Een VELO wascht electj^h voor 6 ets. ZATERDAG 29 APRIL 1933 WIELRENNEN VAN DE RIJSWIJKSCHE BAAN. De tweede wielerwedstrijd op de Rijs- wijksohe baan belooft morgen een bijzon dere gebeurtenis te worden, daar niet min der dan 10 stayers aan den start zul.en verschijnen. Het veld -der A.-klasse ia van prima ge halte en kan men zich op verrassingen bij dezen wedstrijd voorbereiden. Zooals be kend starten de buitenlanders: Krewer, Linart, Rausch en wordt Holland vertegen woordigd door de Graaf en Lorié. Theoretisch bekeken zou Krewer, die j.l. Zondag te Parijs bij een grooten stayer- wedstrijd voor buitenlanders, als tweede achter Lacquehaye eindigde en renners als Pail'lard, Giorgetti en Möller achter zich liet, als overwinnaar uit den strijd moeten komen, doch hij treft morgen op Rijswijk o.a. Linart die over buitengewonen strijd lust beschikt en van iedere gunstige situ atie zoo goed gebruik weet te maken. Ver der stoot hij op Rausch. den nieuwen man in het stayerskamp, die eeh zeer sterke rij der is en vooral op den langen afstand o vet uitstekende stapers-ca pariteiten be schikt. Dit triumviraat der Buitenlanders ont moet op Hollandschen kant in de eerste plaats de Graaf, die men heden anders moet taxéeren, daai- hij achter Holland's besten gangmaker, Kaser, rijdt en daar door beslist een goede kans maakt. Kaser wil dezen wedstrijd winnen, zelfs tegen dit buitengewoon sterke buitenlandsche veld en heeft de Graaf in prima vorm gebracht. Hij zal bij zijn eersten start er alles op zet ten, dat zijn man succes zal hebben, daar juist van dezen eersten start op Rijswijk voor de toekomstige carrière van de Graaf alles zal afhangen. Als tweede jongere Hollander start Lo rié, die achter Siesker geen slechten wed strijd zal rijden en zieti alle moeite zal ge ven om succesvol uit den strijd te voor schijn te komen en zich als plaatselijke matador te handhaven. Alles bij e.kaar genomen kan men van een gelijkwaardig veld spreken en belooft ons dit een goeden wedstrijd met harden en vinnigen strijd. Verder starten de B.-klassers t.w. Wildschut, Kruid, v. d. Valk, Korf en Leys- se, waarbij volgens onze meening Wild schut maar eventueel ook Kruid zullen be wijzen de besten te zijn. De overwinnaar in dezen wedstrijd krijgt in ieder geval de kans, daardoor ook eens in de A.-klasse te starten. De wedstrijd der A.-Klasse wordt ver reden in drie manches van resp. 20, 30 en 40 K.M. terwijl de B.-klassers een manche van 25 K.M. moeten rijden Amateur-wedstrijden vormen het bij programma waarvan de revanche-match B. Leene—Jac. v. Egmond den hoofdschotel vormen. BILJARTEN Het tournooi te New-York. Bij het biljarttournooi te New-York heeft Sweering zijn partij tegen Albert verloren. Albert maakte in 56 'beurten 300 punten, hoogste serie 56. Sweering eveneens in 56 beurten maakte 248 puüten. Zijn hoogste GEMENGDE BERICHTEN DOODELIJKE AANRIJDING. Gistermiddag is op de Waalkade te Nij megen de 74-jarige H. door een vrachtauto aangereden. De oude man bekwam ernsti ge verwondingen aan lichaam en gelaat en liep voorts zware inwendige kneuzingen op. Het slachtoffer is later aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. ZIJN EIGEN ZOON OVERREDEN. De garagehouder W. Kuipers te Ooster zee merkte vlak bij de garage, toen hij uit reed voor den dienst HeerenveenLemmer een stoot in den wagen. Stoppend om een onderzoek in te stellen vond hij zijn eigen tienjarig zoontje overreden op den weg liggen. Eenige uren later overleed de knaap. HENRI BARMAT GEARRESTEERD. Naar wij vernemen heeft de Centrale Recherche te Amsterdam gearresteerd een der gebroeders Barmat, welken naam mea zich nog zal herinneren uit het groote strafproces, dat destijds te Berlijn is ge voerd. De thans gearresteerde is Henri Barmat; zijn aanhouding is geschied op verzoek van de Zwitsersche regecring ter fine van uit levering, waarschijnlijk op grond van daar te lande plaats gehad hebbende financieele knoeierijen. Gisteren is Henri Barmat voor den Offi cier van Justitie geloid. De rechtbank zal thans hebben uit te maken of de gevraag de uitlevering zal worden ingewilligd. Nader vernemen wij nog, dat den ge broeders Barmat ongeveor 14 dagen gele den door do Belgische regeering het ver blijf in België is ontzegd. Zij woonden te Brussel. Vandaar zijn zij vertrokken naar Amsterdam. De verduistering waarvan Henri Barmat op het oogenblik wordt be schuldigd zou een som betreffen van 600.000 Zwitsersche franken, ten nadeele van een der groote banken in Zwitserland. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 15 DROEVIG FAMILIEDRAMA TE PIJNACKER MOEDER DOODT HAAR TWEE JONGE KINDEREN. Daarna de hand aan zichzelf geslagen. Gistel-middag heeft zich te Pijnacker in het gezin van notaris T. een familiedrama 'afgespeeld, hetwelk drie slachtoffers heeft geëisch. De jeugdige vrouw heeft haar bel de kinderen, respectievelijk drie jaar en vijf maanden oud, in de regenput geworpen, waarin beide kinderen jammerlijk verdron ken. Daarna heeft de vrouw de hand aan ziohzelf geslagen. Men neemt aan, dat zij in een vlaag van verstandsverbijstering ge handeld heeft. Nader vernemen wij nog het volgende: Terwijl de notaris zich des namiddags voor zaken naar Berkel had begeven, heeft zijn echtgenoote, die reeds geruimen tijd zwaarmoedig was, de dienstbode met een boodschap naar Delft gezonden. Toen deze omstreeks vijf uur terugkwam, vond zij de deur gesloten. Daar dit haar bevreemdde, begaf zij' zich naar de schoonouders van den notaris, die eveneens te Pijnacker wo- Do schoonvader, die een sleutel van de woning had, begaf zich met de dienstbode naar het huis van den notaris en onderzocht dit. Toen de dienstbode haar kleeding wil de opbergen, zag zij dat haar meesteres zich op den zolder door ophanging van heo leven had beroofd. De notaris was intusschen thuis geko men. Hij was toen nog geheel onbekend met de gebeurtenis, die zich ten zijnen hui ze had afgespeeld. De beide kinderen, meisjes van bijna een half en bijna drie jaar vond de politie een half uur later verdronken in een diepe re genput, die zich in de keuken bevindt. GROOTE BRAND TE IJSSELMONDE. Boerenhofstede afgebrand. Het vee gered. Gisteravond is onder de gemeente IJssel- monde vlak bij de grens van Rotterdam aan den fcjmeetlandscüedijk 179 brand uit gebroken in de wagenloods behoorende bij de boerenhofstede van de Gebrs. B. en A. P. Klotwijk. Deze boerenhofstede bestaat uit een woonhuis waarin B. Klootwijk woont met een aangrenzende schuur en op eenigen af stand een paar kleinere schuren. A. Kloot wijk woont een eindje verder in een afzon derlijk huis. Omstreeks 9 uur is B. K. nog in de wa genloods geweest, welke is ondergebracht in een van de afzonderlijk liggende schuren en toen heeft hij niets bijzonders gemerJtt. Tien minuten later werd hij gealarmeerd, dat de wagenloods in brand stond. Hij is toen dadelijk heengegaan en vond daar zijn broer, die al bezig was te trachten zooveel mogelijk wagens in veiligheid te brengen. Het gelukte de motor van een tractor aan te slaan en daarmee een dorschmachino naar buiten te rijden. Toen men beziig was om daarna paardetuigen weg te halen, vielen van hot brandende dak stukken op het hoofd van A. en op zijn handen, waai- door hij vrij ernstage brandwonden heeft gekregen en men de reddingspogingen moest opgeven. Dr. Mol heeft hem verbon den. In dien tusschentijd is de wagenloods ge heel afgebrand en ingestort. Do opdwarre lende vonken kwamen terecht op het rie ten dak van dt schuur bij het woonhuis, welke schuur 20 bij 8 M. groot was. In kor ten tijd stond ook deze schuur in lichte laaie. Jongelui, die in de buurt van de boe renhofstede wonen, hadden in dien tus schentijd de 5 melkkoeien en de kippen, die zich in die schuur bevonden, reeds in vei ligheid gebracht. Ook was het gelukt om een Ford-auto en nog een tractor in veilig heid te brengen. De hitte werd echter zoo groot, dat men zijn pogingen moest opge ven. Inmiddels was de brandweer uit IJssel- monde gearriveerd, die met 5 stralen op de waterleiding het blusschingswerk aanving onder leiding van adj. brandmeester Arion en brandmeester Kampsté. Ook de Rotterdamsche brandweer was uitgerukt. In overleg met den burgemees ter van IJsselmonde, den heer Hazenberg, heeft de Rotterdamsche brandweer nog met een slang op de waterleiding bij het blusschingswerk geassisteerd. Het is gelukt het woonhuis to behouden. De groote schuur, waarin zich o.a. nog drie dorschmaohines bevonden, is totaal verbrand en tegen half 11 is men begonnen met het omtrekken van de nog overeind j staande verkoolde balken. Deze schuur was gedeeltelijk uit hout, gedeeltelijk uit steen opgetrokken. J De vuurgloed is tot in verren omtrek zichtbaar geweest en de brand had daar- door vele kijkers getrokken. Verzekering dekt de schade. Het woonhuis is leeggehaald, de meube- I len zijn elders ondergebracht, de zolder I van het woonhuis heeft nog even vlam ge- vat, maar men is er spoedig in geslaagd den verderen voortgang van het vuur ie stuiten. N. R. Crt." DAM ES KAPSALON UITGEBRAND. Het brandweercorps had een gezellig avondje. Donderdagavond tegen 't middernachte lijk uur heeft te Gouda, een korte, maar felle brand gewoed in het pand Nieuwe Markt 21, waarin gevestigd is de dames kapsalon Maison „Fina" welke gedreven wordt, door den heer P. v. d. End te Rot terdam. Het was ruim half twaalf, toen eenige voorbijgangers oen vuurgloed za gen in de benedenachtervordieping, in wel ke het bedrijf wordt uitgeoefend. Ze waar schuwden de politie die op haar beurt de brandweer alarmeerde. Deze had juist >n de sociëteit „Ons Genoegen" haar jaar- lijksch feestavondjo. De leden van het corps gestoord in de vreugde, togen in allerijl naar de brandweer-kazerne waar de groo te motorspuit bij hun aankomst al gereed stond. Weinige oogenblikken later arriveer de men op de Nieuwe Markt. Het huisje, beneden, bestaande uit vier vertrekken, in eigendom toebehoorend aan den heer G. Laurier, Graaf Florisweg 53, brandde bui tengewoon fel. Groote vlammen sloegen door de gesprongen ruiten naar buiten en laaiden hoog op. Aanvankelijk met een straal, doch vrij spoedig met twee, een aan de voorzijde en een aan de achterzij de, werd het vuur bestreden. Bestond in het begin wel eenig gevaar voor de aan grenzen den perceelen, het handig optreden van de brandweer voorkwam erger cn na een half uur spuiten bestond niet meer de minste vrees voor uitbreiding. Beneden is het huis zoo goed als uitge brand, terwijl ook op de bovenverdieping, welke uit een grooten zolder bestaat de vlammen danig hebben huisgehouden. Van den inventaris in de kapsalon en de voor raden parfums en toiletartikelen in den voorgelegen winkel kon niets worden ge red. Het pand is verzekerd. De oorzaak van het gebeurde moet aan een verzuim zijn toe te schrijven. Het personeel, dat voor het bedienen der klanten dagelijks uit Rot terdam naar Gouda komt en des avonds na acht weer terugkeert, heeft Donderdag avond bij het verlaten der zaak een perma- nenttocstol en eon haardroger onder oiec- trisohen stroom laten staan. Deze zijn ten slotte zoo heet geworden, dat zij 't in de na bijheid zijnd hout in brand hebben doen ge raken. Het blusschingswerk werd gadege slagen door burgemeester Gaarlandt en de wethouders Koemans en Donker. On danks het late uur was er veel volk op Je been. „Msb." BEflUCHTSMOKKELAAR TE ROERMOND INGESLOTEN. Gistermiddag is de 23-jarige beruchte smokkelaar H. S., die enkele dagen geleden door de maréchaussee te Venlo werd gear resteerd, op last van den officier van ju stitie naar de strafgevangenis te Roermond overgebracht en daar ingesloten. Zooa.s men weet, is S. wegens smokkelarijen in Duitschland tot 3y, jaar tuchthuisstraf veroordeeld, terwijl nog twee strafzaken voor den Duitscben rechter tegen hem moe ten worden behandeld. Te Gladbach wist S. aan zijn bewakers te ontsnappen, toen hij naar de strafzitting moest worden over gebracht. Na de arrestatie zijn de Neder- landsche politie-autoriteiten, onder wie een inspecteur van den Vreemdelingen dienst uit Den Haag, met de aanhouding van den Duitschen smokkelaar in kennis gesteld, doch tot dusverre is nog geen be slissing verkregen, wat met den aangehou dene moet gebeuren. Het wordt echter niet onwaarschijnlijk geacht, dat S. zal worden uitgeleverd. „Vad." UIT DE OMGEVING KATWIJK AAN DEN RIJN. Oranje-herdenking. Door het comité voor de herdenking van don geboortedag van Prins Willem van Oranje in onze ge meente, was tot slot een plechtige samen komst belegd in de Ned. Herv. kerk al hier. Deze bijeenkomst, waarvoor enorme belangstelling bestond, kan in allo opzich ten goed geslaagd keeton. Te ruim acht uur opende dr. H. Mete ring de vergadering door te laten zingen Ps. 75: 1 en 4, waarna hij voorging in ge bed. Vervolgens verwelkomde hij den bur gemeester, de sprekers, de medewerkende vereenigingen en de talrijke aanwezigen. Spr. hoopte, dat de herdenking van het verleden, daartoe, zal strekken, dat de liefde tot vaderland cn vorstenhuis ver- sterkt en de God van Nederland verheer lijkt zal worden. De voorzitter van het oerc-comité, bur gemeester W. J. Woldering van der Hoop, hield vervolgens een toespraak. Het is geen wonder, dat Katwijk zich gedrongen gevoeld de geboortedag van Prins Willem te herdenken, waar Katwijk met bijzondere banden aan het Oranjehuis is verbonden. 'Uitvoerig stond spr. voorts stil bij de groo te beteekenis, die de eerste Oranje voor de vrijwording van ons vaderland heeft ge had. De Chr. Gem. Zangvereeniging „Soli Deo' Gloria" zong onder leiding van haar direc teur, den heer II. Couprio van Leiden, een drietal nummers. Met groot genoegen werd deze zang door do aanwezigen beluisterd. De verceniging heeft haar goeden naam ook nu weer gehandhaafd. Vervolgens verkreeg do Z.Eerw. Pater Van Gen*uchten van Leiden het woord voor zijn rede: „Prins Willem van Oranje ais strijder voor de eenheid". De Oranje-Hulde mag niet alleen zijn een uiterlijk betoon, maar moet uiting geven aan wat er leeft in WAL ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: DE ROEP OM COLIJN. Van verschillende zijden gaat do roep om Colijn als Kabinetsformateur en pre mier. Van menschen ook, wier begin selen staan naast of zelfs min of meer te genover die der Anti-rovolutionairon. Naar aanleiding hiervan merkt do Volkskrant op: „Wat in deze omstandigheden hot meest verheugt is do rosoluutheid waarmee de heer Colijn alle pogingen om zich door het liberale net te laten omspannen afwijst. Nog eens, en zoo duidelijk mogelijk, heeft hij verklaard, met de motieven dergenen, die de anti-rovolutionnai- ren aan hun overwinst hebben gehol pen, geen rekening te zullen houden. Elke verwachting dat do anti-revolu- tionnaire Kamerleden iets anders kunnen of willen zijn dan anti-revolu- tionnairen, noemde hij volstrekt onge motiveerd. De heeren van de Nationale Unie, van Nationaal Horstel en hun liberale vrienden- kunnen gerust allo hoop ia- ten varen, dat dr. Colijn zich ook maar een streep van den rechten weg zal la ten aftrekken. En het spreekt vanzelf, dat de. ka tholieken, of zij aj dan niet sympathi- seeren met het denkbeeld van den heer Colijn als kabinetsformateur, zich gelijkelijk verheugen over do begin selvastheid van den anti-revolution- nairen leider, waaraan trouwens nie mand ook maar oen oogenblik getwij feld heeft". DE COMMUNISTEN ZULLEN ONS NIET TERRORISE EREN! De communisten hebben al bij monde van L. de Visser medegedeeld, dat zij nu in de Kamer het werk, dat hen niet naar den zin is, zullen trachten te sabotee- ren. Het Huisgezin constateert te recht, dat het Nederlandsche volk zioh dio terreur niet zal laten opleggen: „De tijd is aangebroken om, zonder vrees voor een oxtra grooten mond, de communisten, die in do Kamer bet praetisohe werk saboteeren en in het; land zioh een vrijheid veroorloven, waarvan in sovjet-Rusland voor de tegenstanders van he't bewind schijn noch schaduw wordt aangetroffen, tot de orde te roepen en tot de orde te.... brengen. De honderdduizend en zooveel com munisten hebben niet het recht mil- lioenen te terroriseeren en opzettelijk, moedwillig en stelselmatig ons land naar den burgeroorlog te drijven. Als het niet anders kan, moeten zij in het belang van het land, en in het belang van het gros- hunner aanhan gers zelf, onschadelijk worden ge maakt". ons hart. Prins Willem van Oranje behoort historisch aan heel ons volk. Zijn streven was de geheelc Dietsche natie los van Spanje. En al heeft hij ten slobtp dat ideaal slechte gedeeltelijk bereikt, n.l. de vrij heid van Noord-Nederland, wij eeren het ideaal, dat hij heeft nagestreefd en blij ven in hem zien onzen nationalen vrijheids held, in don waren zin dea woords. Hierna behandelde spr. uitvoerig de ge schiedenis van 1576 tot 1679, o.a. de Dc- teekenis van de Pacificatie van Gent en de Unie van Utrecht. Tot vlak voor zijn dood behield Oranje het ideaal om Roomsch en on-Roomsch te vereenigen togen de spaansching van do vrije gewesten. Hierna zorgde het Ohr. Dameskoor „Echo der Duinen", directeur de heer Han. Zir'k zee, voor de noodige afwisseling, door eeni ge nummers ton gehoore te brengen. Da ook deze bijdrage gewaardeerd werd bleek wel uit een begin van applaus, dat echter om don aard van het gebouw niet tooge- laten kon worden. Mcj. Mien de Roode be geleide op keurige wijze op do pianol Laatste spr. was ds. I. Voorsteegh van '8-Gravenkage met het onderwerp: „Oran je getrouw". Na eerste gewezen te hebben op den invloed cn do beteekenis van ou volkslied, werd stilgestaan bij dc pred king, die van de hooge figuur van den Va der des Vaderlands uitgaat, n.l. dat oen dracht macht maakt; dat wy niet mogen vergeten de eisoh der Christelijke ver draagzaamheid en dat wij tot offer bereid zullen zijn. In een vurig betoog toekende spr. Prins Willem als krijgsman, als staats man en ais godsdienstig man. Nadat gezamenlijk gezongen was „Zij zullen het niet hebben" sprak dc voorzit ter van het regelingscomité, do heer J. Volbeda, een slotwoord. Spr. bracht dank aan allen, die op ©enigerlei wijze tot hot welslagen van deze herdenking meegewerkt hebben, en tenslotte ook dank aan God, die ons in het hart gaf liefde, trouw aanhankelijkheid aan onze vorstin. Na de dankzegging werden twee cou pletten van het Wilhelmus gezongen, waar na deze mooie herdenkingsavond weer tot het verleden behoorde. CNZE JAN. Maandag herdenkt do heer J. Boo- gers den da<g, dat hij 1254 jaar werkzaam is, als koster in de St. Petruskerk. Enk'lo onbekende vrienden Dedon mij per brief do vraag Om een versje voor don koster En ik antwoord heel graag: graag! Want men schreef: wij kouion bij u Met een klein verzoekje An, 't Is, zult hot al wol weten, Voor het feest van „onze Jan". 't Is oen joviale kwel En met iedereen bevrind, Bij do dames cn do hoeren En bij groot en klein bouiiud. Zelf wil hij er niets van weten, Maar dat zal nou eens niot gaan, En wij hadden o, zoo gaarne, Dat hij in do krant kwam staan. Jan, kun jij het mij vergovon, Dat ik aan 't verzoek voldeed? 't Waa geen kunst op jou te dichten, Want je weet wol, wat ik weet. Als ik alles zou vertollen, Weet jo wel van toen.... en toen, Danmaar Jan, ik zal dat boekje Op jouw feest niet opendoen. 'k Heb daar zelf toch ook belang bij: Want zou 'k alles zeggen gaan, Dan zou jij mij 's Zondags nooit moer Puur uit wraak eens oversluan. Maar ik wil je toch wol zeggen Op je koop'ren kostersfeest, Dat je altijd al die jaren 'n Reuzen koster bont geweest. Ik heb niet zooveel tc zeggen, Het is maar oen enkel woord: Ga, als 't kan, nog heel veel jaren Op dezelfde wijze voort. Niemand ziet jou graag vordwijncn, Ieder kijkt naar „onze Jan", En 't is daarom ook maar goed, (bit Niemand jou verplaatsen kan. TROUBADOUR. STOOMVAARTBERICHTEN KERKNIEUWS Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Maandag, Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TARAKAN (thuisr.) pass. 26 April te Gibraltar. TAJANDOEN arr. 28 April van Bata via te Amsterdam. KON. NED STOOMB MIJ. AGAMEMNON vertr. 28 April van Rot terdam naar Barcelona. BRION vertr. 28 April van Amsterdam naar Bordeaux. EUTERPE vertr. 28 April van Amster dam naar Gothenburg. IRENE vertr. 28 April van Amsterdam naar Rotterdam. TIBERIUS arr. 28 April van Valencia te Rotterdam. HOLLAND-AFRIKA LIJN. NIEUWKERK (uitr.) arr. 28 April te Kaapstad. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. TARAKAN (thuisr.) pass. 26 April te Gibraltar. ROTTERDAMSCHE LL0YD. KOTA BAROE (thuisr.) pass. 28 April Sagres. SIBAJAK (thuisr.) vertr. 28 April van Lissabon. KOTA PINANG (uitr.) urr. 27 April tc' Penang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AUTOMEDON Japan-Rotterdam vertr. 27 April van Marseillo. MACHAON, Rott.-Japan arr. 27 April te Port bail. PHILOCTETES Japan-Rotterdam arr. 28 April te Penang. CALCHAS, Japan-Rotterdam, pass. 27 April Prawlepoint. HECTOR vertr. 28 April van Rotterdam naar Huil. LAOMEDON, Japan-Amsterdam arr. 27 April le Batavia. PIiRONT18 arr. 27 April van Londen le Hamburg. KON PAKETV MIJ. BARENTSZ arr. 27 April van Butavia, te Pt. Lous (Muur.). HOUTMAN vortr. 27 April van l'ort Louis (Maur.) naar Réunion. KON. HOLL. LLOYD. ENTRERIOS (uitr.) arr. 2(5 April te Porto Alegre. ORANIA (uitr.) vertr. 27 April van Bahia. ZEELANDIA (thuisr.) vertr. 28 April van Bahia. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN. SA LAW ATI arr. 27 April van Portland (Ore) te Calcutta. SILVERBEECH. Portland (Ore) naar Calcutta vertr. 26 April van Singapore.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 15