24ste Jaargang VRIJDAG 14 APRIL 1933 No. 7483 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN GOEDE VRIJDAG 'I S)e £cid)6che0oii^mit DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin ba trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur eo verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. door Dr. FRIEDR. MUCKERMANN S.J. Vandaag ziet men binnen in onze berken slechts een enkel teeken, dat in allen ern.-?t en indrukwekkend op den mensch, die in stilte zit te bidden, neerblikt: het Kruis des Heeren. Maar allen, die geloovig opzien naar dat Kruis, ondervinden daarbij hetzelfde als diegene die eens in de woestijn den ijze ren slang aanschouwden. In deze wereld moeten wij allen een groot leed met ons mede dragen. Men kan ons niet troosten met de belofte, dat men ons kruis van on/e schouders zal nemen. Men kan ons alleen vertroosting verschaffen door ons te wij zen op ;s Heeren Kruis. Dit kruis wordt vergeleken met een le venden boom. Het Kruis heeft een wonder bare kracht in zich om een totale omme keer tot stand te brengen. Wat hier als lij den der wereld in tragische majesteit voor ons staat, dat heeft tevens de wereld ver lost. Dit leed heelt een diepe beieekeni» gehad en slechts hij, die aan het lijdon een beteekenis vermag te geven, kan de menschen in werkelijkheid troosten. Op aarde zal er altijd lijden bestaan Iedere wereldbeschouwing, die in een pe riode, nu de massa ellende en gebrek lijdt, aan de menschen het waanbeeld van een Paradijs op aarde durft voorspiegelen, maakt thans een crisis van vertwijfeling door. Wie zijn godsdienst alleen laat steu nen op de hoop, dat hij het leed uit deze wereld zal kunnen verbannen, baseert zich op een zwakken grondslag. Het zal hem nooit gelukken zooals ook in het verleden niemand daarin geslaagd is. Wie echter kalm tot zijn kruis kan zeg gen: ik weet dat mijn Verlosser leeft, be zit een geheim, dat hem sterk maakt om alles te dragen. Hij weet dat zijn lijden een zegen is, waaruit het geluk der wereld ont spruit. De moeilijkheid ligt niet in het feit van het lijden, want dit feit moeten wij eenmaal aanvaarden en dat kan door geen Commu nisme en door geen Socialisme uit de we reld gebannen worden. Het komt er slechts opaan of ik een zuiver standpunt weet in te nemen tegenover dat feit, waaraan toch niets te veranderen is, zoodat ik tenminste de kunst versta om met dat kruis door het leven te gaan. Wij kennen de diepe beteekenis van hot kruis. Wij weten dat onze tranen in vreug de zullen veranderd worden. Wij weten dat die groote liefde sterker is dan de dood. Vandaag onthult de heilige liturgie het Kruis. Daarmee legt zy tevens bloot de meest pijnlijke vraag van ons hart. Want die vraag: „Waarom moet ik lijden, waar om moeten zoo heel veel menschen lijden, waarom zooveel onschuldigen, waaroru juist ik en deze en gene, waarom zoo vree- selijk,' waarom juist vandaag, waarom, waarom", dat is juist de meest gestelde vraag en de bitterste van alle levensfiloso- phie. De Kerk weet echter het antwoord. Ecce lignum crucis Ziet naar het Kruis hout Ziet naar het Kruis, waaraan het heil der wereld hing. Dit antwoord is voldoen de. Het is zelfs zoo groot, dat het in de hei ligen Gods juist een verlangen naar leed en lijden heeft opgewekt. Zij wilden het niet beter hebben dan hun Verlosser Zij waren zoo gelukkig ondanks al htm lij den. Maar dat herhaalt zich ook thans nog in onLe kerken. Zoo menigeen die neer knielt om de heilige wonden te kussen draagt zelf de meest pijnlijke wonden »a zijn hart. Sidderend en bevend buigt hij zich neer. Met heete, brandende lippen kust hij het teeken der verlossing. En hij staat op met een groote liefde in zijn har*.. Nu gaat het weer. Ik zal het verder weer volhouden. Christus gaat vooropZiet naar het kruishout.... GIJ BADT OP EENEN BERG ij badt op eenen berg alleen, enJesu, ik en vind er geen waar 'k hoog genoeg kan klimmen om U alleen te vinden: de wereld wilt mij achterna, alwaar ik ga of sta of ooit mijn oogen sla; en arm als ik en is er geen, geen een, die nood hebbe en niet klagen kan; die honger, en niet vragen kan; die pijne, en niet gewagen kan hoe zeer het doet! o Leert mij, armen dwaas, hoe dat ik bidden moet! GUIDO GEZELLE. DE DROEFSTE VROUWE IVl oeder van Hem, die zijn leven bloedend om ons heeft gegeven, staat, met priemen in 't harte, stom de Moeder van smarte, of ze, nog weenend zoo even, schreiende voort moet leven. Weeke toch schouwen die oogen op wie de knieën gebogen, rouwig in woord en in harte, bij zijn Moeder van Smarte klaagt, door de zonde belogen, moedloos van onvermogen. Eén is verbloed in zijn lijen, één zocht in schuld zijn verblijen, kindren naar lichaam of harte voor de Moeder van Smarte: 'k zie, dat haar oogen gaan schreien, 'k weet niet om wien van beien. fr. E. VAN KROONENBURG, O.F.M. V Voor wie wij respect hebben Er wordt in deze weken veel gewerkt. Er wordt veel arbeid verricht, waarvoor geen cent wordt betaald. Alles voor de goede zaak! Er wordt veel gewerkt door katholieken, gedreven en gedrongen door liefde voor de Kerk, door verlangen, om ook in het openbare leven den Godsdienst erkend en beleefd te zienHeerlijk enthousiasme! 't Zijn onze politieke propagandisteu, die hun tijd en arbeidskracht geven en of feren, opdat den 26en April succes worde behaald, t Zijn in Leiden de leden en wer kers van „dr. Schaepman". Zij hebben bij hun werken, dag-in en dag-uit, niet de neven-bedoeling, om er eer of geldelijk gewin mee te behalen.... Voor de meesten hunner is trouwens hot verkrijgen van een „baantje'' practiscb vrij wel uitgesloten. Maar daér gaat 't ook niet om! Zij werken voor de goede' zaa k niet met woorden, maar met offers van tijd en arbeidskracht. Als er een katholieken-bijeenkomst zou worden georganiseerd, waarbij de élite op de eerste rijen zit, dan zouden zij daér behooren plaats te nemen; behoor en, maar de meesten hunner zullen het niet kunnen en óók niet willen doen, omdat zij „maar" „gewone menschen" zijn.... Die werkers onder ons vragen aan de anderen, die voor het practi6che verkie- zingswerk (dat zoo noodzakelijk is) geen aanleg, geen tijd, geen ambitie heb ben, om 't hun dan althans m o g e 1 ij k te blijven maken door een offer in geld. En er zijn onder ons heeren en dames, die dat verzoek beantwoorden met voor dat doel een overwinning der katholie ken aan de stembus! b.v. vier duiten offeren.... of anderen, die héél royaal zyn, geven een gulden of zélfs twee gul den, en meenen, daarmede hun plicht vol komen en op voorbeeldige wijze te hebben verricht Ala 't van derzulken politieke activiteit 1 zou afhangen, zou de Katholieke Kerk in Nederland niet lang meer haar vrijheid en 1 recht genieten; wij, katholieken, zouden heel spoedig terugzinken in een ouden toe- stand van achterstelling en miskenning.... Dat wij allen in deze dagen toch ook 'ns mogen bedenken onze saamhoorigheid onze saamhoongheid in den plicht van gemeenschappeljjken arbeid voor de goede zaak! BINNENLAND HET BLOEMBOLLENBEDRIJF EN DE TWEEDE KAMER Verzoek om medewerking. Door het Centraal Bloembollencomité is het volgende adres gezonden aan de Twee de Kamer der Staten-Generaal: „Het Centraal Bloembollen Comité (waartoe zijn toegetreden de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de Bond van Bloembollenhandelaren, het Hoi- landsch Bloembollenkweekers Genootschap, de Vereenigingen „de Narcis", „de Hya cinth" en „de Tulp", de Bloembollenvei- lingsveieeniging „West-Friesland", de bond van Veilingsvereenigingen „Het Westland'", de Bloembollenkweekersvereeniging „Fio- ralia" en de Nederlandsche Gladiolus Ver eeniging) heeft in December van het vo rig jaar een saneerings-steunplan voor het bloembollen beiriif bij de Regeering ingediend^ Het zocht de oplossing voor ie moeilijkheden, waarin het bedrijf verkeert, in een garantie van den produktiprys door het opkoopen van een eventueel sur plus van voor uitvoer bestemde bloembol len met een daaraan verbonden inkrimping van de teelt, en voorts in een verheffing van het prijsniveau der uit te voeren bol len door middel van Regeeringsvoorschnf- ten bij den uitvoer. Ofschoon een reveling van deze strek king bij voorkeur vroeg in het begin van het jaar had moeten tot stand komen, zou zij nog een nuttig effect kunnen hebben, indien hare toepassing onverwijld kon wor den tevemoetgezien. Alle hoop was daarom gevestigd op de sipoedige behandeling en aanneming der machtigingswet, zonder welke de ontwor pen regeling niet kan worden uitgevoerd. Door het besluit van Uwe Hooge Ver gadering om dit wetsontwerp niet op de agenda te plaatsen, dreigde het geheele bloembollenbedrijf in de grootste moeilijk heden te geraken, die tot een financiee'e ineenstorting aanleiding zouden kunnen geven. Immers, indien het saneeringsplan niet in een of anderen vorm zou kunnen worden uitgevoerd, zou de geheele bloem- bollenhandel op het buitenland slechte mo gelijk zijn tegen afbraakprijzen, daar de voorloopig vastgestelde verplichte mini mumprijzen dan niet te handhaven zouden zijn. Na de reeds gedurende de laatste twee jaren geleden verliezen zou dit nieu we verlies voor de geheele bollenstreek niet meer gedragen kunnen worden. Met bijzondere ingenomenheid mocht ons Comité vernemen, dat Uwe Hooge Vergadering eerstdaags opnieuw bijeen zal komen, waardoor de mogelijkheid geopend zal worden om vóór 20 April de machti gingswet in zoodanigen beperkten vorm tot stand te brengen, dat de uitvoering van het saneerings- en steunplan voor het bloembollenbedrijf mogelijk zal zijn. Het Centraal Bloembollen Comité vei- oorlooft zich tot Uwe Hooge Vergadering het dringend verzoek te richten, hiertoe Uwe medewerking wel te willen verlee- nen en zoodanige besluiten te willen ne men, dat de uitvoering van het saneerings- en steunplan voor het bloembollenbedrijf op grond van de machtigingswet verze kerd zij. LANDARBEIDERSLOONEN De hoofdbesturen van de „moderne", chr. en r.-k. landarbeidersbonden hebben den minister van oeconomische zaken en arbeid verzocht hen in audiëntie te willen ontvangen in verband met de loonsverla ging, welke de landbouwers in vele stre ken van het land wenschen in te voeren en de weigering van vele werkgevers met j "de arbeidersorganisaties inzake de loonen en verdere arbeiders voorwaarden overleg i te plegen. PROF. DR. A. H. M. J. VAN ROOY. Een onderscheiding. Aan het einde van het gynaecologen congres te Birmingham waar prof. dr. A. H. M. J. van Rooy een lezing heeft ge houden, werd deze Amsterdamsche hoog leeraar benoemd tot Honorary Member of the British Society of Obstetrics and Gynaecology. Naar de president mede deelde, een zelden verleende onderschei ding, die sleohts enkelen buitenlanders, doch nog geen Nederlandsche gynaeco loog ten deel viel. CRISIS BOTERMERK. De Crisis Zuivel-Centrale maakt be kend dat voor de week van 16 tot en met 22 April de prijs van het crisis bo- termerk op 1.per K.G. en die van de vervoervergunning voor buitenland- sche boter op 90ct. per K.G. is vast gesteld. CONTINGENTEERING CONFECTIE. Met ingang van Dinsdag 18 April a.s. zullen lakjassen voor zoover zij geconfec tioneerd zijn uit gegummeerde stoffen niet meer kunnen worden ingevoerd op consen ten voor de groepen C en D, maar zullen moeten worden ingevoerd op consenten voor groep E (rubberkleeding). Volledige inlichtingen omtrent de uit voering dezer wijziging zullen belangheb benden pp aanvraag worden verstrekt door de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor hunne ressorten. DE GEHUWDE VROUW IN GEMEENTEDIENST. In de op 7 April 1933 gehouden verga dering van de Centrale commissie van overleg van de gemeente Rotterdam is behandeld een door B. en W. bij die com missie aanhangig gemaakt voorstel, er toe strekkende om: le. voortaan geen gehuwde vrouwen meer in dienst te nemen; 2e. in gemeentedienst zijnde ongehuwde vrouwen in geval van huwelijk eervol te ontslaan; 3e. ook reeds in gemeentedienst zijnde gehuwde vrouwen onder zekere voorwaar den eervol ontslag te verleenen, zulks ten zij betrokkenen zijn aan te merken als kostwinster van een gezin. Van de acht in de Commissie zitting hebbende vertegenwoordigers van organi saties verklaarden er vier zich voor de sub le en 2e vermelde voorstellen; drie vertegenwoordigers bleken ook met het sub 3e bedoelde voorstel in beginsel in te stemmen. Vervolgens kwamen in behandeling de door twee leden ingediende voorstellen, beide ten doel hebbende, dat de Centrale commissie B. en W. zou uitnoodigen om bet aan 278 werklieden der Gemeentelijke Arbeidersreserve tegen 16 April a.s. we gens overbodigheid verleende ontslag in te trekken. Een dezer voorstellen was reeds in de op 16 Februari 1933 gehouden vergadering der Commissie ingediend, maar toen nog niet in behandeling geno men. Daarna was het op schrift gebracht en was ook het andere voorstel ingeko men. Na bespreking brachten alle acht ver tegenwoordigers van organisaties hun stemmen voor de betreffende voorstellen uit; de delegatie van B. en W. verklaart zich daartegen. BELANGRIJKE ORDER. Installatie van dr e suikerfabrieken in Britsch-lnüië. Aan de combinatie Werkspoor—Stork is, naar de „Telegraaf" verneemt, de ge heele installatie opgedragen van een drietal suikerfabrieken in Britsoh-Indië, elk met een maalcapaciteit van ongeveer 500.000 K.G. suikerriet per etmaal. O.a. was eveneens door Engelsche, Duitscho, Belgische en Amerikaansche firma's in geschreven. De machinefabriek van de Gebr. Stork te Hengelo zal de stoom machines en stoomketels leveren en Werkspoor te Amsterdam de vervaardi ging der molens, die het riet vermalen, de transportinrichtingen en verdere ma chines voor suikerbewerking, evenals de ijzerconstructies voor de verschillende gebouwen. Onlangs was aan dezelfde combinatie een belangrijke opdracht voor de leve ring van motoren gegund, waarbq zij boven verschillende zeer bekende bui- tenlandsche fabrieken den voorrang ver kreeg. Niet vlsschen op Zondag. De gemeenteraad van Vlist besloot de politie-verordening aan te vullen met een bepaling, waarbij het verboden wordt des Zondags op of aan den openbaren weg te visschen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. j Witte Donderdag te Rome. (2de blad). De anti-Joodsche maatregelen in Duitsch- land. (2de blad). Eigenaardig verloop van het Vickers* proces te Moskou. (2de blad). BINNENLAND. Verscheidene leden van de Tweede Ka mer hebben blijkens het voorloonig verslag bezwaren teqen het wetsontwerp tot wij ziging van de arbeidsuren in broodbakka- rijen. (1ste blad). Zware heidebrand in Brabant (Gem. Ber., 3de blad). Paard en wanen op onbewaakten over weg te Hoeve'aken door trein gegrepen. Bestuurder gedood. (Gem. Ber„ 3de blad). Doodeüjke verkeersongelukken te Maas sluis en Woeste Hoeve. (Gem. Ber- 3de blad). 824 CANDIDATEN VOOR DE TWEEDE KAMER. Aan keuze geen gebrek. Voor de Tweede Kamerverkiezingen o<p 26 April a.s. is volgens een door Mr. H. Doorenbos te Middelburg voor het Pers bureau Vaz Dias gedane telling een record aantal candidaten gesteld. Voor de bezetting der honderd Kamer- zotels hebben zich niet minder dan 824 candidaten aangemeld, tegenover 646 bij de verkiezingen in 1929. Wij laten hieronder volgen een over zicht van het aantal candidaten, geeteld door de in de Tweede Kamer vertegen woordigde partijen en groepen in 1929 en 1933 en tezamen het aantal door de overigo groepen gesteld: Partijen en Groepen: 1929 1923 Roomse!) Katholieke Staatspartij 61 68 Sociaal Democr. Arb partij 78 72 Anti-Revolutionnaire Partij 88 69 Christelijk Historische Unie 20 30 Liberale Staatsp. De Vrijheidsb. 48 91 Vrijzinnig Democratische Bond 50 54 Staatk. Gereformeerde Partij 13 16 Communistische Partij Holland 52 83 Herv. Geref. Staatspartij 9 19 Nationale Boeren-, Tuinders- en Middenstandspartij (in 1929 Plattelandersbond) 32 46 Algemeen Democr. Unie (In 1929 Middenp. voor Stad en Land) 6 19 Overige groepen 189 257 648 824 BOEKENWEEK. De commissie, die zich bezig houdt met do voorbereiding van do Boeken week van 29 April tot 6 Mei a.s., is op "het oogen blik zoo ver met haar taak ge vorderd, dat zij zich nu reeds een denk beeld kan vormen van wat er in die weck over het geheele land zal plaats hebben. De deelneming van den boekhandel blijkt ditmaal zeer algemoen; in alle doelen des lands, zoowel in dc steden als in de kleinere, ja zelfs de kleinste plaatsen, zullen de etalages een bijzon der verzorgd karakter dragen. Alles zal worden geconcentreerd op de propagan da van het Nederlandsche Boek. Óm de feestelijkheid te verhocgen zal do groen witte Boeken vlag overal wapperen. Met veel entrain hebben de boekhan delaren zich do wenken der Commissie ten nutte gemaakt. Vele hunner hebban plaatselijke prijsvragen georganiseerd, welke dus nog naast de landelijke zullen worden uitgeschreven. Ook zijn er onder de populaire schrijvers verscheidene uit- genoodigd om als spreker op te treden. Bij de keuze hiervan werd rekening ge houden met de verschillende richtingen, om do belangstelling van het publiek zoo algemeen en volledig mogelijk te doen zijn. GEEN DOSSIER VAN VAN DER LUBBE. Op de vragen van het Kamerlid Wijn koop betreffende een dossier, hetwelk zou zijn aangelegd omtrent den bij de brandstichting in het Duitsche Rijksdag gebouw betrokken Nederlander van der Lubbo heeft Minister Ruys de Beeren- brouck het volgend' geantwoord: Aangezien de vragen zijn gebaseerd op een onjuiste veronderstelling het be- Ttaan van een dossier zijn zij voor j beantwoording' niet vatbaar.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1