GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Electr. Tabak- en Sigarenfabriek „p LANDMAN" ZATERDAG 29 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 Het voorstel tot belastingverhooging aanvaard. Leiden komt in de 2e klasse voor de gemeentefonds belasting en de opcenten worden verhoogd van 60 op 80. Voetbalvelden zullen in werkverschaffing worden aangelegd. Het antwoord van B. en W. op de interpellatie inzake de brandstofverstrekking aan de werkloozen. De houding van den burge meester inzake de 1 Mei-optocht, welke op Zondag avond is toegestaan. R„„. k GB' BAAITABAK) Rooktabak B. KRULTABAK 1 pond Fa. Wed. C. J. UISTER, Haven 20, Leiden Belastingverzwaring. 16o. Voorstel in zake de classificatie der gemeente voor de heffing der ge meentefondsbelasting en in zake de hef fing van opcenten op de hoofdsom dier belasting. De heer v. W e 1 z e n ziet in dit voorstel een treffen van de economisch zwakken. De regeering zoekt haar kracht het voe ren van een politiek van verhooging der indirecte belastingen, waardoor de zwak keren worden getroffen en de meer gegoe den worden gespaard. De kapitalistische maatschappij is onmachtig om de gevol gen van de crisis te verhelpen en schuift de nooden van de crisis af op de econo misch zwakkeren. Dit komt ook in dit voorstel tot uiting, dat spr. dan ook af wijst. De chaos kome neer op de schou ders van hen, die haar hebben veroor zaakt. De heer Donders heeft zich indertijd met den heer de Reede verzet tegen de herclassificatie, omdat dit alleen dan zou mogen geschieden als het middel der op- centen-verhooging zou zijn uitgeput. Reeds toen heeft spr. gevreesd, dat zoowel op- centenverhooging als herclassificatie vóór Mei noodzakelijk zouden zijn. Dit is juist gebleken. De voorgestelde middelen zijn de eenige weg om de begrooting sluitend te maken. De houding van de S. D. A. P. verwondert spr. Zij wensohen een slui tende begrooting en verwerpen het eenige middel daartoe. Zij hebben geen ander middel aangegeven, doch willen een krach tig protest bij de regeering. Inderdaad wordt het steeds moeilijker om de ge meente te blijven besturen, maar door een protest krijgen wij deze begrooting niet sluitend. Het is onverantwoordelijk om de aandacht af te leiden op een papieren pro test. De noodzaak der belasting verzwaring. •Wethouder Goslinga verdedigt zijn voorstel niet graag, maar 't is bitter noodzakelijk. Leiden is lang niet de eer ste gemeente, die overgegaan is van de le naar de 2e klas in de gemeentefonds belasting. Verleden jaar is Haarlem ons voorgegaan eveneens de gemeente Gouda, (die 100 opcenten heeft(, Schiedam, Den Bosch, Nijmegen, Zwolle enz. In verschil lende van deze gemeenten hebben de soc.- democraten invloed in het dagelijksch be stuur. Ook hier is het noodig om te ko men tot grootere bedragen voor de werk loozen. Er zijn thans 1300 werkloozen meer ingeschreven dan in 1932. Waar schijnlijk komen wij met ƒ1.160.000 niet eens toe. De heeren Verwey en v. Eek willen druk op de regeering uitoefenen, maar verwachten de heeren daar nu wat van? De Vereeniging van Ned. Gemeen ten pleit voortdurend voor een betere fi- nancieele regeling. Wat bereiken wij met afzonderlijke actie Spr. becijfert, dat een opcentenverhoo- ging tot 100 niet eens voldoende zou zijn om het tekort te dekken. Voor een dus danige opvoering moet men echter de op- oenten op de personeele belasting opvoe ren tot 150. En dat acht spr. zeer onbil lijk, want dan haalt men het geld, 'waar het niet zit, omdat deze belasting geen rekening houdt met de draagkracht. Ver schuiving naar de 2e klas is noodzakelijk. Deze belastingverzwaring lijkt erger dan zij is. Een jongen, die bijv. 600.ver dient, moet -nu een belasting van 1.80 per jaar afstaan, dat is een doosje siga retten in de maand minder. Zeker, worden er ook menschen getroffen, die het eigen lijk niet dragen kunnen, maar de heer v. Eek heft toch ook van die menschen de contributie. Wij zullen samen moeten offeren of samen moeten ondergaan. De heer v. Eek paait de menschen met be loften. Nergens waar de socialisten het voor het zeggen hadden, is het beter ge worden, overal is het slechter geworden. Bij deze maatregelen wordt ook door de bezittende klasse weer 2 ton meer bijge dragen. De heer v. Eek ziet de gemeente- financiën vastloopen, maar hoe vast zou den zij reeds geloonen zijn, als wii den zin van den heer v. Eek gedaan hadden. De soc-democraten kunnen geen enkel perspectief openen. Wij zitten nu een- maai in het staatsverband en moeten zien, dat wij daarin het hoofd boven water houden, door gemeenschappelijke offerzin. De regeering hoeft men niet met rust te laten, zooals de heer de Beede wil, maar wii moeten dat georganiseerd doen en wij weten, aan den anderen kant, dat de re geering ook haar moeilijkheden heeft. De heer V erwey verklaart, dat hij door tegen te stemmen evenzeer als de verdedigers zijn verantwoordelijkheid ge voelt. De heer Wilraer: Maar de practijk is daarmee in strijd. De heer Verwey: Welke verant woordelijkheid weegt zwaarder, die tegen over de gemeente of die tegenover de minst draagkrachtigen 1 De hteer Wil m er: Wat zou er nu practisch gebeuren als de heele raad met u meeging. Dan zou er geen geld zijn b.v. om uit te keeren aan de werkloozen. De heer Verwey: Dan zouden wij de reserves kunnen aanspreken in het voor uitzicht van een betere regeling. De heer v. Eek is voorstander van een ordelijk gemeentebestuur en daarom moet het gemeentebestuur beschikken over de noodige financiën. Maar spr. wil niet tot eiken prijs meewerken om de begrooting sluitend te maken. Wij willen niet mee werken aan maatregelen, die de arbei dersklasse schade berokkenen, niet aan een belastingheffing als hier is voorge steld. De heer Wilmer: Dat is het stand punt van de S. D. A. P. in Leiden. Waar de socialisten bestuursverantwoprdelijk- heid dragen, doen zij anders. De heer v. Eek: Dat is wel mogelijk, maar ik zie in ons standpunt de juiste uitlegging van de soc.-democratische be ginselen. Spr. meent, dat er in Nederland nog geld genoeg is en wij doen net of er geen redding is uit den financieelen nood der gemeenten. Aandrang door middel van de Ver. v. Ned. Gemeenten is veel te slap. De neer v. Wel zen zou deze belas tingvoorstellen afwijzen al ging het om een cent. Het gaat om het princiep. De S.D.A.P. is onder zeker voorbehoud be reid om mee te werken aan de gemeente lijke belangen, spr. is daartoe als klasse strijder niet bereid. De heer De Beede licht zijn opmer king inzake het met rust laten van de re geering nader toe. Spr. is het met den wethouder eens dat er activiteit moet zijn, maar dan georganiseerd. Als de heer Verwey de reserves wil aanspreken, is dat slechts speculatie. De verordening A. (regelende de classi ficatie in de gemeentefondsbelasting) wordt aangenomen met 2013 stemmen. Tegen: de S. D. A. P. en de heeren Vos, -. Weizen. De verordening (regelende de beffing van de gemeentefondsbelasting) wordt daarna aangenomen met dezelfde verhou ding. 17o. Praeadvies op het adres van de Afdeeling Leiden van de Onafhankelijke Socialistische Partij inzake wijziging van tarieven voor de levering van gas en elektriciteit. De heer v. E c k gevoelt er veel voor, dat aan inwoners, die een zeer gering in komen hebben, gas en electriciteit gele verd wordt tegen kostprijs. In dit opzicht gaat hij met het verzoek van de O.S.P mee. De tevens voorgestelde progressieve regeling acht spr. om administratieve re denen niet uitvoerbaar. Spr. beveelt het eerste gedeelte van het verzoek aan en dient een voorstel in, om B. en W te ver zoeken een regeling te ontwerpen, waar bij aan gezinshoofden met een inkomen van minder dan 25.per week gas en electriciteit geleverd wordt tegen den kos tend en prijs. Wethouder Goslinga voert als be zwaar tegen dit voorstel a*\n, dat het voor de Lichtfabrieken onmogelijk is om voor al die kleine verbruikers telkens het in komen vast te stellen. Op die kleine ver bruikers wordt trouwens niets verdiend. Als de Lichtfabrieken voor die verbrui kers den kostprijs zouden gaan bereke nen, zouden zij veel meer moeten betalen. Op de kleine verbruikers wordt verlies geleden, dat vergoedt wordt door de groo- te. Tariefverlaging komt niet in aanmer king vooral nu niet, nu de begrooting, waarvan de Lichtfabrieken een onderdeel uitmaken, pas met moeite is vastgesteld. De heer v. W e 1 z e n vindt deze houding van de O.S.P. verkeerd. Het wekt illusies, welke toch niet verwezenlijkt worden. Ove rigens is spr. vóór het princiep. De heer v. E c k bepleit nogmaals zijn voorstel. Dit voorstel wordt daarna verwor pen met 18 tegen 13 stemmen. Vóór: do S.D.A.P. en de heeren v. Weizen en Vos. 18o. Praeadvies op het adres van de Buurthuurdersvereeniging ,,De Kooi" in zake de afschaffing van de huur voor bin nenleidingen. De huur van binnen leidingen. De heer v. E c k verklaart zich voor stander van het terugbrengen van de hu ren van de binnenleidingen van 15 tot 12 jaar, en kan zich derhalve met vereenigen met het afwijzend praeadvies van B. en W. Wethouder Goslinga herinnert er aan, dat deze kwestie een oude kwestie is. Vroeger was de heer v. Eek voorstander van een huur van 10 jaar. De termijn van 1b jaar is contractueel vastgelegd en als de termijn wordt teruggebracht tot 12 jaar, dan beteekent dat een cadeautje van ƒ21.000 aan de toevallige bewoners van deze huizen. In stemming gebracht wordt het praead vies van B. en W. aangenomen met 20 tegen 12 stemmen. Tegen: de S.D.A.P. en de heer v. Wei zen. 19o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het inrichten van de per- ceelen weiland in den Stadspolder Sectie N No. 173 ged. en No. 174 tot voetbalvel den bij wijze van werkverschaffing. Aanleg voetbalvelden. De heer v. Stralen heeft bezwaren tegen de „gebruikelijke bepalingen bij de werkverschaffing". Spr. dient dan ook een amendement in om het karakter van werk verschaffing aan dit werk te ontnemen. De heer Kuipers wil door de ge meente kleedkamers doen aanbrengen en dient een amendement daartoe in. De v o o r z. wijst er op, dat dit amen dement buiten de orde is. Het gaat slechts a den aanleg van sportvelden. Wethouder B o m ij n merkt op, dat het bezwaar van den heer v. Stralen voort vloeit uit het algemeene socialistische standpunt dat B. en W. niet deelen. Hier is een object voor werkverschaffing. Den heer Kuipers antwoordt spr. dat deze kwestie nog nader ter sprake komt bij eventueele verhuring van de terreinen. De heer S c h 11 e r bepleit het thans aan de orde stellen van het bouwen van kleedkamers. De heer v. Stralen blijft bezwaar hebben tegen de lage loonen welke in werkverschaffing worden uitgekeerd. Z. i. het een productief werk, dus niet per se bestemd voor werkverschaffing. Nadat nog de heeren Wilbrink en Kuipers het woord hadden gevoerd, trekt de heer Kuipers zijn voorstel in. Het voorstel-v. Stralen wordt daarna in stemming gebracht en verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Vóór: de S.D. A.P. en de heeren v. Tol, Vos en v. Wel- n. 20o. Voorstel in zake beschikbaarstel ling van gelden aan het Leidsch Crisisco mité ten behoeve van het geven van ont wikkelingscursussen over 1933 aan werk loozen. Z.h.st. aangenomen. De v o o r z. dient vervolgens een spoed- voorstel in om aan den Bond van Leid- sche Fanfare- en Concertvereenigingen een vergoeding van ƒ40.voor elk te geven concert te geven. Er zullen 20 concerten worden gegeven. Z.h.st. aangenomen. De brandstofverstrekking aan de werkloozen. 21o. Beantwoording van de interpellatie van den heer van Stralen in zake de stop zetting van de verstrekking van brand stoffen aan de werkloozen. Wethouder B o m ij n releveert even de verstrekking der brandstoffen in de afge- loopen winter. In totaal werd voor een waarde van 19.62 1/2 per werklooze uit gekeerd. Daar 1.per week was toegestaan, is nog een potje van 2.371/2 per werk looze dvergeblaven. De minister heeft echter niet teogestaan, dat dit bedrag aan de werkloozen werd uitgekeerd, noch in natura, noch in geld. Hoe de houding voor de toekomst zal zijn, zal spr. binnen enke eken bespreken in de sub-commissie voor de steunverleening, waarna de raad gelegenheid zal hebben om zich uit te preken. De heer v. Stralen merkt op, dat z.i. de interpellatie in de vorige vergadering is afgehandeld. Het bevreemdt spr., dat B. en W. thans nog komen met een ant woord. Z.i. hadden B. en W. niet aan Den g om toestemming moeten vragen, maar zij hadden ongevraagd moeten over gaan tot een cokesverstrekking ter waar de van 1.Spr. blijft er bij, dat de ge meente volgens de ministerieele circulaire het recht had gehad om de laatste kolen- verstrekking te doen plaats hebben op 1 April. Spr. meent te kunnen oonstateeren, dat het onbevredigend verloop van zaken te wijten is aan de houding van B. en W. Wethouder B o m ij n meent, dat het onmogelijk was het overschot van 131/2 ct. per week in kolen te verstrekken. De heer Wilmer: Het heeft weinig nut om achteraf te blijven hakken op een fout. De heer Bomijn doet het voorkomen alsof de verstrekking niet anders had kunnen plaats hebben. In de laatste we ken had men een dubbele portie kunnen verstrekken. Rondvraag. De heer Wilbrink brengt thans zijn (door ons reeds gepubliceerde) vragen in zake het verlof tot het houden van een socialistische optocht op Zondagavond 30 April ter sprake. Spr. heeft deze vragen gesteld namens alle Protestantsch-Christe- lijke partijen. De verjaardag van prinses Juliana moet verzet worden tot Maan dag waarom moet een socialistische op tocht op Zondag worden toegestaan. Het heeft een groot gedeelte van onze bevol king gegriefd, dat de Zondagsrust ver stoord zal worden door een lawaaimaken de groep en dat bovendien nog op den verjaardag van de Prinses. Degenen dat het gezag steeds hoog houden, hebben toch zeker wel recht om te eischen, dat met hun gevoelens reke- nig wordt gehouden. Spr. betreurt dan ook de houding van den burgemeester zeer. De v o o r z. vindt het vreemd, dat de heer Wilbrink thans protesteert, terwijl hij niet gesproken heeft, toen spr. in 1927 een zelfde besluit heeft genomen. Vel eden jaar is ook op 1 Mei hetzelfde besluit genomen, zonder protest. Spr. vraagt zich af, of de regeering wel zoo consequent is met haar houding in zake de Zondagsrust, als de heer Wil brink veronderstelt, want zij heeft aan de VABA toegestaan om een uitzending te houden op Zondagavond. Spr. meent, dat zijn houding conse quent is. Aanvragen om optochten op Zondag avond te houden heeft spr. steeds ingewil ligd. De viering van Prinsesse-verjaardag valt dit jaar op 1 Mei, dus niet op 30 April, zoodat er geen enkele reden was, om de aanvraag tot het houden van een socialistische optocht niet in te willigen. Daarna sluiting. BUITENLAND ONTWAPENING. FRANKRIJK CONTRA DUITSCHLAND. DUITSCHLAND WIL DE RIJKSWEER BEHOUDEN. Een pechstemming te Genève. In de vergadering van de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie te Genève, die aanvankelijk geheel onbedui dend scheen te worden, is plotseling een pechstemming veroorzaakt, die ons recht streeks naar een gevaarlijke crisis dreigde mee te sleuren, schrijft de „Msbd."-oor- respondent te Genève. Het betrof de be spreking van het eerste hoofdstuk van het tweede gedeelte van Mac Donald's ontwerp conventie, dat op de effectieven der land macht betrekking heeft. Nadolny diende daarop eenige Amende menten in, die stellig belangrijker afwij kingen van het ontwerp-conventie van Mac Donald brengen zouden dan men in dit stadium der conferentie van amendemen ten had verwacht. Wat de Franschen het meest ergerde, was het Duitsche voorstel om alle artike len uit MacDonaldj's ontwerp-conventie, die op de legerunificatie der continentale Europeesche landen betrekking hebben, eenvoudig te schrappen. Duitscbland wil blijkbaar voorloopig nog geen afstand van de rijksweer doen en niet verder gaan dan aan de te scheppen permanente ontwapeningscommissie de be- studeeraing van dit vraagstuk toe te ver trouwen, zoodat dan op de tweede ontwa peningsconferentie over vijf paar wellicht daartoe besloten zou kunnen worden. Het was begrijpelijk, dat de Duitsche amendementen bij de Fransche delegatie al heel weinig sympathie ondervonden, doch dit had toch geen reden mogen zijn voor een zoo bitse afwijzing er van door Massigli als gisteren het geval is ge weest. Frankrijk gevoelt zioh blijkbaar sterk door de toenemende anti-Duitsche stemming in de conferentie-kringen in. ver band met de Jodenvervolgingen. Boven dien heeft blijkbaar het verloop der Wash- ingtonsche besprekingen tusschen Boose- velt en Herriot Frankrijk aangemoedigd, zich krachtiger dan ooit tegen iedere ge dachte van eenige Duitsche herbewape ning te verzetten. Zoo ging dan Massigli plotseling tot een energisch offensief tegen Duitschland over Dat Massigli dit deed, die toch feitelijk een ambtenaar is verbaasde menigeen, doch Massigli staat erkend als een der minst soepele der Fransche gedelegeer den. Massigli verwierp natuurlijk all© Duit sche amendementen en achtte het onaan nemelijk, dat Duitschland de rijksweer zou blijven behouden en toch 200.000 effectie ven zou verkrijgen, zooals in het Britsche ontwerpconventie wordt voorgesteld. Mas sigli verklaarde ten slotte geen mogelijk heid een goeden afloop der conferentie te zien, indien dit werkelijk de laatste woor den van Duitschland waren geweest. D© Engelschman Eden sloot zich, zij het dan ook in gematigde woorden, zakelijk geheel bij Massigli's bestrijding der Duit sche amendementen aan. Eden gaf op nieuw blijk van de verkoeling der Brit sche gevoelens voor Duitschland, door gee nerlei bemiddelingspoging tusschen Frank rijk en Duitschland te ondernemen. Merkwaardigerwijze heeft een door Na dolny bij wijze van uitzondering geheel in het Duitsch uitgesproken rede eenige ontspanning gebracht. Men verwachtte eigenlijk algemeen, dat Nadolny in do Duitsche taal sprekend, nog scherpere woorden zou gebruiken dan gewoonlijk in het Fransoh en dat hij de spanning zou verergeren. Het tegendeel was waar. Nadolny heeft door zijn eigen taal te gebruiken daarin een zeer edelen klank van overtuiging la ten hooren, zoodat hij veler sympathie we- der wist te winnen. Zijn betoog over de noodzakelijkheid van ontwapening der sterk bewapende naburige volken in het belang juist van Duitschland's veiligheid was van overtuigende kracht evenals zijn stellige verzekering van de Duitsche vredesliefde en den goeden wil, om lot een accoord op de ontwapeningsconferentie te komen. Op geestige wijze gaf Nadolny ook te verstaan, dat de Duitsche amendementen ook nog niet Duitschlands laatste woorden waren geweest. In een duidelijke ontspanning voerde de algemeene commissie hierna de laatste sprekers aan, namelijk Norman Davis en prof. Butgers, die een verzoenend woord lieten hooren. Het woord van Norman Da- vis was voor de Franschen een teleurstel ling, want het deed zien, dat Amerika on danks de Washingtonsche besprekingen niet van plan is Duitschland het mes op de keel te zetten, doch bemiddelend tus schen Frankrijk en Duitschland wil blijven optreden. Men mag hopen, dat na deze spannende politieke discussies van gistermiddag de algemeene oommissie a.s. Maandag do in gediende amendementen op de artikel over KOFFIE-FEEST. Maandag herdenkt mej. Tonia van Tienen den dag, dat zij 25 jaren werkzaam is als dienstbode op het Seminarie te Warmond. Zoo is zij vijf en twintig jaar De gangen door gegaan, Voor elke professorendeur Bleef z' even stille staan. Een korte klop en Tonia Stond even luisterstil Om antwoord op haar koffie-klop, Dat altijd waa: ik wil. Zoo heeft zij vijf en twintig jaar De koffie klaar gemaakt, En 't heeft nu vijf en twintig jaar Nog altijd goed gesmaakt. Als zij, de trouwe, daag'lijks weer Het koffieblad op nam, Dan wist men, dat zij slofto wat Zij op de koffie kwam. Zij deed haar arbeid heel secuur En was altijd present, De zee niet, maar do koffie was Haar daag'lijksoh element. Des morgen om elf uur precies Ving 't koffie-uurtje aan, En zij stond vijf en twintig jaar, Zobals g' haar hier ziet staan. De koffie, ja, dat wist zij wel, Verheldert hot verstand, Dus had zij met do wetenschap Het innigste verband. En daar zij altijd koffie bracht Dat mag men wèl verstaan Heeft zij daar niet hot minste voor De wetenschap gedaan. Daar staat zij nu zooals zij is, De oude, trouwe geest, Die slecht» de verpersoonlijking Van koffie is geweest. Ik hoor haar slecptrod door de gang, En haar bescheiden klop En 'k drink al» huid' op haar festijn Een kopje koffie op. TROUBADOUR. de effectieven zakelijk zal kunnen bespre ken. ROOSEVELT'S RICHTLIJENEN VOOR ONTWAPENING. Naar verluidt heeft president Roosevelt zonder de Amerikaanscho regcoring aan een concreet ontwapeningsvoorstel to wil len binden, do volgende richtlijnen opge steld voor de algemeene houding der Vor- eenigde Staten bij de ontwapennigsbcspre- kingen 1. De groote mogendheden stemmen er in toe, onder toezicht van een Internatio nale controle-oommissie geleidelijk te ont wapenen. 2. Op de wijze van het Verdrag van Lo carno zullen zóne-gewijs non-agressie-ver- dragen gesloten worden, ook in Zuid-Amo- rika en in het Verre Oosten. 3. In geval van oorlog zal de aanvallen de natie als zoodanig gekenmerkt worden. 4. De Vereenigde Staten behouden zioh hun vrijheid van handelen voor om te be palen of zij zich bij strafmaatregelen ia den vorm van een of andere actie zullen aansluiten. 5. Het Kcllogg-pact dient door een con sultatie pact te worden uitgebreid. BELGIE EEN V0LMACHTWET VOOR BERLIJN- De kwestie van vertrouwen. Gisteren heeft do Belgische kabinetsraad besloten een wetsontwerp betreffende nieu we volmachten aan de regeering Woensdag a.s. bij de Kamer in to dienen. Eveneens werd met algemeene «tem men in beginsel besloten, met de indiening van dit wetsontwerp tevens de vertrou- wens-kwestie te stellen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9