Effectenkoersen WOENSDAG 26 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 NOOROEN. Het zilveren feest van de Kath. School. Dinsdag werd op feestelijke wijze her dacht bet zilveren bestaan op 1 dezer van de B.-K. school, tevens het zilveren hoofdschap van den heer N J. M. Klaus. Om 8 uur werd een plechtige H. Mis opge dragen tot dankbaarheid, waarbij cele- brans was de Hoogeerw. heer J. M. Hel legers, Deken te Alphen aan den Rijn, Diaken pastoor A. W. J. Lühn van Bode graven, sub-diaken missionaris J. Zuijder- vliet van deze parochie, cercmoniarius P. C. Groenendijk van Warmond. Behalve het onderwijzend personeel met alle schoolkinderen waren als genoodig- den daarbij tegenwoordig de leden van het sohool- en armbestuur, alsook van het Gemeentebestuur met hun dames. Op de St Franciscuszaal kwam ver volgens hetzelfde gezelschap weder bij een met nog de volgende pastoors uit de omgeving, de zeereerw. heeren F. J. van Nes uit Nieuwveen, H. P. A. van Dijk uit Nieuwkoop, J, van Kampenhout uit Meije- Zegveld. C. J. A. Borsboom uit Hoogrna- de, A. J. M. Hoogeveen uit Aarlander- veen en A. Hakkeling uit Reeuwijk, die allen hun belangstelling kwamen toonen. Onder leiding van onderwijzer van Koert zongen de kinderen allereerst een lied van welkom en hulde voor het hoofd. De pastoor van de parochie, de zeer eerw. heer W. J. J. A. Borsboom heette vervolgens alle aanwezigen welkom en wensebte op sympathieke wijze den heer Klaus geluk met dit mooie feest, hem dankend voor al hetgeen hij voor de Noordsche jeugd in deze 25 jaar deed hiermede was tevens een rij van sprekers geopend. De hoogeerw. Deken feliciteêrde kerkbestuur en parochie, den heer Klaus en de kinderen in een toespraak, die uit stekend verzorgd was en veel indruk maakte. Missionaris Zuijdervliet betrok in zijn toespraak op aangename wijze de nagedachtenis van wijlen pastoor Hama kers, den stichter van de school, die met niet meer dan 300.uit een collecte bij de eerste steenlegging niettemin den bouw aandurfde en met zooveel sucoes tot stand bracht, waarbij spreker tevens hulde brengt aan zijn oud-leermeester, den heer Klaus, die op tijd zijn gezag wist te hand haven en zich immer een zoo uitstekend onderwijzer toonde, mede om de liefde voor zijn taak en zijn leerlingen. Pastoor F. J. van Nes uit Nieuwveen sprak als Bis schoppelijk Inspecteur van het bijzonder onderwijs en stelde in het licht de groote waarde van het Katholieke onderwijs, burgemeester P. M. M. van der Weijden feliciteerde namens het gemeentebestuur en uitte zijn dank voor de prettige samen werking en het zuinig beheer. De heer M. P. van der "Weijden huldigde namens het kerkbestuur den heer Klaus en sprak zijn waardeering uit voor de moeite en zorgen, welke hij zich immer getroostte om van zijn leerlingen principieele men- schen te maken en bracht ook hulde aan het gemeentebestuur voor de aangename wijze waarop het de schoolzaken afdeed. De heer Klaus, dankte gevoelig getroffen, allereerst God voor de kracht en lust hem gedurende 25 jaren geschonken, dankte vervolgens alle sprekers voor de geluk- wenschen en zeer bijzonder het kerkbe stuur voor het vertouwen, dat hij steeds genoot en hoopt nog vele jaren zijn beste krachten aan het onderwijs te kunnen ge ven. Zeer bijzonder prijst hij de Noorden- sche jeugd en noemt hen kinderen waar mede steeds prettig valt om te gaan. Daarna, trad een gezelschap op van 3 personen met een poppenkast en eenige goocheltoeren, waarom de kinderen het vaak uitgierden van de pret, doch waar mede de grooten zich blijkbaar ook nog best amuseerden. Intusschen hielden kin deren een paar voordrachten en een der meisjes bood namens allen onder een keu rige toespraak een cadeau aan, bestaande uit een pic-nick-koffer. Ook het schoolbestuur bood een pas send geschenk aan. De feestelijke viering was uitstekend geslaagd. HET UITHALEN VAN VOGELNESTEN De lente is weer in het land. Onze velden en boomgaarden tooien zich in volle bloesem pracht, de vogels zingen en zijn met het bou wen der nesten begonnen. Wie zou niet onder de bekoring van al die schoonheid komen? Helaas, voor onze vogels is de broedtijd een periode vol gevaren. Van alle kanten worden er aanslagen gepleegd op nesten, eieren en jongen en dat, terwijl wij onze vogels toch zoo noodig hebben. Niet alleen, omdat zij het evenwicht in de natuur helpen bewaren en der halve nuttig zijn, maar vooral omdat zij zoo veel schoonheid in 'smenschen leven brengen. Het is vooral de jeugd, welke zich aan het plunderen van vogelnesten schuldig maakt De jeugd, die, aangelokt door het kunstige bouw werk en de kleurige eieren, tracht al die schoonheid voor rich te veroveren, zonder zich rekenschap te geven van de gevolgen. De ko mende weken zijn voor onze vogels de aller belangrijkste van het geheele jaar, van dezen tijd hangt het af of hun aantal zoodanig kan toenemen, dat rij het verdere gedeelte van het jaar aan^ alle gevaren voldoende het hoofd knnnen bieden. De nesten-plunderende jeugd kan niet we ten, welk een nadeel aan de natuur en aan den mensch wordt toegebracht, doch op de volwassenen, in het bijzonder op ouders en op voeders. rust de taak het kind van voorlichting te dienen .Wij zijn er van overtuigd, dat maar weinig jongens uit opzettelijke wreedheid zich aan een nest met eieren of met ionge vogels vergrijnen, doch het is vooral onnadenkend heid die de kinderen daartoe brengt. Met allen aandrang doen wij daarom een beroep op alle ouders en opvoeders in Neder- De Landbouw-Crisiswet De Tweede Kamer heeft aangenomen het ontwerp van wet tot verleening van be voegdheden tot het namen van bijzondere maatregelen in het belang van den Land bouw, de z.g. Landbouw-Crisiswet. Deze wet beoogt aan de Begeering de bevoegd heid te geven in de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden bijzondere maat regelen te treffen in het belang van den Landbouw aleook om op dat gebied reeds getroffen maatregelen meer met elkander in verband te brengen. Ingesteld zal worden een centraal fonds tot steun aan den land en tuinbouw en tot het scheppen van een mogelijkheid tot algemeene toepas sing van bevoegdheden, tot heden slechts voor eenige producten verleend. Steun verleening door kunstmatige prijs vorming kan op den duur niet nalaten een toestand te scheppen, waarbij regeling der productie moet volgen. De instelling van een fonds, waaruit de geheele geldelijke steunverleening ge schiedt, geeft eenerzijds overzichtelijkheid hiervan en is tevens wenscbelijk om bij steun per product cumulatie te kunnen te gengaan. Vooral dient er een grootere be voegdheid te bestaan om de steunregelin gen aan de eigenaardige toestanden van teelt, verwerking en handel der onderschei den producten aan te passen. De redenen, die tot het indienen van het wetsontwerp voerden, zijn niet bet minst gelegen in de vooruitzichten omtrent afzet mogelijkheid en omtrent prijzen van pro ducten in verband met hun voortbrengings- kosten. De bedoeling van de instelling van hot fonds is: le. om den steun aan land- en tuinbouw zooveel mogelijk tot één geheel te maken. De voordeelen hiervan zijn: a. productieve aanweiding van de be schikbare gelden door de mogelijkheid van korting bij cumulatie van steun; b. betere samenwerking van de verschil lende organen, die thans ieder voor hun eigen product opkomen; c. meer centralisatie in de leiding, waar door gemakkelijker productieregelend kan worden opgetreden; d. inperking van het groot aantal be- heerende en adviseerende organen, die met de hun ten dienste staande apparaten veel geld koeben; 2e. vereenvoudiging van de totstandko ming der verschillende in het leven te roe pen steunmaatregelen. Na de vaatetelling van deze wet kan alle steun aan land- en tuinbouw verder bin nen de begrootingsgrenzen door de Regee ring worden geregeld. De middelen van hot Fonds worden besteed tot middellijken of onuiiddellijken steun ten behoeve van door of vanwege den Minister erkende produc ten van Crisisproducten. Dit vormt de basis waarop geldelijke steun aan land- en tuinbouw kan worden verstrekt. Wie als producent zal behooren erkend te worden, zal in het algemeen geen moei lijkheid opleveren. De Minister kan aan door hem daarbij aan te wijzen organen machtiging geven Crisisproducten aan te koopen, te verkoo- pen of den afzet daarvan te bevorderen. Ook kan het Fonds aangewend worden tot het in- of buiten gebruik stellen of houden van productiemiddelen, dan wel van instel ling ter verwerking of verhandeling van een orisisproducb, indien zulks tot verbetering van kwaliteit of afzet, tot beperking van productie of in het algemeen belang v»n handel en nijverheid noodig ia. Bij het bepalen van de steunbedragen worden behoudens de eventueel voorge schreven productiebeperkingen, dc onmis bare productiekosten als grondslag geno men. De wet bevat verschillende maatregelen tot regeling van de productie. Door de Kroon kan de voortbrenging van met name te noemen Orisisproducten als ook hot in voorraad hebben, vervoeren, ver werken of verhandelen van zoodanige pro ducten worden beperkt verboden of niet dan voorwaardelijk toegestaan. Eveneens kan door de Kroon voor een bepaald tijd vak de uitvoer van Crisisproducten, voor zoover dit in het belang van de prijsvor ming in het buitenland noodig wordt ge acht, worden bemerkt, verboden of niet dan voorwaardelijk toegestaan. Als voorwaar de kan onder meer gesteld worden inleve ring van het geheel of een gedeelte van de niet ten uitvoer toegelaten hoeveelheid van het crisisproduct. Het kan gebeuren, dat eenig gesteund product tijdelijk, plaatselijk of ia het al gemeen minder geproduceerd of in den handel gebracht dient te worden om ©en geheele bedrijfstak zoo goed en zoo voor- deelig mogelijk in stand te houden, b.v. dat er meer boter mag worden gemaakt en te gelijk minder kaas of condensmelk of om gekeerd, dat in het algemeen minder tul pen of van een bopaald soort tulpen min der geteeld moet worden, dat een teelt b.v. van druiven in het algemeen maar tot een zeker percentage der normale productie voor steun in aanmerking zou mogen ko men, dat sommige variëteiten op een meerderen of minderen steun gesteld dien den te worden, enz. Vooral zulke gevallen moet de Regee- ring vrije hand hebben om met alle geëigende, middelen hot beoogde doel te kunnen bereiken. Verder kan bet om dezelfde redenen ge boden zijn den uitvoer van bepaalde pro ducten te regelen en te beperken. Ten slotte zal een Centrale Commissie worden ingesteld, welke eigener beweging bevoegd en desgevraagd verplicht is advies uit te brengen mot betrekking tot de in gevolge de Landbouw-Crisiswet te nemen maatregelen. Deze Commissie zal een voorname taak hebben bq de wetsuitvoering. Subcommis sies daaruit of leden daarvan zullen naar den aard der gesteunde productie, de be hoefte aan speciale organisatie voor de „wegen", waarlangs de goederen gevoerd moeten worden en de wijze, waarop zij hun bestemming moeten bereiken, de lijnen van het verder gevorderd beleid mede vaststel len. Op kleiner gebied en in onderdeelen zul len gewestelijke en plaatselijke organen re gelend en uitvoerend hebben op te tredeu. Streng zal er op worden toegezien, dat dat wet niet wordt overtreden- De Minis ter is bevoe.gd bij overtreding der bepa lingen of bij vaststelling van bedrieglijke handelingen dengene, die rich daaraan schuldig maakt, vau steun geheel of ge deeltelijk voor bepaalden of onbepaalden tijd uit te sluiten. Bovendien kan hechtenis van ten hoog ste 1 jaar of geldboete van ten hoogste 10.000 worden opgelegd. Indien de over tredingen zijn gepleegd door of vanwege een naamlooze vennootschap, een coöpera tie of ander rechtspersoonlijkheid bezitten de vereeniging of een stichting, wordt de strafvervolging ingesteld en de straf uit gesproken tegen de leden van het bestuur. Ten slotte vermelden we nog, dat de Landbouw-Crisiswet van kracht zal zijn tot 1 Januari 1934; uitdrukkelijk is be paald, dat zij op genoemden datum ver valt. land om de aandacht der jeugd te vestigen op het verkeerde van deze handelwijze. Indien zij belangstelling toonen voor de ervaringen hun ner jongens, in de natuur opgedaan, :s het gemakkelijk hen voor de goede zaak der vo gelbescherming te winnen, zooals de ervaring allerwegen bewezen heeft Bedenk ook wel, dat het niet alleen gaat in het belang der vogels, doch niet minder in het belang van de jeugd zelve. Wie zou het niet betreuren, dat de kin deren, aan zijn zorgen toevertrouwd, tot ruw heid en wreedheid vervielen? Doe een beroep op het eergevoel onzer jon gens ter bescherming van weerlooze schepselen. Wijs erop, dat het plunderen van nesten een Hollandschen jongen onwaardig is. Teneinde de vogelbescherming meer ingang te doen vin den, is door een aantal organisaties en instel lingen, die vogelbescherming voorstaan, thans een geschriftje samengesteld, dat zich in het bijzonder wendt tot de onderwijzers der lagere ep U.L.O. scholen, teinde hunne medewerking in te roepen bij de bestrijding van het nestjes uithalen. Dit geschriftje, dat 16 pagina's be slaat en voorzien is van vele afbeeldingen, is voor onderwijzers kosteloos verkrijgbaar bij on derstaande adressen. Teneinde de verzendkosten zoo laag moge lijk te houden is het gewenscht, dat de ge- schriftjes voor één school aangevraagd wor den door het hoofd der school. Voor elke klasse kan niet meer dan één geschriftje be schikbaar worden gesteld. Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Dieren, Prinses Madestraat 40, Den Haag. Nederlandsche Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam (C.) Nederlandsche Natuurhistorische Ver eeniging, Westerlaan 7, Aerdenhout. Plantenziekteakundige Dienst, Wageningen. LAATSTE BERICHTEN HET AFTREDEN VAN HET KABINET. Het Kabinet heeft onder dagteekening van 25 April de portefeuilles ter beschik king van H. M. de Koningin gesteld. H. M. heeft de beschikbaarstelling in overweging genomen en den heeren minis ters verzocht, zich inmiddels met de behan deling en afdoening zoo mogelijk va<a de loopende zaken te blijven belasten. BER00VING VAN f 28.000. Door d© Botterdamsche politie zijn te Botterdam aangehouden de 48-jarige man J. van H., de 30-jarige vrouw S. S., de 45- jarige man H. A. van G„ de 50-jarige man J. B. A.; de 48-jarige vrouw W. L. F. en de 49-jarige man G. V. Deze werden er van verdacht in het einde van Maart een vreemdeling te hebben beroofd van 28.000. Deze berooving was kort na het gebeurde bij de politie aangegeven, waar bij men het echter deed voorkomen, alsof het geld was verloren. Later is het echter gebleken, dat hier inderdaad van een be rooving 6prako moet zijn, die gepleegd is in een pand in den Houttuin. De politie heeft na aanhouding van bovengenoemden echter niets meer kunnen vinden, waar door hun schuld zou kunnen komen vast te staan, zoodat wij weer op vrije voeten zijn gesteld. Prae-historische vondst In verband met den vondst van een been van een voorwereldlijk dier op een boer derij van het landgoed de Bannink bij Bathmen vernamen wq van den eigenaar van den grond, dat hij zijn recht aan den vindei; afstaat. Zoo goed als zeker zal net been thans worden afgestaan aan het mu seum de Waag te Deventer, aan welke in stelling het reeds zoo ongeveer was toe gezegd door den vinder. TELEGRAMMEN DE NUMERUS CLAUSUS OP ALLE DUITSCHE SCHOLEN EN UNIVER SITEITEN, BERLIJN, 36 April (VJ).% De nieuwe wet tegen de overstrootning van vreemde invloeden op de Duitsch# scholen en uni versiteiten dient in velerlei opzichten on middellijk van kracht worden. De maat regelen moeten in ieder geval zoo snel worden afgekondigd dat zij bij het begin van de scholen op 2 Mei a.s. van kracht worden. De wet befceekent de algemeene invoering van de numerus olausus. Er wordt een onderscheid gemaakt tusschen kinderen, wier vaders aan het front heb ben gestaan en kinderen uit een gemengd eenerzijds en zuiver niet-arische kinderen anderzijds. Niet-arische kinderen wier va ders frontstrijders waren en kinderen wier vader of moeder of ze'.fs een der groot- ders ariër zijn, zullen zonder meer op aJlc openbare scholen, middelbare scholen en hooge scholen worden toegelaten. Zij kun nen dus in geen geval worden geweigerd. Daarentegen zullen zij begrepen zijn in het poroentage der toelaatbare niet-arische scholieren en studenten. Dit percentage is vastgesteld op 1, 5, d.w.z. dat zij prac- tisch hooger is dan het percentage oon- fessioneele Joden met betrekking tot de geheele bevolking (ongeveer 600.000 con fessioneel© Joden op een bevolkingscijfer van 65 millioen). Practisch beteekent dit dat voor de algemeene lagere scholen het peroentage van 1,5 in feite nooit kan wor den overschreden en dat de algemeene schoolplicht dezen numerus clausus prac tisch dus ook niet in den weg. staat. Daar entegen beteekent de numerus clausus voor de middelbare scholen en de hooge scholen een zekere waarborg, dat het Joodsche ele ment nooit sterker wordt dan overeenkomt met zijn zeer groot aandeel in de geheele bevolking. Het peroentage van 1.5 heeft geen betrekking op de klassen, maar op het geheele aantal scholieren van een schooL Op de universiteiten geldt het voor iedere faculteit afzonderlijk. Een speciale regeling is gemaakt voor kinderen van die Joden, die na 1 Augustus 1914 uit het Oos ten zijn geimmigreerd, aan wien een op leiding op de middelbare scholen en de uni versiteiten geheel verboden wordt. DE ECONOMISCHE WERELD CONFERENTIE OP 12 JUNI? LONDEN, 26 ApriL (V.D.) De corres pondent to Washington van de „Times" verneemt, dat Roosevelt en MacDonald overeen zouden zijn gekomen te probceron den openingsdatum der Economische We reldconferentie te Londen op 12 Juni a*e. te doen vaststellen. WASHINGTON, 26 April. (VD.) Roose velt, MacDonald en Herriot hebben hun toestemming verleend tot het bijeen roe pen van de Economische Wereldconferentie op 12 Juni £L9. te Londen. MINISTER Dr. FRANK BENOEMD TOT RIJKSCOMMISSARIS VAN JUSTITIE. MUENCHEN, 26 April. (V.D.) Rijkspro- sident Von Hindenburg heeft den Beier- aohen Minister van Justitie dr. Frank be noemd tot Rijkscommissaris voor de „Gleichschaltung" der Justitie in de landen en voor de reorganisatie van het rechtswe zen. Minister Frank heeft zioh reeds voor het voeren van besprekingen naar Berlijn begeven. MARKTBERICHTEN AMSTERDAM, 26 April. Vee. Aanvoer 4 wagons geslachte runderen uit Denemarken, 328 vette kalveren, le kw. 5864 per K.G. le vend gewicht, 2e kw. 4656, 3e kw. 3242, 114 nuchtere kalveren 7 1.504 per stuk, 470 varkens. Vleeschvarkens wegende van 90110 K.G. 3940, zware carkens 3738, vette var kens 3335, per K.G. slachtgewicht. Overzicht. Vette kalveren, groote aanvoer, weinig prima kwaliteit, handel slepend, de eerste kwaliteit prijzen stijf duur en de an dere soorten lagere prijzen. Varkens matige aanvoer, zeer weinig handel en de prijzen als Maandag. WOERDEN, 26 April. Kaas. Aanvoer 212 partijen. Met rijksmerk le kw. 7 2224, ir. 2e kw. 1821, Handel traag. DEN HAAG, 25 April. Bloemen- en Plan- tenveiling. Tulpen: Elisabeth 810 ct., Pr. v. Oostenrijk 810 ct, Gener. de Wett 12 ct., Panorama 1012, Copland tot 9 ct, alles per bos. Narcissen: Ornatus tot 6 ct, Irissen 14 ct. Lathyrus tot 13 ct, Dubbele Violieren 68 ct. alles per bos. Seringei: Spath 57 ct., ver takte 28, witte 9, lila 8, Stepmann 7, alles per tak. Sneeuwbal 7 ct. per tak. Rozen: Roselan- dia 2—2.50, Butterfly 2.70. Headley 2.60, 3, Columbia's tot 2.10, Gold Ophelia 7 1.60 —1.95, Edith Helen 7 2.10—2.60, alles per 100 stuks. Plumosagroen 14 ct, Sprengeri 15 ct., beide per bos, Azalea 6480, Hortensia 40 90 ct Palmen tot 85 ct Azalea Mollis 27 ct. Rhododendron 30 ct., Cineraria 14 ct., Certo- nomium 23, Hanger (zilver) 19, id. rood 19 ct Moederplantjes tot 13 ct., alles per pot. VOORSCHOTEN. 25 April Vrije veiling. Kipeieren 7 22.10, eendeieren per 100 1.80 2.10, kippen per st. 7 0.500.80, konijnen 7 0.60—2.15., duiven 70.1S-0.20. VEUR, 25 April. Eieren. Aanvoer 43075 kipeieren: f 1.802.50, 2237 eendeieren: 7 1.60 2, 105 ganzeneieren: 710 ct, 462 kippen: 70.40—1.35, 43 eenden 7 G.40—0.70, 60 konij nen- 70.40—2.50, 87 duiven: 7 0.15—0.25. KOUDEKERK—RIJNDIJK, 25 April. Elerenvejljrtg. Aanvoer 8970 stuks. Prijzen: kippeneieren 2.002.?0 en eendeneieren 1.702.00 per 100 stuks; boter 5255 cent en kaas 1825 cent per pond. kippon 50—55 ©ent en konijnen 2530 cent por •tuk. BURGERLIJKE STAND LEIDEN. Geboren: Anna Cath&rina Dina d. van G. J. v. d. Linden en D. Poelstra Christie an r. van H. v. d. Ven en L. H Spinth. Overleden: B. BoerAnkerman vr. 55 j. G. Okkcrse m. 55 j. A. C. Grin m. 46 j BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Luxor: w Trianon: Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIOËN 26 April 1933 L. K. 16 51 11®*/< 122*/4 37Vs 15Ü/3 66*/, 2?7/s 318U 20Va 3% 54 W/a Ml/, 19'/, in/, 118"/, i'Vi 110 187 48 V, 188 83 184 48 188 83 118 138 12i"7« 17 117 18»'/, 138 17 Heden. I 1% ll&Vb l24«/a/7 HVhfiU 151 »/i «V» 34'/, 10»/, 10'/, "V» 30»/, 20»/, 2ÓA "•Vu 1"'/* 13»/, 'T/]« 2'/, 80'/, ,1 10»/, 18'/, 6»/l« 6»/, M/, 661/, 661/1 IV. 36»/w 36»/, Industrie: Alg Kunstz. Unie Berkels Patenl Calvé Delft ertv. A Kucbeuoj Accuust Ned Ford Philips Gem. Beut Cm Lever Petroleum: Kon Olie Perlak Rubber: A dam Robber Deb Bat. Rubber Vtco Serbadjadl Scheepvaart: Oude Vinrt Ned. 6eheepvünio Oude Boot Mijnbouw: Boeion Alg Exploratie Mi Suiker: B V A dam Vorstenlanden Java Cultuur N ISU. Tabak: Deb Mij. Senembah Deb Bat Tabak Oostkust Amerik. Fondsen: Am Smelting Anaconda Am Ga» Sc Electr Bethlehem Steel Cities Service Central Public. Continental OU Gen Aviation Int Nickel Eennecott Copper Milwaukee ld Pref Keespor' Tin Plat* North American Nevada Shell Colon United St LeatbeT L'nion Pacifio Wabaeb Tidewater Am Oil United St Steel W1SSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Niet officieel). Berlijn 56.85 Londen 8.548/4 New York 2.25»g Parij» 9 7 83/4 Brussel 34.76 Zwitserland 48.04» Milaan 12.9S1/4 Ma<lnd 21 80 43 55 Kopenhagen 33.15 Stockholm 44.15 Weenen Praag 7.40»/2 Boedapest Prolongatie 1 pet. BEURSOVERZICHT. van gisteren. De verdere koersstijging in Wallstrèet heeft op de Arasterdamscho effectenbeurs geen koersverbetering tot gevolg gehad. De duisternis, waarin dc monetaire ver houdingen tusschen de verschillende lan den, die den gouden standaard hebben prijsgegeven, nog verkeeren en de weinig duidelijko berichten uit Washington heb ben heden velen aanleiding gegeven om winst to nomen. De verkoopsdruk leidde bijna algemeen tot een reactie. De handel was belangrijk ingekrompen. In Amerika nen ging nog wel wat om. al was het ook hier rustiger dan de vorige dagen, do stemming was flauw, de noteeringen daal den zelfs benoden de prijzen van gisteren. Kon. Olies verloren een 3-tal punten doch de Amerikaanscho soorten boden weer stand en waren slechts weinig veranderd. Philips openden 5 pet. lager, doch in den loop van den middag volgde oen gedeel telijk herstel. Unilevers waren fractioneol lager, doch Aku's waren good prijshoudend Nederl. Ford daalde 3 pot. Suikers sloten zioh bij de algemeene stemming aan. H. V. A.'s daalden ruim 3 pet. Tabakken hadden verliezen tot 3 pet. te incasseoren. Rubbers liepen terug, ondanks de vaste stemming op de productenmarkt. waar weer geruchten loopen, dat restrictie maat regelen worden voorbereid. Ncd. Scheepv. Unios goed van toon. Duitsche obligaties weinig veranderd. Ned. Staatsfondsen go- drukt.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3