VRIJDAG 28 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 SPORT VOETBAL NEDERLAND—BELGIE. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. •Het Nederlandsch elftal, dat Zondag 7 Mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Van der Meulen (H.F.C.) aan voerder. Achter: Weber (A.D.O.) en van Run (PaS.V.). Midden: Pellicaan (L.O.N.G.A.), Ande- riesscn (Ajax) en van Heel (Feijenoord). Voor: Wels (Unitas), Adam (H.V.V.), Van der Broek (P.S.V.), Duinhouwer (Feijenoord) en van Nellen (D.H.C.). Reserves zijn de spelers van Male (Feijenoord), Diepenbeek (Ajax), Breit- ner (A.D.Ó.), Bonsema (Velooitas) en van Reenen (Ajax). NEDERLAND B—BELGIE B. Het Nederlandsch B-elftal. Het Nederlandsch B-elftal, dat op Zondag 7 Mei as. te Hasselt (België) tegen België B uitkomt, zal in de vol gende opstelling verschijnen: Doel: De Korver (D.F.C.). Achter: Pettinga (Hermes-D.V.S.) en Lelieveld (V.U.C.). Midden: Jaap Pauwe (Feijenoord), Prins (Stormvogels) en Strijbosch (Ajax). Voor: Nagels (Enschede), Vente (Nep- ♦unus), Looyschilder (S.C.H.), Schoema- Iker (Quick, Haag) en Mulders (Ajax). Strijbosch van Ajax is aanvoerder van de ploeg. Als reserves zijn Veenendaal (Naaldwijk), van der Hoven (L.O.N.G.A.), van Maren (A.D.O.), van Vliet (H.B.S.) en de Bock (Bloemendaal) aangewezen. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zaterdagmiddag-Competitie. Het programma voor morgenmiddag luidt als volgt: le klasse: A.R.C. IF. Pacta I, 5 uur. 2e klasse A: Rijnsb. B. IIF. Pacta II, 3.30 uur; S.L.F. IIL.R.O. II, 3.30 uur. 3e klasse A: Terleede IIIO. Clubje II, 3.30 uur; A.R.C. IIIF. Pacta III, 3.15 uur. 3e klasse B: O. Clubje III—S.L.F. III, 3.30 uur; S.C.O. Jr.Katwijk Jr., 3.30 u. Sportman ILeidsche Bakkersgezellen 3-4 Onder begunstiging van prachtig voetbalweer beeft gisteren de huldigingswedstrifd plaats gehad van het eerste kampioens-elftal Sport man. Namens de Leidsche Bakkersgezellen werd een prachtige bloemenmand aangeboden. De voorz. reikte met een toepasselijk woordje de bloemen over en sprak den wensch uit, dat de L.V.V. Sportman hét ver moge brengen in het volgend seizoen. Hjerna ving de wedstrijd aan, welk een zeer fraai en spannend verloop had. De stand met rust was 11. Na de thee pakten de Bakkers gezellen flink aan. Al spoedig hebben zij suc ces en weten hun voorsprong na een mooien aanval te vergrooten, maar spoedig is het ge lijk. Daarna nemen de kampioenen in buiten spel de leiding. Dat is van korten duur. De Bakkersgezellen maakten spoedig gelijk en in de laatste minuut scoorde de Bakkersgezellen het winnende doelpunt, waarna het einde komt van dezen spannenden en in de beste verstandhouding gespeelden wedstrijd. Scheidsrechter van der Horst leidde keurig en tot beider genoegen. WATERSPORT ZEIL- EN ROEIVEREENIGING „H0LLANDIA". Sombere vooruitzichten. Onder voorzitterschap van den heor H. Fokker werd gistermiddag in café „De Kroon" te 's Gravenhage de jaarvergade ring gehouden van de Zeil- en Roeiver- eeniging „Hollandia" te Alphen aan den Rijn. In het verslag van het bestuur over do werkzaamheden in 1932 werd met leedwe zen een belangrijken teruggang geconsta teerd van het aantal leden. Ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden deed de voorzitter toch een beroep op de leden om de vereeniging te blijven steunen. Er be staat dan ook eenige reden tot bezorgd heid om in de toekomst de wedstrijden voort te zetten. Niettemin bleek uit de rekening en ver antwoording van den penningmeester, dat er op 1 Januari 1933 een batig saldo was van 735 gulden. Maar de toestand is zoo, dat de vereeniging gehouden is naar de grootste bezuiniging te streven. De re kening en verantwoording werd zonder op merkingen goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing wegens perio diek aftreden van jhr. G. J. Stoop, werd do aftredende bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur, ondanks de geschetste omstandigheden, besloten heeft de jaarlijksche wedstrijden toch te houden, omdat afstel nog grooter ledenverlies tot gevolg zou hebben. De wedstrijden zullen worden gehouden op 9, 10 en 11 Juni. Het programma, waarbij rekening is gehouden met de ingekomen wenschcn ten aanzien van roei- en zeil- r.ummers zal in den geest der vorige ja- ren zijn samengesteld. j ZWEMMEN DE DUITSCHE ZWEMB0ND EN DE JODENVERVOLGING. Joodsche zwemmers mogen niet uikomen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Duit- sche Zwembond de volgende verklaring publiceert: „De Duitsche zwembond heeft op de Paa-soh vergadering het Ariërs-principe behandeld. In welken vorm het lidmaat schap der Joden in de vereenigingen en daardoor in den Duitschen zwembond moet geregeld worden geven de bepalin gen van de rijksregeering aan. De leider van den Duitschen zwembond bepaalt dus, dat Jodeu van alle leidende plaatsen uit den Bond moeten verwijderd worden en op den achtergrond geplaatst. Ook bij representatieve evenementen en sportieve vertegenwoordigingen mogen geen Joden uitkomen. Andere sporten volgen. Op grond van de door de rijksregeering bekend gemaakte „richtlijnen" zijn in Er furt, Halle en Dresden „overeenkomstige maatregelen" in sportkringen, 't. w. bal spel vereenigingen, schermen en gymnas tiek genomen. „Hbld." Wedstrijden Hollandsche Dames Zwemclub. Op de wedstrijden door de H.D.Z. Za terdag 29 dezer in de Bad- en Zwemin richting Heiligeweg te Amsterdam te houden hebben verschillende vereenigin gen met haar beste zwemsters inge schreven. Het programma wordt begon nen met een po-ging van Jenny Kastein, •om het wereldrecord 40o Meter school- slagzwemimen, dat op haar eigen naam staat te verbeteren. Na eenige adspiran- ten nummers komt voorts een aantal zwemsters op de 100 Meter vrije slag aan de start, waarvan wij oa. noemen Corrie Laddé (Het Y), Willy den Ouden (R.D.Z.), Puck Oversloot (O.D.Z.) en J. Selbach (A.D.Z.)# Voorts staan op het programma nummers 100 Meter rugslag, 10 maal 25 Meter vrije slag, 4 maal 10C Meter vrije slag, 3 maal 50 Me4er wissel slag voor meisjes en de Zweedsche schoolslagestafette. Tenslotte wordt nog een waterpolo- wedstrijd gehouden tusschen de H.D.Z. en het kampioenszevental der R.D.Z. GYMNASTIEK Gymnastiekvereniging „Jeanne d'Arc". Men verzoekt ons méde te deelén, dat het jaarfeest Van de gymnastiekvér. ^Jean ne d'Arc" op de gebruikelijke wijze 's mor gens zal aanvangen in de kerk (H. Mis van 7 y, uur Zondag a.s.), waarna gemeenschap pelijk ontbijt, en 's avonds gym nas tie kuit voering in „Conoordia". WANDELSPORT AFSTANDSMARSCH R. W. Vè „CHARL0IS". In het Woensdag jl. geplaatste bericht van de R. W. V. „Charlois" is de straat naam van het secretariaat verkeerd ge plaatst. Deze is niet Cornelisselaan 51a, doch Carnisselaan 51a. SCHAKEN Om hei kampioenschap van Leiden en Omstreken. In de 4 ronde werden*de volgende partijen gespeeld: A. L. de Wolf verliest van F. J. de Bruyn, W. H. v. d. Nat en J. G. van Eybergen afgebroken partij, G. Bosscha wint van ir. J. Westra. De stand is na deze ronde: Van Eybergen 2x uit 4, Westra 1 uit 5, De Bruyn 2 x uit 3, Van der Nat 2 x uit 4, Bosscha 21/2 u't 4 en De Wolf 0 uit 4. De par tij De Wolf-De Bruyn was het eerst uit. De Wolf verloor reeds bij den lOden zet een of ficier en gaf toen meteen de partij op. Van Eybergen zette tegen Van der Nat een offi cier op een verkeerde plaats. Deze ging nu verloren, doch Van Eybergen won daarop een pion en de kwaliteit terug. Op de beurt kre gen nu beiden winstkansen, doch zetten niet goed voort. De afgebroken stand lijkt erg re- mise-achtig. Westra speelde met zwart de Si- ciliaansche verdediging en antwoordde met den 4den zet door e7-eb wat niet als een goede zet geldt, in verband met het antwoord van wit: Pc3-b5. Zwart stond al spoedig erg ge drongen, verloor een pion en bleef den slecht- sten stand behouden. Wit kreeg een vrij-pion op de 6e lijn en won hiermede gemakkelijk. Deze partij laten we hieronder volgen: Siciliano: wit: G. Bosscha; zwart: Ir. J. Westra. 1. e2-e4 c7-c5 2. Pgl-f3 Pb8-cb 3. d2-d4 c5 xd4. 4. Pf2xd4 e7-e6? 5. Pc3-b5 a7-ab 6.Pb5- d6fLf8xPd6 7. DdlxLdó Dd8«e7 8. e4-e5 De7 xDd6 9. 25xDd6Pg8-f6 10. f2-f3 0-0 11. c2-c4 b7-b6. 12. Lcl-e3 Ta8-b8. 13. Pbl-c3 Tf8e8 14. 0-0-0 e6-e5 15. Lf l-d3 Pc6-d4. 16. Ld3-bl b6 b5. 17, Le3xPd4e5xLd4 18. Tdlxd4 b5xc4 19. Td4xc4 Tb8-b6 20. Thl-dl Lc8-b7 21. Lbl-e4 Pf6xLe4 22. f3xPe4 Tb6-cb 23. Tc4-b4 Lb7-c8 24. Tdl-d5f7-f6 25. ld5-d3Te8-e6 26. Tb4-d4 Lc8-b7 27. Kcl-dl Tc6-c5 28/Td4-b4 Lb7-c6 29. g2-g4 Tc5-e5 30. Td3-d4 h7-h5 31. Jb4-c4 Lc6-b5 32. Tc4-c8fKg8-f7 33. a2-a4 Lb-fl. 34. Tc8-d8 Lfl-g2 35. Td8xd7tKf7-e8 36. Td7xg7 Lg2-f3f 37. Kdl-d2 Lf3xg4 38. d6-d7tKe8-f8 39. Tg7xLg4 zwart geeft op. PAARDENSPORT MIJ. RENBAAN DUINDIGT. Inschrijvingen en programma's Zondag 7 Mei. De inschrijvingen vöor de op Zondag 7 Mei to houden draverijen op de renbaan Du'ndigt, luiden als volgt: L (2.15 uur) Brunhildeprijs: Pr. dr. 4e klasse van paarden tot en m'etS jaar, die nog geen 600 gewonnen hebben. Belas ting voor iedere gewonnen 300 20 meter. Prijzen 250, en 25. Afstand 1750 m. I. Wijsneus; 2. Wi'ly S.; 3. Wolfried K; 4. Woudduifje G, alle 1710 m.; 5. Vrijbui ter; 6. Tom Mix; 7. Vera Brook; 8. Varia alle 1750 m.; 9. Wilhelm; 10. Voici; 11. Vcz Dias, alles 1770 m. II. (3.05 uur): BamtinoprijsPr. dr. lste klasse voor Nederlandsche paardèn, die 2000 of mindere hebben gewonnen. Be lasting voor iedere meerdere gewonnen 1000 tot 4000 20 m., daarboven voor iedere 2000 20 m. Prijzen 250 en 25. Afstand 2010 m. I. Victoria; 2. Sara; 3. Uitblinker K., alle 2010 m.4. St. Nicolaas; 5. Quettevil- lezoon; 6. Rabenhaupt; 7. Trotteur; 8. Saffier, alle 2050 meter. II. (3.30 uur). Butterflyprijs: Pr. dr. 3e en 4e klasse. Belasting voor iedere ge wonnen 500 20 meter; ontheffing voor 3- en 4-jarigen volgens de prijzenbepalingen. Prijzen 250 en 25. Afstand 2050 m. 1. V'jsneus 2010, m.Wilhelm en 3. Ulysses 2050. m.; 4. Vaandrager; 5. Vata Lieda; 6. Vitesse ,S. W., alle 2070 m.; 7. Uitlooper V.; 8. Vitality, beide 2090 m. en 9. Theoduffy. 2110..m. IV. (4.10 uur). Tweede Heerrijdersprijs: Handicap lste klasse.. Prijzen 250 en 25.Afstand 2010 meter. I. T. Akista 2010 meter; 2. Olympia; 3. Stormlooper; 4. Fanfare; 5. Trotteur; 6. Fatima; 7. Victoria, alle 2050 m.; 8. Peti tion; 9. Sire Axworthy K.; 10 St. Nico laas; 11. Pannen io; 12. Arnim; 13. Bego nia, alle 2070 m»,; en 14. Diamant Bleu 2110 meter. Donderdag 25 Mei (Hemelvaartsdag) I. (2.15 uur). Eerste Aanmoedigingsprijs Afstand 1750 meter. Prijzen 250, en 25 Bij 10 of meer paarden 300 en 25 Pr. dr. 4e klasse, open voor paarden tot en met 8 jaar, welke pog geen 600 gewon nen hebben en in 1933 nog geen eersten prijs wonnen. Belastjng voor iedere gewon nen 300 20 meteri II. (3.05 uur), Caésarprijs: Afstand 2030 m Prijzen 250 en 25. Pr. dr. Ie klasse Paarden welke 4000- of minder gewon nen 'hebben gaan Van sitart. Belasting voor iedere meerdere gewonnen 2000 20 m. III. 3.30 uur). Qarmehprijs: Afstand 2050 m. Prijzen 260 en 25^ Pr. dï. 3e en 4e klasse. Belasting vooy iedere ge- w-mneD öQO 20 meter. IV. (4.10 uur). Derde Heerrijdersprijs: Afstand 2010 meter. Prijzen 250 en 25 Findicap le klasse- voor paarden, eigen dom van leden der Ned. Heerr. Club. Fluiting der inschrijvingen 5 Mei. Maandag 5 Juni (2den Pinksterdag): I. (2.15 uur). Dominoprijs. Afstand 1750 meter; prijzen 250 fn 25 bij 10 of meer paarden 300 en 25. Pr. dr. 4e klasse. Belasting voor iedere gewonen 300 20 m. II. (3.05 uur). Daillaprijs: Afstand 2010 m. Prijzen 250 en 25. Pr. dr. 2e en 3e kir-se. Paarden, welke 900 of minder gewonnen hebben gaan van start. Belas ting voor iedere meerdere gewonnen 800 20 meter. Pararden, welke in 1933 te Duin- digt of meer lste prijzen gewonnen heb ben, 20 meter. III. (3.30 uur). Vierde Heerrijdersprijs. Afstand 2010 m.; prijzen 250 en 25. Handicap le klasse, a. b. Paarden, welke in dit nummer starten, mogen niet starten in de navolgende -heat.- IVi (4.10 uur). Qroote Pinksterprijs. PPrijzen tot 1000. - Heat pr. dr. le M. Afstand 1710 meter. Paarden, welke 3000 of minder gewonnen.; hebben gaan van start. Belasting voor-iedere meerdere ge wonnen 2000 20 meter. Prijzen: in 2 heats: 600 en-50; in 3 heats: 650 en 100; in 4 heats: 650; 100 en 50. benevens 100 voor den winnar van een heat (niet prijswinnaar). Sluiting der inschrijvingen Vrijdag 19 Mei. EEN DUITSCHER IN DE BOLLENVELDEN. DE HOLLANDERS HEBBEN TULPEN, VILLA'S, FIETSEN EN STERKE ZENUWEN. In de „Kölnisch Volkszeitung" komt een artikel voor over de Hollandsche bloembollenvelden. Er zullen altijd Duit- schers zijn, zegt het blad volgens de vertaling in de „N. Haarl. Crt.", die naar Holland reizen om de bloeiende tulpen- en hyacinthen vel den te zien en de argeloosheid van de bezoekers, die meenen, dat deze mooie bloemen alleen maar bloeien om te bloeien en den mensch te verheugen, is te aandoenlijk om belachelijk te zijn. De bloemen zijn fantastisch schoon en tooveren een voorproef voor den dag van de eeuwige schoonheid en gelukzaligheid en zij ma ken voor enkele oogenblikken de toe schouwers tot menschen, die niet meer de aarde zien waar zij op staan. Deze bloeiende en gloeiende velden zijn tapij ten, te schoon voor elfen en zijn de be- tooverende groet van de jonge lente aan alle wezens. In hèt goede jaargetijde worden de Duitschers die Nederland bezoeken, ge troffen door vele aangename dingen: de opgepoetste, kraakheldere huisjes van de tuinders en bollenkweekers, de glim mende koperen ketels van de locomotie ven die doen denken aan den gloed van bloeiende tulpen. Een lichte, liefe lijke, speelsche adem ligt over de bloe men uitgespreid en voedt op regenach tige dagen een zware melancholie. De breede kanalen die dezen e normen bloe mentuin doorsnijden,* verliezen plotse ling hun majesteit, wanneer de kleur der bloemen hen overweldigt. Ook in Amsterdam en Rotterdam, waar men de zeelucht ruikt en waar de wind van verre werelddeelen lan-gs de neusvleugels trilt, worden wij niet al leen door grootheid, maar ook door sierlijkheid en degelijkheid getroffen. De verkeersagent, die in deze steden aan de kromming der straten regeert, is de verpersoonlijking van de rust en het type van de menschen, die reeds vroeg scepticus geworden zijn omdat zij te veel zien en wijs omdat zij zooveel dwaze dingen hebben beleefd. De gewoonte tot mopperen, die zich bij vele Nederlan ders uit 't volk openbaart, is de filo sofie van den gerijpten mensch. Men iB geneigd te veronderstellen, dat van de drie Nederlanders minstens één direct of indirect iets met Indië te maken heeft: da-ar een vader, een broer of een zuster gehad heeft of zelf al eens in Batavia is geweest. En zoo behoeven we ons niet te verwonderen over het feit, dat in een van de grootste hotels in 't restaurant een macht van brandende tul pen in zoo groote hoeveelheid, maar met zooveel smaak is opgesteld, dat men, tusschen de tafels doorschrijdend, onwillekeurig stil en ademloos gaat om de symphonie der kleuren niet te sto rentot men plotseling in de stilte het droge geratel hoort van een telegra- phisehen tikker, die de beurskoersen op rakelt. De Hollanders moeten sterke zenuwen ■hebben. Dit volk, dat een bijzondere voorliefde schijnt te hebben voor de fiets, dwingt de moedigste automobilis ten tot groote voorzichtigheid en ver dedigt met groote hardnekkigheid het recht op de straat van den voetganger en den fietser, zoover dit maar mogelijk is. In Duitschland is dit recht reeds lang verloren gegaan, in Holland is dit recht gebleven als een uitvloeisel van de echte democraye. En als men ziet, hoe minnende paartjes op de fiets naast el kaar keuvelen en lief doen, begrijpt men, ■hoe het komt, dat Holland betrekkelijk zoo weinig slachtoffers van de auto kent. Zoo'n paartje rijdt rustig en kinderlijk hand aan hand of met de armen om eikaars schouder en zoo rijdt het veilig en als het ware opgaand in eigen geluk LUCHTVAART BRAND VAN CITY OF LIVERPOOL NIET OPGEHELDERD Heden werd te Sal ford het onderzoek voort gezet naar de doorsoorzaak van den tandarts Albert Voss, die om het leven is gekomen bij de ramp van „City of Liverpool" nabij Dix- muide. De jury is daarbij tot de conclusie ge komen, dat de dood is veroorzaakt door ver wondingen, opgeloopen ten gevolge van een val uit het vliegtuig. Absolute bewijzen, waar om en hoe Albert Voss het vliegtuig heeft ver laten zijn er niet. De deskundigen verklaren, dat al de meest verbrande deelen van de ma chine afkomstig zijn van het achterste gedeelte van de cabine of van de toiletruimte en dat dit niet in strijd is met de theorie, dat Voss via den nooduitgang uit bet vliegtuig sprong, on middellijk nadat de brand was uitgebroken. Zij verklaarde eveneens, dat de kleeren van Voss, wiens lijk werd gevonden op een plek, ongeveer een mijl van de plaats, waar de vlieg machine is neergestort, niet door brand be schadigd zijn. De brand in het toestel moet zijn uitgebroken op ongeveer even verren afstand van de plaats waar de „City of Liverpool" zich in den grond heeft geboord. Omtrent de oor zaak van den brand kan de jury echter geen oordeel vellen. /Tol.i door den tulpendag. De felste kilometer vreters worden door deze idylle ontwa pend, omdat het niet bij één geval blijft, doch als het ware een processie van fietsende paartjes over de wegen zweeft. En het is voorwaar eenvoudiger een huis omver te rijden dan de barbaarscn- heid te begaan deze paartjes letsel te bezorgen. Zij zijn maningen der gerech tigheid, waarschuwingen tegen auto-mis bruik, dichters van de straat en als Het ware lichttorens van humaniteit, ver kondigers van de lente. En we hopen, dat iedere Duitscher, aldus de schrijver, deze bloeiende jeugd zal ontmoeten, als hij naar de tulpenvelden reist. Het is niet alles goud, dat blinkt en het is niet alles tulp dat bloeit. De we reldcrisis heeft ook Holland niet onaan getast gelaten en de heer Kreuger heeft ook hier zijn rol van onwelkomen gast gespeeld en zoo is de schoonheid van de tulpen op dit oogenblik wel eenigszins een droeve tegenspraak met den geld nood, die dit land evenals andere lanó%* teistert. Maar toch is Holland in d<Ü grond gezonder dan Duitschland. Wel ziet men hier en daar een vermoeidheid in 'het economische leven en het is waar, dat b.v. de geldstroom uit Indië niet zoo overdadig meer vloeit naar de enorme villa-wijken in de vele groote en kleinere steden, maar in die eenigszins koel en voornaam van de straten en wegen te rug-liggende villa's, waarvan de hooge ramen uitkijken op een smaakvol be bloemd grasperk, woont de zekerheid van een bezit, waarvan het voelbaar is, dat reeds geslachten te voren hieraan hebben deelgenomen. Men ziet weliswaar niet 'het oud Delftsch, noch de donker mahoniehouten meubelen, de oud-Hol- landsche schilderijen, die men in Holland met het woord „deftig" betitelt, maar men vermoedt de atmosfeer, waarin Mijnbeer, de tropenzon moe en aan de kleurenpracht van het Maleische leven ontrukt, het groote geluk van zijn laat ste levensjaren wil doorbrengen. Maar hier mag niet de fout worden gemaakt te veronderstellen, dat onder al dezen rijkdom en pracht niet een rus tige rust zou wonen, die veilig voelt en onontvankelijk voor den tegenspoed der tijden. De Hollanders van nu zijn niet meer geheel en al de prachtige beelden van Van Ostade, met roode wangen, blauwgrijze oogen. Men behoeft slechts in de oogen van een jongen gekeken te hebben, die de ontelbare tollen op de groote wegen bedient, om te ervaren, dat de Hollanders sterkere zenuwen heb ben dan de Duitschers en dat zij niet van plan zijn zich de rust te laten ont nemen, die bij hun wezen behoort, zoo als hun landschappen niet zonder hun wateren denkbaar zijn. De Hollanders mochten daarom een voorbeeld zijn voor de Duitschers, die weliswaar oneindig yeel meer dan de bewoners der lage landen van den oorlogsgruwel hebben geleden, maar die daarom juist d" ster ke zenuwen zoo van noode hebben om er weer boven op te komen Ziedaar enkele overwegingen van een Duitsch journalist, overwegingen, die al lerminst beschamend zijn voor ons. Maar zóó mooi is het nu ook weer niet. Wij vreezen, dat de Duitscher met zijn over peinzingen pas begonnen is, toen hij de bollenvelden achter den rug had en toen door zijn stemming reeds gemaakt was. Want de feestelijke gloed der tulpen hangt niet overal met zooveel brandend vuur als de brave man schijnt te veron derstellen. Ook wjj kennen, zij het in mindere mate dan Duitschland, onze dui zenden werkloozen, onzen ondergaanden landbouw, onze ontwrichting van het economisch leven, dat waarlik aan heel andere ziekten lijdt dan een beetje ver moeienis. En het aantal paleizen waarin de „mijnheer" uit Indië zijn laatste ja ren slijt, moge groot zijn, aanmerkelijik grooter is 'het aantal kleine bovenhuisjes en stadswoninkjes, waarvan de bewo ners niet eens eigenaars zijn en zich we kelijks het hoofd breken door te zinnen op middelen, die hun in staat zullen stellen de huur te betalen. Neen, het is allesbehalve tulpendag in ons economisch leven. BESTRIJDING VAN ONWEER EN HAGELBUIEN. Nieuwe proeven van den heer Veraart. Wij vernemen dat de heer A. Veraart in de maand Mei zijne proefnemingen voor het bestrijden van onweer en har- gelbuien van luchtvaartuigen uit, welke proeven hij sedert begin Juli 1932 meer dere malen aan de kust van Zuid-Hol land in de omgeving van Oostvoorne, Wassenaar, Katwijk en Noordwijik heeft gehouden, zal hervatten. (Deze proeven zijn, in tegenstelling met vele andere zooals die op politiek terrein abso luut ongevaarlijk De heer Veraart vestigt de aandacht op het feit, dat, terwijl aan alle andere hoofdstations behalve Akkrum (Fries land) het aantal onweersbuien van Juli tot December 132 boven normaal of ge lijk aan normaal was, aan het Meteoro logisch Station voor Zuid-Holland Naaldwijk slechts acht onweersbuien zijn geregistreerd tegen achttien nor maal (in 1930 zelfs een en twintig in het 2e halfjaar). Voor de andere hoofdstations waren deze cijfers voor hetzelfde tijdvak: Hel der 17 (tegen 12 normaal); Groningen 14 (tegen 12 normaal); Hoorn 14 (tegen 13 normaal); Wijstor (Drente) 15 (tegen 12 normaal); De Bilt 17 (tegen 11 normaal); Winterswijk 13 (tegen 13 normaa],; Vlis- singen 14 (tegen 12 normaal); Ouden bosch 18 (tegen 15 normaal): Geuiert 16 (tegen 13 normaal); Maastricht 17 (te gen 17 normaal). Het ligt in de bedoc'ing dit ;aar ook in de Noordelijke, Zuidelijke en Ooste lijke provincies proefnemingen voor on weer en hagelbestrijding te houden en. wel van de vliegvelden Eolde, P.nschede, Eindhoven en Vlissingen af, teneinde ook de landbouw in die streken zooveel mogelijk te vrijwaren voor een der he vigste natuurrampen. Zooals bekend, bestaat de werkwijze voor onweers en hagelbestrijding van den heer Veraart hierin, dat hij door het uitwerpen van papier op de wolken in het begin van den namiddag, deze tot condensatie brengt, voordat ze zijn opgestegen tot zeer groote hojgte (4000 Meter tot 10.000 Meter), waar in terband met de groote koude (tot 55 gr. Cel sius) overvloedige hagel vorming plaats vindt. -»*We sl« M»°' 0 t® oeV

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6