De Gruyter's &ti Zet*** WOENSDAG 26 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. r UH DE OMGEVING OEGSTGEEST. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert DondeixUgavond te 7.30 uur. Punten van behandeling: 1. Opening- 2. Notulen, ingekomen stukken, mededee- lingen. 3. Voorstel van B. en W. betreffen de het verleenen van vergunning tot straat- aanleg aan bet bestuur der Woningbouw- vereeniging „Buitenluet". 4. Idem tot het onbewoonbaar verklaren van woningen. 5. Idem tot het doortrekken van de Duin zichtstraat en het verkoopen van bouwter rein aan de firma De Later en Meyers. 6. Idem tot bet verhuren van grond aan de korfbalclub „Fiks" te Oegstgeest. 7. Idem tot het aankoopen van grond voor bet ma ken van een trottoir op den hoek Burge meester Terweeweg-—Leidechestraatweg. 8 Idem tot het aankoopen van grond voor het verbreeden van den Rijnziohtweg (Zuidzijde). 9. Idem tot het verleenen van subsidie aan het bestuur van den R, K. Volkahuishoudcursus over 1933. 10. Idem tot wijziging der Verordening houdende verbod tot het oprichten van slagerijen, drogerijen, rookerijen enz. in de gemeente. 11. Verzoek van de af deeling Oegstgeest van den ZZuid-Hollandeohe Bond van klei ne kweekers om steun, met prae-advie® van B. en W. 12. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een verordening op het be heer van het grondbedrijf en tot het in brengen van gronden in dat bedrijf. 13. Idem tot wijziging der verordening op bet venten. 14. Idem tot wijziging der verorde ning op het rijden. 15. Idem tot wijziging der Algemeene Politieverordening. 16. Idem tot onderhandsche aanbesteding van het verbeteren van de Regentesselaan en Emmalaan. 17. Idem inzake de steunrege ling. 18. Idem tot verhuur van grond aan de Leidsche Mixed Hockeyclub voor speel terrein. 19. Comptabiliteitsbesluiten. 20. Schoolgeldreclame®. Rondvraag. SASSENHEIM. Volksbond. Gisteravond hield onder leiding van den heer J. Kortekaas de Volksbond een ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw. In een kort openingswoord memoreert de voorzitter, dat deze vergade ring de laatste is van het winterseizoen en daar de arbeiders zooveel niet van het organisatieleven hebben kunnen genieten, is deze opkomst beneden alle verwachting. Spreker besloot met den wensch dat alle aanwezigen hun stom voor de R. K. Staats partij zullen uitbrengen op den grooten dag, welke heden voor de deur staat. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Onder de vele ingekomen stukken werden velen voor kennisgeving aangenomen. Eeni- ge stukken van belang werden voorgele zen, o.a. dat de arbeiders voor rijkswerk- verschaffing vergoeding ontvangen, ais hun arbeidsterrein zoover van hun woon plaats is verwijderd, dat 20 K.M. wordt overschreden. Ook een van het O. B. over de herdenkingsvergadering van het 45-ja- rig bestaan van den R. K. Volksbond, wel ke zal plaats hebben op 30 April aa. in het gebouw Amititia te Den Haag. Voorts een aanbeveling tot bijwonen van den Dioc. Kathol iekendag, welke gehouden wordt op 21 Mei te Delft, waafvoor opga ven kunnen geschieden bij het bestuur. Hierna verkreeg de heer Angenent gele genheid om te spreken over de coöpera tie. Evenals de voorzitter, speet het ook hem, dat niet meerdere waren opgekomen om hun eigen belang te hooren, maar spre ker vertrouwt, dat de kern, welke aanwe zig is, dit naar buiten uit zal dragen. Spre ker zette dan uiteen het ontstaan der coö peratie en de voordeelen voor de verbrui kers daaraan verbonden. In breede lijnen laat srpreker uitkomen, welke fouten zijn gemaakt alvorens men een gezond coöpera tief bedrijf tot stand had kunnen brengen. De productie-coöperatie welke men thans bent, welke een goede bedrijfszekerheid bezit is een instelling waarvan alle geor ganiseerde arbeiders deel moeten uitmaken en die niet genoeg kon worden aanbevo len, omdat zij daar in de eerste plaats ma terieel voordeel van kunnen genieten. De coöperatie wil goede waar voor den laagst mogelijken prijs en dan nog eenig dividend, zoodat men niet te veel betaalt voor waren waarvan de markt zoo vol is, maar omdat de reclame en de gemakkelijke voorwaar den de menschen zoo beïnvloeden. Spreker geeft vervolgens enkele voorbeelden uit di verse plaatsen van ons land, wat de coö peratie kan doen voor onze eigen instellin gen welke steun ontvangen van de coöpe ratie. Daarom is het van belang, een zoo krachtig middel om zedelijke en stoffelijke voordeelen te behalen, met beide handen te aanvaarden. Gij steunt er uw eigen be weging mede, welke u uit het proletariaat wil opheffen. Met groot applaus werd deze rede besloten. Na bet dankwoord van den voorzitter werd van gedachten gewisseld. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief voor den Cen*r. Raad behandeld, waarna op de gebruike lijke wijze de bijeenkomst werd gesloten. WARMOND. Kerkelijke gezindten. Volgens de thans definitief vastgestelde gegevens zijn hier in Warmond 638 Ned. Hervormden, 1 Waalsch Hervormde, 11 Reomnstnanten, 6 Christelijk Gereformeerden, 4 Doopsgezin den, 9 Evang. Luthorsch, 124 Gereformeer den, 2031 Roomsch Katholieekn, 11 ande ren, en 110 hebben geen Godsdienst. Van een wagen gevallen. Toen giste ren een wagen bespannen met een paard over den Heerenweg reed. viel plotseling een persoon, die naast den koetsier geze ten was, van den bok en kwam voor een der wielen van den wagen terecht. Geluk kig kon het paard nog tijdig tot stilstand worden gebracht, zoodat R. uit Heemstede, met eenige schaafwonden en den 6chrik vrij kwam. Geboren: Jacobus Petrua Franciscus. z. van A. J. Haevrkort en Ohr. M. F. v. d. Voort. Maria Sophia, d. van Th. H. de Vroomen en S. J. Zandbergen. Ger- rit an, zoon van M. H. Jansen en A. H. C. v. d. Gevel. Pieter Anthony, z. van W. J. Oudshoorn en J. de Ligny. Helena Cafcharina, d. van A. P. C. Papofc en M. M. Schavenmaker. Ohristiaan Joannes, z van P. Does en P. M. Sikking. Johanna Margaretha, d. van C. Bartel s en P. Plas- meyer. Joannes Bernard us Jozef, z. van S. W. Hogen boom en A. M. Th. de Vetten. Gehuwd: J. Boot 27 j. jm.m. en N. Ramp j.d. 21 j. A. G. Bakker j.m. 25 j. en M. W. A. Drabbe j.d. 23 j. Overleden: Jacoba Maria van der Drift 4 weken. W. O. Breuninghoff 49 j. J. G. Kerkvliet 56 j. VOORHOUT Geitenfokkerij. Deze vereeniging Is in vergadering bijeen geroepen op Vrijdag 28 April, des avonds 8 uur in het parochiehuis alhier. Deze zeer belangrijke vergadering, waar ook een verrassing aan verbonden zal zijn, is ook toegankelijk voor niet-leden geitenhouders, en bovendien voor hen, die tot een ander Kerkgenootschap behooren. De verrassing is bestemd voor alle aanwezigen. Daarom allen present op dien avond. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Kiesoereeniging. Voor de R.K. Kiesver- eeniging „Recht en Orde" trad gisteravond als spreker op de heer H. E. v. d. Brule. De zaal der St. Josephvereeniging was tot in hare uiterste hoeken gevuld en vele belang stellenden moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. Spr. behandelde het onder werp: hoe en waarom zal ik morgen stemmen. De vergadering had een zeer enthousiast ver loop. Met het zingen van het lied: „Aan U, o Koning der eeuwen", werd deze avond be sloten. Mariaoereeniging. De Mariavereeniging zal Maandag en' Dinsdag 1 en 2 Mei een uit voering geven ten bate van het R.K. plaatse lijk crisis-comité. Opgevoerd zal worden het treurspel in 3 bedrijven, Philomena en tooneel triomph, kluchtspel in twee bedrijven, Waar bij een vorige uitvoering dit dames-tooDeel zulk een groot succes bad te boeken, mag ook thans wel worden verwacht, dat velen van het mooie spel dezer dilettanten zullen willen genieten. De entrée-prijs is zoo laag gesteld, dat dit voor slechts weinigen een beletsel zal zijn om thuis te blijven. Kalkoerbod. Niettegenstaande het kalk- verbod werd door eenige personen van de S. D.A.P. in den afgeloopen nacht dit verbod overtreden. Tegen de overtreders werd pro ces-verbaal opgemaakt en de emmer met kalk enz. in beslag genomen. BODEGRAVEN Emmabloemcollecte. De Emmabloem- collecte heeft in de beide gemeenten opge bracht 286.35, namelijk in Bodegraven 258.05 en in Zwammerdam f 28.30. Een verbluffende opbrengst! Ongeveer 40 meer dan in 1932. Herijk. De herijk van maten en gewich ten zal in deze gemeente plaats hebben van 412 Mei. Sport. Aan den 30 K.M. wandeltocht, ge organiseerd door de Rotterdamsche Wandel- sportvereeniging, hebben deelgenomen de hee- ren B. Rietveld, C. de Groot, Nic. van Leeu wen, E. Driehuis, alle leden van E.S.T.O. Allen hebben den tocht volbracht en ont vingen de herinneringsmedaille. NIEUWVEEN. Volkstelling. Kerkelijke gezindten volgens de volkstelling 1930: Roomsch Ka tholiek 354* mannen, 336 vrouwen; Ned. Hervormd 336 m., 336 vr.; Remonstrant 1 m., lvr.; Ohr. Gereformeerd 2 m., 8 vr.; Doopsgezind 4 m„ 4 vr.; Evang. Lutersch 4 m., 8 vr.; Geref. Kerken 114 m., 127 vr.j Oud Bissch. Gier. of Oud-Roomsoh 2 m.; Port. Isreliet lm.; Andere godsd. 3 im, 9 vr.; geen godsd. 33 m., 21 vr. Herbenoeming Burgemeester. Bij K. B. is de edelachtbare heer J. W. Geesink herbenoemd tot burgemeester onzer ge meente. LEIDERDORP Coop. Boerenleenbank. Vrijdagavond hield de Coop. Boerenleenbank alhier haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer J. de Graaf. Na opening der vergadering door den voor zitter en lezing der notulen, brengt de kas sier verslag uit over het afgeloopen jaar, waaruit wij het volgende vermelden: per 31 December 1932 bedroeg het bedrag der spaar gelden 241.318. Aan voorschotten werd afge lost 4847. In totaal stond aan voorschotten uit een bedrag van f 53.081. Door de rekening- courant-houders werd in 1932 opgenoipen '95.160, en gestort 81.763. Aan rente werd in deze afdeeling ontvangen 12.434 en taald 299. Na aftrek van onkosten en af schrijvingen resteert een winst van f 1505.33, welk bedrag toegevoegd wordt aan het reser vefonds, waarna deze rekening een bedrag van 23.489 vertoont. Na goedkeuring der rekening en balans wordt overgegaan tot verkiezing van een lid van den Raad van Toezicht en van het Be stuur. De aftredenden, de beeren J. Rijnsbur ger en A. Rijnsburger P.zn., worden herkozen. Bij de rondvraag werd nog een en ander besproken, waarna de voorzitter de vergade ring sluit. WOERDEN Personalia. De heer J. den Butter alhier behaalde het diploma voor adspirant-inzpec- teur van politie. RECHTZAKEN voorbij reed. De verdachte beweerde juist het tegenovergestelde. Wel terdege kwam er van de andere lijde een auto, waarop de president hem dan mededeelde, dat hij dan juist had moeten stoppen. De officier van Justitie achtte hetgeen verdachte fcenlaste wordt gelegd volkomen bewezen door de verklaringen van de ver schillende getuigen. Spr. requireerde schul digverklaring van de verdachte en eieehte 2 maanden gev.straf en ontzegging om mo torrijtuigen te besturen voor den tijd van 1 De 26~jarige chauffeur J. B. te Ket- ij k aan den Rijn beeft zich voor de Haagsche Rechtbank te verantwoorden ge had ter aake van overtreding van art. 307 W. v. S. Volgens de dagvaarding sou hij op 33 Juli van het vorig jaar als autobe stuurder hoogst roekeloos, onachtzaam en onvoorzichtig heben gereden op den Rijks straatweg te Wassenaar, door een voor hem uitrijdende auto in te halen op zoo danige wijze dat hij deze auto aanreed, tengevolge waarvan dit voertuig tegen een langs den weg staanden boom opbotste waardoor een der inzittenden, Mevrouw V. (©boren 8. zoodanig werd verwond, dat zij tort daarop aan d ebekomen verwondin gen overleed. Na getuigenverhoor vorderde hot O.M„ dat constateerde, dat nit de verklaringen van ooggetuigen was komen vaBfc te staan, dat B. voor de gevolgen van deze aanrij ding aansprakelijk moet worden gesteld, tegen verdachte twee maanden gevangenis straf met intrekking van het rijbewijs voor den tijd van één jaar. Mr. Spreij, als verdediger pleitend, be toogde, dat niet is komen vast te staan dat B. roekeloos zou hebben gereden en dat het ongeval te wijten is aan van zijn wil onafhankelijke oorzaken. Mitsdien vroeg pleiter vrijspraak. Vonnis 9 Mei a.s. LETTEREN EN KUNST HAAGSCHE RECHTBANK. Aanrijding op den Leidschen weg. In de gisterenmiddag gehouden zitting weid de zaak verder voortgezet tegen den 31-jarigen chauffeur J. B. uit Katwijk-Bin- nen, die reeds op 2 Februari terecht heeft gestaan wegens het veroorzaken van dood door schuld. Verdachte werd bij dagvaar ding tenlaste gelegd, dat hij te Wasse naar op of omstreeks 23 Juli van het rige jaar des ochtends om kwart voor twaalf op den voor het openbaar verkeer openstaanden rijweg, don Rijkestraatweg, met een door hem bestuurde vrachtauto uit de richting van Leiden rijdende, bij het in halen en passeeren van een op dien weg voor hem uitrijdende auto, hoogst roeke loos, onvoorzichtig, onoordeelkundig en hoogst onhandig heeft gereden, tengevolge van welk rijden hij deze laatste auto heeft aangereden, althans een aanrijding tus- schen die auto en die andere auto heeft plaats gehad, met het gevolg dat Rosa lia Alida Wilhelmiua Scholte, echtgenoot© van Cornelis Verboon, die in de laatste auto was gezeten, zoodanig lichamelijk let sel heeft gekregen, dat zij aan de gevolgen nog dienzelfden dag is overleden. Als getuige werd gehoord de automon teur W. J. H. uit den Haag, die verklaarde, dat bij het passeeren van de beide autos, geen tegenligger te zien wa6. In dienzelfden geest verklaarde eveneens de agent van politie H. J. V-, die juist daar ter plaatse Tooneel-Opera. Dramatische kroniek door A. L. G. M. van Oorschot. De Zuid-Limburger Kerkrade. De Limburgsche journalist A. L. G. M. van Oorschot, hoofdredacteur van „De Zuid-Limburger", heeft in zijn blad een be langrijke serie artikelen geschreven over tooneel en opera, een dramatische kro niek, die, tezamen een waardevol docu ment vormend, nn ook in boekvorm ver schenen zijn. Deze gebundelde artikelen zijn een be langrijk boek geworden, dat velen een ongekenden blik zal verschaffen in de we reld van tooneel en opera. Want de schrij ver heeft zich, gezien de geweldige hoe veelheid tooneel- en oepra-litteratuur in zijn boek aangehaald, de moeite getroost zijn stof grondig en degelijk t© bestudee- ren, waarbij de rijke ervaring, die hij als journalist-tooneelcriticus in vele jaren de gelegenheid had op te doen, hem uitste kend van pas kwam- Het blijkt dan ook overduidelijk, als men deze dramatische kroniek leest, dat hier een deskundige aan 't woord is, die maar niet wat vluchtige krantenartikelen heeft geschreven, of andoren heeft nage praat, In dit boek worden tooneel opera ontleed op hun artistieke en voor al ook op bun moreele waarde. Dit getuigt reeds de inleiding van het boek, waar de schrijver zegt: „Door de dramatische wisselwerking van de drie elementen: verstand, wil en liefde, zal de scheppende kunstenaar ook verder moeten afleiden van de on-christe- lijke tooneelproducten en den mensch bij 'oortduring adelen in een kunstgenieting, ideëel in bet eeuwige boek van 's werelds schouwtooneel." Aan deze richtlijnen houdt de schrijver zich vast, en hij betoogt dit niet op min of meer religieuze of confessioneele gTon- den, neen, de waarheid en het bestaan: recht van dit grondprincipe bewijst hij voortdurend nit de wezens-elementen van tooneel en opera zelf. De schrijver behandelt in zijn boek de dramatiscghe kunst van Therpis Shakespeare, het treurspel, met al zijn uitingen tot moraliteiten en mirakelspo len toe om weer wat uitvoeriger te zijn bij het moderne drama. Zeer uitvoerig wordt het Nederlandsch tooneel besproken vanaf de rederijkers der 14e eeuw langs het bloeitijdperk in de 17e eeuw en den vervaltijd tot Vondel. Totdat in de 19de eeuw de reactie komt. Van het naturalistische tooneel komt men tot het expressionistische. Ook hier werkt de geest der taohtigers, „de allerindividueelste expressie van de al- ler-individueelste emotie". De litteratuur van dien tijd tot op den dag van heden wordt met name genoemd, de ontwikke ling wordt aangetoond in de meest her- vorragende stukken en sohrijvers. Dan be handelt spr. nog het tooneel in Europa, speciaal dat van Frankrijk, Duitschland Engeland, Spanje en Italië, waarna het hoofdstuk over de opera, de ontwikkeling hiervan opdezelfde wijze aantoont tot op den dag van heden, als Kurt Joos met zijn „Der Grüne Tisch" ten tooneol komt,. Het modern Katholieke Tooneel geeft een aparte beschouwing over zuiver ka tholieke tooneelwerken ze,lfs het pas ver schenen „De Christofoor" van Pater Scheurs, wordt genoemd en ten slotte wordt ook het leekenspel, waaronder de Graalspelen met kennis van zaken be handeld. Aan 't einde vinden wij nog een zeer lezenswaardig hoofdstuk over de perscrifciek, waarover de schrijver eenige behartenswaardige en gezonde waarheden zegt. Een lijst van tooneelstukken, opera's en operettes verhoogen nog de practiscbe waarde van dit boek, dat wij gaarne in veler handen zouden zien. Dit toch zou voor ons kranke tooneel een goed geneesmiddel blijken te zijn. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste weg per rij wiel van Oude Wetering naar Hilversum. Hoe- vee!" K.M.7 Antwoord: Oude wetering, Nicuwveen, Mijdrecht, Wilms, Nieuwe Ter At, Loenen. Oud-Looadrechl, Hilversum, Afstand ptm. 40 K-M. Vraag: Welke is de korste weg per fiets ven Roelofarendsveen naar Schiedam en hoe- el K.M.? Antwoord: Roelofarendsveen, Hoogmade, Leiderdorp, Zoeterwoude, Zoeternieer, Zeg waard, Berke] en Rodenrijs, Overschie, Schie dam. Afstand 45 K.M. Vraag: Welke is de kortste cn beste weg per fiets van Noordwijk naar 's Hertogenboech en hoeveel K.M.? Moet men hierbij nog ponten en tollen pas seeren en wat zijn de kosten hiervan? Heeft men hiervoor nog een wegen- of rij- wielkaert noodig? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Alphen a. d. Rijn, Woerden, Utrecht, Houten. Schalk- wij-k, Culemborg, Geldermalsen, Meteren, Waardenburg, Zalt Bommel, Hedel, Meerwijk, Den Bos. Afstand 100 K.B. Overvaren te Culemborg: f 0.25 per auto, 0.03 per persoon. Te Tuil naar Zalt Bom mel: 0.40 per auto, f 0.04 per persoon. Hedel heeft een schipbrug. In Brabant heeft u op de Provinciale wegen een rijwielkaart noodig. Deze kunt u gratis een der belastingkantoren halen. Vraag: Ik heb in ralfn tuin een stamroos staan, waarvan de stengels en bladeren geheel zijn omgekruld. Wat is hiervan de oorzaak i wat is er aan te doen. Van een van de Hortesia's zijn de meeste bladeren aangevroren (zwart geworden). Is dit nog nadeelig voor den verderen groei en bloei? De plant is ruim 5 jaar oud. Antwoord. Uit het toegezonden takje van uw stamroos, is niet veel op te maken, bet is niet onmogelijk, dat het van nachtvor sten heeft geleden, daar door het zachte weer in Maart de rozen vroeg uitliepen. Probeer hen opnieuw nog wat in te snoeien, vooral dood hout tot op het groene hout wegsnoeien. Denk vooral bij rozen aan goede bemesting (liefst koemest). Een hortensia welke van nachtvorsten heeft geleden, groeit nog wel door, en indien de bloemknoppen niet hebben geleden, wordt zoo'n plant nog wel mooi, aangevroren blade ren vallen vanzelf af. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (uitr.) vertr. 25 April van Algiers. TA J ANDOEN (thuisr.) pass. 24 April Gibraltar. KON. H0LL. LLOYD. ENTRERIOS (uitr.) vertr. 22 April van Florinnopolis. ZEELANDIA (thuisr.) vertr. 24 April van Santos. KON. NED ST00MB MIJ. AURORA arr. 25 April va4n Palermo te Almeria. BAARN (thuisr.) vertr. 22 April van Chanaral naar Mollendo. BERENICE arr. 25 April van Oran te Palermo. BOSKOOP (thuisr.) 24 April op 100 mijl W. van Fastnet. CERES (uitr.) arr. 23 April te San Juan DEUCALION vertr. 24 April van Bar celona naar Genua. GANYMEDES arr. 24 April van Stam- boul te CavalLa. HERCULES vertr. 22 April van Puer to Barrios naar San Pedro de Macoris. MEROPE vertr. 24 April van Bari n. Catania. ORION vertr. 24 April van Tunis naar Malta. STUYVESANT vertr. 25 April van Am sterdam naar West-Indië. TITUS vertr. 25 April van Varna naar Constanza. TRAJANUS vertr. 23 April van Limmi naar Malta. VULLAjNUS vertr. 25 April van Candia naar Rethymno. HOLLAND-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN vertr. 25 April van Amsterdam naar Hamburg. MEL1SKERK (thuisr.) wordt 25 April te Genua verwacht. NIEUWKERK (uitr.) wordt 27 April te Kaapstad verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. ALPHERAT (uitr.) pass. 23 April te Ouessant. JAVA-NEW YORK LIJN. SIMALOER, New York—Java, vertr. 26 April van Djoddah. ROTTERDAMSCHE LLOYD. KOTA BABOE (thuisr.) pass. 25 ApriJ Pantellaria. SIBAJAK (thuisr.) vertr. 25 April vaj» Marseille nam. 3 uur. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. MYRMIDON, AmsterdamBatavia are. 25 April te Port Said. DARDANUS, Batavia-Liverpool ver. trok 22 April van Genua. DOLIUS, Liverpool-Japan arr. via Rot» terdam 23 April te Newport. PROMETHEUS, Java-Amsterdam past 24 April Gibraltar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7