AGENDA DONDERDAG 20 APRIL 1935 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 BAROMETER. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verncht in den morgen van 20 April 1933, medegedeeld door bet Kon Ned Meteor, instituut te De BxlV Hoogste barometerst.: 774.8 te Vestmanoer Laagste barometerst.: 751.5 te la Coruna. Verwachting tot den avond van 21 April: Zwakke tot matige Noordelijke tot Oostelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geon neer slag, weinig veran dering in tempera tuur, afnemende kans op nachtvorst. Het gebied van hooge luchtdruk in het Noord-Westen neemt langzamerhand in beteekenis af. Tegelijkertijd werden de de pressies in het Zuiden dieper en vulden die in het Oosten op. Evenwel versoheen een nieuw minimum in het hooge Noorden Bij deze luchtdruk verdeeling houdt de strooming van koude lucht uit het Noord- Oosten over geheel centraal- en West-Eu ropa aan en is tot in de Alpen de atmos- pheer zeer koud. Bij het toenemen der vochtigheid werd echter de bewolking plaatselijk zwaarder en verloor het weer zijn buiig karakter, al bleven de neerslag hoeveelheden van weinig beteekenis. Al leen ver in het Zuiden kwamen zwaardere neerslagen voor. Bij dezen toestand zal het weertype van guur voorjaarsweer met nachtvorsten nog aanhouden en is nog geen omslag naar vaster weer in het voor uitzicht. LUCHTTEMPERATUUR. Temperafur des middags te half drie 7.— gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 7.35 uur tot Vrijdagmorgen 5.24 uur. HOOG WATER. Te Katwijk: op Vrijdag 21 April voorm. 0.26 uur en nam. 1.01 uur. STADSNIEUWS NAAR SCHIEDAM! Wij kunnen mededeelen, dat er nog ge legenheid bestaat om zich op te geven voor deelname aan de Leidschc Processie naar Schiedam a.s. Maandag. Waar? Wij verwijzen voor de adres sen naar een advertentie in dit nummer. Men wachtte echter niet lang meer. Za terdagmiddag om 12 uur wordt de gele genheid tot deelname onherroepelijk af gesloten. Men weet, dat de deelname .slechts 2.50 kost (Alles inbegrepen). Daar zijn er, die op een der daarvoor gekozen twee Zondagen in Schiedam het Graalspel willen gaan zien. Een uitste kend voornemen, van welks uitvoering men geen spijt zal hebben! Maar: dat staat geheel los en onaf hankelijk van het deelnemen aan de Pro cessie. Op den dag der Processie ziet en hoort men iets geheel anders! Men kan dus beide dingen doen. Vereersters en vereerders van de H. Lidwi- na in Leiden en Omgeving geven wij den goeden raad, om, als zij met do Leidsohe Processie meewillen, zich nog liever van daag dan morgen daarvoor op te geven. Ontploffing in een fabriek. Gistermiddag te 4.15 uur heeft in de fa briek der N.V. Lith. Metaaldraaierij en vernisinrichting van den heer P., Hooge Rijndijk 272, een explosie plaats gehad in de moffelovens. Deze sprongen uit elkaar, terwijl de ruiten der fabriek vernield wer den. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats, de oorzaak is onbekend. Bij de politie alhier zijn klachten inge komen. dat een Noor zich vervoegt aan wetenschappelijke instellingen, voorna melijk laboratoria, en daar onder verschil lende voorwendsels geld ter leen vraagt. Alvorens geld te leenen geeft de politie, teneinde bedrog te voorkomen, in overwe ging zich eerst in verbinding te stellen met jiet commissariaat van politie, afd. recherche. VIJFTIENDE NEDERLANDSCHE PHIL0L0GEN-C0NGRES. DE OPENING. Het vijftiende Nederlandsche Philolo- gen-Congres dat heden en morgen hier tor stede wordt gehouden is vanmorgen in het Leidsche Academiegebouw geonend. De voorzitter van het congres, prof. dr. F. Muller heeft de openingsrede uitgespro ken. onder den titel „Individu en Gemeen schap van klassiek standpunt". Hieraan is het volgende ontleend: De Grieksche tragedie, aldus spreker, geeft in de oude letteren het meest door zichtige voorbeeld van een zuivere en vol ledige wisselwerking van individu en ge meenschap, waarin beide tot hun recht komen. Noch in het heldendicht, noch in de koorlyriek is ditzelfde gegeven, zóó helder neergelegd en uitgewerkt als in het drama. De verklaring hiervoor ligt in het feit, dat alleen in het drama dienst van een gemeenschap, wordt ver werkelijkt. Tenslotte vindt dit opvallende verschijnsel zijn oorzaak in het feit, dat zoowel comedie als tragedie aanvankelijk een godsdienstige handeling hebben be vat. In groote lijnen de ontwikkeling der tragedie volgend, wijst spreker er op, dat zoowel het object van het drama, nl. de mythe, d. i. het door de traditie gewijde verhaal van de eigen geschiedenis in groot formaat, als ook het oorspronkelijke mid del der vertolking, nl. het koor. bij ieder der drie groote tragici, die Athene heeft voortgebracht, op verschillende wijze func tioneert; tegenover de gemeenschap of ge meente, in het koor belichaamd, treedt in den loop der vijfde eeuw voor Ohr. de tooneelspeler, later de tooneelspelers, d. w. z. treedt he£ individu steeds duidelij ker en krachtiger op den voorgrond. Zoo dra dit laatste element gaat overheer- schen, koor en mythe op den achtergrond dringend, blijkt daardoor het wezen van de Grieksche tragedie te ziin aangetast. Omstreeks het jaar 400 v. Chr. is dienten gevolge deze rijke, doch kortstondige bloei van het drama nog geen 150 jaren du rende voorgoed voorbij. Een nieuw gegeven doet zich dan voor, waarvan in de tragedie zich reeds de eerste sporen vertoonen: het individu, niet langer staande tegenover een groep, gaat. in zichzelf de groep, de menigvuldig heid beseffen. Beurte'ings als tweespalt in eigen boezem en als rijkdom in eigen innerlijk wordt de mensch zich dit gebeu ren bewust. De verdieping van den dialoog tot monoloog en de ontluiking van den lyriek zijn hiervan de symptomen en de gevolgen. Hoe belangrijk ook op zichzelf, toch is hiermede en voorgoed datgene verlaten, wat de grootheid der klassieke periode, de vijfde eeuw voor Chr.. heeft uitge maakt Men kan zelfs verder gaan en als stelling opwerpen, dat de aard en betee kenis van hetgeen men klassiek pleegt te noemen, tenslotte en in eersten aanleg afhangt van een dergelijk evenwicht en een zoodanige werkverdeeling tusschen gemeenschap en individu, als in den aan vang voor do Attische tragedie in het bloeitüdnerk werd geschetst. Spreker besluit met er op te wijzen, dat in dezen gedachtegang de tegenstelling tusschen nationalisme en internationa lisme, tusschen staatsburger en wereld burger haar scherpe kanten verliest, door dat iedere waarliik levende gemeenschap de strekking heeft den mensch juist to.t zichzelf 'te brengen, te vereenzamen en daarna te binden aan een hooger orde, dan die gemeenschap zelf. Met het oproepen van do herinnering aan het leven van "Villem van Oranje, een levende bevestiging van het hier bedoel de verband, besluitend, verklaart hij als voorzitter het 15de Nederlandsche Philo- logencongres geopend. DE SECTIEVERGADERINGEN. Onmiddellijk na de officieele opening werd met de sectievergaderingen begon nen. Volgens het officieel programma zijn de volgende voordrachten in de verschil lende secties gehouden: Sectie voor Ne derlandsche philologie, algemeen onder werp: de betrekkin een tusschen Noord en Zuid. dr. J. van Mierlo S.J.: Middeleeuw- sche letterkunde; dr. N. van der Laan: Zestiende eeuwsche Letterkunde; prof. dr. Maurits Sabbe: Zeventiende eeuwsche letterkunde. Sectie voor klassieke philologie. Alge meen onderwerp: Het Grieksoh-Romein- sche Blijspel en 'ziin middeleeuwsche na volging. dr. W. J. W. Koster: De ontwikke lingsgang der Oude Comedie; prof. dr. W. E. J. Kuioer: de reconstructie van Menander's blijspelen; dr. J. W. Bicrma: de invloed van de Nea op het Romeinsche tooneel. Sectie voor Romaansehe Philologie: Prof. dr. J. M. Buffin: le Phénomène lit teraire; dr. J. Brouwer: Spanjaarden in dienst der Nederlanden in het begin van den 80-jarigen oorlog; dr. G. J. Geers: Psychoanalyse in de Spaansche letter kunde. Sectie voor Germaansche Philologie. Dr. D. G. Noordijk: de eerste uitgaven van Grimraelshausen's Simplicissimus. dr. ,R. W. Zandvoort: taal en cultuur in Ameri ka; W. L. Thieme: Marionettenhaftes in Goethes Jugenddramen. Sectie voor geschiedenis: dr. H. Th. Heyman O.Praem.: de betrekkingen tus schen Luik en Utrecht ten tijde van Bis schop Adelbold; dr. J. W. Berkclbach van den Sprenkel: het bisdom Utrecht en de Zuidelijke Nederlanden in de 14de eeuw; dr. Fidentius van den Borne O.F.M Bourgondiscsho Kloosterpolitiek en Ont staan eener zelfstandige Minderbroeders provincie in de Nederlanden (15271535). Sectie voor archaeologie en kunstge schiedenis. Kunstgeschiedenis. Alge meen onderwerp: de Nederlandsche kunst en het buitenland, dr. C. Pfitzner: be trekkingen der Nederlandsche bouwkunst tot het Rijnland; prof. dr. W. Vogelsang: betrekkingen van Noord-Nederlandsche kunst der 15de eeuw tot de kunst van het buitenland; jhr. dr. J. L. A. A. M. van Rijekevorscl: de Nederlandsche kunst en Italië in de 17de eeuw. Vanmiddag heeft er een algemeene bij eenkomst plaats gehad, waarin prof. dr. F. M. Th. Böhl een voordracht heeft ge houden over: Nieuwe ontdekkingen in Mesopotamië en prof. dr. J. de Vries ge sproken heeft over: Volkskunde èn phi lologie. Daarna had een officieele ontvangst van het congres door het gemeentebestuur van Leiden in de Lakenhal plaats. Vanavond wordt er een feestvoorstel- ling in den Leidschen Schouwburg gege ven, aangeboden door het congresbestuur. Het Leidseh Studententooneel voert dan op Good Morning Bill van P. C. "Wode- house. ALGEMEENE ORANJE-HERDENKING Het Eere-Comité. In het Eere-Comité voor de algemeene Oranje-herdenking op Maandag 24 April des avonds in de Stadsgehoorzaal hebben de na volgende personen zitting genomen: mr. A. van de Sande Bakhuyzen, voorzitter; jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, J. Baak Jzn., V. E Bloem- koper, prof. mr. D. van Blom, mr. E. J. M. H Bolsius. ir. A. G. Bosman, mr. P. E. Briët, C. L. van Buuren, D. ten Cate Brouwer, prof. dr. H. T. Colenbrander, mr. H. F. A. Donders, A. H. J. Engels, prof. jhr. mr. W. J M van Evsinga, G. Gerlings, N. C. F. van Ginkel, T. S. Goslinga, ds. C. Hartwigsen, J. W. Henny, deken A. Homülle, prof. dr. J. Huizinga, mr. P J. Idenburg, mevrouw W. van Itallievan Embden, dr. C. J. A. van Iterson, prof. dr. J. H. Kern, prof. dr. L. Knappert, prof. mr. R. Kranenburg, prof. dr. N. T. Krom, W. van der Laan, P. C. Labrin. mr. F. Ligtenberg. maioor M. van Mens, B. Moolenburgh. ds. E. L. Nau- tn, mr. P. A. Piinacker Hordijk, mr. A. J. Romijn, luit-kol. H. Rooseboom, J. J. van Se- venter. J. Sn-Unter. mr. C. E. van Strijen. mr. A. F, L. M. Teoe, ds. H. Thomas. A. M Touw, mr. F. J. J Trapman, prof. mr. C. van Vollen hoven, J. H. van Waveren, Th. B. J. Wilmer. Voorts de studenten-vertetfenwoordigers: W. H. Fockema Andreae fLSC.l, Mej. O. J. Mevcrs fV.VSL.l, J. F. M. Molkenboer fS A.) J. Held tSSR.l, H. Hagenaar fl.V 1. A. Don kers fUSL.Bl. Mei. J. C. Kroes (Lit. Fac.), G W Haas (D.S.V.l Kaartverkoop en bespreking zijn Vrijdag en Zaterdag opengesteld. Men raadplege daar voor de advertentie in dit blad. VEREENIGING MOTORDIENST LEIDEN. Enthousiaste propaganda-feestvergadering De Stadsgehoorzaal .stond aisteravoud in het teeken van Orairie en Vaderlands liefde, want de Voreenieing Motordienst Leiden hield gisteravond een propaganda- feestavond. Ongeveer duizend personen woonden dezen avond bij en ongetwijfeld zullen zij er eeeu snüt van hebben. De Stadsgehoorzaal was in feestgewaad gestoken. Kleurrijke vlaegen en vlagge tjes hingen van de balustrades neer of kruisten de zaal. het podium was smaak vol met groen en bloemen in de Leidsche kleuren' versierd en bet Oranie-doek met het rood-wit-blauw vormden de kleurcu- menceline tot één groot geheel: vader landsliefde. Ondev de autoriteiten, die dezen a-vond bijwoonden, merkten we o.m op: generaal Zeeman, overste de Best, van den genera- len staf, overste dr. Erineaard, comman dant van den Vrijw. Landstorm afd. Zuid- Holland. overste Rozendaal, res.-officier bij den Gen. Staf. overste Treffers, overste Roseboom, garnizoenscommandant van Leiden, majoor Boots, corpscommandant van den R. V. L. Zuid-Holland West. ma joor van Mens, commandant van de Leid sche Burgerwacht, kant. v. d. Zee, com missaris van politie te Delft. kapt. Nij- land, kapt. Boissevain, ds. Thomas, voor zitter der PI. Landstorm Commissie Lei den. J. C. Groot. seer. PI. Laudst. Comm. Delft, den heer S. ^e Boer, voorz. van den motord'pnst Den Haag, mr. P. A. Pij- naeker Hordük, de inspecteurs van politie Duval en Wevers, den heer Struvcken. comm. van de sectie Leiden, verder plaat selijke leiders uit de omgeving, o.m. luit. Verleun uit Al^hen aan den Rijn en de heer Maas uit Voorschoten. Te ongeveer half negen opende de voorz. van den motordienst Leiden, de heer S. Raams. de hi-'eenkomst met een welkomstwoord tot alle aanwezigen en een bi;zonder welkom tot de voornaamste der autoriteiten. Bericht van verhindering was ineeko- men van den burgemeester van Leiden, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, en den oud-burgemeester jhr. mr. dr. N. C. de Gij selaar. De voorzitter richt zich dan tot de Leidsche landstormers in het algemeen en zegt, dat niet zonder reden de verjaardag van Prins Hendrik voor dezen propagan- da-avond is gekozen. Van alle kanten toch worden pogingen in het werk gesteld om afbreuk te doen aan Oranje en het wettig gezag. Er zijn den laatsten tijd dingen ge beurd, die fnuikend zijn voor een behoor lijke staatsorde. Voor de landstormers ligt hierin een les. We hopen, aldus vervolgt spr., dat God verhoede, dat ooit de troon van onze ge liefde Vorstin omver gestooten worde, maar wij moeten waakzaam zijn, altijd paraat en aan heel onze omgeving onze nationale gedachte meedeelen. Het land- stormer-zijn moet men beschouwen als een eer. Wij moeten ten allen tijde bereid zijn gezag, gezin en vaderland te verdedi gen. De niet-leüen van den landstorm en den motordienst wekt spr. op tot aansluiting. Ons land heeft een historie. Deze hoog te houden, moet allen een eer zijn. Men moet bereid zijn goed en bloed te geven voor het Vorstenhuis liever dan dat men haar overgeve ten prooi aan communisti sche gewelddaden. De moeders spoort sor. aan bij de kin deren liefde voor onze Vorstin en voor het vaderland aan te kweeken. Intusschen, men mose weten, dat de afdeeling er een is, die niets liever wil dan den vrede, maar die gereed staat om waar noodie diegenen, die het gezag en het Vorstebuis aanranden durven, tege moet te treden. Spr. stelt hierna voor de volgende te legrammen van hulde en aanhankelijkheid te verzenden. Aan H. M. de Koningin: „De leden van het Vrüwillicr Landstorm korps „Motordienst" sectie Leiden en van den Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Leiden, in propaganda-feestvergadering biieen in de Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van den verjaardag van Z. K. H. Prins der Nederlanden, betuigen Uwe Majesteit bij hernieuwing oprechte trouw en aanhanke lijkheid." En aan Z. K. H. Prins Hendrik: „De leden van het Vrijw. Landstorm korps „Motordienst" sectie Leiden en van den Bijz. Vrijw. Landstorm afd. Leiden, in propaganda-feestvergadering bijeen, bie den Uwe Hoogheid' eerbiedig hunne ge- lukwenschen aan ter gelegenheid van Uw verjaardag." De voorlezing van deze telegrammen werd gevolgd door het zingen van het Wilhelmus. Do Oude Jagerband. die den avond met enkele vroolijke nummers muziek geopend had, deed zich ook nu weer van zijn beste zijde hooren. waarna het woord was aan den Res-Luit. Kolonel van den Gen. Staf K. L. Rozendaal. Rede overste Rozendaal. Spr. wijst op den grooten band, die ër t.usschen Motordienst en Bijzondere Vrij willige Landstorm is. Tal van bekenden uit B.V.L.-snmenkomsten zien wij ook hier, en beide groepen eeren het voor een aantal anti-nationaal voelende Nederlan ders zoo beruchte mannetje, dat met zijn eenen voet staat op zijn in den grond ge stoken spade, als symbool van zijn vrede lievendheid, over den schouder het ge weer, als symbool van zijn paraatheid: „Als 't moet. Spr. wijst op een enkel onderscheid tus schen Motordienst en B.V.L., waarbij hij wijst op de taak van den Motordienst, wanneer van buiten onze grenzen een aan slag wordt beraamd op onze onafhanke lijkheid en vrijheid. Wanneer „Als 't moet" verkeert in „Het moetwanneer de Koningin, onze Re geering ons roept, wanneer de vrijheid aan de grenzen zou staan, oni onze vrij heid en zelfstandigheid aan te randen, ons Nederlanders, die den vrede willen, die arbeiden willen, die niet alleen binnen onze grenzen, maar in het wereldbestel voorspoed en geluk brengen willen, die Nederlanders willen zijn en willen blijven, maar niettemin een warm hart toedragen aan wie er ook van buiten onze lands grenzen ons met uitgestoken vrienden hand tegemoet treedt. Spr. wnst op den grooten ernst, als ,'t Moet." Niet, dat de motorman in de loopgraven zal komen. De motorman behoort tot die talrijke stille werkers, voor wie het krijgsrumoer als re gel verre blijft, maar er zijn moeilijkheden van anderen aard Spr. weidde hierna uit over hun werk zaamheden en pleitte voor de noodzake lijkheid van oefeningen in het colonnerij den, wat spr. noodzakelijker achtte dan in- dividueele befcrouwbaarheidsritten van 800. 900 K.M. en meer. De vereenigingen van den M. D. kun nen hiertoe haar medewerking geven, waarbij spr. het niet noodzakelijk acht. dat bij deze oefeningen een militair ver toon naar buiten gemaakt wordt. Niet de militaire jas doet het hem, maar wel het militaire hart. Spr. biedt ten slotte namens de in de za^l zich bevindende beroeps- en reserve- officieren de beste wenschen aan de ver- eeniging aan voor een voorspoedigen op bouw van het vereeniginesleven, waarna hij een driewerf hoera op de Koningin uit bracht. Na deze rede was het woord aan den beer Clinge Doorenbos, die de aanwezi gen van zijn hoogstaande versjeskunst, al of niet op muziek, die deze voordrachts kunstenaar „niet verstnat", deed genieten. Èn of dit was in ernstigen dan wel in hu- moristischen trant, of het oude of nieuwe versjes waren, de aanwezigen waren er begrijpelijkerwijs enthousiast over. Hierna was het woord aan Luit. D. J. Karres, secr. van dc Gew. Landstormcom missie „Zuid-Holland-West." Rede luitenant Karres. Spr. verheugt er zich over, zich thans weder te midden der motormannen te mo gen bevinden, wier vereenigingen, de Leidsche onder de leiding van den heer Raams, dc Haagsche opder leiding van deu heer De Boer beide nieuw-benoem- de voorzitters een nieuwe toekomst te gemoet gaan. Luit. Karres spreekt dan over drie din gen. Over den Motordienst: Ach, wij infan teristen, aldus spr., hebben weieens eeni- ge critiek op de Motordienst. Maar dat zal wel uit een zekeren afgunst geboren zijn. Rijden is altijd prettiger dan loopen. En als wij loopen. dan zien wij daar ge makkelijker voorbijgaan, de auto's, de motorfietsen, en als er dan zoo'n kleine tweetactmotor langs komt, dan schampe ren we:.... een hoestbui op wielen. Maar naast deze critek, die onze motor- mensciien best verdragen kunnen, is er LEIDEN. Donderdag. Groote openbare vergade ring. De Kamerverkiezingen. Sprekers: Kapelaan v Alphen en mr. Komme. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. R. K. Reclasseeringsverceni- ging. Zitting St. Vincentiusge- bouw Hoogl. Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag. „Pas op de verf", Abonnements voorstelling Rott. Hofstad Too neel, Schouwburg, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Dinsdag 18 tot en met Zondag 23 April a.s. waar genomen door de apotheken: G. H. Blan ken, Hoogewoerd 171, tel. 502 en D. J. v. Driesum, Mare 110, Tel. 406. soms ook de critiek, dat het Vrijw. Land stormkorps „Motordienst" een soort „Spie lerei" is. Daar verzetten wij ons tegen. Wat vrijwillig uit ons volk het Gezag aan geboden wordt mag men geen „Spielerei" noemen. Wat is er beter, dan een keur korps van vrijwilligers? Waar wordt een beter élan gevonden? De vereenigingen van den M. D., die propaganda willen voe ren, dieren er mede voor te waken, dat dit etiket den M. D. niet opgedrukt kan worden, al zullen ze anderzijds er voor dienen te waken, dat het niet altoos noo- dig zal zijn, zooals overste Rozendaal het zoo voorzichtig uitgedrukt heeft, dat bij oefeningen militair vertoon naar buiten gemaakt wordt Over de herdenking van Willem van Oranje. Spr. gedenkt de groote betooging men spreekt zelfs van nationale betoo ging te Delft, en hij brengt hulde aan den kapitein van den M. D., U. van der Zee. die als commissaris van politie te Delft, alle verkeersmoeilijkheden zoo voor treffelijk heeft weten op te lossen, dat er geen ongelukken zijn voorgevallen. Spr. re leveert de plechtigheid te Delft, om ver volgens den eed van trouw te herhalen, daar afgelegd door duizenden: Wij heffen hart en handen Voor 't heil der Nederlanden En zweren vast den eed: Tot doodsbeproefde trouwe, Wilhelmus van Nassauwe Met U te staan gereed.... Ten slotte spreekt luit. Karres over den verjaardag van Prins Hendrik. Moet ons volk aangemoedigd worden, zich verbon den te weten met het Huis van Oranje Neen. maar wat wel noodig is, dat ons volk, d-ct van nature wat laksch is, toont wat het zich weet als een diep en koste lijk bezit. Laat ons onze vlaggen niet in de kamferkist opbergen, maar ook op den verjaardag van Prins Hendrik het dun doek laten wapperen in de puurste lucht.. Prins Hendrik, heeft zijn land verlaten, om een der onzen te worden, en Mr. Cort van der Linden beeft het den Prins bij het vorstelijk huwelijk gezegd: Uit liefde voor Uw Koninklijke Bruid hebt gij Uw dier baar Mecklenburg, sedert eeuwen aan uw geslacht verknocht, verlaten.... En hij vervolgde: De dankbaarheid en aanhanke lijkheid van Haar volk is U gewaarborgd Ons volk heeft onze Koningin lief, zoo eindigde spr. Ons volk is dankbaar en aan hankelijk en het past ons dit on dezen dag uit te spreken aan Z. IC. H. Prins Hendrik Een hartelijk applaus volgde ook op deze rede, waarna de Jagerband onder lejding van den heer Hugenin zich weer deed hooren. waarop de voorz.. de heer Raams den dirigent met enkele harte lijke woorden een lauwerkrans acnbood. Na de pauze werd op het podium een taptoe en Wilhelmus geblazen en kwam het motor-team van de vereeniging, dat met goed succes had deelgenomen aan de 24-uurrit van de Burgerwacht van Am sterdam, op hun motoren voor het voet licht. De heer Hoppczek, adviseur der ver eeniging, memoreerde de successen van het motorteam en hing den leider, den heer G. v. Oerle, een lauwerkrans om de schouders, terwijl hij met zijn mekkers, de heeren Jac. Janson en Nic. v. d. Meene tevens een herinneringsmedaille in ont vangst had te nemen. Dit tableau werd besloten met het „Wij willen holland bouên Clinge Doorenbos vervolgde dan weer zijn repertoire met enkele nummers. Dan volgde nog weer de Jagerband en 'n kort kernachtig woordje van overste Eringaard en generaal Zeeman. Eerstgenoemde zeide trotsch te zijn op ziin jongens, laatstgenoemde stelde Prins Willem van Oranje ten voorbeeld, wekte op tot liefde voor het Vorstenhuis en wees op de eenheid, die in den Landstorm leeft. Want hier is men vóór alles Neder lander en vóór alles: Oranje-man. Hierna sprak de heer Raams een slot woord, waarin hij allen dankzegde voor hun medewerking en de sprekers^ voor hun woorden, waarna geëindigd werd met het tweede couplet van het Wilhelmus. „SANCTUS AUGUSTINUS". De Lustrum-Commissie van de R. K. Studenten-Ve:eeniging „Sanctus Augusti- nus" alhier, heeft bij ge egenheid van de viering van haar Sc lustrum, dc Vereenigde Haagsche Spelers directeur Pierre Balle- dux, uitgenoodigd de première te geven van Walfrieds .,'t Woudexe Rond Kilian'; (Vier Wochen im Himmel). Deze voorstel ling vindt plaats op 7 Mei a.s. in den Leidschen Schouwburg te Leiden.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2