KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS DINSDAG 25 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 10 LISSE. Herdenking Prins Willem v. Oranje. In een der groote veilinggebouwen der Coöp. Veiling ver H. B. G. had de herden king plaats van den Vader des Vader lands. Het comité van uitvoering kan er trotsch op gaan, dat alles zo ogoed is ver- Joopen. Het gebouw was herschapen in een ware feestzaal. Toen het comité zit ting nam op het podium werd dit met da verend applaus begloet. Na het gezamen lijk zingen van het „Mijn schild ende be- trouwe" 6prak de eere-voorzitter, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen. Har telijk welkom riep spr. toe aan beide re denaars van dezen avond. Voorts gaf spr. een korte '6chets van het leven van Prins Willem I van Oranje. Vervolgens werd aangekondigd de rede zangvereenigingen onder leiding van den heer W. Mizee uit Leiden gezamenlijk het „Wilhelmus van Nassaue". De Harmonie „Trou moet Blycken" speelde vervolgens onder leiding van den heer M. Bolderwijk, uit Leiden, de ouver ture „Mercedes" van M. J H. Kessels. Voor beide nummers werd een daverend applaus uitgebracht. Vervolgens werd aangekonidgd de rede van mr. H. Bijleveld, oud-minister van Marine. Een daverend applaus weerklonk toen de spreker de katheder beklom, om de groote menschenmenigte van naar schattinv 2000, toe te spreken. In stille aandacht werd de spr. beluis terd, die in krachtige woorden de roem van het Oranjehuis sinds 1533 verkon digde. De plaatseliike zanorvereenigingen zon gen gezamenlijk „Het. lied van de Zee". De R.-K. Lissermandolineclub speelde on der leiding van den heer Ger. Dik, uit Leiden, „Andante Grazioso", van Joh. P. Fok en „Petite Princesse" van Paul Hardy. Ook voor deze muziek brachten de aanwezigen een hartelijk applaus. De R-K. Harmonie ..Adolf TColoing" speelde de ouverture ..Dichter und Bauer". Hierna werd het woord verleend aan kapelaan Kuipers van de parochie van de F. Agatha, alhier. Zimeerw. schilderde de Prins als de nationale held. In alle stdte werd snr. door de aanwezigen ge volgd, en met een dankbaar apnlaus werd zün toespraak bekroond. Vervolgens werd door de zangvereenigingen het „Domine Salvam fac Rerinam nostram" aangehe ven. Gekomen aan het einde bracht de eere-voorzitter een woord van dank aan de beide eminente sorekers. die de lof van d<m grooten Prins hadden verkon digd. 'Een woord van dank bracht spr. ook aan het comité van uitvoering, en aan het eere-comité voor de goede samenwer king om dezen avond te doen slagen. En last not least tot de aanwezigen, die in een buiten verwachting groot aantal zijn omgekomen en aan de plaatselijke mu ziek- en zangvereeni ringen met hunne d'^ecteuren voor de belanglooze medewer king. Met het pemeensehnpoeliik zingen van het .."Wilhelmus van N"scouwo" werd deze Oranje-bijeenkomst gesloten. TER AAR. R.-K. S. V. Adolf Kolping". Zondag ging het le' elftal naar Zoeterwoude om daar haar laatste wedstrijd tenminste „uit" te spelen tegen Meerburg I. Dit ■werd helaas een nederlaag al moeten wij toegeven, dat Kolping onfortuinlijk was en de uitslag 41 wel eenigszins geflatteerd is. Verder was het een mooie wedstrijd. Laten wij hopen, dat Kolping een volgen de keer beter is. De junioren mochten thans de kampioensvlag hijschen door een 32 overwinning op Uithoorn, hier mede zijn ze kampioen geworden van haar afdeeling, spelende in de O. B. 0. Bravo junioren Geboren: Pietje d. van J. A. Ver boom en den Braven. Theodorus Corne lls z. van J. Wijfje en Meijer. Gehuwd: J. de Rooij 23 j. en J. Ho- genes 22 j. Overleden: A. van Dijk 89 j. wed. van J. Oudenaarden. Vertrokken naar Haarlemmermeer C. de Vcs, naar Nieuwkoop G. Kalshoven, naar Aarlanderveen J. Hogcnes. WASSENAAR. Postduiven. Zondag hield de P. V. „De Gevleugelde Vrienden" alhier een wedvlucht met oude dieven vanuit Roozen- daal afstand 67.829 K.M. De duiven wer den in vrijheid gestold te 8 uur. De eerste vogei bereikte een snelheid van 1034 M. per minuut, de laaste prijswinnende vogel 939 per minuut. De uitslag was: 1, 8, 16, 19, 24, 25 en 26 C. Versteeg Jr., 2, 5, 10, 11, 13, 18, 22 en 23 K. Scheffer. 3, 4, 14, 20, 21, 28 J. P. Brederode. 6 A. Groeneveld, 7, 9, 17 J. Groeneveld. 12, 15, 29 K. I. Waasdorp 27. J. L. de Groot. WARMOND. Collecte. Door B. en W. u» aan de Warmondsche Wijkverpleging alhier ver gunning verleend tot het houden van een collecte ten bate dezer instelling op Woensdag 26 April a.s. Uitvoering gemeentelijk muziektent. Door de Warmondsche Fanfare zal op Za terdag 29 April a.s. de eerste uitvoering in dit seizoen gegeven worden op de ge meentelijke muziektent. Voor deze gele genheid is een buitengewoon mooi pro gramma samengesteld, zoodat er voor mu ziekliefhebbers te genieten zal zijn. Deze uitvoering vindt mede plaats in verband met de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana. Aanbesteding. Onder dé Warmond sche ingezetenen heeft de aanbesteding plaats gevonden van de rioleering van het terrein van den heer H. Walenkamp te Leiden, gelegen aan den Heerenweg al hier waarvan de u'tslng is als volgt: J. v. Leeuwen ƒ1198, M. Kool 1190. Gebrs. Oosterom ƒ1180. N.V. Het Metselhuis dir. C. J. Witsenburg 1095. Het werk is ge dund aan laatstgenoemde vennootschap. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Herdenkinn Prins Willem van Oranle. De herdenking van de 400ste geboorte dag van Prins Wi.lem de Zwijger bleef ook in onze gemeente niet achterwege De dag van gisteren werd ingezet door het luiden der klokken, waarna in den vroe gen morgen door de plaatselijke muziekver- eenigingen op verschillende plaatsen in de gemeente boraalmuzieb ten gehoore werd gebracht. Intusschen werd het op s* ra at steeds drukker, groepjes kinderen achter een vlag aan marcheerend. getooid met strik en oranjesierp, trokken in opgewekte stemming naar het sportterrein der H.B.S. waar de opstelling der honderden zou plaats vinden voor de te houden kinderop tocht. Nadat de voorzitter van het Oranje Nassau-comité de jeugd had toegesproken, zette de lange kinderstoet, voorafgegaan door muziek, zich in beweging om een wan deling te maken door de gemeente met als eind.loei, de Martha Stichting, alwaar de jeugd op versnaperingen werd onthaa'd. Tijdens den optocht bracht de jeugd een zanghulde aan den Burgemeester, die daar op de kinderen toesprak. Onder begunstiging van fraai lenteweer had om ha.f twee op den Buitenweg de op stelling plaats voor de te houden opto'ht door een 40-tal plaatselijke vereenigmgen. Om half drie werd het sein tot vertrek ge geven en trok de lange file van dee nemers en verschillende praalwagens naar de Sta tionstraat, Hazeveld, terug langs de Ju- lianastraat, Bruggestraat. Bloemhofkwar tier, naar de Hooftstraat om vandaar via de van Mandersloostraat, Bruggestraat naar het roode dorp te trekken mot als eindpunt het Burgemeester Visserpark, waar een vaandeldefilé gehouden werd voor het huis van den Burgemeester. Nadat een en ander was geschied sprak de Burgemeester de menicte toe, om de beteebenis van Willem I uit een te zetten. Spr. bracht dank voor de wijze waarop de burgers dezen geboortedag met als slot deze grootsche ontocht hebben herdacht, welke onsetwijfeld de gemeente Alphen aan den Rijn tot eer strekt. Na den wensch te hebben uitgesproken dat Nederland onder het tegenwoordige bewind van het Oranjehuis steeds in groei en bloei mocht toenemen en na het comité dank te hebben gebracht verzocht spr. den aanwezigen twee coupletten van het Wil helmus te zingen, waaraan spontaan werd voldaan. Met een driewerf ..Leve de Ko- ninein" en een ..Leve de Burgemeester" werd deze plechtigheid bes'oten. Hierna werd de stoet ontbonden. Op straat werd het intusschen steeds drukker en drukker zoodat stagnatie in het ver keer soms dreicde. doch dank zij de goede receling der politie verliep alles in de beste orde. NOORDEN. R. K. V. V. „D. S. V." Zondag IJ. had de opening nlaats van het nieuwe voet bal terrein. Het weer was prachtig en er waren veel toeschouwers. Voor de openingswedstrijd, waarvoor een beker was uitgeloofd, waren uitgenoo- digd DOS T uit Roelofarendsveen en Her- tha I uit Vinkeveen. Nadat de voorzitter van DSV een kort openingswoord had gesproken en van bei de zijden bloemen waren aangeboden, stel den de elftalen zich op en gaf de scheids rechter het teeben voor den aftrap. Ai dadelijk liet het zich aanzien dat DOS sterker was en vlugger en beter samen speelde dan Hertha. .vooral de mid voor van DOS onderscheidde zich door spelver- deeling en schutterscanaeiteiten. Ruststand was 30 voor DOS. Na de rust wist Her tha een tegenpunt te maken, doch kon niet verhinderen, dat DOS langzamerhand de stand opvoerde tot 71, waarmee het einde kwam. en de Roelofarendsveensche club de beker mee naar huis kon nemen. Het is een faire, prachtige propaganda- match voor de R. K. sport geweest- en de soheidsreehter, die uitstekend leidde, had geen moeilijke taak. Hierna had nog een kamp plaats tus- schen DSV I en Stormvogels II uit Wil- nis. waarvoor een lauwertak was uitge loofd. Hoewel Stormvogels het meest in den aanval is geweest wist DSV toch door stug verdedigen en snel verrassende aan vallen, de -wedstrijd met 32 te winnen en de tak te veroveren. Alles bijeen is het een uitstekend ge slaagde opening geweest, en tevens een goede ondersteuning voor de vereeniginge-- kas. Inwoners van Noorden blijft de vereeni- ging DSV steunen door steeds de wedstrij den welke DSV dezen zomer nog hoopt te organiseeren. bij te wonen, gij steunt hier mee de R. K. sport. WOERDEN. Emmabloepi. De opbrengst van de Emmabloem-eollecte vorige week gehou den ten bate van de T. B. C. Vereeniging afd. Woerden c. a., heeft opgebracht de som van 212.33. Namens het Bestuur ook van deze plaats hartelijk dank voor de collecte alsmede aan de meisjes die zich voor de verkoop van de bloempjes had den beijverd. De fiets ervandoor. H. liet Zaterdag zijn fiets onbeheerd op 't Singel staan. Ge volg was dat hij zijn fietsje tot heden niet heeft teruggezien. De politie onder zoekt de zaak. De agent ronder sabel. Men meldt ons het volgende: 'n Stelletje opgeschoten jongens uit Linschoten houden er nogal van om 's Zondags hier in Woerden des avonds de zaak op stelten te zetten. Voor al wanneer de heeren om 'n uur of twaalf, „geheel of gedeeltelijk in de olie", naar huis toe fietsen, is 't op de Van-der-Valk- Bouwman-laan 'n lawaai van belang en wordt meermalen baldadigheid gepleegd. Vorige week Zondag ging 't er weer als vanouds naar toe. De agent S„ die de heeren toevallig goed kent, bleef in de buurt en hield 't troepje in de gaten om ze binnen de perken te houden. Dat was één van de luidjes niet naar den zin en hij vroeg dan ook op den man af, wat de agent hier op den weg te maken had; hij moest maar ergens anders survei^eeren. 't Heele troepje, negen man, zette daarop de fietsen aan den kant en ging aan het dclibereeren. terwijl de agent z'n fiets eveneens tegen 'n boom zette en de mannetjes in den kijker hield. Een van de belhamels wist teen stiekum de sabel van de fiets af te halen en slin gerde die 'n eind het weiland in. Toen het stel eindelijk voorgoed oneestant was. miste de agent z'n sabel. Hiï reed de ion- gens achterop. Gpen men9ch had natuur lijk een sabel gezien. Er werd gezocht den volvendpn d-»g. van de sabel gpen spoor. Dat werd te bar en al de verdachten moch ten op het gemeentehuis te T.inschoten verschijnen. Twee waren niet thuis: de 7 overigen wisten nog steeds niet waar de sabel was en daarom wedden er twee in Lioschoten. drie in Woerden en 2 in Riet veld opgesloten, waar zij den verderen dae en den nacht nog eens eoed mochten pedenkpn. Maar den volgenden morgen wist het er nog niet een. Noe maar een poosie brommen was het-gevolg en de jongste kreee het hiervan zoo benauwd- dat hii tensWte maar bekende, dat zijn broer bet crefliVt had. Maar deze beweer de dat de ionestp riik aan fantasie was en stond te lieven. Meeeenomen naar de be wuste plek hield hij die meening nog staande De joneste kon toen naar huis gaan en de ander moest weer mee terug. Die had echter tabak v»n het brommen gekregen en bekende. Hij kon gaan met bet consigne het waoen in den besten staat terug te bezorgen, wat dan ook ge beurde. Tn ruil kreeg hij een bonnetie. waar bïi binnenkort wel meer van zal hoo- ren. De rest. vrijgelaten, kon naar huis tinnpien en de heeren uit Rietveld zullen hun beenen 's avonds wel gevoeld hebben. Een van hen kreee 'n soortceliik bonnetie voor z'n onbehouwen optreden. Ik denk dat de Van der Valk Bouwman-laan voor- loorie 's Zondagsnachts weer in vrede kan rusten. V. E. P.-nïeuws. VEP I heeft het Zondag in IJsselstein niet kunnen bolwer ken. Met een 51 nederlaag, die echter bij beter aanpakken in de tweede helft zoo groot niet was geworden, konden zij naar Woerden teruekeeren. VVY is nu kampioen, terwijl HSV definitief de laat ste plaats bezet. VEP heeft bijtijds het veege lijf geborgen. VEP II speelde Zondag een vriend schappelijke wedstrijd tegen MSV II en verlor onverdiend met 10 tegen deze, een klas hooger spelende ploeg. De VEP-junioren hadden ook een slech ten dag en kregen eveneens in Montfoort den kous op den kop. Met dezelfde cijfers als VEP I verloren zij hun tweeden wed strijd in de junioren-competitie, 't Was Zondag dus geen fortuinlijke dag voor VEP. Willem de Zwijger-herdenking. Bij gelegenheid van de Willem de Zwijger herdenking spreken a. s. Donderdagavond in hotel „Concordia" de zeereerw. Pater Borromeus de Greeve en de weleerw. heer Ds. Keur. Toegang alleen voor leden van Koninginnedag. Tevens wordt een zang spel opgevoerd. Vrijdagavond heeft in de zaal van „Concordia" een openbare herdenkings avond plaats, waar het woord zal worden gevoerd door Dr. Ritter Jr. en waar het reeds genoemde zangspel nogmaals zal worden opgevoerd. propaganda-avond Kath. jeugdwerk. Zondagavond had de aangekondigde pro- pagandafeestavond plaats, aangeboden door de R. K. Gezellen-Vereeniging, ten bate van het R. K. Jeugdwerk. Om half acht opende de praeses van de Woerden- sche Gezellen vereen, de avond met een hartelijk welkomstwoord en gaf, nadat het fluitistencorps de Gezellen Feest- marsch had doen hooren, het woord aan de zeer eerwaarde pater van Oorsprong uit Rotterdam, die in een vlotte rede uit eenzette de geschiedenis, het organisatie wezen, doel en verstrekkende sociale be- teekenis van het Kolpingswerk. het gezel- lenwerk. Tegen negenen ging het doek op voor het eerste bedrijf van „Knap Samme- tje", 'n klucht, die de zaal heel den ver deren avond in 'n vroolijke laehstemming hield. Dominé John Smith is. terwijl zijn inwonende schoonvader in Schotland ver toefde, verhuisd en is toevallig een étage hooger komen wonen dan zijn naamgenoot John Smith, die zijn a.s. schoonvader uit Dover binnenkort voor het eeist op be zoek verwacht. De schoonvader van de dominé komt per ongeluk 'n étage lager terecht dan hij moet zijn, de knecht weet nergens van en zoo zit. John Smith opgescheept met een schoonvader, die z'n schoonvader niet is en die zich zoo maar niet zonder meer 't huis uit laat zetten. John Smith heeft dien nacht een avontuur be'eefd in de mist, waarbij hij zijn portefeuille verspeeld heeft en natuurlijk ook den inhoud. Hij vindt ze terug in de kamer van 't ver keerde schoonpapaatje en houdt deze, nu voor het „mistjongertje", zooals zijn vriend den nachtelijken roover betitelt Duffel, WA1 ANDEBE BLADEN SC H BIJ VEN: DE SOCIALISTEN AAN HET „WELTER EN". Het wordt ons in dezen verkiezingsstrijd zoo gemakkelijk gemaakt! De liberalen kib belen op het leven af in Vrijheidsbond en Nat. Herstel; de Roode Arbeiders breken elkaar om het hardste af. Wanneer van daag de S.D.A.P. met zalvend gezicht een leugen voor eerlijke waarheid aanbiedt, zijn morgen C.P.H., O.S.P. en R.S.P. er als de kippen bij om die leugen te ontmaske ren. D e F a k b e 1 stelt thans de enorme bru taliteit- van de S.D.A.P aan de kaak, wan neer het gaat over loonsverlagingen. In Het Volk van 10 Maart komt een arti kel voor met als kop „We ter heeft niet afgedaan" en als tweede kop „Verzet al léén van de S.D.A.P. De eerste kop acht het Onafh. Soc. blad juist. Maar de twee de kop noemt het brutaal! Heel brutaal!: Verzet alléén van de S.D.A.P Ja, waai zoo? Alleen daar waar de S.D.A.P. géén verantwoordelijkheid draagtMaar waar zij slechts iets te zeggen heeft weltert de S. D. A. P. minstens zoo erg als Wei ter zelf! We repeteeren maar weer: 1. Amsterdam. Vele vers'ech- teringen plus loonsverlaging met me dewerking van de Soc-democraten. 2. Zaandam. Vele verslechte ringen plus loonsverlaging. De Soc.- Dem. raadsfractie stemde en blok vóór, nadat Oudegeest de .edenverga- dering had geadviseerd de verslechte ring te aanvaarden. 3. Goor. Verslechteringen en loonsverlaging! Natuurlijk met mede werking van de Soc.-Dem. Hier is Soc.-Dem. Van der Sluis het Ka merlid burgemeester. 4. Leeuwarden. De Soc.-Dem. burgemeester Jansonius verdedigde graag de loonsverlaging. Beriep zich op het groot aantal loonsverlagers, die in de Partijleiding van de S.D.A.P. zit ten enkreeg zijn zin. 5. Bouwvakarbeiders; Het de Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, waarvan het congres te Utrecht" het besluit nam geen „Welter'Moonsver- laging te aanvaarden. Het waren de Sociaal-democratische partijpers de Soc. Dem. bestuurders van N.V.V. en bouwarbeidersorganisatie, die na dit besluit de bouwarbeiders bezwoeren toch in Godsnaam wèl de loonsverla ging van 8 tot 15 pCTt. te slikken. 0. De Soc.-Dem. Gedeputeerden van Friesland, Groningen, Noor d-H o 11 a n d, bereidden even eens met succes loonsverlaging voor! 7. De So c.-D e m. Wethou ders van Rotterdam, Alme.o, Henge lo, Deventer enz.; zij allen wisten met succes de loonsverlagingen te bevor deren. 8. Een zeer groot aantal Soc.- Dem. raadsfracties slikte ja werkte er aan méé om werk te laten uit besteden tegen zéér verlaagde loonen. En dan durven de heeren nog te schrijven in de „Arbeiderspers" met vette koppen: „Verzet alléén van de SJJ.A.P." Zullen allen, die onder deze Soc. Dem. Wel ter-methode voor lange jaren gebukt gaan, weer de S.D. A.P. stemmen? Neen toch? KOFFIEDIK EN KAAKTEN. Er is een oude spreuk, die zegt, dat waar het geloof wordt weggetrapt en het b ij- ge oof binnenkomt. Alom kan men de juist heid van deze spreuk constafceeren. D e T ij d schrijft erover: Hoewel Den Haag bijvoorbeeld tien maal kleiner is dan Berlijn, zullen er weinig minder dan duizend heeren en dames vertoeven die teren op de zak ken van het bijgeloovig pub iek. Dat deze onnoozelen in meerderheid nie-t onder de lagere volksklassen schuilen, leeren de rieten advertenties van ster renwichelaars, koffiedikkijkers, slapen de dames (uitgeslapen dames zou een betere naam zijn), waarzegsters, kaartlegsters, enz. enz. in de mondaine bladen. De beste en meeste klanten vindt dit volkje in betere kringen. de detective, die in den arm genomen is, vermoedt met een berucht individu „Knap Sammetje"» te doen te hebben, en zal de heele bende, waartoe hij behoort wel eens inrekenen. De ware schoonpapa i? intus schen bij verrassing een week vroeger ge arriveerd en nu heeft John Smith er twee op zijn dak, die elkaar niet mogen zien. de ware mag nl. niets weten van zijn nachtelijk avontuur; de ander mag de deur niet uit van de detective, wijl hij de heele bende wil samentrekken in het huis van John Smith. Ongelukkig komt er nu ook nog een oom op visite, die heelemaal niet weet hoe of hij 't heeft Dat een en ander nanleidine geeft tot zeer komische situa ties. hoeft niet gezegd. Ten laatste heeft Duffel het zoover, dat hij John Smith en zijn vriend, benevens de ware schoonpana er zelf van verdenkt tot de bende te be hooren en hij schoonpapa no. 1, in ver trouwen neemt. Tenslotte brengt de ar tist, die de portefeuille gevonden en die voor John Smith's thuiskomst aan de Hoog waant zich het nieuwe hei dendom verheven boven godsgeloof en kerkleer. Goed voor de dommen en bekrompenen. Jaweldoch als idioten en stompzinnigen laten zij hun lot, levensloop en daden bepalen door lie den, wier voornaamste kunst en gave zijn, dat zij hun lachen kunnen houden bij de uitoefening van hun beroep. HET MOEDERSCHAP Op een socialistische vergadering te Bussum klaagde de spreekster erover, dat er zoo weinig vrouwen belangstelling toon den. Dit verschijnsel acht D e T ij d zeer ver klaarbaar: Onze vrouwen toch onze Katho lieke vrouwen vooral beseffen, dab de S. D. A. P. raakt aan haar moeder schap. haar gezin, haar kind. Zij we ten dat een der socialistische voor mannen, Dr. Wibaut, een boek heeft geschreven over „Wordend Huwelijk" waarin alles, wat een vrouw en moe der heilig en dierbaar is, door het slijk wordt gesleurd. DE STEUN AAN DE WERK- LOOZEN. De geruchten, dat er een plan klaar lag om de steunnormen voor werkloozen te verlagen, is door de Regeering perti nent tegengesproken. In onze krant is er reeds op gewezen, hoe dit bericht vermoedelijk zijn ontstaan te 'danken heeft aan plannetjes van libe rale ambtenaren. In de Residentiebode lezen wij daarover het volgende: Na de pertinente tegenspraak van de Re,geering ook van dit bericht, komt het liberale conservatieve blad, dat hier dapper aan het relletje van de S. D. A. P. meedoet, met de bewe ring, dat het plan om de steunuitkee- ring te verlagen, niet afkomstig is van de Regeering, noch van hét Departe ment. maar van eenige hooge functio narissen, met wier arbeid de komen de Reeeering „haar voordeel zal kun nen doen." Hier komt de aap dus uit de mouw. Het heele plannetje komt uit den ko ker van het liberaal fascistisch drie manschap, waarin de heeren Zaalberg en Van Doorninck een overwegende rol spelen en dat ook op de huidige Regeering steeds een kraohtigen druk heeft geoefend. Dit spelletje van deze heeren is overigens niet nieuw. Zij hebben dit plan in Augustus j.l. ook reeds gelan ceerd en uitgevoerd trachten te krij gen, maar het is toen aan de Kath. fractie te wijten geweest, dat de hee ren bot vingen. Het gerucht drong toen door tot de Kath. Kamerleden, die met Mr. Aalberse en van Schaik op de Sociale Studieweek in Rolduc bijeen waren. Vandaar heeft toen de Kath. Kamerfractie direct een krach tig ultimatum aan de Regeering ge zonden om dit plan niet te doen door gaan, want dat in dit geval het Ka binet niet meer op een verderen steun van de Kath. fractie zou kun nen rekenen. Volgens een verslag van een vergade ring te Groningen in het soc. Volks blad heeft de heer Albarda daar de vol gende merkwaardige verklaring afge legd: „Wanneer er echter in de omrin gende landen een nieuwe oorlog mocht •uitbreken, zal de S. D. A. P. voor die mobilisatiecredieten stemmen, welke een beveiliging der landsgrenzen en een strikte neutraliteit waarborgen. Dit is toch wel een heel merkwaardige verklaring van den heer Albarda. schrijft Ons Noorden. De heeren verkondigen de theorie van geen man en geen cent voor leger en vloot. Zij gaan nu het verlriezincspad op en praten de kiezers n*>ar den mond door te zeeeen, dat die millioenen voor leger en vloot geheel nutteloos worden uitgegeven en direct gebruikt kunnen worden voor de bezunigingen. Maar als de nood aan den man komt, als ons land buiten den oorlog moot worden gehouden, dan stemmen de sociaal-democraten vóór de mobi- licatiecredieten. verkeerde schoonvader overhandigd had, de ontknooping. „Ik had 't wel gezegd, dat het in orde zou komen", zegt Duffel. De tooneelvereeniging D. O. K., waar van de regie bij den heer van Spanje in goede handen is, kan op een mooien avond terugzien. Hier en daar ontbreekt nog wel wat. maar over 't geheel is er goed gespeeld. Vermelding verdient vooral het spel van de regisseur zelf. die de rol van de tective vertolkte, terwijl J. Hoenselaar de rol van Kolonel Duncan Smith, de oom, heel goed vertolkte. Rest ons nog te zeg gen dat de avond werd opgevrooüjkt door het fluitistencorps „St. Caecilia" onder 'eiding van de heer W. Visser.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10