I KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS VRIJDAG 28 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANTVIERDE BLAD PAG. 14 VR; GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer' ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester A. J. Gcrrevink. Secretaris: R. Reitsma. Aanwezig 12 leden. Afwezig: Mr. L. Sprey. Notulen worden goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wor den voor notificatie aangenomen. Verzoek van de geneesheer-directeur van de stichting „Providentia" te Sterksel om zich te verbinden do kosten van ver pleging van L. W. A. Kouwens in oen krankzinnigengesticht voor rekening dor gemeente te nemen, wanneer deze opna me in do toekomst noodig zal zijn en de ouders in do onmogelijkheid verkeeren zelf de verpleging te bekostigen. Gerenvoyeerd naar B. en W. om prae- advies. Verzoek van het bestuur der wijkver pleging voor alle gezindten to Oegstgeest om voor 1933 ontheven te worden van de verplichting een gedeelte van de schuld der vereeniging af te lossen. Wordt toe gestaan. Onder de mededeelingen waren verschil lende missiven van Ged. Staten. Verder nog dat aan mej, J. J. G. v. Griethuizen met ingang van 1 Juli op haar verzoek eer- yol ontslag is verleend als hoofcommies ter secretarie en dat met ingang van 1 Aug. bevorderd is tot adjunct-commies mr. C. van Krieken, alsook dat de heer dr. Simon Thomas zijn bezwaarschrift tegen het besluit van den Raad d.d. 10 No vember 1932 tot medewerking inzake het verbouwen der R.-K. bijz. school aan den Rhijngeesterstraatweg heeft ingetrokken, omdat met het schoolbestuur is overeen gekomen het plan in dien zin gewijzigd uit te voeren, dat in de toekomst een be langrijke besparing wordt verkregen. De heer Simon Thomas licht een en an der toe, waarop de heer Kortmann hem van repliek dient. Punt 3. Voorstel vanU. en W. betreffen de het verleenen van vergunning tot stra tenaanleg aan het bestuur der woning bouw vereeniging „Buitenlust". Aangeno men. Punt 4. Voorstel van B. en W. tot het onbewoonbaar verklaren van woningen. Het betreft een peroeel aan de Rijns- burgerweg 150 en de woningen aan Ab- spoelweg No. 7, 8 en 9. De heer Uitenboogaard maakt be zwaar. Het voorstel wordt aangenomen met één stem tegen die van den heer Uitenboogaard. Straatkwestie. Punt 5. Voorstel tot het doortrekken van de Duinzichtstraat en het verkoopen van bouwterrein aan de firma De Later en Meyer. De heer Kortmann maakt bezwaar te gen het verkoopen van den grond onders hands, omdat mogelijk anders gegadigden daar eveneens naar willen dingen hetgeen nu onmogelijk is geworden. Spreker heeft niets tegen de firma. De heer Paardekooper onderschrijft het geen de heer Kortmann heeft i In andere gemeenten wordt herhaaldelijk grond te koop aangeboden. De heer Kruizinga vraagt wat voor woningen op deze grond worden gebouwd. De voorzitter meent wel van arbeiders woningen. De voorzitter verdedigt het voorstel van B. en W. De heer Kortmann wijst er nog op dat van meet af niet juist is gehandeld. De heer Bakker sluit zich niettegen staande de verdediging van den voorzitter aan bij de heeren Kortmann en Paarde kooper. De heer Paardekooper wijst er op, dat grondbedrijf voor de gemeente, iets nieuws is en herhaalt hetgeen spreker reeds eer der hoeft gezegd. Do heer van Egmond meent, dat ieder een toch kon weten, dat deze grond ver kocht zou worden. Meerdere leden ontken non zulks. Over het voorstel van B. en W. instem ming met de conditie dat aan de Duinzicht straat 6 arbeiderswoningén moeten wor den gebouwd staken de stemmen, zoodat een vorige vergadering opnieuw moet worden gestemd. Punt fi. Voorstel B. en W. tot verhuren van grond aan de korfbalclub „Fiks" te gen een huurprijs van 90 gulden per jaar. De heer Uitenboogaard vindt de huur prijs wat hoog. De heer Paardekooper meent den prijs juist zeer billijk. Met al? stemmen aangenomen. Punt 7. Voorstel tot het aankoopen va grond voor het maken van een trottoi op den hoek TerweewegLeidsche Straat weg groot pl.m. 50 M.2 k 12.58 en nieuw hek voor 500. De heer Kruizinga vindt den prijs wat hoog en acht de kwestie niet zoo urgent. Do heer Paardekooper maakt eveneens bezwaar. De voorz. verdedigt het voorstel van B. en W. De Raad moet beslissen en ook de verantwoording aanvaarden. Het voortel van B. en-W. wordt verworpen met 9 tegen 3 stemmen, die der beide wethouders en dr. Simon Thomas voor. Punt 8. Voorstel B. en W. tot aankoop grond voor 't verbreeaen van den Rijn- zichtweg (Zuidzijde) van de gemeente Lei den. Wordt aangenomen. Punt 9. Voorstel tot het verleenen van subsidie aan het bestuur van den R.-K. Volkshuishoudcursus over 1933 tot een be drag van 616.21. Aangenomen. Punt 10. Voorstel wijziging der verorde ning houdende verbod tot het oprichten van slagerijen, drogerijen enz. Aangenomen. Steun aan kleine kweekers. Punt 11. Verzoek der afdeeling Oegst geest van den Z. H. bond van kleine kwee kers om steun. B. en W. stellen voor, aan de verzoek ster mede te deelen, dat het gemeentebe stuur in de gegeven omstandigheden, ieder verleenen van hulp als een tasten in den blinde beschouwt en het vraagstuk nader onder de oogen zal zien, als het bij de Tweede Kamer aanhangig zijnde Igemeene saneeringsplan daarvoor een basis oplevert. Intusschen moet natuurlijk het Bur gerlijk Armbestuur in voorkomende geval len naar de door de Armenwet gegeven procedure tusschenbeide komen, ten bate van gezinnen, waar het noodige komt te ontbreken. De heer Uitenboogaard toont aan den toestand waarin de kleine kweekers ver keeren, geeft voorbeelden van hetgeen ver schillende omliggende gemeenten voor de kleine kweekrs heeft gedaan en hoopt dat de Raad het door spreker in te dienen voorstel niet zal afwijzen. Spreker stelt voor steun te verleenen k ƒ1.per Rijnlandsche Roe tot ten hoog ste 700 roede en per bedrijf. De heer Kruizinga vraagt of deze kwee kers met dit bedrag geholpen zijn waar op de heer Uitenboogaard bevestigend antwoordt. Den heer Paardekooper heeft het prae- advies teleurgesteld. De uitvoering van het voorstel van den heer Uitenboogaard zal niet gemakkelijk zijn en niet in alle gevallen mogelijk. Voorts wijst spreker op het verschil tusschen trekken en kwee kers. Weth. van Egmond verdedigt het voorstel van B. en W. en geeft een kort verslag van het onderhoud met het be stuur der vereeniging. Spreker vindt het voorstel van den heer Uitenboogaard vaag. Laat de heer Uitenboogaard zijn voorstel schriftelijk en duidelijk omschreven in dienen. De heer Uitenboogaard meent, dat niet langer kan worden gewacht. De heer Bakker is het niet goed duide lijk, dat wat in andere gemeenten wel mogelijk is, hier niet zou gaan. Spreker bedoelt toeslag op het loon en zou over bet voorstel van den heer Uitenboogaard advies wenschen. De heer Kortmann meent de meest juis te weg wordt gevonden in het saneerings plan der regeering, wijst er nog op dat juist de solide kweekers eeder last krijgen en zou na behooorlijk onderzoek tot steun- verleening willen overgaan. De heer Paardekooper stelt voor het voorstel van B. en W. aan te nemen en ten spoedigste advies uit te brengen over het voorstel-Uitenboogaard. Het voorstel Uitenboogaard wordt aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. ƒ20.000 crediet voor B. en W. B. en W. wordt daartoe een crediet.toe gestaan van 20.000. Punt 12. Voorstel tot vaststelling een verordening op het beheer van het grondbedrijf en tot het inbrengen van gronden in dat bedrijf en tot administra teur te benoemen de heer Sommeling te gen een vergoeding van 200 per jaar. De heeren Kortmann en Paardekooper ma ken bezwaar tegen het brengen van grond ten laste van dè gemeente waardoor men een onjuist overzicht der exploitatie zou krijgen. De voorzitter weerlegt zulks. De heeren Kortmann en Paardekooper stellen voor de uitgenomen gronden toch in het bedrijf te brengen, wordt worpen met 8 tegen 4 stemmen. Het v stel van B. en W. werdt aangenomen. Eenige kleine wijzigngen der verorde ning op het venten en op 't rijden worden zonder discussie aangenomen, alsook een wijziging der alg. politie-verordening. Punt 16. Voorstel tot onderhandsche aanbesteding van bet verbeteren van He Regentesselaan en Emmalaan. Wordt ge gund aan de „Geruiscblooze Weg" voor 14.483.20. Punt 17. Voorstel inzake steunregeling, wordt goedgekeurd volgens de wijzigingen aangebracht door den Minister. Punt 18. Voorstel tot verhuur van grond aan de Leidsche Hockeyclub voor speel terrein. Wordt goedgekeurd. Comptabiliteit6besluiten worden zonder commentaar genomen. Schoolgeldreclames worden in geheime zitting behandeld. Rondvraag. De heer v. Breda vraagt nadere ophel dering inzake de beschuldiging van mej. Schrama. De hoer Kruizinga (S. D. A. P.) (die de beschuldigingen uitsprak in den Raad) -egt dat de zaak bij de justitie aanhangig is gemaakt. Weth. Zandbergen deelt mede. dat mej. Schrama geen enkele blaam treft ec hiermede volkomen gerehabiliteerd. De heer Kruizinga is van een en ander nog niet overtuigd. De voorzitter meent dat na de verkla ring van weth. Zandbergen voor de Raad deze kwestie wel als afgedaan te beschoQ- wen is. Hierna sluiting. HET UITZICHT IS BEPERKT Op hooge bruggen I* SCHERP RECHTS HOUDEN bet wachtwoord I U kunt XJX mmers niet zien, o» van de andere zijde verkeer nadert! GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen. Met den burgemees ter, den heer Bodderts Hosang, als voorzitter, aren alle leden aanwezi-g Na opening met gebed, werden de notulen in de vorige vergadering onveranderd vast gesteld. Medegedeeld werd o.a. dat de ver ordening op de heffipg van opcenten op de fondsbelasting is goedgekeurd. Allereerst kwam in behandeling een voorstel tot wijziging der verordening op de heffing v. besmettelijke ziekte-gelden. B. en W. stelden voor, dat bij inkomen van 8001000 25 pet. der kos ten, bij een inkomen van 10001500 40 pet. der kosten, bij een inkomen van f15002000 75 pet. der kosten en bij een inkomen van 2000 en meer alle kosten op belanghebbenden worden verhaald. Deze inkomens zijn berekend na aftrek van noodzakelijk levensonderhoud, wat voor deze gemeente gesteld is op /600. De heeren Noordam en Van Ruiten vonden i inkomen van 800 wel wat laag genomen wilde dit liever gesteld zien op ten minste 1000. De voorz. wees er echter op, dat ieder- zich tegen verpleegkosten kan verzekeren een inkomen van f 800 plus 1600 voor noodzakelijk levensonderhoud niet te laag mag worden genoemd. Het voorstel werd daarna z. h. st. aangenomen. De heer A. Hoogendoorn had zich tot den Raad gewend met een reclame tegen zijn aan slag in de huurwaardeklasse voor wat betreft het waterleidingbedrijf en verzocht een ver laging. De voorz. deelde mede, dat uit de ad ministratie van dit bedrijf bleek, dat adres sant meer water afneemt dan waarvoor hij is geschat en dit meerder verbruik moet bijbe talen. Verlaagt men nu de huurwaarde, dan mag ook minder water worden afgenomen, zoodat adressant nog meer M3. moet bijbeta len, hetgeen voor hem geen voordeel zal op leveren. Bovendien is verzoeker niet te hoog in huurwaarde aangeslagen, waarom B. en W. voorstelden het verzoek af te wijzen. Zonder h. st. aangenomen. Daarna kwam in behandeling een voorstel tot vaststelling van een verordening op de heffing van begrafenisrechten voor de nog niet in gebruik zijnde nieuwe alg. begraaf plaats. De heer Tondu wilde daarbij in over weging geven de gelegenheid open te stellen tot het bekomen van eigen graven, huurgra- ven en daarnaast het recht tot begraven zon der onderscheid in klassen. B. en W. stelden voor in de verordening op te nemen het recht tot aankoop van een eigen graf voor bepaal den en onbepaalden tijd, eveneens het recht tot een huurgraf voor bepaalden en onbe paalden tijd, doch verdeeld in klassen, omdat de exploitatie van de begraafplaats toch eenigszins sluitend moet zijn. Democratie is zeer zeker op een begraafplaats verdedigbaar doch moeilijk uit te voeren. Overeenkomstig het voorstel van B. en W.. werd de verordening vastgesteld. Vervolgens werd de verordening op de heffing van haven- en kadegelden in dien zin gewijzigd dat' tfé' ontvanger van per schip aangevoerde goederen een recht be taald van vijf cent per ton aangevoerde la ding,* boven fopt bedrag "hetgeen de schipper is verplicht te betalen. Alf ontvanger wordt aan gemerkt hij. die ontvangt op de kade. Bij het voorstel van B. en W. tot vaststel ling der objecten voor werkverschaffing gaf de voorz. inlichtingen over de uitkomsten van een nader onderzoek betreffende de uitvoering van het 'rioleeringsplan. Uit dit nader onder zoek is gebleken' dat de bedragen van thans hooger zijn dan de eerste raming en wel dat, wanneer het werk in eigen beheer zal worden uitgevoerd, daarvoor een bedrag benoodigd zal zijn van rond f 29.000 e wordt aanbesteed een bedrag van rond t 24.000 Het Gemeentebestuur heeft inmiddels naar andere werkobjecten uitgezien en wel het verbeteren van den weg in de bebouwde kom te Hoogmade en de Groote Baan in het dorp. B. en W. stelden nu voor het rioleeringsplan te handhaven en in gedeelten uit te voeren, te beginnen met de Groote Baan door demping van de sloot aldaar. Voorts den weg in Hoog made in de bebouwde kom met een gesloten wegdek, omdat de verhouding van materiaal en loon bij bestrating een te groot verschil brengt De heer Tondu zette uiteen, dat volgens hem het rioleeringsplan nu niet meer een gemeente belang kan worden genoemd, een samenkop peling met wegverbetering kan spr, niet steu nen. Het rioleeringsplan moest dan maar wij ken voor andere werkplannen. Spr. vroeg den voorz. of het de bedoeling was dat een rio- leeringsbelasting zou worden ingevoerd of dat het plan geheel ten koste der gemeente zal komen. Weth. Boot merkte op dat wat er ook gaat gebeuren, er een werkobject moet komen, daar is 15000 voor op den kapitaaldienst ge bracht. Neemt de Raad geen besluit, betaal dan alleen steun aan de werkloozen zegt spr., maar dan is de begrooting 1933 niet sluitend, dus belastingverhooging noodzakelijk. Boven dien is een gedeelte van het rioleeringsplan te Hoogmade reeds uitgevoerd, zoodat het niet aangaat dit plan nu weg te werken. De heer Tondu nogmaals het woord ver krijgende vroeg den voorz. een pertinent ant woord op zijn vraag of, wanneer het gedeelte Groote Baan gerioleerd wordt met demping van de sloot aldaar zonder bijdragen in de kosten van demping, waardoor een groot bouw terrein aanmerkelijk in waarde toeneemt, dit tegenover de gemeente verdedigbaar is. Op deze vraag gaf de voorz. een beslist bevesti gend antwoord, omdat niemand er iets van kan zeggen, dat dit bouwterrein aan iemand toebehoort die wethouder der gemeente is. Een wethouder of lid van den Radd mag toch wel eigendommen bezitten. De heeren Noor- dam en Anker zouden het een groote verbe tering kunnen noemen wanneer begonnen werd met dit gedeelte, het is er met recht een stinkgat. Na nog een langdurige discussie werd het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 61 st. De heer Tondu stemde tegen. Na aanneiAing van dit voorstel ontspon er een persoonlijke discussie turschen de heeren Boot en Tondu, welke door den voorz. werd overhamerd. Gekomen aan de rondvraag vroeg de heer de Vette inlichtingen over het gebruik van de noodslachtplaats, omdat ei een geval was ge weest waarbij de noodslachting door den be heerder van het gebouw niet werd toegelaten. De voorz. gaf hierop ten antwoord, dat de heer Disseldorp te Hoogmade met de gemeen te een contract heeft, waarin hij zich bereid heeft verklaard, het gebouw, wat hem in eigen dom toebehoort,, tegen vergoeding af te staan tot gebruik van een noodslachtplaats. Daardoor is hij verplicht iedereen toe te laten, doch nu doen zich in werkelijkheid moeilijkheden Voor, omdat Disseldorp geweigerd heeft een noodslachting toe te laten en wil daarmede dwingend optreden tegen de veehouders. De gemeente kan hiertegen niets doen omdat de overeenkomst in te goed vertrouwen monde ling is gemaakt, doch blijft Disseldorp weige ren, dan zal de gemeente genoodzaakt zijn zelf een noodslachtgebouw te stichten, waarin dan ook alle noodslachtingen, dus ook die van de heer Disselorp, zullen moeten worden uitge- Hierna volgde sluiting van de vergadering, die meer dan vier uren duurde. KATWIJK AAN DEN RIJN Tuinbouw. Na het pessimistische over zicht van vorige week,- rs het voor den tuin ders niet beter op geworden. Nadien kwamen nog strenge nachtvorsten voor en alle vroege aardappelen zijn tot in den grond afgevroren. Hierdoor zijn ze, in plaats van vroeger dan ge woonlijk, juist later geworden en staat het te bezien of het gewas nog'wel goed zal worden. Ook voor dit laatste wordt thans gevreesd. De bospeen zal, doch de droogte, zeer waarschijn lijk dit seizoen zeer dun komen *e staan. De bloembollen bloeien dit jaar bijzonder mooi. Wel is ook hier -de nachtvorst zichtbaar, doch ais het nog eenige dagen mooi weer blijft, is de kans voor slechte gewassen voor een groot gedeelte verdwenen. ROELOFARENDSVEEN Personalia. Dinsdag 2 Mei a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Jac. Bakker alhier werd benoemd tot lid van het Armbe stuur. Het zal op dezen gedenkwaardigen dag, den jubilaris, die een algemeen geacht ingezetene der plaats is, niet aan groote be langstelling ontbreken. We komen hierop nog nader terug. NIEUWE WETERING 20-jarig bestaan Muziekvereeniging. Naar wij vernemen is het Donderdag 2 Mei a.s. 20 jaar geleden, dal de Fanfare .Door Gilnsl Ver kregen" alhier werd opgericht. Reeds lang heeft het bestuur der vereeniging dien datum zien aankomen. Grootsche plannen had men om rond dien datum ten uitvoer te brengen, doch gezien de tijdsomstandigheden zijn die plannen tot een minimum beperkt, daar de financieels medewerking tot het houden van een concours of iets dergelijks moeilijk te verkrijgen is. Het steeds actieve bestuur heeft echter gemeend, dien dag niet onopgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Op den avond van genoemden dag zal een feestavond worden gehouden voor de leden, voorafgegaan door een muzikale rondgang door de plaats, daar toe in staat gesteld door een spaarfonds, wat sinds geruimen tijd door de leden gevormd is door een maandelijksche bijdrage. Zeer zeker heeft deze ijverige vereeniging reden om feest te vieren. Twee van de wer kende leden, n.l. de heeren H. Bouwmeester Sr. en H. Bouwmeester Jr. zijn vanaf de op richting lid der vereeniging geweest en dan leden in den werkelijken zin van het woord. Ongetwijfeld zal het den jubilarissen en de jubileerende vereeniging dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Wellicht zijn er onder de vele vrienden van D G.V. die door een stoffelijke gift blijk geven van hun belangstelling. Om u eenigszins tege moet te komen, de penningmeester der ver eeniging noemt zich Adriaan Schoo. Heeft D. G. V. dan zooveel vrienden? D. G. V. heeft haar vrienden tot ver in den omtrek gekregen, doordat zij bij verschillende feeste lijke gelegenheden haar hoogstaande muzikale medewerking verleende. Nieuwe-Wetering be hoort, gezien het inwonertal, tot de weinige plaatsen, die een Fanfarecorps tot het peil van D. G. V. wisten op te werken. Immers ver leden jaar behaalde zij een eersten prijs in de eerste afdeeling „Fanfare" op het Nationaal Concours te Vreeswijk. Met alle waardeering voor vorige dirigenten is dit succes voorname lijk te danken aan den heer Corn, de Haan uit Leiden, de tegenwoordige directeur der ver eeniging. Onder zijn bekwame leiding behaalde D G. V. 4 jaar achtereen een eersten prijs op verschillende concoursen. Ja bestuur en leden van D. G. V., gij kunt met trotsch opzien naar uw directeur. Het financieele pad der vereeniging ging zelden over rozen. Daarover zou het tegen woordige bestuur der vereeniging vele kolom men van dit blad kunnen vullen, doch genoemd bestuur met haar voorzitter, de heer M. Spring tn 't Veld, heeft steeds de raad geweten, zoo zelfs, dat op het oogenblik de vereeniging vrij van schuld is. Zonder overdrijving kan D. G. V. dan ook trotsch zijn op haar actief bestuur, van welks voorzitter gezegd kan wor den: hij weet steeds raad. Hij is de juiste man op de juiste plaats. Komaan dan gij allen, directeur, bestuur en leden en niet het minst de jubilarissen, in dezen tijd, nu het haast een misdaad is feest te vie ren, is er voor u allen reden te over om het wel te doen. Welnu, zet de bloemen buiten. Namens allen, donateurs, vrienden en wel doeners van deze plaats: „nog vele jaren". Wint bad *1 ilaats >ouwki desen etellinf schaal, bouw der zeer ■waarb maakt blinke noeme Velzei staart dig ei overg' ter, e Haldi kenaa Stede heer Elect tr o te- deze de t< De Nuts Daar Spr. door om zoo tent tie volh heel leer mee Ziei a va dez kar gen WASSENAAR Prins Willem-herdtnhing. Donderdag is de 400ste gedenkdag van de geboorte van Prins Willem van Oranje alhier op waardige wijze herdacht. De voorbereiding van een en ander is het werk geweest van een commissie, aan welker hoofd stond de oud burgemeester, jhr. B. Ph. S. A. Storm van 's Gravesande. De dag werd geopend des morgens te 8 uur met koraalmuziek en volksliederen op het Dorpsplein door de muziekvereeniging „Excel sior", onder leiding van haar directeur de he«T L. C. Veerman. Om 9 uur werden wijdingsdiensten gehou den in de Hervormde en Gereformeerde ker ken, terwijl in de Katholieke kerken na de laatste H. Mis een plechtig „Te Deum" werd gezongen. Om half elf kwam de schooljeugd op het Burchtplein voorop, een ommegang door het dorp gemaakt naar het Raadhuis „De Paauw" Voor dit monumentale gebouw, het paleis De Paauw, had, nadat alle kinderen waren op gesteld, een aubade plaats. Op het ruime bor des hadden zich opgesteld de burgemeester, de wethouders, vele raadsleden, leden van het comité en het eer-comité en anderen, waar onder velen met hun dames. Onder bekwame leiding van den musicus, den heer J. C. Beuk, alhier, werd door de kinderen achtereenvolgens gezongen „het Wil helmus", „Kent gij het land", „Een lied van Nederland", „Mijn Nederland". Daarna werden de kinderen toegesproken door burgemeester Wieman en door jhr. Storm van 's Gravesande. De zang, welke zeer verdienstelijk werd be geleid door „Excelsior" had een vlot verloop en kwam in deze fraaie omgeving uitstekend tot zijn recht. Honderden belangstellenden waren hier bij een en genoten zoowel als de kleinen. Na af loop werd aan alle kinderen een schitterende verrassing mede gegeven, een keurig verpakte doos, waaron onderscheidene producten van de Verkades' Fabrieken te Zaandam waren gesloten. Des middags had een herdenking plaats voor de grooteren op het landgoed Raadhorst van H.M. de Koningin. Ook hier was de be langstelling zeer groot. De leiding had hier wederom de heer jhr. Storm van 's Grave sande. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door een katholiek en een protestantsch gees telijke, die de daden van Prins Willem in het licht stelden en voor afwisseling zorgde ook hier Excelsior. Des avonds om 8 uur werd geconcerteerd cp het Burchtplein en had in de Ned. Herv. kerk een orgelconcert plaats door den heer J. C. Beuk, tijdens welk concert jonkvrouwe A. Storm van 's Gravesande op sonore wijze verschillende liederen ten gehoore bracht. Beiden mochten van de talrijke bezoekers een welverdiende bijval oogsten. Hiermede was het program afgewerkt en be hoorde deze herdenking tot het verleden*. Vermelden wij' nog, dat de ingezetenen door uitsteken de vlag en door het drage^ van oranje veel hebben bijgedragen tot e<i waardig vieren van dezen Oranje-herdenkings dag. SASSENHEIM. jf Willem de Zwijger-herdenking. Het f- r programma voor de Willem de Zwijger- T herdenking op Maandag a.s. luidt als volgt: 'e Middags van 1.302 uur klokgelui. 2 uur optocht met muziek door de Gemeente, waaraan zullen deelnemen alle sohoolkin- v deren en diverse plaatselijke vereenigingen welke reeds hunne medewerking hebben toegezegd. De opstelling van den stoet heeft plaats nabij „ter Leede" en marcheert vandaar tot huize „Sassem", alwaar zal worden gekeerd en begeeft zich dan naar het Gemeentehuis alwaar een aubade zal plaats hebben en diverse sprekers het woord zullen voeren. Na afloop hiervan volgt traotatie aan de kinderen. 't Avonds 7.15 uur herdenkingsdienst in alle kerken en om 8.30 uur concert in de muziektent. Verder wordt de geheele bevolking ver zocht te vlaggen en zich met oranje te tooien, en H.H. Patroons om dien middag zooveel mogelijk vrijaf te geven. Vereeni- gingen welke zich alsnog tot deelname aan den optocht willen opgeven kunnen dit P doen tot en met Zaterdagavond aan de be kende adressen. STOMPWIJK. R. K. Volksbond. Op Vrijdagavond zal de R. K. Volksbond een ledenvergadering houden in café „De Nieuwe Schenkkan'-. Het bestuur vertrouwt, met het oog op de belangrijkheid der agenda, op aller op komst. TER-AAR. De Graalbeweging. Voor de eerste keer terug uit Schiedam. Twee vermoeien de dagen zijn het geweest, maar toch straalde iedereen nog op den terugweg en zong iedereen nog even frisch en vroolijk de liedjes mee, als toen zij gingen. De Graalleden waren enthousiast. En ale ieder Graallid zich a.s. Zondag zoo ge draagt als deze keer, kunnen zo echt zeg gen, dat zo meegewerkt hebben aan 't wel slagen van het spel. Ieder voor zich heeft dan een stukje Leeken-aposbolaat verr.cht en met de massa hebben ze geprobeerd de wereld te overtuigen, dat de liefde tob het kruis, de liefde tot het lijden het hoofd streven moet zijnl Doet duB weer je best Graal-leden. Ieder een, die meegaat naar Schiedam, moet Za terdagavond 8 uur aan ons clubhuis zijn. De geuniformden keurig in uniform. Wie daar niet is, gaat ook niet mee. Alles wordt daar geregeld en hoort dan ook pre cies hoe laat we vertrekken. We rekenen dus op jullie. De clubs gaan deze week ge woon door, contributie-betaling is Zater dagavond, Excelsior 1

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 14