•F ZATERDAG 22 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 13 DE AFGELOOPEN WEEK IN HET BUITENLAND Verjaardag van pa Hitier. Hindenburg als be schermer der Duitsche Joden. Het Russisch pro ces en de Engelsche reactie. Waarom trad Enge land niet met evenveel energie tegenover Japan op? Roosevelt's valuta-politiek en de afgezanten van Engeland en Frankrijk. Hitlerjarig. Hitiers verjaardag is Donderdag in Duitschland gevierd alsof het de verjaardag van den keizer zelf was. Het begon met een parade te Berlijn en eindig de met een radio-hulde van partijgenoot Göbbels, die overvloeide van enthousiasme en bewondering voor den Führer. Bij kar re- vrachten vol werden de cadeaux uit alle hoeken van het Duitsche. Rijk aangevoerd, waaronder de meest vreemdsoortige stof felijke blijken van vereering. Nagenoeg a! deze geschenken verhuizen naar liefdadi ge instellingen. Tevens wordt bekend ge maakt, dat de Führer geen vleesch eet, niet drinkt en niet rookt, zoodat hij niet blij te maken is met een kistje fijne siga ren, noch met een gerookt hammetje of met een oer-oud fleschjo. (Tusschen twee haakjes, op onze redactie is er niemand, die zóó verstorven leeft, duo....) In ieder geval kan Hitier dit jaar met voldoening op dezen verjaardog terugzien, want hij heeft zijn doel bereikt en zijn program wordt op het oogenblik met kracht doorgevoerd, in alle lagen der maatschap pij worden de krachten van het Duitsche volk „gelijk gericht". Op politiek gebied is deze „Gleichschaltung" nagenoeg voltooid; nu is men bezig aan de cultureele en econo mische gelijkrichting. Een zekere weer stand wordt ondervonden van de zijde van den Ötahlhelm, een organisatie, welke Hin denburg tot eere-president heeft en dus niet voor de poes is. Men is op het oogen blik doende om deze organisatie in te lij ven bij de S.A.-marmen. De Joden. Een donkere vlek op di nationale revolutie in Duitschland blijft de Joden-boycot Het blijkt thans, dat president von. Hin denburg de hand heeft gehad in het op heffen van den boycot. Dr. Schacht en vou Neurath, zoo wordt gemeld, hebben met Hindenburg gesproken om hem te wijzen op het gevaar dat Duitschland dreigde. Hindenburg heeft daarop eerst von Papen ontboden, die ook al weinig gesticht was van de gebeurtenissen .waartegenover hij machteloos stond; vervolgens heeft tnj Hitier bij zich laten komen. Hij wees Hitier op het grondwettig onduldbare van hetgeen de zijnen tegen de „joodsche staatsburgers" beraamden. Hitier zat verlegen met het geval tegenover den ouden president en sprak van een „spontane volksbeweging", die het niet in zijn maoht lag te stuiten. Daarop moet Hindenburg hebben ver klaard, dat, als Hitier daar geen kans toe zag, hijzelf ervoor zou zorgen. Hij kon des noods de krijgswet afkondigen en de rijks- weer opdragen den boycot te beletten. Toen besefte Hitier hoe gevaarlijk de iingen gingen worden. Want deze maat regelen zouden beteekenen: overdraging van de macht aan de eenige elementen in het Duitsche Rijk die het tegen hem durf den en konden opnemen. Daarop werd de boycot afgelast. Russisch proces. Deze week is ook het sabotage-proces te Moskou geëin digd en wel met de veroordeeling van de Engelsche Vickers-employé's tot gevange KUNST/O OGEN vervaardigen \4j natuurgetrouw voor onze patieirafjTF. Ad. Muller Söhne, Wiesbadeb. In'deiv^aag op 26 en 27 ApriXja33/Hotel du Passage. Passage 3\./ 1085 SPORT nisstraf en verbanning. Het was een eigen aardig proces. Wij hebben al meer van die sabotage-processen meegemaakt en nooit veel geloof gehecht aan de gegrondheid der beschuldigingen. Dezen keer hebben al thans twee der gearresteerde Engelschen zich in een eigenaardig licht geplaatst, door schuld te bekennen, welke bekentenis zij later weer introkken. Macdonald en Thorn- ston hébben eerst bekend, daarna weer ontkend, terwijl Macdonald ten slotte toch weer bekende. Men vraagt zich bij dat alles af, hoe het nu eigenlijk zit. Hebben de Sovjets au tooh gelijk met hun vermoeden* van sabo tage en spionnage? Maar dan is de felle houding van de Britsche regeering ook weer niet goed te verklaren. Zoodra be kend werd, dat het Moskousche proces ge eindigd was met een veroordeeling (oveii gens nogal vrij milde vonnissen in verband met den ernst van de beschuldigingen!) heeft de Engelsche regeering daarop on middellijk gereageerd met een invoerver bod, waardoor 80 pet. van den Russischen invoer in Engeland wordt verhindeid. Dat dit een ernstige straf is voor de stoute Sovjets kan men nagaan, wanneer men weet, dat Rusland in de laatste 5 jaren voor 135 millioen pond sterling aan Groot- Brittannië heeft verkocht, waartegenóver slechts een inkoop staat van 25 millioen pond sterling. Dat invoerverbod is dus een flinke strop voor de Sovjets en daar zij dezen maatre gel hebben zien aankomen, moeten zij toch wel sterk m hun sohoenen gestaan hebben, om dat alles te nskeeren voor het plezier een paar Engelschen te kunnen straffen. Japan. Ais wij de zaak eens van een andere zijde bezien, dan is de vraag ook wel gewettigd, waarom Engeland, dat thans zoo forsch optreedt tegen Sovjet- Rusland in het belang van een 6-tal Brit sche onderdanen niet op dezelfde forsche wijze tegen Japan is opgetreden, zoodra het duidelijk werd, dat Japan van plan was het prestige van den Volkenbond aan z'n laars te lappen. Eenige maanden geleden heeft Engeland een uitvoerverbod van wapens afgekondigd, niet voor Japan alleen, maar voor China en Japan, door welke maatregel Japan niet alleen niet getroffen werd, maar zelfs be voordeeld werd. Was Engeland eerder met economische sancties voor den dag gexo- men ,dan was de Japansche opmarsch waarschijnlijk gestuit. Thans breidt de Ja pansche actie in China zich uit als een olio- vlek. Een paar weken geleden hebben wij op deze plaats reeds voorspeld, dat de Japan sche troepen zich door de Chineesche muur niet zouden laten tegenhouden, al beweer den de generaals nog zoo plechtig, dat zij vaat en zeker geen stap verder zouden 'gaan. Op het oogenblik zijn wij al zoover, dat Peking en Tientsin worden bedreigd. De Japanners staan nagenoeg voor de poorten van Peking en hebben reeds bom men geworpen over één der voorsteden. 't Is een fraaie geschiedenis. En de Vol kenbond laat goedmoedig met*zich soll?n. omdat de machtige leden, die kracht ach ter zijn actie zouden kunnen zetten, er voor passen om eens flink in te grijpen. Valuta-politiek. Wie niet voor ingrijpende maatregelen terugschrikt is president Roosevelt. Dezer dagen is de wereld plotseling op geschrikt doer het bericht, dat de Vereen. Staten den gouden standaard officieel heb ben los gelaten en den dollar hebben laten schieten, omdat men wil komen tot een ge controleerd prijsniveau, zooals het eupbe- mistisch luidt in de verklaring van presi dent Roosevelt. Deze jongste valuta-maatregel van Ame rika is wel een volkomen verrassing. Men meende wel inflatie-neigingen te bespeu ren, maar dat de inflatie van den dollar reeds zoo spoedig een feit zou zijn gewoi- den, had men niet verwacht. In het buitenland is men er onaange naam door getroffen. De Engelsche pers noemt deze maatregel een grove onbeleefd heid tegenover MacDonald, die op weg naar Washington, thans voor een voldongen feit is komen te staan. Roosevelt heeft Engeland koelbloedig van zijn huidige valuta-voordeelen beroofd. Macdonald zou het beste doen, met bot eerstvolgende schip aaar Europa terug te keeren, zonder met Roosevelt te hebPen onderhandeld schrijft „Financial News Het is mogelijk, dat thans ook andere lan den tot het opgeven van den gouden stan daard worden gedwongen, wat een alge- meene chaos zou beteekenen en een terug keer tot gezonde valuta-verhoudingen voor langen tijd zou tegenhouden. Indien ook Frankrijk den gouden standaard losliet, zou de wereld geen houvast meer hebben. Men gelooft, dat Zwitserland, Nederland *n ook België misschien nog eerder dan Frankrijk don gouden standaard zouden kunnen loslaten. In Engelsche bankkringeh is men dan ook zeer pessimistisch gestemd ten aanzien van de Economische Were.d- conferentie en men beschouwt haar reeds thans als mislukt. „Financial Times" verklaart, dat Roose velt de taak van Macdonald belangrqk heeft verzwaard. Een inflatie in Amerika beleekent uitstel voor onbepaalden tijd van de oplossing van het valuta-vraagstuk temeer omdat een stabilisatie een langdu- rigen overgangstijd eischt. Of men erin zal slagen de prijzen van de wereldmarkt om hoog te drijven, is naar Engelsche opvat ting twijfelachtig. Een concurrentie in de stabilisatie der valuta's zou het econo misch herstel tien of meer jaar uitstellen Men ziet het, erg opgewekt klinkt dat niet. Macdonald, die het bericht aan boord van de „Berengaria' vernam, meende, dat nu de Economische Wereldconferentie maar vervroegd bijeen moest komen. Har riot, aan boord van de „Ile de France"., was van meening, dat deze conlerentie nu maar voor onbepaalden tijd moest worden uitgesteld. Wij beleven vreemde tijden. VOETBAL DE LEIDSCHE COURANT BEKER. INSCHRIJVING EN LOTING. De inschrijvingen voor den strijd om bovengenoemden beker hebben dertien vereenigingen uit het Leidsch District te zamen gebracht. De elftallen, die aan den kamp om den beker, welke vorig jaar door S. J. C. II werd gewonnen, zullen deelnemen zijn de volgende: NVC I, St. Bernardus I, Foroholte I, SNA I, VVL I, Alphensche Boys I, Adoll Kolping 1, Lisse II, Leiden II, SMC I, ASC I, SJO II, Meerburg I. Van de dertien vereenigingen die zijn ingeschreven, hebben echter nog slechts vijf het inleggeld betaald. Dat is niet in orde. De inschrijving moest vergezeld gaan van het inschrijfgeld. Intusschen heeft de loting plaats ge had, doch indien het inschrijfgeld niet voor 1 Mei is betaald, worden de wed strijden voor de nalatige vereenigingen als verloren beschouwd. De loting had het volgend resultaat: Eerste ronde. Meerburg ISt. Bemardus I. SMC ILeiden II. Adolf Kolping I—Lisse II. ASC IAlph. Boys L VVL I-SJC II. Foreholte 1SNA I. N\'C I vrijgeloot 2 e ronde. G. NVC I—Winnaar E. H. Winnaar B—Winnaar D. I. Winnaar CWinnaar A. Winnaar F. vrijgeloot De wedstrijden der le en 2e rondo wor den gespeeld op de terreinen der eerst genoemde vereenigingen. Halve beslissing. J. Winnaar FWinnaar H. K. Winnaar I—Winnaar G. Deze wedstrijden vinden plaats op na der aan te wijzen terrein. Beslissing. L. Winnaar J—Winnaar K. De finale wordt gespeeld op het Sport park „Haagweg" te Leiden. C. J. v. LEEUWEN, Secr.-Penningm I. V. C. B. OVERZICHT. Morgen begint de eerste wedstrijd om het kampioenschap van den I V. C. B. tusschen SDOUC en Achilles, welke wed strijd gespeeld wordt voor de Oostelijke voorronde. In de eerste klasse G. zal morgen zeer waarschijnlijk de beslissing om het afdee- lingskampioenschap vallen. Het zou ons tenminste al sterk verwonderen, indien DHL morgen op Leonidas niet minstens een gelijk spel zou behalen De De'ftenaars hebben dus slechts één punt noodig om kampioen te zijn. In Noordwijk wordt verder nog gespeeld de wedstrijd SJCDONK, die de Sint Jeroensclub gemakkelijk kan winnen waardoor dan tevens nog kans bestaat, dat deze club op de vijfde plaats zal ein digen. In de 2e klasse O staat voor Leiden een belangrijke wedstrijd op het programma. Leiden krijgt nl. bezoek van Lenig en Snel. Als Leiden de laatste twee wedstrij den wint. want Lenig en Snel niet meer boven haar komen, 't 16 dus zaak morgen terdege aan te pakken en te winnen. Spartaan Tl is drie punten voor op Le nig en Snel. Indien dus morgen van Wil helmus gewonnen wordt, zijn de Rotter dammers een heel eind in de goede rioh- ting. Lisse tenslotte kan haar positie nog verstevigen door een overwinning op Graaf Floris. R.-K. S.V. „Leiden." Morgen ontvangt Leiden I op het Sport park Haagweg L. en Sn. I uit Den Haag. Voor Leiden een belangrijke wedstrijd, im mers de verliezers maakt een „goede" kane voor de onderste plaats. Wil Leiden I.V C.B.'er blijven dan die nen de laatste twee wedstrijden gewonnen te worden. L. en Sn. is een faire ploeg en wanneer alle spelers zich geheel geven kan er gewonnen» wordon. Aanvang 2.30 uur. Opstelling: H. Simonis J. Pompe H. Goddijn A. Kamnhues S. Brakel J. Lek W. v. d. Kraan F. Goddijn Th. Kerkvliet W. Goddijn B. Goddijn Leiden 3 speelt om 2.30 uur aan de Nieuwe Vaart tegen Kolping Boys I. Zal het harde werken van dit elftal morgen met een overwinnine bekroond worden' We hopen 't van harte. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag. Kampioenscompetitie. Oost. voorronde: SDOUCAchilles. Ie klasse A: KimbriaCaesar: Sitt. Bovs—ChèvremontValkenburg—Marsa- na;* KNV^VVH; Volharding-BKONS. Ie klasse B: Mulo-WIK; RKTVV Geel Zwart. le klasse C: DEV—Best Vooruit; Venlosche BoysVenlo; WilhelminaGen nep. le klasse E: ZwollePH. 1 e klasse F: WilskrachtFortitudo; EMM-De Meer; VIC-VVZ; Volendam— Linivio. le klasse G: LeonidasDHL; SJO DONK. 2e klasse O: Leiden—Lenig en Snel Spartaan II—Wilhelmus (2 uur); Graaf FlorisLisse. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. LUSTRUM „R0 0D-WIT". De laatste dag van het voetbaltournooi belooft de clou der voetbaldagen te wor den. In de boofdafdeoling zullen Teijlingen en de gastheoren elkaar niets toegevem Onze kampioonsploeg zal zeker alle zei len moeten bijzetten, want de gasten be schikken over een taaie ploeg, die niets zal toegeven. In de B-afd. waoht ons tweede even eens een zware strijd. SNA, dat in de competitie in een hoogere afdeeling speel de en ook in de vorige wedstrijden een goeden indruk maakte, zal zeker trachten met den eersten prijs te gaan strijken, maar Roodbroeken: niets toegeven hoor! In do verliezersronde komen beide Zoo- terwoudeche clubs tegen elkaar. Het zou ons niets verwonderen wanneer het een gelijk spel werd. Ook in de laagste klas komt een Rood- Wit-ploeg in actie. Een overwinning der gasten achten wij het meest in de lijn liggen, maar jongel/ui, verkoopt je huid zoo duur mogelijk. Als slot zal het eerste in het strijdperk treden tegen VAC I. Deze Haagsche ploeg, die uitstekende krachten in haar gelederen telt. zal het ons eerste uiterst lastig maken. Het is een snelle, tractische ploeg, die de kansen weet te benutten. Rood-Witters jullie weet dus wat je to wachten staat. Zorgt voor een pakkend slot van de Lustrum Voetbal wedstrijdenI FEU!' I ETON. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 10) Julius belde en het galmen van het ge luid door het leege huis deed de eenzaam heid en verwaarloozing om hen heen nog triester en troosteloozer lijken. Anita, die bijzonder gevoelig was voor dergelijke in drukken, rilde even en ze was blij, toen de hooge, breede deur geopend werd door een klein vrouwtje met een rozig, gerim peld gezichtie en scherpe, zwarte oogen. Ze sloeg de handen ineen, toen ze zag, wie de bezoekers waren. „Dat vind ik aardig, kinderen, dat jul lie weer eens komt; jullie zijn in geen eeuwen hier seweest. TJ ziet er best uit. jongeheer Julius en jongejuffrouw Jidia neen maarEn weer sloeg ze haar kleine handen ineen, bij gebrek aan woorden blijkbaar. „D't is onze gouvernante", stelden de tweelingen in koor voor. „Alsof ik dat niet wist. juffrouw", rie" de huishoudster uit. „Tk heb al zooveel van u gehoord, dat u zoo geleerd en zoo mooi be^tMaar ik laat u hier maar op den drempel staan, inplaats. dat ik u ver zoek binnen te komen. Wat lomp van me „Zou meneer Fanshaw er niets tegen hebben vroeg Anita aarzelend. „Natuurlijk niet, juffrouw. Hij is de vriendelijkheid en gastvrijheid in persoon. Komt u een oogenblikje uitrusten, juf frouw, en in de kast is vast wel wat voor de kinderen, of mijn naam is niet juffrouw Grant." „De kinderen noemden u Tuckle", zei Anita op vraserden toon, terwijl ze het huis binnen ging. Julius en Julia schaterden het uit. ter wijl de huishoudster ten derde male de handen ineens sloes. „Dat is een grapje van meneerTuckle is een naam uit een of ander boek." „Uit Picwick's Papers van Charles D'^kens," wist Julius haar in te lichten. „Maar zegt u eenszijn het krenten broodjes „Veel lekkerder dan krentenbroodjes, jongeheer Julius. Komt u maar eens kij ken. juffrouw „Juffrouw Baxter", vulde Anita aan. „Maar ik vind, dat u die twee bengels schandelijk verwent." „Maar het is alleen maar wat nogat. die meneer voor me meegenomen heeft uit Londen." Het tweetal klapte zielsgelukkig in de banden, bij het hooren van deze mede- deelins. Anita bleef in de Hall wachten, terwijl juffrouw Tuckle. door Julius en Ju lia meesetrokken. in de diepten van het groote huis verdween. Het was een buiten gewoon blijhart's. levendig vrouwtje voor haar jaren, dat de kunst verstond kind te zün met <le kinderen, omdat in haar eisen vriendelijk cemoed het arselooze en kin derlijke nooit gestorven was. De hall, waar Anita zich op een bank had gezet, wat imposant van afmeting, geheel van marmer en met ronde pilaren op eenigen afstand van de wanden, Tus schen de pilaren Romeinsche borstbeel den on een hoog voetstuk. Het was onge twijfeld grootsch, maar koud en bet te gendeel van behaaglijk, wéér huiverde Anita even toen bedacht ze dat ze in af wachting van juffrouw Tuckle en de kin deren wel een kleine onderzoekingstocht in het toch immers onbewoonde huis kon ondernemen. Ze stond op, liep de hall door en opende een deur. Ze zqg een groot vertrek, waarvan de muren van on der tot boven schuil gingen achter boe ken de bibliotheek dus... Maar toen ze de kamer was ingegaan en de deur ach ter zich dicht deed. kwam ze tot de ont dekking, dat er 'niet alléén boeken in het vertrek waren; aan een groote schrijfta fel bij het raam zat een jongeman, die bij haar binnenkomen in verbazins naar haar staarde. Misschien deed hij dit omdat ze een onbekende was, misschien ook, omdat hij diep Betroffen was door haar exotische schoonheid. Maar hij zei nietsgeen begroeting, geen vraag kwam over zijn lip pen. Anita kreeg een kleur als vuurze besreep. dat ze onaansediend bij den heer des huizes binnengedrongen was en ze nam het juffrouw Tuckle eigenlijk kwa lijk, dat deze haar niet over de terug komst van meneer Fanshaw had inge licht. Maar echte vrouw als zij was, had haar verwarring niet belet op te merken, dat de landheer een knap man was, goed gekleed, met bruin baar. bruine oogen, een glad geschoren, reselmatig, fijn ge zicht en een krachtig, goed-sebouwd lichaam. Hij leek meer op een sportsman dan op een boekenwurm. Onwillekeurig had ze langer naar den man aan het schrijfbureau gekeken, dan ze zelf wist en pas toen ook Fanshaw be gon te blozen, werd ze zich bewust van de pijnlijke situatie. „Ik vraas u wel excuus", stamelde ze en ze wendde zich half om, „maar juf frouw Tuckle heeft me er niets van ge zegd. dat u weer thuis was." „Ik ben vanmorgen onverwacht terug gekomen", lichtte de landjonker haar in, terwijl hij haastig opstond, ,maar gaat u alstublieft niet zoo direct weg, juffrouw., juffrouw. „Juffrouw Baxter. Ik ben de gouver nante van de kinderen van dr. Dawson". „Van mijn vriend en vriendin Julius en Julia? Ik verbeeldde me al, dat ik hun stemmen hoorde." Anita knikte. „Ze zijn met juffrouw Tuc kle meegegaan om nogat te snoepen." „Ik heb een doos voor haar meege bracht. Ze i« net zoo verzot op zoetigheid als detweelinsen." Hij beson te lachen. „Juffrouw Tuckle is natuurlijk haar wer kelijke naam niet." „Ze vertelde me, dat ze Grant heette", antwoordde Anita, onmiddelliik op zijn vroolijken toon ingaande. „Ik herinner me ook nog wel een enkele bladzijde uit Dickens, meneer Fanshaw." Even zweeg ze. weer verlegen. „Nu zal ik de kinderen maar eens gaan zoeken en „Neen, doet u dat nog niet dadelijk", drong Fanshaw aan, terwijl hij een stoel dichter bij den haard schoof. „Ze hebben het heusrh naar hun zin bij juffrouw Tuckle. Bli'ft u hier maar kalmnjes bij het vuur zitten, juffrouw B-vter. totdat terugkomen. Juffrouw TvHe is zoo dol op ze, dat ze het u nooit zou verbeven wanneer u te spoedig een einde maakte aan hun bezoek. Gaat u toch zitten." Er was zoo'n vriendelijke glans in zijn oogen en hij glimlachte zoo aanmoedigend dat Anita zich liet overreden en zich in den zachten, gemakkelijken stoel zette. Boverdien, het uiterlijk van den jonker trok haar aan en ze moest zichzelf beken nen, dat ze er niet afkeerig van was een poosje in zulk prettig gezelschap door te brengenze kwam den laatsten tijd niet al te veel met jonge menscben in aanras king „Ik kan niet langer blijven dan tot Ju lius en Julia terug komen", zei ze glim lachend. „Dan zullen we minstens een half uur genoeglijk kunnen praten. De kinderen hebben nooit haast, als ze bij juffrouw Tuckle zijn. Wacht, daar schiet me opeens te binnen, dat ik voor hen ook wat heb meesebracht." Hij trok een lade van zijn groote schrijf tafel open. „Deze windbuks is voor Julius en do armband voor Julia." „Ze zei al, dat u een armband van tur kooizen voor haar zou- meenemen." ver telde Anita, terwijl haar oogen rustten op het dunne kettinkje, waarin op regel matige afstanden diep-blauwe steenen wa ren gezet. „Maar kan Julius geen kwaad met dat geweer?" „O, neen. De jongen is heel voorzichtig en kan uitstekend schieten. Mijn neef Gould heeft hem wel eens een echt go- weer in handen gegeven en dat ging per fect. Julius is een geboren sportsman. Meneer Dawson vond het goed. dat ik de zen buks voor den jnnsen meebracht; ik heb het hem cevriasd vóór ik op reis gins, omdrt mün vrc-'die Julius er zoo graag een hebben wilde." (Wordt vervolsd)

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 13