MINISTER VERSCHUUR OVER: VRIJDAG 21 APRIL 1C33 DE L^r'SCi'E C0U1 O O O VER KORT ING ARBEIDSWEEK INFLATIE VAN DEN GULDEN DE NOOD DCR WERKl POZEN DE „STERKE MAN'M GEMEMGDE BERICHTEN ERNSTIG VERKEERSONGELUK. De Minister van Economische Zaken, mr. T. J. Verschuur heeft voor de radio een rede gehouden, gepubliceerd in „De Maasbode", aan welke zakelijke en toch hartelijke redevoering het volgende is ontleend Een aandoenlijke prullemand. Als resultaat van de economische studie biedt men de Eegeering zoowat iederen dag een nieuw plan tot gezond making aan. Mijn papiermand zou daar aandoenlijk over kunnen verhalen. Al die plannen bij elkaar vormen een Babyloni sche spraakverwarring. Beden voor de Eegeering temeer zich zelf voor te hou den: blijf nuchter. Dikwijls vergeten de genen, die hun gratis advies aan de Ee geering aanbieden één ding: dat hun plan slechts in overweging kon genomen worden, als heel de wereld, als alle vol keren maar wilden meedoen. Laat ons eens aannemen, dat een verkorte arbeids tijd de wereld kon afhelpen van de werk loosheid. Er is zooveel arbeid te weinig om allen werk te geven; welnu, laten wij dat over meer menschen verdeelen; ieder dus korter arbeid. Ideaal is de toestand in zooverre niet. dat de arbeid, de pro ductie de eigenlijke bron van welvaart is. en men er alleen maar in moet slagen sommige onderdeelen der productie bijv. den tarwebouw, den suikerbouw e.a. vormen niet boven de behoefte der ge- heele wereld te doen uitgaan; immers dan wordt het geheele product van dien ar beid zoo goed als waardeloos. En zoo heeft men te zoeken naar een nieuw evenwicht in de verschillende vormen van productie. Daarbij is het geenszins gewenscht al te weinig te arbeiden. Doch goed, ik zie geen kans, dat deze nieuwe toestand zich spoedig verwezenlijkt. Voor loopig dan maar 40 uur per week arbei den. Doet China, Japan, doet Roemenië doet Polen niet mee, dan maakt in het algemeen gesproken een productie-pro- ces van 40 uur ons den concurrentiestrijd nog veel bezwaarlijker, dan hij nu helaas reeds is. Dat bedoel ik, als ik zeg: men vergeet wel eens, dat mooie plannen niets of bijna niets beteekenen, als niet heel de wereld meedoet. Wat de Eegeering heeft te doen is: zich een klaar denkbeeld te vormen over de beste economische wereldorde en daar naar te handelen; doch daarvan ook.... af te wijken, nl. in zooverre de omstan digheden ertoe noodzaken. Sommigen denken hier wellicht aan vrijhandel en actieve handelspolitiek. Ik zou het kun nen begrijpen. Vivisectie op menschen. Mag de Eegeering een heel volk eraan wagen door de proef te nemen met maat regelen waarvan het eind niet is te over zien? Mag de Eegeering inflatie beginnen, d. w. z. den gulden aan koopkracht doen verliezen, als niemand weet. waar die gulden zal belanden, op 75 of op 50 cent? zoo kan ik ook spreken over het advies van theoretische waaghalzen, die het goud willen loslaten. Anderen zeggen: houdt de loonen hoog, dat geeft koop kracht, terwijl men voor oogen kan zien, dat Nederland zijn rol in de wereld heeft uitgespeeld, als het geen gnedkoope uit voerartikelen meer levert. Weer anderen: sluit de grenzen voor vreemde waar; maar zij zeggen er njet bij, waar wij den overvloed van boter, kaas en groenten dan zullen plaatsen, of hoe wij goedkoope eieren moeten leveren aan het buitenland. «Lis wij de grenzen door invoerrechten duur maken. Wat ik met deze staalkaart van zeer uiteenloopende hervormingen of waagstukken zeggen wil. is dit: Beste economische adviseurs, zoudt ge niet een graadje bescheidener willen worden. De Staat kan alles! Nog weer anderen meenen: de Staat kan alles; hij kan alle nood en opheffen, alle werkloosheid door groote werken be ëindigen. alle tekorten van de boeren door bijslag uit de Staatskas bijpassen. Dit is geen malle overdrrvins van mij. Dagelijks kan men in de pers van een der po'itieke partijen dezen gedachten- gang lezen. Let wel: niet eenvoudige ar beiders of winke'iers schrijven zooiets. Neen, mannen, die van de halveering van ons volksinkomen en van de beperkte mate waarin onze Staat geld leeneD kan wil de gulden overeind blijven alles kunnen weten. Dat is ernstig. Zoo ben ik langs de economie al op het geestelijk terrein geraakt. Hoe wordt de druk gedragen? Wat be- teekent de crisis voor het geestelijk le ven? Weet gij weinigen die nog niet zoo zwaar getroffen zijt, hoe. het werkt op de ziel, welvarend te zijn geweest, een groot huis te moeten verlaten, uit de rustige verzekerdheid te worden gestooten, ten prooi aan gebrek en aan angst voor de toekomst? Zielsprocessen van werkloozen. En dan denk ik aan de zielsprocessen bij vier maal honderd duizend werkloo zen in ons land. Wat voor afbraak vindt er inwendig plaats? Onlangs las ik over een studie, ingesteld door een Poolsch sociaal-economisch instituut, dat over heel Polen werkloozen uitnoodigde over de wijze, waarop zij de werkloosheid dra gen, eens vetrslag te doen. 774 antwoor den kwamen in. Van sommige eenvoudige arbeiders zóó welsprekend, dat men wel meende niet met hun eigen werk te doen te hebben, totdat het tegendeel bij onder zoek bleek. Uit dat onderzcek leeren wij een kijk krijgen op het zieleleven van den arbeider, die lang, soms jaren, werkloos is gebleven. Zeker, ik weet, dat de naakte armoe de noodzakelijkheid om den bedelstaf op te nemen, de gevaren tot vagebondage en tot misdaad te vervallen bij ons te lande door ondersteuningen zoo groot als welhaast nergens ter wereld aan onze werkloozen veelal bespaard wordt, ter wijl in Polen slechts een beperkt per centage steun gegeven wordt. Maar ook bij ons werkt het ontslag, het fatale ont slag, verpletterend. Doch men beeft zijn hoop behouden. Iederen dag zegt men tot zich zelf: morgen wellicht kan ik weer aan den slag. Die hoop vast te hou den, ziedaar de geestelijke krachtsinspan ning, iederen dag zwaarder wordend. Twijfel begint te knagen. En tegelijk knaagt die worm aan dat onmisbare ge voel, dat ons overeind houdt, het zelfver trouwen. Dit wordt gewond, dikwijls doo- delijk, als de samenleving iederen dag weer zegt: wij hebben u niet noodiz. gij zijt overbodig, gij zijt tot niets nut. Neen, met woorden wordt het niet gezegd, doch de daden worden zoo verstaan. Men voelt zich zijn gevoel van eigenwaarde ontsnap pen. Over zijn diepste ellende, die men nog niet eens formuleeren kan, gebiedt het restje van zelf-respect nog te zwijgen Men wordt alleen in de arena van zijn zielstrijd opgesloten. Zoo beschouw ik den nood van de werk loozen niet uitsluitend als een gebrek aan inkomen, als lichamelijken nood. Zij lijden door innerlijken strijd het meest. De gehate arbeid. En wat ons uit hun lijden als waarheid tegenblinkt is: hoe goed. hoe zoet de ar beid. de dikwijls gevluchte, gehate, harde arbeid is. Arbeid is ons een levensbe hoefte. Op roerende wiize schrijven ver schillende van die Poolsche werkloozen over hun verlangen nar arbeid. ..Wees Be groet, dageraad van den arbeid" zoo ein digt er een. En een ander eindizt aldus: O, arbeid, arbeid gezegende arbeid. Ziet wij moeten trachten elkaar zoo te gaan begrijpen om., elkaar te helpen. Terwijl alles gedaan moet worden om arbeid te verschaffen, dient ieder onder den werk loozen met begrip 'tegemoet te treden. En, werkloozen, wij wil1 en niet laag op u "ec-ien. Houdt uw arbeidskracht op neil. W*>nt het vaderiand zal daar straks weer een beroeo on doen. Gii staat met .uw zielestri'd met alleen; wii bezrijnen u. Deze langdurige crisis, blijkt duur aan geestkracht, die wij aan alle zijden zien minderen. Niet alleen uit zich dat verlies door den gemakke'üken buit, welken het so ciaal extremisme in onze dagen oogst Cok de velen, die om „den sterken man" roepen beseffen meenende Pink te zijn, niet. dat zij door verloren innerlijk even wicht door verborgen angst, zoo luide roepen. Dikke woorden van verachting. Niet ieder die dikke woorden van groo te verachting weet te spreken is een sterk man. Sterkte blijkt uit het rustig erken nen van wat er goeds is en aat te hand haven ook tegen mede in. Zwakte en wis pelturigheid willen wat heel nieuws schep pen, terwijl wij toch altüd op het historisch eeeroeide moeten voortbouwen. Kracht is het een doel voor oogen te stellen, dat rekening houdt met het mogelijke; wi'de hevliegingen, die een korten tijd duren, hopeloos verdeelde, tuchte'ooze partijtjes met veel lawaai en zonder innerlijke kracht, herbergen den sterken man niet en brengen geen krachtig geschraagd ge zag. Het is moeilijk bij al de ontmoediging dezer tijden onverdroten aan de histori sche ontwikkeling van ons volk en aan beproefde rechts-idealen trouw te blijven. Besluipt u de bitterste wrevel, ontzinkt u de hoop, slinkt uw innigst gevoel van zelf-bezit, gij weet toch, dat uw Vader, die in de Hemelen is. dit alles tot ons welzijn heeft willen toelaten. En. nu gij bidt. vraagt om een wijze en krachtige Eegeering, voor ons lieve va derland en kent straks in het stemhokje uw plicht. Twee motoren in botsing, drie gewonden. Gistermiddag te 3 uui heeft op den Bijksstraat Utiecht ue Bm te Öoester- berg een ernstig verkeersongeluk plaats ge had Een motorrijwiel met zijspan, uit de rich ting De BiJr komende, kwam in aanraking niet een motorrijder, komeude uit de rich ting Utrecht. De sag was zoo hevig, dat een Duitsche dame, die in de zijspan zat, haar linker been zoodanig versp interde, dat onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk was. De bestuurder van het motorrijwiel 'ag langs den weg, met ernsMge wonden en een beenbreuk. De motorrijder uit Utreent bleef bewusteloos iggen. Onmiddellijk wa ren Dr. Bos uit Utrceht en Dr. Lette uit de Bilt aanwezig. Drie auto s van de G.G. en G G. en een ziekenauto uit De Bilt waren spoedig ter plaatse. De gewonden konden niet worden gehoord en zijn naar de Rijksklinieken te Utrecht overgebracht. De politie van Maartensdijk heeft photo's van het ongeval genomen en zal een nader onderzoek naar de oorzaak inste len. Nader vernemen wij, dat de slachtoffers zijn de heer Joh. Elzendoorn uit Utrecht en de heer en mevrouw La Fleur uit Den Haag. De toestand van den heer Elzen doorn is vrij goed. Mevr. La Fleur heeft beide beenen ge broken, haar toestand is hoogst ernstig. De heer La Fleur heeft een ernstige wonde aan een der beenen en een der handen. BOTSING TUSSCHEN TWEE AUTO'S. Drie gewonden. Op den hoek van den Apeldoornschen- weg en den Schelmschenweg te Arnhem zijn gistermiddag twee luxe auto's met el kaar in botsing gekomen. Een der auto s, bestuurd door den heer H. Güt uit Utrecht, sloeg over den kop, met het gevolg, dat drie der vier inzittenden werden gewond. De echtgenoote van den bestuurder werd in bewusteloozen toestand naar het ge meenteziekenhuis te Arnhem overgebracht, waar geconstateerd werd, dat zij een her senschudding had bekomen. Een drie-en- een-half jarig meisje bekwam een arm breuk, terwijl een zuster van het eerstge noemde s.achtoffer snijwonden aan gelaat en beenen opliep. Zij werden eveneens in het ziekenhuis behandeld. De beide auto's' moesten weggesleept worden. De inzitten den van de andere auto kwamen met den schrik vrij. BRAND IN DE JORDAAN. De buurt van de Westerstraat te Am sterdam werd gisteravond ongeveer negen uur opgeschrikt door het sirenegeloei van brandweerwagens. In de Tichelstraat 30 was brand uitgebroken bij den schoenma ker A. Ignatius. De vlammen sloegen aan de achterzijde van het perceel fel uit. In dit stadsdeel met zijn oude huizen en dicht op elkaar wonende bevolking is altijd het gevaar groot, dat belendende perceelon worden aangetast. Darom werd door de brandweer een twee'p alarm gegeven, zoo dat de nauwe straat weldra vol stond met brandweerwagens. Met twee stralen werd het vuur aangetast. Een van deze slangen werd gelegd door een leegstaand winkel huis naar de achterzijde. Met den anderen straal drong de brandweer aan de voor zijde het huis binnen. Spoedig was de brandweer het vuur meester. Intusschen had het reeds heel wat schade aangericht. De opkamer achter de schoenmakerij bene vens de keuken waren uit^ebr^nd. Ook de achterkamer van de eerste verdieping leed eerige brandschade. De oorzaak van den brand was bet in brand geraken van een bed. dat bij een brandeude kachel in de opkamer te drogen was gelegd. HEIDEBRAND ONDER MILL. Drie hectaren vernield. Woensdagavond is voor de derde maal binnen enkele weken een ernstige heide brand uitgebroken op de Nieuwfilsche- heide onder de gemeente Mill. Het vuur breidde zich snel uit. Een groote vonken regen verspreidde zich, aangewakkerd door een straffen wind, tot in verren om trek, waardoor groot gevaar ontstond voor de nabijgelegen Escharensche dennebos- schen. Door het doortastend optreden van een aantal gemeente-arbeiders, die met vereende krachten de v ammen zee bestre den, kon na eenige uren van hard werken het vuur worden gebluscht. De nabijgele gen dennebosschen bleven, mede dank zij de gunstige windrichting, gespaard. Een oppervlakte van circa drie hectaren hei develd, op enkele plaatsen begroeid met laag dennenhout, is door brand vernield. De oorzaak van den brand is niet be kend, doch vermoed wordt, dat het vuur is aangestoken. Ook op een percee' gemeentegrond on der de gemeente Overloon brak door onbe kende oorzaak een felle heidebrand uit. Door een groot aantal personen werd on middellijk het blusschingswerk ter hand genomen. Met moeite slaagde men er in het vuur tot het gemeenteterrein te benerken. „Tel." VIER WOONHUIZEN AFGEBRAND. De brandweer kwam te laat. Gistermiddag zijn aan den Ouden Dijk onder de gemeente Woudrichem vier woon huizen, die tezamen éen pand vormden, en bewoond waren door viet gezinnen, tot den grond toe afgebrand. Eigenaar van dit pand was de heer M B. van Andel. De in boedel der vier gezinnen kon niet worden, gered. Toen de motorspuit van de gemeente Woudrichem kwam. was het pand reeds ge heel uitgebrand. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt gedeelte.ijk door verze kering gedekt. VOORRADEN BOUWMATERIALEN VERBRAND. Woensdagavond is brand ontstaan in de voorraadschuren en bergplaatsen van de firma Louwers te Uden. Het vuur vond gretig voedsel in den grooten voorraad bouwmaterialen, mastiek, afva, en produc ten voor wegenbouw. In de schuren waren voorts 10 000 kg. hooi en een flinke partij hout opgeslagen. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten, doch slaagde er in de belendende perceelen te behouden. Dertien fietsen van de arbeiders gingen verloren. De schuren branden to taal uit. Al.es was op beurspolis verzekerd. CHANTAGE-PLEGERS IN ACTIE. Bende, die tal'ooze slachtoffers heeft gemaakt. D^PDE BLAD PAG. 9 betaalde wederom. In den loop der vol gende maanden werd hem bij gedeelten nog ƒ5000.afgeperst. Toen de bende het hem een dezer dagen weer lastig maakte en een bedrag van ƒ10.000 ineens vroeg, trok hij eindelijk de stoute schoe nen ann en ging naar de Certrale Recher che. die aan dit ergelijk gedoe een einde maakte. Had deze man zich bij de eerste poging tot afrersing zonder een cent te betalen onmiddellijk tot de politie ge wend, hem zou veel leed bespaard zijn ge bleven en duizenden guldens waren niet in handen gevallen van deze obscure mis dadigers. Po'itle moet onmiddellijk worden ingelicht. De slachtoffers moesten inzien, dat zij door te betalen steeds vaster in de strik ken van deze ..heeren' verward raken en dat zij niet alleen zichzelf maar ook de gemeenschap een dienst bewijzen door di rect de politie in den arm te nemen. Al leen dan kan aan dit snood bedrijf voor goed een einde worden gemaakt. Voor openbaarmaking behoeven de gedupeer den niet te vreezen. Zij hebben dit im mers zef in de hand, daar alleen op hun uitdrukkelijk verlangen tot een strafvervol ging kan worden overgegaan. De -politie houdt bij dergelijke gevallen ook steeds rekening met de persoonlijke belangen van de gedupeerden. Maar het is alleen met hun medewerking mogelijk deze misdadigersbende voor goed onscha delijk te maken. HET MISDRIJF TE ECHT. E-"" der meest ergerlijke misdrijven, die ons Wetboek van Strafrecht kent is wel het onedele bedrijf der chantage-plegers, die onder bedreiging van onenbaarmaking van discrete aangelegenheden hun slacht offers steeds weer opnieuw geld trachten af te persen en hen, die eenmaal in hun handen zijn gevallen, vrijwel nooit weer loriiten. Door een paar gevallen van recenten datum die ter Vennis van de Certrale Re cherche te Rotterdam zijn gekomen is weer eens duideliik gebleken op welk een onbeschaamde wijze een bende daar ter stede optreedt. De ,.heeren" werken, aldus bericht de ..Msbd.'' in combinatie volgens een bepaald svsteem en speci'leeren op de stilzwijgend heid van hun slachtoffers, die beangst voor schandaal niet den moed hebben zich tot de politie te wenden. Slechts nu en dan komt er een geval aan het licht, maar de recherche heeft voldoende gege vens, om met zekeriieid te kunnen aanne men, dat op verschillende rersonen chan tage wordt perieead. zonder dat zij ach- te- de feiten kan komen. Hebben deze misdadigers van de ergste soort eenmaal hun prooi door een vrouwe- 1 Uk lid van de bende in verleiding ge bracht dan is hij voor zijn verdere leven vaak a«n handen en voeten aan hen over geleverd. Na eenmaal een losnrus te heb ben betaald, om van alles af te zijn, wordt hij steeds onnieuw lastig gevallen, worden steeds grortere bedracen geëischt, valt steeds opnieuw de bedreiging met ken- nisvevin? van het verboden avontuur aan huisgenooten offamilieleden ala een don kere schaduw over zijn leven. Eerst wan neer de oncrelukkiee groote bedragen is kwrt eeraakt en hij desondanks wederom wordt lastig gevallen, wendt hii zich ten einde raad wel eens tot de recherche. Er is dan e^Mer veelal niets meer te redden. Dat het den heeren heuseh niet om kleine bedraeen te doen is blükt voldoende uit hun weelderige leefwijze. Twee hunner wonen on dpft^en st"ud in royale heeren huizen. Men ri'dt in luxueuse auto's en brenrt een groot deel van den dae door in eo"de oafé--e<!f*Mi*,out's. Kortel'nws bleek een de- bondollen zelfs een buitenhuis in het Gooi tot zijn beschikking te heb ben. Uit een der laatste p-pvallen die bii de 0-t-ale Reriie-ebe binnen kwamen hb'-'kt nc e»ns dn'delnk welke practijken deze misdadigers toepassen. De „particuliere detective". Een Rotterd-msch zakenman nmal-te het vorive iaar kennis met een dame fband'-ngster de- bende), die van haar kant de rel"f;e bWf aanhouden en hem na ko-t^n U;d wist te bc-oi-en haar op een middag te bezoeken. Enkele dagen 1-tp- zip]-, o-, 7;:n kantnor ze kere K. d:e z'"h ..part'oul'ur dete-t've" noemde en ze;de te weten d"t de znken- m°n on b«znek was eeveest bii mevrouw X Do ecvt"onoot van deze mevrouw X. was hie- ""Har eek-omen en was zeer ve-- 0ntn-a ord"d en teleur-n-trid. jfii w'lde nu van zün vrouw seheHoi en nnar Ame rika ve-t-eK1-on doch ei<"Tte ƒ15 000. scbadelopsriTi-e, omdH hii verricht was zün z-ken in den steek te lnten H"t sDe^Wfer nweMe bedon'rim-e^ donh de ..detective"'. nat"uri':V een der bend^'eden verlangd" dat de eeëWhte som binnen tweemaal 24 uur te zvnen huize zou wor den vedenoneerd ten behoede van zijn principaal. De zakenman wist den eïseh tot f 10.000 teruir te brengen en betaalde enkel uit angst voor openbaarmaking en>de funes te gevol-zen die, d,-t voor ziin gezin zou meebrengen. Hij dacht nu verder van al les af te zijn maar zou spoedig anders be merken. Steeds meer gevraagd. Reeds een week lHer vroeg d" detec tive'' hem dringend »e spreken. Hij zeide dat de beleedigde eeM 'enoot in het bezit van zijn vrouw een z°kdoeHe bad bevon den en zü hem Md bekend dit van den za- ke-m"i te hebben cc1—enen. Men eWite voor de teruggave f 0.of men zou met het zakdoekie ande's -.-ar de vrouw van het slachtoffer^gaan TT:: we:-erde te betalen doch werd nog die ""rifd^n de opppbeld door mevrouw X. d'e z.'ch nu ontpopte als een ware hyena en die onder grove bedreirinBen het verlansrde bedrag opeischte. Hiervoor zwichtte de man en Tot nu toe nog geen spoor van den dader. Omtrent de mishandeling, gepleegd op den 45-jaxigen arbeider Fr. Tonnaer, die ie Echt langs den weg werd gevonden en Later aan de gevolgen is overleden, ver nam de „lel.nog het volgende: Tonnaer, die aikomstig is uit Melick, vei bleef gedurende een drietal jaren in Echt en was bij den landbouwer Heynen in net gehucht de Cslek in den kost. Hij was weduwnaar en stond bekend als een rustig man die echter, als hij geld had, wel eens meer dronk dan goed was. Zoo had hij ook op den avond van den aanslag voLgens verschillende menschen, die hem toen in cafe s gezien hebben, tlrak gedronken. Hij heelt echter toen met niemand ruzie ge had. legen het sluitingsuur (dat is in Echt om elf uur) heelt hij met een kameraad, met wien hij dien avond had doorgebracht, het cafe van V. aan den rijksweg verlaten. Met de fiets aan de hand keerde hij na afscheid van zijn kameraad genomen te hebben, huiswaarts. Slechts korten tijd la ter, eenige minuten na elven, vond een mijnwerker hem op de Sletterstraat, een zeer eenzamen weg. Hij,lag op het middon van den weg met de fiets bij zich. De mijn werker wilde Tonnaer toen nog op helpen, doch dit gelukte hem niet. Hij nam daar op de fiets weg en legde deze lange den weg. Omdat hij meende, dkt Tonnaer slecht» dronken was, liet hij hem liggen om hulp te halen en hem daarna naar huis te bren gen. De politie werd gewaarschuwd, dio Tonnaer naar zijn kosthuis overbracht, dat op eenigen afstand van de plaats van het misdrijf aan de Slekkerstraat gelegen Tonnaer verklaarde den volgenden morgen aan zijn kostbaas, dat hij den avond tevo ren door een persoon, dien hij wel van aan zien kende, was mishandeld. Uitgezonderd een klein wondje aan den hals vertoonde Tonnaer echter geen uiterlijke kenteoke- nen, die op ernstige mishandeling wezen, terwijl het snijwondje ook niat den indruk wekte door een steek met een mes veroor zaakt te zijn. Een geneesheer heeft Ton naer dien dag nog behandeld. Ongeveer een etmaal nadat Tonnaer op den weg was ge>onden, is hij in zijn kosthuis overleden. Het lijk is daarop op last der justitie in beslag genomen, waarna dr. Hulst uit Lei den sectie verrichtte. Daarbij bleek, dat de verslagene inderdaad diep in den hals was gestoken. Eigenaardig is wel, dat deze steekwonde uiterlijk zoo weinig zichtbaar was, dat zelfs menschen in de omgeving van Tonnaer niet aan een ernstig misdrijf dachten. Het slachtoffer bleek dien Zon dagavond nogal wat geld te hebben ver teerd en had verschillende personen op een glas bier getracteerd. De politie heeft bij een jongeman uit Echt een mes in beslag genomen. Nadat Tonnaer het café verlaten had, is hij door niemand meer gezien, totdat nij door voorbijgangers op den weg werd ge vonden. Ook andere personen zijn ter plaat se niet gezien. Het onderzoek wordt nog steeds voortgezet en vele personen zijn door de politie gehoord. Tot Donderdag was nog niemand in arrest gesteld. RUMOER IN DE JORDAAN. De S.D.A.P. hield gisteravond door do Jordaan te Amsterdam een verkiezingsop tocht met luidsprekers. Op den hoek van Anjelierstraat en Violett" straat werd deze optocht lastig gevallen door communisten. De politie die ingreep, werd bedreigd en heeft toer met gummistok en sabel de troep uit elkaar gejaagd. Later heeft zich in de Tuinstraat nog maals een incident voorgedaan. Toen ook hier de politie ingreep,' werd uit do ra men der huizen naar de agenten met flei- schen en steenen geworpen. Daarop word order gegeven de vensters te sluiten. Een waarschuwingsschot zette kraoht bij dit bevel. Den cebeelen avond bleef het roezig in den Jordaan. WAARHEID.... OF? Op den Haarlemmerweg tusschen Half weg an Slcterdijk werd gisternacht een dronken 64-jarige vrouw aangetroffen, die volgens haar verklaring, op verzoek van twee heeren in een auto was meegereden. Op genoemden weg zouden deze heeren haar hebben laten uitstappen, voorgeven de dat een der banden lek was. waarna zij zouden zijn weggereden met medeneming van haar tasch, inhoudende 115. Een vreemd verhaal

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9