HOE STAAT HET MET HET STADHUIS? 24ste Jaargang DONDERDAG 13 APRIL 1933 No. 7482 Ste £cid6clie(Soii4cmt DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Een les van Dr. Schaepman Dr. Schaepman vreesde niet voor mee- nfngsversohil onder de katholieken hij verschilde zelf nog al 'ns met zijn geloofs- genooten en zijn geloof&genooten met hem! Maar, zoo leerde en betoogde de geniale en ver-ziende leider, om die meeningsver- achil'len mogen wij niet breken on ze eenheid in de part ij. Er is geen richting sprak de doctor in een te Leeuwarden op den Frieschen Land dag gehouden rede die zoozeer vrijheid van beweging in haar midden kan toela ten, als de richting, die de Katholieke <s. Zij heeft een vasten grond van eenheid, die alle anderen derven. Zij kan vrijheid gun nen, omdat zij zekerheid heeft. Het meer of minder maakt voor haar geen wezens verschil. Wij, wij op onzen dag houden ons bezig met twisten over de school van An gers en de school van Luik, wij stellen ons bloot aan het gevaar van bij deze of gene school op den naam „katholiek" een bij zonder accent te leggen en wij vergeten, <Jat- wij in de Kerk Scotisten en Thomisten, Thomisten en Molinisten hebben gehad, die heel wat andere hemel en aarde bewe gende vragen hebben aangeroerd dan onze vraagjes over staatbemoeiing en staats beleid. Ik ontken haar beteekenis niet, ik kan daarover in vuur en vlam raken als ieder ander. Maar ik zal mij, door zooveol ondervinding geleerd, wel wachten hier tc gaan schermutselen met den naam van „Katholiek". Dat is nog te zeer ons ge brek, dat wij onder elkander steeds met een geweldigen zwaardslag iedere vraag willen beslissen en.... bet zwaard beslist toch niet altijd. En verder Onze eenheid is geen kraakporceleïn, zelfs meer dan een stevige pul. Zij is een vaste brucht een toren met schilden om gord eld, van granïetblokken, met cement en bloed aaneengeklonken, rustende op de le vende rost. Die eenheid valt niet uiteen, omdat ginds op een der kanteelen een paar schildknapen twisten over de meerder of mindere waarde van het stompe of het spitse zwaard! Dit alles werd gesproken in 1901. Maar Schaepmans wooixl is ook voor de zen tijd van toepassing! En dezelfde gedachte als van dr. Schaep man wordt voor dezen tijd aldus zeer juist geformuleerd door den bekenden Francis caan pater dr. G. Yrijmoed: „Kortzichtigheid is het verdoelen der partij in kleine partijtjes; alleen door hun verdeeldheid tellen de Katholieken in vele landen niet mee; zelfs ontketende zich in katholieke landen meermalen een vervol ging. Wij zeggen wel, dat zoo iets in Ne derland niet mogelijk zou zijn, maar ia Frankrijk en Spanje dachten de katholie ken dat vroeger ook. Anderen zeggen: die groepeeringeh staan op kaüholiekèn grond slag en zoodra de tegenstanders aan ons geloof komen vinden zij ons tegenover zich. Een feit blijft, dat onder den parlementai ren regeeringsvorm veel meer gewicht is te hechten aan één groote politieke partij". Dat de Katholieken zich niet aan de hier door pater Vrijmoed gewraakte kortzichtig heid bij de a.s. verkiezing mogen schuldig maken! BINNENLAND JEUGDZORG IN HET BOSSCHE BISDOM. Naar de „Volkskrant" verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen het voor malige bisschopshuis Huize Gerra aan den straatweg TilborgDen Bosch, on der Haaren, waar indertijd een aanslag werd gepleegd op Mgr. Zwijsen z.g., be schikbaar gesteld voor de mannelijke jeugdorganisaties in zijn bisdom. Het gebouw zal worden ingericht voor cursushuis voor jeugdleiders, vacantie- huis en internaat voor jeugdige werk- loozen. Het ligt in de bedoeling de volgende maand met de inrichting te beginnen. De Leidsche klaagmuur. HET BEGINT TE DAGEN Reeds meer dan vier Jaren staan aan de Breestraat de sombere resten van den eens zoo heerlijken gevel van het Stad huis. In hun norsch zwijgen en stug wachten schreeuwen zij een felle aanklacht uit te gen het verloop van zaken of liever tegen het gebrek aan „verloop", tegen de stag natie, tegen het gemis aan doorzettings vermogen, tegen de bespotting waarvan zij het voorwerp zijn geworden in de oogen van iederen vreemdeling. Voor de Leidenaars is de oude gevel ge worden tot een klaagmuur, waartegen zij hun handen opheffen en roepen om den terugkeer van vergane glorie. Wie zal ons het huis der Vroeden weer opbouwen Zullen wij het binnenkort we ten? De termijn waarin de plannen en tee- keningen moeten worden ingeleverd nadert zijn einde. Zal nu ook het einde van den lijdens weg zijn bereikt? Een lijdensweg is de historie van het niéuwe raadhuis in wording geweest en nu wij een mijlpaal op dezen weg nade ren, willen wij een blik achterwaarts wer pen. Het was in den nijpend kouden nacht van 11 op 12 Februari 1929, dat het vuur ons oude stadhuis verwoestte. Van binnen was het een vuurzee, van buiten een ijs klomp het eeuwenoude gebouw kreunde temidden van het doffe grommen en ge dempt loeien der vlammen. Angstig was het schouwspel, om nooit te vergeten. En 's middags kwam de Raad der ge meente bijeen in de Senaatekamer der Uni versiteit en het was of het vóórgeslacht in deze historische zitting tezamen met den huidigen Raad klaagde over dit ver lies. Wie, zooals wij, deze raadszitting meemaakte, was diep onder den indruk, dat een ramp onze stad had getroffen, maar ook dat ons tegenwoordig geslacht het werk der vaderen zou herstellen, zon der verwijl. Aanvankelijk werd een bezadigde spoed achter de zaak gezet. Overhaasting was uit dep booze, waar het hier een bouw betrof, bestemd voor de eeuwen, maar getreuzeld werd er ook niet. Na veel voorbereiding en onderhande ling bezichtiging zelfs van bouwstijl in loco werd in de raadszitting van 16 Dec. 1929 op voorstel van B. en W. besloten, om aan den architect Dudok te Hilversum op te dragen het maken van twee plannen, één met behoud van den ouden gevel en één zonder den ouden gevel. Er waren n.l. stemmen opgegaan, die hartstochtelijk ge pleit hadden voor restauratie van den ouden gevel, maar ook vele stemmen, die waarschuwden tegen een b.i. nuttelooze piëteit en riepen om een geheel modern ge bouw. Aan dat moderne gebouw waren echter verwikkelingen verbonden. Zou dat eveneens aan de Breestraat moeten ko men, of was er een betere plek? De Raad wilde dat niet direct uitmaken en droeg den heer Dudok op, om eerst te adviseeren, welke plek hij het beste acht te voor het geval de raad besluiten zou tot een geheel modern gebouw. Intusschen kon "hij alvast beginnen met zijn oude-gevel- plan. Op 27 Juni 1930 verscheen het advies van den heer Dudok, dat luidde: de beste plek is de oude plek aan de Breestraat. Omdat het plan met den ouden gevel toen reeds nagenoeg voltooid was, wilde de raad dat plan eerst afwachten en gaf men den heer Dudok nog geen opdracht voor het tweede plan (zonder den gevel). In Augustus 1930 verscheen het plan-Du- dok. Het werd aan de openbaarheid prijs gegeven, besproken, becritiseerd, vertrapt, opgehemeld, verguisd, bespot, geprezen kortom de publieke opinie was niet erg malsch en van toen af begon de misère. I Het college van B. en W„ dat den heer Dudok zoo warm had' aanbevolen, zat met het geval verlegen en kon maar niet ko men tot een praeadvies. Intusschen dien den de sociaal-democraten een plan in, om i het stadhuis te zetten aan de Lammermarkt een plan, dat niemand au serieuX nam (behalve dan de S. D. A. P.-zelf). Het werd 1931 en nog steeds zweeg het college. Eindelijk in Juni 1931 verscheen er een i voorstel van B. en ,W. om.... (schrik niet) ƒ3.000 ter beschikking te stellen voor het inwinnen van een deskundigen-advies. Toen grepen de leiders der drie recht- sche raadsfracties in en een voorstel-Wil- mer-Wilbrink-v. Es werd ingediend om: lo. den heer Dudok uit te noodigen een plan voor een stadhuis te ontwerpen zon der den ouden gevel; 2o. enkele nader door den raad aan te wijzen architecten uit te noodigen, plannen te ontwerpen voor den bouw van een raad huis met o f zonder den ouden gevel of met e n zonder den ouden gevel 3o. voor den. bouw met ouden gevel aan te wijzen het terrein van het reeds ingediende plan-Dudok; 4o. voor den bouw met nieuwen gevel aan te wijzen ditzelfde terrein, zoo noodig uitgebreid tot aan de Koorubrugsteeg. B. en W. weigerden dit voorstel in praeadvies te nemen, doch werden daar toe gedwongen door een met groote meer derheid aangenomen voorstel-v. Eek. De socialisten gingen toen met de rechtsche fractieleiders mee, niet zoozeer uit liefde voor dit voorstel, als wel om tegelijkertijd uitstel van executie te krijgen voor hun Lammermarktplau. Het afgedwongen praeadvies kwam in October van hetzelfde jaar. Na twee raadszittingen werd op 2 No vember 1931: lo. het Lammermarktplan verworpen; 2o. bet terrein aan de Breestraat aan gewezen als bouwterrein, hoewel over de juiste uitgestrektheid daarvan nog niet be slist werd 3o. besloten den ouden gevel te behou den (er zat niets anders op, omdat inmid dels de minister van Onderwijs het zwaard op de weegschaal had gesmeten) 4o. besloten om aan eenige nader aan te wijzen architecten op te dragen plannen te ontwerpen. Hiermede waren we dus eenige stappen nader gekomen tot het einddoel. Het ter rein was vastgelegd, hoewel niet geheel af gebakend en het plan voor een geheel mo dernen bouw was naar de maan. In de zitting van 11 Juli 1932 werden de volgende stappen gezet en hiermede zijn wij gekomen tot den huidigen stand van het vraagstuk. In deze zitting werden als uit te noodi gen architecten aangewezen de heeren C. J. Blaauw te Haarlem, A. J. Kropholler te Wassenaar, H. F. Mertens te Bilthoven en de Leidsche architecten Buurman en ir. J. v. d. Laan. Hun werd opgedragen het ontwerpen van een stadhuisplan, waarin in ieder geval een toren geprojecteerd moest worden en waarin beslist geen win kelgalerij mocht worden opgenomen. Hoewel het plan-Dudok nimmer officieel is verworpen, is het door dit laatste raads besluit omtrent de winkelgalerij practisch van de baanwat het trouwens toch wel was, omdat de heer Dudok na dit alles meegemaakt te hebben zich had terugge trokken. Overigens moesten zij een gebouw ont werpen dat begrensd wordt door de Bree straat, de Vischmarkt en de te verbreeden Koornbrugsteeg. Deze laatste steeg zal van 6 op 13 M. breedte gebracht worden met aan weerszijden trottoirs. De vijf aangewezen architcten krijgen voor him teekeningen ieder 5.000 en mo gen voor hun bouwproject gaan tot eer» maximum van één en een kwart millioen. Het program van eiscben, waaraan zij zich hadden te houden, is hun voorgelegd door een deskundige commissie van ad vies, welke in die bewuste vergadering eveneens is benoemd en bestaat uit de heeren dr. H. E. v. Gelder, directeur van den dienst voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag, ir. G. C. Bremer, rijksbouw meester te Den Haag, H. v. d. Kloot Meij- burg, architect te 's-Gravenhage, ir. G. L. Driessen- oud-directeur van Gemeentewer ken te Leiden, ir. Plantenga te Den Haag en qualitate qua den directeur van Ge meentewerken te Leiden. Nadat het program van eisohen was op gesteld, is de opdracht aan de vijf archi tecten verstrekt, waarna uiterlijk na 6 maanden de teekeningen bij het college van B. en W. .moeten zijn ingediend. Deze termijn van 6 maanden loopt 1 Mei ten einde en binnenkort zullen dus de plan nen worden ingediend, die dan gaan naar de commissie van advies, de commissie TWEEDE KAMER VERGADERT WOENSDAG A.S. OM EEN STEUNREGELING VOOR BLOEMBOLLENKWEEKERS. De Tweede Kamer is bijeengeroepen te gen Woensdag 19 April des middags één uur. Deze vergadering heeft de voorzitter be paald ingevolee een verzoek van de hee ren van den Heuvel, Krijger, Kampsehöer, Feber, Snoeck Henkemans, Loerakker, Van de Bilt, Albarda, Marchant en Kor- tenhorst, allen leden der Kamer, om een vergadering bijeen t>e roepen ter behande ling van het wetsontwerp tot verleening van bevoegdheden tot het nemen van bij zondere maatregelen in het belang van den landbouw. De bedoeling van deze tien Kamerleden is zoo kunnen wij in aansluiting op ons bericht van gisteravond nog mededeelen een beslissing uit te lokken, waardoor het den minister van Economische Zaken en Arbeid mogelijk zal worden alsnog, zon der dat daarvor een bijzondere wet noodig is, een steunregeling voor de bloembollen kweekers te treffen. DE VOLKSTELLING. De gegevens omtrent kerkelijke gezindte. Naar de „N.R.Crt." verneemt, is aan bet Centraal Bureau voor de Statistiek de be werking der gegevens van de laatst ge houden volkstelling voor wat betreft de bevolking naar geslacht, leeftijd, burger lijken staat, kerkelijke gezindten, nationa liteit, geboorteplaats, samenwoning, ge zinssamenstelling en woongelegenheid ge- reedeekomen. Enkele maanden geleden verscheen een lijvig boekdeel omtrent de bevolking vol gens genoemde telling naar de plaatselijke indeeling. De thans gereedgekomen gege vens moeten nog worden gerecnnituleerd en in druk worden gebracht. Hiermede zijn nog eenige maanden gemoeid. Met het oog op de a.s. verkizingen heeft de directeur-generaal van de statistiek voor de gegevens omtrent de kerkelijke gezindten excerpten laten maken en aan ieder gemeentebestuur bedoelde gegevens voor zijn gemeente doen toekomen. De rijkskiesdistricten krijgen desge- wenscht inzage van die gegevens van alle gemeenten des lands. In de leeszaal van genoemd bureau lig gen de excerpten voor belangstellenden ter inzage. ONTSLAG AANGEZEGD. Bij de gemeentelijke arbeidsreserve te Rotterdam. Naar het „Volk" verneemt, is in de commissie voor het georganiseerd over leg van het gemeentepersoneel te Rot terdam aan de orde geweest een voor stel van B. en W. om over te gaan tot ontslag van de gehuwde ambtenares. Deze maatregel werd van de zijde van het gemeentebestuur verdedigd met een verwijzing naar den noodtoestand in vele gezinnen en de noodzakelijkheid, in ver band daarmede, om zooveel mogelijk mannen aan het werk te houden. Vlak daarop kwam in behandeling het voor stel van datzelfde gemeentebestuur om 278 man aan de gemeentelijke arbeids reserve te ontslaan en aldus het aantal mannelijke werkloozen met een kleine 300 te vermeerderen. De volgende motie, ingediend door den Bond van personeel in Overheidsdienst word aangenomen, met alleen de stem men van de delegatie uit B. en W. te gen: „De Centrale commissie voor georgani seerd overleg besluit B. en W. uit te Doodigen geen uitvoering te geven aan het den betrokken 278 arbeiders der Ge meentelijke Arbeidsreserve aangezegde ontslag, dat op 16 April a.s. zou ingaan". Alle vertegenwoordigers der vakbon den stemden voor deze motie. De motie is thans naar B. en W., die zich erover zullen beraden. UIT DEN HAARLEMSCHEN RAAD. In de gisteravond gehouden raadsverga dering heeft de Raad besloten, om in het vervolg ook op feestdagen bioscoopvoor stellingen te laten doorgaan. Een daartoe strekkend voorstel-Joosten aanvaardde de Raad met 18 tegen 15 stemmen tegen het advies van B. en W. in. Vervolgens kwam aan de orde de vraag, of het gewenscht was, gemeente-drukwerk al of niet te doen vervaardigen bij geor- van fabricage, het collego van B. en W., de Raad. Dus't is nog een lange weg! Hoeveel water zal er nog door den Rijn moeten vloeien, voordat er eensgezind heid zal bestaan omtrent de keuze uit deze vijf plannen? VOORNAAMSTE NIEUWS. >81? BUITENLAND. Von Papen en Görlng bij den Paus. (2de blad). Op 1 Mei zal Hitier zijn vier-jaren-plan uiteenzetten. (2de blad). De communisten verdreven uit de Bul- gaarsche Sobranje. (2e blad). Amerika's wil om de crisis te bestrijden. (2de blad). De Chineezen moeten Mexico verlaten. (2de blad). BINNENLAND. Overleden is de zeereerw. heer rector L. A. J. C. Speet. (Kerkn., 1ste blad). Woensdag a.s., komt de Tweede Kamer in vergadering bijeen om een steunrege ling voor de bloembollenteelt te bespreken (lete blad). ganïseerde drukerspatroonsB. en W. wensebten zulks in deze omstandigheden wel te doen. Een voorstel werd a an Beno men, waarin om eerbiediging van de C. A. O. in de grafische vakken werd verzocht. De raadsvergadering kwam op oen nog al plotselinge wijze tot een einde. Nadat de raad met 17 tegen 16 stemmen besliste, dat het raadslid Joosten (S.D.A.P.) over door hem ingediende vragen, met. betrek king tot een burgcmeesterlijk verbod van een optocht van de federatie der S. D, A. P., mocht spreken, sloot de voorzitter do vergadering. Aldus werd bet aan den raad onmogelijk gemaakt zich uit te spreken over het optreden van den Haarlemschen burgervader. PRIJSVRAAG G0EDK00PE WONINGEN. Te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor een prijsvraag uit te schrijven voor don bouw van goedkoopc arbeiders woningen en B. en W. te machtigen, na raadpleging van de commissie van bij stand in hot beheer der publioke werken en der zaken van volkshuisvesting, een jury voor de beoordeeling der plannen te benoemen. Voorts stellen B. en W. den raad voor beschikbaar t.o stellen een bedrag van ten hoogste 3000 voor het uitloven van prijzen van 1500, 1000 en 500 voor plannen, welke daar voor naar het oordeel dor jury in aan merking komen. R.K. Verbond van Technici in Nederland Op Zondag 9 April j.L hield bovenge noemd Verbond haar 7e jaarvergadering in het „Grand Hotel" te Heerlen. Aan wezig waren: J. J. Reijnart, H. B. Ste vens en G. Vrins, reep. voorzitter, secre taris en penningmeester; de overige Ver- bondsbestuursleden, uitgezonderd twee, welke door omstandigheden verhinderd waren, do geestelijk adviseur dr. Hegge van het Seminarie Driebergen, de afge vaardigden van den R. K. Bond van Teohnici St. Bernulphus, van de Ver- eeniging van R. K. Mijnteohnici St. Cle mens en van de R. K. Veroeniging van Technisohe Ambtenaren in Overheids dienst, welke bij het R. K. Verbond van Teohnici in Nederland zijn aangesloten, alsmede enkele belangstellenden. De begrooting werd na eenige opmer kingen met algemecne stemmen aange nomen. Vervolgens werd overgegaan tot het stichten van een fonds, genaamd On derling fonds, ten doel hebbende de meest in nood verkeerende collega's te kunnen helpen. Met algemeenc stemmen werd het re glement dat in concept ter tafel lag na eenige kleine wijzigingen goedgekeurd; men was overtuigd, dat dit fonds, wan neer elk lid der bij het Verbond aange sloten Vereenigingen, de vastgestelde bijdrage van 10 cent per maand voldeed en daaraan werd niet getwijfeld, een in stelling van groote beteekenis zou zijn. In de volle belangstelling stond de bespreking voor eventueele aansluiting van de R. K. M. T. S.-Vereeniging bij het R. K. Verbond. Bij de Bestuursverkiezing werden de aftredende Verbcndsbestuurders A. Knip- schild (Maastricht), Th. v. Leijen (Ter- winselen) en G. Vrins (Tilburg) herko zen, terwijl de heer J. J. Reijnart (Am sterdam) als redacteur werd herbenoemd.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1