wtté SefrSSAW PRINSESSEKADE I Of IX ZOU DINSDAG 11 APRIL 1933 NOORDWIJK Kiesvereeniging. Maandagavond hield de R.K. Kiesvereeniging K. I. K. weder een ont- wikkelings-avond, waarbij als spr. optrad mr. Kropman uit Amsterdam. De opkomst der leden was jammer genoeg slechts matig, door dat er slechts een 80-tal leden tegenwoordig waren. De voorz. opende met een welkom, in het bijzonder tot mr. Kropman. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld. Een schrijven was ingekomen van B. en W., waarin verzocht werd geen verkiezings-plakkaten buiten de ge plaatste borden te doen plakken, aan welk verzoek door de kiesvereeniging gaarne zal worden voldaan. Hierna verkeeg de heer Kropman het woord, die zou spreken over; „Wij Katholieken en de verkiezingen". Niet één land zal in staat zijn oplossing in deze economische crisis te brengen en iedere partij die beweert dat wel te kunnen, liegt be wust of onbewust. Maar wel kan een partij toezeggen zooveel mogelijk mede te werken tot een oplossing en zeker zal de Kath. Staats partij hier ernstig naar streven. De Kath. Staatspartij heeft daarom een program opge steld, waarvoor op 26 April het vertrouwen of te wel de stemmen der Katholieken worden gevraagd, waarop de Kath. Staatspartij ten volle recht heeft. Alle sociale wetten van eenige beteekenis zijn door katholieke staatslieden tot stand ge bracht en dit konden ^zij omdat zij een groote rooreele macht achter zich hadden, door de éénheid in de Kath. Staatspartij. Waar de Ka tholieken in Nederland een 1/3, dus een min derheid vormen, hebben zij toch op menig ge bied een veel grootere invloed in parlement of gemeentelijke instellingen, alweer voortsprui tend uit hun één heid, waarin de Katholieken in Nederland overal ten voorbeeld kunnen worden gesteld. Spr. noemde de Katholieken in Nederland nog een jong volk, want eerst in 1891 zijn zij na drie eeuwen ten achter te zijn gesteld, ontwaakt, toen Paus Leo XIII zijn en cycliek Rerum Novarum uitvaardigde. De groote Schaepman liet toen overal in den lan de zijn woord hooren, dat Katholieken even goed als anderen hun plaats konden innemen die hen toekwam en door de geestdrift en het onderlinge vertrouwen is dit in de afgeloopen 40 jaren gelukt. Er was onder de partij wel eens meeningsverschil, heel begrijpelijk, maar bij de verkiezingen was alles weer één en kwam bewust of onbewust het besef los, dat wat ge wonnen was, moest worden behouden door cénheid, want éénheid is de grondslag geweest, waarop wij onze emancipatie hebben verkregen Wat betreft de dissidente groepjes onder de Katholieken, kon spr. veelal met hun program medegaan, doch niet met hun houding tegen over het Episcopaat en met klem wees spr. erop, dat het deze groepjes te doen i$ de éénheid onder de Katholieken in ons land ka pot te maken. Tevens beteekent splitsing onmacht en spr. wees in deze op Mexico en Spanje. Vervolgens wees spr, op de holle phrasen van de S. D. A. P., welke steeds tracht de katholieke arbeiders in hun partij te halen, met de uiting van: bij ons bij je veilig en je geloof wordt door ons geëerbiedigd. Doch aan den anderen kant staat, dat zij niet ophou den om onze priesters te hoonen en te be- leedigen en zeker niet zullen rusten, voordat alle bijzonder onderwijs zal worden opgehe ven, als zij de macht in handen zouden krij gen. Tevens is de S.D.A.P. steeds in gebreke gebleven eenig opbouwend werk tot stand te brengen. Spr. vergelijkt deze partij als de haan die tegen zijn kippen zegt: „ziet, ik heb maar te kraaien en de zon gaat op!" 'Zoo ook de S.D.A.P. Bij alle wetten zetten zij zich naar voren, met: „Ziet, dat heeft de regeering ge daan, omdat wij er zijn". Wij Katholieken willen in de naaste toe komst sterk overheidsgezag, niet een grootere macht der hoogere ambtenaren in den Haag, waardoor menige gemeente geringeloord wordt, doch voor onze regeerders, die ernst maken met de christelijke beginselen. Hiernaast een gezonde volksinvloeod. Vervolgens verlangen wij een juridische en sociale ordening om inderdaad de wereld te herstellen in Christus tot heil van het Neder- landsche volk en daarom moeten Katholieken hun stem uitbrengen op de Kath. Staatspartij. Veelvuldig waren de vragen, welke uit deze rede voortvloeiden en door den spreker op be vredigende wijze werden beantwoord, waarna de voorz. dank bracht aan den spr. voor diens schitterende rede, welke er zeker toe zal heb ben bijgedragen, dat alle Katholieken 26 April zu'len stemmen op no. 1 van lijst 25. Door toezegging van een aantal' leden is een Propagandaclub tot stand gekomen, welke volgende week Dinsdag bijeen zal komen om de werkzaamheden te beginnen. Het bestuurs voorstel tot uitbreiding van het bestuur met twee leden werd aangenomen, waarvoor wer den gekozen de heeren Th. G. v. Went en mevr. J. de GrootMulder. In de rondvraag werd nog gewezen op de misleidende propaganda van de Volkspartij welke Zondag 1.1. binnen het hek bij de kerk hun circulaires uitdeelden. Na enkele besprekingen over de te voeren propaganda sloot de voorz. onder dank voor de opkomst deze leerrijke bijeenkomst met den chr, groet. Groene Kruis. In het vereenigingslokaal aan de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee ver gaderde het Groene Kruis onder voorzitter schap van ds. Cupédo. Na een kort openingswoord werden de no tulen gelezen en goedgekeurd. Naar aanlei ding van de notulen werd er lang en breed ge discussieerd over het al of niet plaatsen van kastjes voor de patiëntjes van de lighal, waar ze hun dekens e.d. kunnen opbergen. Met het cog op het reinigen van de hal brengt dit veel bezwaar mee. Voorgesteld werd om voor ieder een flinke zak beschikbaar te stellen, waarin men alles kan opbergen, zoodat elks deken en ondergoed, gesepareerd blijft. Men zou b.v. reserve-hoezen kunnen laten maken, die men ook gebruikt om over de matrassen te doen. Het slot van de besprekingen was, dat dit in handen gesteld werd van een commissie ter afdoening bestaande uit de dames mevr. Cop- pens v. Capellen, mevr. Doorneveld, de hee ren R. J. de Groot en Duynstee, welke com missie definitief kan besluiten en de zaak in orde zal laten maken. Hierna volgde een ver slag van mevr. Doorneveld over het werk der DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BL PAG. 7 lighal. In het afgeloopen jaar werden er 25 kinderen verpleegd met 3101 verpleegdagen. Het aantal uren zonnebaden, dat genomen werd bedroeg 2778. Op 1 Januari waren er 10 kinderen in de hal en op 31 December '32 wa ren er 14, terwijl 9 patiënten de hal hersteld mochten verlaten .Tijdpasseering is er voor de kinderen genoeg; er werd 2 maal 3 uur per week onderwijs gegeven. Verder maakten de meisjes handwerk en de jongens figuurzaag- werk. Ook aardige dingen van raffia en pitriet werden gemaakt, waarbij mevr. Coppens vaak haar gewaardeerde medewerking verleende. Dankbaar werden eenige verbeteringen ver meld, zooals het aanschaffen van nieuwe stoe len, het plaatsen van een rasterwerk, het leg gen van een tegelpad, terwijl op een verbete ring werd aangestuurd van rioleering en voor al van de vreeselijke afsluitingsgordijnen, die met wind een onuitstaanbaar geluid veroorza ken. In verband met de laatste wenschen van de verzorgster der lighal werd aan de reeds benoemde commissie opdracht gegeven ook dit meteen te onderzoeken. Vervolgens was het woord aan zuster C. Haas de huisbezoekster. In 1932 werden ingeschreven 10 gezinnen met 15 patiënten. Afgeschreven werden 3 gezinnen met 5 patiënten, zoodat op 1 Jan. '33 onder toezicht bleven 56 gezinen met 61 patiënten. Aantal afgelegde huisbezoeken 362 en bezoe ken van maatschappelijk werk 23. Hierna volgde een aantal gegevens over verpleegde gezinnen. Drie gezinnen moesten noodzakelijk verhuizen. In één ervan moet o.m. de inhoud der beerput in den grond bij het huis worden begraven. Ook een waterafvoer ontbreekt. De hooge huurprijzen zijn oorzaak, dat het zoeken naar een betere woning vergeefs werk is. Aan schaffen van beddegoed zal noodig blijken, daar het oude opraakt. Er zijn dit jaar 25 arti kelen in bruikleen gegeven. Aan zuster Haas werd dank gebracht. Vervolgens werd door de onderwijzeres E. Nieuwenhuys v. Gelderen een overzicht gegeven van het^ onderwijs. Het be treft de vakken Nederl. taal, rekenen en lezen en schrijven. Er werd aan 12 leerlingen les ge geven, verdeeld over 5 verschillende klassen. De goede leerlingen blijven „bij" in de gegeven vakken, de minder goeden raken echter beslist achter. Aan al deze functionarissen werd dank gebracht. Vervolgens bracht de penningmeester verslag uit over de financiën. Het saldo van verlden jaare ewasa,widlfkklealhiero,lcaeecev verleden jaar was f 1728.68, met de inkomsten samen was dit een bedrag van f 6972.76. De uitgaven bedroegen I 4472.92, zoodat het voor- deelig saldo f 2499.84 bedraagt. Dit lijkt veel, maar men moet bedenken, dat er dit jaar ruim 2000 extra binnenkwam van den gehouden bezar. De exploitatierekening van de lighal liep tot een bedrag van f 3118.27. Beide reke ningen over 1932 waren door de dames van de benoemde controle-commissie mevr. Coppens van Capellen en zuster Lindhout nagezien en voor accoord geteekend. De begrooting van denzelfden functionaris gaf een eindbedrag aan van f 4987.34. Deze begrooting werd niet geheel ongewijzigd aangenomen, maar de aflos sing van aandeelen werd gewipt. Men heeft een duur jaar meegemaakt en men is nog niet zeker van dezelfde inkomsten over het komen de jaar. Er werd op gewezen, dat er een re geling moest worden getroffen in de betaling van vergoeding voor kinderen die in de lighal verpleegd worden. Het bestuur zal hier een oplossing voor zoeken. Nu volgde een jaarver slag van de secretaresse mej. Klomp over de verrichtingen van het afgeloopen jaar, die in groote trekken op bovenstaande terecht ko men. Alleen vermelden we dat het aantal le den 179 bedraagt. Dank werd gebracht aan penningmeester en secretaresse. Hierna had bestuursverkiezing plaats we gens periodiek aftreden van de heeren R. J. de Groot, F. M. van Spanje en mej. J. J. Klomp. Tevens deelde de voorz., ds. Cupédo, mede, dat hij als voorzitter van het Groene Kruis moet bedanken, daar hij overladen is met werkzaamheden. Dr. Hermanides spreekt een kernachtig woord van dank tot den voorz. Het spijt hem oprecht, maar we moeten uw be sluit aanvaarden, aldus spreker. Voorgesteld werd om op dezen avond nog niet in deze va cature te voorzien, doch dit op een volgende agenda te vermelden. De andere bestuursleden werden allen herbenoemd en namen voor zoo verre aanwezig, ook hun benoeming aan. Ds. Cupédo zal tot de volgende vergadering zijn functie blijven waarnemen. Aan de herdenking van den geboortedag van Prins Willem van Oranje, zal worden deelge nomen. Over de vraag hoe, werd wel even ge discussieerd, maar we meenden te mogen opmaken, dat enkele dames zich hiermede zul len belasten. Daar het immiddels reeds laat was geworden, werden ingekomen en uitgegane stukken verdaagd naar een volgende vergade ring. Het waren er zooveel, dat men geen lust meer had om eraan te beginnen. Hierna slui ting dezer vergadering. Geboren: Petrus Adrianus z. van C. M. v. Dijk en A. M. Ruigrok Dirk z. van J. Duindam en A. Broekhuizen Wilhelmus Ja cobus Aubertus z. van L. W. v. Schie en M. J. Witteman. Ondertrouwd: P. H. Lindhout 32 j en R. v. d. Voet 31 j, C. B. Augustinus 26 j. en C. P. Meijer 23 j. Getrouwd: D. J. Waal 24 j. en M. E. Hiller 22 j. C. de Jong 43 j. en K. Winnerl 27 j. J. v. d. Werf 25 j. en D. v. Zuilekom 23 j. J. v. Duin 24 j. en P. v. d. Lippe 21 j. Ov e r 1 e d e n: Adriana v. d. Wiel 71 j. wed van J. Maatdijk Simon Klinkenberg 77 j. wednr. van L. v. d. Niet Maria Barbara Peeters 74 j. wed. van J. Th. v. d. Burgt Elisabeth de Koning 75 j. wed, van J. Barn- hoorn Fzn. NOORDWIJK AAN ZEE. Reddingsbrigade. In Centraal te Noordwijk aan Zee vergaderde gisteravond de Brigade onder leiding van Dr. C. H. Hermanides, die met een kort woord open de. Deze vergadering was noodig, omdat op een vorige vergadering niet de helft der leden aanwezig was, wat een noodzakelijke vereisehte was om de Statuten te kunnen wijzigen. De notulen waren goed en zooals altijd keurig door den heer v. d. Wilk gesteld. Inzake de leden die gaarne examen zouden doen voor diploma A. en B. van den Ned. Bond, is de secretaris in correspondentie doch heeft nog geen antwoord. Eveneens heeft men nog niets vernomen van een aan vraag aan de Ned. Sein toestellen fabriek om seinsleuteis voor de seincursus. Vervolgens werd 'behandeld een aanvraag van Brigade Bloemcndaal om op 17 Juni a.s. mede te werken aan een demonstratie voor kustbrigades. In principe werd besloten mede te doen. Over de keuze van uit te voeren nummers zal het bestuur zich nog beraden met Hoofdleider en leiders en eventueel met de leden die daarbij zullen medewerken. Gaarne zou men redding te paard demonstreeren. Over de onkosten van een en ander werd nog gesproken en het bestuur zegde toe zoo zuinig mogelijk te zijn. Hierna kwam aan de órde wijziging der Statuten. Een der voornaamste redenen tot deze statutenwijziging is geweest een op merking van een der leden, dat er een scherpere afscheiding gewenscht was tus- schen leden en donateurs hetgeen in de praktijk haast niet uit te maken was. Van een deel der Brigade, n.l. de werkende leden, stond het wel vast, hoedanig zij be schouwd moesten worden, maar van de an deren, het grootste deel, wist men het niet, als gevolg van het ontbreken van een be paling daaromtrent in de statuten. Het in stituut contrjbueerend lid was daarin niet vervat. Er is van verschillende zijden de opmerking gemaakt dat deze personen als donateur beschouwd moesten worden en zij dientengevolge geen stemrecht zouden heb ben, omdat het personen zijn, die nooit deel nemen aan de practische werkzaamheden der Brigade en als zoodanig dan ook geen stem moesten hebben over zaken, welke de practische werkzaamheden raakten. Wan neer dit echter doorgevoerd zou worden, dan zou in een vereeniging met 180 perso nen, aan een groep van 30 man de maeht in handen gegeven worden, wat niet te ver dedigen is. Bovendien zouden daardoor minder van die leden ter vergadering komen terwijl er juist onder deze leden ge noeg menschen zijn wier advies op prijs ge steld wordt. In de gewijzigde statuten zal men „contribueerende leden" vinden die dus zeggenschap hebben. Het oude idee dat door het lidmaatschap van een huisgenoot het geheele gezin a'.s lid werd beschouwd is niet meer te handhaven. Hoe zal het dan met de contributie gaan wanneer er in één gezin meer dan één wer kend lid is? Dit zal geregeld worden bij Huishoudelijk Reglement waardoor allen gezamenlijk toch niet meer betalen dan het bedrag van één contributie. Deze leden zijn de kern der Brigade, de mannetjes waar het van komen moet en nu kan men toch niet Vergen dat daar'twee of driedubbele contributie ontvangen wordt. In verband met moeilijkheden die zich op Brigade propaganda-avonden kunnen voordoen, werd aangeraden per gezin twee kaarten disponibel te stellen en verder voor elk in zoo'n gezin aanwezig werkend lid een kaart extra. Aan de oude Statuten kleefden nog en kele andere fouten zooals de verhouding tot den Nederl. Bond tot het redden van dren kelingen en de bestemming der bezittingen bij eventuecle ontbinding der Vereeniging. Het concept Gewijzigde Statuten werd na artikelsgewijze behandeling ongewijzigd aangenomen. Een exemplaar zal ter inzage naar het Hoofdbestuur van den Ned. Bond worden gezonden en aan den secretaris werd opgedragen op de gewijzigde statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Vervolgens werd behandeld een Huis houdelijk reglement dat in de jaren van het bestaan nog niet is vastgesteld en zoo'n ap paraat is in veel gevallen heel gemakkelijk, om moeilijkheden te voorkomen. Dit regle ment werd na veel discussie aangenomen op artikel 18 na, dat handelt over de verzeke ringskas. Hiermee was men het geheel niet eens zoodat het bestuur, gehoord de be sprekingen van dezen avond, op een vol gende vergadering zal komen met een nieuw geredigeerd artikel 18. Een geschillen commissie wilde men er nog in vastgelegd Sproeten ky»«ft vroeg In het voorjaar, koop \'Jeen p:t Sprutol. Bij alle Drogisten zien. maar het bestuur heeft macht om com missies te benoemen volgens een der arti kelen. Een voorstel ora vast te leggen dat er op Zondag door de Brigade of haar leden niet. gedemonstreerd zou worden, accepteerde men niet, omdat het een neutrale vereeni ging is. De rondvraag bracht nog enkele meer huishoudelijke besprekingen op waarna do voorzitter de vergadering sloot. SASSENHEIM. Eerste Plechtige H. Mis. Maandag- ^tvond vergaderde het Priester-Comité on derleiding van den Burgemeester ter be spreking van de huldiging bij gelegenheid van de Eerste Plechtige II. Mis van den weleerw. heer Van Kesteren op 2en Paasch- dag. Waar dit de eerste bijeenkomst was van het Priester-Comité onder het nieuwe re giem van Pastoor de Haan, werd dit co mité door den voorzitter aan Z.Eerw. voor gesteld. Onze Pastoor vond, dat waar bij vorige gelegenheden de Parochie z'n be langstelling getoond had aan haar priester zonen, deze schoone traditie ook diende te worden voortgezet. Besloten werd, dat de leden van het co mité een inzameling zullen houden bij do parochianen om het feest op waardige wijze te vieren. Het comité vertrouwt niet teleur gesteld te zullen worden in de verwachting, dat vele parochianen hiertoe hun medewer king zij 't ook op bescheiden schaal zullen willen verleenen. Oranjevereeniging. Gisteravond hield de Oranjevereeniging haar jaarvergadering in de groote zaal van het K.S.A.-gebouw. De voorz., de heer Bisschops, opende deze vergadering, welke door slechts 20 personen bezocht was. De voorz. bespreekt, dat verleden jaar on danks de bescheiden feestviering met de lage contributie, de financiën met een klein na- deelig saldo sloten. Of dit jaar nog feest zal worden gehouden, zal afhangen van de finan ciën en van de tijdsomstandigheden. Het is natuurlijk jammer, als het niet mogelijk zou zijn, daar de vereeniging dit jaar 10 jaar be staat. Tot slot herdacht de voorz. het overledene bestuurslid, de heer H. v. Dam. Wegens afwezigheid van den secretaris kon den geen notulen en jaarverslag worden uit gebracht. De penningmeester, de heer Beyen, verkreeg hierna het woord, In 1932 werd to taal ontvangen 858.72 en uitgegeven 860.12, nadeelig saldo 1.40. De algeheele schuld be draagt totaal 207.44. De bescheiden werden nagezien door de heeren Lohman. Ducroix en v. d. Meer Jzn., welke bescheiden in orde wer den bevonden, onder dank voor het beheer. Alsnu volgde bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren J. A. A. v. d. Geest en A. G. J. C. v. Breda en een vacature. Na stemming werden hiervoor benoemd de heeren B. Wil- lemse, M. A. v. Breda en A. de Boer, die hun benoeming aanvaardden. De voorz. bracht dank aan de scheidende heeren voor hun vele werk in het belang van de vereeniging. Spr. vertrouwt, dat zij als toegevoegde be stuursleden hun medewerking zullen blijven verleenen. Vervolgens werd besproken om de zen zomer feest te vieren. Medegedeeld werd, dat in het bestuur is besproken een herden king van Willem de Zwijger. Besloten is deze herdenking niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. De huldiging zal worden begonnen met een kinderoptocht. Voor het gemeentehuis zal de défilé plaats hebben, waarna tractatie. Ook zal een buiten-concert worden gehouden. De gemeente zal hiervoor een bedrag beschikbaar stellen. De huldiging zal plaats hebben op den verjaardag van prinses Juliana, welke niet op 30 April, maar op 1 Mei zal worden gevierd. Hierover werd druk gediscussieerd. Ook werd nog een bespreking gehouden over een zomer feest en autotocht voor ouden van dagen, maar alles zal afhangen van de omstandighe den en de financiën. Gaat alles naar wensch, dan zal het bestuur in denzelfden geest wer ken als verleden jaar. Voor de rondvraag was weinig animo, waar na de voorz. met eenige woorden van dank voor de gehouden besprekingen de bijeenkomst sloot. T *n succes, 'n geweldig succes, onze gratis Zeer vele Cliënten profiteerden van sensationeele reclame, kochten op de Notaris MARKUSSE als „GRATIS UREN" KOOPT GRATIS Nog 4 dagen, Woensdag, Donderdag, Vrijdag zal onze Klok eiken dag het „GRATIS 4 dagen nog van reuzen Koopjes in alle kans dat Uw Kassabon op het „gratis uur" PROFITEERT ER VAN EN LAAT UW KANS „GRATIS KOOP&V U NJEI ONTGLIPPEN EEN GOED GASFORNUIS! Bezichtig dan earst onze groote sorlcering in verschillende fabrikaten U slaagt zeker èn naar genoegen. HET HAARDENHUIS K. Rapenburg 10 Heerengr 112," Tel. 25 Smederij Tel. 1549 SINDS 1894. ERKENDE GASIXSTALLATEURS. I

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7