VRIJDAG 21 APRIL 19io DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 11 LISSE. Volksbond. Gisteravond hield de af- deeliag van den R. K. Volksbond een bui tengewone vergadering, ontwikkelinge avond, waar als spreker optrad de heer A. C. de Bruyn, voorzitter van het R. K. Wera- lieden verbond met het onderwerp: „De verkorting van de arbeidsduur". De op komst was verre van schitterend. De voor zitter, de heer C. Schrama, opende de vergadering met den christelijken groet en heette allen, in 't bijzonder den heer de Bruyn, van harte welkom. Hierna waa het woord aan den spreker. Deze begon met te zeggen, dat de arbeidsduur van groot belang is voor de economische opbouw van de maatschappij. Na den oorlog hebben we als 't ware bij overrompeling de 8-urendag en 45-urige werkweek gekregen; in 1922 is echter dit wetsontwerp wederom herzien en zijn we er op achteruitgegaan. Het vraagstuk van de verkorte arbeidsduur heeft de internationale belangstelling. Bij het Internationale Arbeidsbureau is dit vraagstuk aan de orde gesteld en in den breede besproken. Spreker noemde ver schillende landen, waar men zich met dit vraagstuk bezig houdt. Het kwam ons voor. dat onze regeering zich niet bewust was van de urgentie van dit vraagstuk. Daarom waren bij den Hoogen Raad van Arbeid voorstellen ingediend om voor werkverrui ming de arbeidsduur te verkorten. Op de eerste plaats als cnsisvraagstuk en op de tweede plaats als structuurvraagstuk. De Hooge Raad heeft besloten het eerste m studie te nemen doch niet het tweede deel. De Hooge Raad neeft spoedig een commis sie benoemd, welke op dit terrein reeds druk aan het werk is. Het vraagstuk van de verkorting van de arbeidsduur is niet zoo gemakkelijk, Bij een 40-unge werkweek zou misschien 6 k 7 procent van de werk- loozen in de bedrijven geplaatst kunnen worüen. Spreker meende, dat men aan een wettelijke regeling van de 40-urige werk week niet zal ontkomen. Het loon liet spreker voorloopig buiten beschouwing. Spreker zette uiteen, dat de Liberalen dit vraagstuk beschouwen als een beginsel- vraagstuk. Elk uur, zei spreker, dat langer gewerkt wordt dan noodig, is een dwaas heid èn economisch èn sociaal. Als het noodig is, dat er voor de behoeften 48 uur wordt gewerkt, best, maar kan men voor die behoelten volstaan met 36, dan ook geen uur langer gewerkt. Spreker wees op de groote werkloosheid en het aantal werk- loozen moet middellijk of onmiddellijk door hen die werken worden onderhouden. Spreker zette uiteen, dat de groote werk loosheid voor een groot deel haar oorzaak vindt in de crisis. Doch het probleem mag niet alleen bekeken worden als éen crisis probleem. En de laatste 10 jaar is de ratio nalisatie en machinalisatie sterk ontwikkeld waardoor de voortbrenging ste<rb is ver meerderd. Alles gaat m steeds sneller tem po. Het gevolg is een z.g. overproductie en de daaraan verbonden werkloosheid. In zake de toenemende productie bestaan er cijfers. Sedert de toepassing van de 48-uren week is de productie met 30 procent toege nomen. Met voorbeelden uit de practijK toonde spreker aan hoe de rationalisatie in de bouwvakken den arbeider verdringt. De mechanisatie en concentratie heeft on getwijfeld de werkloosheid bevorderd, zoo dat het niet alleen een crisisverschijnsel 13. Is het geen oppervlakkig gebaar om het vraagstuk van de verkorting van arbeids duur zonder meer van de hand te wijzen? Is het een zaak van wijs beleid om dit vraagstuk aan niet-werknemers over te ia- ten? Men hoeft er zich niet over te ver wonderen, dat, als de crisis over is, toch een derde van de werkloozen nog werk loos zal blijven als de arbeidsduur niet ver kort wordt. Dit wordt door zeer velen als vaststaand aangenomen. Spreker wees er op, dat de overheid in haar bedrijven de wettelijke 48-urige werkweek overschrijdt, zooals bij de Ned. Spoorwegen en bij de Posterijen. Groote groepen werken daar resp 54 en 51 uur per week. Gemakkelijk is het dus aan te nemen, dat in de vrije be drijven men niet zoo gemakkelijk tot ver korting van den arbeidstijd overgaat. Maar we staan bij verkorting van den arbeidstijd ook aan het vraagstuk van het loon. Het loon mag natuurlijk niet ver laagd. De maatschappij draagt nu de lasten voor de werkloosheid en daarom is het de plicht van den Staat een deel van deze las ten te goede te doen kooien aan de bedrij ven. Het vraagstuk der werkloosheid heeft niet alleen een economisch sociale, doch ook een politieke kant. Als oorzaak der orisisverwarring, zei spreker, kunnen we wijzen op het feit, dat we niet minder dan 53 partijen bij de a.s. verkiezing hebben Resumeerend, zei spr., zou ik zeggen, dat het vraagstuk der arbeidsduurverkorting zeer urgent is en de volle belangstelling heeft van de geheele katholieke arbeids- beweging. Spreker hoopte, dat we binnen niet al te langen tijd het vraagstuk zullen kunnen oplossen en dat een verkorting van den arbeidsduur van blijvenden aard zal zijn. De voorzitter dankte hem voor zijn duidelijke uiteenzetting en sloot vervolgens de vergadering met den christelijken groet. Geboren: Antonius Wilhelmus zoon van A. Wijsman en A. M. Onderwater, Theodoras Johannes z: van P. J. van der Zwet en van L. van der Voort. Antje d. van H. Meijer en T. de Jong, Maria Francina d. van J. Kooij en K. van Doo- ren. Apollonia d. v. J. Meeuwissen en W. Vrijburg. Marinu Anton z. van J. A. W. Bos en H. van Sittert. Leendert z, van G. Bateuburg en G. Spaargaren. Ondertrouwd: Pieters Steenks 21 j. te Haarlemmermeer en Johanna Neel- tje Willemsen 24 jaar. Theodorus Zwetsloot 26 j. met Maria Elisabeth Je- lierse 27 j. Petrus Jacobus Nelis 31 j. te Haarlemmerliede en Spaarnwoude en Catharina Maria Smakman 27 j. Getrouwd: G. T. Doe^wijk en B. F. Arrachart te Haarlemmermeer. Gevestigd: C. M. V erdoorn uit Oegstgeest. Vertrok k e n: Wed. H. van der Laan naar V-Gravenhage. N00RDWIJKERH0UT. Werkloosheid. Bij den agent der ar beidsbemiddeling staan thans als zijnde geheel werkloos ingeschreven: 168 land arbeiders. 2 opperlieden, 8 timmerlieden, 1 metaalbewerker. 2 metselaars, 1 voeger, 1 chauffeur, totaal 183. Opening voetbalterrein Zilk. Zon dagmiddag a.s. zal in de Zilk feestelijk 't soortterrein van de voetbalvereeniging „Van Nispen" aldaar geopend worden. Medewerking zal verleenen de harmonie ,.St. Jeanne d'Arc" van Noordwijkerhout. Er zal een bekerwedstrijd gespeeld wor den tusschen H. B. C. I en „Onze Gezel len I". RIJNZATERWOUDE. Volkstelling. Kerkelijke gezindten volgens de volks! elling 1930. Aantal inwo ners 713. Ned. Herv. 287, Waalsch Herv. 1, Remonstrant 22, Cbr. Ger. 99, Doopsgez. 1, Ev. Luthersch 1, Herst. Luthersch 1, Ger. Kerken 26, Roomsch-Katholiek 148. Andere gezindten 1. Geen gezindten 23. Ondertrouwd: A. F. Schuurman, 26 j. en Jacoba van der Zwam 22 j. RIJNSBURG. Tuinbouw. Het winterseizoen is ten einde en het einde is allesbehalve gunstiv geweest. De producten hebben steeds niet veel waarde gehad doch de laatste weken was de belangsteling hiervoor a' bijzonder gering. Dit was voornamelijk het gevolg van het zonnige weer dat dr jonge groenten zoo vroeg deed groeien Roode en gele kool is zoo goed als op, he! weinige wat er nog van is gaat tegen prij zen van resp. 4.50—6.40 en 2.70—4.10 Voor uien geen vraag, lage prijzen, va rieerend van 0.60—0.80 per 100 K.G Breekpeen, hoewel nog gevraagd, gaat ook als laser en brengt van ƒ4.605.40 per 100 K.G. op. SASSENHEIM. Werkloozencijfer. Op 17 dezer stonden bij het Gemeentelijk Bureau voor Arbeids bemiddeling ingeschreven 237 werkloozen, waarvan 173 gehuwden en 64 ongehuwden. TER-AAR. Personalia. Tot penningmeester van de R. K Ver. „Het Wit-Gele Kruis" is be noemd den heer H. v. d. Kroon. VOORSCHOTEN. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente is opgeroepen voor een spoed- eischende vergadering op Vrijdag 21 April des namiddags te 8uur. Agenda: 1. Inge komen stukken. 2. Benoeming onderwijze res. 3. Vaststelling vergoeding ex art. 101 der L. O-wet 1920 over 1931. 4. Besluit Comptabiliteit. 5. Ontheffing schoolgeld. Filmtentoonstelling. Gisterenavond had op initiatief van de R, K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" en de win* keliersvereeniging „Tosea" in het gebouw van Christelijke Belangen een filmvoorstel ling plaats over de Nederlandsche Indus trie. De zaal was goed bezet. Een twaalf tal films werden op het doek gebracht en met groote aandacht gevolgd. Tot de deei- nemers behoorden De Algemeene Ned. Zui vel bond F.U.Z. Den Haag, N.V. J. B. Bus- sink's on A. P. Pietermans Deventer Koek- fabrieken te Deventer, De Erven do wed. J. van Nelle. Rotterdam. N.V. Gerofabriek, Zeist. N.V. Hevea Rubberfabriek. Hevea dorp N.V. Holl. Draad en Kabelfabrieken, Amsterdam, P. H. Kaars Sypersteyn Brand- sla gen fabriek, Krommenie, N.V. J. C. Kiene fabriek van Suikerwerken, Amsterdam, N.V. Radiofabriek Weco. Amsterdam, Van Rijn en Co/s Mosterdfabr., Utrecht, N.V. Vereenigde Glasfabrieken, Schiedam en de N.V. Zeepfabriek De Klok. Heerde. Door het aanschouwen van deze films van de Vereeniging „Nederland sch Fabrikant'" zullen de aanwezigen zeer zeker de over tuiging zijn bijgebracht, dat de Nederland- sche Industrie er zijn mag en aan de be volking datgene kan verschaffen wat noo dig is. Aan het einde van deze propagan- da-avond werden de aanwezigen opgewekt de Nederlandsche Industrie te steunen door Nederlandsch fabrikaat te koopen. Het was een welgeslaagde avond. Geboren: Jacobus Gerardus z. van C. A. P. van Paassen en M. C. Westgeest. Adrianus Petrus Antonius z. van A. P. A. arnhoorn en M. G. Gijbels. Roelof Jacob z. van G. van Mourik en A. van der Zwart. Uilke Sieger z. van G. Kits en D. Jonkers. Ondertrouwd: Tbfii. C. Dommisse 31 j. en E. J. F. de Mari 24 j. Gehuwd: S. H. Zitman en G. van de Peppel. Overleden: J. J. T. M. Vollaerte 60 j. Ingekomen: C. G. Varkevisser. Vinkweg 1 van Noordwijkerhout. H. J W. Verkouteren van Den Haag. D. Groenendijk en gezin van Batavia (N.-I.). K. Kockspamper en gezin van i Den Haag. W. Janzen en gezin van Den Haag. J. C. Kooiman van Almelo. Vertrokken: W. H. Scbeffer naar Hendrik-Ido-Ambacht. L. O. van den Hoek naar Den Haag. C. Zwaan naar Zijpe. P. Voorn en gezin naar Hilver sum. W. van Weerden naar Leiden. WOUBflUGGE. Trekhondenkeuring. Bij de door bet gemeentebestuur uitgeschreven keuring en herkeuring van trekhonden, karren en tuigen bleek dat het aar tal houders van trekhoden sterk vermindert. Slechts twee houders boden hun trekhonden ter keuring aan. welke werden goedgekeurd. Van de overige niet verschenen wordt het nummerbewijs ingetrokken. Aanrijding. Doordat de leerling-chauf feur de macht over het stuur van een door hem onder toezicht bestuurde luxe-auto kwijt raai: te, kwam deze op het kruis punt de Baan in aanrijding met een an dere luxe-auto, om daarna tegen het ge meentehek tot staan te komen. Hiervan werden een tweetal palen vernield, terwijl de aangereden auto een gescheurde voor band bekwam. De schade werd onderling geregeld. Getrouwd: Wouter Schraverus 28 j. en Petronella Johanna Westdijk 26 j. Geboren: Gerardus Jacobus Petrus z. van H. C. van der Meer en W. M. M. van der Ploeg. Cornelia d. van F. A. van Tol en B. C. van der Kroft. Adria- na Johanna d. van L. C. van der Geest en P. M. de Vette. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Maandag 24 April. Huizen, 1875 M. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonpl. 9.00 Wijdihgsdienst uit de Groote Kerk te Hilversum. 10.00 Gramofoonpl, 10.10 Chr. Lectuur. 10.45 Uitzending van de groote Kinder aubade op den Dam te Amsterdam. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 2.30 Knipcursus. 2.45 Modecursus. 3.00 Gramofoonpl. 3.15 Willem de Zwijger-berdenlring in het Concertgebouw, Amsterdam, bijgewoond door de Kon. Familie. Sprekers: Jhr. mr. dr. A. Roëll; jhr. tar. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck en dr. H. Colijn. 5.00 NCRV-Harmonie-orkest o. 1. v. I*. v. d. Hurk. 6.30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Openbare herdenkingsamenkomst ter gelegenheid van den 400sten geboorte dag van Prins Willem van,Oranje in de Groote of St. Jacobskerk te den Haag. Sprekers: dr. H. Colijn, jhr. W. Roëll ca prof. G. Wisse, m. m. v. mevr. M. Bouw meester (sopraan), Sam Swaap (viool) en A. Engels (orgel). 10.15 Vaz Dias. 10.2011.30 Gramofoonplaten. Eil vorBum, 296 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.20 Voordracht door Julia do Gruytei. 11.00 Orgelconcert door Frans Hasse laar, m. m. v. J. Stotijn (hobo). 12.002.15 Concert door het Ensemble Rentmeester en Gr.pl. 2.30 Gramofoonpl. 3.15 Willem de Zwijger-herdenking in hel Concertgebouw, Amsterdam. Orkest o. L v. dr. W. Mengelberg. Toonkunstkoor (Voor 6prekers zie Huizen). 5.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Re freinzang: Bob Scholte en Magda van Donic. 6 30 Boekenhalfuur door E. d'Oliveira. 7.00 Eventueel heruitzending van de Wil lem de Zwijger-herdenking door Pros. Roosevelt. 7.30 Prof. dr. Z. W. Sneller: Willem van Oranje. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Langs Amsterdam's straten: Draai orgel, accordeon-muziek en zang. 8.45 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep, in. m. v. Erich Fuchs (bas). 9.30 Voordracht door Ph. O. la Chapelle. 9.50 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep. 1015 Gramofoonpl. 10.30 Vervolg 'concert. 11.00 Vaz Dias. 11.10—12.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 11.20 Orgelconcert door R. New. 12.05 Western Studiuorkest o. 1. v. Fr. Thomas. FAILLISSEMENTEN U i t g e s p r o k e n: L. Verheul wed. van J. G. Kriege, vee houdster, Barwout.s waarder; cur. mr. H. E. La Gro, Bodegraven. WILT U IETS WETEN? Vraag. Voor België heeft men voor een auto verschillende grensdocumenten noodig, o.a ook een triptiek. Kan men deze triptiek nu ook ergens bekomen zonder lid te zijn van den A. 1.05 Gramofoonpl. I.45 Voor do scholen, 2.20 Concert. E. Heine (viool) en I. Mey- rinck (piano). 2.45 Fransche les. 3.00 BBC-dansorkest o. 1. v. H. Hall. 3.50 Schotsch Studio-orkest o. 1. v. G. Day- nes. 4.35 Kinderuur. 5.50 C. Franck's orgelmuziek door G. Weitz Churchill. 8.40 The Ridgeway Parade, revue m. m. v. solisten en orkest o. I. v. Woodgate. 9.40 Orgelspel door Jeese Crawford. 9.55 Voordracht. 10.00—11.20 Dansmuziek door Sydney Kyte en zijn band. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 7.05 Gramofoonpl. II.20 en 6.40 Concert door het Omroep orkest. 7.20 „La fauvette du temple" opererio van Mossager. Kalu ndborg, 1153 M. 11.20 Strijkorkest o. L v. Bendix. 2.50 Rydahl's orkest. 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Reesen. 8.35 Pianorecital, F. Jenssen. 9.35 Omroeporkest o. 1. v. Reesen, m. m. v. solisten. L a n g e n b o r g, 473 M. 6.25, 7.23 en 10.40 Gramofoonpl. 12.20 Concert o. L v. Eysoldt. 3.50 Concert o. 1. v. Wolf m. m. v. E Keil nor (sopraan). 7.40 \Veragkleiorke8t o. 1. v. Eysoldt. 8.20 Vervolg concert. 9.5011.20 Dansmuziek uit Müslacker. Rome, 441 M. 8.20 Standard uitzending. 9.20 Causerie. 9.35 Concert d. h. Omroeporkest. Brussel, 338 e n 508 M. 338 M.: 11.20 Gramofoonpl. 12.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leeman* 4.20 Gramofoonpl. 5.50 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 7.20 Symphonieconcert o. L v. A. Meule- man8. 9.30 Gramafoonpl. 508 M.: 11.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 12.30 GramofoonpL 4.20 Dansmuziek. 5.35 GramofoonpL 5.50 Sonateconcert. 6.20 Gramofoonpl. 7.20 Harmonikarecital. 8.05 Mandolineconcert o. 1. v. Ranieri. 8.50 Dansmuziek. Z e e s e n, 1635 M. 7.20 Brahm8concort uit Leipzig. Orkest en solisten o. 1. v. Scburicht. 9.05 Actueele causerie. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Concert uit Dresden. Gemeentelijk Radio-Djstributiebedrijf te Lelden. Zaterdag, 22 April (3e programma) 8.00—14.45 Langenberg. 14.45—16.20 Daventry. 16.2019.25 Brussel (Fransch). 19.2523.30 Langenberg. N.W.B. of de K.N.A.C.? Hoeveel bedragen zoo engeveer de kosten als het gewicht van den wegen 1300 kg. is? Antwoord: Ook leden van de Koninkl. Nederl. Motorwielrijdersvereen. en leden van den Bond van Bedrijfsautohouders m Neder land, kunnen deze triptieken en overige grens documenten verkrijgen. Bezit men geen triptiek, dan bedraagt in België de te storten borgstelling voor een wa gen: tot 1599 kg. 1000 belgischc frs. per 100 kg.; voor een gewicht van 1600 k.g tot en met 1849 k.g. 1250 belgische frs. per 100 kg. Bovengevonden bedrag moet nog vermeer derd worden met 6 pet. van de waarde. De borgstelling moet in Belgische francs worden gedeponeerd. FEUÏ' I FTON. DE BEKER VAN KONINGIN ELIZABETH Naar het Engelsch van FERGUS HUME. (Nadruk verboden). 9) „Rose laten loopen? Nooit!" viel hij grimmig uit. „Zij is voor mijik zal haar hebbeu en geen ander. Richard Gould is een losbol en een leeglooper, hoewel ik niet zeggen kan, dat hij iets verkeerds met Rose voor heeft. Ik geef haar niet op en daarmee uit." „Zal ik eens probeeren, of de oude Tollhurst jou zijn geld niet wil vermaken stelde Anita voor. „Dan gaat Rose mis schien wel met je mee naar Amerika." „Het is heel vriendelijk aangeboden, juffrouw, maar die moeite kunt u zich ge rust besparen", was het gemelijke ant woord. „Hoewel we neven zijn, heeft de oude man een gruwelijken hekel aan me. zooals ik u al vertelde en eerlük eezegd, ik aan hem net zoo hard. Als ik hem maar zie. heb ik al grooten lust hem den nek om te draaien na wat hij van me gezegd heeft Neen. u hoeft heuseh geen moeite te doen, juffrouw. Op een goeden dag ligt hij dood in zijn oud en vervallen krot en dan gaan de spaarduitjes naar nicht Su san, die een Tollhurst van zichzelf is en waar hij gek op was, voor hij met zijn vrouw trouwde. Die moet allesbehalve een schoonheid geweest zijn, al was het een goede ziel, en de oude Tollhurst heeft haar genomen om haar geld en haar meu- beltes. Hij had haar spullen al verkocht, voor ze goed en wil in haar graf lag." „Nu. Thomas", zei Anita, terwijl ze aanstalten maakte om heen te gaan „ik hoop maar dat Gould niet meer terug komt en als Rose genoeg krijgt van het wachten, zal ze blij zijn, dat jij haar heb ben wilt." „Ik wilde, dat het zoo was, juffrouw" klonk het moedeloos. „Maar de volgende maand komt meneer Fanshaw op de Hall terug en hij komt mee. Ik heb bet gister avond in „Het Vergulde Hert' gehoord., neen, ik ben bang, dat er niet veel hoop voor me is." En met een diepen zucht ging hij weer aan het werk. IV. De landheer. Lionel Fanshaw kwam niet zoo spoe dig terug als verwacht werd. Hij schreef aan juffrouw Pamela, dat hij eerst nog een tijdlang naar Berlijn ging om op een van de groote bibliotheken van de Duitschc rijkshoofdstad een paar zeldzame oude handschriften te bestudeeren. Omstreeks Kerstmis hoopte hij weer op de Hall te zijn. Zijn neef, meldde hij verder, maakte op een vrachtboot een reis naar Egypte en zou ongeveer tegelijk met hem in Hurton terug komen. Anita vertelde dit nieuws aan Thomas, die het op zijn beurt aan Ro6e overbracht en tegelijk voor de zooveelste meal al ziin overredingskracht gebruikte om bet meisje te bewegen, eindelijk in een huwelijk met hem toe te stemmen. Maar Rose was on vermurwbaar.ze ging bij een tante, die vele uren reizen ten Noorden van Hurton woonde, logeeren en verklaarde koel, dat ze terug zou komen, als Richard Gould weer in het dorp was. De jonge tuinman was ontroostbaar, gebroken. „Ze houdt van hem en niet van mij", kreunde hii, toen hij Anita den dag na Rose's vertrek in den tuin ontmoette. „Laat haar toch schieten en trouw met iemand anders", adviseerde do gou vernante. „Er zijn aardige meisjes ge noeg op de wereld. Wat zul je je jonge le ven bederven met eeuwig over Rose te treuren, die je liefde en trouw warempel niet waard is." „Nóóit laat ik haar loopen," gromde Thomas, „ze zal mijn vrouw worden, al moet ik dien leeglooper zijn nek breken Anita huiverde even het was of Thomas" dreigement een voorgevoel gaf van naderend onheil. Het was nu echt herfstig; het gToen van boomen en hagen was veranderd in vlammend geel en rood en bruin. Het jaar nam afscheid met een pronkgewaad van betooverende kleuren, als wilde het zijn verlepte glorie daaronder verbergen. Maar langzamerhand doofde dat wondere kleurenspel, grijze, naargeestige nevels stegen op uit de velden en de raenschen, een beetje kleumsch al, begonnen te den ken aan gezellig knappend en vlammend haardvuur, aan warmpjes dichtgetrokken gordiinen en lange winteravonden van be haaglijke rust en huiselijkheid. Het was op oen middag van bleeken zonneschijn en killën wind, dat Anita, die met de kinderen wandelde, plotseling voor Hurton-Hall stond, de statige woning van Lionel Fanshaw. Ze had het buiten meer malen op een afstand gezien, maar thans had een zijweg, dien ze nog niet was ge gaan, er haar onverwacht vlakbij ge bracht. En terwijl ze bij bet groote inrijhek stonden en in de oprijlaan keken, kwam de vindingrijke Julius met een voorstel voor den dag. „Laten we juffrouw Tuekle gaan opzoe ken", riep hij enthousiast, terwijl hij zijn leermeesteres meetrok naar oen klein poortje in den muur, die om het park heenliep. „Wie is juffrouw Tuckle?" informeerde Anita. „Hebt u nog nooit van juffrouw Tuckle gehoord?" mengde Julia zich met een verbaasd stemmetje in het gesprek. „Dat is een groote vriendin van ons. Ze is huis houdster bii menoer Fanshaw en ze bakt zalige koekjes. Late we maar eens naar haar toegaan; dan krijgen we vast wat lekkers." „Ik vind je erg begeerig voor zoo'n groot meisje, Julia", bestrafte de gouver nante, maar toch volgdo ze de kinderen door het poortje, dat toegang gaf tot een uitgestrekt, verwaarloosd park. En ze ging voort: „Misschien vindt meneer Fanshaw het ook heelemaal niet prettig, als we in zijn huis komen, terwijl hij er niet is." „O, dat kan hem niet schelen", stelde Julius haar gerust, „hij is ook een vriend van ons." „Hij heeft beloofd een armband van turkooizen voor me mee te brengen", riep Julia uit. Ze klapte verrukt in de han den en danste met luchtige voeten over de afgevallen bladeren. „Laten we eens gaan vragen of juffrouw Tuckle misschien weet, wanneer hij terug komt." Anita wandelde met het tweetal naar het groote hoerenhuis, oen fraai staaltje van achttiende eeuwsche bouwkunst, iets hooger gelegen dan het omringende ter rein, waar vandaan breede terrassen er heen voerden. De deftige en tegelijk schilderachtige behuizing met de rijen glinsterende ven sters in de met klimop betrroeide muren, de schoorsteenen, waaruit geen rook kwam en de gesloten deuren, gaven een idee van verlatenheid en deden haar even denken aan het paleis van de schoone slaapster; een indruk, die nog versterkt word door den verwaarloosden tuin en den wilden ovetvloed van onkruid, dat ovoral in het rond woekerde. Ze vroeg zich af, waarom Fanshaw hot park niet beter liet verzorgen. Maar opeens herinnc-de ze zichr dat juffrouw Pamela had verteld, dat do landjonker verre van gefortuneerd was. Het eens zoo machtige geslacht der Fanshaw's eens eigenaar van bijna den geheelen omtrek, was in den loop der fcij- aon door allerlei tecenspoed deeriijk in verval geraakt althans financieel en van bet oorsoronkelijke, uitgestrekte land bezit behoorden noc slechts luttele hecta- ron tot het gebied van Hurton-Hall. Maar, sponnen Anita's gedachten verder, als hij geld genoeg had om peperduro, zeldzame boeken te koopen. zooals meneer Dawson verteld had, dat hii deed. kon hij toch ook zijn bezitting wel beter laten on derhouden. De eenige. verklaring, die Ani ta kon vinden, was. dat IJonel Fanshaw een slordige, ietwat wereldvreemd man moest zijn. die niet het minste gevoel had voor de e'schen. die zulk een fraai landgoed aan den eigenaar stelde. (Wordt vervolgd). 4

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11