MAANDAG 10 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMFNGHF RFmCUTgN DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. SNELTREIN GRIJPT MELKWAGEN. De vier inzittenden van den wagen geslingerd, doch vrijwel ongedeerd gebleven. Zaterdagavond heeft op den onbewaak- ten spooroverweg nabij Alting onder de gemeente Beilen een ongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder goed afgeloo- pen is. Omstreeks 8 uur passeerde de melkrij der Moes uit Alting genoemden overweg. Op zijn melkwagen, die met een paard be spannen was, zaten behalve hijzelf, 4 kinde ren. Waarschijnlijk had hij geen aandacht geschonken aan den omstreeks dien tijd uit de richting Assen komenden sneltrein, hoewel het uitzicht op de spoorbaan naar beide zijden ter plaatse voldoende is, want toen de wagen de rails bijna- gepasseerd was, werd hij gegrepen door de locomotief van den trein. Alle inzittenden werden door den schok van den wagen geslingerd, doch zij liepen geen noemenswaardig letsel op. Het paard sloeg op hol met het onderstel van den wa gen. De melkbussen en enkele planken werden later op grooten afstand in het veld teruggevonden. Door het treinpersoneel werd proces verbaal van het gebeurde opgemaakt. De trein had uiteraard eenige vertraging. „De Crt." TWEE JONGENS DOODGEREDEN. Door chauffeur uit Enkhuizen in Duitschland. Te Enkhuizen is bericht ontvangen, dat de 18-jarjge chauffeur uit Enkhuizen, L. Ruiter van een expeditie-onderneming al daar Vrijdagmorgen te 5 uur nabij Dorsten in Westfalen twee personen heeft doodge reden. terwijl zijn wagen ernstig werd be schadigd. Ruiter had met een Chevrolet-truck met laadwagen een vracht haring van Wierin- gen naar Dortmund gebracht en was weer op do terugreis naar Enkhuizen. Dicht bij Dorsten liepen twee jongens voor hem aan den rechterkant van den weg. Toen de auto tot dicht bij ben. gena derd was, staken zij plotseling den weg over. Ruiter probeerde nog hen te ontwij ken door zijn stuur scherp naar rechts te gooien, met het gevolg, dat de auto vijf steenon palen, die rechts van den weg stonden uit den srond rukte en "ernstig be schadigd werd. Beide jon eens werden door den auto gegrepen en gedood. Ruiter deed terstond aangifte va«n het gebeurde bij de politie te Dorsten die hem arresteerde en den wagen in beslag nam. Bij navraag bij de politie-autoriteiten te Dorsten bleek, dat deze voornemens zijn Ruiter voorloopig vast te houden. D00DELIJK AUTO-ONGELUK. Fietser overreden en gedood. Gistermiddag, omstreeks kwart over twaalf, werd te Apeldoorn, in de Deventer- straat, ter hoogte van de Julianakerk, de 55-jarige wielrijder W. Boek. uit Brummen, overreden door een auto, die in dezelfde richting reeds, en bestuur werd door den heer M. J. uit Putten. De heer Boek wilde oversteken, kenne lijk met de bedoeling, het huis van zijn al daar wonende dochter te bereiken, doch verzuimde een teeken te geven, met het ge volg, dat de auto en fiets met elkaar in botsing kwamen. De heer Boek sloeg tegen den grond en overleed na eenige oogcnblik- ken. De auto reed tegen een boom, en werd danig beschadigd. Do inzittenden bekwa men geen letsel. Het lijk werd naar het ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE LAREN. Met een snelheid van ruim 100 K.M. RELLETJE TE BUSSUM. Fascist door Joodsch koopman geslagen. UIT DE RADIO-WERELD Programma's voor Dinsdag 11 April 1933. KRO-uitzending. Huizen, 1875 M. 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonniuziok. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pas toor Perquin. 12.15 Lunchconcert door de KRO-boys o. 1. v. Piet Lustonhouwer. In do pauze gramofoon. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Gramofoon. 3.30 Voordracht door Henny Posthobe. 3.50 Liederenrecital door mej. M. J. Kloosterhuis. 4.Modecursus. 4.30 Liederen-recital (vervolg). 4.40 Voordracht door Henny Poestkokc. 5.Hei IvRO-orkest o. 1. v. Joh. Ger ritsen. In de eerste pauze van 5.30—6.00 slotbeschouwingen op de vraaggesprekken reeks over Landbouwcrisis en crisisteun" door Th. Arts. In de 2do pauze van 6.40 7.00 Esperanto-cursus. 7.45 Afgestaan voor verkiezingsredevoe- ringen. 8.15 Lijdensmeditatie door prof. dr. F. Fóron uit de katholieke kerk te Roer mond. 9.30 en 11.Vaz Dias. 9.35 „Joannes-Passio' oratorium van Jos Vranken. De solo-partijen worden vervuld door de heeren: Dr. C. M. van Marie, P. van den Oever, E. H. Schuurmans. De orgelpartij door Jaap Vranken. De koren en ..bespie- ghelingen" worden gezongen door het Pa- lestrinakoor o. 1. v. den componist. 11.05 Gramofoon. Hilversum, 296 M. AVRO-uitzending, 5.30—6.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Kamermuziek door het Haydn- kwartet. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. LotgeringHillebrand. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.002.15 Omroeporkest o. 1. v. Nico Treep m. m. v. The Two Hodlars (accor deon). 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianorecital door Betsy v. Praag. 4.30 Radio-Kindcrkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen door Ant. van Dijk. 5.30 Jcugdhalfuur v. d. VPRO. 6.00 Gramofoonplaten. 7.00 Verkiezingsredevoeringen van het Verbond van Nationalisten en van de On afhankelijke Zakenlui. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Gevarieerd programma m. ra. v. Kovacs Lajos en zijn orkest, Bob Scholte (rcfreinzang), Omroeporkest o. 1. van N. Treep, The Paradise Garden Hawaiians o. 1. v. H. Ruyters en L. Noiret. 10.30 Uit het Carlton-hotel te Amster- niet voldoende; hij liet zich ook in gen cel opsluiten, beluisterde de klopsignalen en nam in de werkplaatsen menig merkwaar dig taalkundig verschijnsel waar. Recher cheurs begeleidden hem op z'n verzoek door 't beruchtste misdadigerskwartier van Parijs, waar hij de allerberuchtste kroegen bezocht. Maar deze oppervlakkige waarno mingen konden hem niet bevredigen. Hij wilde zelf het misdadigersloven meemaken cn op zekeren dag was hij plotseling ver dwenen. In z'n duistere cn lichtschuw» nieuwe omgeving had hij zich spoedig vrien den verworven, op de eerste plaats met be hulp van zijn geld, maar niet minder doo) z'n groot on veelzijdig inzicht. Natuurlijk, er ligt iets krankzinnigs in deze methode om 'n wetenschappelijk doel na te streven en het is verkeerd, maark ik ontken ten stelligste, dat hij cr andere dan zuiver idealistische bedoelingen mee had. Laten wij eens een gewone inbraak als voorbeeld nemen. Zulk een misdaad wilde hij bele ven in al z'n phascn hij wilde weten, tot welke taalkundig opmerkwaardigo zins- uitingen het voerde bij 't opbouwen van t plan» wilde hij alle geheimzinnige woor den leeren kennen, die over de kroegtafel tjes gefluisterd werden en bij 't uitvoeren van 't plan vernam bij de uitroeoen, waar mede dc misdadigers elkaar waarschuwden als er govaar dreigde of waarmeo zij elkaar meedeelden, dat alles veilig was. Ik verze ker u, mijn heeren, dat hij in staat is, om tot dat doel te geraken, een inbraak in scène te zetten. Zoo heeft hij de ontwikke ling van 't misdadigersjargon nagespeurd van land tot land. Het dwaze van zijn sys teem demonstreerde zich natuurlijk hoe, langer hoe duidelijker, rnaar nimmer is 't in hem opgekomen, dat hij iemand onrecht aandeed. Z'n wetenschappelijke manie maakte hem blind. Ondnaks 't groote aan tal wetsovertredingen door hem begaan, is !.ij 'n onschuldig en kinderlijk mensch ge bleven. Zijn handelwijze herinnert aan die van den vivisector, die, om 'n zuiver weten schappelijk resultaat te bereiken, z'n mede schepselen 't grootste leed aandoet. Op z'n zeldzame reizen is hij eindelijk in 3.05 Gramofoonplaten. 3.50 R. Tapponier en zijn orkest. 4.35 Kinderuur. 5.50 Corelli's vioolsonates door Eda Kersey. 6.40 Radio-Militair orkest o. 1. v. B. Walton O'Donnell m. ma v. M. Doré (viool) 7.40 Zangvoordracht door Stuart Robert son begeleid aan twee vleugcis door V. HelyHutchinson, en Berkeley Mason. §.40 ,.Escajo" van J. Galsworthy. Regieï H. Rose. 10.25—11.20 Dansmuziek door Lew Sto ne en zijn band. „Radio-Paris", 1724 M. 7.05 Gramofoonplaten. 11.20 Concert d. h. Krettly-orkest. 5.50 Gramofoonplaten. 6.40 Concert d. h. Krettly-orkest. 8.05 Gramofoonplaten. 8.20 „Oh Papa", operette van Yvain. M. m. v. orkest en solisten o. 1. v. Chagnon. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Concert uit het Bellevue- Strandhótel. 2.20—1.20 Omroeporkest o. 1. v. Rccscn. 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Gröndahl. 8.15 Hoorspel. 8.30 Vioolduetten door Mogens Hansen en N. Jensen. 9.10 Tweede acte van „Schwanda der Dudelsackpfeifor" opera van Weinberger. 10.3511.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb" Langenberg, 473 M. 6.25 en 10.40 Gramofoonplaten. 11.20 Concert d. d. Freiburger Orkest- vereeniging o. 1. v. Pfaff. 12.20 Concert door Keulsch orkest o. L v. Walter. I.50 Gramofoonplaten. 3.50 Weragstrijkkwartet en solisten. 6.20 Werngorkest o. 1. v. Buschkötter. 7.25 „Wilhelm Teil", spel vnn Schiller, muziek van H. Avril. Regie: Rieth. Rome, 441 M. 7.35 Pianorecital door G. Arnaldi. 8.05 Operavoorstelling en concert. In de pauze: Causerie. Brussel, 338 M. e n 508 M. 338 meter: II.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Omroeporkest o. 1. y. Walpot. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Concert door orkest, koor cn solis ten. 9.30 Gramofoonplaten. 508 meter: I.20 Gramofoonplaten. II.50 Zangvoordrneht- 12.05 Gramofoonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Léomane 4.20 Gramofoonplaten. 4.35 Pianorecital. 5.35 Zangvoord ra oh t. 5.50 Omroepkleinorkest o. 1. V. Leeman* fi.05 Orgelconcert, door Jean Collot. 7.20 Radio-Rymphonieorkest en solisten o. 1. v. J. Kumps. Jos. .Tongo programma* 9.30 Gramofoonmuziok. Zee sen, 1035 M. 7.20 Radiotooneel. 8.05 Uit Stuttgart: Concert door het uw land gekomen en hier heeft z'n krank zinnigheid als u 't zoo noemen wilt z n hoogtepunt bereikt. Maar in de omstandig- ncid, dat hij mij ontboden hooft, zie ik een bewijs, dat hij zijn onderzoekingen zal sta ken en weer 'n normaal mensch wil wor den. Dit, mijne heeren is de toedracht van de misdaden van monsieur d'Albert en is tevens het bewijs voor de stelling, dat iemand tegelijk geleerde, millionair en dief kan zijn." Hier eindigt het verhaal van den man, die Christiania plunderde. Na herhaalde conferenties van do politie-autoriteiten, het Ministerie van Justitie, het Fransche gezantschap cn do Noorscho regccring, werd besloten, deze aangelegenheid niet verder te vervolgen. En dit besluit werd op de eerste plaats mogelijk gemaakt, door het vrijwillig aanbod van den geleer de, dien Krag na de opheldering van don advocaat in een diepzinnig gesprek met dr. Saling in de Schouwburgstraat verrastto, om zich gedurende oen jaar ter observatie in een krankzinnigengesticht te begeven. Verder door d'Albert's verklaring, dat hij zijn „medeplichtigen" naar Spanje gezon den had, cn hen in staat had gesteld, daar een normaal even te lijden. Ook de rood harige kellner cn Thollon reisden na hun vrijlating af naar 't buitenland. Ten slotte werd alle geloden schade rijkelijk vergoed, en betaalde d'Albert een derde van z'n vermogen aan den Noorschen staat, tot stichting van een fonds voor etymologische onderzoekingen. De eenige bezigheid van d'Albert in het krankzipnigcngesicht bestond in het wer ken aan z'n nieuw boek. Toen 't jaar om was, verliet hij Noorwegen, om nimmer meer terug te keeren naar dc donkere misdadigerswereld. Het stof der vergetelheid spreidde zich uit over deze geheimzinnige, raadselachti ge periode van <le geschiedenis der stad Christiania. Dit is dc roden, dat slechts weinigen die periode kennen, slechts zij die er bij betrokken geweest waren. EINDE. FEUILLETON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 47) De advocaat had zich door z'n enthou siasme laten meesleepen, haalde uit z'n ac- tentascb een dik, in lederen band gebon den boek te voorschijn en toonde dit den beiden heeren. Op den band stond gedrukt: Traité sur les patois de la Chine du Sud. Etudes faits dans le département de Puh Fuh. De chef hief wederom 't hoofd op naar Krag. „Ik begin iets te vermoeden", mompelde deze zacht. „De hoogste onderscheiding!" riep de advocaat 't boek in de lucht zwaaiend, „de hoogste onderscheiding van de Fransche academie, mijne heeren Waarlijk een op zienbarend werk, 'n geniaal werk „Verder?" vroeg Krag. „We zijn nog 'n heel eind verwijderd van de inbraak op villa Rozenhage." „U hebt gelijk. Evenver als Dehli van Christiana ligt. Maar 't verdere verhaal over mijn cliënt, zal ons steeds dichter bij uw stad brengen. Van Indië ging z'n lang zame zwef tocht over Afghanistan naar Klein-Azië en verder naar Kaukasus. Hier stiet hij op woordvormen, die hij niet in verband wist te brengen, met de hem be kende talen. Eerst diep in Hongarije ont moette hij de woorden en uitdrukkingen, die eenige overeenkomst met dit uit der» Kaukasus vertoonen. Hij trof ze aan bij zwervende Zigeunerstammen. Daarmee begonnen d'Alberts studies een nieuwe wending te nemen. Met grooten ijver wierp hij zich op 't bestudeeren dezer oude „om dolende'' taalvormen. En getrouw aan z'n principe, stelde hij er zich niet mede tevre den, deze verschijnselen terloops en vluch- Te Laren is gisternacht omstreeks 1 uur op den Hilvexsumschen weg, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Volgens verklarin gen van een ag>ent van politie, die daar sur veilleerde, reed de auto, welke bestuurd werd door den heer W. uit Huizen, met een snelheid van meer dan 100 K.M., in de richting Laren. In den scherpen bocht, tegenover den Houtweg, verloor de heer W. de macht over zijn stuur, met het gevolg, dat de auto to gen een boom botste, welke afknapte, daarna een tweede boom, die ongeveer 10 Meter verder stond omverreed, en ten slot te in gruizelementen terecht kwam op bei laag gelegen terrein, bezijden den weg, waar men bezig is een hertenkamp aan te leggen. De chauffeur W. liep eenige lichte snijwonden aan het hoofd op, terwijl de aannemer K. G., eveneens uit Huizen, die naast hem zat, een hersenschudding en een ernstig bcenfractuur opliep. Twee personen, die achter in de auto zaten, kwamen wonder boven wonder met den schrik vrij. Dr. Holtmann, die spoedig ter plaatse was, liet den heer K. B. per brancard naar het ziekenhuis vervoeren. De auto, die door de politie in beslag genomen werd, is niet het eigendom van den bestuurder, doch van de garage De Lange te Huizen. AUTO IN EEN WOONHUIS GEREDEN. Gitsera vond te 7 uur is de luxe auto van den heer v. G. uit Waalwijk in den bocht van den Rijksstraatweg Moerdijk te Lage Zwaluwe, tegen het huis van den heer J. Kauters gereden. De wagen drong door de muur het huis binnen en kantelde in do woonkamer om. De bestuurder brak zijn pols, terwijl de twee andere inzittenden door glasscherven in het gezicht werden gewond. In de woonkamer werd een for meele revage aangericht. Do bewoners ble ven echter ongedeerd. DE SNORDERS IN DE HOOFDSTAD. De chauffeurs worden aggressief. In de Jan Evertsenstraat en omgeving te Amsterdam is de Zondagavond vrij rustig verloopen. W'el werden verschillende wn- banders aangehouden en geverbaliseerd, doch het publiek had door het krachtig op treden der politie op de vorige avonden blijkbaar de schrik gekregen, althans het hield zich dezen avond rustig, zoodat het hier tot geen verdere incidenten is geko men. Van de snorders-chauffeurs echter blijkt zich een stemming te hebben meester ge maakt, die tot gevaarlijke gevolgen kan leiden. Zoo trachtte in de Rijnstraat een snorder een agent omver te rijden, hetgeen gelukkig mislukte doordat de agent zich door een snellen sprong in veiligheid wist te brengen. Zijn rijwiel echter werd geheel vernield. De schuldige chauffeur is tot dus verre nog niet gearresteerd. Het nummer van zijn auto is vermoedelijk bekend. Op het Damrak deed zich in den afge- loopen nacht een dergelijk geval voor. Eenige agenten constateerden daar, dat een snorder zonder achterlicht reed. Zij waar schuwden een verderop staand collega daar de auto intusschen hen reeds was ge passeerd welke agent bij de O. L. Vrou- westeeg stond. Deze gaf den chauffeur een teeken dat hij moest stoppen. Inplaats ech ter van hier gevolg aan te geven, gaf de chauffeur vol gas en trachtte den agent te overrijden. Een vlugge sprong bracht ook dezen agent buiten gevaar. De chauffeur werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau in de Warmoesstraat. tig na te gaan, neen, hij werd Zigeuner. Twee jaar lang doolde hij met een Zigeu nersbende door Hongarije en Oostenrijk. Later nam hij deinst op een Zigeunerschip welks eigenaren een ruilhandel op do Mar- ne dreven. Zoodoende kwam hij weer in Frankrijk. Daarna zwierf hij met een goo chelaarsfamilie door Engeland en Scandi navië. Zijn studies over deze merkwaardi ge en geheimzinnige taal zijn nog niet ver schenen, maar ik geloof stellig, dat zijn desbetreffende publicatie den sluier vaneen zal rijten, welke eeuwen deze taal en haar oorsprong verborgen hield. Nu zult u mis schien meenen, dat dit alles in geen enkel verband staat tot de aangelegenheid, wel ke wij nader wilen bespreken. Maar in werkelijkheid is dat verband zeer zeker aanwezig. De levensgeschiedenis van mijn cliënt heb ik u slechts in groote lijnen ver teld, met weglating van bijkomstige om standigheden, omom vlugger in Chris tiania te zijn. Wat ik nu nog bijzonder op den voorgrond wil stellen is 't volgende: In zijn wijze van vorschen en onderzoeken, gelijkt hij op geen enkele andere geleer de, waarvan ik ooit gehoord heb. Wat hem van alle andere onderscheidt is de unieke manier, waarop hij de betrokken materie verwerkt. En hij interesseert zich nimmer uitsluitend voor één enkel onderdeel van 'n bepaalde stof, maar voor alles wat de taal samenhangt, den bodem waarop die taal groeit, de „spraakmakende gemeen te", waar de kiem schuilt, die aan de taal groei en leven geeft hij speurt naar alle omstandigheden, die op de ontwikkeling van n taal van invloed zijn cn geweest zijn. Dat heb ik de heeren duidelijk willen ma ken. Hebt u mij kunnen volgen?" „Ja", antwoordde Krag. „Maar u hebt nog geen woord over Christiania gespro ken." „Dat komt nog. De reis naar Christia nia begon eigenlijk al, toen d'Albert bezig was, de geheimzinnige Zigeunertaal te be studeeren. U kunt zich gemakkelijk inden ken, dat deze taal in verschillende scha- .ceeringen over geheel Europa verspreid is. De dooiende Zigeunters dragen deze taal rond van 't Noorden van uw land, tot Zaterdagmiddag had te Bussum een rel- tje plaats. Eenigo in uniform goklecdo Hilversumsche fascisten die met brochures liepen te venten, boden dozo ook aan oen Joodsch bloemenkoopman aan. Deze gaf hun echter te verstaan, dat hij niets met het fascisme te maken wilde hebben en gaf den fascist een slac in het gplaat. Da delijk ontstond een volksoploop. De politie stelde den koopman in arrest en maakte proces-verbaal tegen hem op. „Msbd." MOORDZAAK IN DE RESIDENTIE OPGEHELDERD. Dader legt een volledige bekentenis af Men herinnert zich, dat in den nacht van 12 op 13 December 1932 in de Nnald- wijksche straat, pand 103 te 's-Gravenhac». de bewoonster, mej. F. L. door een revol verschot gedood werd. Zekere P., een buur man, die in den nacht thuiskwam, gaf la ter aan de pol'tie het signalement op van den vermoed el ijken dader, hetwelk zooveel geleek or» zijn eitren signalement dat hij voorloopig vnrtgekouden werd. P slnacde er echter in z in alibi te fcewiizen. zoodat hji spoedig weder op vrije velen kwam. Terloops nu we~d de aandacht der polkie cevestied op een vunst'? bekend staanden bewoner van de Van Boetzelacrlaan, die zich na het voorgevalleng zondering ge- drop?, zocdanic. daf hij den indruk "e.scie- de, dat zijn geweien in hooge mate be zwaard was. Het viel ook on, dit hn een regen'as cn ecu glenfhoed bent. die hö op den avond van den moord gedragen moet hebben, maar nnarmee men he*n na dien tijd niet meer zag loopen. De aanwij zingen tegen hem werden zoodanig, da? de politie cistern von q overging tot zijn ar restatie. Hii cntkpndp nanvankeliik hals starrig, doch heeft ro een zeer langdur'c verhoor Zaterdagnacht een bekentenis af- celegd. Hii heeft verteld, dat hij met do vrouw ruzie had, waarop zij hem de deur uitwerkte. De man we*d hierover zóó woe dend, dat hij een revolver, die hij bii zich had, op de vrouw afschoot Hij verklaart niet de bedoeling te "ebben gehad, haar te dooden en zegt veel berouw van zijn daad te hebben. Do aangehoudene, de 31-jarige A. C. v. B„ van, beroep caféhouder een petroleum- venter, zal ter besch'kking van de Justitie worden gesteld. Bankinstelling te Rotterdam opgelicht. Te Rotterdam zijn in bewaring gesteld twee kooplieden, dc 43-jarige L. H. cn de 37-jarige A. J. die eeri bankinstelling aldaar voor een bedrag van 000 hebben opge licht. J. heeft een valsche ceel opgemaakt over een fictieve partij graan en H. heeft deze ceel voor f 600 bij de bewuste bank instelling beleend. Het bedrog kwam uit toen de bankinstelling er achter kwam, dat de partij graan niet bestond. De beide arrestanten hebben een volle dige bekentenis afgelegd. De stroobrand te Oude-Pekela. Omtrent den grooten strooband te Oude- Pekeia wordt nader nog gemeld, dat de politie naar de oorzaak van den stroobrand een zeer nauwkeurig onderzoek instelt, daar er sporen zijn gevonden, die aan kwaadwilligheid doen denken. KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS tot aan de Zuidkust van Spanje. Zij wordt verschillend gesproken in de onderschei den stammen, maar al deze nuances heb ben toch 'n gemeenschappelijken wortel. En 't was d'Albert opgevallen, dat in hun taal °en paar woorden en uitdrukkingen bur gerrecht hadden verkregen, waarvan hij de herkomst niet kon achterhalen. Althans in begin niet. Maar dan kwam hij tot dr ontdekking, dat die merkwaardige woor den en zinlooze uitdrukkingen in omloop waren gebracht door lichtsluwe elementen onder de Zigeuners. Het valt niet te ont kennen, dat de Zigeuners 'n belangrijke rol spelen in de crimineele geschiedenis van haast alle volkeren. In gevangenissen, in rechtzalen, als politie of rechter hen een verhoor afnam, bij hun ontmoetingen met misdadigers van andere rassen, hoorden z\ 'n massa-uitdrukkingen, die aan de misda- digerswereld ontleend waren, en die zij in hun eigen taal invlochten. En juist deze „misgroei" boeide d'Albert s aandacht in hooge mate. En van toen af aan wierp hij zich als 'n maniak op 't bestudeeren van oorsprong, ontwikkeling en groei der mis- dadigerstaal. En hij ontmoette, daarvan nieuwe vormen, overal waar hij kwam, maar tevens ook vaak dezelfde woorden en uitdrukkingen. En werd een bepaald be grip in verschillende talen uitgedrukt, dan was toch meestal do beeldspraak dezelfde. Zooals 'n wetenschappelijk taalvorscher, de reeds lang uitgestorven en vergeten ta len bestudeert, om zich door reconstruee ring dezer talen een beeld te vormen van de gemeenschap, de maatschappij, uit lang vervlogen tijden, zoo ontstond bij mijn cliënt het phantastisch, maar van we tenschappelijk standpunt daarom niet min der toe te juichen plan, om met behulp van zijn onderzoekingen inzake het internatio nale misdadigersjargon 'n groot werk te schrijven, dat hij wil noemen: De zwerf tocht van den misdaad. Dit is dus de kern van deze zeldzame aangelegenheid. En toen dit voornemen eenmaal gemaakt was, stortte mijn cliënt zich midden in de won derlijke misdadigerswercld. Hij begon, mot zich toegang te verschaffen tot enkele Fransche gevangenissen. Doch dit was hem dam: Cornelius Cocolban cn zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. 11.2012,00 Gramofoonmuziek. Davontry, 1554 M. 9.35 Morgenwijding. 9.50 Tijdsein en berichten. 12.20 Commodore Grand Orkest o. 1. v. J. Muscant. 1.35 Northern Studio-orkest o. 1. van J. Bridge. 2.20 Concert. K. NelsonCookes (so- rraan) en het New English Trio. Philh. Orkest o. 1. v. F. Drost. 10.2011.20 Concert uit Hamburg o. 1. v J Eibenschütz. Gemeentelijk Radio-distributiebedrijf te Leiden. Dinsdag 11 April, (3« programma). 8.00—13.50: Langenberg. 13.50—16.35: Daventry. 16.35—18.00 Brussel (VI.). 18.00—19.20: Langenberg. 19.20 afloop. Brussel (Fr.).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9