HET GRAALSPEL SINT LIDUINA MAANDAG 24 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAO BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht w den morgen van 24 April 1933, medegedeeld dooi het Kon Ned Meteor. Instituut te l)e Bilt Hoogste barometerst.: 768.9 te München. Laagste barometerst.: 751.0 te Valentia. Verwachting tot -den avond van 25 Apiil: Matige Zuidelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar be- wolk tot betrokken, waai?chijnlijk eeni- ge regen, zachter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. De depressie in het Westen dringt lang haam naar onze omgeving door. Zij bracht over de B;itsche Eilanden reeds groote hoeveelheden neerslag. Zoo werd gisteren morgen te Valencia in Ierland 23 m.m. af getapt. Het hoogelrukgebied is verder Oostwaarts getrokken en in beteekenis afgencmen. Over Scandinavië trok de de pressie Noord-Oostwaarts af. In Duitsch- land. Oost en Zuid-Frankrijk is het nog rustig weer. De nachtvorsten zijn in sterk te afgenomen; in Scandinavië waait ach ter de aftrekkende denressie nog een gure Westelijke tot Noord-Westeliike wind. die in Abisko zelfs nog sneeuw brengt. Over het algemeen zijn do temperaturen geste gen vooral over de Britsche Eilanden en Noord-West-Frankrijk. Voor onze omge ving mag zacht weer. met wellicht eenige regen verwacht worden. LUCHTTEMPERATUUR. Temper*fur des middags te nalf drie II.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.' Van Maandagnamiddag 7.42 uur tot Dinsdagmorgen 4.13 uur. HtiOG WATER Te Katwijk: op Dinsdag 25 April voorm 3.01 uur en nam. 3.15 uur. EEN ONVERGETELIJKE MIDDAG ONTROERING EN ENTHOUSIASME KLETSPRAAT VAN BUURVROUW Wanneer kletskouserige buurvrouwen niets meer weton te fitten en 'e bela gen, steken zij de hoofden bij elkaar en dan komen de nieuwtjes los van „ik heb hooren zeggen". Zoo gaat het ook met de S D. A. P. Nu alle feiten, die moesten bewijzen welk een grouwelijke gruweldaden de tegenwoordige Regeering óp haar gewe ten heeft, in de pers zijn dooJ-gestee- nigd met een simpele verwijzing naar de daden van roode regeeringen in an dere landen, nu, op het nippertje af om nog weerlegd te worden, komen de praatjes „Het Volk" heeft gehóórd, dat er een plan klaar ligt om de werkloozensteun op drastische wijze te verlagen. Het praatje wordt officieel tegenge sproken. Maar het Alg. Handelsblad hpeft ver nomen, dat enkele hooge ambtenaren zoon plan wèl klaar hebben. Verlaging der steun met 30 pet. De Volk-redactie juichte. Kijk nu eens aan. Hebben wo gelijk of geen gelijk? Maar erg is niet erg genoeg. Buur vrouw Volk heeft gehóórd, dat het geen 30 pet. maar wel 40 pet. zal zijn Hot bericht van het Alg. Handels blad kkn juist zijn. Doch enkele liberale ambtenaren c-p het departement kun nen wel een plannetje maken om alle steun af te schaffen! Maar daarom ge beurt het nog maar niet. Wanneer het bericht juist zou zijn (het wordt tegengesproken, omdat de Regeering er niets van bekend is) dan lewijst het eens en te meer hoe gevaar lijk de tegenwoordige verhouding is, dat de departements-am Dienaren nog voor het overgroote deel liberaal zijn. De Regeering is rechts, maar het depar tement is liberaal. Over deze wantoe stand is nog op een van de jongste ver gaderingen der Kamercentrale Leiden een ernstige klacht geuit. Deze grief is echter met een vloek en een zucht op te lossen. Steunverlaging, en dan een flinke, is een van de hartewenschen der liberalen. Het liberale Handelsblad nam het ge rucht daarom zonder bezwaar op. Maar „Hot Volk" moest verstandiger zijp en niet aan allerlei liberale iubla- tingen geloof slaan. En niet de soos- plannen van ambtenaren voor onom- stootelijke waarheid verkoopen. Men kan wel zooveel „hooren zeggen". Wij hebben b.v. „hooren zeggen", dat de Regeering ernstige plannen heeft klaar liggen, om. bij de eerste zitting van de nieuwe Kamer, alle socialistische Kamerleden een l'link pak slaag te ge ven, wegens de ongelooielijke hoopen volksmisieidencte onzin, in deze verkie zingsstrijd verkocht. Naar wij vernemen heeft de heer Colijn voor dit doel reeds een Spaansch rietje gekocht.... Het bericht wordt tegengesproken door onszelf 1 Maar „Het Volk" zou gaan insinuee- rendat het toch wel waar zal zijn. Kamerleden, pas op uw broek! De Graal heeft gisteren het feest van St. Lydwina ingeluid, dicht bij de stad, waar de heilige acht en dertig jaren leed, met een Graalspel, dat zeer duidelijk de geestdrift voor deze heilige Hollandsche maagd in dui- zende harten heeft losgeslagen. Ondanks „Paaschkruis". nog meer ondanks .Pinksterzegen" is met dit spel van St. Ly dwina een nieuw weg gewezen naar een heel eigen en katholieke cultuur, die men mis schien hier niet meer kan vereenzelvigen met katholiek tooneel, maar toch zeer duidelijk de richting, aangeeft, waarin onze katholieke levensuiting zich dient te begeven. Wellicht sterker nog dan „Pinksterzegen" zal dit St I.vdwinaspel in de hoofden en harten van hen, die het hoorden en zagen blijven voortleven, omdat hier in dit spel een inhoud was meer omlijnd dan de vorige Graalsoelen, die alleen op majestueuze wijze een ideaal verkondig den, dat zoo concreet mogelijk den volke werd voorgehouden, omdat hier de levende, voor ieder tastbare inhoud was de uitverkie zing van St. Lydwina, dat leven en lijden, aan allen bekend en dat nu met toepassingen en gebeden aan de massa als een kostbaar goed, als een heerlijk voorbeeld, als een lichtend geluk kan worden voorgehouden. Waarlijk, niemand zal het lijdend leven van St. Lydwina ooit zoo beschouwd hebben als tijdens en na hel spel, dat gisteren in het Xerxes-Stadion aan de Wilgenpias door ze venduizend Graalmeisjes zoo aangrijpend werd gespeeld. Niemand zal ooit zoo goed beérepen hebben de waarde van het lijden, niemand ook ooit zóó diep overtuigd zijn ge raakt van de geesteliike waarden in ons leven, hoog boven de al 1 e-4materie, waarmede wij iederen dag omringd zijn. Ook dit spel is weer een gebeurtenis ge worden. Een gebeurtenis voor de Graal, die weer getoond heeft, wat een voor geen moeite terugdeinzende organisatie vermag. Een ge beurtenis voor degenen, die dit heerlijke St. Lydwinaspel zagen, dat voor hen geweest moet zijn een milddadige regen van geestelij ken rijkdom, die zij uit zullen gaan dragen in Haarlem's diocees en waarvan zij aan hen, die het niet zagen, wallen mededeelen. Want al kunnen wij opnieuw met groote waardeering getuigen van de kleurenschoon- heid, ook in dit spel tentoongespreid en die de vele duizenden toeschouwers zich nog van de voorgaande Graalsoelen zullen herinne ren, zóó moeten wii dit soel verstaan, dat al deze kleurenschoonheid slechts de vorm was om den inhoud van het spel scherper te accentueeren. Maar bij dit alles was de aanblik van dit spel iedere minuut zoo overweldigend schoon, dat wij gaarne instemmen met de spontane uitspraak, die wij na het spel hoorden: men moest er iedereen desnoods naar toe sleuren, en. er mocht niemand zijn, die dit niet gezien heeft. Eigenlijk moesten wij met ons verslag van dit Lydwinaspel wachten tot de volgende week, wanneer de officieele uitvoering zal plaats hebben, maar het is onmogelijk, na dit gezien te hebben, er een korte beschrijving aan te wijden, zonder in al de treffende bij zonderheden te treden, die dit spel biedt. Het was een officieele vóór-uitvoering, die zoovele duizenden trok, dat het Xerxes- Stadion bijna geheel gevuld was. Naar schat ting woonden een 15000 menschen deze uit voering bij. De organisatie was weer voortreffelijk. Reeds Zaterdag waren de Graalmeisjes daar heen getrokken om den Zondagmorgen en -voormiddag nog te kunnen wijden aan een massale reoetitie en de waardeering voor elk dier Graalmeisies kan er slechts door stijgen als men bedenkt, welke een vermoeiende dag het voor haar moet ziin geweest. Van *u1k een organisatie heeft de Graal 't monopolie en de organisatie van zoo iets geweldigs kan alleen slagen als alles, maar dan ook zelfs de klein ste bijzonderheden, traosgewijze gecentrali seerd zijn, zoodat tenslotte de draden in één hand samenkomen. Dit gedeelte was dan ook aan Procula Scholten weer veilig toever trouwd. De muzikale illustratie was van Tabitha Vermeiden uit LeHon. die nn het groote orgel, dat onder de overdekte tribune «Jebouwd was, zang en dans zeer goed begeleidde. En juist dit gedeelte droeg machtig bij tot het welslagen, omdat het volle orgelgeluid noch te sterk, noch te zwak was en daardoor den sterken indruk, dien het spel maakte niet weinig verhoogde. De tekst was dezen keer van Liesbeth Al- lard en wij mogen zeggen, dat hierin een be langrijke vooruitgang is geboekt. Want de tpkst was prachtig verzorgd, voller en begrij pelijker, dan in enkele fragmenten der vorige spelen, terwijl zij toch modern en frisch ge noeg was om ook in deze van een goede rich ting in religieus-dramatische litteratuur te kunnen spreken. Wel streepten wij nog een heel enkele maal een regel aan, die wat al te nuchter aandeed, of.... wat al te sterk wees naar zeer mo derne opvattingen op dit terrein, maar wij zijn met dezen goeden vooruitgang toch maar uiterst dankbaar. Dit Graalspel ..Sint Lydwina" speelt in den hemel en op aarde. De hemel was op prachtige wijze gevonden door een hooge gele poort op de Zuidelijke tribune, afgesloten door een groen gordijn. Boven op de poort stond alleen bet woord: Sanctus. Verder werd deze geheele tribune door de troonengelen en de heilige vrouwen ingenomen. In de tallooze kleurige gewaden gaf dit op de hoog opgaande tribune direct a! een heerlijken aanblik. Voor de Christusfiguur aan het Kruis had den wij wel liever een andere, minder men- schelijke, desnoods modernere oplossing ge zien. Als het spel begint zingen de troonengelen het Sanctus aan de Godheid, door orgelmuziek begeleid. En nauwelijks zijn de tonen hier van weggestorven of uit de tegenoverliggende poort komen de drommen bewaarengelen het '•eld op en dit opkomen maakt al aanstonds indruk door het dringend met gestrekten arm naar voren schrijden tot voor den troon der Godheid. Men voelt het aan de wijze, waarop zij voortgaan, dat er iets dringt, dat zij iets te vragen hebben en in een machtig spreekkoor vragen zii om erbarming, om redding voor de wereld, die in 't stof verzonke- ligt: Onheilige hartstocht brengt de laatste helden om. De rechters van het volk hebben hun plicht verbroken En wat er rest, ontgaat 't verschil van kwaad en goed. Maar Maria en de heilige vrouwen ant woorden, dat het hart der vrouw vol liefde en medelij is, waarop de Godheid met de troonengelen zeggen, dat de vrouw het even wicht weer moet herstellen, wijzend op Jeanne d'Arc, Catharina, Francisca, Coleta en vooral op de H. Maria, die 't helsch ser pent bestreed. Maria vraagt nu aan de Godheid „om een prinses van smarten, vooral door lijden groot". Maar Moeder Maria, waar treft ge die aan? Waar haalt ge zoo'n koningsdochter vandaan? Waarop Maria en de heilige vrouwen ant woorden, dat zij weten: een land bij de zee, Onherbergzaam aan Noord'lijke kusten, waar de liefde der Godheid zulk een suprème lijdens-bruid zal vermogen te vinden. En zie, de wensch van Maria zal worden verhoord, de lijdensbruid zal uit Holland zijn. Het tweede tafereel speelt nu op aarde: De Hollandsche bewaarengelen komen vreugdevol aangeloopen om de Hollandsche vrouwen me- dedeeling le doen van haar uitverkiezing: Jonge vrouwen Van Holland's gouwen, Komt bijeen! En ziet, daar komen zij in honderden en honderden aangestormd, stad na stad met vlaggen en banieren om die eer der uitver kiezing voor zich op te eischen. Gedachtig de historie 'van Lydwina's val op het ijs, komen de vrouwen van Schiedam op rolschaatsen. En ziehier nu weer het fris- sche en moderne van dit spel naast de toch zoo ongekunstelde uitvoering. Zij vullen rondom het veld en schaatsen op het gladde tegelpad, zooals Lydwina met haar vriendinnen op het ijs. En de bewaarengelen roepen tot haar allen: Jonge meisjes van Holland's duinen, Komt hierheen! God roept u door onze bazuinen thans bijeen. Wie als vrouwe en vrome Dus geen vrees meer telt, En geen grenzen stelt, Is God welgekomen. En achtereenvolgens vragen nu de steden Amsterdam, Rotterdam en Haarlem en Delft en Alkmaar en Den Haag en Leiden de lij densbruid uit haar te kiezen. Dan bidden de meisjes van Schiedam: Laat uit ons worden Heer, waar Gij ons voor gemaakt hebt. Dit ontwikkelt zich tot een polyphoon ge bed, dat vijfmaal achtereen, meerstemmig reci- teerend, telkens op anderen toon, herhaald wordt. Dan geschiedt het ongeluk. Lydwina valt. Zij is de uitverkorene. In het derde tafereel scharen zich de Hol landsche bewaarengelen in een tweemaal ge broken cirkel om het veld. In haar kring komt de St. Lydwina-groep, St. Lydwina, die lijden zal, voorop. En terwijl het engelenkoor in beurtkoren het lijden van Lvdwina be schrijft, beeldt de Lydwina-groep dit lijden uit en knielt of kruipt of ligt al naar de tekst der koren. Het is het eerste leerjaar van het lijden. Daarop volgt op dezelfde wijze het tweede leerjaar: Nu moet zij gaan leeren te mediteeren. Er zit een geweldige spanning en climax in deze tafereelen, want in het „derde leerjaar" van het lijden komen Lvdwina's zintuigen en hartstochten haar bestoken, gekleed in helle gewaden. Die willen haar aftrekken van het liiden en het hollende paard van haar stouten aard voert een geweldigen strijd met haar uitver kiezing tol het lijden. Terwijl de zintuigen en hartstochten om de Lydwina-groep heendwarrelen, verschijnt dat paard. De uitbeelding is fel. Hoor die doffe paardenhoeven. Hoor de grond, die dreunt en trilt. En angstig antwoordt de Lydwina-groep: Zie dat schimmelwitte paard: Zie die oogen, als 't geflonker Van de sterren en die staart, Als een witte pluim in 't donker. De zintuigen eq hartstochten houden aan: Op leven en dood, erop of eronder. Door den bliksem en den donder, Van haar felle hart bestookt, Is het of zij twist en rookt. En van vier zijden van het veld stijgen plot seling dichte rookwolken omhoog. Daar bidt het engelenkoor: O God, bescherm de jonge maagd, Die U bemint en U behaagt. Maar nu als speelbal harer zinnen, U ééne stor.d vergat te minnen. De Lvdwina-groep bidt en de zintuigen en hartstochten nemen de vlucht. Gedurende al dien tijd heeft de Lydwina- groep in kruisvorm plat ter aarde gelegen. Dan komt het vierde lijdensleerjaar. O. Vader, doe mij Uw wil verstaan, Waar komen, waar komen die pijnen vandaan? En waarhenen stuurt Gij mijn steven? In het vijfde leerjaar begrijpt Lydwina en weet zij dat zij moet staan bij Maria onder het kruis, de Moeder der smarten. Nu wil ik naar mijn moeder gaan Om haar mijn nood te klagen, Zij ook wilde onder 't kruishout staan, Ik moet haar hulp gaan vragen. Maria. En terwijl de Lydwina-groep steeds dan send en armbewegend voortschrijdt, zingen de bewaarengelen nu het Stabat Mater. Terwijl de troonengelen verschijnen, staat dan Lydwina, als bruid getooid, met Maria c-nder 't kruis en de Lydwina-groep begeeft zich naar Calvarië en legt zich op de hellingen van den Kruisberg neer. In het vierde tafereel verdwijnt het visioen van den Calvariëberg en daarmede wordt het verdere leven van Lydwina aan onze oogen onttrokken. Dit iuist is zoo fijn gevoeld, geen materieele uitbeelding, maar een hoogere, geestelijke en veel treHender weergave, die op dit hoogte punt het best kan worden afgestoken. Hier aan ware trouwens niets meer toe te voegen en een verdere uitbeelding van Lvdwina's lij den zou ongetwijfeld een verzwakking hebben beteekend. In dit tafereel komt dan de pelgrim- schaar op: Nu gaat het Godd'lijk treurspel pas beginnen. Deze sluit zich aan bij het lijden van Ly dwina. waarna de bewaarengelen en de Graal beurtelings van Lvdwina en haar lijden spre ken om aan het einde een toepassing te vin den voor heden. In bet vijfde en laatste tafereel wordt de triomf van Lvdwina gezongen in den hemel door de troonengelen en heilige vrouwen met het „Jesu Corona Virginura", om met een en thousiast ..Gloria in Excelsls Deo", en dank aan God het spel te besluiten. Bij bet défilé der duizenden Graalmeisjes aan het einde van het spel, bleek eerst recht hoe ontroerd en enthousiast de opgetogen menigte was. De enthousiaste toejuichingen der duizenden waren niet van de lucht en het de'ilé kon geen einde nemen. Langzaam loste de zonneschijn, die dit schitterende sv«»1 had o"ergoten, zich op in den schemerenden avond en de extra-treinen voerden enthousiaste duizenden naar huis, die niet alleen dit soel, maar ook Lvdwina's heerlijk liiden, nooit meer zullen vergeten Daarin ligt de heerlijke roeping van de Graal. Magen zij, die zich nog niet bewust zijn van de groote gave dezer jeugorganisatie. en mis schien slechts critiek voor haar oVer hebben, zonder ooit tot een intieme kennismaking te zijn gekomen, nu eens eerliik deze gelegen heid aangrijpen om a.s. Zondag in hel Xerxes- stadion aan de Wilgennlas dit Graalsoel te gaan zien. En dan oordeelen, eerlijk en op recht. Zü zullen zich gewonnen geven, het kan niet AGENDA LEIDEN. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 April a.s. waarge nomen door apotheek C. B. Duyster, Nieu we Rijn 18, Tel. 523. LIDUINA'S VIJFDE EEUWFEEST. BEDEVAART VAN DE VERKENNERS. Opening der novene. Zaterdag, den dag waarop des avonds de luisterrijke viering van het vijfde eeuw feest van St. Liduina s zalig afsterven te Schiedam is ingezet, zijn duizend Neder- landsche verkenners voortrekkers en wel pen, ter beevaart getrokken naar de stad, waar de groote heilige haar heilig leven heeft geleefd. Op dezen St. Liduina-ver- kennersdag hebben de katholieke padvin ders getoond de groote Schiedamsche hei lige naar waarde te kunnen eeren. Reeds vroeg in den morgen werden do Schiedamsche straten opgefleurd door de frissche patrouilles padvinders, die naar de Liduinaberk marcheerden. Want voor hen, die van dichtbij kwamen, werd reeds om kwart voor negen een stille H. Mis op gedragen waaronder de aanwezige bede vaartgangers ter H. Tafel naderden. In ge bouw Eendracht stond daarna het ontbijt klaar. Treinen, trams en autobussen brachten steeds nieuwe patrouil es aan, die met hun fieunge uniformen de straten een frisch en opgewekt aspect gaven. Om half elf verzamelden zich alle deel nemers weer in de Liduinakerk, waar een p.echtige Hoogmis werd opgedragen door den diocesaan verkennersgeestolijke, den weleerw. heer J. B. Th. van Woesik. met assistentie van de weleerw. heeren P. J. Maas, districtsaalmoezenier te Rotterdam, en J. J. Boon, aalmoezenier te Den Haag, al diaken en subdiaken. In do schitterend versierde kerk bood ook het gezicht van de duizend padvinders een feestelijken en te gelijk devoten aanb ik. Onder do H. Mis werd uitgevoerd de Missa Brevis en wel de vaste gezangen door alle verkenners onder leiding van kapelaan R. M. A. Nieveen van Dijkum uit Leiden. De wisselende gezan gen werden uitgevoerd door leer ingen van de Kweekschool voor onderwijzers van de Eerw. Broeders van de Onbevlekte Ont vangenis te Den Haag. Do welbestudeerde zang uit al die jon- genskeelen droeg het hare er tce bij om de devote en indrukwekkende stemming te verhoogen en de plechtigheid luister bij zetten. Onder de H. Mis hield de hoofd verken nersgeestolijke, de weleerw. /eergel. pater dr. mr. J. Jeuns S.J. een korte preek naar aaüleiding van de woorden uit de openba ring: „Wees getrouw tot in den dood". Na de H. Mis trokken de voortrekkers en verkenners naar gebouw Eendracht, waar de lunch werd gereserveerd. Ook aan tafel heerschto weer die prettige, gepaste stemming, die de Verkennersbeweging in Nederland kenmerkt. In de school aan de Nassairaan, waar de welpen werden ondergebracht, vond een begroeting van den nieuwen hoofdkwartier commissaris. majoor J. v. Leeuwen, plaat6. De dag bleek goed bezét te zijn, want onmiddellijk na den maaltijd marcheerden de voortrekkers en de verkenners naar het gebouw van den R. K. Volksbond, waar de eerste uitvoering pants had van de mimi sche tafereelen ter illustratie van een le zing over het leven van de H. Liduina door prof. Dr. Alphons Steger. Beladen met al erlei pakken en pakjes waren de verkenners in Schiedam geko men: hun gaven aan de armen ter eere van de H. Liduina. Des middags zijn deze gaven in de kerk aangeboden. Esn voor een legden de deelnemers op de communiebank hun ga ven, die uit de meest onderscheiden arti kelen, uit geld en uit natura bestonden. Vervolgens werden de relikwieën van de Hei ige Liduina in processie rondgedra gen. Onder deze processie werd door de doelnemers een speciaal voor de gelegen heid vervaardigd lied gezongen: Verkcn- nersgroet aan Liduina. Na het Lof gingen de deelnemers weer per trein, tram en autobus huiswaarts. DE NOVENE. Zaterdagavond is met een plechtig Lof de groote novene ter eere van de H. Li duina geopend. Dit Lof werd gecelebreerd door den Doorluchtigen en Hoogwaardigen heer Mgr. H. J. M. Taskin, Protoontarius Aposto.icus, geassisteerd door theologan ten van het groot-seminarie Hageveld. De verschillende gezangen werden Gregori- aansch uitgevoerd. De feestpredikatie werd gehouden door den zeereerw. hooggel. heer Pater Lector B. Molkenboer O.P. Reeds lang voordat het Lof begon was er in de kerk geen plaatsje meer onbezet en waren zelfs de paden gevu-d. Voorafge gaan door zijn assistenten en misdienaars betrad Mgr. Taskin van de kerk uit het al taar. Hierop werd gebeden voor de inten ties. die in overvloedig aantal waren bin nengekomen. Er waren er uit alle deelen des lands en van over de grenzen, ze.fs was er een uit Afrika. Onder deze gebeden werden de reliquiën van de H. Liduina in processie rondgedragen. Onder het Lof beklom pater lector B. Molkenboer O.P. den kansel voor de pre- dicatie. Vandaag is een Leidsche Processie naar Schiedam getrokken met ongeveer 400 deel nemers. Wij zul'en morgen daarvan verslag ge ven, o.m. van de uitvoering der mimische tafereelen. PRIESTERSTUDENTEN NAAR ST. LIDUINA. Donderdag 27 April zal er een natio nale bedevaait van priesterstudenten naar Schiedam plaats vinden, onder leiding van den zeereerw. zeergel. heer J. Fran- cino O.S.C. Om 10 uur wordt in de parochiekerk van het Allerheiligst Hart, Lekstraat, een plechtige Hoogmis opgedragen door den leider van dezen bedetocht. De Sc-hola van het seminarie Hageveld, onder lei ding van den zeereerw. heer A. M. A. Vol- laerts( zal de gezangen zingen. Na een gemeenschappelijk ontbijt en een officieele begroeting zullen de pel grims een rondgang door Schiedam onder nemen. vooral om die merkwaardigheden te bezichtigen, die de herinnering aan St. Liduina levendig houden. Des middags wordt in de St. Liduina kerk een Lof cecelebreerd, waaronder pre dicate door den zeereerw. heer J. B. W. M. Möller, pastoor te Voorburg. Tijdens deze plechtigheid processie met de relie ken. Daarna bijwoning der Mimische Tafe reelen in den R.-K. Volksbond en ten slotte gouter bij de Eerw. Broeders aan de Nieuwe Haven. KERKNIEUWS BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot Pastoor te Rotterdam (H. Barbara) den Weleerw. heer W. G. Buren; tot Pastoor te den Hoorn (Schipluiden) den Weleerw. heer J. M. H. Spoorman; tot Rector van het St. Willibrordus-Go- stioht te Wassenaar den Weleerw. heor A. Slijkerman, die Rector was van het St. Liduina-Gest. te Purmerend. Alsmede tot Pastoor to Haarlem (H.II. Elis. en Barb.) den Weleerw. heer H. P. A. van Dijk; tot Pa-stoor te Nieuwkoop den Wel eerw. heer Th. P. Blom; tot Pastoor te Oud-Beyerland den Wel eerw. heer E. Mathot, die Kapelaan was to Haarlem (H. Joseph). Vervolgens tot Kapelaan te Amsterdam (H. Maria Magd.) den Weleerw. heer J. A. van Kleef; tot Kapelaan te Rotterdam (H. Hildegar- dis) den Weleerw. heer A. G. de Boer; tot Kapelaan te Crstricum den Weleerw. héér J. L. W. Wittem-an, die Kapelaan was te Warmenhuizen.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2