I.P. WASCHARTIKELEN r DINSDAG 18 APRIL 1933 DE LEIOSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 LAATSTE BERICHTEN BURGERLIJKE STAND R. K. BOND VAN OVERHEIDS PERSONEEL. Viering zesde lustrum. Hoewel een dertig-jarig bestaan niet tot de algemeene jubileum-dagen gerangschikt kan worden, heeft'de afd. Leiden en om streken van den R. K. Bond van Overheids personeel „St. Paulus" van haar zesde lustrum een klinkenden feestdag gemaakt. De herdenking werd begonnen met een H. Mis, te 7 uur in de St. Josephkerk op gedragen door den geest, adviseur, kapelaan B. Dorbeck. Onder de H. Mis naderden na genoeg alle leden ter H. Tafel. Na de H. Mis kwamen alle leden voor een gemeenschappelijk ontbijt tezamen in „Concordia", waar het natuurlijk gezellig toeging en waar de afdeelingsvoorzittev. de heer J. Lagerberg. en de voorz. der feestcommissie, de heer C. v. d. Berg, korte toesnraken hielden. Laatstgenoemde vroeg daarbij aller medewerking tot het welsla gen van dezen dag en deelde mede, dat de Geest,. Adv. verhinderd was tegenwoordig te zijn. De heer Jan Gordijn zorgde ervoor, dat het ontbijt er met muziek inging. Des middaars te half twee waren bestuur en feestcommissie weer in „Concordia" bijeen tot het in ontvangst nemen van ge- lukwensrhen. Van desenen, die daarvan gebruik maak ten noemen we het dageliiks bestuur van den R. K. Volksbond, afgevaardigden van de A.R K A.. St. Petrus. St. Raphaël, St. Mirhaël. Herwonnen Levenskracht, het da geliiksch bestuur van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Bond van Personeel in Pu- blieken Denst. een vertegenwoordiving van de Garnizoenswerkplaatsen en de heer Th Wilmer, namens de R. K. raadsfractie. Nadat de heer L°crerberg de biieenkomrt geonend had met den chr. groet was het woord aan den voorz. der feestcommissie. De heer v. d. Berg heette de verschillen de afgevaardicrden hartéüik welkom, dank te voor de invekomen felicitaties en riep aller medewerking in voor de toekomst om te komen tot een hechte samenwerking. De secretaris, de heer Lagerberg Jr.. deed vervolvens mededeeling van de inge komen berichten van verhinderine en ge- lukwenschen van rector Reynen, mr. Tepe. wethouder dezer gemeente, van de direc tie der Sted Lichtfabrieken, van den di recteur v. d. Gem. Reinigings- en Ontsmet tingsdien st en ten slotte van de afdeeliug Franeker. Od deze receptie was mede aanwezig het hoofdbestuurslid de heer P. Sewald, d»e natuurlijk de feest Hok liet luiden in een kernachtige en gedegen speech. Spr. herinnerde eraan hoe dertig jaar ge leden op 8 April in Leiden werd geplant de vaan van de R. K. organisatie van Over heidspersoneel. Die afdeeling was toen acht man sterk, 't Was geen wonder, dat in die jaren een zware strijd geleverd moest worden opdat dp leden hun principes zou den kunnen uitdragen. Intusschen is dit kleine zaadje uitge groeid tot een der sterkste afdeelingen van den Ned. Bond. Het eerste bestuur bestond uit de heo- ren Lagerberg, Heemskerk, v. d. Ende en Langeveld Dit waren de mannen, die het aangedurfd hebben de Roomsche vlag in Leiden te planten en erin geslaagd zijn de afdeeling te doen uitgroeien. Op dezen dag, nu er volop gelegenheid en volop reden is dit feit te herdenken, is het spr. dubbel aangenaam dit namens het H. B te mogen doen. Spr. wees er vervolgens nog op, dat het is de eerste dagen niet zoo gemakkelijk ging. want de afd. was reeds tweemaal aangesloten bij den Ned. Bond. maar in 1918 volgde de definitieve aansluiting en nu ..blijven we bij St. Paulus". Ook spr. persoonlijk, die vier jaar lang hier gewerkt heeft en vele vrienden heeft verworven, uit zijn hartelijke gelukwenschen aan de jubileerende afdeeling. Spr. prijst het intusschen. dat de afd. in zich draagt de Paulus-geest, die ook »n moeilijke tijden het werk van het H. B. weet te waardeeren. Vervolgens wijst spr. op den toestand in rijks- en gemeentebedrijven met loonsver laging en afvloeiing en wat er in den laat sten tijd weer gedaan is om te behouden wat verkregen werd. Namen noemen wilde spr. niet, maar hij meende niemand te kort te doen, wanneer hij een uitzondering maakte voor den voorzitter, den heer La gerberg, die dertig jaar lang bestuurder van de afd. is geweest. Spr. hoopt niet, dat hij er nog dertig jaar aan zal toevoegen, maar toch zoolang hij lust gevoe t om de belangen van de St. Paulus te behartigen. Een terugblik werpend over de afgeloo- pen dertig jaar. laat spr. vervolgens de ar beidstoestanden de revue passeeren en me moreert hoe geleidelijk steeds meer verbe teringen werden aangebracht. De toekomst is niet gemakkelijk en we moeten zorgen actief te zijn. Daarbij zal het zaak zijn het werk niet alleen over te laten aan afdee- Iings- of hoofdbestuur. Men moet alleen te zamen de belangen der afdeeling beharti gen, dat zijn de belangen der .eden, de be langen ook van vrouw en kinderen. Spr. wijst er daarbij tevens op, dat niet ver geten moet worden, dat er behalve de vak belangen ook zijn belangen der standsor ganisatie. Ook het bestuur dezer organisa tie heeft recht op medewerking, want de veranderde arbeidsomstandigheden, waar over in de Encycliek Rerura Novarum is geschreven, zijn voor een groot deel het ge volg van het werken der standsorganisatie. In dit verband wijst spr. op de eigen „Volkskrant". Dan herinnert spr. aan de verschillende instellingen daarvan, als „Herwonnen Le venskracht", „Concordia", het centrale spaarsysteem enz. en hij licht de verschil lende voordeelen aan het lidmaatschap daaraan verbonden, nader tee, waarna spr. bes.oot met de opwekking te werken, te blijven werken, opdat men de beschikking krijge over onderlegde, godsdienstige man nen, mannen, waarop gebouwd kan worden. Na een dankwoord van den heer v. d. Berg tot den heer Sewalt, werd nog het woord gevoerd door den heer v. d. Top na mens de A.R.K.A., den heer Nijhuis na mens den R. K. Volksbond, den heer Vèer- mans namens de afd. Leiden van den Ned. Chr Bond van Personeel in Publieken Dienst en door den heer Th Wilmer, als voorzitter der R. K. Raadsfractie. De dag werd besloten met een feest avond in Concordia", waar te 8 uur na genoeg geen plaatsje meer onbezet was. Ook de bondssecretaris. de heer v. Segge- len. was op dezen avond tegenwoordig. Er heerschte, mede dank zij het strijkje onder leiding van den heer Jan Gordijn, reeds spoedig een geanimeerde stemming. De Geestel. Adviseur, kapelaan Dorbeck, was nu eveneens aanwezig en sprak, na het openingswoord door den feest-voorzitter, een kort kernachtig woordje, waarin zijneerw. wees op het nut van een vereeni- ging als deze. Spr. deed een beroep op de leden om met het bestuur mede te Wer ken, een beroep ook en vooral op de vrou wen en meisjes der leden, die hun mannen en verloofden naar de vergadering moeten sturen, want de organisatie is noodig. Noo- dig voor behoud van ge.'oof en zeden, noo dig ook voor de behartiging van de stof felijke belangen der leden en hun gezin nen Tenslotte eindigde spr- met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging. Hierna kwamen er anderen voor het voetlicht, n.l. de leden van het Haarlemsch K'ein-Cabaret. die den geheelen avond de aanwezigen hebben vermaakt. Het was een goed einde van een goed ge slaagd feest. Kempen, W. v. Haarlem, J. Koevoets, S. v. d. Aar, J. v. Dam, W. Vuurpijl, H. Paulides en Th. Hunck. De prijzen werden toegekend aan: H. de Wekker, le prijs, P. Reizevoort, 2e pr., in de afd. verplicht en vrij werk: en in de afd. ver plicht werk: le pr: G. v. Kempen, 2e pr., W. v. Haarlem, 3e pr., W. de Wekker, 4e pr. J. v. Kempen. Zeer vele ouders en anderen gaven blijk van belangstelling. Vanavond en morgenavond wordt bet feest verder gevierd met de opvoering van het too- neelspel „Aser ben Aser", waarvoor bij be stuur en leden nog kaarten te verkrijgen zijn. Het jubi'eerende patronaat wenschen wij gaarne onder Gods zegen een rijken oogst in de komende jaren f DE TARIEFSVERLAGING BIJ DE N Z. H. T. M. Naar men ons mededeelt, is alsnog besloten enkele abonnementsprijzen een kleine verlaging te doen ondergaan en wel voor de trajecten van Amsterdam naar Halfweg, Haarlem, Heemstede, Aerdenhout-Bentveld en Zandvoort en van Halfweg naar Haarlem. Deze prijzen zullen voor volwassenen ƒ0.50 worden verlaagd, eveneens voor het meerendeel der jongeliedenkaarten. De abonnementen met eindnunt Haar lem zullen voortaan over de eeheele liin 1 van Schoten tot Blauwebrug geldig zijn. WIELRIJDER DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. Gisteravond reed de wielrijder A. V. uit Honselaarsdijk nabij Naaldwijk, toen hij plotseling den weg overstak zonder signalen te geven. Do hem achterop rij dende motorrijder A. de J. reed den wielrijder aan. Beide personen werden over den weg geslingerd. De wielrijder kwam er met eenige lichte verwondingen af, dooh de motorrijder was er ernstiger aan toe. Bewusteloos werd de J. opge nomen en naar een der ziekenhuizen te Den Haag overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Doodelijk ongeluk te Den Haag. Zaterdag is op den Rijswijki cheweg de 27-jarige voetganger E. Z., wonende in de Zwetstraat, doordat hij plotseling en zonder op te letten van een vlucht heuvel stapte, aangereden door een vrachtauto. Z. werd met een zware her senschudding naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar hij is over leden. VEN BRAND BIJ VENLO. Zondagmiddag is brand ontstaan in de z.g. Zwarte Vennen, welke zich uitstrek ken over de grensstreek Noord-Limburg Duitsohland. De brand is ontstaan tusschen het Lim- burgsche plaatsje Arcen en het Duitsche Walbeek. Gedurende den geheelen Zon dag woedde de brand voort in de richting Duitschland. Enorme oppervlakten riet en gras gingen verloren. Doordat Maandag de wind van richting was veranderd, zette de brand zich toen voort op Hollandsch grondgebied. Hot vuur nam hierbij zulk een omvang aan, dat de bosschen van het plaatsje Arcen gevaar lieoen in de vlam men verloren te gaan. Het gemeentebe stuur heeft toen de hulp van de inwoners ingeroepen om het vuur te bestrijden. Men slaagde er inderdaad in de bosschen. toe- behoorend aan de gemeente en aan het kasteel van Arcen. te behouden. Dinsdag morgen woedde de brand nog steeds voort op Hollandsch en Duitsch gebied. Boerenwoning afgebrand. Te Denecamp is door onbekende oor zaak de beorenwonig, bewoond door den heer Damhuis geheel door brand vernield. Van de inboedel kon vrijwel niets worden gered. Ook een in de nabijheid staande schuur werd in de asch gelegd. Verzeke ring dekt de schade. Persoonlijke ongeval len kwamen niet voor. TELEGRAMMEN LEIDEN. Geboren: Bottin» Aplonïa, d. van J. Kager en A. Woudstra. Maria Thoresia, d. van M. P. Kuipers en E. M. Kramer. Jansje, d. van Ph. A. Bodijn en E. v. Iter* son. Ondertrouwd: W. Kojlen jm. 24 j. en E. Reveer jd. 21 j. P. de Gelder jm. 30 en J. W. Haasnoot jd. 23 j. B. A. Sie- rat jm. 25 j. en x\. den Os jd. 22 j. II. N. v. d. Nagel jm. 29 j. en C. Pardon jd. 23 j. L. F. Philippo jm. 26 j. en Th. Schimmel id. 27 j. J. Gijsman jm. 24 j. en P. Serdijn jd 22 5- C. Beij jm. 26 j. en M. Arbouw jd. 21 j. J. Schreuder jm. 23 j en S. E. v. d Kamp jd. 21 j. H. Hon- zen jm. 26 j. en C. Sira id 23 j. M. J. v. Houten im. 23 j. en J. Niiboer jd. 23 j. M. Galjaard jm. 25 j. en P. Kret id. 23 j. Overleden: E. Thiel-Esderts wede. 73 j. F. Visser tn. 56 j. N. van der Zwan-Blankestein vr. 40 j. H W. Straat hof m. 64 j. C. Kooreman ongeh. vr. 85 j. BIOSCOPEN. Luxor: Goedgekeurd. Casino: Volwassenen. Trianon: zich naar buiten, waar drie scheten op hem gelost werden. Zijn vrouw, die toe snelde, werd met 'n hard voorwerp neer geslagen. De handelaar is vanmorgen in het ziekenhuis overleden. De 24-jarige zoon is hedenmorgen met oen kogel in den slaap dood in bed gevonden. Razzia te Hamburg. HAMBURG, 18 April. (V. D.). Heden morgen vroeg heeft de politie te Hamburg een groote razzia in St. Pauli gehouden. In alle huizen werd huiszoeking gedaan naar wapens, springstoffen, verboden ge schriften en verdachte communistische elementen. Tegen den middag waren reeds verscheidene personen gearresteerd. Kostbare monstrans geroofd. WARSCHAU, 18 April. (V. D.) Uit een kerk te Warschau is een negen pond wegende gouden monstrans, bewerkt met zilver en bezet met 200 edelsteenen, ge roofd. CORRESPONDENTIE. S. Van bestuurszijde is ons verzocht, de door U bedoelde aangelegenheid bui ten de courant te houden. En wij kunnen dezen wensch volkomen billijken- GAAN VAN MOEDEH OP DOCHTER! 3yyl ST. PETRUS-PATRONAAT Het J214-jarig bestaan. Het koperen feest van het St. Petrus-patro naat is gisteren op spontane en echt-roomsche wijze ingezet Leiders en jongens kwamen om 8 uur bij een in de St. Lodewijkskerk, waar het altaar fijn was gesierd met roode rozen en kleurige vendels. De eerw. directeur, kap. H. v. d. Ven, droeg er een plechtige H. Mis op voor het be stuur en de leden. De jongens zelf zongen de aste gezangen naar de „Missa de Angelis", terwijl de Liedertafel der Gez. Ver. de wisse lende gezangen op hoogstaande wijze uitvoer de. onder leiding van den heer W. Hoogzaad. Onder de Mis naderden allen ter H. Tafel, waarbij de Liedertafel uitvoerde: „O Salu- taris Hostia" en „Domine non sum dignus". Ja de H. Mis klonk plechtig en fier het lied .Christus Koning", waarna de directeur tot slot der kerkelijke viering de dankzegging bad. In het Gezellenhuis aan het Rapenburg volgde een gemeenschappelijk ontbijt, waar de eetlust der Hollandsche iongens duidelijk werd „gedemonstreerd'. Bij deze huiselijke viering sprak de eerw. directeur een woord over het afgeloopen tijdperk en over wat ko men gaat. Eerstens, aldus de eerw. directeur, wensch ik jullie een zalig Hoogtij en dank ik al de zangers, bizonder de Liedertafel, voor de goede vertolking der liturgische gezangen. Daar toch moet het heen, dat priester en ge- loovigen bij.het H. Offer één zijn. We vieren dan ons koperen feest en voor alles wat in die 12Vi jaar hier tot stand kwam moeten we dankbaar i ziin, Vele ferme katho lieke kerels van nu danken hun vorming aan ons patronaat. Veel aan tiid en arbeid is daar voor gegeven en harteliiken dank breng ik dan ook aan de heeren. die om wille der ion gens zich in heel veel hebben gegeven met hun talent en hun tijd. Bijzonderen dank brengt sor. aan den heer W. A. K«hlbeck, die vanaf de oprichting het jeugdwerk heeft gesteund en opgebouwd. fSpontaan applaus). Voor den komenden tiid wenscht sor. dat de nieuwe methodiek krachtig zal worden uit gewerkt en dat zij, die lid zijn geweest van het Patronaat, allen, zonder uitzondering, mo gen uitgroeien tot kloeke, ware katholieke mannen; tot sterke karakters, gesierd met wat goed en edel is. Nadat nog eenige interne zaken waren me- degedee'd. werd aan de tooneelclub „Kunst na Gehed" een kleurriike vlag aangeboden, gemaakt naar een smaakvol ontwerp van het oud-patronaatslid J. Cornelisse. De eerw. di recteur sorak daarbii een opwekkend woord, om onder het eirfeo dundoek met ijver te wer ken aan het nobele toonelspel. Na het sluitingsgebed werd door drie Jon- ge-Wachtgroepen uitgevoerd het soreekkoor: ..Christus Koning", samengesteld door den leider der tooneelclub In het begin nog wat schuchter, werd het alleys iets nittiger en sloegen de groesoleden zich prachtig door dit niet gemakkelijke werk heen. Zoo eindigde het eerste deel van den voor leiders en jongens blijden dag. De tentoonstelling. 's Middags van 46 uur had in het gebouw der St. Josephs Gezellen een tentoonstelling plaats van werkstukken, in den afgeloopen winter vervaardigd door de leden der huis- vlijtclub. We zagen er circa 150 keurige werk stukken, die getuigden van den ijver der jon gens en van hun kunnen. O.m. keurige larape- kaopen, bloembakies, krantenhangers, wand- rekjes, een fijn uitgevoerd wandklokje en tal rijke andere voorwerpen, waarvan We nog mo gen noemen een keurig crucifix. Voor de jury, die bereidwillig zich beschik baar had gesteld, was de taak zeer moeilijk. De inzenders waren: P. Reizevoort, H. de Wekker, W. de Wekker, G. v. Kempen, J. v. MUZIEK. CHR. ORATORIUM-VEREENIGING „CON AMORE." „Con Amore" gaf gisterenavond ter ge legenheid van de Jaarvergadering van den Bond van Chr. Zang- en Oratorium Ver. in Nederland, in de Stadsgéhoorzaal de uitvoering van een heel mooi Paaschpro- gramma. Het begon met enkele deelen uit Han dels ..Messias": „Tod und Auferstehung" en „Ewigs Leben, toen volgde als instru mentaal nummer het Concert in g-mol voor viool, strijk-orkest en orgel van An- tonia Vivaldi en eindelijk als slotnummer de „Oster-Kantate" van Max Bruch. „Con Amore" heeft zich in de koren weer van zijn sterkste zijde doen kennen. De verschillende koren uit de „Messias", als het bekende geweldige „Halleluja", alsook het massale slotkoor met zijn veel- eischende fuga en het fugalische „Amen" zaten er muurvast in en kwamen er zeker en slagvaardig uit. Het stemmengehalte en de stemmenverhouding waren zooals we dat gewoon zijn, zeer te loven, de so pranen in de fortopassages soms een tik je aan den scherpen kant. De piano-passa ges daarentegen onvoorwaardelijk nobel van gehalte. In de „Oster-Kantate" van Max Bruch hadden we het genoegen, het mannenkoor en het vrouwenkoor afzonderlijk te hooren optreden. Het eerste klonk nobel en forseh. het tweede gevoelig en geculti veerd in de Latijnsche Passie-hymne „Jesu benigne!" Er moet onder leidine van den heer Smink op beide werken met de uiterste zorg en toewijding zijn gestu deerd. Soliste was in de eerste plaats mevrouw Jo Vincent, dit met stralend geluid en even prachtige voordracht haar partij zong, waarvan we in 't bijzonder de over- schoone aria: „Ich weiss, dass mein Er- löser lebet" noemen en verder uit de „Messias" „1st Gott fü. uns, wer kann uns schaden". In de „Oster-Kantate" is zij de eenige soliste en treedt daarin op in ka rakteristieke afwisseling met het koor. Bas-solist in „Der Messias" was de heer Dick Weiman, die in zijn uiterlijke verschij ning aan Schubert herinnert en daarbij iets van diens muzikaliteit bezit. Hij be schikt over een vol en krachtig bariton orgaan, dat goed geschoold is. en dat hij weet dienstig te maken aan een overtui gende voordracht. Met hut „Nederlandsen Kamerorkest" als begeleidings-apparaat had men een uitstekende keus gedaan. Dit ensemble, dat zooals men weet uit stuk voor stuk, zeer goede muzikanten be staat is in het samenspe. voortreffelijk ge schoold en dunkt ons juist het aangewe zen begeleidingsmiddel voor werken die geen te zware orkestbegeleiding vragen. In de bege eiding van de beide vocale werken, in het bijzonder de instrumentale voorspelen deed het zich van zijn beste zijde kennen, terwijl bazuinblazers en de trompettist in een obligaat-partij een no- belen koperklank lieten schal.en. Aan den vleugel zat Mevr. K. Haerstjens- Belviend die zich uitnemend van haar taak kweet, terwijl de heer Aart Smink, die vooral' in de „Oster-Kantate" nog al op den voorgrond moest komen zeer verdiens telijk het orgel bespeelde. Tusschen de beide vocale werken, werd als uitsluitend instrumentaal werk het Conceit in G-mol voor viool, strijkorkest en orgel van Antonia Vivaldi ten gehoore gebracht. In dit werk vooral kon men uit den aard der zaak de uitnemende kwalitei ten van het kamerkorgest bijzonder waar deeren. De heer Fernando Zepparoni, dien we dezen winter reeds een paar malen als solist mochten hooren. speelde de solopartij met nobele toonvorming, in de snelle ge deelte met gloed in het prachtige adagio met verinniging en groote muzikaliteit. De geheele uitvoering 6tond onder lei ding van den heer D. Smink, die met strakke hand de teugels hield en die zich de moeite van een nauwgezette en ener gieke voorbereiding heeft getroost, om tot een alleszins geslaagd resultaat te komen. De uitvoering werd geopend met gehed door den voorztiter van „Con Amore", den heer Pothuis en besloten met het zingen van Gezang 96. Er was veel belangstelling, zoodat de Gehoorzaal goed bezet was. De aanwezi gen gaven herhaaldelijk blijk van hun dankbare waardeering. De uitvoering werd via Huizen uitgezonden. Ad. Int. Zie verder Stadsnieuws. Pag. 13. HET SABOTAGE PROCES TE MOSKOU. MOSKOU. 18 April. (V. D..) Het Vic- kers-proces is hedenmorgen voortgezet met de pleidooien der verdedigers, die in het algemeen het standpunt van den openbaren aanklager, dat sabotage der bedrijven in de Sovjet Unie e>en onver geeflijk misdrijf is, onderschrijven doch milde beoordeeling van de daad hunner cliënten verzoeken en in eenige gevallen trachten aan te toonen, dat hun cliënten zich niet aan een vergelijk misdrijf heb ben schuldig gemaakt. De verdediger van MacDonald ver klaarde, dat deze naai Rusland was ge komen om geld te verdienen en carrière te maken. Mac Donald heeft door zijn bekentenis bevestigd, dat hij schuldig was. Aangezien hij echter alle opdrach ten, die hem gegeven waren, heeft uit gevoerd, verdient hij clementie. De verdediger van Monkhouse ver klaarde dat deze zijn gerechte straf ver diend had. hoewel hij er aan toevoegde dat hij vóór het plegen van zijn sabota gedaden nooit anti-Sovjet gezind was geweest. Men verwacht, dat de rechtbank nog hedenavond uitspraak zal doen. DE PRODUCTIE IN DE VER STATEN ONDER STAATSCONTROLE? WASHINGTON, 18 April. (V. D.) Overeenkomstig den wensch van presi dent Roosevelt zal het wetsontwerp tot invoering van een verkorte arbeidsweek, dat door het Huis van Afgevaardigden in behandeling moet worden genomen, een breedere basis krijgen. Behalve de reeds bekende bepalingen zal nog een passus over staatscontrole op de produc tie en een bepaling over minimum loo- nen worden opgenomen. In zijn oor* spronkelijken vorm is het wetsontwerp reeds door den Senaat goedgekeurd. ARRESTATIE VAN COMMUNISTEN TE I.EMBLRG. WARSCHAU, 18 April. (V. D.) De po litie te Lemberg arresteerde 76 commu nisten, w.o. vele studenten, die beschul digd werden van atheïstische propagan da en systematische voorbéreiding van onlusten. OP STRAAT NEERGESCHOTEN. STUTTGART. 18 April. (V. D.) Heden morgen vroeg is de 20-jarige mecanicien Maier, op weg naar zijn werk overvallen en neergeschoten. De daders wisten met een auto te ontkomen. IN ZIJN WONING NEERGESCHOTEN EMDEN, 18 April. (V. D..) In den af geloopen nacht hoorde de handelaar Coordes te Wittmund tusschen 2 en 3 uur dat zijn hond aansloeg. Hij begaf MARKTBERICHTEN LEIDEN, 17 April. GrOentenveiHng. Per 100 stuks: bloemkool I 615, roo- dekool 2.406.50, savoyekool f 1.50—4.20 pieterselie 0.80—2.10, prei 0.50—2.10, radijs 1.104.40, kropsalade 1.005.20 selderie 0.501.50, eieren 2.602.75, per 100 kg.kroten, gekookt 24, wit- ioof 8—14, postelein 2324, spinazie 25, uien 1.001.80, wortelen 1.50 —8.00. 15 April. Eieren. Totale aanvoer: 23232 stuks. De prijzen waren: kippen eieren 1.90—2.70 en eendeneieren 1.80 2.30 per 100 stuks. Handel matig. 18 April. Vette varkens. Totale aan voer 280 stuks. Prijzen: 273 zwaar 3031 cent en 7 licht 30 cent por kg. levend ge wicht in centen. Handel matig. BODEGRAVEN, 18 April. Kaas. Aan gevoerd 170 partijen Goudsche kaas, waar onder 169 met rijksraerk. totaal 6954 stuks wegende 62586 kg. Prijs met rijk3merk te soort 2426, 2e soort 20—23. Handel ROTTERDAM, 18 April. Vee. Ter vee markt aangevoerd: 169 paarden. 2281 ma gere runderen, 287 vette kalveren, 152 graskalveren, 476 varkens en overloopers 4 bokken of geiten, 4 veulens, 1 ezel, 854 vette runderen. 1677 nuchtere kalveren, 152 schapen of lammeren. 27 biggen. Prijzen per half kg.: koeien 13—17, 21—25 en 27.530 cent, ossen 14—16, 2022 en 24—26 cent; stieren 13—15, 16—17 en 19— 21 cent, vette kalveren 27.5—32.5. 37.542.5 en 5052.5 cent, overj. lammeren 612 per stpk, varkens 14 cent en 14.515.5 cent. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien 185225, stieren 50—250, graskalveren 2030, werkpaarden 100 200, slachtpaarden 90—190. hitten 6 10, nuchtere fokkalveren 5—10. nuch tere 6lachtka)veren J 3—4. kalfkoeien 115—245, pinken 4075. vaarzen 70 115. biggen 4080 cent, biggen per week 4080 cent. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) (Officieel). Berlijn 58.65 Londen 8.50 New York 2.4-5' Parijs 9 741/2 Brussel 34 58 /.witserland 47.86 Milaan 12 71 Madnd 21 121/2 >slo 43 40 Kopenhagen 37 90 Stockholm 44.90 Wcenen Praag 7.37 Boedapest Prolongatie 1 pct#

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3