VOOR HUIS EN HOF VRIJDAG 21 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 BINNENLAND ERGERNIS BIJ DE REGEERING. Over do houding der boeren tegenover hun arbeiders. Bij de behandeling der steun wetten voor den landbouw is door verschillende Ka merleden aangedrongen om, bij het verlee- nen van steun aan het bedrijf, tevens maat regelen te nemen tegen hen die met hun arbeider» omspringen als zouden dat geen merschen zijn. die bij het bedrijf behooren. De regeering heeft daarop het onder staande antwoord gegeven. „Over den toestand van de landarbei ders is wederom een en ander te berde ge bracht. De geachte afgevaardigde, de heer Loerakker, heeft 'den toestand nog weer eens met nieuwe gegevens geschetst. Ook aan de Begeering was het reeds bekend, dat de houding, die verschillende boeren tegenover de arbeiders aannemen, niet alleen niet strookt met de menschel ij kheid,. maar ook met het feit, datmenuitdehan- den van ^de gemeenschap be lang r ij k e n steun ontvangt. Wanneer men. nu eens gezwegen van de loonen, want daar kan onmacht heersehen, zich niet beleid verklaart, de organisaties van de landarbe'ders te erkennen, daar mee niet wil onderhandelen, zich in ver schillende eevallen niet aan arbitrage wil storen, zelfs wanneer men zich te voren tot arbitrage vernlicht heeft, d^n zijn dat gevallen, die werkeliik de Reeeering. die den steun aan de boeren brengt. ZEE 11 HEVIG EROF.RFN. Wanneer het in do handen van de Regeerine zou berusten, daaraan een einde te maken ik zwijg dus van de loonen dan zouden wij dat ze'-er niet laten". Wij hadden liever gezien, schrijft de .R. K. Landarbeider'', dat de regeering ook paal en perk had gesteld aan de nogin- gen om het loon nog verder te verlagen, al moet natuurlijk erkend worden, dat het in algemeenen zin moeilijk is om loonen voor te schrijven; manr de loonen van do landarbe;ders zijn reeds zlaag. dat het de rendabiliteit van het bedrijf in geen en kel opzicht ten goede kan komen om deze no? verder te verlagen. Inti'sschen hebben de boeren het nu zoo ver cebrarht. dat zij met hun handelingen de reeeering „zeer hevig ergeren" en zij moeten dus maar zelf nagaan of zij dat de methode vinden om van het Nederland sche volk no? verdere offers te vra?en. En vast staat nu toeh wel. dat zij zich niet langer meer aan arbitrage zullen kun non onttrekken. Dat is althans een en geen kleine stap in de goede richting. VERKIEZINGEN 2de KAMER. Werktijdregeling op 2S April. Overwegende, dat het gewenscht is om op 26 Apri; a.s. op welken dag de verkie zingen voor de Tweede Kamer der Staren- Generaal zullen worden gehouden, aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen toe te staan in hun onderne mingen af te wijken van de krachtens de arbeidslijst geldende werktijdregeling, heeft de minister van Econ. Zaken en Arbeid goedgevonden aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen in alle ge meenten des Rijks op 26 ADril vrijstel'ing te verloonen van het bepaalde m het acht ste lid van artikel 68 der Arbeidswet 1919, onder voorwaarde, dat de op dien dag voor de arbeiders geldende werktijdregeling op e«n naast de arbeidslijst op te hangen ge schrift wordt vermeed, en onverminderd de verplichting om op dien dag overigens de bij of krachtens de Arbeidswet 1919 ge stelde werk- en rusttijdsgrenzen in acht te nemen. SPEK-UITVOER MET TOESLAG VAN VARKENS-CENTRALE. In totaal 2 millioen K.G. opgegeven? Nu het onder de verhoogde invoerrech ten van Duitschland niet meer mogelijk is spek naar dat land uit te voeren, heeft de Varkenscentrale zich bereid verkaard op den uitvoer van spek naast restitutie der heffing een toeslag te verleenen van 6 cent per K.G. Er zou, aldus schrijft de „Vee- en Vleeschhandel" van IS April, door de ex porteurs aan de Centrale als voorraad in totaa! 2 millioen K.G. opgegeven zijn. Wij verwachten dat deze maand nog wel een flink kwantum, wellicht de helft van den voorraad zal kunnen worden uitgevoerd. Van groot belang voor de varkenshouderij is dit zeer zeker. LEEUWARDER BOTERNOTEERING. Thans 55 cents per kilo. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is heden vastgesteld op 55 cents (vorige week 52 cents). Hierop komt nog de accijns, die den laatsten tijd 1.bedroeg, doch morgen op nieuw wordt vastgesteld, benevens han- delskosten en -winst (plun. 15 cents per kilo). PER TREIN NAAR DE BLOEM BOLLEN VEL DEN. Maatregelen der Spoorwegen. In verband met te verwachten druk be zoek aan de bloembo lenvelden worden door de Ned. Spoorwegen op Zondag 23 April uitgebreide maatregelen getroffen. Verschillende treinen zullen desgewenscht te Hillegom. Lisse en Noordwijkerhout stoppen voor het in- of uitstappen van rei zigers, waardoor vee.vuldige reisgelegen heid naar en van de bloembollenvelden ontstaat. Een en ander is aangegeven op aanplak- en strooibiljetten, welke laatste aan de stations en reisbureaux verkrijg baar zijn. WIJZIGING CRISISPACHTWET. Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de wet van 7 April 1933, tot wijziging van de Crisispachtwet 1933 in werking treedt met ingang van 1 Mei a.s. NED. REISVEREENIGING VOOR KATHOLIEKEN. Het Reisprogrammaboek 1933. Gewoonte getrouw heeft de Ned. Reis- vereeniging voor Katholieken ook voor dit jaa reen programmaboek doen verschijnen, waarin de reisplannen zijn opgenomen, die voor het jaar 1933 op het program staan. In de groote verscheidenheid van reis programma's, van de eenvoudigste tot de meer kostbare, zal zoowel de wein'g eischende als de meer verwende toerist, iets naar zijn gading vinden. In verband met het Heilig Jaar en de Verschijnings herdenking te Lourdes is bijzondere aan dacht aan de Rome- en Lourdes reizen be steed. Ook het eigen land werd natuurlijk bij de samenstelling van het reisprogram niet vergeten. Naast de reisprogramma's bevat het werkje, dat ruim 200 pagina's telt, tal van bijzonderheden betreffende de vereeni- ging en wenken en inlichtingen voor deel nemers aan de reizen. Het boek is voor belangstellenden op aan vrage gratis verkrijgbaar aan het Centraal Bureau der Nederlandsche Reisvereeni?iug voor Katholieken. Prinsengracht 967 te Am sterdam C. Tel. 37917. AMMERSTOL TIJDELIJK GEHOLPEN De gemeente Ammersto] verkeert sinds eenigen tijd in financieele moeilijk heden. Aan dezen financieelen noodtoestand is nu tijdelijk een einde gel-omen. Thans blnkt, dat de omstandigbeMd, dat Za terdag niet voldoende geld aanwezig was, waardoor een dertigtal eeziunen het zonder steunuitkeering moesten stel len, aan een misverstand te wijten is ge weest. Op net doo- burgemeester Kooi man aan het denartement van Binnen- landsehe Zaken gedane verzoek om hulo is vorige week van rüksweee aan Am- merstol tijdig een bedrag van f 3700.— gezonden. Dit geschiedde via de Bank van Nederlandsche Gemeenten, waar men de stortin? onvatte als e*>n ver mindering van Ammerstols schuM en het bedrag in credit boekte. Toen bleek dat het rijk wel geld gestuurd doch A mm er- stol niets ontvaneen had, is de vergis, sing aan het licht gekomen. Het geil werd doorgestuurd en het is thans to A mm erst ol aangekomen. Morgen worden aan de gezinnen, die voriee week niets ontvingen, de achter stallige steunbedragen uitgekeerd. De situatie is thans zoo, dat Ammerstol. dank zij de verleende huln, deze maand haar vf"'dere betabngor, kan verrichten. Op 1 Mei ontvantrt de gemeente de maand°liiksche uitkeering uit het ge- meentefondsbe-lrag. waardoor tot h»lf Mei voldoende ge'd aanwezig is. Tn dien t"8schentüd zal overleg gepleegd wor den ten einde Ammerstol verder tut den nood te helpen. «Tel.'' DUITSCHE DIENSTMEISJES. Meer christelijke liefde gevraagd. Zooals men weet zijn er tienduizenden Duitsche meisjes in Hol and. Vergeleken met die in Duitschland, zijn de arbeidstoestanden in ons land over het algemeen veel beter. De Duitsche dienst meisjes waardeeren er het hooge loon en den regelmatigen werktijd. Maar onkri tisch zijn ze niet. Wij zijn altijd gewend, ons eigen oordeel over haar te geven, zie hier thans wat een Dnitscb meisje oor deelt over haar betrekking bij óns. Wii ontleenen het briefje aan de „Stand." (A.-R.).: „De Hollander, eenerzijds bekend als een zakelijk denkend en nuchter menseh. weet aan den anderen kant behaaglijkheid en rust op prijs te stel en", zoo vertelt dezo briefschrijfster uit Amsterdam aan de col lega's in haar vaderland. „Hij brengt bijna al zijn vrijen tijd in zijn gezin en woning door. Het dienstmeisje heeft dus voor een geregelden gang van zaken m huis en voor nauwgezetheid en orde te zorgen". „De arbeidsdag", zoo gaat zij verder, „begint op 7.30 en eindigt meestal des avond om 7.30 uur. In de huishoudingen zijn alle moderne hu'pmiddelen voorhan den en het werk wordt daardoor belang rijk verlicht. De wasch wordt altijd bui tenshuis gewasschen. Zelfs het glazenwas- schen wordt door Bpeciale werklieden ver richt. Het eten is eenvoudig en matig. 8.15 thee met brood, 1 uur koffie met brood en 6.15 's avonds hoofdmaa tijd. Het is hier in dit land gewoonte, dat aan het dienst meisje het eten wordt toebedeeld; zij moet de voor haar bestemde portie van tafel gaan halen. De uitgaanstijd is tweemaal per week des avonds van &-11 uur. daarenboven elke 14 dagen des Zondags van 11 11 uur. Het is eveneens een gewoonte in dit land, dat aan het dienstmeisje geen huissleutel wordt overhandig^. Zij mag dus zonder bijzonder ver of niet later dan op den vastgestelden tijd thuiskomen. Een wettelijk geregelde vaeantie bestaat niet. In doorsnee worden evenwel 14 dagen of 3 weken vaeantie gegeven. Meestal gaan do Duitsche meisjes gedurende dezen tijd naar huis. De reiskosten worden door de huisvrouw betaald. Het kostgeld bedraagt 1 per dag. Een persoonlijk contact tusschen huis vrouw en dienstmeisje kent men in de Hol- landsche gezinnen meestal niet „Het Duit sche dienstmeisje'', zooals het hier heet, wordt slechts gewaardeerd als arbeids kracht. Aanslud-'ng aan het gezin wordt' haar slechts zelden verleend. Het sociale onderscheid komt hier nog veel sterker uit dan in Duitschland. Dit wordt het beste .gekenschetst door de wijze waarop het meisje wordt-aangespro ken. Het dienstmeisje wordt door de huis vrouw zoowel als door den kennissenkring van deze met haar voornaam en „je" aan gesproken. Tot de in rang hier zooge naamd hoogerstaanden wordt „u" gezegd; eveneens worden alle leveranciers met „u" aangesproken. Wanneer men hier met Duitsche meis jes spreekt, dan klagen allen over hetze f- de leed. De liefdelooze, vreugdelooze en dikwijls ook on verschil ige behandeling door do werkgeefsters verklaart dat zoo dikwijls van betrekking wordt veranderd wordt. Slechts de vaste wil, geld te verdie nen om de familie thuis te kunnen helpen, ste.t 't Duitsche dienstmeisje in staat op haar post te blijven. Weliswaar gewent men mettertijd aan de behandeling. Met werkelijke vreugde werken hier maar wei nigen. (Goede betrekkingen zijn hier bij wijze van uitzondering natuurlijk ook, al zijn het dan slechts weinige). De meisjes brengen haar vrije uren meestal in een Duitsche of confessioneele „Verein" door. bioscoop en café's worden ook ijverig bezocht, bibiotheken en lees- zaien worden altijd door Duitsche dienst meisjes bestormd. Aan cursussen zoowei als .ezingen nemen zij in mindere mate deel. Dit is gemakkelijker te verklaren, om de eenvoudige reden, dat hët dienstmeisje na een ononderbroken dagtaak te moe is om veel .geeste ijken kóst te kunnen verteren. In den vreemde drukt alles dubbel zoo zwaar, boven alles het heimwee. Een mee voelend hart der huisvrouw zou voor menig dienstmeisje bet vreemde minder vreemd doen zijn. Naast de kennis die zij reeds be zit. doet het dienstmeisje ervaring op en de m den vreemde doorgebracht jaren zullen haar steeds opwekken om het vaderland te woardeeren en lief te hebben*'. L>it is er maar één uit velen, en andere Duitsche meisjes zullen misschien weer andcis oordeelen. En ook de verhoudingen zijn in het ééne gèzin zoo geheel anders dan in het andere. Maar zeker is er hier en daar tekortkoming ten aanzien van de dienstbode. Daarom kan het bovenstaande een aanleiding wezen, om ten volle de practijk der christe.ijke liefde na te ko men. Defensie en Georg. Overleg. Een binnenkort te verwachten 'egeror- der bevat de min;sterieele beschikking waarbij met ingang van 24 April a.s. wordt ingetrokken de bij legerorder van 1931 aan het Comité ter Behartiging van de Alge- meene Belangen van Overheidspersoneel verleende bevoegdheid tot aanwijzing van leden en plaatsvervangende leden in dienstcommissies voor de ambtenaren bij het Staatsbedrijf der Artillerie-inrichtin gen; die bij de Rijkswerven: die bij het Loodswezen en die van de Betonning en Verlichting. Daar het contact'met dit co mité is verbroken, hebben de heeren J. Wiarda, D. J. Tiepen, P. C. Geensen en J. Blom mede met ingang van 24 April geen zitting meer in de in laatstbedoelde leger order benoemde bijzondere commissie voor georganiseerd overleg. EN Nu aen'een "huu Heel gemakkelijks DA CC OP: PASS: EN =S rwa» OPPASSEN. De-kt U daar aan achter het stuur van auto, «iSr/ 38 motor ol liets? 'i' LUCHTVAART EEN VERnWA*«nP BALLON VAARDER. Een Duitsche ballonvaarder, die was opgestegen te Hamburg om de luchtstroo- mingen in de richting van Afrika te on derzoeken, is na vier dagen in de lucht ge weest te zün. gedaald nabij het Bulgaar- sche dorn Mihailoff. De ballonvaarder was vit den koers ge dreven en wilde zich niet boven de Zwarte Zee wagen. RONDVLUCHT VAN HE D0-X DOOR EUROPA. In dienst der Lufthansa. Op last van het Duitsche rijkscommis sariaat voor luchtvaart zal de grootste vliecboot ter wereld, de 12-motorige Do X in den dienst van de Lufthansa overgaan. De Do X zal in den loop van dit jaar een rondvlucht door Europa verrichten. Mot dezen tocht zou nog in den loop van deze maand een aanvang worden ge maakt. De bemanning der vliegboot be staat uit zestien koppén. VERKEERSVLIEGTUIG IN ZEE GESTORT? Geheimzinnig onoeval aan Engelsche kust. Gisteravond sohijnfc zich bij hot eiland Anglesey een geheimzinnig vliegongeval te hebben voorgedaan, dat tot nog toe niet is opgehelderd. Negen personen heb ben gezien, dat een uit de richting van Ierland komende groote eendekker, die door twee andere machines vooraf werd gegaan, in zee stortte. Een roddingboot voer uit en zocht geruimen tijd de zee af. echter zonder het minste spoor van een vliegtuig te vinden. Na informatie l.e Dublin gelooft men, dat het verdwenen vliegtuig een toestel was. dat met bruifófstgasten van een bruiloft te Dublin ïiaar Engeland terug keerde. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Voor den Bloemtuin. De hooger opschie tende soorten van éénjarige planten ge bruikt men meer als achtergrond voor la ger soorten of op lange rechte bloembed den langs muren en schuttingen ook wel in z.g. sub-tropische perken, waarvoor vooral de zonnebloem (Helinanthus), de Impatiens glanduligera, de Bicinus communis, Zea Mais en dergelijke veel gebruikt worden. De beide laatste vereischen echter eeu vóór-cultuur in een broeibak. Maar ook als alleenstaande plant, z.g. solitairplant, of voor kleine groepjes, waar in slechts een paar planten bij elkaar staan, zijn sommige dezer soorten zeer go- schikt. Ik noem als zoodanig Heiianthus cucumerifolius, een rijk bloeiende, kie n bloemige zonnebloem, waarvan verscheide ne variëteiten bestaan, met goudgele, licht gele, citroengele of bleekgele bloemen, die op slanke stelen gezeten, een uitnemend materiaal vormen voor losse vaasbouquet- ten en dergelijke. Fraaie verscheidenheden zijn Stella met bloemen van 79 c.M. door snede; er bestaat hiervan ook nog een vorm met gevulde en halfgevulde bloemen; Diadem, licht-citroengeel en zwart hart; Oreon, helder geel en met gedraaide bloemblaadjes. Wordt de eerste plus minus 90 c.M. hoog. de beide laatstgenoemde kunij nen tot 1.20 M. hoog woden. Heel wat lager blijft de variëteit compactus Lilliput, wel ke hoogstens 25 c.M. hoogte bereikt. De variëteit rranus albus wordt weer wat hoo ger en munt uit door bijna witte, zacht zwavelgele bloemen. Een geheel andere fo- lant is de bij ieder bekende en populaire gewone zonnebloem Heiianthus annuus, met de groote gouden bloemen, die zich steeds naar de zon keeren. Een fraaie zwa velgele verscheidenheid is de Primrose. Ook van de gewone zonnebloem bestaan gevuldbloomige vormen. Deze planten kan men dadelijk ter plaatse uitzaaien, of wel ze eerst op een kweekbed wat opkweeken en later verplanten. Ook een vóórcultuur in potjes gaat best. Met zonnebloemen kan men van aller lei doen. Als perkplant zijn ze wel niet ge schikt tenzij dan voor forscbe plantengroe pen, tusschen andere groote bad planten in. Maar als alleenstaande plant maken ze een goed effect, terwijl men ze ook als schei- dingsplant tusschen twee tuintjes in, of wel voor een schutting, of langs een pad, kan plaatsen, als men er maar om denkt ze steeds op den Noordkant té zetten. De bloemen der Heiianthus annuus toch kee ren zich steeds naar de zon, volgen haat licht en wenden zich, op een vrije stand plaats. nimmer naar het Noorden. Op Ie Zuidzijde geplaatst zouden ze ons dus steeds den rug toekeeren. en zou alleen onze zuidelijke tuinierende buurman er van profiteeren. Alleraardigst voor kleine groepjes, en beter nog als alleenstaande plant, is de Kochia scoparia trichophylla, die een tijd lang zeer in de mode was. Dit is een één jarige plant, welke niet om de bloemen gekweekt wordt, want deze zijn, evenals die der meeste Chenopodiaceëen. tot welke familie de Kochia behoort, maar zeer klein en onaanzienlijk. De Kochia's worden ge kweekt om den eigenaardigen bolronden vorm en haar fijn, zacht-eroonloof. dat in 't na^ar, als de plant bloeien gaat. een gloeiend paarspurperen kleur aanneemt. Het geheele voorkomen dezer sierlijke plant herinnert aan een Cvpresachtige co nifeer. en zoo wordt ze ook wel zomer-cy pres genoemd, hoewel ze met een Cypres ol eenige andere Conifeer niets uitstaan-do heeft: ze is een verwante van onze spina zie, melde. enz. Man zaait de Kochia's te- pen Mei, buiten op een zo-nnig plaatsje, en verplant ze later met kluirie op de ge- wenschte plaatsen. Zet men ze in groepen, dan is een onderlinge afstand van 60 c.M. gewenscht. Zeer fraai doen ze het tevens op de hoeken van smalle strookbedden. of te midden van lagere planten op lange, rechte bloembedden; door een vóórcultuur in een broeibak kan men deze planten wat vroeger hebben, maar het zaad kiemt bui ten wat gemakkelijker. Wij kunnen om de ongemeene verschijning en prachtige na- iaarsklcuring de Kochia's ter versiering van den tuin met warmte aanbevelen. Wie er van houclt. nu en dan ook een bouquetje bloemen uit zijn tuin te snij den. moet niet vereeten was Scabiosa's ie zaaien. Het ziin rijkbloeiende zaadplanten. die den geheelen zomer een menigte van langsdelise bloemen voortbrengen in aller lei kleuren, al naar de variëteit. Men heeft ze met witte, purperzwarte, vleeschkleuri- ge, rose- en lilakleurige bloemen; ook dwergvormen. d;e echter niet geheel stand vastig zijn, d.w.z. er komen uit een zaaisel laaggroeiende vormen, ook wel hoog- groeiende op. Men doet daarom goel deze laatste aanvankelijk in potten op te kwee ken, dan kan men, als de planten op de perken, worden uitgeplant, de hoogere vor men er uit houden. INGEZONDEN STUKKEN AAN LEIDEN'S KATHOLIEKEN! R. K. Sportbeoefening verdient R. K. belangstelling. Gelukkig mogen wij con- stateeren dat die belangstel.ing steeds groeiende is. Maar toch, wij missen er nog zoo velen op onze mooie sportterreinen aan den Haagweg, van welke wij zoo gaarne be langstelling zouden zien. U kent de sympathieke aanbeveling van onzen beminden Bisschop? Koopt een Rood-Wit Lustrum-Program en leest het stuk door onzen Bisschop ge schreven. Ook onze R. K. jongens verdienen die be angstelling. Gaat hen eens na in hun sportbewegingen en werkelijk het wordt ook voor U een genot. Zondag a.s. 23 April zijn er de laatste wedstrijden in het Rood-Wit Junioren- Tournooi, wat zullen de clubs werken om de Eerepalm te behalen. Ook Leiden speelt een grooten wedstrijd a s. Zondag en dan om 4 uur nog een Eere wedstrijd van R.W.D. I tegen de Haagsche c.ub V.A.C. I. Toegangsbewijzen 10 en 25 oent, ingang naast Villa „Heienen". Wij verwachten U en hoog op gaat onze Roomsche Sport. De Lu8tru m-C o m m i s s i e. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. TALISSE (uitr.) pass. 18 April te Gi braltar. KON H01L LLOYO. LUDWIGSHAFEN arr. 20 April van Bremen te Amsterdam. KON NEO STOOMB MIJ. BERENICE vertr. 20 April van Tan- ger naar Gibraltar. FAUNA vertr. 20 April van Antwerpen naar Amsterdam. HEBE, Valencia naar Amsterdam pass. 20 Anril voorin. 11 uur Dungeness. ORION, Rott. naar Algiers pass. 19 April Gibraltar. AGAMEMNON arr. 21 April van Ham burg te Amsterdam. IRT-S vertr. 20 April van Amsterdam naar Rotterdam. TRITON arr. 20 April van Piraeus te Amsterdam. KON. PAKETV MIJ. BANTAM vertr. 19 April van Melbour ne naar Java. HOLLAND-AMPRIKA L»»N. NEBRASKA, Pacific—Rotterdam arr. 20 April te Liverpool verw. STATENDAM New York—Rotterdam, wordt 22 April 1 uur nam. te Plymouth verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN. SPRINGFONTEIN (thuisr.) pass. 20 April Dungeness. HOLLAND—BR ITS CH INDIE LIJN STREEFKERK (uitr.) arr. 20 April te Port Said. RADJA arr. 19 April van Hamburg te Rotterdam. HOLLAND—00ST-AZIE-LIJN. ZUIDERKERK (thuisr.) vertr. 18 April van Kobe. HOLLAND-WEST AFRIKA LIJN. DELFLAND vertr. 20 Febr. van Am sterdam naar Antwerpen. ROTTERDAMSCHE LL0YD. GAROET arr. 20 April van Hamburg tae Rotterdam. KOT A AGOENG (thuisr.) vertr. 20 April van Londen. S1BAJAK (thuisr.) arr. 20 April te Suez KOTA NOP AN (uitr.) pass. 18 April Gibraltar. SILVER—JAVA PACIFIC LIJN. SAPAROEA vertr. 18 April van Seatfcl# naar Calcutta. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. DARDANUS, Batavia-Liverpool vertr. 18 April van Tunis. DIOMED, Yokohama naar Rotterdam; arr. 19 April te Vladiwostock. HECTOB. Japan—Rotterdam arr. 19 April te Londen. LAERTES, Batavia—Amsterdam via Londen pass. 19 April Dover. POLYDORUS arr. 20 April van Bremen te Amsterdam. SARPEDON. Japan-Rotterdam arr. 1' April te Tientsin. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. AENEAS. Japan-Rotterdam arr. 20 April te Penang. MELAMPUS, Batavia-Amsterdam ver trok 20 April van Port Said. PHILOCTETES. Japan-Rotterdam ver trok 19 April van Hongkong. POLYPHEMUS, Batavia-Amsterdam a— 19 April te Colombo. EMtETCO LIJN JONGE JACOBUS vertr. 20 April van Rotterdam naar Oran.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6