DE LEIDING VAN AMERIKA, 24ste Jaargang VRIJDAG 21 APRIL 1933 No. 7488 3)e £eid6ehc(3oti/fca/nt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal- Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. „In vredesnaam bulten den Godsdienst en de Kerkl", Daar zijn er onder ons, die de politiek buiten den Godsdienst en buiten de Kerk willen houden. In vredesnaam zoo roepen zij houdt de politiek buiten den Godsdienst en bui ten de Kerk. En we gelooven graag, dat zij uit drang, naar vrede, uit werkelijke vredelievendheid, dien oproep doen. Maar de vrede zal tóch niet als resul taat van hun streven him arbeid kronen! Zij bereiken of bewaren zóó den vrede niet Als men de politiek buiten den Gods dienst en buiten de Kerk houdt dan b 1 ij f t zij er daarom nog niet buiten 1 I n- tegendeel! Katholieken in andere lan den, die de politiek buiten Godsdienst eu Kerk hebben gehouden, hebben dat o n- dervonden! Daér is de politiek zelf de Kerk binnengegaan, omhaar te slui ten, is zij zelf zich met den Godsdienst gaan bemoeien, om.... haar te bestrijden. De politiek in haar g r o o t e 1 ij n e n en diepe beginselen niet natuurlijk in haar onderdeelen en practische uitwer king heeft verband met den Godsdienst, heelt haar plaats m de Kerk! En: ter wille van de belangen van den Godsdienst, van de rechten der Kerk willen wij, katholieken, in de po litiek de eenheid van party bewa ren, moeten wij ons vereenigen in de ééne R. K. Staatspartij. Dreigt er ook in ons land gevaar voor den Godsdienst, voor de Kerk? Ongetwijfeld. Van verschillende kan ten. Wij willen er hier alleen, op wijzen, hoe men zelfs van een zijde, die zich Christelijk heet, voortdurend met leugen en las te r de Katholieke Kerk bestrijdt. En nu weten wij wel, dat onze Protestantsche medeburgers in overgroote meerderheid zelf om de benepen dwaasheden van die kleine menschen lachen en zich ook erge ren om die radicaal-onchristelijke, door domheid of haat ingegeven last&r-campagne maar de invloed van die anti-papisten zal toch verder doordringen, als wij die niet zelf in de kracht en de macht onzer eenheid breken! Katholieken, denkt toch in vredesnaam niet, dat de politiek staat buiten Gods dienst en Kerk! Van heel laag allooi. De socialistische pers heeft deze week medegedeeld, dat minister Ruys plannen heeft klaar liggen, om den werkloozen- steun te verlagen. En aan die mededee- ling werden, natuurlijk, beschouwingeu vastgeknoopt over den plicht der arbeiders op Woensdag 26 April. Die mededeeling van de socialistische pers is echter vanuit den Haag „uit be voegde bron" pertinent tegen gesproken. De regeering denkt er niet aan, om de werkloozen-steun te verlagen. De regeering heeft ook geen plannen daarvoor ontworpen voor haar opvolgster. Alleen heeft de regeering klaar liggen een technische herziening van de steun regeling, waaromtrent met de contactcom missie uit de vakvereenigingen overeen stemming was verkregen welke her ziening zij echter nog heeft aangehouden. Het bericht van de socialistische pers was dus onwaar beslist en vierkant onwaar. En in plaats van met blijdschap te constateeren, dat zij zich heeft vergist blijdschap ter wille van de belanghebben den! houdt de socialistische pers nu nog, heen en weer draaiend, vol, dat haar mededeeling wel waar zal zijn!.... Dat is nu toch waarlijk wie zal dat ten slotte niet met óns eens zijn! poli tieke propaganda van heel laag allooi. Dat is een verkiezingsrel met als mikpunt den katholieken minister Ruys! V Symboliek? Wij vonden in de bus een verkiezings blad van den Vrijheidsbond. t En op de eerste bladzijde daarvan is af gedrukt het portret van den eersten can- didaat in den kieskring Leiden, prof. dr. B. D. Eerdmans. Maar heeft de oolijke drukker daarin een symbool willen leggen van de politiek van den Vrijheidsbond: tot onherken- nens toe vaag?.... Dat de politiek van den Vrijheidsbond blijkbaar -graag in den schemer zit in de zen verkiezingstijd daarvan geeft be doeld verkiezingsorgaan een al.erduide- lijkst bewijs oa. in een beschouwing over het onderwijs, waarin wij lezen: Zoowel het betere inzicht als de nood van de schatkist zu.len er -ten slotte toe nopen, dat teruggekeerd wordt op den weg, welken men in Ne derland te kwader ure heeft betreden. Niet door wegneming van de finan- cieele gelijkstel.ing tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, doch door daadwerkelijke bevordering van de volkssaamhoorigheid moet hierin ver betering komen. Geen opheffing van de financieele gelijk stelling; maar toch....? 't Is duidelijk.I DE R.K. KAMERLEDEN EN DE WERKLOOZEN De houding der katholieke fractie tegen over de werkloosheid komt geheel overeen met den geest, die in ons katholiek volks deel leeft. Door heel het land, in elke plaats van beteekenis hebben de katho.ie- ken getracht langs verschillende wegen, het harde werkloosheidsleed tenminste nog iets te lenigen en te verzachten. Versterking van het katholiek element in de Regeering, beteekent versterkiug van den ernstigen wil, de werkloosheid te bestrijden en haar leed te milderen, xia waarlijk ohristelijken geest. Vooral de werkloozen hebben zich te hoeden voor allen, die in dezen tijd hun ontzettend leed politiek zouden willen exploiteeren; anders wordt hun afhankelijkheid nog drukkender, hun leod nog zwaarder, hun ontgoocheling nog die per. Katholieken, ook wanneer zij door den geesel der werkloosheid zijn getroffen, blijven vertrouwen op God, en schenken daarom slechts vertrouwen aan menschen, die bereid zyu het eigen werk voor den opbouw eener betere toekomst aan te vangen: in sterk Godsver trouwen! De V.S. gooien het roer radicaal om VRIJHANDEL EN GECONTROLEERDE INFLATIE De Engelscbe minister-president Mac- Donald is met de „Berengaria" op weg naar Washington weldra gevolgd door den Iranschman Herriot en door de vertegen woordigers van tal van andere staten, ter voorbereiding van de Economische We reldconferentie. Heel de wereld volgt hen met een glin stering van hoop in de moede oogen, moe om het vergeefsche turen naar den hori zont, waaraan het morgenlicht van een nieuwe welvaart maar niet wil verschij nen. Zal thans de zon opgaan vanuit het Westen? MacDonald is uitgezeild als een tweede 'Columbus om een Nieuwe Wereld te ont dekken. Hij zal in de Vereen. Staten een nieuwen geest aantreffen, geleid en opge stuwd door de krachtige figuur van pre sident Roosevelt die (merkwaardige samenloop van omstandighedennog al tijd lijdt aan de gevolgen van een kinder verlamming en daar kennis maken met een voor deze tijden haast ongelooflijk goeden wil om te breken met de politiek van tariefmuren en invoerbelemmeringen. Als de nood het hoogst is. is de uitkomst het meest nabij, iegt het spreekwoord. Dat komt ook hier uit. Nu de vrijhandel totaal kopje onder is gegaan en zelfs het oude bolwerk van den vrijhandel. Ne derland, noodgedwongen zóó protectionis tisch is geworden, dat men zelf® reeds hoort praten van autarkie, alsof dat iets was, dat wij hier in ons peutcrlandje zou den kunnen verwezenlijken, komt opeens de redding gloren van een zijde, waarvan wij dat nooit hadden verwacht. Men zou geneigd zijn, z'n eigen ooren niet meer te vertrouwen, wanneer men den nieuwen Amerikaanschen minister van buitenlandsche zaken Cordell Huil hoort verklaren, dat de Vereen. Staten in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor den noodlottigen loop der tarieven en twaalf jaar lang de exponent zijn gewest van „een verderfelijke nationalistische politiek van isoleering", die nu overboord moet worden geworpen. En dit is geen stem eens roepende in den woestijn, want ook van andere zijde wordt dit geluid gehoord, zoodat niet meer te twijfelen is of het is een serieuze poging om Let handelspolitieke roer. radi caal om te gooien. Vanzelfsprekend trachten wij, ongedul dige crisislijders, nu in de toekomst te zien, of de nieuwe vrijhandelsbevlieging ons het gewenschte voordeel zal bezor gen. Gesteld, Amerika verlaagt zijn tarief muren, zal Engeland, dat vastzit aan de overeenkomst van Ottawa, dat voorbee -p-i? zal Frankrijk volgen en Duitsch- land? Vooral Duitsohland, dat juist een stevig streven heeft ingezet naar nationale ze'feenoegzaan.' Dat is een punt, waarover de Economi sche Wei eldconfereotie klaarheid zal moeten brengen, of liever waarover waar schijnlijk reeds van to voren klaarheid zal moeten bestaan, omdat 't 'n fundsmentee'e kwestie is, een kwestie van zijn of niet- zijn voor deze* conferentie. Wij kunnen daarop niet vooruit loopen, profeteeren is een gevaarlijke bezigheid. Wel moeten wij ons evenwel rekenschap geven van betgeen gebeuren kan, om tijdig ons standpunt te bepalen. En dan vragen wij ons af, of ons land profiteeren zal van deze koerswijziging, wanneer zij werkelijk zich baan zal breken. Wij denken in dit verband aan een zoo juist verschenen brochure van de Neder- landsche Vereeniging voor Vrijhandel, waarin dr. de Graaff meent te kunnen constateeren, dat het niet eens zoozeer het protectionisme van- de ons omringende landen is, welke onzen handel het meest kwaad doet, maar ons eigen gebrek aan aanpassingsvermogen. a ..Zoowel de verbruiksvermindering aldus luidt het in deze brochure als de actie voor zelfgenoegzaamheid dragen een lijdelijk karakter en zullen ongetwijfeld, al is de tijd waarbinnen dit zal geschieden moeilijk aan te geven, weer verdwijnen. Het grootste verlies lijdt Nederland op de vrije markt, waar men niet meer kan concurreeren en waar bovendien de ver drijving geen tijdelijk, maar een vast ka rakter dreigt aan te nemen. De oorzaken van dit betreurenswaardige verschijnsel kunnen slechts worden aangestipt. Gebrek aan elasticiteit is de kernfout van het Ne- derlandsche economische leven, een ver schijnsel, dat zich niet tot ons land be perkt. maar zich feitelijk over geheel West-Europa uitstrekt. In de ons omrin gende landen heeft men, hoewel in veel mindere mate, met soortgelijke moeilijk heden te kampen, waardoor de verdrin ging daar niet zoo sterk spreekt als waar de concurrentie met landen met grootere elasticiteit moet worden aangebonden. Het feit. dat markten, waar wij. vasten voet hebben en waar ons geen enkele handelsbelemmering in den weg wordt gelegd in kortereaiof langeren tijd geheel voor ons verloren: gaan, wijst ap ernstige fouten in ons productiesysteem. Dat Ne derland voor tal van fabrikaten de con currentie niet kan volhouden vindt zijn oorzaak daarin, dat de productiekosten zich in het geheel niét aanpassen aan de gewijzigde verhoudincen. De moeilijkheid om de productiekosten snel te verlagen en de traagheid, die daarvan het gevolg is, worden door tal van factoren verstrekt Het onjuiste begrip, dat in deze zoowel de overheid als tal van organisaties van hun taak blijken te hebben, zal den Ne- derlandschen export ernstige en blijvende schade berokkenen. Afzetgebieden, die door deze oorzaken eenmaal zijn verloren worden niet gemakkelijk herwonnen. Ne derland moet beseffen, dat een blijvend veel hooger welvaartsniveau dan in het buitenland alleen kan berusten op een hoogere productiviteit. Waar deze niet aanwezig is, zal de eenige bestaansmoge lijkheid van de productie bij een lager kostenniveau zijn gelegen. Het kunstmatig vasthouden aan een te hoog niveau, zoo als dat feitelijk door velen wordt bepleit, zal tot uitschakeling op de wereldmarkt en uiteindelijk tot veel grootere wel vaartsvermindering leiden. Alleen als de productiekosten zeer belangrijk omlaag gaan. zal Nederland zijn positie op de vrije markt, de eenige, waar wij werkelijk ge vaar loopen. kunnen behouden.'' Tot zoover de schrijver der brochure. Deze woorden zijn natuurlijk koren op den molen van iederen ras-echten libe raal, die liefst alles wil overlaten aan het spel der natuurlijke krachten, de wet van vraag en aanbod, de survival of the fittest loonsverlaging enz. Wij zouden niet gaarne beweren, dat de overheid een onjuist begrip van haar taak beeft, door hier en daar het verval van het welvaartsniveau wat te remmen, op dat al te schrijnend leed wordt verzacht. In dezen tijd zijn ingrijpende maatregelen noodig, al is de keuze der middelen niet altijd gemakkelijk en vergist men zich wel eens in de uitwerking ervan. Wat den een steunt, treft den ander. Maar op één ding zouden wij den aan dacht willen vestigen en dat is de nood zaak van algemeen e versobering, die ook weer uit deze gedachtengang spreekt. Is er een vrije markt en in 't algemeen genomen is en b'ijft dan de meest ge wenschte toestand dan is concurrentie onafwendbaar, concurrentie eiseht zoo laag mogelijke productiekosten en de tijd is nu meer dan rijp, om noodgedwongen over te gaan tot versobering over de heele linie. Een lager welvaartsniveau kan zijn de stap achterwaarts om des te boter te kun nen springen naar een hooger niveau in de toekomst. Het overwinnen der crisis eischt krachtsinsp«nning, van allen. Dit klemt des te mper, nu Amerika zoo juist den gouden standaard heeft losgela ten en aanstuurt op een gecontroleerde inflatie. Direct treft ons deze maatregel weinig, maar indirect kan daaruit veel voortsprui ten. dat zijn gevolgen ook over ons land uitstrekt. In Nederland gevoelt men over het al gemeen weinig voor inflatie: als middel om den handel te stimuleeren. Maar con curreeren is toch noodzakelijk! De stemming op 26 ApriL WAT IEDEREEN WETEN MOET. Voor de stemming op 26 April volgen hier enkele wenken, die alle kii den goed moeten ter harte nemen. Oproepingskaart meebrengen. Men moet, als men gaat stemmen, zijn oproepingskaart, die men dezer dagen ont vangen heeft, meebrengen. Zonder oproe pingskaart wordt niemand tot de stem ming toegelaten. Mocht iemand zijn kaart hebben verloren of geen kaart hebben ont vangen, dan wordt hem in het stemlokaal op zijn aanvrage een nieuwe kaart gege ven, mits hij voldoende van zijn identiteit kan doen blijken, dus aannemelijk kan ma ken, dat hij is, waarvoor hij zich uitgeeft. De oproeping, die men heeft meege bracht, overhandigt men aan den voorzit ter. In ruil daarvoor geeft deze u een stembiljet, waarop gij vervolgens in het stemhokje gaat stemmen. Het stemmen. Het stemmen is gemakkelijk. Men zoekt op het stembiljet lijst. 25. Als men deze lijst gevonden heeft, ziet men dat zij in den Kieskring Leiden begint met den naam Loerakker. Men heeft nu niets anders te doen dan het witte puntje vóór den naam Loerakker met het in het stemhokje aanwezige roode potlood rood te maken. Een vergissing Nu is het mogelijk, dat de een of ander in zenuwachtigheid een ve.gissing maakt en zijn stembiljet verknoeit. Wat nu? Men make zich dan niet ongerust. Men VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Hitler-hulde in Duitschland. (4de blad) Naar een personeele unie tusschen Oostenrijk en Hongarije. (4de blad). De financieele maatregelen in de Ver- eemgde Staten. Nieuwe volmachten voor Roosevelt. (4de blad). BINNENLAND. Ernstig motorongeluk te De Bildt. Drie gewonden. (Gem. Ber., 3de blad). Drie gewonden bij een auto-botsing te Arnhem. (Gem. Ber., 3de blad). Branden overal. (Gem. Ber., 3de blad en Laatste Berichten). Chantage-plegers te Rotterdam aan het werk. (Gem. Ber., 3de blad). Ergerlijke toestanden in het Haagsche Bosch. (Laatste Berichten). ga rustig terug naar den voorzitter en vraagt om een nieuw stembiljet, terwijl men hem het verknoeide ter hand stelt. De voorzitter is verplicht aan een kiezer, die zich vergist heeft, éénmaal, maar ook niet meer een nieuw stembiljet te geven. Hulpbehoevende kiezers. Hoe moet er gehandeld worden met hulpbehoevende kiezers? Laten we eerst opmerken, dat het hier alleen gaat over 1 i c h a m e 1 ij k hulpbe hoevende kiezers, niet over geestelijk hulp behoevende. Wanneer iemand dus licha melijk hulpbehoevend is, blind of lam of behept met eenig ander lichaamsgebrek, kan de voorzitter van het stombureau toe staan, dat hij bij het uitbrengen van zijn stem geholpen wordt. De kiezer is vrij in de keuze van den persoon, aan wien hij het geheim van de door hem uitgebrachtD stem zal toevertrouwen. Gelegenheid om te stemmen. De kiezers moeten zooveel mogelijk in de geleeenheid worden gesteld, hun stem recht uit te oefenen. De werkgevers en bestuurders van ondernemingen en instel- lineen, die kiesgerechtigden in dienstbe trekking hebben, zijn verplicht te zorgen, dat ieder gedurende ten minste 2 achter eenvolgende uren, tusschen 8 uur des vóór middags en 5 uur des namiddags, daartoe gelegenheid vinde. Indien arbeid wordt verricht in fabrie ken of werkplaatsen, dan moeten in bet arbeidslokaal gedurende 2 werkdagen vóór en op den dag der stemming een liist zijn opgehangen, de uren vermelden de, waarop voor elk afzorderliik of groe^seewijze of allen gezamelijk gel»» genheid is om te gaan stemmen. Stemplicht. Ten slotte noe een enkele opmerking over den stemplicht. Onze Kieswet kent den stemplicht, of liever den onkomstplirht. Wie aan dezen onkomstr-licht niet voldoet, is strafbaar, tenzii hij kan aantoonen. dat er voor het niet-Vnmon van de verplichting een geldi ge reden bestaat (b.v. ziekte, noodzakelijke afwezigheid enz.). Maar naast dezen wetteliiken plicht is er voor ons. Katholieken, ook een mn-eele om op 26 ^pril zijn stem te gaan uitbren gen. Niemand onzer mag ziVh aan dezen wet- telijken en moreelen nlicht onttrekken, want grnrte belangen staan op het spel. Met den ernsH'-sten aandrang wekken wij alle katholieke kiezers op om te stemmen op DE R.-K. STAATSPARTIJ. No 1. van lijst 25. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S!

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1