VRIJDAG 28 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 LETTEREN EN KUNST JOHANNES BRAHMS 1883 7 Mei 1933 Den 7en Mei a.s. zal het honderd jaar geleden zijn, dat Johannes Brahms de grootmeester der symphonische muziek, te Hamburg werd geboren. Hij was van zeer eenvoudige afkomst. Zijn grootvader was herbergier, nandjeshuishouder en anti quair; «e vader was muzikant. Aanvanke lijk was hij hoornist in zeemans-danshui zen aan de havens van Hamburg, terwijl hij later muzikant werd bij de Hamburg- sche schutterij, waar hij het tot contra-bas sist wist te brengen De moeder van Jo hannes Brahms was Johanna Nissen. Voor dat zij met den contrabassist van de Ham- •burgsehe schutterij in het huwelijk trad, had zij tezamen met haar gehuwde zuster een winkeltje in garen', band en knoopjes gedreven. Zij was 17 jaar ouder dan haar echtgenoot, met wien zij op 9 Juni 1S30 in het huwelijk trad. Johannes was hun twee de kind. Zijn eerste muziekonderricht ont ving hij van zijn vader, die zichzelf als ideaal had gesteld, dat zijn zoon eens zijn plaats als contrabassist bij de Hamburg- sche schutterij zou innemen. Het bleek evenwel al spoedig, dat Johannes een bij- JOHANNES BtëJAHMS zonderen muzikalen aanleg had. De vader zag toen in, dat hij zijn kind met verder kon onderrichten en stelde den bekwa men muziekmeester Otto Cossel als zijn leeraar aan. Ook kreeg hij toen leg van Eduard Marxsen. Vier jaar lang studeerde hij met inge spannen aandacht en ternauwernood 12 jaar oud trad hij voor het eerst op in het openbaar. Hij werkte toen mede als pianist en begeleider aan een concert. Johannes Brahms oogstte hierbij een groot succes en Lreeg zelfs aanbiedingen om als „wonder kind" een tournée door Amerika te maken. Eenige jaren later trad Brahms voor de tweede maal op in 't publiek. Ditmaal zeide de critiek over het spel van den jongen pia nist: „Met Mendelssohn is een grootmees ter der kunst heengegaan, maar eens zal Johannes Brahms nog grooter zijn!" Op dezen leeftijd begon Brahms ook te componeeren. Tezamen met den Hongaar- schen violist Remeyi maakte hij eenige jaren later een tournee door Duitgchland, dab echter van zeer kortsbondigen duur is geweest, daar Bemeyi hem al spoedig ver liet. Brahms trok toen alleen verder en leerde op deze reis den violist Joseph Joachim en den componist Schumann ken nen, bij wie hij eenigen tijd verbleef. Voor al Schumann toonde zich ten zeerste met de composities van Brahms ingenomen en in de „Neue Zeitschnft für Musik'' schreef hij een zeer waardeerend artikel over den jongen componist, waarin hij hem als den Messias der muziek aankondigde. Dit open de hem den weg naar de groote kunstwe reld. De eerste werken van Brahms (klavier werken en liederen) werden in 1S54 te Leip zig in druk gegeven, hetwelk ook een ge volg was van de persoonlijke bemoeiingen van Schümann. Gedurende eenige jaren is Brahms als dirigent te Detmeld werkzaam geweest, terwijl hij later gedurende een jaar is opgetreden als leider van de con certen van de „Gesellschaft der Musik- freunde" te Weenen. Dit zijn de eenige openbare ambten geweset, welke Brahms in zijn leven heeft bekleed. Verder heeft hij zich in verschillende plaatsen in Duitschland en Zwitserland uitsluitend aan de compositie gewijd. Het was zijn ideaal zich uitsluitend aan zijn kunst te wijden, waartoe hij dan ook overging zooodra hij in staat was van de opbrengst van zijn composities te leven. Hoewel het hem nimmer is mogen ge lukken in zijn geboorteplaats een betrek king te krijgen, heeft hij in Hamburg vruchtbaar werk verricht door zijn uitvoe ringen met het Hamburger vrouwenkoor, waarvan hii de oprichter was. Voor een der leden van het koor componeerde hij zijn beroemd geworden „Wiegelied". Zijn eerste groote roem behaalde Brahms in Weenen met de uitvoering van „Ein Deutschers Requiem''. Brahms heeft veel te Weenen vertoeft, in welke stad hij ook den 3en April 1897 overleed. Als componist is hij niet zoo spoedig bekend geworden als de aanbeveling van Schumann wel liet ver-' moeden; velen vonden zijn muziek duister ten eenenmale onbegrijpelijk. Aan de dikwijls onbarmhartige critiek stoorde Brahms zich niet en ging rustig met zijn composities voort. Hij schiep het eene be langrijke werk na het andere. Toen men hem eenmaal op de juiste waarde had ge schat, werden de meeste zijner werken da delijk. na het verschijnen vaste bestanddee- GEMENGDE BERICHTEN DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Aan de gevolgen over|eden. Woensdagmiddag is de 45-jarige melk venter P. C. Dirven te Etten, terwijl hij bezig was met melk te venten, op den Rijksweg EttenBreda nabij den Brem- berg aangereden door een personenauto van den vleeschkeuringsdienst Breda. D. werd met een zware schedelfractuur opge nomen en naar het ziekenhuis te Etten vervoerd. Nog denzelfden avond is hij zon der bij konnis te zijn gekomen overleden. Hij laat een vrouw en 6 kleine kinderen na\ De marechaussée uit Etten heeft het onderzoek in handen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTOR. Do bestuurder van een luxe auto, die gistermorgen te half tien op den Rctter- damschen weg onder Delft reed, in de richting Rotterdam, haalde daar met groot© vaart een motorrijder en een vrachtauto in, op het oogenblik. dat uit de richting Rotterdam een motorrijtuig na derde. De bestuurder van de auto kon niet snel genoeg meer uitwijken, met het gevolg dat zijn auto met den motorrijder in botsing kwam. Deze sloeg over den kop en bleef bewusteloos liggen in het mulle zand terzijde van den weg. De ongelukkige is naar 't oude en nieu we Gasthuis te Delft vervoerd. Daar hij nog steeds buiten kennis was, kon hij des morgens niet gehoord worden. De automobilist is na het ongeval doorgere den. Zijn wagen is een nieuwe groote don kerblauwe personenauto, mogelijk een Buiek. De commissaris van politie to Delft heeft aanhouding en voorgeleiding van den automibilist verzocht. BRAND TE BEMMEL. Tengevolge van onbekende oorzaak is gisteravond omstreeks acht uur brand ont staan in de woning van den heer Peters, vrachtrijder en landbouwer te Bemmel. Het vuur vond in het oude buis licht brandbaar voedsel; weldra stonden het woonhuis en de stallen in lichte laaie, zoo dat de brand ver in den omtrek zichtbaar was. De brandweer uit Bemmel en ook die uit Eist konden wegens gebrek aan water wei nig uitrichten. Men slaagde er in het vee en eenige paarden in veiligheid te brengen. Men kon met uiterste krachtsinspanning de belendende perceelen, die groot gevaar liepen, behouden. De woning van den heer Peters met stallen brandde af. De inboe del ging verloren. De schade wordt door verzekering gedekt. EIGENAARDIGE INBRAAK. Door de familie O. aan de Oostenburger- dwarslaan te Voorburg is bij de politie aangifte gedaan, dat de vorige week op een avond ongeveer 9 uur te haren huize een inbraak heeft plaats gehad, terwijl de vrouw des huizes en een inwonend nichtje thuis waren. Uit een geldkistje, waarin zich 1700 bevond, wordt ruim 200 vermist. Het overige ge'd lag in een der kamer- ver spreid. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht vaïi deze eigenaardige inbraak. len van het repertoire der meeste kamer- muziekvereenigingen, terwijl ook zijn tal rijke liederen groote waardeering vonden. Merkwaardig is het wel, dat de eerste symphonie van Brahms zijn 6Se werk was. Eerst toen hij een groote hoogte in de kunst had bereikt, achtte hij zich bevoegd een zoo belangrijk werk te schrijven. Van de talrijke comjjositie van Brahms noemen wij: 4 svmphonieën, Akademische Festouverture, twee pianoconcerten en zijn beroemd vioolconcert (op. 77 in D gr. t.) verschillende koorwerken en khmer muziek werken (o.a. twee strijkkwartetten, drie strijkkwartetten, vier pianotrio's) alsmede talrijke composities voor piano (Ungar Tanze voor vier handen) en liederen. GEMEENTERAAD Donderdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemees ter. Aanwezig waren alle leden. Secretaris de heer A. P. Tolk. Verschillende Raadsbesluiten en de be- gTooting zijn door Ged. Staten goedge keurd. Op oen vraag van den heer Boeren in zake de splitsing van besteding der onder houdswerken antwoorden B. en W.: zijn voor een deel zoo weinig belangrijk dat goplitste aanbesteding ervan de moeite niet waard is. Het niet aanbestede werk is nog om- van «rijker dan het aanbestede. B. en W. meenen, dat het moet blijven zooals het nu gesohiedt. De heer Boeren dankt voor het ant woord, doch meent dat het niet de eerste vraag is wat is het voordeeligst. Er moet gestreefd worden naar uitbreiding van werkgelegenheid. Nu komt ook het werk der bedrijven on der de gemeentewerken en komt er dus nocr minder kans op splitsing. Wethouder Herngreen zegt dat het on derhoud der gemeentebedrijven apart ge houden wordt. De heer Den Ouden merkt op, dat het brengen onder één bestek nog niet in zieb sluit dat het in eens aanbesteding wordt. De beer Den Uijl kan zich daarmee vereenigen. Weth. Herngreen zet nog eens uiteen, dat het onderhoudswerk der bedrijven on der toezicht van den Dir. der gemeente werken komt. Antwoord op een vraag van den heer Den Uijl inzake het gebruik van brandstoffen aan de gasfabriek. Met cij fers toont de Directeur aan, dat er wel terdege sprake is, en dat verschillende factoren hierbij in aanmerking komen. Antwoord op een vraag van den heer Den Uijl inzake het weghalen van gasme ter bij een inwoner, die zich schuldig maakte aan fraude. De echtgenoote was in de woning, zoo dat van huisvredebreuk geen sprake is. Van den Minister kwam bezwaar in to gen de goedkeuring der verhoogde steun regeling. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken op een verzoek eener oudercom missie om verstrekking van kleeding en voeding van schoolkinderen. De heer Den Uijl meent, dat hier nood zaak is om te helpen. De voorz. licht toe, dat B. en W. het Crisiscom. gewezen heeft op gevallen ais hier bedoeld worden. De gemeentefinan- ciën laten geen meerdere lasten toe. De heer den Uijl stelt voor om voor dit doel voorloopig 500 beschikbaar te stel len. De voorz. geeft in overweging dit in te dienen tegen de volgende vergadering. De heer Den Uijl meent, dat uitstel niet noodig is, maar wil toch aan den wenk voldoen. Een vraag van de Chr. Lag. Landbouw school om verlaging van huur wordt uit gesteld tot de begrooting. De vragen van den beer Van Kleef in zake het voetballen op Zondag zullen in de volgende vergadering worden beant- woord. Agenda. 1. Voorstèl van B. en W. tot wijziging van de verordening voor de Openbare la gere scholen en het onderwijzend personeel dier scholen. Z. h. st. aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot verhu ring perceelen weiland in den Korbsteek- terpolder aan W. Kwakernaak. Z. h. st. aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. in zake bet verzoek van den Nederlandschen Arbei derssportbond gevestigd te Amsterdam, om steun voor aanleg van sportterreinen en sportbeoefening door werkloozen en om subsidie voor een te Almelo te houden sportfeest. De heer den Uijl is verwonderd dat B. en W. hier prae-advies gaven dat in agres sieven toon gesteld is. Z. h. st. aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de Van Boetzelaerstraat en deze in verbinding te brengen met de Rozenstraat. Z. h. st. aangenomen. 5. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 240 M2. bouwgrond aan de Van Boet zelaerstraat aan S. van Vliet. Z. h. st. aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van 600 M2. bouwgrond aan de Van Boet zelaerstraat aan W. van Beijeren q.q. Z. h. st. aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. in zake be paling van bouwgrondprijzen aan den Bui tenweg. Z. h. st. aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. in zake het verzoek van W. Barreveld om hem grond te verkoopen en in erfpacht te geven aan den Buitenweg. Weth. 8preij licht toe, dat hij niet mee kan gaan niet dit voorstel omdat hij het niet wenschelijk acht den kooper te dwin gen om 2 maal zooveel grond te koopen. dan hij wenscht. De heer Van Kleef is het hiermee eens. Hij begrijpt best dat de kooper niet alles noodig heeft. De heeren Koren stemt daarmee in. De heer Verdonk wil aanmoedigen tot bouwen. De gemeente is er bij gebaat al? aan de Buitenweg een aanvang met bou wen wordt gemaakt. De heer Den Ouden is het met de moti veering niet eens, doch is het eens met weth. Spreij. De heer Ruting spreekt tegen, dat het hier een lijdensgeschiedenis is. De voorz. zegt, dat, waar het hier een begin geldt, met een nieuw stuk bouwter rein. De gemeente verkoopt- de grond en moet zorgen, dat zij niet met de slecht ste stukken blijft zitten. Zij heeft het recht VAN ALPHEN AAN DEN RIJN om te zeggen: begin hier of neem dat. La ten wij niet beginnen met eerst een stukje te verkoopen en daarna afwachten of er een ander zin in een ander stuk heeft. Weth. Herngreen zegt, dat de meerder heid van B. en W. gezegd heeft: Wilt ge 500 M2., begin dan aan den anderen kant, maar wilt gij aan den door u gewensohten kant beginnen, neem dan 1000 M2. De Raad heeft het reoht voorwaarden te stellen. Wij verkoopen nu 500 M2. als een best stukje, en blijven dan met een minder voordeelig stuk -zitten. De heer van Muiswinkel licht het stand punt van den kooper toe. De heer Den Uijl vindt het niet verstandig urn maar groml te verkoopen. De heer van 't Riet vraagt waarom er geen verschil in prijs gemaakt wordt voor de beste en minder geschikte stukken. Weth. Herngreen zegt, dat er niet voor iedere 100 M2. een afzonderlijke prijs vast gesteld kan worden. De Comm. moet reke ning houden met de verschillende omstan digheden. De voorz. dringt er nog eens op aan dat er met don verkoop van bouwgrond niet willekeurig gehandeld wordt'. Voorstel B. en W. om het niet te verkoo pen op 'de gestelde voorwaarden. Met 4 tegen 13 stemmen verworpen. Hierna wordt het voorstel van weth. Sprey om den grond te verkoopen met alg. stemmen aangenomen. Verworpen wordt het voorstel van B. en W. tot verlaging steunuitkeering. 9. Voorstel van B. en W. in zake verla ging steunuitkeering, tot verhooging van opcenten op de personeele belasting en tot onttrekking van een gedeelte winst van do Water- en Lichtbedrijven. De heer Koelewijn zegt, dat B. en W. voor een. verrassing aan de werkloozen ge zorgd heeit. Hij wijst het verwijt af als zou de Raad niet genoeg voor de financiën waken. Hij licht toe, dat de steun niet vol doende is. Hij wil het reserve-kapitaal der bedrijven aanspreken om geld te krijgen. De heer Boeren vraagt de aandacht voor den nood der betrokkenen. Hebben B. en W. bij hun becijferingen de prijzen dor brandstoffen ook gerekend? Is de schat ting van 18.000 niet aan den hoogen kant? Laten wij tooh naar werkverruiming zoeken Wij krijgen er subsidie voor en bieden er moreelen steun door. Het voorstel zou 400 per week bespa ren. In werkelijkheid is het 200 p. week of 7000 in totaal. In onze gemeente wonen pl.m. 3000 gezinnen waarvan ongeveer de helft niet kan bijdra-gen. De lasten voor do beter-gesitueerden zijn gering in vergelij king met die van de steunbehoevenden. De nood is gToot. Ondanks de huidige steun kan men niet in de hoogst noodige behoeften voorzien. Er wordt van kerkelijke zijde zeer veel gedaan, maar 't is nog niet voldoende. Men is niet offermoo, maar men wordt onmachtig om te helpen. Spr. acht de verlaging een groot gevaar, voor de regelmatige verzorging van het gezin Wij drijven ze in een richting waarheen wij ze niet willen hebben. Spr. geeft een over zicht van de noodzakelijke levensbehoeften voor een gezin van 2 personen en toont aan, dat 9 onvoldoende is. Spr. meent, dat eerst het uiterste beproefd moet zijn, vóór dat deze verlaging aanvaard wordt. U kent toch ook de saldo's. Neem liever de andere 7000 ook uit de bedrijven. Spr.'s conclusie is, dat hij niet mee kan gaan met dit voorstel en wil het heclo tekort voorloopig maar zoo houden. Stren gere toepassing der regeling zon ook gc- wenscht zijn. Er zijn menschen, die zou den willen, dat de toestand zoo bijft, maar gelukkig ook velen, die met schroom steun aanvaarden. De heer B. Spreij hoopt ook, dat wan neer er werkverruiming mocht komen do arbeidsschuwheid ook zal verdwijnen. Om dat de behoeften des zomers niet zoo hoog zijn gaat spr. met het voorstel van B. en W. mee. De voorz. zegt-, dat bet ook voor B. en W. een onaangename taak is om met dit voorstel te komen. Vorig jaar begonnen met 500.per week, geëindigd met ƒ4000.per week. Dit kostte vorig jaar 100.000 steun, ƒ280.000 werkver. 20.000 werkloozenkas, 53.000 Armbestuur. To taal ƒ253.000. Dit jaar begonnen met 4225, soms f 4S00, nu weer op 4200 per week. Wij hebben ook te zorgen, dat we ons in den komenden winter redden kunnen. Onze batige saldo's zullen er toch reeds aan gaan. Het vorig jaar is dergelijke korting toegepast. Nu is er te meer -reden voor. voor verhooging van steun kunnen we niet Ieenen. Wij zijn nu al over het bedrag heen, dat we ons dit jaar voorgesteld hadden. Wan neer het mogelijk is werk te vinden, zul len we dat niet verzuimen. Wij trachten tegen Aug. nieuw object van werkverschaf fing te vinden, maar dat is niet goedkoo- per dan steun. Toch willen B. en W. graag den weg van werkverschaffing op. Spr. hoopt, dat de toestanden gunsti ger zullen worden, maar 't is zeer on waarschijnlijk. Laten wij nu nog niet naai de bedrijven grijpen. Wij moeten ook niet te veel op het Rijk rekenen want dit raakt ook uitgeput. Wij moeten dekking zoeken en moceri niet zeggen: laat het maar op een tekort aankomen. Daarom moeten B. en W. dit voorstel handhaven, hoezeer het hen leed doet. De heer Boeren constateert, dat de voorz. niet tegen gesproken heeft, dat de huidige steun voor het gezin niet vol doende is. Wanneer het niet betrof de belangen van zooveel gezinnen, zou hij zwijgen, maar nu gevoelt spr. zich gedrongen er op te wijzen, dat de becijferingen van B. en W. te hoog zijn. De heer Koelewijn onderschat niet d'e moeilijkheden. Hij wil opkomen voor de uitgestootenen. De heer Koren vindt ook, dat het Rijk bevoordeeld wordt ten kosto van do werk loozen. Hij steunt een voorstel om ƒ7000 uit de bedrijven te halen. De heer Verdonk herinert er aan, dat indertijd bezwaar gemaakt is tegen 125 opc. Nu wordt nog 30 opc. meer gevraagd. Rankt men niet aan het onmogelijke. Zou de daarvoor geraamde 15000 niet uit de bedrijven te halen zijn De voorzitter meent, dat B. en W. juist zagen toen zij de benoodigde gelden u»4 verschillende posten wilden halen. neer we kans zagen er op andere wijze te komen, dan zouden wij het gaarne doen. Wij hebben ook oog voor de belangen der middenstand. Niemand moet op meeval lers hekencn, 't valt tegenwoordig altijd tegen. De heer Boeren wil den wenk geven om de regeling toe te passen naar de loon- normen. Hij stelt voor 15 000 uit de be drijven te nemen en de steunregeling on veranderd te laten. Weth. Spreij vraagt of het mogelijk is, de belastingverhooging nu aan to nemen en de steunregeling nog nader onder do oogen te zien. De voorzitter zegt dat dit niet kan. De heer Ruting zegt dat eerst in do laatste instantie de landarbeiders om steun komen. Hij vertrouwt, dat B. en W. goede becijferingen maakten en vraagt of de bedrijven het kunnen lijden, dat er uit genomen wordt. De heer Den Uyl komt er togen op, dat van arbeidsschuwheid gesproken is. Er worden hongerloonen betaald, wanneer nog gewerkt wordt. Er zijn arbeider» die voor 10 h 11 gld. werken. Georganiseerde arbei ders marken bezwaar oin onder het con tractloon te werken. De steunregeling is tc laag vooral nu de levensmiddelen in prijs stegen. Weth. Herngreen sluit zich aan hij het betoog van don voorzitter. Spr. donkt nog gelijk als voorheen over het nemen van geld uit de bedrijven. Zoo lang het niet hoogst noodzakelijk is, moeten wij niet uit de bedrijven genomen worden. De heer Boeren zegt. dat uit do bedrij ven nog steeds winst geven. Het gebruik is niet verminderd in verhouding van de tariefverhooging. Voorstel Boeren wordt aapgenomen mot 9 tegen 8 stemmen. De verhooging van belasting wordt aan genomen met 1 stem tegen. Benoemd tot lid der Comm. van Toe zicht op het l.o. de heer T. Scheer. Rondvraag. Do heer Cocx: is hot niet mogelijk dat do ouden van dagen uit Aarl. veen niet meer genoodzaakt worden eiken dag naar Alphen te komen om te stempe len? De heer Boeren gelooft dat die men sehen straks niet meer behoeven te stem pelen. De heer Groeneve'.d klaagt over geduri ge lekkage aan de waterleiding aan den Groeneweg. De heer Verdonk vraagt of cr van het vastrecht tarief voor electrisch licht nog iets komt, De heer Lam wijst op de vcrkcorsmoei- lijkheid in Raadhuisstraat tot Lecrhoove. Een parkeerverbod zou daar wenschelijk zijn. AutobuBhalten zijn op vorkeerde plaatsen. De heer Verdonk vraagt onderzoek. Hierna sluiting der vergadering. UIT DE OMGEVING LISSE. Openlucht-concert. Tor herdenking van de geboortedag van II. K. U. Prin»cs Juliana zal dc Harmonie „Trou moet Blijcken" a.s. Dinsdagavond te H.15 uur cen concert geven in dc Gemeentelijke mu ziektent aan do Vóldhorststnaat. Volkstelling. Do uitalug van de volks telling heeft tot resultaat gehad, dat in deze gemeento de bevolking is ingedeeld naar de volgende kerkelijke gezindten: Ned. Hervormd 1738; Waalsch Hervormd 2; Remonstrant 9; Chr. Gereformeerd 418; Doopsgezind 21; Evang. Luthcrsch 44; Her steld Luthcrsch 1; Goref. Kerken 477; Roomsch Katholiek 4918; Andere 754; Geen 200. Geboren: Maria Cornelia Charlotte, d. van B. Schaap en TI. Luitjes. Huber- tha Apolonia, d. van J. van Ruiten cn A. van der Linden. Ondertrouwd: J. van Stijn 27 j. en A. M. Hoogkamer 23 j., beiden te Lissc. O. van Velzon 24 j. en W. M. Kerkvliet 21 j., beiden te Lissc. A. J. van Noort 32 j. te Lisse cn G. Bobkiewicz 20 j., te Lei den. Getrouwd: A. A. te Boekhorst en A. G. Verhaar beiden te Lisse. P. Steen ks te Haarlemmermeer cn J. N. Willcmsen, le Lisse. Gevestigd: A. W. Verbakei uit Val- kenswaard. J. van Stijn uit Haarlemmer meer. C. A. Baars uit Voorhout. Vertrokken: L. Schouten naar Lei den. J. T. Horslmanshof naar Valkotii- waard. J. M. Zwetsloot naar Eindhoven. M. W. van Ginkel naar Ede. C. M. van Kesteren naar Tilburg. 11. Wolthui- zen naar Eindhoven. RIJNSBURG. Tuinbouw. 't Is ook hier voor wat het wintcrproducten-scizoen betreft, afgeloo- pen. Wat er thans nog komt is ook al geen beste kwaliteit. En de veilingen zijn mede afgeloopcn tot dat de vroege aardappelen komen. En deze teelt krimpt meer en meer in als zijnde niet loonend. Men moet te genwoordig een best doch ook een mooi product kunnen aanbieden en daarvoor leent de kleigrond zich niet. Men leeft hier ook in mineurslemming. De groenten, voor al de grove wintcrproductcn, leverden niet veel op, gaven voor velen zelfs verlies en ook de bloembollenteelt wat voor allo tuinders ncvenbedrijf i.t, eindigde droevig en gaf dooreengenomen dit seizoen geen voordeelen. De hoop doet leven.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13