TVÏA7WDAG 24 APRIL" 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 HET HERDENKINGSFEEST VAN PRINS WILLEM I IN DE HOOFDSTAD. Voor vier eeuwen werd op dezen da tum Prins Willem I, de Vader des Vader- ands geboren. Ter ccre daarvan is deze dag door de hoofdstad des lands gemaakt tot een natiooalcn dag, die mede werd ge vierd door de Koninklijke Familie. Al vroeg in den morgen werd de dag ingeluid door muziekuitvoeringen. Om 8 uur werd koraalmuziek ten gehoore ge bracht van het platform van de Nieuwe Kerw, van de paristyle van den Stads schouwburg en van den trans van den iWesiertoren. In de morgenuren werd een kinderhulde gebracht aan H. M. de Ko ningin op den Dam en in de middaguren had een nationale Herdenkingsplechtig heid plaats in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie in het. Concertgebouw terwijl ook op verschillende pleinen mu ziekuitvoeringen werden gegeven. De kinderhulde had plaats op den Dam, •het historische plein, waar reeds zoovele plcchtigege beurtenissen zijn gevierd. Om half tien begon de politic den Dam af te zetten en nam op het platform van de Nieuwe Kerk het Amsterdamse!)© 1 o- liticgezelschap plaats om tot kwart vooi elf een muziekuitvoering te geven. Tegen tien uur begon reeds het Dam- plein zich langzamerhand te vullen met de kinderen, die aan de aubade deelnamen. Zij allen kwamen van den N. Z. Voor burgwal en gingen daarna door de Nieuwe Kerk naar het Damplein. Inmiddels was ook de. Koninklijke fa milie gearriveerd, die luide werd toege juicht door de reeds aanwezige kinderen en hun bcleiders. Bij deze groepen van kinderen voegden zich de vaandelwach- ten en genoodigden, die ook allen door liet kerkgebouw den Dam bereikten. Tegen elf uur was het Damplein gevuld met. 11.000 kinderen. Het plein verkreeg daardoor een buitengewoon aardig* aspect dat nog verhoqgd werd door de vele. vaandels en de vlaggen, die alerwege van de gebouwen wapperden. Voor het Paleis had zich inmiddels do Amsterdamsche Orkest Vereeniging onder leiding van den heer Frans van Diepen beek opgesteld om den zang der kinderen te begeleiden. Voor den ingang van het Paleis hadden de bestuursleden van de Federatie van Christelijke Oranje-vereenigingen, zich verzameld zoomede die van de Aubade- commissie en van het Vaandelcomité, van welke instellingen deze aubade uit- S^S* Voor het begin van de uitvoering, waar aan door leerlingen van Openbare, Prot. Christelijke, Roomsch-Ivatholieke en Is- raëlietische scholen werd deelgenomen, boden een Protestantsch, een Roomsch- Katholiek en een Israëlietich weesmeisje H. M. de Koningin bloemen aan. Aan Hare Majesteit werden vervolgens voorgesteld het dagelijksch bestuur van de Federatie van Christelijke Oranjevereni gingen, bestaande uit de heeren ds. A. Klinkenberg J.Azn., voorzitter, F. Bouma, secretaris, J. van Oosten, penningmeester, J. F. Grimm en C. Scbuveling, voorts het Dagelijksch Bestuur van de Aubade-com missie, de heeren A. I. de Haan, M. Degen, F. Bennink, J. N. Bosch en A. P. de "Wild en ten slotte de vaandelcommissie, bestaande uit de heeren mr. A. J. M Hen- drix. C. de Graaf. P. v. d. Ende, J. H. Re- miens en P. van Bekum. Toen de laatste tonen van het carillon uit den Paleiskoepel, die het elfde uur hadden aangewezen, verklonken waren, betrad de Koninklijke Familie, vergezeld door eenige bestuursleden, het balcon. De dirigent van de aubade, de heer W. van Laar, staande op een hoog podium hief zün dirigeerstok en plechtig klonk over den Dam het „Wilt heden nu tre den" uit Valerius' Gedankklanck. Vervolgens werd gezongen „Hollands Vlag" van J. P. J. Weirts, gevolgd door „Wij willen Holland houen" van Arnold Spoel en ten slotte het -.Wilhelmus". Hare Majesteithad na elk lied door handgeklap Haar dank betuigd. Nadat de laatste klanken van het Wil helmus waren verklonken, steeg wederom een geestdriftig hoera op. Na deze zangnummers begon het défilé langs het Paleis van deze onafzienbare kindermenigte. Het défilé werd geopend door de vaan dels van de uitvoerende vereenigingen. Tnsschen de verschillende groepen werden telkens de vaandels van vele vereenigin gen gedragen, die midden voor het Paleis de vaandelgroet brachten. Het duurde langer dan een uur voor de laatste groepen kinderen het Damplein in de richting van de Mozes en Aaronstraat verlieten. De Koninklijke Familie trok zich daarna terug in het Paleis. De politie begon toen de afzettingen, die onder leiding van hoofdinnpeteur Joosten hadden gestaan, in te trekken. De Nationale Herdenkings plechtigheid in het Concert gebouw. Gm drie uur reed de Koninklijke Fami lie uit naar het Concertgebouw, waar de Nationaie Herdenkingsplechtigheid plaats had. Voor de aankomst van het Koninklijk Gezin was een uitgelezen gezelschap in de met tapijten en bloemen versierde zaal bijeengekomen. Onder deze zeer velen waren alle Ministers, de Commandant van het Veldleger en de Commandant van de Marine te Willemsoord, de vice- president van de Raad van State, vele leden van de Eerste en Tweede Kamer, de secretarissen-generaal van alle departe menten, de presidenten en procureur-gene raal van alle gerechtshoven, de presiden ten en officieren van Justitie van de Rechtbanken in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem. De burgemeesters van alle pjrovinciale hoofdsteden, zoomede die van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Dordrecht, Tilburg, reda. Alkmaar en vele andere gemeenten. Voorts de presidenten van de Kamers van Koophandel van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Aanwezig waren ook de gezanten van 20 verschillende landen. Aan den ingang van de J. W. Brouwers straat werd H. M. de Koningin ontvangen door het. Dagelijksch Bestuur van de „Commisie voor de viering" van het. vierde eeuwfeest der geboorte van Prins Willem van Oranje", bestaande uit Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorzitter, mr. C. L. de Vries Feyens, secretaris en Ohr. P. van Eeghen, penningmeester. Nadat de Koninklijke Familie de voor Haar bestemde plaatsen had ingenomen, werd door 300 leden van het koor van de Vereeniging van Toonkunst, onder lei ding van Willem Menglberg het „Wilhel mus" ingezet. Het volkslied werd staande aangehoord. Jhr. mr. dr. A. Röell nam daarna als voorzitter van de commissie voor het spreekgestoelte plaats. Na diens openingswoord voerde het or kest van het Concertgebouw de ouverture ..Egmond" uit. Hartelijk applaus weer klonk, nadat Hare Majesteit daartoe het voorbeeld had gegeven. Z.Exc. dr. H. Colijn nam daarna, het woord en hield een rede. Na deze gedachtenisrede brachten or kest en koor liederen van Valerius ten gehoore, waarna een sluitingswoord volg de van den eere-voorzitter van het comité, Z.Exc. Ruys de Beerenbrouck. Dex plechtige bijeenkomst werd beslo ten met de uitvoering van het „Wilhel mus" door koor en orkest. De Koninklijke Familie verliet daarna de zaal, wederom uitgeleide gedaan door het Dageliiksch Bestuur van het Comité. Hare Majesteit de Koningin vertrok per auto onmiddellijk naar Den Haag. HULDEBETÖOGING TE DEN HAAG. Ter nagedachtenis van Prins Willem. In tegenwoordigheid van H. M. de Ko ningin en H. K. H. Prinses Juliana heeft Zaterdagmiddag op het Plein, te Den Haag, voor het standbeeld van Prins Willem van Oranje, de plechtige herdenking plaats ge had door het Haagsche comité uit de bur gerij, van den 400-sten geboortdag van Prins Willem van Oranje. Onder de hooge autoriteiten, die tegen half vier zich bij het monument verzameld hadden, werden opgemerkt de minister-pre sident jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, de vice-president van den Raad van State, ;-hr. mr. Beelaerts van Blokland, de ministers van staat jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek en W. Idenburg, oud-Gouv.-Generaal in Ned.-Indië, luit.-generaal jhr. W. Röell, commandant van het veldleger, de voorzit ters der Eerste en Tweede Kamer, de bur gemeester der residentie, mr. Bosch rid der van Rosenthal en mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, voorzitter van het comité. Om even over halfvier klonk luid geju bel uit de menigte. De Koningin en de Prinses met groot gevolg kwamen in aut-o s het Plein opgereden waar zij werden ont vangen door den burgemeester mr. Bosch van Rosenthal en mr. dr. Ter Pelwijk, nadat een paar meisjes eerst de Koningin en de Prinses bloemen hadden aangebo den. De Kon. Militaire Kapel onder leiding van kapitein Walther Boer, speelde ver volgens het Wilhelmus, waam de bezoeksters plaats namen in de onmiddel lijke nabijheid van het standbeeld. Het monument was omringd door elf padvinders die de vlaggen der elf provin ciën voerden. Luid tromgeroffel weerklonk, gevolgd door de plechtige uitvoering door een groot koor, onder leiding van kapitein C. Wal ther Boer van de melodie uit Valerius „Ge- denckClanck" Uwe groot, o Heereen lied in 1567 gedicht Daarna voerde het koor nog uit het lied „Na de verovering van den Briel" uit „Het Oude Nederlandsche lied" van Fl. van Duy- se en uit Valerius „Gedenck-C-lanck" ,Lied op den Prins na zijn dood". Indrukwekkend klonken deze liederen uit het verleden over het tot alle hoeken gevulde Plein. De eere-voorzitter van het uitvoerend co mité mr. dr. Bosch ridder von Rosenthal, trad nu naar voren en stelde zich op bij het hek van het monument. Hierna onthul de de burgemeester den krans in ijzer, ge smeed door den edelsmid Zwollo, welke aan het hekwerk is bevestigd en de cijfers 1533 1933 toont, met de woorden „De Haag sche Burgerij". Met luide stem sprak de burgemeester hierbij de volgende woorden uit: Aan de nagedachtenis van den Prin3 van Oranje, die wijs en trouw, met moed en wilskracht, overtuigd van de rechtvaardig heid van zijn streven, bovenal in rotsvast vertrouwen op den Almachtigen God, ge leefd en gewerkt heeft tot heil van ons volk, brengt de Haagsche burgerij eerbiedige hulde. Onder' groote ontroering zongen de dui zenden aanwezigen, terwijl H. M. de Konin gin en Prinses Julina zich van Hare zetels verhieven, twee coupletten van het oude Wilhelmus. De plechtigheid werd besloten met een défilé langs het standbeeld van den Prins door de 200 deelnemende vereenigingen. „Tel." FRANSCHE HULDE AAN WILLEM DE ZWIJGER. Een onderscheiding voor Prinses Juliana. De Fransche Regeering heeft H. K. H Prinses Juliana benoemd tot Groot kruis in de Orde van het Legioen van Eer. De Fransche gezant, Baron de Vitral- les heeft hedenmiddag namens zijn re geering aan de Prinses in het Koninklijk Paleis te Amsterdam de versierselen de zer orde overhandigd. Naar wij vernemen heeft de Fran sche regeering hiermede willen doen blij ken dat zij er prijs op stelt zich aan te sluiten bij de huldiging door het Ne derlandsche Volk van Willem de Zwij ger, ter gelegenheid van de herdenking van het vierde eeuwfeest van diens ge boorte. DE RAAD VAN STATE NAAR HET GRAF VAN PRINS WILLEM I. Hedenochtend heeft een deputatie uit den Raad van State een krans op het graf van Prins Willem I gelegd. Deze deputatie bestond uit de Staats raden C. J. Hasselman, Jhr. Mr. L. van Bronkhorst Sandberg, J. J. Ram bonnet, Mr. J. Limburg en mr. J. Schokking. den secretaris Jhr. Mr. Dr. J. D. H. de Beau fort en den referendaris mr. J. II. Scholten. De deputatie begaf zich in auto's van het gebouw van den Raad van State naar de Kerk te Delft, waar de krans door den heer Hasselman met de volgen de korte toespraak werd nedergelegd. Namens den Raad van State wordt deze krans hier neergelegd als eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Prins Willem van Oranje, die in den Raad van State een aanvang heeft gemaakt met zijn levenswerk: den onvermoeiden strijd voor vrijheid en verdraagzaamheid. Trekking Liebaard-loterij. Naar wij vernemn is dc trekking van deze loterij uitgesteld en thans bepaald op Zondag 30 Juli a.s. Loten zijn nog verkrijgbaar aan alle Gezellenvereenigingen en aan het Cen- traal-Bureau, Stadhouderskade 55 te Am sterdam Zuid. Hoofdprijzen zijn: Raleigh-inotor of electr. naaimachine, salon-ameublement, radio-ontvangtoestel Philips 630 A, rij wiel, fototoestel, kano, zilveren horloge. Prijs per lot 25 cent. Rotterdamsche Lloyd Rapide. De Rotterdamsche Lloyd Rapide in aan sluiting met het mailschip „Sibajak" wordt Woensdagmorgen 26 April te 8.29 uur in den Haag (Holl. Spoor-station) verwacht. UIT DE OMGEVING LEI DSCHEND AM. Onvrijwil ig bad. Zaterdagnacht om streeks 12 uur geraakte de slager A. V. uit Den Haag in beschonken toestand met zijn fiets in den sloot a.n den Achterweg Juist passeerden O.S.P.-plakkers, die hem op het droge brachten. Zoowel hij zelf, als het zich in de mand bevindende vleesch zaten ge heel onder den modder. Het minder frissche bad had hem ech ter zoodanig opgefrischt, dat hij zijn reis naar Den Haag kon vervolgen. ST0MPWIJK. Geboren: Johannes Wilhelmus, z. v. N. J. Olsthoorn en A. M. Hooijmans. Quirinus Johannes, z. v. A. J. J. de Win ter en M. C. van Dijk. Ondertrouwd: P. N. J. Havik en A. P. Bensdorp. G. J. in 't Veen en E. M. v. Dongen. Overleden: Maria Elisabeth There- sia van Rijn, 2 jaar. UIT DE RIJNSTREEK WOERDEN. Uitvoering „Zanglust" en „Zingende Jeugd". Donderdag vond in het pa tronaatsgebouw de jaarlijksche zanguit voering plaats van het R. K. Dames zangkoor „Zanglust'" en het kinderkoor „Zingende Jeugd", beide onder leiding staand van de heer S. P. Onneweer. De uitvoering werd gegeven ten bate van de R. K. armen uit Woerden. Of die ba ten erg hoog zullen zijn valt, in verband met de gemaakte hooge onkosten, te betwijfelen. In ieder geval is de uitvoe ring op zich weer een groot succes ge weest. De zaal was, zooals we gewend zijn bij deze avonden, uitverkocht cn van het publiek zal er wel niemand zijn, die z'n zestig oenten op eenigerlei wijze betreurt. Wanneer de heer Onneweer iets geeft, dan is 't af. Kleine onvol maaktheden zijn natuurlijk nooit uit te sluiten. Wanneer te kwart over acht, zonder opening, begonnen wordt met het eerste nummer, zijn ook aanwezig de edelachtbare heer burgemeester en verschillende zeereerw. paters uit het klooster. 't Programma vermeldde 3 nummers voor 't kinderkoor, 4 nummers voor 't dameskoor, kinderkoor en so praan-solo. Oppervlakkig bekeken slechts een beknopt programma, maar dat toch onder vlotte afwerking anderhalf uur volmaakte, alvorens de pauze intrad. Eerst kwam 't kinderkoor aan dé beurt met „Klompertje" en De Harmonie „De Lindebaan" van Eggermont, waarvan vooral 't tweede erg in den smaak viel. Maar de groote potpourri, die volgde oogstte toch wel de meeste bijval, o.i. terecht. Leuke wijsjes met vaak aardige overgangen, die de meeste oplettendheid van de kinderen eischten. (Bij enkele jongens ontbrak hier wel wat aan!) en tevens 'n leuke begeleiding. Pianiste was mej. A. Ruys. Hierna volgde 't dameskoor. Durven we een vergelijking maken tusschen da meskoor cn kinderkoor, dan moeten we zeggen, dat, benevens een vollen, vaste klankeenheid, 't dameskoor ditmaal met meer voordracht do nummers uitvoerde dan het kinderkoor. Andere jaren was dit wel eens andersom. De nummers, voor verschillende al geen onbekende meer, werden nu meerstemmig uitge voerd en ontlokten groot aplaus. Wij weten niet aan welk lied: „De Lente luwt", „Meiklokje" of „Vruchten pluk ken" wij de voorkeur zouden geven. Fijn waren de fragmenten uit de operet te „De Drie Kabouters", welke operette wij graag eens heelemaal vertolkt zou den willen zien of zou dat te zwaar zijn? De „Sneeuwklokjes" zetten de „Bloe- mencantate" in te hoog tempo in. 't Ge heel werd keurig en onberispelijk uit gevoerd. Lief zong Vera Onneweer met fijn, vast- stemmetje haar solo: „Ver geet mij nietjes", terwijl de soliste, inej. I Peters, die 'n hooge sopraanstem met bijzondere kleur bezit, de zon heel goed vertolkte, zachtjes beaeleia op de viool door de heer K. v. d. Vring. Mooie ge deelten vonden wij: „Alle bloemen in do Mei'", waar boterbloemen, dotter bloemen etc. het uitroepen dat zij bloei en, het beginnen, toenemen en afnemen van den regen in „Alle bloemen in de regenbui" en 't forsche „Ridder geef je paard de sporen". In 't siotkoor ging de soliste jammer genoeg 'n weinig verlo ren. Pianiste was hier mej. Iv. Bierens. Tijdens de pauze, die 'n uur duurde en waarin 'n stukje muziek de stemming wel verhoogd zou hebben, werden zoo wel de grooten als kleintjes onthaald. Do dirigent maakte z'n excuus over de lange pauze, die z'n oorzaak vond m 't grimeeren en aankleeden der kinde ren voor de operette en gaf hierna 'n korte uitleg van genoemde operette, daar tekstboekjes ontbraken. Deze kin deroperette. getiteld: „Een visite in het Poppenhuis" van Clementine Ward, uit gevoerd door 22 kinderen, werd de clou van den avond, 'n buitengewoon suc cesnummer, waarvoor Mej. A. Ruys, die het de kinderen zoo keurig heeft in gestudeerd ('n moeilijk werk!) alle eer toekomt, 't Stuk werd op de piano be geleid door mej. K. Peercleraan. Wo zien 'n aristocratische poppenfamilie (waspoppenmet Marna aan 't hoofd. Er komt bezoek, dat bestaat uit :n paar oude dames, 4 danspoppen, 'n negerpop en 'n Japansehe pop. die gezamenlijk 'n theekransje beleggen, waar 't nieuws van den dag besproken werdt. Op ver zoek van mama dragen alle gasten iets voor. De poppenkinderen, jongste spruit inbegrepen, mogen ook nog even komen en wanneer die jongste spruit in slaap gezongen is. vertrekken de gasten en zakt 't gordijn. Alle wijsjes waren bui tengewoon aardig en hadden 'n aller leukste begeleiding. We kunnen alle's niet aanstippen, maar memoreeren even 't dansje van de negerpop, die zich zoo vrij over 't tooneel bewoog, 't sierlijke dansen, maar vooral de prachtige, for sche en vaste stem van de Japansehe pop, 't loflied op de thee van een der oude dames, de danspoppen in actie on der de wisselende belichting en de hou ding der oude dames, die dat moderne dansen scherp afkeuren en eens demon- streeren hoe 't „in onzen tijd" ging. Al len deden hun best, 't geheel was fraai en dat 't aan applaus niet ontbrak, hoeft niet gezegd. 't Vele en moeilijke werk aan deze operette besteed, is ruimschoots be loond. De grime was bij de heer Drin- kenburg in goede handen. Na afloop bedankte de burgemeester, bij afwezigheid van de pastoor, allen, die tot dezen avond hadden meegewerkt en tegen twaalven ging 't piibliek zeer voldaan naar huis. Komt er 'n tweede avond? BOSKOOP. De brug over de Gouwe aangevaren. Een schipper van een der schuiten van de firma Oosthoek te ATp'hen aan den Rijn is in volle vaart tegen de brug over de Gouwe gevaren. Meenende, dat hij door onder de brug door te vafen, aan het door- vaartrecht van 15 cent kon ontkomen, bots te de schuit tegen hetb rugdek, waardoor de brug werd losgerukt en een hal ven slag draaide. Door de schok viel de stuurman te water, terwijl meerdere personen, we ke zich op de brug bevonden, hun evenwicht verloren en kwamen te vallen. De schip per is door toegeschoten hulp op het droge gebracht en proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Geboren: Marina, d. v. C. Vrolijk en M. Hoogendoorn. Hendnkus Johannes, z. v. H. J. v. Rijn en A. v. Benten. Jo hanna Maria, d. v. C. Verlaan en J. A. Kooijman. Klara, d. v. M. CoLa en K. Huijser. NIEUWKOOP. Schurft. Bij een paard van den vee houder F. van der Wel alhier is schurft geconstateerd, waarom de woning van het voorgeschreven kenteeken is voorzien. NOORDEN. Schoolfeest. Op Dinsdag a.s. wordt feestelijk herdacht het 25-jarig bestaan van de R. K. School alhier en het 25-jarig hoofdschap van den heer N. J. M. Klaus. Om 8 uur zal de Eerw Dek>n uit A.phe aan den Rijn een plechtige H. Mis opdra gen, waarna op de St. Franciscuszaal on der aanwezigheid van enkele genoodigden en alle leerlingen een bijeenkomst plaats heeft. INGEZONDEN STUKKEN Een Omzetbelasting? Zooals ieder weet, is Minister de Geer gekomen met een voorstel tot het invoeren van een omzetbelasting. M.i. had het heel wat billijker geweest, als men overging tot het heffen van een extra-belasting van die inkomens, die niet of heel weinig zijn gedaald. Doch neen, men heeft weer wat nieuws uitgevonden, de omzetbelasting. Ieder, die dit kan, zal de prijzen van zijn artikelen zooveel verhoogen, dat de belasting op een ander wordt afgewen teld. Door het heffen van belastingen op de verbruiksartikelen, wordt aldus de le vensstandaard steeds opgevoerd, met het noodlottig gevolg, dat zij. die toch al reeds zoo weinig geld bezitten, steeds weer de dupe er van worden. Degene, die werk heeft, verdient zoo weinig, menigmaal een onvoldoend loon, en degenen, die gesteund worden, krijgen net genoeg, er er van te leven. Gevolg dus van dat nieuwe snufje, om zetbelasting, vermindering van koop kracht, waardoor dus alweer den midden stand een stuk van zijn toch al karig stuk je brood wordt ontnomen. De 60 millioen, die men door de omzet belasting in de schatkist denkt te krijgen, wordt weer van de koopkracht ontnomen, gevolg dus vermeerdering van werkloos heid. dus grootere armoede. M.i. is- 't niet alleen billijk, doch be slist rechtvaardig, als van die inkomens, die niet of heel weinig zijn gedaald, een extra-belasting zou worden geheven of, wat nog gemakkelijker voor de hand ligt, een zoodanige verlaging van alle salaris sen en pensioenen van rijksambtenaren, dat de 60 millioen, die de regeering ver wacht van de omzetbelasting verhaalt wordt op rijksambtenaren. Land- en tuinbouw staan aan den af grond, den middenstand met zich meesleu rend. Voortreffelijk is de berusting van den tot werkloosheid gedoemden arbeider, doch de zorgen van de huismoeders zijn onbeschrijflijk en in menig arbeidersgezin heerscht groot gebrek aan kleeding en andere huishoudelijke artikelen Doch hoe kunnen die arme stakkers zich iets ver schaffen, als men de prijzen steeds maar opvoert. Denk eens na, huishuur, licht, gas, wa terleiding, dokter-ziekte-verzekering, con tributie van vakbonden enz. enz.; dat al les is steeds even hoog gebleven. Inkomens zijri in veel gevallen met de helft verminderd, sommigen hebben zelfs heelemaal geen inkomen meer. Denk eens aan die arme bloembollen kweekers. die voor 't allernoodzakelijkste een voorschot konden verkrijgen, indien zij hun bollenkraam als onderpand gaven. Ondanks alle zorg en bittere armoede, van de weinig met aardsche goederen be deelden, durft men toch nog de prijzen door middel van belasting te verhoogen. Ik hoop, drt door dit schrijven de oogen van velen zullen opengaan en dat een ieder zijn afkeuring zal laten hooren over de omzetbelasting. Geld heeft de regeering absoluut noo- dis. het land verkeert in financieele moei lijkheden, dus het is vanzelfsprekend een groot vereischte geworden dat de salaris sen en pensioenen van alle rijksambtena ren grondig worden herzien en zoodanig worden verlaagd, dat zij in overeenstem ming zijn met de gedaalde levensstan daard. Samen genieten, doch ook samen ar moede lijden. G. BRUGMAN, Kerkstraat 65, Noordwijkerhout. Opneming van dit stuk beteekent niet instemming onzerzijds. Als zijn we 't ook niet met alles on-eeus. Zoo heeft b v. het denkbeeld van een extra-heffing van inko mens, die hetzelfde zijn gebleven, wel onze instemming. Men denke toch niet. dat overal de salarissen en pensioenen van „Tuhtenoron aller, hnn« zün! R^d. Proeven met verkorting en verschuiving van den slaaptijd. Meenende dat zoo iets den medici ook belang in zou boezemen, publiceert de Studiendirector Th. Stackmann uit Duis burg enkele dezer proeven in de Munch, med. Wochenschrift 1933, No. 15. Geval I. Een jongmensch ging het licha melijk slechthij was niet opgewassen te gen de studie van zijn eerste jaarhij werkte tot diep in den nacht en sliep des morgens lang, zoodat hij daardoor vele schooltijden verzuimde. Hij besperde, dat hij zich zieker gevoelde, zwakker en min der geschikt voor den arbeid, hoe langer hij sliep. Hij nam ten slotte het besluit vroeger naar bed te gaan en vroeger op te staan. Hoe meer hij zijn slaaptijd ver schoof tot vóór middernacht, hoe beter het hem ging. Ten slotte ging hij om 19 uur naar bed en sliep tot 22.30. Meer slaap had hij niet noodig en hij werd ge zonder en krachtig en voor zijn arbeid ge heel geschikt. Geval II. Een ander jongmensch, wiens werk en vorderingen voldoende waren, klaagde over maagpijn en tranende oogen en het scheen dat zijn zenuwgestel niet in orde was. Deze had van het eerste ge val gehoord en verschoof zonder over gangstermijn zijn slaaptijd van 19 uur tot 23.30. Dit deed hem aangenaam aan. Na 1/2 jaar werd hij door den dokter on derzocht en deze vond. dat van zijn sto ringen alleen wat beven der uitgespreide vingers was overgebleven; zijn vorderin gen waren goed; hij had een gezegenden eetlust en had rondere lichaamsvormen gekregen. De Studiendirector beschrijft nog een naar van deze gevallen, om ten slotte me de te deelen. dat hij proeven genomen had bij 15 jongere en ouder personen, die allen om 19 uur naar bed gingen en sliepen en met kleine varieties doorsliepen tot pl.m. °3.30. Deze claa*-^eriode was voor hen voldoende. St. releveert het bekende ge zegde, dat de slaap voor middernacht dub bel telt. „Geneesk. Gids."

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12