BEHANG? ZATERDAG 29 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. AFDEELING LEIDEN R. K. DIOC. VROUWENBOND 30 APRIL. De H. Catharina van Sife'na. t 1380. Vanaf haar vroegste jeugd heeft de hei lige Catharina een boetvaardig leven ge leid. Zij versterkte dit nog toen zij in het klooster trad. Onder haar habijt droeg zij een ruw boetekleed, dat haar lichaam pij nigde. Slapend op den harden grond gun de ze haar liohaam slechts ecnige uren rust. Ze leefde sleohts voor den hemel cn haar grootste vreugde was met Jezus te lijden. De duivel kwelde haar een tijd lang met do schandelijkste bekoringen. Zij kwam eohter zegepralend uit den strijd en God beloonde haar door Zijn bijzondere ver troostingen. Eens versoheen Christus haar met twee kronen; één van goud en één van door nen. En stelde haar voor de keuze. Dat viel haar niet moeilijk, want haar leven was één loven met Jezus en zij koos de door nenkroon en drukte ze zich op het hoofd. Ook gaf do Heer haar de indrukking Zij ner vijf H. Wonden om haar nog meer aan Zijn lijden deelachtig te maken God begunstigde haar ook met een bui tengewone wondermacht. Zieken genazen onder haar aanraking; verstokte zondaais toekeerden zich op haar woord; spijzen, die zij aan de armen uitreikte, vermeerder den in haar handen en ook gebruikte zij soms maanden achtereen geen voedsel, al leen nuttigde zij de H. Hostie. Deze wonderbare Dominicanes vervul de ook een allergewichtigste rol in moei lijke tijdon, welke Paus en Kerk beleefden in die dagen. Zij had een groote wijsheid van God ontvangen, zéé zelfs dat de H. Vader haar om raad vroeg. Deze had God beloofd om van Avignon weer naar Rome te trekken, doch vreesde voor 't verzet der Framschgezinde kardinalen. De H. Catha rina raadde hem aan te gaan en Paus Gre- gorius XI, begrijpend dat God Catharina bijzonder met wijsheid gezegend had, gaf gehoor aan haar raad en vertrok naar Rome. Zij overleed reeds op 33-jarigeri leeftijd. We zien haar meestal afgebeeld met een doornenkroon, de H. Wonden en het kruis in de hand in het kleed der orde van do Dominicanessen. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Zondag, 30 A p r i 1. Voor de leden van het „Wachtuur bij het H. Sacrament'', gezongen H. Mis van eerherstel ten 9 uur in de kapel van het St. Elisabeths-zieken- huis, opgedragen door den Zeereerwaarden Geestelijk-Adviseur, Rector Reynen. De H. Communie zal onder de H. Mis worden uitgereikt. De gezangen worden uitgevoerd door hot jonge-dames-zangkoor der Maria- congregatie. Maandag, 8 Mei. De Diocesane voorjaarsvergadering zal dit jaar te Leidon gehouden worden op 8 Mei a s. Do Besturen der onderafdeelingen worden bij dezen op dit vergadering uitgenoodigd Ook do leden hebben toegang tot de ver gadering. Agenda voor dien dag; 10 uur. Gelezen H. Mis in de kapel van het St. Elisaboths-ziekenkuis, Hooigracht 15, voor de zielerust van mevr. Alb. Steen- hoff-Smulders. 10.45 uur: 1. Opening der vergadering in de Kleine Stadsgehoorzaal door de voor zitster, mej. Toos Post. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Modedeelingen. 5. Jaarverslag der Secretaresse. G. Jaarverslag der Penningmeesteresse 7. Jaarverslag Koning Christus-fond*. 8. Jaarverslag Commissie Zorg voor Moeder en Kind. 9. Jaarverslag Fonds voor Rustbehoo- venden. 10. Verslag Commissie tot het nazien der boeken over 1932, tevens verslag over do fondsen. 11. Bestuursverkiezing. 12. Verkiezing van een voorzitster. 13. Voorstellen: I. Dagelijkach Bestuur. II Amsterdam. III Bodegraven. IV 's Gravenhage. V Haarlem. VI IJmuiden. 11. Rapport Commissie Spaarsysteem. 15. Medcdooling over „De Katholieke Vrouw". 1G. Rondvraag en sluiting. Z on d a g 21 Mei a.s. wordt do 12o Dio cesane Katholiekendag gehouden te Delft. Voor onze loden heeft do gelegenheid opengestaan om toegangskaarten van 0.75 te verkrijgen tegen den verlaagden prijs van 0.25. Onderwerp„Saamhoorighoid". Wij sporen onze loden aan zooveel mo gelijk aan dezen Katholiekendag deel te nemen. Bij voldoende deelname zal het Be stuur voor colloctiovc reisbiljetten zorgon. waardoor do reiskosten veel verminderd kunnen worden. Het Bestuur wacht daarom opgave in van haar, die hieraan deel wil len nemen. WACHTUUR H. SACRAMENT onderafdeeling Diocesanen R. K. Vrouwen bond afd. Leiden. Wij herinneren de leden van 't Wachtuur van 't H. Sacrament, aan de H. Mis van eerhersel welke Zondag 30 April zal op gedragen worden in de kapel van 't St. Eli sabeth-zieken huis, zooals zij op haar kaar ten, welke haar zijn toegezonden, hebben gelezen. Onder deze H. Mis zal er algemee- ne H. Communie zijn voor de leden. Juist in dezen tijd, waar docvr zoo velen 't H. Sacrament wordt veracht en onteerd, vertrouwen wij, dat de leden van 't Wacht uur van 't H. Sacrament, allen zooveel als mogelijk is, deze H. Mis van eerherstel zul len bijwonen. Dat wij door onze H. Mis en H. Com munie en door 't offertje van tijd, dat dit misschien van ons zal vragen, 'n weinig dón smaad en de onteering welke Christus dagelijks worden aangedaan, mochten her stellen- L. P. „SANCTA VERONICA. Eindelijk dan heeft 't gewichtig oogen- blik der trekking plaats gehad ten over staan van de Leidsohe politie! Er is hard voorgewerkt voordat alle 150 prijzen een nummer hadden. De 10 hoofdprijzen zijn gevallen, als volgt: Ie prijs theemeubel no. 869 2e rookstel 1608 3e klokstel 27 4 e schilderij 152 5e kapstok 79-1 Ge kussen -607 7e doos bonbons 1330 8e waterstel 560 9e bloempot 974 10e theelichtje 1962 Oyerige prijzen staan vermeld op de trekkingslijst, welke ter inzage ligt bij; Me\r. 'Pollmann, N. Rijn 1. Mej. Catijn, Lage Morschweg 19. Mej. Bayer, Hoogewoerd 86. De prijzen-kunnen worden afgehaald a.s Donderdag 4 Mei, Pieterskerkchoorsteeg 15 van 35 uur en van 79 uur. Tevens is er dien middag zitting, dus hopen wij dat er veel dames mee 't afhalen van haar prijzen, ook weder 'n haak-, naai- of breiwerkje zullen willen meenemen! FILMNIEUWS. DESKUNDIGEN. Voor de onderzeeërs-film Hell Below werd een oud-marine-officier uitgenoodigd toezicht te houden op de technische de tails en den regisseur van advies te- dienen bij die scènes, die in den onderzeeër opge nomen moesten worden. Een vroegere Russische generaal was be hulpzaam bij de opnamen voor. de film Rasputin, waarin John, Ethel en Lionel Barrymore de hoofdrollen vervullen, ter wijl men voor dó woestijnopnamen van de film The Barbarian met Ramon Novarro in de hoofdrol het advies vroeg van een planter, die zijn geheele jeugd aan den grens van de woestijn gewoond had. Bij do opnamen voor The White Sister met Clark Gable en Helen Hayes werd bij de opnamen van de scènes, waarin Katho lieke ceremoniën uitgebeeld worden, toe zicht gehouden door twee geestelijken uit Culver City, terwijl een oud-officier van hot Itaüaansche leger bij de opnamen van de militaire scènes aanwezig was. METRO'S SPOORWEG. Op het terrein van de Metro Goldwyir Mayer studio's heeft men een eomplelo spoorweg gelegd, die precies 300 Meter lang is. Het dubbele spoor met seinen en wis sels eindigt in een station, dat met kleine veranderingen zoowel voor Amerikaanscho als voor Europeosche films gebruikt kan wordon. Het geheel is verbonden.met den dichtbij gelegen hoofd-spoorweg, zoodat het gemakkelijk is alle soorten rijtuigen en lo comotieven naar het Metro-station te bren gen. Het werd officieel in gebruik geno men voor de Ramon Novarro-film „The Bar barian" waar hot een station in Cairo moet voorstellen. IMTERPAROCHIEELE LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XII. Op den 21sten Jum 1377, f-qist toen do Pauselijke bullen in Londen aankwamen, stierf Koning Eduard III. Daarmede kwam er voor den dwaalleer Wicliffe een tijdperk, dat hij kon uitbuiten in zijn voordeel, zon der dat de Paus hem kon benaderen. Wat toch was het geval. De opvolger van koning Eduard was diens onmondige neef Richard en deze had natuurlijk een regent noodig. Daarvoor kwam in aanmerking ziju andere neef Jan v. Gent, de beruchte her tog van Lancaster, de steun van Wicliffo. Dat daarmee niets te winnen, maar voor de Katholieke Kerk wel veel te verliezen was, vanwege den haat tegen Rome, spreekt vanzelf. In het voorjaar van 1378 moest Wicliffe verschijnen voor den aartsbisschop van Canterbury, maar dat liep uit op een fatale mislukking. Want de moeder van Prins Richard, die blindelings scheen te gehoor zamen aan Jan van Gent, beval aan de bisschoppen geen maatregelen te nemen te gen Wicliffe Zoo kon niets tot een goed einde worden gebracht. Och jawel, een verklaring gaf Wicliffe aan de bisschop pen, maar dat was een meesterstuk van bedrog en leugen, met allerlei dubbelzin nigheden. De ketterij laaide hooger op, vooral toen eenige fanatieke priesters zich bij Wicliffe aansloten. Hij stak ze in roode toga's, gaf ze den naam van„arme printers", en zon der zich ora waarheid te bekommeren sloe gen ook zij aan het preeken. Dat bok Wicliffe zelf niet op. een leugen tje zag blijkt uit zijn „bijbelvertalingen" waarvan hij een uitgave in het Engelsch mogelijk piaakte. Deskundigen «p dat terrein bemerkten al spoedig, dat die uitgave niets anders was dan de gewone katholieke vertaling! Sir Thompson, een der hoofdbibliothecaris sen uit de vorige eeuw van het Bribsch mu seum te Londen, kwam tot de overtuiging dat Wicliffe waarschijrtlijk aan de Evangeliën heeft meegewerkt. En de be roemde Thomas Morns zeide ervan: „Lang voor Wincliffe's tijd is de geheele bijbel door deugdzame en geleerde mannen in het Engelsch vertaald en door vrome christe nen met eerbied en aandacht gelezen". Zoo probeerde men zich zelf beroemd te maken met. leugen en bedrog. De bijbel was volgens Wicliffe de eenige bron der chris telijke leer, lijnrecht dus in strijd met de katholieke leer, die naast den bijbel de overlevering plaatst. Ook de leer der H. Eucharistie viel hij aan, maar bijzonder dui delijk heeft hij zich daarover nooit uitge laten. In de geesteliike wereld wa.s aldus een nieuwe revolutie ontstaan, die leiden moest, gelijk alle revoluties, tot excessen. Want buitensporigheden zijn daarmede nooit te voorkomen. Weliswaar hebben "aak de „leiders" later spijt van hun „wijs heid" (ook Wicliffe had het), maar daar mede is de zaak niet gezond. Bezint eer je begint Twee reizende predikanten van de „arme priesters" preekten voornamelijk den nieu wen leer van Wicliffe over heerschappij en eigendom, mot. den schilderachtiger! tekst van v r ij h e i d en g e 1 ij k h e i d. (Deze twee termen zijn dus heusch geen uitvin ding van Marx of Lenin!) Het resultaat van hun vlammende woorden was. een groote opstand der boeren, die moordend en brandend door een groot depl van En geland trokken en daarbij kloosters en kas teden plunderden. Het resultaat dier bandeloosheid wreek te zich op de opruiers zelf, gelijk de ge schiedenis der revoluties steeds aantoont. S. M. GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S GEZELLEN-VEREENIGING 1925. September schreef men ener zou in de aloude stad van St. Pieter zoowaar een nieuwe Parochiekerk worden geconsa creerd; Ook dit heugelijk feit stond in nauw. verband met onze Gezeilen-Vereeni- 'ging. Gaan wij in gedachten even terug tot in het vroege voorjaar van 1925. Daar werd vergaderd in Comité-generaal en in sub- comité's, alles geïnspireerd cn geleid door den onvermoeiden Vice-praeses, om den Z.E. Bqywpastoor der nieuwe St. Joseph's kerk te verrassen met een origineel ge schenk van do Lcidscho Kolpingszonen. Deze flink-opgezette actie had tot gevolg, dat van Mei tot half September een acht tal Gezellen druk arbeidden "(in hun vrije avonduren) ton huizo en onder leiding van don heer H. P. L. Vorst, dón voortvaren den Nestor onzer Vereeniging. Daar werd met lust en ijver het „eerzame handwerk" beoefend bij de vervaardiging van twee zijaltaren voor de kerk van onzen machti gen Patroon. Dèt zou dus het geschenk worden der Gezellen; alzoo ter eere van St. Joseph en tot meerderen luister van God's Huis. Op 13 September dan had in pastoor Leusen's nieuwe kerk de officieele over dracht plaats, van do twee, compleet ge meubileerde altaren. Inderdaad een ge beurtenis, welke met gulden letteren zal geboekstaafd blijven in onze geschiedenis. Een gebeurtenis, waarop schenkers en bouwlieden met gerechte voldoening mo gen terug zien en.... die den Z.E. Bouw heer zijn groote dankbaarheid ontroerend schoon deed uitspreken. „Beste Gezellen'', aldus de gelukkige pastoor, „aanvaard met mijn dank den dank van heel mijn pa rochie. Mijn éérste H. Mis in mijn kerk zal zijn voor U en uwe Vereeniging, aan één van uwe altaren. Het eene zal ik toewijden aan de H. Maagd en het andere aan de H.H. Engelbewaarders. En, Gezellen, houdt uw ambacht hoog: ik blijf voor U bidden om Gods onmisbaren zegen". Als 'n zegenrijke herinnering aan deze indrukwekkende gebeurtenis word namens de Leidsche Gezellen vereeniging een jaar- lijltscho H. Mis vastgesteld op 19 Maart, St. Joseph's feestdag, in de waarlijk schoone St. Joseph's kerk. OVER BUIGEN GESPROKEN. Als de tuinman in den schoonen lente tijd alles ziet groeien, dan weet hij ook, dat al wat groeit geleid moet worden. Want als hij 't niet doet, zal het een wilde boel worden, zonder mooiheid, zonder goed resultaat. Dat weet de tuinman en daarom buigt hij dat alles. Als de ouders in den tijd der zonnige jeugd hun kind zien opgroeien, dan weten zij, dat hun kind geleid moet worden. Want hun kind is als een jonge boom met botten de twijgen; maar daar tussohen zitten ecl die er om wille des kinds uit moeten. Kwa de luimen, ondeugdelijke gewoonten, dat mag en kan niet samengaan met al wat goed is en mooi. Het jonge leven moet ge vormd worden in die eene, goede richting. Dat weten de ouders en daarom bui gen z ij en vormen z ij. Ja, dat nemen we vaak niet aan, ook al weten wij dat het zoo moet. En dat buigeu geldt niet alleen voor wat jong is, dat heeft ook waarde voor ouderen Zie maar tegenwoordig om je heen. Aan voorbeelden geen gebrek. Leiding volgen beteekent buigen, prijsgeven van eigen persoonlijke ideeën, gehoorzamen aan men- schen, .die boven je 'staan. Gehoorzamen? Ik drijf mijn zin door, i k dit, i k dat. Maar weet gij dan niet, gij die niet wilt buigen, dat niet uw i k maar ons w ij de drijfsveer moet zijn? Wat speelt u klaar alleen? Niets! Wat beteekent gij alleeh staand? Niets- Wat geeft de vijand óm u alleen? Niets! En ho'e wilt gij leider zijn, als gij niet buigt voor de boven u staande leiding? Mensch, zijt gij dan blind van- hoogmoed? Jonge vrienden, weet gij tenminste te buigen, anderen ten voorbeeld en u zcif tot heil! SEVERUS. INSTALLATIE-FEEST. Zondag 7 Mei a.s. op het Berschermfeest van St. Joseph heeft wederom de installa tie plaats van een mooie groep nieuwe le den. Te acht uur des morgens wordt in de St. Lodewijkskerk de H. Mis opgedragen tot intentie van de candidaatleden. Onder de H. Mis algemeene H. Communie. Des middag heeft een uittocht van de candi- daat-leden plaats onder leiding van den Assistent-senior. Te 8.30 uur 's avonds de eigenlijke Installatieplechtigheid. Deze feestavond zal tevens door de Onderafdee lingen van muziek en tooneel worden op geluisterd. STUDIE- EN DEBATINGCLUB „ST. PETRUS CANISIUS". Dinsdag a.s.-2 Mei zal de heer A. de Haas een lezing houden met als onderwerp „Iets over Staathuishoudkunde". Het bestuur verwacht een groote op komst. Toont dus uw belangstelling. Aan vang half negen. CONCEPT-PROGRAM MüNCHEN. Het Centraal Verband organiseert eèn reis naar München bij gelegenheid van de Duitsche Gezellen-dag aldaar van 7 Juni tot 13 Juni. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den secretaris bij wien ook opgave van deelname eventueel kan geschieden. De minimum kosten voor de deelnemers is 51.-. DISTRICTE-LEIDERSDAG. Het Districts-senioraat organiseert een Leidersdag op Zondag 28 Mei a.s. in het Retraitehuis te Noordwijkerhout. De dag begint met een gezongen H. Mis te acht uur met Alg. H. Communie. De vaste gezangen worden door de deelnemors ze've uitgevoerd naar de Missa Angelis. Als inleider? treden op de Centraal Praeses met „Kernvorming", do Secreta ris van het Centr. Bureau J. Sluyter met „Ons werk in de Vereeniging, het District en het Nationaal Verband" en een der Pa ters van het Retraitehuis met een causerie over het Retraitewerk. R'eeds van enkele vereenigingen kwam een opgave van flinke deelname binnen. Wij rokenen dat het Commissariaat Leidon volledig deelneemt. HET UITZICHT IS BEPERKT Op hooge bruggen Is SCHERP RECHTS HOUDEN het wachtwoord I U kunt Immers niet zien, of van de andere zijdeverkeer nadert! HAARLEMMERSTRAAT 251 RECHT TEGENOVER PlECK KALENDER DER WEEK ST. JOSEPH, BESCHERMER DER H. KERK ZONDAG, 30 April. Tweede Zondag na Pa- schen. Mis: Misericordia. Gloria 2e gebed v. d. tl. Catharina. Credo. Prefatie van Paschen. kleur: Wit. Van Gods barmhartigheid is geheel de aarde vervuld. (Introitus). Boven alles schittert de barmhartigheid Gods uit in de bovennatuur lijke orde, de orde der genade. Christus, ons voorgesteld onder het beeld van den goeden Herder (Alleluja-vers, Evangelie, Communio), heeft in Zijne barmhartige liefde gedaan, wat Hij kon doen om ons, zijne schaapjes, ver dwaald tusschen de doornen der zonde weer terug te brengen in de weide Zijner Godde lijke genade. Daarvoor heeft Hij veel geleden (Epistel), ja Zijn lezen zelfs gegeven, (Evan gelie). Laat ons dankbaar volgen de voetstappen van den goeden Opperherder onzer zielen (Epistel), naar Zijne stem luisteren (Evangelie) iedren dag opnieuw, reeds bij ons ontwaken, onze ziel tot Hem verheffen (Offertorium), op dat wij na dit genadeleven ons eeuwig mogen verheugen over de genade, het geschenk van Gods liefdevolle barmhartigheid, (Póstcom- raunio). MAANDAG, 1 Mei. Feestdag v. d. H.H. Phi- lippus en Jacobus, Apostelen. Mis: Clamave- rvnt. Gloria. Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. De H. Philippus won bijna geheel het volk der Scythen voor Jesus Christus. Aan het kruis opgehangen werd zijn lichaam gestee- nigd. De H. Jacobus was Jeruzalem's eerste bis schop. Eerst gesteenigd en daarna van den hoogen tempel naar beneden geworpen, stierf Jacobus (de mindere! op 99-jarigen leeftijd den .martelood, na de Kerk van Jeruzalem 33 jaren bestuurd te hebben. DINSDAG. 2 Mei. Mis v. d. Kcrkwlldlng der Kathedrale Kerk te Haarlem. Mis: Terribilis. Gloria. 2e gebed v. d. H. Athanasius, Bisschop Belijder en Kerkleeraar (alleen in stille H.H. Missen). Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Wit. WOENSDAG, 3 Mei. Feestdag v. d. H. Jo seph, Beschermer der geheele H. Kerk. Gloria en Credo. Prefatie v. d. H. Joseph (gedurende geheel het octaaf). Kleur: Wit. De H. Joseph, tijdens zijn leven beschermer van Christus' vleeschelijk lichaam, is door Paus Pius IX, z.g. in 1870 verheven tot Beschermer van Christus-geheimzinnig lichaam de H. Kerk, door vijanden omsloten en door zware rampen bedreigd. H. Joseph, wees onzer indachtig en treedt bij uw Goddelijk Voedsterkind voor ons op met de hulp van Uw gebed. DONDERDAG, 4 Mei. Mis v. d. H. Kruisvin ding: Nos autem. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H. Monica, Weduwe. Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Rood. In een droom daartoe aangespoord ging de H. Helena, moeder van keizer Constantijn naar Jeruzalem om het H. Kruis te zoeken. Drie kruisen werden gevonden. Welk was nu het Kruis van Christus? Een wonder nam den twijfel weg. Want een doodzieke vrouw wer den de kruisen één voor één opgelegd. Alleen het derde kruis bracht genezing. Deze gebeur tenis herdenkt de Kerk vandaag. Uit eerbied voor het H .Kruis heeft keizer Constantijn sinds dien tijd den kruisdood afgeschaft. De H. Monica heeft door tranen en gebeden, maar meer nog door haar voorbeeld de bekee ring verworven van haren echtgenoot en zoon, den lateren H, Augustinus. Mogen onze chris telijke moeders Monica's voorspraak inroepen voor het geestelijk behoud harer kinderen. VRIJDAG. 5 Mei. Mis v. d. H. Pius V. Paus en Belijder: Statuit. Gloria. 2e gebed van het octaaf v. d. H. Joseph: 3e v. h. octaaf van Kerkwijding (der Kathedraal. Credo. Prefa tie v. d. H. Joseph, Kleur: Wit. Aan Pius V is vooral te danken geweest het verbond der christelijke vorsten tegen de Tur ken, welke, mede door. het gebed van Pius, werden verslagen in den slag bij Lepanto, in 1571. ZATERDAG 6 Mei. Feestdag van den H. Joannes voor de Latifnsche poort. Mis: Pro- texisti. Gloria. 2e en 3e rfebed als gisteren, 4e voor den Paus. Credo. Prefatie v. d. Aposte len. Kleur: Rood. Vandaag herdenkt de H. Kerk hoe de H. Apostel Joannes, in een vat met kokende olie geworpen, door Gods genade beschermd, er weer ongedeerd uittrad, IN DE KERKEN DER E.E. P.P, FRANCIS CANEN: Alles als in bovenstaande kalender v. h. Bisdom, behalve: ZONDAG, 2e gebed v. d. Z. Z. Benedictus van Urbina, Jacobus van BUetto en Jozef Be nedicties van Cottelengo. Belijders, 3e v. d. H Catharina. Amsterdam ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6