ZATERDAG 22 APRIL 1933 DE LEIUSCHE CUMKANT ,-WFFPE BLAD PAG. 6 IMTERPAROCHIEELE GESCHIEDENIS DER ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. 1925. Ruimen we nog even een plaatsje in voor 'n aiuier stukje historie, dat omstieeka eon maand vroeger was aigespeeld. 't Was op 'n. rustige April-avond, uat door den eerw. Vice-Praeses aan den toekomstigen Arehi- varis met oolijken aandrang werd verzoent, eens een Geschiedenis te willen schrijven van de Vereemgings-bibliotheek en daarna óók een over „het Tooneel-wezen" in onze Vereeniging. Welnu, aan dit verzoek is mot volle sympathie voldaan en gaarne erkent de Arcmvaris, met weik een treilende dana- baarneid deze hoogstaande Gezellenvader hem daarvoor loonde. Op 't feest van 's Heeren Hemelvaart, 21 Mei, werden 10 leden met 't zilver gedeco reerd; van welk feit 'n mooie avond werd gemaakt, ook al omdat nu een soort ach terstand werd ingehaald. Alsnu telde de Vereemging 34 met zilver gesierde leden. Dat dit zeilde feest ook voor de Studieclub een gloriedag was, kwam op luisterrijke manier tot uiting op Zondag 5 Juli, daar er vroeger geen ge.egenheid toe waa. '9 Morgens plechtige opening van het jubel- ty der Heiligverklaring van Petrus Cam- eius, den Patroon der Studieclub, m de Bt. Lodewijkskerk. 's Avonds te half negen had in het Gezellenhuis een indrukwekkende Canisius-viering plaats, geheel eenig in de Annaien der Vereeniging. Met de beide Praesides waren de Raad van Bestuur en alle Afdeelingen en Onderafdeelingen vol tallig present. Door een viertal clubleden werd, vaak op de meest ongineele wijze de lof bezongen van den grooten Patroon, thans Heilige Petrus Canisius, Kerkleeraar. Bovendien had de Club de fijna attentie gehad, den Raad van Bestuur, als blijvend aandenken voor de Vereeniging, aan te bieden een kostbaar portret van dezen roemruchten Hollandschen Heilige. Tot besluit sprak Pastoor Beukers een gloedvol woord van dank en gelukwensch, waarin Zijneerw. nog eens heel apart zijn innige vreugde uitsprak over het bestaan eener zoo echt Katholieke, Sociale Ver eeniging in onze goede Sleutelstad. Zeer ad rem verrastte Zijneerw. alle aan wezigen op het eind dezer bijeenkomst met 'n fraaie Canisius-medaille, als 'n blijven de herinnering aan dit wondermooie féést. WAT EEN GEZEL TOCH WETEN MOET. XL Een andere voorlooper der hervorming was de Engelsohman John Wicliffe, die omstreeks 1320 het levenslicht aanschouw de in het dorpje Wicliff bij York. Nadat hij in 1365 door den Aartsbisschop van Can terbury tot president was benoemd van het College „Canterbury-Hali'' in Oxford, werd hij twee jaar daarna van zijn functie ont heven. Het was in den tijd, dat de Franeche heersohappij de Pausen in Avignon deed resideeren. Wicliffe, kwaad over zijn ont slag, begon in Avignon bij Paus Urbanus V een proces tegen zijn Aartsbisschop, het welk hij verloor. Dan toog hij naar Londen en ging aan de politiek doen. Nu is politiek een nogal gevaarlijke weg, vooral voor menscben, die niet gehoorzamen willen aan het boven hen staande gezag. Dat ondervond ook Wicliffe, toen hij in het Lagerhuis zetelde en steeds meer in het moeras der dwaze hoogmoed wegzonk; hij werd er zelfs de officieele aanklager tegen Paus en geestelijkheid. Zoo ver ging hij zelfs, dat hij den onrechtvaardigen daad van het Engelsche Parlement, die n.l. den Paus de verschuldigde leenrenten weiger de, in bescherming nam. Het ging van kwaad tot erger. Hij schreef ook boeken, voornamelijk over kerkelijk en burgerlijk gezag. De daar in geopperde denkbeelden waren echter droevig. Zoo schreef hij o.m., dat de Kerk de ondergeschikte moet zijn van den Staat, een denkbeeld met geen mogelijkheid en met geen fundament- Dat Wicliffe met dit alles tot grove dwa lingen kwam valt niet te verwonderen, want wie de groote richtlijnen loslaat gaat on herroepelijk te ver. In gansch de wereld geschiedenis zijn er voorbeelden van. De hertog van Lancaster, Jan van Gent, een zedelijk verloopen type, werd Wicliffe's vriend en voerde het Lagerhuie-lid tot de ketterij. Deze Jan van Gent gaf aan zijo vriend een winstgevende parochie in hef graafschap Leicester en daar trok hij er van langs tegen Paus, Bisschoppen en pries ters. Tn zijn niets ontzienden haat bestreed hij fel alle kerkelijk bezit en noemde zelfs den H. Vader de anti-chriet. Geen won der. dat de Bisschop van Londen hem voor de geestelijke rechtbank deed verschijnen. In de beroemde St. Paul-kathedraal te Lon den verscheen hij dan ook. maar met hem do beruchte Jan van Gent en een groot maarschalk met een gewapend gevolg. Hoe moest dat afloopen, een leger in een kerk. Ruw ging het er aan toe in de St. Paul en de muren weerkaatsten spoedig het geschreeuw en gej-oel der onbeschaafde 1 elementen. Aan de eene zijde het volk, dat Tl zijn bisschop in bescherming nam, aam den anderen kant gewapend gepeupel onder lei ding van Wiuüifes vriend. Verwarring, angst en haat waren het gevolg en de zit ting kon met doorgaan. Gansch Londen kwam in oproer bij deze gebeurtenis. De katholieken wendden zien tot GregoriUB IX, die de Pauselijke zetel van Avignon naar Rome had teiuggevoerd. Men deed den H. Vader 29 stellingen toe komen uit de leer van den ketter, waarop den Paus, als antwoord, vijf bullen uit vaardigde; een voor den koning van Enge land, twee voor de bisschoppen van Londen en Canterbury etc. Daarin bepaalde de Paus, dat Wicliffe binnen drie maanden voor den H. Stoel gedagvaard moest wor den en dat de leer van den dwaalleeraar niet enkel godsdienstig, doch ook staat kundig gevaarlijk was. Met dit al stond de Kerk in Engeland voor een crisis, die droeve gevolgen met zich bracht. S. M. RUST ROEST. Een mal opschrift, zou je zoo denken. Maar, vriend, het is toch een ding, dal waar is. En vandaar dat we steeds moe ten blijven slaan op het aambeeld der pro- Eerlijk gezegd, ik wou dat het vanzelf ging, of althans dat de massa begreep: ja, daar moet het heen. De massa, och, wat doet dezel Vandaag prijzen en morgen schuwen, dan weer be loven en dan weer eisohen. De massa huilt met de wolven waarmee ze in het bosch u>. Tusschen die massa staan wij, de katho lieken. En we staan er met de beide bee- nen in de werkelijkheid, de werkelijkheid van dit leven. En boven ons is de Hemel gespannen in het prachtigste blauw. En die Hemel is ons ideaal, daar is het Vaderhuis waarvoor we werken en bidden, lijden en sterven. Want daar moeten wij heen, waar God woont. Het leven is nu eenmaal een groot sohouwtooneel, waarop eenieder zijn eigen rol speelt, hetzij een tragedie of een big spel. Voor velen, helaas, een jammerlijke tragedie, doordat ze een blijspel wilden spelen zonder regie. En waar geen lei ding is, daar is mislukking. Wie van de massa rondom ons heen be grijpt dat? De bovennatuurlijke regie van den Meester willen ze niet en de regie van natuurlijke orde wordt door hen neerge haald. Dat alles is een droef beeld van ver dwazing, die de geesten verward heeft in dezen, onzen tijd. Jonge vriend, wat kunnen wij ons leven mooi maken als we tenminste aposteleu zijn. In taaie volharding door ons wooid en ons voorbeeld, ons zeiven gevend aan anderen, om te redden wat verloren dreigt te gaan. Maar dan volhouden, wantrust roest. SEVER US. KEGEL-WEDSTRIJD. Zondag as. voortzetting Kegelwedstrijd. Aanvang 8.30 uur. De stand is: W. De veling 41 punten; J. Hoogeveen 31 pnt-; Senior Verwer 31 pnt.; N. Verwer 30 pnt.; F. Weber 27 pnt.; B. Vuurpijl 26 pnt.; Th. Kriek 22 pnt.; B. Goddijn 21 pnt.; H. Uphoff 21 pnt.; H. Zon 20 pnt.; A. v. d. Poel 18 pnt.; Jur. Vreeburg 18 pnt.; J. Varken visser 10 pnt.; H. Nijhuis 10 pnt.; Alkemade 9 pnt.; J. Mulder 8 pnt.; P. Oos ten veer 5 pnt. Tevens is de bedoeling na dezen wed strijd tot oprichting te komen van een Ke gelclub. Men melde zich bij de wedstryd- commissaris. HET KOUDE WEER. GEEN WARM WEER TE VERWACH TEN DOCH WEL IETS MINDER KOUD. Sedert de Paaschdagen onderging de algemeene weerstoestand in het groot ste gedeelte van Europa een wijzgiing in ongunstigen zin. De luchtdrukverdee- ling veranderde zoodanig, dat de hoogste druk over de Westelijke helft van ons werelddeel kwam te liggen, de laagste over Oost-Europa en West-Rusland. In overeenstemming daarmede woei een machtige, zeer koude Noordoostelijke luchtstroom over Europa, die gaande weg dit werelddeel met buitengewoon koude luoht overstroomde, zoodat aller- wege de temperatuur diep onder de nor male kwam te liggen. De laagste temperatuur in ons land werd Donderdagmorgen bereikt, toen de thermometer nauwelijks boven het vries punt kwam. Tegelijk verzwakte de Noord oostelijke wind eenigszm8, zoodat het weer in den loop van dien dag iets min der koud werd. Daarmede werd echter geen groote verbetering bereikt en de vooruitzichten werden ook niet veel gunstiger. Zoolang de aanvoer van zeer koude lucht niet geheel tot staan komt of vervangen wordt door toestrooming van warme lucht uit het Zuiden of Zuid westen is de kans op mooi en zacht len teweer al heel gering. Bij de nu heer- schende luchtdruk-verdeeling is aanvoer van warme lucht vooralsnog stellig niet te verwachten. lntusschen is het niet onwaarschijnlijk dat de aanvoer van koude lucht uit het Noordoosten of Noorden veel minder sterk zal worden dan hij in het begin der week is geweest. Wij kunnen daar om tegen het einde der week en het begin der volgende eenige stijging der temperatuur verwachten tot ongeveer de normale hoogte, hetgeen beteekent ta melijk koel weer. Alleen bij een nieuwe daling van den oarometer (ook een ge ringe) moeten wij ook rekening houden met koude buien, anders zal het weer waarschijnlijk droog blijven. Maar op zacht weer kunnen wij vooralsnog niet rekenen. WEEKAGENDA R.K. VEREENIGINGEN TE LEIDEN. NED. R.K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN Secr. Leliestraat 7. Zondag. Het Bondsgebouw geopend van af zeven uur. Jaarfeestviering in gebouw Concordia 8 uur. Maandag. Rechtskundig Bureau tooi de leden van de afd. Leiden en Omstre ken, '8 avonds van 6.308 uur Bondsge bouw. Steenschuur 15. Donderdag Jaarfeestviering in het ge bouw Concordia, 8 uur. Vrijdag Repetitie R. K. Gem. Zangver- eeniging ..Pulchri Studio" 8 uur. Zaterdag. Spiiar- en Voorschotbank 78 uur. Brandstoffencommissie 78 uur. Ziekenkas 7 uur Bibliotheek 7.30—8.30 uur. Tevens sluiting der bibliotheek, de in omloop zijnde boeken moeten ingeleverd worden. Maandag 1 Mei. In verband met de Centrale Raadsvergadering te Den Haag, dien avond geen zitting Rechtskundig Bu reau, vooral de buitengemeenten nemen hiervan goede nota. INTERPAROCHIEEIE ST. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIGING. Rapenburg 52. Gelegenheid om zlcb als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doeo in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaarlederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9. tn de Presi dentskamer van bet Gezellenhuis. Zondag is de zaal geopend van 12-30 u. tot 2.30 uur, en van 7 uur tot 10.15; ver plichte bijeenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Van 1 tot 2 uur zitting van de St. Jo seph's Spaarkas De Spaarkas wordt waargenomen door de heeren C. de Goede en C. Bik. Van 1 tot 2 uur bibliotheek. 8.15 uur voortbzetting kegelwedstrijden en prijebiljarten. Maandag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10 15 uur. 8.30 uur inschrijving nieuwe leden in de Presidentskamer. Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 8 tot 10.15 uur. Woensdag 8.15 uur Liedertafel „Sebas tian Schaeffer." Nieuwe leden zijn zeer welkom, 8.30 uur Repetitie Tooneelclub „Adolf Kol ping". Donderdag feestavond van den H. Pe trus Canisius, Patroon van de Studie en Debatingclub. Donderdag bijeenkomst voor de 'leden van 8—10.15 uur 8.45 uur Recollectie voor de oud-retrai- tanten op de als kapel ingerichte boven zaal. Allen present en vooral op tijd. Vrijdag. 8.15 uur Svmpbonie „Franz Schweitzer'", allen op tijd. - 8.30 uur op de bovenzaal aspirantencur sus. Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15 uur. 8.15 uur kegelclub „De Poedelaars". lederen Zondag van 1 tot f uur en iede- ren Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Lees bibliotheek geo[iend. uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Verdere mededeelingen: Zondag 7 Mei a.s. Beschermfeest van St. Joseph te 8 uur in de St. Lodewijkskerk de H. Mis tot intentie der aspirantleden. Na de H. Mis Algemeene H. Communie. Na de middag wordt er een excursie gehouden onder lei ding van de a.s. Senior. Des avonds plech tige installatie nieuwe leden met mede werking van tooneel muziek en zang. ST. PETRUSPATRONAAT. Rapenburg 52. Heden Zaterdag 4 uur voetballen. Zondag Van 12 uur Leesbibliotheek. 3.30 uur Buitenspel Kolping Goys ter rein. 4.15 Ontspanningsbijeenkomst. Gele genheid tot sparen. 6.30 Ontwikkelingsgroep. Maandag 8.15 Aloysiusgroep. Woensdag 7 uur Tarsiusgroep. Vrijdag, 8.15 uur Don Boscogroep. Zaterdag van 89 uur Leesbibliotheek. SINT FRANCISCUS LIEFDEWERK. Nieuwe Rijn 52. Postrek. 70108. Zondag viering van het 12'/»-jarig be staan. 7.30 uur stille H. Mis met algemeene H. Communie, 9 uur Hoogmis. 5.30 uur Plechtig Lof, waarna feestelijke bijeenkomst. Um 10—10.15 uur ontbijt, om 10.15—11.30 uur Ontspanning voor Afd. I. Om 5.30 uur Lof met Lijdensmeditatie, waarna ont spanning voor alle afdeelingen, om 6.30 uur Bibliotheek en Spaarbank. Maandag 8 uur Oudersavond. Dinsdag 6.30—7.30 uur vlecht- en car- tonnagewerk jongste afdeeling. Woensdag 34 uur Zangles. Donderdag 630—7.30 uur Vlecht- en Cartonnagewerk hoogste afdeeling. 7.30-^-9.00 uur Sloyd. Zaterdag 6 uur Gymnastiek jongste af deeling. 7 uur Gymnastiek hoogste afdeeling. 8 uur Ontspanning. HET CLUBHUIS „ST. ANT0NIUS". Zondag 4.30 uur Contributie betalen, ontspanning voor jongens onder de 14 jaar 7.30 uur Ontspanning voor jongens bo ven de 14 jaar Maandag 7 uur Teekenclub. Dinsdag 8.15 uur Sportclub. Woensdag 3.30 uur Botanieclub. KALENDER DER WEEK FEESTDAG VAN DE H. LIDUINA. ZONDAG 23 April. Beloken Paschen. Mis: Quasi rrodo. 2e gebed v. d. H. Geor- gius, Martelaar. Credo. Kleur: Wit. Deze Zondag draagt in de kerkeiyke taal den naam van „Dominica in Al bis" (d.i. de Zondag van de afgelegde witte kleeren). De op Paaschzaterdag gedoopten droegen vroeger geheel het Paa9choctaaf witte kleu ren, waarin zij dagelijks het H. Misoffer bij woonde. Op den Zondag na Paschen weer voor het eerst in gewone kleeren. In dit verband moeten ook de Misgebeden van dezen dag worden verstaan. De nieuw-gedoopten moeten als pas ge boren kindertjes een oprechte begeerte hebben naar de onvervalschte melk der christelijke Leer (lntroitus). Hun geloof moet sterker worden. Als uit God geboren zullen zij, door de genade van het H. ge loof aan Jesus' Godheid, aan Vader, Zoon en H. Geest, die Drie eén zijn, de wereid (ketterij en ongeloof) overwinnen. (Epistel; Wanneer hunne door God gewilde reinheid des harten mocht besmet zijn door eemge zonde, kan zij wederom teruggewonnen, dank zij Gods goedheid, door het H. Sa crament der Biecht, ingesteld op deu dag der Verrijzenis, toen Christus aan Zyne Apostelen verscheen. Deze verschijning als mede die van aoht dagen later, waarbij de ongeloovige Thomas overtuigd werd, ver haalt ons de H. Joannes in het H. Evau- gelie. Door deze passages uit het Evangelie te laten lezen, maakt de H. Kerk de be- doe'ing v. d. H. Evangelist tot de hare: „opdat de gedoopten gelooven mogen, dat Jesus Christus de Zoon Gods is en geloo- vende het (eeuwig) leven mogen hebben in Zijn Naam". Alleluja-vers en Offertorium spreken ons van Christus' Verrijzenis. De Communio is. naar aanleiding van St. Thomas' ongeloof, een laatste opwekking tot geloof. Dit alies moet ons herinneren aan ons eigen II. Doopsel en ons opwekken de reinheid dos harten (Paaschbiecht en Paasohcommunie) te bewaren, als wij eens met Christus wil len verrijzen tot het eeuwig leven. MAANDAG 24 April. Feestdag v. d. H. Liduina van Schiedam, Maagd. Mis: Di- lexisti. 2e gebed v. d. H. Fidehs van Sig maringen. Martelaar. Kleur: Wit. De H. Liduina is ons vaderlandsch toon beeld van wonderbaar geduld en overge ving aan Gods H. Wil voor hen, die een langdurig, smartelijk ziekbed hebben. Ten gevolge van een val op het ijs brak zij, als meisje van 15 jaren, een ribbe. Sindsdien beeft zij een allersmartelijkst ziekbed ge had tot haar 53-jarigen leeftijd. Dit jaar wordt, zooals bekend, plechtig het 5e eeuw feest van haar zalig heengaan uit deze we reld en haar geboorte voor een eeuwig le ven gevierd. H. Liduina bidt voor allen, die aan een langdurig ziekbed gekluisterd liggen. Vraag voor alle zieken geduld en algeheele over geving aan Gods H. Wil. DTNSDAO 25 April Feestdag v. d. H. Evangelist Marcus. Mis: Protexistl. 2e ge bed uit de Mis: Exaudivit. (Zie in het Mis boek achter den 5en Zondag na Paschen). Credo. Prefatie v. d. Apostelen. Kleur: Rood. Vóór de H. Mis wordt de processie ge houden, waaronder de Litanie van al'e Heiligen wordt gezongen met herhaling van iederen aanroep en bede. Deze gewoonte dagteekent van de vierde eeuw en is de verchristelijking van een beidensche pro cessie. welke den 25en April plaats had door de velden ter eere van den bescherm god tegen brand in het koren. Vandaar wordt nu de processie eehouden of minstens de Litanie van alle Heiligen gebeden 0111 God» onmisbaren zecen af te smeeken over de vruchten der aarde. N B. Wordt na de Litanie de mis v. d. H. Marcus gelezen, dan zooals boven aan gegeven. Wordt velezen de Mis: Exaudivit (Zie na den vijfden Zondag na Paschen) dan zonder Gloria en zonder Credo. 2e gebod Concede (ter eere van Maria); 3e voor Kerk of Paus. Prefatie van Paschen. Kleur: Paars. Wordt de Mis v. d. H. Marcus in het ge heel niet gelezen, dan in de mis: Exaudivit 2e gebed v. d. H. Marcus. Geen 3e gebed. De H. Marcus is de leerling v. d. H. Pe trus en is als Patriarch var> Alexandrië den marteldood gestorven in 68. WOENSDAG 26 April Mis v. d. H.H. Cletus en Marcnllinus, Pausen en Marte laren: Sancti tui. 2e gebed Concede; 3e voor Kerk of Paus. Kleur: Rood. DONDERDAG 27 April. Mis v. d. H. Pe trus Canisius, Belijder en Kerkleeraar: In medio. Credo. Kleur: Wit. Petrus Kanis (later Canisius geheeten) den 8sten Mei te Nijmegen geboren, erfde van zijne ouders Petrus en Aegidia van Henegouwen, innige liefde voor het gelouf en oprechte trouw aan de ééne ware Kerk. Petrus had vele goede hoedanigheden eti aanleg tot degelijke godsvrucht, maar was lang geen kind zonder fouten. Van nature was hij driftig, een echt parmantig burgo- meesterszoontje, die met de bescheidenheid lang niet op goeden voet stond en zijn overwicht in talenten echt voelend, zag hij „neer" op andoren. De „heilige is uy geworden na veel stryd en zelfoverwinning, gebed en versterving. Op veertienjarigen leeftijd wa9 hij genoeg onderlegd om de hoogere studiën, waarvan het brandpunt destijds was te Keulen, te volgen. Hij ging dan ook naar Keulen en daar wachtte hem een belangrijke levensominekeer. Hij nam n.l. zijn intrek in een studentenconvict, waarvan Nicolaas Esch, een Hollandscne priester, één der leiders was. Al spoedig wist Esch de muur van trots en zelfover schatting in Canisius te slechten en hem te maken tot een nederig dienaar Gods. Esch leerde den jongen Canisius inzien de leegheid van de wereld, met het gevolg, dat hij zich van haar steeds meer en meer af keerde. Op 19-jarigen leettijd promoveerde Petrus tot „meester in de vrije kunsten Hy ging terug naar Nijmegen, waar zijn vader hem wilde uithuwelijken aan een schatrijk meisje. Petrus begreep nu, dat hij kiezen moest en hij koos het beste deel. Op 19-jarigen leeftijd deed hy vry en blij de gelofte van zuiverheid, ging weer terug oaar Keulen om zijn geestelijken leidsman te raadplegen en als 22-jarige verbond hy zich aan de Sociëteit van Jesus. In 1547, één jaar na zijne priesterwijding, legde hij de plechtige gelofte af, waardoor hij voor goed werd ingelijfd bij de Sociëteit. En als priester van de Sociëteit heeft Petrus Ca nisius vijftig jaren lang en juist in de ja ren waarin ketterij met onstuimigen kracht alles scheen te verpletteren, gestreden met vastberadenheid, met kracht en met door zicht, met voorzichtigheid en bescheiden heid en gematigdheid en zachtmoedigheid. En in dien strijd tegen de „nieuwe leer" heeft hij do leiding gehad. Petrus stierf den 21 sten December 1597. Paus Pius IX z.g. heeft hem zalig, de nu regeerende Paus Pius XI hem heilig verklaard en om zijne buitengewone verdiensten voor de Kerk van Christus verheven tot Kerkleeraar. VRIJDAG 28 April. Mis v. d. H. Paulus v. h. Kruis, Belijder: Christo. 2e gebed v. d. H. Vitalis, Martelaar. Kleur: Wit. De H. Paulus was een groot vereerder van het H. Lijden ter vereering waarvan hij de Orde der Passionisten (passio lijden) stichtte. ZATERDAG 29 April. Mis v. d. H. Petrus, Martelaar: Protexistl. 2e gebed voor deu Paus. Kleur: Rood. In het begin der 13e eeuw werd de H. Petrus uit niet-katholieke ouders geboren. De leermeester, aan wien zijn vader hem voor zijn wetenschappelijke vorming toe vertrouwde wa3 een ijverig katholiek. Aan hem dankt de heilige zijn geloof. Op 15-ja- rigen leeftijd ontving Petrus uit de han den van den H. Dominicus zelf het orde kleed dor Dominicanen. Priester geworden trad hij met buitengewone ijver op tegen de dwaling. Zeer vele dwaalleeraars wist hij weer te brengen op den rechten weg. De hardnekkigen waren natuurlijk zijne grootste vijanden. Zij bedreigden zijn leven en op weg van Como naar Milaan werd Petrus door een paar gehuurde moorde naars overvallen en gedood. Eerst brach ten zij hem een paar houwen toe aan hefc hoofd. En toen de heilige zich oprichtte en de geloofsbelijdenis bad. stieten zij eeu dolk in zijne zijde. Aldus stierf Petrus ©en roemvollen marteldood voor het H. geloof. N.B. Als niet anders wordt aangegeven dagelijks Gloria, geen Credo. De Prefatie van Paschen. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in boevnstaande kalender h. Bisdom, behalve: ZONDAG. 2e gebed v. d. Z. Egidius van Assisië; 3e v. d. H. Georgius. MAANDAG. Mis v. d. H. Fidelis van Sigrraringen, Martelaar: Protexisti. Kleur: Rood. VRIJDAG. Mis v. d. Z. Lucresius, Belij der: Justus. 2e gebed v. d. H. Paulus v. h. Kruis. 3e v. d. H. Vitalis. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. 6 uur Postzegelclub, jongste afd. 6.45 uur Postzegelsclub hoogste afd. 6.45 uur Zaagclub jongste afd. 7.30 uur Esperantoles. 7.45 uur Zaagclub hoogste afd. 8.15 uur Tooneelclub. Vrijdag: 7.30 tot 8 uur Groep K. en P. Zaterdag 7 uur Contributie betalen. Bi bliotheek en spaarbank. 4.30 uur Zangclub. ZITA-VEREENIGING. Pieterskerkkoorsteeg 15. Avondbijeenkomsten voor Hollandsche meisjes op Zondag en Woensdag van 8.00—11.00 uur. Avondbijeenkomsten voor Duitscbe meis jes op Zondag en Donderdag van 810.20 LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! LUCHTVAART EERSTE VLUCHT VAN DE „MAC ON". Zusterschip der ,Acronw. Uit Akron (Ohio) wordt gemeld: Het bestuurbare luchtschip „Macon", een zus terschip van de kortelings verongelukte „Akron", startte gistermorgen om 6 uur voor haar eerste vlucht, welke onder idea^ le weersomstandigheden plaats vond. ZEILVLIEGER VERONGELUKT. Op het Noordzee-eiland Wangerooge is de zweefvlieger Karl Zindler gisteroch- ten bij een oefenvlucht doodelijk veronge lukt. WILT U IETS WETEN? Vraag: Mijn maat had vier azen, en onze tegenpartij een vijfde van schoppen boer; nu was de kwestie wat telde nul Die vijfde of vier azen. Daar ik het niet in de handleiding kan vinden zoudt u mij zeer vetrlichten daar antwoord te geven in uw blad. Antwoord: Een v ij f kaart is mser dan vier gelijken.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6