WOENSDAG 26 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BUITENLAND ONTWAPENING. GENEVE WEER AAN T WERK. Een weinig belovend begin. De hoofdcommissie der ontwapenings conferentie heeft gistermiddag in een openbare zitting haar werkzaamheden her vat. Onderwerp dor besprekingen vormde het plan der Engelsche regeering dat voor Pa- schen door Mac Donaid werd ingediend. De zitting liet geen veel belovende in druk achter. Do hoop. dat de Paaschva- cantie benut zou worden om door diploma tieke besprekingen de ontwapening een stap verder te brengen, is niet in vervul ling gegaan. Begonnen word met de bespreking vol gens artikelen van het Engelsohe ontwerp- conventie. Al.ereerst motiveerden verschil lende gedelegeerden, die amendementen of aanvullende voorstellen met betrekking tot het veiligheidshoofdstuk van het Engelsche ontwerp hebben ingediend, deze voorstel len. Politieke beteekenis hebben de voorstel len der Poolsche en der Franscbe delega tie. Terwijl de Poolsche voorstellen ten doel hadden, den vo.kenbond in het door Engeland aanbevolen consultatieve pact vaster in te scha kelen, trachtte de Fran scbe delegatie ook hier weer bij de behan deling van het veiligheidsprobleem het pact van wederzijdsche hulpver eening der Europeesche landen in te lasschen. Onderstaatssecretaris Eden, de Britsche vertegenwoordiger, bepaalde in een korte interpellatie zijn standpunt ten opzichte van de tot dusver ingediende voorstellen. Uit zijn verklaringen bleek, dat Enge. and er naar streeft, onder kleinere concessies de Engelsche voorstellen in hun oorspron kelijke vorm te behouden. Voorzitter Henderson sloot de zitting van gisteren met een oproep aan de com missie. om sneller werk te verrichten, op dat binnen twee maanden een ontwape ningsconventie kan worden gereed ge maakt. Hij kondigde aan, dat hij ter be spoediging van de werkzaamheden trach ten za., reeds Jn de zitting van Woensdag over het eerste deel van het Engelsche ontwerp betreffende de veiligheidspolitiek te laten stemmen. DUITSCHLAND DE DAG VAN HEN DUITSCHEN ARBEID. Reusachtig vuurwerk. Op 1 Mei zal een ontzaglijk vuurwerk worden afgestoken op het Tempelhofer Feld. De stukken vuurwerk zullen ruim 400 M. lang zijn. Meer dan 50 pyróteohnici zullen het vuurwerk bedienen. Bij het begin van het vuurwerk zal een uit vele honderden raketten gevormde vuurwand opstijgen, in aansluiting waarop in reusachtige letters de woorden „Dag van den Duifcschen Arbeid" zullen ont branden, waarboven twee ineengeslagen handen. Dit beeld zal worden omlijst door duizenden bloemen van vuur. Tegelijkertijd zal de kunstvlieger Kern boven het terrein „vuurspelen" uitvoeren. Daarop zuilen dan 700 bommen van het zwaarste en grootste kaliber, tezamen met honderden kleinere stukken vuurwerk, worden afgestoken. Daarna zal uit een hoogte van 10 M. een zilveren waterval vanlicht neerdalen we derom gevolgd door honderden bommen, waarop tob slot duizenden „kanonschoten*' zuhen volgen. De leiding van dit vuurwerk berust bij de Berlijnsche „Kunstfeuerwerke". Alle vuurwerkfirma's zullen er overigens aan medewerken. De kosten van deze vuurfees- telijkheid worden bestreden met de op brengst der toegangsbewijzen voor de tri bunes. De „Graf Zeppelin" doet ook mee. Gemeld wordt dat het luchtschip „Graf Zeppelin'*, voordat het dit jaar zijn eerste vlucht naar Zuid-Amerika onderneemt. Maandag a.s., op den feestdag van den na- tionalen arbeid, een groote vlucht over Duitschland zal maken. De vlucht gaat van Friedrichshaven uit langs den Rijn over Koblenz, Bonn, Keulen. Essen, Dortmund, Bremen, Hamburg, Berlijn en weer terug. DE GEARRESTEERDE INDIëR. Een kleinzoon van Tagore. De Indiër, dio eergisteren te Rimsting, een plaatsje aan de grens tusschen Bei eren en Tirol werd gearresteerd, onder verdenking een aanslag beraamd te heb ben op rijkskanselier Hitler, is volgens een mededeeling der politie aan United Press gebleken een kleinzoon te zijn van den be kenden Indischen dichter, Rabindranath Tagore. De gearresteerde, Slumjandranat Tagore geheeten. werd aangehouden, toen hij per auto de grens wilde oversteken. In zijn wagen vond men een groote hoeveel heid opruiende lectuur en tevens documen ten, die de aanslag-plannen aan het licht brachten. SPANJE DE OVERWINNING DER OPPOSITIE. Verschuiving naar recht bevestigd. Het eindresultaat der Spaansche ver kiezingen voor de gemeenteraden blijkt niets te veranderen aan het reeds beken de feit, dat de regeenngspartijen een ne derlaag geleden hebben. Zij behaalden slechts 5.048 zetels, tegen de oppositie 9.717. Bovendien hebben de communisten nog 26, de syndicalisten 58 en de partijloozen 1.159 zetels behaald. De stroommg naar rechts, die zioh in zoovele landen afteekent, is ook in Spanje niet uitgebleven. De jongste gemeente raadsverkiezingen hadden, evenals die van 1031, een inzet, die ver uitging boven de plaatselijke beteekenis. Ging het toen om monarchie of republiek, thans was de vraag: koerst Spanje naar rechts of naar links? En het antwoord is duidelijk en af doende: Spanje koerst naar rechts. De kiezers hebben zich uitgesproken tegen het Spaansche „cartel de6 gauches", de regeerings-coalitie van sociaal-democra ten met radicaal-socialisten en links-re- publiekeinen, en hun vertrouwen gegeven aan de republikeinen van rechts en het centrum. De groepen om Lerroux en Mi guel Maura, die nog bij de Cortes-verkie- zing niet meer werden dan een tamelijk sterke oppositie, hebben thans de meer derheid veroverd in het land. Het lijkt uitgesloten, dat deze omme zwaai slechts in de gemeenteraden tot uiting zal komen. Reeds een k'ein jaar ge leden was er sprake van, dat de socialisten zouden verdwijnen uit de huidige coalitie- regeering en zouden worden vervangen door de zeer gematigde radicalen van Ler roux. Thans ziet het er naar uit, dat die vervanging weldra een feit zal zijn. CHINA STRIJD TEN NOORDEN VAN PEKING. Chineezen verliezen 1000 man. Volgens berichten uit Chineesche bron moeten er hevige gevechten worden gele verd ten Noorden van Peking tusschen Sjisja en Koepeikou, waar de Japanners het offensief hebben geopend tegen drie divisies der gerege de Nanking-troepen. Een Japansch luchteskader heeft op Sjisja bommen laten vallen, ten gevolge waarvan verwoestingen werden aangericht. De Chineezen boden hardnekkigen te genstand; him verliezen bedroegen 1000 man. Het lijden der missionarissen. Chineesche bandieten hebben een aan tal Deenscbe missionarissen verdreven van een landbouwproefstation nabij An- toeng, waar zij vele jaren werkzaam waren geweest en de boeren hadden onderricht in moderne landbouwmethoden- Zaterdag j.L deden de bandieten een in val en ontvoerden twee werklieden, die bij een poging tot ontsnapping werden neer geschoten. Een tweede aanval der ban dieten op de boerderij werd afgeslagen, waarna de missionarissen besloten zich in veiligheid te brengen en de boerderij te verlaten. AMERIKA DE MONETAIRE MAATREGELEN. Dollar en pond worden nog niet gestabiliseerd. Roosevelt en MacDon&ld zijn overeen gekomen, dat het pond sterling noch de dollar gestabiliseerd kan worden voordat de economische wereldconferentie heeft plaate gehad. In de eerste plaats moet het standpunt der andere aan de conferentie deelnemende landen in aanmerking wor den genomen, en ten tweede zullen er nog wel enkele weken moeten verstrijken alvo rens duidelijk blijkt, op welk niveau de dol lar in overeenstemming met de economi sche omstandigheden zal blijven rusten. Eerst daarna kan aan stabilisatie gedacht worden. Tooh wordt in financieele kringen de we dorinstelling van een vaste relatie tusschen dollar en pond noodzakelijk geacht als al lereerste verei6chte voor een tariefsverla ging en een stimulans voor den handel. Roosevelt en MacDonald hebben vooral grondige besprekingen gevoerd over de po litieke stabiliteit in zake de ontwapenings kwestie, die Zondag in den breede werd bo- handeld. De Maandag daarop werd geheel in beslag genomen door onderwerpen op economisch en financieel gebied. Ten aanzien van het vraagstuk der oor- logsschulden wordt algemeen het stilzwij gen bewaard. Zulks wordt als een succes van Ame'rikaansche zijde beschouwd, aan gezien men er daar steeds op uit was de kwestie der oorlogsschulden afgezonderd te houden van de overige problemen. Canada wijzigt goudpolitiek. De Canadeesche minister van Financiën E. N. Rhodes, maakte Maandagmiddag be kend, dat de Canadeesche regeering de uit betaling in goud van bankbiljetten heeft gestaakt. De maatregel is afgekondigd in den vorm van een „order in council", krach tens een reeds in de eerste zitting van dit jaar van het parlement aangenomen wet, waarbij de regeering machtiging kreeg tot het nemen van zulk een maatregeL Canada had de inwisselbaarheid van bil jetten in goud op 1 Juli 1925 hervat na 3e inwisselbaarheid tijdens den oorlog te heb ben opgeschort. De vraag ie gesteld of Canada door de jing6te wijziging in zijn geldpolitiek den gouden standaard heeft prijsgegeven. De meeningen dienaangaande zijn nog verdeeld. In Canada zelf bestaat algemeen de indruk, dat de goudpolitiek van Cana da in wezen geen wijziging heeft onder gaan. Sinds October 1931 was namelijk reeds de uitvoer van goud uit Canada, be halve op speciale vergunningen, verboden. Ook van de zijde der Canadeesche lega tie te Washington wordt verklaard, dat de internationale waarde van den Cana- deeschen dollar niet zal worden aange tast door de maatregelen, die de Canadee sche regeering Maandag heeft genomen. Op de vraag, of Canada tbnas beschouwd moet worden als den gouden standaard te hebben losgelaten, antwoordde een voor aanstaand lid van de legatie: „Het hangt er van af wat u bedoelt met den gouden standaard loslaten. Canada beeft op den uitvoer van goud reeds langer dan twee jaar toezicht uitgeoefend". Daarentegen wordt uit New York gemeld, dat in bankkringen aldaar wel degelijk de opvatting bestaat, dat Canada den gou den standaard heeft losgelaten en wel ten einde den Oanadeeschen dollar los te ma ken van den Amerikaanscben dollar en te koppelen aan het pond sterling. Frankrijk handhaaft gouden standaard. De Franscbe ministerraad beeft gister morgen onbewimpeld de beslissing be krachtigd van den kabinetsraad, volgens welke Frankrijk niet den gouden standaard zal prüs geven en zal voortgaan de andere naties te stuwen in de richting van een algemeene stabilisatie de* valuta. Zwitserland volgt Frankrijks voorbeeld. De Zwitsersohe bondsraad ie van mee ning, dat het verlaten van den gouden standaard door de Vereenigde Staten geen aanleiding geeft wijzigingen in het Zwit sersohe monetaire stelsel aan te brengen en besluit, dat er geen reden aanwezig is, den gouden standaard te verlaten. JBUITENL. BERICHTEN DE AARDBEVING OP K0S. Reeds 74 dooden. Voor zoover men tot dusver heeft kun nen nagaan, zijn bij de aardbeving, die het eiland Kos in de Aegeïsche Zee heeft ge teisterd, 74 personen om het leven geko men en 400 gewond. DE ..IJS-PRIESTER" WEER OP EXPEDITIE. Volgens bericht uit Washington zal de bekende ontdekkingsreiziger en geleerde dr. Berhard Hubbard S.J., professor aan de universiteit xan Santa Clara, die van wege zijn befaamde expedities in de Pool streken de .IJs-priester" genoemd wordt, binnen enkele weken voor de zevende maal naar Alaska vertrekken. Hij is voor nemens, in den krater van den Mount Veniaminof te dalen voor het doen van geologische waarnemingen. TOERISTENREIS PER TREIN. Een Britsche spoorwegmaatschappij, de London and North Eastren Railway Com pany, gaat naar het voorbeeld der stoom vaartmaatschappijen, toeristenreizen or- ganiseeren. Van 17 tot 23 Juni zal er een „cruising train" Ioopen, die ruim 3000 K.M. zal afleggen door het mooiste ge deelte van Engeland en Schotland. Deze trein zal uitsluitend bestaan uit le klas-rijtuigen, zoowel voor reizen overdag als voor reizen 's nachts ingericht. Om de reis zoo geriefelijk mogelijk te maken zal het aantal passagiers tot 60 beperkt wor den. Elke passagiers krijgt een genum merde en gereserveerde plaats in de res tauratie-rijtuigen en een eigen slaapver trek in de slaapwagens; de maaltijden worden in de restauratierijtuigen opge diend, behalve de och tend thee, die in de slaapwagens wordt geserveerd. Er komen een rooksalon, een schrijfsa- lon, een damessalon, douchebaden, een kansalon en een boudoir. Tot het treinpersoneel behooren ook kamermeisjes. EEN OORLOGSSCHIP KON ER IN DRIJVEN. Op den eersten dag van de opheffing van het drankverbod in de V. S. zijn 11/2 millioen vaten bier verkocht. Op den eersten dag dat de verkoop van bier in de Vereenigde Staten wettelijk was toegestaan, is zooveel bier gebruikt, dat er gemakkelijk een oorlogsschip in had kunnen drijven. Do brouwerijen hadden natuurlijk gerekend op zulk een groote vraag en in de eerste 24 uur werden niet minder dan 1 a 11/2 millioen vaten aan dorstige Amerikanen verkocht Van de ongeveer 120 millioen zielen tel lende bevolking der Vereenigde Staten konden 70 millioen op den eersten dag van de opheffing van het drankverbod bier koopen. De overige 50 millioen Ame rikanen wonen in staten, waar het drank verbod eerst nog door de plaatselijke auto riteiten van den staat moet worden opge heven- De fiscus vaart wel bij den verkoop van bierreeds zijn honderdduizenden dollars in de staatskas gevloeid. In den staat Milwaukee is de vraag naar bier zoo gToot, dat de brouwerijen met hun leve ranties ver ten achter zijn. De redactie van de „Brewery Age" heeft verklaard, dat, als de vraag naar bier in denzelfden omvang blijft voortduren, er spoedig een tekort aan bier zal Zijn. Droogte en vorst in Frankrijk. In het grootste gedeelte van Frankrijk heeft het sinds 33 dagen niet meer gere gend en in vele plaatsen ondervindt men moeilijkheden met de watervoorziening. In midden- en Oost-Frankrijk heeft de vorst veel schade toegebracht aan de te veld staande gewassen en boomen, vooral aan de vruchtboomen en wijnstokken. LAND- EN TUINBOUW NEDERLAND OP DE INTERNATIONALE BLOEMEN TENTOONSTELLING TE GENT. Een buitengewoon geslaagde inzending. —Vleiende beoor deelingen. Bekroonde Ne- derlandsche tuinbouwers. Onze correspondent te Brussel meldt one: Het verdient hier te worden herhaald, Nederland is op de 20ste Internationale Tuinbouwtentoonstelling welke tot 30 de zer, in het Feestpaleis van het Stadspark, te Gent, gehouden, schitterend voor den dag gekomen. De prachtige partijen rozen, azalea's, narcissen, rhododendrons en se ringen, ingezonden door het oentraal comi té voor Bloembollencultuur, den Aalsmeer- sohen Tuinbouwbond en diverse firma's uit Boskoop, Leiden, Aalsmeer, Moordrecht, Haarlem, alsmede in de omstreken van Gent zelf gevestigde Nederlandsohe bloe misten, mochten, al dadelijk bij de opening van de „Floralies", ook dank zij de keu rige schikking, de algemeene bewondering wegdragen. Prins Leopold en prinses Astrid, die Za terdagochtend. tijden® de inauguratieplech tigheid, het eerst in de Nederlandsche af- deeling kwamen, spaarden den exposan ten hunne lófbetuigingen niet en ook Hr. Ms. gezant, ihr O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, bij de opening aanwezig, werd door vele Belgische en buitenlandsohe auto riteiten, met bet succes van deze afdeeling die den Nederlandschen tuinbouw alle eer aandoet, gelukgewenscht. Gok gisteren was de overgroots meerder heid der tienduizenden bezoekers te oor- deelen naar de gesprekken welke men af cn toe kon oovantren, buitengewoon ingenomen met de Nederlandsche inzending die de andere bnitenlandsche afdeelingen: de Franscbe zoowel als de Ttaliaansche en de Engelsohe, zonder twijfel in de schaduw stelt. Zoowel het eere-oomité, voorgezeten door minister Verschuur, jhr. van Nispen tot Sevenaer. gezant der Nederlanden te Brussel en Oh. Maskens. gezant van België te 's-Gravenhage, met de leden: ir. R. P. Bonthuis. E. H. Krela-ge. jhr. Th. J. Mans- holt. J. Schoenmakers en jhr. J. van Vre- denbnrch. Nederlandscb riikstandbouwoon- sulent, in België, als het uitvoerend comité, onder voorzitterschap van J. O. M. Men- sing, met jhr. dr. J. C. Mollerus als secre taris, bijgestaan door tuinbouwarcbitect C. Thim, het comité van Boskoop: voorzit ter J. Rosbergen, secretaris P. Koster Hzn., het comité van Aalsmeer: voorzitter G. Oud. secretarie C J. Augustijn en het co mité van de bloembollenstreek met Tom M. H. van Waver en als voorzitter en J. Voors als secretaris, verdienen allen lof voor de te Gent geleverde prestatie. Nog zijn alle, door de jury der Floralies 1933. na vaak langdurige en lastige be raadslaging toegekende prijzen, niet be kend. Wel eohter kunnen reeds de volgen de prijzen, die Nederlandschen tuinbou wer® ten deel vielen, (de lijst is niet volle dig) worden vernoemd. Prijs van den Belgischen Bond van Aza leakweekers en Exporteurs, uitgeloofd voor de 100, in teelt en bloei, volmaaktste Aza lea Indica-planten: D. L. Ankersmit, te Melle-bij-Gent; wedstrijd no. 237: mooiste partij bloeiende vollegrondheesters: 2e prijs: P. C. Oosthoek Co, Boskoop; wed strijd 308: mooiste en grootste verzame ling Clineraria: le prijs, beker geschonken door graaf Goethals te Gent: J. C. Maarse, Aalsmeer. Dezelfde firma kreeg ook nog drie andere eerste prijzen namelijk voor de schoonste partij van 100 Cyclamen per- sicum en variëteiten (beker Delmotte), de schoonste partij van 50 Cyclamen persi- cum merkwaardig door teelt en bloei (be ker de Lanier) en de meeat gevarieerde verzameling van 25 Cyclamen, als mede een tweeden prijs voor de mooiste partij van 25 Cyclamen persicum in één enkele variëteit. Wedstrijd 497: mooiste partij van 30 nieuwe rhododendrons: le prijs: Koster Zoon, Boskoop; wedstrijd 501: mooiste partij van 25 goed bloeiende rhododendron" met witte bloemen: le prijs: aan dezelfde firma; wedstrijd 577: mooiste partij Buxus en Taxus van alle vormen en afmetingen: le prijs: Kroipbout Co., Boskoop; wed strijd 245averzameling der meest inte ressante nieuwe Polyantha-rozen der laat ste 5 jaren: le prijs: G. de Ruiter, Bos koop; 2e prijs: Ant. Kluis, Boskoop; wed strijd 483a: mooiste verzameling azalea- hybriden: le prijs: Koster en Zoon, Bos koop; wedstrijd 483b: Mooiste roode aza lea: le prijs: Koster en Zoon, Boskoop; 2e prijs: A. Kluis, Boskoop; 483c: De mooiste gele azalea: le prijs: L. J: Endtz en Co., Boskoop; 2e prijs: Koster en Zoon, Bos koop; wedstrijd 483d: De mooiste oranje azalea: le prijs: A. Kluis, Boskoop; 2e prijs: H. den Ouden, Boskoop; 483a: de mooiste rose azalea: le prijs: H. den Ouden. Boskoop; 2e prijs: L. J. Endtz eu Co., Boskoop; 483f: De mooiste gevlekte azalea: le prijs: Koster en Zoon, Boskoop; 483g: Verzameling azalea Mollis: le prijs Koster en Zoon; 490a: 12 azalea's Kaemp- feri: le prijs: J. Blauw en Co., Boskoop; 2e prijs: L. J. Erhdtz en Co., Boskoop; 497a: mooaste partij van 30 nieuwe rhodo dendrons tot 10 graden Celsius vorst kun nende verdragen: 2e prijs: Koster en Zoon, Boskoop; 497b: mooiste partij van 30 nieu we rhododendrons 15 graden vorst kunnen de verdragen: le prijs: idem; 497d: verza meling nieuwe rhododendrons in kleuren nog niet in den handel: le prijs: L. J. Endtz en Co„ 2e prijs: Koster en Zoon: 505a: Verzameling van 25 rhododendrons britannide, in struikvorm en op stam ge kweekt: le prijs: J. Blauw en Co„ Bos koop. Verder kreeg de Nederlandsche firma D.' L. Ankersmit, te Melle-Gent nog 5 eer ste prijzen voor de mooiste partij van 20 enkele Kentia's Forsteriana, een merk waardige verzameling Dicksonia Schiedel (Cibotium), de mooiste partij van 25 cli via's, een verzameling azalea indicia van alle grootten, op halven stam (gouden me daille) en de meest gevarieerde partij van 20 azalea's indioa, alsmede verscheidene tweede prijzen, terwijl de eveneens Neder landsche firma G. J. Bier en Zoon, te Melle- Gent, met 7 eerste prijzen, mooiste partij van 25 Pandamus Veitchi, mooiste partij van dichte Kentia's Forsteriana, verzame ling van 20 varens, be'hoorende tot dezelf de variëteit, de mooiste Ixora, de prachtig ste partij van 50 goed bloeiende azalea in- dica Vervaenoana Al ba, idem azalea indica Julius Rhoers, ibidem azalea indica Etoile de Belgique, werd vereerd, JS. R. Ort." ALS EEN BOER EEN NIEUW PAK MOET HEBBEN. De tcekenoar van de „Boerderij", geas sisteerd door den landbouwkundigen marktmedewerker, laat in het Paaschnma nier zien, wat een boer moet verkoopen bij wijze van voorbeeld wanneer hij zijn nieuwe „Paasohbeste pak" moet betalen ad 57.50. Daarvoor moet de man besteden de op brengst van: een schaap 5.50 een nuchter kalf 4.— twee biggen 10.50 6 oude kippen 3.60 6 oude eenden 3.60 500 eieren 6 100 liter melk 3 500 kg. aardappelen 5 een kar hooi Ir— 5000 kg. mangelwortelen 10.— Totaal 58.20 Als de kleermaker tenslotte het pak aan den boer overhandigt, zegt de laatste: „Je draagt het over één arm, maar i k heb er acht karreviocihten voor moeten verkoo pen".... KERKNIEUWS SINT LYDWINA'S VERHEERLIJKING Bedevaart van leden van den R. K. Vrouwenbond. Dc vierde novene-dag heeft een scherp re lief gekregen door de groote nationale bede vaart van ongeveer dertienhonderd leden van He R.K. Vrouwenbonden. Den geheelen och tend door trokken er groepjes dames van het station naar de Scbiedamsche hoofdkerk, dik wijls door een jongeman met een witten band om den arm als gids vergezeld. Er was ook een aantal Zeeuwschen gekomen, allen in den mooisten zwarten omslagdoek gehuld en een pas gestreken kantkap om het frissche ge zicht 's Morgens om elf nar droeg de zeere**w. hooggel, heer prof. dr. P. H. M. dc Jong uit Driebergen, geestelijk adviseur der Federatie van R.K. Vrouwenbonden, een plechtige H. Mis voor deze pelgrims op. Hem assisteerden de kapelaans der St Llduina-kerk de weleerw, heeren A. J. M. Postma en C, M. M. Hijgeman De groote kleurige federatie-vlag boog zich over het priesterkoor en wel een honderd bruidjes, allen een blanke bloem in de hand, luisterden de plechtigheid op. Zeer gaaf klonk de zang van Broeder Paduano's jongenskoor door de stampvolle kerk; het voerde de missa ter eere van St. Franciscus van Assisië, een compositie van Jos. de Klerk, uit, 's Middags om twee uur was er Lof met processie en de offering der feestkaars. Boven dien stelde de zeereerw. heer Th. van Noord, pastoor te Langendijk, Lydwina op welspre kende wijze aan de vrouwen ten voorbeeld. In twee gedeelten woonde men de lezing van prof. Steger en de mimische tableaux van Frank Luns bij. „Msbd* Pater dr. L. Bender O.P. Pater dr. L. Bender O.P., is door den Hoogeerw. Generaal der Dominioaner- Orde benoemd tot professor in de juridi sche faculteit van het Angelicum te Rome. La October zal pater Bender zich naar Rome begeven, om Zijn ambt te aanvaar den. Tot zijn opvolger in 't Albertinnm te Nijmegen is benoemd pater lector Angelus Vismans O.P. Benoemingen in het Aartsbidom. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Utrecht (H. Ludger.) den zeereerw. heer W. H. G. van Allbach, en tot pastoor te Amgeren den wel eerw. heer P. J. Sips; heeft voorts be noemd tot pastoor der nieuw opgerichte parochie te Haalderen den weleerw. heer T. van der We ij. Congregatie der Zusters van Tilburg. In het gisteren onder voorzitterschap van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Hertogenbosch in het Moederhuis te Tilburg gehouden Generaal-Kapittel der Zusters van de Congregatie van O.L. Vrouw Moeder van Barmhartigheid had de kanonieke verkiezing plaats van het nieuwe hoofdbestuur. Gekozen werden Zr. Marie Leonie Ides, Algemeen OversteZr. M. Henricus de Wit, vicaresZr. M. Anny Albarda Jel- gersma 2e assistent; Zr. M. René Maria Rutten 3e assistent; Zr. M. Laurens Huinck 4e assistent en Zr. M. Marie An- toinet van Spaendonck, econoom.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6