AGENDA I VKIJDAG ZB ATKIL I9o„ DE LEIDSCHE COURAt>. EERSTE BLAD PAG. 2 S BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 April 1933, medegedeeld door het Kon. Ned Meteor, Inatituut te De BiJt. Hoogste barometerst.: 773.4 te Atuveyrï. Laagste baronie torst.: 749.7 te Stornoway. Verwachting tot den avond van 29 April: Zwakke tot matige Zuidelijke tot Wes telijke wind, ge deeltelijk bewolkt, kans op eenige re gen, waarschijnlijk iets kouder. De depressie in hot Westen blijft de weerstoestand ten onzent beheerschen. De gisteren genoemde seoundaire is in den loop van den nacht het Westen van ons land gepasseerd, dooh heeft slechts zeer weinig regen gebracht. Een nieuwe secundaire iigt thans over de Golf van Biscajc. Blijkens de scheepsberichten sluit de depressie aan haar achterzijde af. zoo- d-it over eene dagen een flinke afkoeling te wachten schijnt. Reeds nu is over IJs land, Groot-Brit tannië en Ierland, de tem peratuur gedaald. Ook voor morgen kan in onze omgeving een kleine temperatuur daling verwacht worden. Bijna over het geheele gebied is het. rustig weer, slechts in Noord Noorwegen waar zich ccn de pressiekern van de hoofddepressie heeft afgesplitst waait het flink uit Zuid tot Zuid-West. De neerslag was minder uit gebreid dan gisteren. Slechts in Noord Noordwegen en Ierland vielen hoeveelhe den van beteekenis. LUCHTTEMPERATUUR. 3$ Temperafur des middags te half drie >1.2 gr. C. j LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.: Van Vrijdagnamiddag 4.08 uur tot Zaterdagmorgen 7.49 uur. DE BEDREIGING VAN HET COMMUNISME IN ZUID-AMERIKA. Krijgen de Indianen weer hun collectieve bedrijven uit den tijd voor de Spaansche over- heersching? Aan beide zijden van den Atlantisohen Oceaan leerde men ons steeds, dat men de omwentelingen in Zuid-Amerika niet als ernstige gebeurtenissen moest beschou wen. Men verzekert herhaaldelijk en wellicht terecht dat deze revolutie© niet meer beteokenen dan „het schudden van een stok kaarten", dat. telkenmale moet terugkomen als een spel is uitgespeeld. In ieder geval, zoo werd gezegd, wordt een plotselinge verandering in het binnen- landsch bestuur van deze landen zelden gevolgd door oen wezenlijke en diepgaan de hervorming van hun economische en so ciale politiek. Het ia een feit, dat men de revoluties, zoo deze veelvuldig voorkomen, tenslotte gaat aanvaarden als een nood zakelijk bestanddeel van de gewone orde en gang van zaken, zoodat wijze en ver standige menschen er steeds rekening mee ihouden bij al bun schikkingen die zij tref fen voor do toekomst. Een bekend geschiedschrijver uit Chili, Gonzago Bulnes, kwam tot de ontdekking, dat er zich in de geschiedenis van Peru gedurende de Laatste eeuw meer dan 100 revoluties en opstandige bewegingen heb ben afgespeeld. Dergelijke statistieken zouden echter voor Argentinië, Brazilië, Mexico, Columbia, Venezuela en Equador weliswaar eenigszins gunstigere en minder sensationcelo cijfers te aanschouwen ge ven, maar zij zouden toch in ieder geval veel te denkon geven. Maar laten wc nu nog aannemen, dat de revoluties in deze landen zich tot nu toe hebben beperkt tot politieke twisten binnen het kader van enkele families en dat zij hoegenaamd niet de sociale of eco nomische structuur dezer staten hebben aangetast, is men cr daarmee wel zoo zeker van dat dit ook in de toekomst naar vorm Bu eneceneering zoo zal blijven? Deze vraag dringt zich noodzakelijk aan ons op als men de verspreiding van het Communisme in deze Zuid-Amerikaan6che Republieken nauwkeurig beschouwt. Het is algemeen bekend, dat de Com munistische propaganda in Chili een voort durend schrikbeeld was voor den vroege- ren President Ibanez. Noch thans scheen het mede te zijn bij de Zuid-Amerikaan- sche diplomaten, om met verontwaardiging het bestaan van het Communisme in huu landen te ontkennen. Zij gingen zelfs zóó ver, dat zij durfden beweren, dat er in de Zuid-Amerikaansche republieken zoo iets dergelijks nooit kon bestaan, en zij verga ten daarbij het feit, dat b.v. in Peru voor de Spaansche overheersching, een klassiek voorbeeld van Staatssocialisme te vinden was, en dat de moderne Indianen overal, zelfs onder de onderhoorigen van don Bis schop van Arancania, absoluut de collec- tivisbische gebruiken van hunne voorvade ren handhaven. Iba-nez was het ongetwijfeld niet eens met de waanbeelden van de politieke grootheden van zijn tijd, en zijn waarschu wingen werden in het algemeen beschouwd als voorwendsels om zijn even strenge als willekeurige maatregelen te rechtvaardi gen. Maar zoodra President Ibanez uit de regeering werd verdreven, toonde het Com munisme een levenskracht als men heb nooit had willen toeschrijven: toen bleek zelfs, dat de Communisten bij de Presi dentsverkiezingen in Ohili in staat wa ren om twee oandidaten van geheel ver schillende Oommunistischo groepen naar voren te brengen. En dat deze beide can- didaten slechts betrekkelijk weinig stem men verkregen, is slechts te wij ben aan het feit, dat Don Arturo Alessanclri zich als tegencandidaat liet stellen, en die als vertegenwoordiger der linkerzijde buiten gewoon populair waa en door het volk als een afgod werd vereerd. Daar komt nog bij, dat er een verkiezingsmanoeuvre werd toegepast waarbij beweerd werd, dat de socialisten en communisten niet meer zou den deelnemen aan de verkiezingen. Do In dianen zijn van nature geneigd om zonder eenig bezwaar de collectivistische begrip pen over te nemen. Bovendien zijn er een massa onderwijzers en onderwijzeressen, die overal, hetzij uit»overtuiging, hetzij uit ontevredenheid over hun geniepig kleine salarissen de Bolsjewistische ideeën pro- pageeren. Tenslotte heeft de steeds toene mende werkeloosheid de Communisten in dit land, met haar slecht ontwikkelde in dustrie danig in de kaart gespeeld, terwijl de anarchistische leuzen die uit het oude moederland achterbleven het werk der Communisten ten zeerste vergemakkelijkt. De rationalisatie der bedrijven, die naar het voorbeeld van Noord-Amcrika, gedu rende de laatste vijftien jaar in de econo mie den toon aangeeft, heeft op haar beurt zeer veel bijgedragen tot verspreiding vau Communistische begrippen, daar zij een massa proletariërs op beperkte ruimten te samen bracht. Overal in Cerro Prasoo, in de petroleum velden van Venezuela, evenals op de uitgestrekte landbouwbedrijven van Patagonië heeft de wereldcrisis deze gera tionaliseerde bedrijven den genadestoot ge geven. De werkeloozen werden toen gemak kelijk, door welsprekende volksmenners, zooals men er zelden in de Noordelijke lan den vindt, opgejaagd op de gevaarlijke pa den der Bolsjewistische propaganda. In al deze landen heeft een fantastische mil- lioenendans jarenlang de ellende verborgen gehouden. Op den dag vaar heden zijn daar mil- lioenen ongeletterde menschen ten prooi aan een ellende, zooals men slechts kent in sommige streken langs de Middelland- sche zee, oen menschenmassa die met graagte luistert naar de beschuldigingen, welke al of niet gegrond worden ge uit tegen de regeerende klassen en tegen 'de orde van zakken, zooals die door zorge loosheid, crisis, en overdreven rationalisa tie op een harde proef wordt gesteld. In Latijnsch Amerika, meer dan elders, is de bedreiging van het Communisme het losgeld voor heb valsche idee, dat de re geering al haar zorgen moet besteden aan de expleitatie der natuurlijke hulpbronnen en aa-n het sluitend maken van begrootin gen. FILMNIEUWS. DESKUNDIGEN. Mijnheer Jan Jansen, van beroep tram conducteur, chauffeur of bankwerker zou waarschijnlijk zeer verwonderd zijn, als hij bezoek kreeg van een filmregisseur, die hem kwam vertellen, dat zijn hulp noodza kelijk is voor het maken van een film. Maar in de omgeving van Hollywood komt zooiets dikwijls voor. Tegenwoordig worden er bijna geen films meer gemaakt, waarvoor niet deskundige adviseurs uit de meest uiteenloopende be roepen noodig zijn en beschouwen we en kele groote films, die de Metro-Goldwyn- Mayer den laatsten tijd gemaakt heeft, dan ontdekken we daarin een groot aantal verschillende menschen, die nooit gedacht hadden iets met de film te maken to heb ben, doch plotseling uitgenoodigd werden, hun advies om hulp te verleenen. Voor de John Gilmert film „Fast Wor kers", waarin de hoofdpersonen werkzaam zijn aan het stalen geraamte van een wol kenkrabber, had men enkele mannen noo- £Tg, die gewend waren stalen onderdeelen van bouwwerken vast te klinken en daar voor huurde men een vijftal vakmenschen van de Consolidated Steel Company. Een grooto brouwerij had men noodig voor de film „What! No Beer!'' waarin Buster Keaton en Jimmy Durante samen optreden. Alle medewerkenden werden meegenomen naar de brouwerij in Califor nia waar de bedrijfsleider een complete cursus in het bierbrouwen gaf. Deze was ook behulpzaam bij het opbouwen van ge deelten van een brouwerij in de geluidstu dio voor heb opnemen van een aantal scènes. Marion Davies moest zich oefenen in het Iersohe dialect voordat zij kon beginnen met de opnamen van Peg O'My Heart en was zoo gelukkig een portier van een hotel in Los Angeles te pntdekken die, on danks zijn verblijf in Amerika het dialect van zijn geboorteland zuiver bewaard had. Gedurende de opnamen van Fast Life, waarin een moterboot-race een van de hoogtepunten vormt, zonk een raceboot., na een aanvaring met een boei, bij det Catalina Island. Er was geen tijd meer om een duiker van het vasteland te laten ko men en iemand stelde voor een bewoner van het Eiland te ontbieden die een zekere vermaardheid had als duiker met zeer pri mitieve middelen. Deze verscheen met zijn uitrusting, bestaande uit een groot blik, waaraan een tuinslang bevestigd was en een kleine pomp. Met het blik over zijn hoofd dook hij omlaag en wist een lijn aan de gezonken boot te bevestigen. Geduren de de rest van de opnamen werd hij be noemd tot officieel duiker van de maat schappij. De eigenaars van een rolschaatsen-baan waren zeer verwonderd, toen zij op een dag bezoek kregen van den regisseur Jack Conway, vergezeld van Lee Tracy en Hari ge Evans. Het bleek, dat de beide artist-en voor een nieuwe film, waarin zij de hoofd rollen vervullen, binnen den korst moge lijken tijd moesten loeren rolschaatsen. Aan de kust van Oalifornië in heb kle' e plaatsje Venice, woont een visscher, die een zekere bekendheid verworven heeft in het levend vangen van bijzondere water bewoners. Hij is eenigen tijd geleden aan gesteld als vaste leverancier en adviseur van de Metro-Coldwyn-Mayer voor alle scènes, waarin de bewoners van de zee e enrol moeten spelen. STADSNIEUWS GOUDEN JUBILEUM. Vandaag herdenkt de heer J. A. Goldon- berg den dag, waarop hij voor vijftig jaar als letterzetter in dienst trad bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappij alhier. De jubilaris werd hedenmorgen, verge zeld van eeniige dochters ten kantore ont vangen en in tegenwoordigheid van gedele geerd commissarissen en een deputatie van liet personeel toegesproken. Deze bracht hem dank voor de prettige wijze, waarop 'hij steods zijn arbeid heeft verricht en over handigde den jubilaris de gebruikelijke gratificatie en een bloemstuk. De burgemeester was door ambtsbezig heden verhinderd den jubilaris de konink lijke ondersoheiding, de medaille in brons der Oranje Nassau-Orde op de borst te spelden. Dit werd nu gedaan door den' di recteur. Daarna sprak de procuratiehouder, de heer D. P. dn Croix, namens het admi nistratief personeel. Vervolgens de on middellijke chef ran den jubilaris, den 'heer Morkelijn, die hem een mooien parapluie- bak als herinnering aanbood. In een der drukkerijafdeelingen stond het' geheele personeel opgesteld en namens allen sprak de heer Rosmalen den jubilaris toe, bood hem een stel stoelen aan en Voegde daarbij een oorkonde, geteekend door een van zijn collega's. De jubilaris bedankte voor de vele toe spraken en geschenken en bracht den ver deren dag in den familiekring door. ST. ELISABETHS-VEREENIGING. Koperen jubilea. De gewone wekelijksche bijeenkomst van de St. Elisabethver. droeg vandaag een feestelijk karakter. Er stonden bloe men cp tafel en bij de opening verkreeg de vice-presidente mej. A. Schmier het woord, om een hartelijke gelukwensch te richten tot de presidente mej. D. Coebergh die 19% jaar als zoodanig in functie is en die zij huldigde en dankte om haar even prettige als zakelijke leiding, waar door de belangen der vereeniging uitste kend women behartigd en er bij de be sprekingen steeds een aangename toon heerscht. Deze gelukwensch had klaarblijkelijk aller oprechte instemming. De presidente dankte moj. Schmier en de leden en voegde hieraan toe, dat er nog twee jubilarissen zijn, nl. de 1ste en 2de secretaresse, de dames mevr. Grunde- mannHofman en mevr. Coeberghv. Cranenburgh die beide 12% jaar deel uit maken van het bestuur. Deze dames wensohte de presidente namens alle leden hartelijk geluk, hen dankend voor het vele, wat. zij voor de vereeniging hebben gedaan. Aan bet einde der vergadering felici teerde Pastoor Beukers, Directeur der Vereeniging, de presidente, ook namens de vele gezinnen, wien het werk der ver eeniging is ten goede gekomenvervol gens bood zijneerw. zijn gelukwensch aan aan de twee andere jubilarossen. FAKKELOPTOCHT DER S.D.A.P. OP ZONDAGAVOND Vragen van den heer Wilbrink. Het C.H.-raadslid, de heer Wilbrink, heeft het verzoek aan den Raad gericht, om den burgemeester, als hoofd der Politie, de vol gende vragen te mogen stellen: Is het juist, dat voor den avond van Zondag 30 April a.s. door het hoofd der politie ver gunning is verleend lot het houden van een fakkeloptocht met muziek door de S. D. A. P.? Zoo ja, is het den burgemeester bekend, dat de regeering, eerbiedigende de bezwaren van een groot gedeelte van ons volk, tegen open bare feestviering op Zondag, heeft bepaald dat de verjaardagen van de leden van ons Vorstenhuis, indien ze op Zondag vallen, op den daaropvolgenden Maandag zullen worden gevierd. Is het den burgemeester ook bekend, dat een groot gedeelte van de inwoners onzer stad, ten volle deelende de bezwaren tegen de ver storing van de rust op Zondag, of wel van ineening zijnde, dat de verjaardag van Prinses Juliana de gelegenheid tot het houden van soc. optochten behoort uit te sluiten, ernstig gegriefd is door het gegeven verlof en dit zeer betreurt. Wat zijn de redenen, waarom door den burgemeester met deze gevoelens geen reke ning is gehouden, waar de optocht immers zon der eenig bezwaar zoowel ni als vóór den len Mei kan worden ehouden. K&n de toezegging worden gegeven, dat in het vervolg met de genoemde bezwaren reke- Mei kan worden gehouden. VRIENDENKRING TER EERE VAN HET H. SACRAMENT. Cïstera/vond 'hield de Vriendenkring ter eere van het Allerheiligst Sacrament zijn jaarvergadering in de zaal van het Jeugd- gebouw, Maria Gijzensteeg, onder voorzit terschap van den heer L. C. Schrijvers, die na opening met den Chr. groet, de aanwe zigen van harte welkom 'heette. Ofschoon het aantal opgekomenen zeer bevredigend mocli genoemd worden, was de opkomst toch drukker verwacht, in verband met be langrijke verkiezing van bestuursfuncties en een rede te houden ovre een actueel on derwerp door den weleerw. heer kap. Kra mer. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den heer v. Noort, dat hij wegens drukke werkzaamheden en an dere zakelijke redenen, zich genoodzaakt had gezien, zich niet meer herkiesbaar te stellen voor de bestuursfunctie van secre taris. Van achter de bestuurstafel brengt Gemeentelijke Aankondigingen. STEMMING TWEEDE KAMER. De Voorzitter van het Hoofd stembu reau ter verkiezing ikp. de leden van de Tweede Kamer ddc S^Utten-Generaal in Kieskring VII (Lemen) maakt bekend dat het proces-verbaal*van/ de zitting van het hoofdstembureau In het gemeentehuis is aangeplakt en terfeemeente-secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. De Voorzitter voornoemd, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 28 April 1933. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 April a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Tel. 523. de voorzitter, namens geheele de vereeni ging, dank en hulde voor alles wat de heer v. Noort voor de vereeniging heeft gedaan. Zijn plaats ais zoodanig zal niet te vervan gen zijn. Een schriftelijke dankbetuiging zal hem worden gebonden. In verband met het aftreden van den len secretaris, trad ook de 2e secretaris, de heer Bergsma af. Dit is een gewoon ver loop der zaak, daar de heer Bergsma zijn functie onder voorbehoud had aangeno men, ter verlichting der werkzaamheden van den len secretaris. Ook dezen werd door den voorzitter dank gebracht voor zijn punctueel werk en toewijding, geduren de vele jaren aan den Vriendenkring. Wegens hoogen leeftijd stelde de heer v. d. Boog zich niet meer beschikbaar, als baldakijndrager bij processies in de Mon Père kerk. Voor zijn jarenlange trouwe toewijding bracht de voorzitter 'hem dank. Een hartelijk applaus volgde op deze toe spraak. Hierna werd het jaarverslag door den waarn. secretaris, den heer Duijn, voorge lezen, waaruit o.m. bleek, dat het aantal leden van den Vriendenkring, ondanks de ongunstgie tijden, nagenoeg stationair was was geb'.even. Door afwezigheid van den penningmees ter, den heer Bergers, gaf in diens plaats de voorzitter een finant-ieel overzicht der vereeniging, waaruit bleek, dat de was in orde was. Door de kasnazieners werd daar op verslag uitgebracht en deze hadden al les in de puntjes bevonden en stelden voor, den penningmeester te dechargeeren, het geen onder applaus geschiedde. Alsnu was aan de orde bestuursverkie zing, hetgeen wegens aftreden van den len secretaris nog al stof opjoeg, doch ten plotte, na duidelijke uiteenzetting door den voorzitter, de vergadering imct diens be toog vereenigde. Bet het bestuur waren geen gestelde candidaten ingekomen, zoodat de aftre dende bestuursleden, de heeren W. Th. Ber gers, L. v. Elzen, A. H. van der Horst, C. H. v. d. Drift en D. H. v. d. Top bij accla matie werden 'herkozen. Met algemeene stemmen werd tot secre taris gekozen de heer E. Duym en als nieuwe bestuursleden de heeren H. J. W. Peeters en W. P. Smit. Bij de rondvraag die nu volgde, brengt de heer de la Rinière, namens de kasna zieners hulde aan den heer Bergen van Henegouwen, voor diens toewijding aan den Vriendenkring, waarop hartelijk ap plaus. Hierna moest de voorzitter een teleur stellende mededeeling doen, n.l. dat de weleerw. heer kap. Kramer, dezen avond zijn voorgenomen rede niet kon houden hetgeen toe te schrijven was aan een mis verstand. De voorzitter wees er op dat daaar men nu eenmaal voor dit feit stond, dit als een offer had te dragen en verzocht niemand er eenige verwijt van te maken. Hij bracht, daarop dank voor de ookomst en het goede verloop der vergadering en sprak de hoop uit, dat allen propagandis ten mogen zijn voor de mooie vereeniging en sloot de vergadering met den ^Christe- lijken groet. R.K.S.V. S. AUGUSTINUS. Het achtste lustrum. Den 6den en Tden Mei zal de R. K. Stu- den benver eeniging „Sancbus Augustinus'' haar achtste lustrum herdenken. De feestviering begint Zaterdagmorgen te half tien met een plechtige Hoogmis in de St. Lodowijkskerk, opgedragen door den zeereerw. heer rector R. J. J. Reynen met assistentie. Te half twaalf is er gemeenschappelijk ontbijt op het Eigen Huis, des middags te half drie feestvergadering in heb Groot Auditorium der Leidscho Universiteit. Als feestredenaar zal optreden de zeereerw. hooggel. heer dr. Gerlaeus Royen O.F.M., hoogleeraar te Utrecht, die zal sproken over: „Katholieke Wetenschap en Kui tuur". Na afloop der feestvergaderiug recep tie door het bestuur van „Saaiebus Augusti nus" op heb „Eigen Huis". Te half zeven wordt gemaaltijd en tc half negen heeft de ontvangst en reünie van de oud-leden op het „Eigen Huis" plaats. Zondag wordt des middags te 1 uur een officieel© lunch gehouden. Des avonds te 8.15 uur heeft in den Leidscfhen Schouwburg de opvoering plaat© van ,,'t Wondere rond Kilian", van R. Wal- fried, door de „Vereenigde Haagsche Spe lers". Arbeidsbeurs Leiden. Op den 27sten April waren 2980 (v. j. 2599) werkzoekenden ingeschreven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2