht door een door Z. E. inge stelde deskundige commissie is voornemens op grond van deze wettelijke regeling, maatregelen ter saneering van het bloem bollenbedrijf te nemen, waarnaar reeds lang door de bloembollenkweekers wtrd uitgezien. De urgentie van deze maatregelen is in verband met de exportbeangen zeer groot. De verkoop van bloembollen aan het bui tenland, die reeds in Januari begonnen is, lijdt sterk onder de onzekerheid ten aan zien van de stabilisatie van een minimum- uitvoerprijs, die het prijsniveau, naar men aanneemt, voldoende zou opheffen, om al thans zonder ernstig verlies, zij het ook zonder winst, het jaar 1933 door te komen. Het is derhalve van het hoogste belang dat de Minister in staat worde gesteld door middel van de Landbouwmachtigingswet aan den uitvoer van bloembollen zoodanige voorwaarden te verbinden dat daardoor dit doel worde bereikt, waarmede door de belanghebbenden in Engeland dat in 1932 niet minder dan 56 pet. van de geheelo uitgevoerde hoeveelheid bloembollen be trok in beginsel volle instemming is be tuigd als een poging om te geraken tot een reëele basis voor de handelsbetrekkingen tussohen de beide landen en een einde te maken aan een van beide zijden afgekeur de dumping. Buiten deze zeer urgente aangelegenheid zullen verschillende reeds ontworpen maat regelen ter saneering van het bloembollen- bedrijf slechts mogelijk zijn met medewer king der Regeering, die daartoe met dan op grond eener machtigingswet zal kunnen overgaan. Zonder het door de Tweede Kamer aan genomen wetsontwerp in zijn algemeene strekking te willen beoordeelen, zijn wij van meening, dat in de tegenwoordige zorgvolle omstandigheden, het bloembol lenbedrijf slechts dan in 6tand kan wor den gehouden, mdien ook Uwe Hooge Ver gadering aan dit wetsvoorstel hare goed keuring hecht. Daar bij de eventueele toepassing der wet het bij bepaalde maatregelen betrok ken bedrijfsleven blijkens de Memorie van Toelichting steeds een zeer aanzienlijken invloed daarop zal kunnen oefenen wegens de daarin genoemde „samenwerking met een solidairen, in organisatieverband wer kenden boeren- en tuindersstand" mag ver wacht worden, dat geen maatregelen als uitvloeisel van deze wet zullen worden ge nomen, die niet de instemming hebben van de bevoegde, daarbij betrokken organisa ties van belanghebbenden. BEPERKING VEESTAPEL. De Christelijke Boeren- en Tuindersfoond in Nederland, de Katholieke Nederland sohe Boeren- en Tuindersbond en net Koninklijk Nederlandscb Landbouw-Go- mité hebben het volgende telegram aan den Minister van Econ. Zaken en Arbeid, onder dagteekening van 28 April 1933, ge zonden: De Centrale Landbouworganisaties dee- len Uwe Excellentie mede, dat zij volhar den bij het door haar en den Alg. Ned. Zuivelbond op 16 Maart j.l. ingenomen standpunt inzake beperking veestapel en verzoeken eerbiedig spoedige uitvoering van de daartoe strekkende maatregelen. De Regeeringscommissaris voor de uitvoering van de Crisis Zuivelwet, de heer L. Bückmann, zal hedenavond voor de A.V.R.O. een radiö-rede houden over de beperking van de rundveestapel. De uit zending zal om 7 uur aanvangen en tot 7.25 uur duren. PRINSESSE-VERJAARDAG IN DE HOFSTAD. Eenprachtig geslaagd défilé. De Haagsche burgerij heeft gisterenmid dag op grootsche en hartelijke wijze Prin ses Juliana ter gelegenheid van Haar ver jaardag gehuldigd. Door de goede zorgen van het Haagsch Comité voor Volksfees ten is dit huldebetoon geworden tot een imponeerende ovatie welke Den Haag jong en oud aan de jarige Prinses heeft ge bracht. In de Sophia laan en Plein 1813 had zich een groote menigte verzameld, welke aan de ovatie wilde deelnemen. Tallooze mu ziekkorpsen liepen mede in den stoet en brachten afwisselend marschmuziek en Va- derlandsche liederen ten gehoore. De belangstelling van het publiek was buitengewoon. Onder de talrijke deelnemende vereeni gingen bevonden zich de R. K. Vrouwen bond, Bond van R. K. Patronaats-commis- sies voor de stad 's-Gravenhage en de Graal. Precies 4 uur zette de stoet zich in be weging. Voorop liep het politie-muziek- korps en daarachter kwam een schier ein- delooze rij van vereenigingen. Langs So- phialaan, Alexanderstraat, Perkstraat, Oranjestraat en Paleisstraat werd naar het Paleis Noordeinde gemarcheerd. Toen verscheen H. K. H. Prinses Juliana op het balcon van het Paleis, dat fraai met eenige tapijten was gesierd. Prins Hendrik was eveneens tegenwoordig. Langzaam, onder de vroolijke tonen der muziek trokken de vereenigingen en or ganisaties voorbij, de Prinses luid toejui chende. Onafgebroken duurde het voorbij trekken der deelnemers. Allen werden op gesteld op het voorplein voor het Paleis voorzoover de ruimte althans dit toeliet. Toen alles meer dan vol stond kwam er een oogenblik stilte. De Kapel zette het Wilhelmus in. dat door alle werd medege zongen. Plechtig klonken de tonen van ons Volkslied, dat gevolgd werd door ein daverend hoerageroep en een „Lang leve de Prinses". Vervolgens werden nog gezongen het Vlaggelied en een lied van Nederland, ter wijl tenslotte het marschlied ,,'t Is plicht, dat iedere jongen" enz. ingezet werd en uit volle borst medegezongen werd. Tot half zes duurde het voorbijtrekken. Steeds weer nieuwe toejuichingen barstten los, vaak overgaand in het zingen van na tionale liederen. Toen het Nationaal Jongeren Verbond voorbij marcheerde, boden eenige leden aan de Prinses een prachtig bloemwerk aan van hyachinthen, geheel door eigen krachten vervaardigd. De aanbieders moes ten op het balcon komen, waar zij door de Prinses hartelijk bedankt werden. Even later stapte een klein meisje heel parmantig uit de stoet, stevende het Pa leis binnen en werd door een lakei naar boven gebracht, waar zij aan de Prinses een fraaie boeket mocht aanbieden. Ook zij kreeg een vriendelijk woord van de Prinses. Vervolgens kwam bet Leger des Heils en hier was ook een klein meisje, die bloemen aanbood. Nog even later toen de Scheveningsche vereenigingen voorbij trokken ging een Scheveningsch meisje vergezeld van haar vader en moeder naar binnen om namens haar vereeniging de Prinses bloemen te geven. Toen eindelijk de laatste deelnemers voorbij waren, liet de politie het publiek eenige oogenblikken vrij en in een oog wenk was het paleisplein zwart van de menschen, die de Prinses een warme ovatie brachten en Haar hartelijk toejuichten. Vriendelijk dankte Prinses Juliana voor de Haar gebrachte hulde. Tenslotte werden de leden van het Co mité in het Paleis verzocht, waar zij den dank van de Prinses in ontvangst hadden te nemen. „Msb." ACHTERUITGANG VAN VERVOER BIJ DE H.T.M. Invoering van een vastrecht-tarief! De directie van de H.T.M. heeft in een persconferentie mededeeling gedaan van de nieuwe maatregelen, tot 't nemen waar van Raad van Beheer en directie van dit Gemengd Bedrijf zich genoopt hebben ge zien. In de laatste jaren toch is het vervoer vrij sterk achteruitgegaan, een verschijnsel, dat zich bij nagenoeg alle tramwegen heeft doen gelden en dat voor een belangrijk deel aan de economische crisis moet wor den geweten, terwijl de invloed ervan in andere steden dan de Residentie in nog sterkere mate is ondervonden. Het jaar 1931 sloot voor de H.T.M. af met een tekort van 169.000; die achter uitgang zette zich in 1932 verder voort. Vergeleken met 1930 vertoonde dit jaar een vermindering met bijna 15 millioen reizi gers of 19% en van 663.000.aan ont vangsten. Het' tekort over 1932 bedroeg 402.000.Gemiddeld waren de maand- ontvangsten in 1932 55.000 lager dan in het normale jaar 1930; de stérkste daling is echter juist voorgekomen in de laatste maanden van 1932 en ook 1933 is alweer slecht ingezet. Gaf 1932 reeds een tekort van 4 ton, dit zou vermoedelijk over 1933 nog met 6 ton stijgen, dus tot één millioen opklimmen, indien geen bijzondere maat regelen zouden worden getroffen. De hierbedoelde maatregelen nu bestaan in: Ten eerste een algemeene loonsverlaging van 2Vs%, hetgeen over een vol jaar ge rekend een vermindering van lasten met bijna één ton beteekent. De Personeel raad van de H.T.M. acht deze loonsverlaging op grond van de omstandigheden van het be drijf aanvaardbaar. Daarnaast is aan B. en W. verzocht, den prijs van den tractiestroom te verlagen. B. en W. hebben zich tot herziening bereid verklaard. Een zeer belangrijke post van uitgaven wordt gevormd door de rente, die het Ge mengd Bedrijf verschuldigd is aan de ge meente en aan de Haagsche Buurt Spoor wegen voor de door dezen als obligatie-lee- ningen verstrekte gelden. Enkele bereid verklaringen tot renteverlaging zijn reeds binnengekomen. De prijzen van knïpkaarten op de Stads- lijnen van den Haag zullen stijgen. Ook zal een vastrechttarief worden in gevoerd. Dit vastrechtarief staat tusschen een gewoon abonnementstarief en een cn- kele-reistarief in. Het is te vergelijken met de bekende vastrechttarieven bij de elec- triciteits- en gasbedrijven. Men betaalt dan een vastrecht van 3. per maand, 8.50 per kwartaal, 16.50 per halfjaar of 32.— per jaar en rijdt ver der voor 5 cent per rit. Het voordeel van dit vastrechttarief is vooral groot voor die reizigers, die wel 3 of meer malen per dag trammen, doch niet steeds op eenzelfde lijn. Het tarief komt dan bij 3 ritten per dag neer op gemiddeld 8.3 cent, bij 4 ritten per dag op 7*/s oent, bij 5 ritten per dag op 7 cent enz. Tenslotte worden de abonnementen en maandkaarten op de buitenlijnen, behalve voor de minima, aanmerkelijk verlaagd. R. K. MIDDENSTAND IN HET BISDOM HAARLEM. Op de dezer dagen gehouden vergadering van het Hoofdbestuur van den R. K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem werd besloten onder de leden der organi satie een krachtige propaganda te voeren tot het bezoeken van den a.s. Diocesanen Katholiekendag, vooral nu de sociale or ganisaties ten volle zijn ingeschakeld bij de voorbereiding van dezen Katholieken dag en nu door het bestuur van den Katho liekendag faciliteiten zijn beschikbaar ge steld om het bijwonen van den dag door de leden der sociale organisaties te bevor deren. Ingekomen was de ontslagname als Hoofdbestuurslid van den heer P. J. M van Tetering te Haarlem. Door den Bondsvoorzitter werden in een sympathiek woord de groote verdiensten, die de heer Van Tetering zich jegens de katholieke middenstandsorganisatie heeft verworven, in het licht gesteld. De voorziening in deze vacature zal aan de orde worden gesteld op den a.s. Voor- jaars Centrale Raad van den Bond. Het Hoofdbestuur besloot in de vacature Van Tetering oandidaat te stellen de heer F. J. M. Kuyper te Amsterdam. De Voorjaars Centrale Raad van den Bond zal worden gehouden op Woensdag 10 Mei a.s„ des morgens te 10 uur te Den Haag in het gebouw Amicitia, Westeinde Na het uitbrengen van he^ jaarverslag over 1932 door den Bondssecretaris komt aan de orde een mededeeling over het Diocesaan Voorschotinstituut en de plaat selijke Voorschotfondsen, door den heer J Th. Peters, voorzitter van het Diocesaan V oorschotinstituut. Vervolgens zal de Bondssecretaris, de heer W. Boon, eenige mededeelingen doen over de jongste uitbreiding van het Eigen Informatie- en Incassobureau van den Bond. Door de afdeelingen zijn een 3-tal voor stellen ingediend, respectievelijk met be trekking tot de betere wettelijke regeling van de inning van kleine vorderingen, de Bisschoppelijke bepalingen voor reken- plichtige besturen en de positie van den handel ten opzichte van groenten, die op de veilingen onverkocht blijven. Door den Directeur van het Bondsbu- reau, mr. F. Bach, zal een inleiding worden gehouden over het ontwerp Omzetbelasting. De vergadering zal te 2 uur worden on derbroken voor een buitengewone Centrale Raadsvergadering, uitgeschreven voor de behandeling van het bestuursvoorstel tot wijziging van statuten en huishoudelijk re glement van den Bond. Waar verschillende afdeelingen zij hot naar de meening van het Hoofdbestuur ten onrechte van ombouw van den Bond tot een „bond van leden" een aantasting van Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het feest van den Duitschen arbeid te Berlijn. Hitiers program ter bestrijding der werkloosheid. (1ste blad). De 1-Mei-viering in het buitenland. Te Braunau, Hitiers geboorteplaats, is een SA.-man doodgeschoten. (2de blad). De moderne vakbeweging in Duitsch- land wordt „gelijkgeschakeld". (Telegram men). Verzet van eenige mogendheden tegen het tarievenbestand. (2de blad). De moordaanslag op den president van Peru. (2de blad). BINNENLAND. Vergadering te 's-Gravenhage van den Centralen Raad van den R.K. Volksbond in bisdom Haarlem (2de blad). Botsingen tusschen Fascisten en Joden te 's Gravenhage. (Gem. Bericht., 3de bLad). Rumoerige 1-Mei-dag te Haarlem en te Heerlen. (Gem. Bericht., 3de blad en Laat ste Berichten). LEIDEN. Opening R.K. H. B. S. (1ste blad). de zelfs tan digiheid der plaatselijke afdee lingen vreczen, heeft het Hoofdbestuur be sloten hiertoe geen voorstel te doen. In deze omstandigheden draagt dan ook het voorstel tot wijziging van statuten en re glement over het algemeen slechts een technisch karakter. Het voornaamste in de gestelde wijzi gingen is, dat in nieuw in te voegen arti kelen in de statuten is neergelegd, de nieu we verhouding tusschen stands- en vakor ganisatie in de katholieke middenstands- beweging, zooals deze is vervat in do nieu we statuten van don Ned. R. K. Midden standsbond. Ir. A. A. H. W. KÖnig. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Augustus 1933, aan ir. A. A. H. W. König te Maastricht, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdinge nieur-directeur van don Rijkswaterstaat, met dankbetuiging voor de vele en go- wichtige diensten, gedurende een reeks van jaren in velschillende bei.rekkingen den lande bewezen en is hij bevorderd tot commandeur in de Oido \an Oranjo- Nassou. De ongeregeldheden bij de werk verschaffing Ambt-Hardenberg. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg telegrafisch medege deeld, dat alle arbeiders in de bosoh- waehterij Hardenberg, die Vrijdag j.l. aan de relletjes aldaar hebben deelge nomen, voor onbepaalden tijd van do werkverschaffing zijn uitgesloten en in geen enkel opzicht door do gemeente mogen worden gesteund. Verder heeft de minister verzocht een streng politioneel oaderzoek in te stél len. Aan dit laatste wordt voldaan en reeds zijn verscheidene personen door de politie verhoord. Een radio-geschil. Gemold wordt: De Philips Gloeilampen fabrieken hebben Eric Schaper's Radio te Hilversum in kort geding gedagvaard, omdat naar haar meening laatstgenoemde door den verkoop van bouwdoozen voor het z.g. Eénknops-E-Schoma inbreuk maakt op do octrooien 7684, 10581 en 10999 van Phi lips. De president der Amsterdamsche Recht bank heeft echter op 1 dezer, uitspraak doende op het uitvoerige namens Schaaper gevoerde technische verweer, beslist, dat hij zonder deskundige voorlichting zich over deze zaak geen oordcel kan vormen en in kort geding geen gelegenheid be staat een deskundige aan te wijzen. De president heeft daarom het door Philips gevraagde verbod niet gegeven; Philips kan echter de zaak op korten termijn bij de volle Rechtbank aanhangig maken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1