24ste Jaargang ZATERDAG 29 APRIL 1933 No. 7495 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 3)c Ccki6clie6ouYcmt DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit viif bladen waaronder geïllustreerd Zondags blad. V De voorbereidingen vooreen Kabinetsformatie. Op den 9den Mei zal de opening van de buitengewone zitting der Staten-Generaal plaats vinden. Wfl er dan een nieuw kabinet kunnen verschijnen, dan moet er aan de voorbe reiding der formatie hard gewerkt wor den. De Koningin is dan ook reeds begonnen met het hooren der tot advies aangewezen personen. Fractieleiders waren gisteren nog niet gehoord. In verband met het in winnen van advies bij laatstgenoemden rijst zoo schreef het „Hbld." gister avond de o.i. zoowel principieel als practisch belangrijke vraag, of voor deze taak het meest geroepen zijn diegenen, welke in de afgeloopen periode fractielei ders waren, dan wel zij, die het zoo aanstonds zullen wezen. En het blad vervolgt: De bedoeling van het hooren der hier bedoelde parlementaire figuren is immers om o-a. te peilen welke ■houding een groep denkt te gaan aannemen. Maw, het staatshoofd dient informaties te verkrijgen om trent de gedragslijn, die de verschil lende politieke partijen in het ko mende parlementaire tijdperk zullen volgen. Daarvan toch hangt in belang rijke mate af wat voor soort kabinet er kan en moet optreden. Principieel ware het dus verkeerd, indien als woordvoerder eener frac tie niet de komende doch de heen gaande man de Koningin zou voor lichten, maar bovendien heeft het ook practischen zin, dat hij, die zoo dadelijk als aanveorder van zijn Ka merfractie die bijzondere verantwoor delijkheid zal dragen, een uiteenzet ting geeft van wat men van de door hem aan te voeren fractie mag ver wachten. Hij toch, kan beter dan de heengaande fractie-voorzitter, een richting .geven of aanduiden, en ad vies uitbrengen. Het „Handelsblad" maakt zich in deze blijkbaar wat ongerust. Het wil ons voorkomen, dat die reden voor ongerustheid bij het blad zou zijn weggenomen, indien het even had gewacht en kennis had genomen van het volgende bericht van vanmorgen: In de gisteravond gehouden verga dering van de Christelijk-Historische fract'e der Tweede Kamer werd be noemd tot voorzitter jhr. mr. D. J. de Geer, tot vice-voorzitter de heer J. R. Snoeck Henkemans en tot secretaris de heer H. W. Tilanus. l politicus de Geer is reeds bij de Chr.-Hist. in de plaats getreden van het Kamerlid Snoeck Henkemans en h ij is dan ook heden door de Koningin ontboden, als voorzitter der Chr.-Hist. Kamerfractie. Deze wisseling van personen zal ook de onderhandelingen tusschen de partijen over de vorming van een Ministerie waar schijnlijk wel minder moeilijk maken. V Verval van het parlementair stelsel. De Raadsfractie van de S. D. A. P. te Leiden heeft gisteren een schouwspel vertoond, waarin het verval van het par lementaire stelsel op bedroevende wijze •werd gedemonstreerd. De grootste fractie in den Raad ageer de en stemde tegen een voorstel van B. en W. inzake belastingverhooging, hoe- w e 1 erkennend dat er geld nootiig was, om de begrooting kloppend te maken, om de uitgaven te kunnen blijven doen, en geen ander concreet voor stel in de plaats stellend van dat, het welk door B. en W. was voorgesteld. Het verwijizen naar de reserve was „een doekje voor het bloeden" die betrek kelijk geringe reserve zal, helaas, zeer waarschijnlijk toch maar al te spoedig stfreig zijn, wat ook de S. D. A. F grif cal willen toegeven. Maarbelastingverhooging is im populair! En zij, die als de Raad met hen zou zijn meegegaan de gemeente lijke uitgaven veel hooger zouden heb ben opgevoerd, stemden tegen wat prac tisch en feitelijk het eenige mid del is, om aan geld te komen voor de noodige uitgaven. Als het van de S. D. A. P. afhing speciaal ook van de Leidsche op vattingen der L e i d 8 c h e S. D. A. P. dan zou ons parlementaire stelsel, tengevolge van ziekte en totale uitput ting en verzwakking, spoedig ten doode zijn opgesohreven, móeten verdwijnen, om plaats te maken voor een of ander© dictatoriale macht B1NNENLAN1) DE KABINETSCRISIS. Conferentie op den Ruigenhoek. Oe Koningin heeft gisteren op den Rui genhoek de voorzitters van de beide Ka mers der Staten-Generaal en den vice- president van den 'Klaad van State ter con ferentie ontvangen. H. M. heeft heden in verband met den Kabinetscrisis op den „Ruigenhoek'* ter conferentie ontvangen de voorzitters van de Tweede Kamer-fraoties der R.K. Staats partij, der Christ. Hist. Unie en der Anti- Rev. Partij, onderscheidenlijk de heeren Aalberse, de Geer en Colijn. VERLEENING VAN CRISISSTEUN. DE MINISTER BEANTWOORDT DE EERSTE KAMER. Bloemkweekers. In de memorie van antwoord inzake bet wetsontwerp tot credietverleening ten be hoeve van bloemkweekers te Aalsmeer en Haarlemmermeer, zegt de minister van oeconomische zaken en arbeid: Dat ook in andere streken, dan de in dit ontwerp genoemde, bloemkweekers m nood verkeeren, wil nog met zeggen, dat do criteria, welke de regeering bij het ver- leenen aanlegt, ook in voldoende mate aan wezig zijn. Aan de bloemenkweekers van Aalsmeer en Haarlemmermeer werd beslo ten steun te verleenen, daar in dit streek de bloementeelt een zoodanige plaats \n het oeconomische leven inneemt, dat ver val van deze teelt te dier plaatse noodlot tige gevolgen zouden hebben gehad voor de geheele bevolking van dat gebied. De minister is nog met overtuigd of zulks ook inderdaad het geval is ten aanzien van de omgeving van Nijmegen, waarvan in het voorloopig verslag gewag wordt gemaakt. Tot het daar bedoeld onderzoek is hij ech ter bereid. Kippen- een eendenhouderij. Blijkens de memorie van antwoord in zake het w.o. tot garantieregeling 1933 ten behoeve van - de koppen- en eenden houderij acht de minister van oeconomi sche zaken en arbeid de vrees, dat 2.80 een te hooge gemiddelde prijs zou blijken te zijn, ten gevolge waarvan de eierproduc- tie niet voldoende zou terugloopen, onge grond, daar hij zich in de gewisselde stuk ken betreffende dit ontwerp van wet uit drukkelijk de bevoegdheid heeft voorbe houden, dat bedrag naar bevind van zaken te verlagen, indien hem de wenschelijkheid mocht blijken. De minister zal, met de beperkte mid delen, die hem ten dienste staan, op de gewenschte productiebeperking, zooveel als gewensoht zal blijken, aansturen. Aardappelmeel. In de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot dekking van het verlies op den geforceerden verkoop van 600.000 balen aardappelmeel, zegt de minister van oeconomische zaken en arbeid: Voor de resteerende 400.000 balen zal een afzetge bied worden gezocht en wel aldus, dat de gevestigde aardappelmeelmarkt daardoor niet wordt ontwricht. Concrete aanwijzin gen kunnen te dezer zake uiteraard nog niet worden gegeven; het is onderwerp, dat zich geheel beweegt op het terrein der particuliere onderhandelingen. De minister zou niet gaarne overgaan tot het doen verwerken van aardappelmeel in het brood; afgezien van de vraag, of dat mee] daartoe geschikt is, zou zulks de toch reeds in gevaar gebrachte broodcon sumptie. welke naar bekend mag wor- I den verondersteld zeer gevoelig is, een I ernstigen 6chok kunnen toebrengen. UIT HET HOTEL-, CAFE- EN RESTAURANTBEDRIJF. Over den toestand der arbeiders. Vanwege het hoofdbestuur van den Ned. R. K. bond van hotel-, café- en restauxano- geëmployeerden ,>St. Antonius" verzocht men ons opneming o.m. van het volgende: Niet voor niets heeft de katholieke bond van personeel in hotel-, café- en restau rant-bedrijf als eerste punt op zijn werk program: De verheffing van het bedrijf en de bedrijfsgenooten op moreel gebied. Men zou geneigd zijn te denken, dat voor het overige in dit oude bedrijf ideale toe standen op het gebied van werktijden, werkverdeeling, loonen enz. bestonden. Helaas, niets van dit aflos. Het personeel is geheel rechteloos, overgeleverd aan de grootste willekeur. Al 14 jaar wachten deze mensohen op de invoering van Arbeidswet. Werkweken van 70 uur zijn niets abnor maals en dit zijn dan nog zaken waar het nog al goed is. Er zijn er ook waar men, zoo om en bij de 100 uur per week maakt, b.v. in het Noorden des lands, waar mon Vrijdags vanwege de drukte 's morgens om 7 uur begint tot de nacht-sluiting. Zater dags herhaalt zich dat en Zondags precies hetzelfde, zoodat deze werknemers niet eens in de kerk kunnen komen. En inmid dels laat de Arbeidswet op zioh wachten. Kupers heeft er in de Tweede Kamer om gevraagd, de voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond, de Bruijn, heeft in een gedocumenteerde rede in de Eerste Kamer getracht den Minister te overtuigen. De Minister heeft geantwoord, dat hij over tuigd is van de noodzakelijkheid van in voering dezer wet, maar.het is de drup pel die de emmer doet overloopen voor dit bedrijf. In geen enkele bedrijfstak heeft men re kening gehouden met het rendement van een bepaald bedrijf om de Arbeidswet in te voeren. De Wetgever, in het bijzonder de Christelijke, heeft looh vooral te vra gen, is het werkelijk noodig? En noodig, broodnoodig is het. Zeker er zijn misschien enkele zaken die niet behoorlijk rendabel zijn, maar bijna overal ligt daar als grond oorzaak de geweldig opgevoerde luxe. Maar vast staat toch ook, dat nooit of nimmer een employé, hieraan sohuld heeft of de dupe van mag worden. Wat al ontzaglijk menschelijk en maat schappelijk leed zou voorkomen kunnen worden voor de toekomst, waarvan wij af schrikwekkende voorbeelden in het verle den hebben gezien. Een vader die door zijn overmatigen werktijd de geheele opvoediug zijner kinderen aan moeder moet overla ten, die het alleen niet af kan waardoor mede ten gevolge van dezen werktijd eerst vader en daarna het geheele gezin niet meer ter kerke gaat. Het onvermijdelijk gevolg is dat, soms langzaam maar niettemin zeker, de Gods dienst met hen verdwijnt. Menig ouderpaar heeft het met betraande oogen moeten aanschouwen, dat hun kinderen het ver keerde pad opgingen met al den nasleep van ellende. In deze gevallen komt de zware schuld uitsluitend aan de indirecte schuldigen. Met groote energie propageert de katholieke organisatie: Houdt toch in Godsnaam vast aan je Zondagsplichten. Zeker bij verschillende zaken heeft dit reeds succes maar nog tienduizenden roe pen: „Wij kunnen niet". Daarom oischen wij dan ook een sluiting van alle zaken tot 12 uur op Zondag. Daarom ook moeten wij vasthouden aan de 17 vrije Zondagen in de Arbeidswet 1919 gesteld. De Staat is ver plicht te zorgen voor een behoorlijk fami lieleven, zonder het gezin kan toch geen geordende maatsohappij bestaanMoge de Arbeidswet in dit bedrijf spoedig worden ingevoerd. De geheele Katholieke Arbei dersbeweging zal ons hierbij steunen en wij hopen ook op de R. K. Staatspartij, wij vertrouwen en rekenen vast op de hulp van alle Katholieke Kamerleden. Wanneer dan na invoering der Arbeids wet, naar wij hopen, vele ellendige mis standen zijn weggeruimd, is het pad echter nog niet schoon. Het fooienstelsel, onwaar achtig, zedelijk gevaarlijk als het is, met een nasleep van corruptie, van willekeur, beleediging en nog meer moet ook van de baan en wel zoo spoedig mogelijk. Want reeds zijn er patroons die woeker-practij- ken ingevoerd hebben door nJ. voor den te verrichten arbeid van fooientrekkende nog niet schoon. Het fooienstelsel, onwaar- ja zelfs eischen. Dit wordt dan meestal uit gedrukt in pet. van den omzet. Hiervan be taalt deze patroon dan allerlei „onvoorzie ne uitgaven", die hij zelf niet te zijnen laste wil nemen, zooals b.v. de werkvrouw (in dienöt van den patroon) of een Chef (in dienst van den patroon). Vervolgens „Het Interne Stelsel". In dit bedrijf zijn het meest allemaal jonge meo- schen van beiderlei kunne, die den gehee- len dag samen werken en die dan onder gebracht moeten worden voor zoover do ruimte beschikbaar is, haast altijd op de bovenste etage of op de zolders, kamers voor meisjes, kamers voor de jonge man nen, naast elkaar. Commentaar overbodig. Hier kan alleen een christelijke wetge ving helpen. Maar nog is al het leed niet ten einde, behoorlijk moet het eten zijn, behoorlijk ook de eetgelegenheid, niet in het office, tusschen glazen en plateaux of even gauw op een hoek van een aanreoht. Ook hier heeft de Arbeidsinspectie nog een groote taak te vervullen. Wat geldt voor bet be dienend personeel, geldt eveneens voor de koks, in de keukens. Nog voor kort waren wij in een keuken, welke ongeveer 4 M. lang, 2J4 M. breed was en 1.80 M. hoog, het fornuis wat er in stond was ongeveer 3 M. lang en 1.30 M. breed, het was een hel ge lijk en het is tooh ook te begrijpen, dat menschen, gewone menschen, die in zulk een ruimte een aantal uren (en niet zoo weinig) moeten werken bij het geringste opvliegen met al de gevolgen van dien. En dan spreken we nog niet over het obscure publiek, dat men te bedienen krijgt. Wij willen trachten met Gods hulp, met de hulp van onze Staatspartij, met de hulp van ons R. K. Werkliedenverbond, met de hulp van de standsorganisatie en eindelijk met en niet het minst de hulp onzer pries ter© en onze eigen leden, alles wat in ons bedrijf nog iets gevoelt voor ons Heilig geloof, terug te brengen tot God en kerk, getrouw aan het devies van onze stadsor- ganisatie: Voor God en Kerk, Vorstin en Land. De staking in het houtbedrijf. Beide partijen, betrokken bij de staking in het houtbedrijf te Utrecht en Amster dam, hebben het voorstel van den Rijks bemiddelaar, prof. mr. Josephus Jitta, door hem gedaan in de Woensdag j.l. on der zijn leiding gehouden conferentie, aan genomen. Hiermede is het conflict beëein- digd. Crisis-zuivel-aangelegenheden. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft inge- trokki e haar besluit van 12 April 1933, ge publiceerd in de Nederlandsche Staatscou rant van 12 April 1933, no. 73 en aangewe zen als bedrijven welke vrijgesteld zijn van de verpliohting om hunne producten, welke één of meer andere spijsvetten bevatten, slechts te vervoeren, te verkoopen of af te leveren, wanneer zij voorzien zijn van een i merk of vergezegld zijn van een geleide- biljet of zakboek, afgegeven door de Crisis- Zuivel-Centrale, de bedrijven tob het ver vaardigen van koek, banket, biscuits, ca ramels, toffees, wittebroaacrême, beschuit gelei en honingzoet. VOORNAAMSTE NIEUWS. Gloeilampen. De staatscourant van gisteravond be vatte een Kon. besluit waarbij de contin- genteering van den invoer van gloeilam pen ongewijzigd wordt verlengd voor den tijd van zes maanden. De nieuwe bepalin gen gelden dus tot 1 November a.s. Van bevoegde zijde wordt aan de „N. R.Crt." medegedeeld dat belanghebbenden bij den export naar Frankrijk van gloei lampen van 5 tot 15 gram zonder gasvul- ling vóór 1 Mei a.s. aan de leiders van het crisis-in- cn -uitvoerbureau te 's-Graven- hage moeten hebben medegedeeld wat zij gedurende 1931 en 1932 van deze lampen naar Frankrijk hebben geëxporteerd, naar 1 het netto-gewicht en naar de hoeveelheid stuks. 1 Mei-dag. De Gemeenteraad van Zaandam heeft met 12 tegen 11 stemmen besloten den lsten Mei als feestdag te beschouwen. In verschillende gemeenten zijn cp 1 Mei (viering van den verjaardag van de Prinses) geen optochten toegestaan. In Leiden zal de 1 Mei-optocht plaats heb- i ben daags te voren, Zondagavond na 8 j uur. j De burgemeester van Rotterdam heeft j op 1 Mei toestemming voor het houden I van optochten verleend aan Oranjevor- I eeniging, S. D. A. P., C. P., O. S. P. en Rev. Soc. Partij. 't Zal daar Maandag gezellig zijn! STADSNIEUWS BUITENLAND. Een Duitsch-Fransch incident op de Ont wapeningsconferentie te Genève. (3de blad). Complot te Weenen ontdekt. (3de blad). De oorlogsschulden aan Amerika mogen in zilver worden betaald. (3de blad). Het lijk van den verongelukten vlieger Bert Hinkler gevonden. (Luchtv. 2de blad). BINNENLAND. De Koningin confereert over de vorming van een nieuw Kabinet (lste blad). Nadere bijzonderheden omtrent den in houd van het nieuwe Nederlandsch-Duit- sche handelsverdrag. (3de blad). Familiedrama te Pijnacker. Moeder verdrinkt haar twee kinderen en slaat de hand aan zich zelf. (Gem. Bcr. 4de blad). Dameskapsalon te Gouda uitgebrand. (Gem. Ber. 4do blad). Groote hofstedebrnad te IJsselmonde. (Gem. Bcr. 4de blad). Een der gebrs. Barmat te Amsterdam gearresteerd. (Gem. Ber. 4de blad). ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Verleden Zondag herdacht het St. Francij- cus Liefdewerk in intiemen kring zijn 12J4- jarig bestaan, 's Morgens om half 8 uur was er een stille H. Mis, waarin de St. Fr. L. jon gens en de dames en heeren die aan het Lief dewerk verbonden zijn, te Communie gingen, en om 9 uur een plechtige H. Mis, waarbij wa ren uitgenoodigd de hoogeerw. deken, de zeer- eerw. heeren pastoors der stad en den zeer- eerw. pater rector van de Kloosterkerk aan den Haagweg, de weleerw. heeren kap. Nie- veen van Dijkum, oprichter en eerste president- directeur van het Liefdewerk, pater Frigge en pater Goosen, zijn opvolgers, en de heeren Castelein, Goddijn en van der Reep, die 12Ij- jaar geleden tol de mede-oprichters van het Liefdewerk behoorden, 's Avonds was er een plechtig Lof, opgedragen door den neomysl pater Stol, geassisteerd door den weleerw. heer kapelaan Dorbeck en den president-direc teur, pater Joona, die zelf een woordje van aanmoediging tot zijn jongens sprak. Daarna was er een feestavond vóór de jongens cn groo- tendeels ook georganiseerd dóór de jongens. De kapel zag er schitterend uit. het altaar prijkte met een weelde van bloemen, alles het werk van de eerw. Zusters van Liefde uit de Pelikaanstraat, die geheel belangloos altijd de zorg voor de kapel op zich nemen. De zang werd bij deze gelegenheid verzorgd door de Schola Cantorum van Warmond, die onder begeleiding van den heer Van der Spek op onberispelijke wijze de liturgische gezan gen ten beste gaven. Wat klankvolume aangaat, moesten zij ech ter onderdoen voor de St. Fr. L. jongens, toen deze na H. Mis en Lof het Eucharistisch Volkslied en O, Franciscus, o Vader der ar men, zongen. De feestavond was een verrassing, zoowel voor den president, directeur als voor de hee ren. Op initiatiet en onder leiding van de leeraressen A. Righart van Gelder, T. Jong- mans en M. Colla hadden de jongens verschil lende stukjes ingestudeerd, die boven ver wachting slaagden. Zoowel de toehoorders als de acteurs had den veel schik. Hun welkomstlied en feestlied getuigde van zelfkennis en met schalksche, ondeugende snoetjes zongen ze onder meer: „Blijf met liefdewerken voor het heil der jeugd; Onze deugd en vlijt zal zijn Uw groote vreugd; Want wij zijn zoo kwaad niet, maar alleen wat wild; Wees met straf dus zuinig, met beloonen mild" (bis). Het vlaggenspel cn de kleine negertjes oogst ten veel bijval. Op de uitvoering van de „Muzikantjes" had den de KRO.-boys jaloersch kunnen zijn. Die kleine jongetjes bedienden zich van hun in strumenten met een virtuositeit, die men bij hen niet gezocht zou hebben. Als no. 8 volgde eenige films met attracties, die met even groote gretigheid verslonden werden. Maandagavond was er een feestavond voor de ouders, die in groote getale aanwezig wa ren en wèt grootsch waren op het spel hunner jongens. 's Morgens na de H. Mis is de foto genomen, die in dit blad staat afgedrukt. Het bestuur verzoekt ons aan alle begun stigers van het St. Franciscus Liefdewerk nog eens zijn bijzonderen dank te brengen en wil degenen, die er prijs op stellen, deze mooie foto te bezitten, daartoe gaarne in de gele genheid stellen. Eeuwfeest universiteit Zurich. De rijksuniversiteit alhier zal vertegenwoor digd zijn bij het eerste eeuwfeest van de uni versiteit te Zurich op 29 April door prof. dr. L, van Itallie, bij het vijfde eeuwfeest van de universiteit te Poitiers op 1 Juni a.s. en bij de eerste steenlegging van het nieuwe gebouw der universiteit van Londen op 26 Juni a.s. door den rector-magnificus prof. dr. J. Hui-

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1