ZATERDAG 22 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT D^PDE BI AD PAG. 10 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. RECREATIEGEBOUW „ENDEGEEST". Nadat in de Raadsvergadering van 21 Maart 1932 aan vanaeiija werd besloten over te gaan tot den bouw en de inrichting van een recreatiegebouw met njwielberg- plaate ca. op het terrein van het gesticht „Endegcest", en daarop bereids de goed keuring van Gedeputeerde ötaieu was ver kregen, werd dit besluit bij de behandeling van de geuieeiuebegrooting voor 1933 we der ingetrokken. Ten tijde van het opmaken van het t.g. urgentieplan kon n.l., blijkens het medege deelde in den briel ten geleide van de be grooting en het naar aanleiding daarvan in November 1932 gedane voorstel tot af voering van buitengewone werken van de begrooting, aan dit gebouw voorshands geen plaats op het urgentieplan worden gegeven. Na gepleegd overleg met de Commissie van Beheer over de Gestichten in het Col lege van B. en W. bij nadeer overweging van oordeel, dat de bouw van bedoelde in richting niet langer kan worden uitgesteld en dat dus een onverwijlde uitvoering nood zakelijk is. Lag het oorspronkelijk in de bedoeling de op 83.000.geraamde kosten te be talen uit bet Alschrijvings- en Vernieu wingsfonds, als gevolg van de krachtens Raadsbesluit van 28 November 1932 inge voerde verandereingen met betrekking tot dat Fonds, moet thans een uit geldleening te vinden kapitaal verstrekking aan het be drijf plaats hebben. WONINGBOUW RODENBURGER POLDER. De naamlooze vennootöchap „Gemeen schappelijk Eigendom" Maatschappij tot Exploitatie van Woon- en Winkelcuizen, gevestigd te 's-Gravenhage, heelt de me dewerking van de gemeente ingeroepen, om te kunnen geraken tot exploitatie van aan haar toebehoorende gronden in den Rodenburgerpolder. Daartoe is het noodig tot straataanleg ca. over te gaan. De vennootschap heeit zich, na overleg, bereid verklaard, overeenkomstig de Ver ordening op den aanleg van btraten en "Wegen, deze terreingedeelten kosteloos aan de gemeente in eigendom over te dra gen en wegens kosten van straataanleg ca. ter nadere verrekening in de gemeentekas te storten een bedrag van 112.000. Aangezien B. en W. zioh met het uit te voeren stratenplan kunnen vereenigen, be- etaat hu. aanleiding de gevraagde mede werking te verleenen. Overdracht grond. in verband met ver- en bebouwing ter plaatse, dient een achttal strookjes groad aan de gemeente te worden overgedragen. B. en W. doen den Raad een daartoe strekkend voorstel. In de Raadsvergadering van 13 Februari j.l. werd besloten tot de overdracht m eigendom, voor zoover het aandeel van de gemeente Leiden betreft, en in beheer en onderhoud aan de provincie Zuid-Hollaud van de Piet G ijzen brug, tegen betaling door de gemeente van een bedrag van ƒ1110.Deze overdracht had plaats naar aanleiding van een mededeeling van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, dat het in de bedoeling ligt, om den weg SassenheimPiet Gijzenbrug—Noordwy- kerhout, met de zich daarin bevindende kunstwerken, bij die provincie in eigendom, beheer en onderhoud te nemen. Inmiddels is van den Hoofdingenieur van den Provincialen Watersbaat bericht ont vangen, dat een gedeelte van voren bedoel den weg, hoewel bij de provincie in beheer en onderhoud, eigendom is van de ge meente Leiden en Haarlem, in verband waarmede hij verzoekt te bevorderen, dat dit weggedeelte gratis aan de provincie Zuid-Holland wordt overgedragen. Noch bij de Commissie van Fabricage, n-ooh bij B. en W. bestaat eenig bezwaar tegen inwilliging van het verzoek. Aankoop grond. In de Raadsvergadering van 15 Augustus 1932 werden B. en W. gemachtigd ten be hoeve van de verbreeding en verbetering van den weg ter plaatse het noodige te ver richten ter verkrijging, door middel van onteigening, van een gedeelte van het per ceel, gelegen op den hoek van den Mare- eingel en den Haarlemmerweg. Inmiddels is echter met de eigenaren van dat perceel, de weduwe H. J. Visser Zwetsloot c.s., overeenstemming bereikt in zake aankoop van bedoeld terreingedeelte, groot pl.m. 95 M2., voor den gebruikelijken prijs van 10.per M2. In de Raadsvergadering van 17 Maart 1930 werd besloten bij de gemeente ura niet in eigendom over te nemen oa. het gedeelte voortuin, behoorende bij het per ceel Zijlsingel No. 11. Vóórdat het besluit werd genomen, had evenwel de eigenaur van genoemd perceel dit verkocht aan den heer J. J. H. de Water, zonder aan dezen de verplichting op te leggen het onderha vige gedeelte voortuin aan de gemeente af te staan De aangewende pogingen, om het gedeelte grond alsnog van den nieuwen eigenaar zonder betaling van koopsom te verkrijgen, bleven zonder resultaat. Inmiddels heeft echter de heer de Wa ter zich bereid verklaard, het gedee'to voortuin tegen den prijs van 10.oer M2. (het is 26 M2. groot) aan de gemeente over te dragen. Evenals de Commissie var j Fabricage zijn ook B. en W. van meenrig. dat in dit geval aanleiding bestaat tot aan- koop tegien den gemelden prijs *vcr te j gaan Verkoop grond aan Oegstgeest. Voor het verbreeden van den Rijnzicht- weg heeft de gemeente Oegstgeest de be schikking noodig o\er een gedeelte, groot plan. 1200 M2., van het perceel, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, Sectie B, No. 1927 ,m verband waarmede van die ge meente een aanvraag ia ontvangen om be doelde terreinstrook te mogen koopen. De ter zake gevoerde onderhandelingen hebben tot overeenstemming geleid in dien zin, dat de verkoop van den grond zal plaats hebben tegen den prijs van ƒ2.— per M2. en onder de mede overgelegde voorwaarden. Ruiling grond. Van de naamlooze vennootschap „Alma- von", gevestigd te Rotterdam, is een ver zoek ingekomen om met haar een overeen komst van ruiling aan te gaan, waarbij zij aan de gemeente overdraagt een strookje grond aan de Rodenburgerstraat, groot pl.m. 12 M2., en de gemeente aan haar af staat het strookje grond aan de Van den Brandelerkade, groot pl.m. 26 M2., zulks onder voorwaarde, dat de gemeente koste loos mede in eigendom verkrijgt de belli van den lange de strook grond aan de Ro denburgerstraat te bouwen muur en de helft van de fundeeriogisplaat van dien muur. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat noch bij de Commissie van Fabricage, noch bij B. en W. bezwaar. „Mathesis" in de Stadsgehoorzaal. Het bestuur van het genootschap „Mathe- sisi Scientiarum Genitrix" heeft ook du jaar weder het verzoek tot B. en W. ge richt om kosteloos gebruik te mogen ma ken van eenige localiteiten van de Stads gehoorzaal, ten behoeve van de te houden jaarlijksche algemeene vergadering en van de tentoonstelling van werkstukken, ver vaardigd door de leerlingen der school Bij B. en W. bestaan tegen inwilliging van het verzoek geenerlei bedenkingen. Benoeming onderwijzeres. Ter voorziening in de vacature van on derwijzeres aan de opleidingsschool vour uitgebreid lager onderwijs aan den Hare singel A moet aan die school een leer kracht worden benoemd. Teneinde te voorkomen, dat op de rijks vergoeding voor deze school het salaris van de te benoemen leerkracht in mindering wordt gebracht, zal in verband met bet bepaalde bij artikel XIV der wet van 30 December 1932 (Stsbld. 689) de keuze moeten worden bepaald op een op wacht geld gestelde onderwijzer(es). In verband daarmede en met verwijzing naar het advies van den Insjiecteur van het Lager Onderwijs in deze inspectie stel len B. en W. met afwijking van het be paalde artikel 36, 8e lid, der Lager On derwijswet 1920 den Raad voor met »n- gang van een nader door B. en W. te be palen datum, te benoemen tot onderwijze res aan de opleidingsschool voor u. 1. o. aan den Maresingel A, raej. ,M. C. Eter man, die in het genot ia van wachtgeld en sedert 23 Januari jj. reeds als tijdelijk on derwijzeres werkzaam is bij het openbaar Lager onderwijs hier ter stede. Tijdelijk leeraar. In verband met de ziekte van den beer dr. A. A. van Rijnbach, werd de heer drs. W. G. A. Frans met ingang van 25 Novem ber j.l., tot wederopzeggens, doch uiterlijk voor den tijd van drie maanden, benoemd tot tijdelijk leeraar in het Nederlandsr-h aan het Gymnasium. Aangezien de heer van Rijnbach nog niet hersteld is en de werkzaamheid van den tijdelijken leeraar derhalve langer dan drie maanden moet duren, geven B en W den Raad in overweging de tijdelijke op dracht aan den beer drs. W. G. A. Frans tot het geven van onderwijs in het Neder- landsch aan het Gymnasium tot wederop zeggens te verlengen, doch uiterlijk tot het tijdstip waarop de heer van Rijnbach zijn functie als leeraar aan het Gymnasium we der geheel zal hebben hervat. Verordening Bewaarschoolonderwijs. Op 19 December j.l. werd door den Raad vastgesteld een nieuwe verordening op de heffing van schoolgeld op de openbare be waarscholen. Blijkens een in de leeskamer ter inzage gelegde apostille maken Gedeputeerde S'a- ten bezwaar tegen de artikelen 2 en 4 dier verordening. Hoewel de meening van Ge deputeerde Staten voor betwisting va> baar is, bestaat hij B. en W. tegen wijziging van de verordening in den door Gedepu teerde Staten gewenschten zin toch uit practisch oogpunt geen bezwaar. Het ver dient h.i. aanbeveling te dien einde de ver ordening opnieuw vast te stellen. Ter toelichting van de nieuwe verorde ning merken B. en W. op, dat artikel 3 le zer verordening voortvloeit uit het door Gedeputeerde Staten ingenomen stand punt. Zij geven den Raad mitsdien in overwe ging, met betrekking van de op 19 Decem ber 1932 vastgestelde Verordening, rege lende de heffing van schoolgeld op de open bare bewaarscholen te Leiden, over te gaan tot vaststelling van de volgende verorde ning: Artikol 1. Ter tegemoetkoming in de kosten van het openbaar bewaarschoolonderwijs wordt voor het bezoeken dier scholen een school geld geheven, bedragende voor één kind 20 cents per week, voor twee kinderen uit hen- zelfde gezin 35 cents per week en voor drie of meer kinderen uit hetzelfde gezin 45 cents per week. Gedeelten van een week morden voor een week gerekend. Voor kinderen van minvermogenden wordt de helft van het schoolgeld gehe ven. Voor kinderen van on vermogenden wordt geen schoolgeld geheven. Art. 2. Het schoolgeld is verschuldigd door de ouders, voogden of verzorgers van de leer lingen. Kinderen voor wie het verschuldig de schoolgeld niet ie voldaan, worden tot de school met toegelaten. Art. 3. Voor de toepassing van de artikelen 2^9 en 300 van de Gemeentewet treedt de In specteur van de Gemeentebelastingen m de plaats van den Raad, van Burgemeester en Wethouders of van den Burgemeester. De gas- en electriciteitsprijzen. In een adres verzocht de Afdeeling Lei den van de Onafhankelijke Socialistische Partij aan gezinshoolden met gezinsinko mens beneden 25.— per week gas en elec- triciteit tegen den kostenden prijs te leve ren en voor hen, die een hooger inkomen per week hebben, een progressief tarief in te voeren. Omtrent dit adres hebben B. en W. het gevoelen ingewonnen van Commis sarissen der Stede'ijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, die inwilliging van net verzoek ontraden. Commissarissen schrijven naar aanlei ding hiervan o.m.: ,,De z.g. eenheidstarieven, waarop adres sante doelt en welke voor de geringe ver bruiken toepassing vinden, mogen oogeii- schijnlijk voor alle verbruikers gelijk zijn, in wezen zijn zij sterk progressief. Immers bij een gering verbruik worden in den vas ten eenheidsprijs de voor elk perceel prac tisch gelijkblijvende aansluitkosten niet vergoed; een verbruiker dus. die 100 een heden gas of electriciteit van de fabrie ken afneemt, draagt naar verhouding een geringer aandeel in die kosten bij, dan iemand, die 200, 300 of meer eenheden betrekt. Aannemende nu, dat de hoogst aangeslagenen in de belasting de gruvie en de minder ge-situeerden de kleine ver bruikers zijn, is het dus van adressante ju- juist te veronderstellen, dat eerstgenoem- den denzelfden prijs betalen als de laatst genoemden. Integendeel, bij nader onder zoek blijkt, dat de groote verbruikers door de werking van de eenheidstarieven vele malen het aandeel in de aansluitkosten van hen betalen, wier verbruik zóó gering is. dat het niet of nauwelijks de productie kosten dekt. Uit de dezer dagen gereed gekomen statistieken en berekeningen blijkt dan ook opnieuw, dat de zeer veie gas- en electriciteitsverbruikers met hun gering verbruik per aansluiting den kos tenden prijs nadeelig beïnvloeden. Zou het door adressante aanbevolen stel sel worden ingevoerd, dan zou daarvan het gevolg zijn, dat de groote verbruikers een hoogeren eenheidsprijs moesten gaan be'a- len. hetgeen ongetwijfeld van nadeeligen invloed op het verbruik zou zijn; de sterKe afneming van het debiet zou op haar beurt leiden tot verhooging van den kostprijs (ge lijkblijvende vaste kosten bij geringpren af zet) met als gevolg verhooging van den verkoopsprijs, zeer tot schade èn van de verbruikers èn van de bedrijven. Ten slotte mogen wij niet onvermeld la ten, dat toepassing van tarieven naar draagkracht in verband met de steeds wis selende inkomsten van de verbruikers prac tisch onuitvoerbaar moet worden geacht en in elk geval een zoodanigen administra tieven rompslomp met zich zou medebren gen, dat de omvang daarvan niet te voor zien is". De huur van binnenleidingen. Onder mededeeling, dat het College van B. en W. zich met het rapport van de grootst mogelijke meerderheid van Com missarissen der Stedelijke Fabrieken van Gaa en Electriciteit betreffende het adres van de Buurthuurdersvereeniging „De Kooi", om over te gaan tot afschaffing van de huur voor binnenleidingen, geheel kan vereenigen, geven zij den Raad in overwe ging op het adres afwijzend te beschikken. Commissarissen zeggen in bedoeld rap port ojn.: Met terugzending van het in onze han den gestelde, aan den Raad gerichte, adres van de Buurthuurdersvereeniging „De Kooi" om over te gaan tot afschaffing van de huur voor binnenleidingen, welke zich bevinden in de door de leden dier vereem- gmg bewoonde woningen, hebben wij de eer Uw College het volgende mede te dee- len: „De aanlegkosten van de bovenbedoelde, door de gemeente betaalde binnenleidin gen hebben destijds 6.h ƒ6.50 per aan sluitingspunt bedragen, terwijl op grond van het bepaalde in artikel 6 der Electri- citeitsverordening de eigenaar of huurder van het perceel daarvoor gedurende 15 ja ren een jaarlijksche huur van 0.60 per aansluitingspunt is verschuldigd; zijn er 15 jaarlijksche huurtermijnen betaald, dan vervalt de huur, onverschillig door wien zy is voldaan. Uit den aard der zaak zal het verschul digde bedrag bij betaling in termijnen hoo ger moeten zijn dan bij betaling ineens. Immers het in de binnenleidingen gestoken kapitaal vordert elk jaar rente en afschrij ving. terwijl mede rekening gehouden m:>et worden met de omstandigheid, dat de huurbetaling zich over een veel lanser ti|d- vak dan van 15 jaren kan uitstrekken als gevolg van het leegstaan van de woningen, gedurende welken J-ijd ook voor de binnen leidingen geen huur wordt ontvangen; voor de Electriciteitsfabriek beteekent dit uitei- aard een financieel nadeel. Met het oog op een en ander is de beta ling van de huur aldus geregeld, dat de gemeente daarin zooveel mogelijk oompen- satie vindt voor de jaarlijksche kosten aan rente, afschrijving, administratie enz. In- tusschen worden bij de thans geldende wij ze van betaling de door de gemeente 'en koste gelegde bedragen zelfs nog niet eens geheel vergoed. Wij mogen er in dit ver band aan herinneren, dat ter dekking van het tekort op de exploitatie van de bin nenleidingen in den loop der jaren een be drag van niet minder dan rond 110.000. extra is afgeschreven. Inwilliging van het verzoek van adres sante, dat practisch neerkomt op een ver korting van den termijn van 15 tot 12 la ren bedoelde verkorting zou dan niet alleen voor de in het adres bedoelde, maar billijkheidshalve ook voor alle andere bin nenleidingen moeten gelden zal derhalve de gemeente nog grootere financieele scha de berokkenen dan zij reeds bij een ter mijn van 15 jaren lijdt; zij kan, gerekend naar den toestand van het oogenblik, op 27.544.gesteld worden, vertegenwoordi gende een contante waarde van 21.555.—. De grootst mogelijke meerderheid onzer Commissie heeft dan ook op dien grond te gen inwilliging van het verzoek overwe gend bezwaar, terwijl zij een zoodanige De- schikking op het verzoek mede onbillijk zou achten tegenover hen, die, gebruik ge maakt hebbende van de hun bij het voor laatste lid van artikel 6 der Electriciteits- verordening verleende bevoegdheid, door betaling van een som ineens zich den eigen dom van de binnenleiding hebben verze kerd". LAND- EN TUINBOUW MINIMUMPRIJZEN IN DE GROENTENTEELT. Het Centraal Bureau van de Veilingen in .Nederland zond het volgende schrijven betredende handhaving der minimumprij zen aan de veilmgbesturen: In verband met de inwerkingtreding der Tuinbouwsleunwet 1933 is het reeds nu noodig ten aanzien van de regeling der mi nimumprijzen verdere stappen te doen. Zooals al eerder is medegedeeld moeten de veilingen de minimumprijzen zooals d.e door het Centraal Bureau van de Veilin gen zijn vastgesteld, handhaven. Met het oog op de op handen zijnde mi nimumprijsregeling krachtens de Tuinbouw- steunwet is het verder noodig, dat vanaf 24 April a.s. door de veilingen direct na afloop der veiling telegrafisch mededeeling aan het Centraal Bureau van de Veilingen wordt gedaan, dat producten zijn doorge draaid. Deze mededeeling moet denzelfden dag schriftelijk worden bevestigd met opgaven van de hoeveelheid van de artikelen die zijn doorgedraaid. De telegrafische mededeeling kan achter wege blijven, indien 't bedrag der doorge draaide producten blijft beneden een be drag van 25.De veilingen kunnen dan volstaan met de schriftelijke opgaaf. Het doorgedraaide product moet door de veilingen geplitst worden opgegeven. Hoe de splitsing moet plaats hebben, zal nog later meer nauwkeurig en omlijnd wor den medegedeeld. Voorshands moet slechts gescheiden wor den opgegeven, het product dat wel vol doet aan de eischen, die aan een behoorlijk voor de markt geschikt product kunnen worden gesteld en het product, dat voor menscbelijk voedsel niet of minder ge schikt i3. Het is in verband met de mogelijkheid, dat met deze opgaven voor een eventuee'e steunregeling kan worden rekening gehou den dringend noodig, dat de veilingen hun uiterste zorg aan deze zaak geven. Indien bij de controle die zal plaats heb ben, blijkt, dat geen behoorlijke splitsing is gemaakt tusschen hetgeen "nog wel eu wat niet als een redelijk marktartikel mag worden aangemerkt, dan zal met de opga ven voor zoo'n veiling geen rekening kun nen worden gehouden. De controle zal zoo snel mogelijk wor den uitgevoerd. Indien de controle niet binnen 24 uur heeft plaats gehad, mag de veiling zonder controle tot vernietiging van het doorgedraaide product overgaan. RECHTZAKEN WAPENSMOKKELAARS STAAN TERECHT. Voor het kantongerecht te Alphen a.d. Rijn Voor het kantongerecht te Alphen werd Vrijdagmiddag de zaak behandeld tegen een drietal wapensmokkelaars, die in den avond van 24 Maart j.l. -in een voor den smokkelhandel ingerichte auto, eeri partij van 70 repeteërpistolen. alsmede een kist amunitie naar een pakhuis, staande aan den Koninginneweg te Boskoop heb ben vervoerd met de bedoeling een en ander aan een zekeren J. V. aldaar te verboopen. De Rijksveldwacht te Alphen aan den Rijn was een en ander echter ter oore gekomen en in samenwerking met de politie te Boskoop werd een oogje in het zijl gehouden, zoodat de overtreders op heeterdaad werden betrapt. Allereerst stond trecht de koopman F. S. uit Rotterdam, die bekende, dat een deel van de revolvers en munitie hem toe behoorde. De revolvers waren verpakt in een aantal actetasschen, terwijl de patro nen in een kist waren verpakt. Bovendien bleek S. bij fouilleering eeü revolver bij zich te dragen. S. verklaarde, dat de koop reeds geslo ten was, maar nog geen betaling had plaats gehad. Nadat men revolvers en munitie in het pakhuis had gebracht, kwamen plotseling eenige rijksveldwach ters te voorschijn, die „Handen op" com mandeerden en daarop, zoowel de wapens als de auto in beslag namen. In zijn reouisitoir bracht de ambtenaar van het O. M. hulde aan de Rijksveld- wacht voor haar krachtig optreden. Spr. wees er op, dat de wapensmokkel in ons land welig tiert, maar dat overtredingen van de vuurwapenwet uiterst moeilijk te constateeren zijn. De verdachten staan weer in verbinding met andere personen die er in Rotterdam een uit"ebreiden wa penhandel op na houden. Mede met het oog op de kortelings in Bos'/oon plaats ee- had hebbende relletjes, achtte spr. het zeer gelukkig, dat men dezen yrboden invoer van wapens tijdig heeft ontdekt. Scherp laakte spr. de houding van verd. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! die van die relletjes heeft willen profitee- ren door zichzelf te verrijken. Was men er inderdaad in geslaagd de wapens in Boskoop af te leveren, dan zou het leed van velen niet te overzien zijn geweest. Dat men hier met geraffineerde smok kelaars te doen had, bewijst het feit, dat de auto die stond voor het gebouw van het bantongerecht geheel voor den smok kelhandel was ingericht en o.m. eenige geheime paneelen bevatte. Spr. meende dan ook de zwaarste 6traf te moeten eischen, welke de vuurwapenwet toelaat, n.l. twee maanden hechtenis met verbeurd verklaring en vernietiging van de inbe- slag genomen wapens, munitie en auto. De kantonrechter veroordeelde verd. tot een principale hechtenisstraf van 1 maand met verbeurdverklaring van wa- pers en munitie, daar de wet den kan tonrechter geen bevoegdheid zou laten de auto verbeurd te verklaren. Tegen verd. G„ die niet verschenen was, werd bij ver stek eveneens twee maanden hechtenis ge- eischt. Ook hij werd veroordeeld tot 1 maand principieele hechtenis. De derde verdachte was de 73-jarige mastieker K. M., eveneens uit Rotterdam. Deze verklaarde niets met de zaak te ma ken te hebben gehad. G. had hem ge vraagd of hij mee wilde rijden naar Bos koop en aan die uitnoodiging had verd. ge volg gegeven. Hij ontkende de wapens uit de auto naar het pakhuis te hebben ver voerd. Twee brigadiers der rijbsveldwacht ver klaarden evenwel te hebben gezien, dat verd. de kist munitie droeg. Voorts be vond hij zich in het pakhuis op het oogen blik, dat de politie ingreep. De ambte naar van het O.M. achtte het onbegrijpe lijk, drie^ mannen van wie overigens niets bekend is, zich leenen voor een verfoei lijk werk als dit. Spr. meende, dat deze verd., die in een ontkenning zijn heil trachtte te zoeken, moet worden be schouwd als een hoogst onbetrouwbaar mensch voor wien een gevoelige straf op haar plaats is. Ook tegen hem eischt spr. twee maanden hechtenis. De kantonrech ter was van oordeel, dat het aandeel van dezen, verdachte in de zaak minder ern stig is geweest, wehalve spr. hem veroor deelde tot een hechtenis van 14 dagen. Do beide aanwezige verdachten zagen van hoover beroep afde ambtenaar van het O. M. wenschte acht dagen beraad. HAAGSCHE RECHTBANK. In de verdachtenbank nam plaats de 36-jarige A. C. uit K a t w ij k aan Zee, die bij dagvaarding tenlaste was gelegd mishande.ing van de 72-jarige W. v. d. L. Verdachte zou getuige eenige klappen heb ben toegediend, toen deze om de huishuur kwam. Verdaohte bekende getuige met een emmer water te hebben gegooid, nadat eerst getuige verdachte een klap zou heb ben gegeven. Getuige ontkende dit ten- eenemale. De officier kwam na het hooren van de mishandelende tot het overtuigend bewijs. Ook de verklaring van de Politie klopte precies met hetgeen verd. nu be weerde. De officier van Justitie vond het feit zeer ernstig. Verdachte is werkloos en trekt steun. Een geldboete kan verdachte niet beta.en, anders lijdt zijn gezin er on der. Spr. requireert, dat hij zal worden ver- oordee.d tot een gev.straf van 3 weken. De Politierechter onmiddellijk vonnis wij zende veroordeelde verdachte tot een geld boete van 20subsidair 10 dagen hech tenis. Terzake van diefstal van bermplanten stond terecht C. O uit Boskoop, van beroep boomkweeker. Verdachte bekende het hem ten laste gelegde. De getuige was niet verschenen, waarom de officier aan houding verzocht om deze alsnog te hoo ren. Verdachte vroeg of hij de volgende maal niet behoefde terug te komen. Verd. verzocht bij het nemen van de strafmaat een voorwaardelijke veroordeeling. De Rechtbank zal een en ander overwegen. Uitgesteld tot over 14 dagen. Tegen den niet verschenen M. N. uit Zegwaard eischte de Officier van Jus titie na het hooren van de benadeelde N. de B. uit Zegwaard een gev.straf voor den tijd van 3 weken, wegens diefstal van een 5-tal broeiramen. Overeenkomstig de eisch werd verdachte veroordeeld. NED. 00ST-INDIE OVERVAL DOOR EEN MAN0EEES. Zes dooden. Aneta seint uit Ambon: De gezaghebber van Fak-Fak, de heer G. C. van Heften, die, vergezeld van een Timoreeschen be- stuursassistent, vier landschapspolitie agenten, dertig gewapende Inheemsche roeiers, en vijftien uit de gevangenis ont slagen Manoeëezen (een inenschenetende Papoea-stam uit het gebied ten Oosten van Mimika), een tournee maakte langs de Inaboekarivier, ten Oosten van de Mi- mikastreek, is, tengevolge van het ruw optreden door een der politie-agenten door een dier SlAnoeëezen overvallen. Do bestuursassistent, drie politie-agen ten en twee Manieëezen werden gedood. De gezaghebber en een politie-agent wer den licht gewond. Ze wisten te ontkomen- De vuurwapenen van de pol'tie-aventen weiden door den Manoeëes in de rivier ge worpen. Twee brigades gewapende nolitie ver trekken uit Ambon naar Mimika.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 10