5PORT 5PEL DE SLAG AAN DE SCHELDE MAANDAG 10 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 5 HAAMDAG BWOEG5EL Een vreedzaam gevecht op een stralenden Zondag. In de loopgraven te Antwerpen. Holland slaat België met 31. De Belgen hebben beter gespeeld en de Hollanders hebbengewonnen. Dit is de indruk, dien wij hebben meegenomen van den jaarlijkschen slag aan de Schelde, den voetbalstrijd tusschen de Boode Duivels en de Oranjemannen. Maar laten wij beginnen bij het begin. De inval in Antwerpen. Zooals steeds wer den ook nu reeds Zaterdag duizenden Hol- iandeche frontstrijders te Antwerpen aan gevoerd. Hoe schoon en vroolijk zag de stad er uit op dezen zomerschen dag, waarop overal de rieten meubelen al buiten ston den alsof het volop zomer was. De eene extra-trein na de andere rolde binnen en met Wat per particulier voertuig naar de Scheldestad was gekomen werd dit op 13.000 man geschat. Ook de Zondagmorgen is stralend. Reeds Zaterdag is Antwerpen een Hollandsche stad geworden, een van weidsohe allures en Zondagmorgen lijkt het of Antwerpen voor goed bij Holland is ingelijfd. Nu reeds, zonder slag of stoot. Want de groote strijd moet nog beginnen. Ook de spelers en officials zijn Zondag morgen eerst gearriveerd en tegen twaalf uur reeds begint de groote uittocht naar Deurne, waar het terrein van Antwerp F.C. geleden is, het tooneel van den strijd. De Belgische bladen zijn niet optimis tisch, evenmin trouwens als de Hollandsohe, die een revanche vreesden der Belgen na de nederlaag tegen Frankrijk. Dat is im mers een Belgische voetbalwet van Meden en Perzen. Als er 's nachts een hond blaft komt er brand, als er een zoutvaatje omvalt; komt er ruzie en op een nederlaag volgt een overwinning. Simple comme bonjour voor wie de voorteekenenen maar zien wil. Belgisch pessimisme en Hollandseh pes simisme, alzoo een draw. Uw verslaggever, die nog nooit een over winning van Holland in Antwerpen zag, maar uitgerekend alle Hollandsche neder lagen meevierde, en zijn reisgenoot, die net precies steeds Hollandsohe overwinningen aanschouwde. Deze nu samen op reis om getuige te zijn van dezen voetbalstrijd. Alzoo weer een draw! En toch werd het een zege voor Oranje. Nog wel op den verjaardag van den Roi der Beiges, 't Feestgeschenk. Wij zitten op de perstribune, beter nu dan wij over jaren gewend zijn. De stoe len en banken zijn niet pas geverfd, zoo dat wij dezen keer geen verf behoeven te stelen. Zelfs is, om aan de talrijke aanvra gen van Hollandsche journalisten te vol doen, voor de Perstribune een aantal schoolbanken gezet waar nu dikke en wel gedane journalisten aan alle kanten uitpui len en waar een enkele zelfs niet meer uit kan komen. De tribunes zijn volgeperst, zoo vol, dat enkele onfortuinlijke enthousiastelingen, die de reis hebben gemaakt en hun entree heb ben betaald, reeds vóór den aanvang van den wedstrijd per brancard moeten worden weggedragen. Dat is onfortuin. Twee en twintig Junioren hebben elkaar eerst bekampt, dan komen de muzikanten en tenslotte onder oorverdoovend gejuich eerst de Oranjemannen, dan de Boode Duivels. De wedstrijd. 2.51 uur komen deHollanders, 2.54 uur de Belgen binnen, beiden natuurlijk enthou siast begroet en opgevangen door een leger fotografen. Er wordt getost en van der Meulen krijgt bloemen. Hellemans wint den toss en om precies 3 uur trapt van Reenen af. De opstelling is als volgt? B elgië: Van den Berghe Nauwe ns Dedeken Yerboven Hellemans Declercq Voorhoof Desmedt Sayes Versyp v. Eynde Scheidsrechter 0 Crew (Engeland) Van Nellen Wels v. d. Broek Van Reenen Bonsema Van Heel Anderiesen Pellikaan Van Run Weber v. d. Meulen. li e d e rl and: De Belgen hebben den dwars over het veld sbaanden wind in den rug en schij nen al direct te willen toonen, wat zij waard zijn. Het wordt direct een gevaar lijke Belgische aanval en van der Meulen moet het leer voor de voeten van Desmèt weghalen. Even een ongevaarlijke tegen aanval van Holland en dan zijn de Belgen er al weer. Zij breken prachtig door vanaf den rechtervleugel, waarna Desmet eerst een prachtkans mist en vervolgens over schiet. Daarna moet Weber, als het voor het Holl. doel erg benauwd wordt, reddend op treden, tweemaal achtereen. Het begin is niet hoopvol. De Belgische aanval is zeer gevaarlijk en het is maar ge lukkig, dat'het beslissende schot telkens achterwege blijft. Op den Hollandschen rechtervleugel verricht Wels prachtig werk met goede afgemeten voorzetten, die soms echter wat te scherp zijn. Het spel wordt nu meer afwisselend. Ook de Hollanders trekken zoo nu en dan ten aanval, maar deze aanvallen zien er lang zoo gevaarlijk niet uit als die der Bel gen. v. d. Meulen verricht enkele malen goed werk en van Run voorkomt een doelpunt. Holland leidt. Na deze zeer benauwde oogenblikken komen de Hollanders aan de beurt. Wels zet scherp voor doel, maar de keeper springt er tusschen en stompt den bal weg. Hij doet dit echter zeer slecht, want juist komt de bal voor de voeten van Bonsema, die niet aarzelt en in de 16e minuut Hol land onverwacht de leiding geeft, (01). Dit doelpunt wel gemakkelijk verkregen na een aanvankelijk Belgisch overwicht geeft den burger moed. De Oranjemannen vallen goed aan, nu zij zien, dat het gaan zal. Een aanval volgt, maar Bonsema ver knoeit deze. van Reenen, die nog weinig presteert, schiet uit een voorzet van van Nelle in het zijnet. Dan volgt er weer een Belgische aanval, waarbij Voorhoof voor ons zeer gelukkig naast kopt. Even later schiet Desmet rakelings voor het doel langs. Van der Meulen komt dan in actie. Eerst stopt hij een schot van Sayes, en daarna trapt hij een ingeschoten bal vallende weg. Een plotseling scherp omhaalschot van Desmet wordt door v. d. Meulen onder de lat vandaan gehaald. Hiermede zijn de ge vaarlijke situaties voor het Hollandsche doel nog niet ten einde. De Belgen houden prachtig vol en zetten mooie aanvallen op, die echter in laatste instantie geen succes hebben, omdat öf het beslissende schot ont breekt öf omdat v. d. Meulen er is. Van Reenen, de nieuwe mid voor heeft nog niet veel goeds gedaan. Hij loopt maar heen en weer en is overal, waar hij niet wezen moet. Nu krijgt hij den bal mooie toegespeeld, hij loopt door met de backs op zijn hielen en schiet. Recht op den kee per, maar het schot is nogal hard, zoodat het tusschen de beenen van van den Berghe door in het doel belandt. De scheidsrechter heeft echter op appèl van Nou wens free-cick geconstateerd en an nuleert dit doelpunt. De scheidsrechter, de Engelschman Crew, maakt zeer sterk den indruk bevattelijk te zijn voor appèl van publiek en spelers en 'hij is daardoor niet al te vertrouwen wekkend. Na een Belg. aanval krijgt na goed op brengen den bal van Bonsema, de Delfte naar loopt door alleen naar doel en schiet. De bal gaat naast als ieder reeds denkt een nieuw doelpunt te kunnen noteeren. Als v. d. Meulen een schot van Versyp heeft gekeerd, komt de bal weer bij Wels, die weer mooi voorzet. Nouwens onder schept den bal, maar werkt slecht weg, zoo dat de bal komt voor de voeten van Bon sema, die het vonnis voltrekt (02). Er is dan nog een minuut van de eerste helft te spelen en met een mooie Holl. voorsprong komt de rust. Holland leidt met 20. Zijn we nu enthousiast over deze mooie voorsprong tegen wind verkregen? Neen! De Belgen zijn meer in den aanval geweest en hun spel was technisch beter dan het onze. Alleen onze achterhoede was safe en de vleugelspelers vielen te roemen. De voorsprong is niet verdiend en wij mogen alweer niet mopperen. De tweede helft Om 3.50 uur wordt herbegonnen met een onge vaarlijken Holl. aanval, die gevolgd wordt door zeer gevaarlijke Belg. tegen aanvallen. Een dezer aanvallen draait uit op een corner, die, goed genomen door Voor hoof precies onder de lat wordt gekopt, v. d. Meulen is er echter als de kippen bij en werkt weer corner. Weer schiet Voor hoof in, maar nu is het van Run, die weg werkt. Het zijn zeer gevaarlijke oogenblik ken voor het Holl. doel. Van Reenen's goede daad. De Belgen houden prachtig vol, maar het succes komt ineens aan den anderen kant als van Reenen zijn eerste goede daad van dezen middag doet. Hij krijgt den bal toegespeeld en drib belt prachtig door de achterhoede heen tot op zij van het doel. Vandaar geeft hij een voorzet, die door den toeloopenden van Nelle ineens wordt ingekopt (03). De Hollandsche vreugde loeit van de tribunes, de rood-wit-blairwe vlaggetjes dansen in de lucht. Toch geven de Belgen het nog niet op en na een mooien Belg. aanval zendt Desmet een schot in, dat v. d. Meulen, die goed staat opgesteld, gemakkelijk stopt. Van Reenen zendt aan den anderen kant een schot in de wolken. Als even later v. d. Meulen een goed opgevangen bal laat val len, krijgt Sayes een prachtkans, maar zijn schot gaat naast. Een Belgisch tegenpunt. Dc Belgen komen nu sterk in de meerder heid, zij plaatsen zuiverder, waarin vooral Hellemans uitmunt en hun aanvallen zijn gevaarlijker. Uit een voorzet van Versyp lost Desmet een prachtschot, dat rakelings over gaat. De Belgen zwoegen onvermoeid verder en hebben 17 min. na de rust succes als na missen van Pellikaan en Weber, Sayes heel kalm in den uitersten hoek kaa schieten, onhoudbaar voor v. d. Meulen, die nog uitvalt, maar te laat (13). De Belgen spelen nu voor wat zij waard zijn en als even later Voorhoof mist kruipt Holland door het oog van een naald. De Holl. achterhoede houdt echter goed stand. Weber forsch met verre trappen en vasthoudend als een fox-terrier, van Run met fijner werk, artistieker. En tenslotte de aanval der Belgen kan zoo mooi zijn als hij wil, het beslissende schot, dat resultaat moet brengen, is er niet. Toch zijn de Belgen nu zeer gevaarlijk, maar Sayes en Voorhoof missen na elkan der een goede scoringskans. Van Run is in volle actie bij de talrijke Belg. aanval len en redt veel. Ook Weber laat zich niet onbetuigd. Hij maakt gepast gebruik van zijn lichaamskracht en bij een botsing met v. d. Einde moet de laatste het loodje leg gen en raakt even groggy. Het tweede kwartier is geheel voor België. Van der Meulen stopt schitterend een vliegend schot van Versyp. Een free-cick op het Holl. doel wordt overgekopt. Als Voorhoof den bal prachtig tusschen onze backs heeft opgevangen, schiet hij in het zijnet. De Belgen blijven sterker. Jammer is het, dat nu in de tweede helft, Wels te veel verwaarloosd wordt; de enkele bal, ■dien hij krijgt, behandelt hij goed. De Hol landsche uitvallen zijn niet zoo gevaarlijk als die der Belgen. Kort voor het einde krijgt van Reenen nog eenmaal een goede kans, hij krijgt den bal toegespeeld en rent op het Belg. doel af, van den Berghe loopt uit en rent van Reenen omver, waarmede deze kans ver loren gaat. Het teleurgestelde Belg. pu bliek gaat reeds heen en spoedig fluit scheidsrechter Crew einde. De Oranjeman nen hebben een overwinning behaald, die echter niet ten volle verdiend was. Laat de klok maar luidenklinkt het over het veld uit de 10.00U Hollandsche kelen. De feestvreugde is er niet min der om. Nabeschouwing. Wij hebben reeds gezegd, dat de cijfers waarmede Holland won, niet het juiste beeld van 'het vertoonde spel geven. De Bel gen waren niet minder dan de Hollanders, HEff KWINTET v. d. MEULEN, WELS, v. NELLEN, v. RUN EN WEBER, DAT OVERWINNING BIJDROEG. ZEER VEEL TOT DE NEDER LANDSCHE ROEIEN „THE HEAD OF THE RIVER" LAGA WINT HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN AMSTEL. Njord I goede tweede. Het Amsterdamsche roeiseizoen is gis teren ingezet met een lange afslandsrace over 8 km. voor achtriemsgieken, een nieuw en belangrijk evenement, waarmede het hoofdstedelijke watersportprogram is ver rijkt. Deze wedstrijd, een navolging van den Engelschen „Head of the River", is in het leven geroepen door den Amsterdamsohen Roeibond, welke als prijs een grooten zil veren wisselbeker beschikbaar heeft ge steld. Deze beker ontving de Bond op zijn beurt ten geschenke van de Amsterdam sche Roei- en Zeilvereeniging „Poseidon", ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, waarvoor de A. R. B. zelf de bestemming ken kiezen. De „Poseidon Jubileum-beker" wordt als wisselprijs elk jaar opnieuw ver- roeid. Het bijzondere van deze race is niet al leen den grooten afstand het grootste traject tot dusverre verroeid was dat van den „Telegraafbeker-wedstrijd", hetwelk 4.5 km. bedraagt, maar betreft ook het systeem, dat geheel afwijkt van de gebrui kelijke methode. De ploegen startten nl. niet gelijktijdig, doch vertrekken écn voor één, met een tusschenpoos van 10 sec. van de lijn van afvaart, welke te Ouderkerk ligt. Het is dus een wedstrijd „tegen het horloge", wie den snelsten tijd maakt is winnaar. Iedere ploeg roeit op zoo voor- deelig mogelijke wijze haar eigen baan, waarbij het voorschrift geldt, dat een in gehaalde ploeg den inhaler gelegenheid geeft, te passeeren, zoodra de punt van de inhalende boot gelijk is met het roer- tje van de ingehaalde boot. Als bijzonder heid kan voorts worden gemeld, dat er geen piketten van doorvaart zijn. De belangstelling in de roeiwereld voor dezen wedstrijd, een experiment van niet geringe beteekenis, was zeer groot. Niet minder dan twaalf ploegen hadden inge schreven en de afgeloopen weken waren de gegadigden naar het kampioenschap van den Amstel druk in de weer met de training en de bestudeering van de wel zeer speciale eischen, die de bochtrijke baan aan de stuurlieden stelt. De „Nauti- lus"-ploeg was zelfs eenige malen uit Rot terdam overgekomen om met de moeilijk heden, die het traject oplevert, vertrouwd te raken. Bij de startplaats was het enorm druk en de politie had handenvol werk om een eind aan den verkeerschaos te maken. Tot onze spijt dient echter te worden ge zegd, dat de regeling van het verkeer bar slecht was. Onze pers-bus kon zich slechts met de grootste moeite door den kluwen van auto's fietsen en andere vehikels, heenwringen. Het gevolg is dan ook ge weest, dat wij maar een deel van den strijd te zien kregen en herhaaldelijk stuk ken achter raakten. Om drie uur klonk het startschot en vertrokken de ploegen in deze volgorde: 1. Njord I, 2. Nautilus, 3. Cadetten, 1. Laga, 5. De Hoop II, 6. Nereus, 7. Triton, 8. Amstel, 9. De Hoop I, 10. Maas, 11. Njord II, 12. Willem III. De meeste ploegen gaan kalm van start. Laga, Maas en Njord I, gaan er in snel tempo vandoor. De Delftenaren hebben een mooien, langen slag en laten do boot goed uitlengen. Weldra verdwijnen zij uit het oog. Als alle booten weg zijn, zot ten ook wij ons in beweging en liet is een heele toer om in de volte met onzen uier. supporters zwaarbeladen wagen, bij do raceploegen te komen. Het is dadelijk te merken, dat Triton tot de zwakke broeders behoort. Amstol spurt goed bij en bij het „Heemschip" worden de Utrechtenaren gepasseerd. Ver der zien wij Nereus een hoog tempo slaan en op De Hoop II afstevenen. De Nereidcn vermen een keurige ploeg, die prachtig waterwerk te zien geven. Met hun for- schen, langen slag bedreigen zij De Hoop- ploeg meer en meer en dank zij het voor treffelijke sturen liggen zij, even voor het Kalfje boord aan boord met De Hoop om daarna deze ploeg in snel tempo voorbij te roeien. Bij het „Kalfje" wordt Triton dan opnieuw gepasseerd en wel door Do Hoop I. Nautilus, die als tweede vertrok, werd al vrij spoedig door Laga ingehaald. Bij de ringbaan werden zij voorbijgerocid door Cadetten. Bij Zorgvlicd kregen wij voor het eerst den kop in dc galen. Hot bleek, dat Laga van de vierde op do twee de plaats was gekomen, op eenige lengten achter Njord I. Den Delftenaren zit heb raceroeien in het bloed en herhaaldelijk doen zij pogingen om Njord in to halen. De Leidenaren weten hun eerste plaats echter tot het eind toe te behouden. Tus schen de Amsfel'brug en de eindstreep werd door dc meeste ploegen nog hard ge spurt, vaak was het onderling verschil zeer gering, zoodat er nog van ccnigo spanning sprake is. De volgorde van aankomst was aldus: 1. Njord, 2. Laga. 3. Cadetten (ook als der de gestart), 4. Nereus, 5. Nautilus, fi. Do Hoop II, 7. Amstel, 8. De Hoop I, Maas, 10. Triton, 11. Njord II (ook als elfdo ge start), 12. Willem III (ook als twaalfdo vertrokken.) De jury berekende den volgenden uit slag: 1. Laga 28 min. 28.4 sec., 2. Njord I 29 min. 10.4 sec., 3. Nereus 29 min. 41 sec.; 4. De Hoop I 29 min. 49 sec., 5. Amstel 29 min. 53.6 sec.; 6. Willem III 29 min. 58 sec., 7. Cadetten 30 min. 1.2 sec, 8. Maas 30 min. 1.8 sec., 9. Njord II 30 min. 4.4 hoc., 10. De Hoop II 30 min. 27.8 sec., 11. Nau tilus 30 min. 48.8 sec, 12. Triton 31 min. 12.8 sec. De prijsuitreiking geschiedde door dr. Meurer op het clubgebouw van „De Hoop" Hij bracht aan verschillende personen dank voor hun medewerking en roemde het werk van de politie te water, doch klaagde over dat van de politio te land. Dr. Meurer hoopte, dat do verkeersrege ling het volgende jaar beter zal zijn en dat dan meer personen in de gelegenheid gesteld kunnen worden dc race geheel te volgen. al zal een vergelijking tusschen beide ploe gen noodzakelijk mank gaan. Want was het veldspel der Belgen technisch beter dan dat der Hollanders, bij de laatsten was de verdediging hechter, terwijl de vleugelspe lers goede kansen schepten, minder dik wijls weliswaar dan de Belgen, maar kan sen, die benut werden. En daar komt het tenslotte bij een voetbalwedstrijd toch op aan. Hoe aardig de Belgen somtijds ook com bineerden, tot schieten kwam het niet en als het zoover kwam, was v. d. Meulen er of er waren de wolken. Zooals gezegd was onze achterhoede safe. Vooral v. d. Meulen en van Run blonken uit. Weber speelde forscher, maar ook zeer goed. In de middenlinie viel van Heel weer op door zijn fijn spel, Andriessen door zijn hard, maar dikwijls ondoelmatig zwoegen en Pellikaan door zijn falen. Na de rust herstelde de laatste zich een weinig. Wij zeiden reeds dat Wels en Van Nellen zeer goed voldeden en het is dan ook pret tig te kunnen memoreeren, dat Wels indirec te oorzaak was van twee doelpunten, ter wijl Van Nelle het derde voor zijn reke ning nam. Ook van der Broek deed niet 7X>oveel goeds. Bonsema was beter en vooral om zijn beide doelpunten is hij te loven. Van Reenen was een volledige mislukking en de mid voorplaats zal nog een poos de puzzle van ons elftal moeten blijven. De Belgische achterhoede wa$ minder dan de onze en de keeper heeft aan de doelpunten wel wat schuld, al staan daar goede dingen tegenover. Voorts vielen op Hollemans, Voorhoof en Saye». Het schie ten liet echter te wensckcn over. Het i6 wèl crisis, ook in het voetbal, bij onze Zuiderburen. De stand is nu: Nederland 49 24 9 16 111—89 57 België 49 16 9 24 89—111 41 HET VOORSPEL VAN DEN GROOTEN STRIJD. Op het Beerschotterrein te Antwerpen vonden Zaterdagmiddag onder groote be langstelling en onder begunstiging van prachtig weer twee steden wedstrijden plaats, n.l. AntwerpenAmsterdam en Ant werpen—'R'otterdam. Antwerpen—Amsterdam 1—3. In den eersten wedstrijd werd weinig aantrekkelijk spel te zien gegeven, waarbij Amsterdam een verdiende 31 overwinning behaalde. Antwerpen nam na een kwartier de leiding door een schot van August Hel lemans, dat eerst tegen den paal terug stuitte en daarna onhoudbaar werd inge zet. Slot werd geblesseerd en vervangen door Huismans, waarbij een omzetting in de ploeg plaats vond. Na een half uur van gelijk opgaand spol maakte Mulders on houdbaar gelijk (1—1). Uit een voorzet van Volkers maakte Dorenbosch 2—1. Na de rus-t speelde Amsterdam beter dan Antwerpen, doch eerst 20 minuten na do hervatting scoorde Mulders opnieuw, 3-1. In dezen stand kwam geen wijziging meer, zoodat Amsterdam met 3—1 won. Dc links- builen Mulders was de beste speler. Antwerpen—Rotterdam 2—3. Direct hierna vond de wedstrijd Antwer penRotterdam plaats, waarbij wij beier en vooral sneller spel te zien kregen, al werden zeer veel kansen door beide par tijen gemist. Urlcns scoorde het eerst voor Antwerpen, maar binnen het kwartier maakte Formenoy uit een hoekschop gelijk. In een periode van Belgisch overwicht maakte v. d Tuin er 21 van, doch direct hierna bracht de veteraan Bastin inct een prachtig onhoudbaar schot <lc ploegen op gelijken voet. Het was Lagcndaal, die voor de rust opnieuw <le leiding gaf. De tweede helft was een strijd van ge miste kansen. Doelpunten werden niet meer gemaakt, zoodat Rotterdam met 3-2 won. Bij de Belgen waren Bastin en Van Bceck de besten, bij Rotterdam vielen keeper Co- hen en de spil de Bruin alsmede de binucn- s*>elar v. d. Tuin op.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 5