3)e £eid&eh£&Hi/&Mil: 25 MAANDAG 10 APRIL 1933 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STEMT OP 26 APRIL NO. I VAN LIJST 24ste Jaargang No. 7479 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 ©ent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geiilustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geiilustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogst* 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. V Godsdienst, politiek en partij 't Is over-duidelijk, dat het voor den Godsdienst niet onverschillig is, welke po litiek er wordt gevoerddat de Kerk er belang bij heeft, welke beginselen de poli tiek van den Staat leiden. 't Zou dan ook een dwaling zijn, indien men beweerde, dat de Kerk onverschillig moet staan ten opzichte van de politiek en dat zij de politiek niet binnen haar be moeienis mag trekken. Wij bedoelen hier de politiek in algemee- nen zin, de politiek in haar grondlijnen en fundamenteele beginselen. Wij bedoelen niet de vraagstukken van practische politiek. Daarvan zeggen onze Bisschoppen in hun laatste mandement: „terwijl wij gaarne alle vraagstukken van practische politiek aan het oordeel en het geweten onzer katholieke staatslieden overlaten De Pausen hebben er zelfs herhaaldelijk voor gewaarschuwd, dat men het program en beleid van een bepaalde p a r t ij, dus de practische politiek, niet zou vereenzel vigen met de Kerk. Wij, Katholieken in Nederland, hebben ons daaraan nooit schuldig gemaakt. Maarals wij de R.-K. Staatspartij beschouwen en propageeren als de eenige partij voor de Katholieken in Nederland vereenzelvigen wij dan niet de R.-K. Staats partij met de Katholieke Kerk? Volstrekt niet! Wij doen dit evenmin als onze Bisschop pen, wanneer dezen den Katholieken aller dringendst verzoeken, om in de politiek do eenheid te bewaren wat practisch betee- kent, om te stemmen op de partij, die nu alléén de Katholieken in het Parlement, in de Tweede Kamer vertegenwoordigt, de R..-K. Staatspartij. De Bisschoppen vereenzelvigen daar mede natuurlijk niet de R.-K. Staatspartij met de Kerk! Zij richten die ernstige ver maning, dat allerdringdst verzoek tot de Katholieken, omdat der Katholieke een heid op politiek terrein, naar hunne mee ning, „niet zonder groote geestelijke scha de zou kunnen verloren gaan." Wie de katholieke eenheid wil bewaren kan dat fei telijk niet anders doen, dan bij de verkie zingen te stemmen op de R.-K. Staatspar tij. Dat hij daarmede niet per se wil zeggen, dat hij het in alles met met de R.K. Staatspartij eens is, is duideijk. Even dui delijk moet het een ieder zijn, dat een aan sporing om als Katholiek te stemmen op de R.-K. Staatspartij, niet inhoudt eenige ver- eenzelving van de R.-K. Staatspartij met de Kerk. Dit moet een ieder duidelijk zijn, maar het blijkt ons meermalen, dat het feitelijk niet een ieder duidelijk is. Daarom meenden wij, er eens op te moeten wijzen. Dat de Kerk er belang bij heeft, welke beginselen de politiek van den Staat lei den, dat is natuurlijk ook feit el ij k iederen Katholiek duidelijk. Maar niet iedero Katholiek handelt daar naar! Er zijn onder ons betrekkelijk weini gen, die warm voelen voor de politiek, er zijn er meer, die er koud voor zijn, doch de mees ten behooren tot de lauwen.... Dat dit verschijnsel de werkers, de o n- baatzuchtige werkers onder ons - die er, gelukkig, zijn ontmoedigend kan stemmen, is begrijpelijk. Vooral wan neer zij die lauwheid ondervinden van Katholieken, wier ontwikkeling en wier po sitie een andere geesteshouding, meer ac tieve belangstelling, meer daadweke- 1 ij ken steun mocht doen verwachten. Dat zij echter niet aan die ontmoedigende stemming toegeven!.... Zij mogen zich daartegen sterken door het bewustzijn, dat zij dienen de belangen van Staat en Kerk. Ook, en zeer effectief, de belangen van de KerkDe feiten van dezen tijd too- nen het toch wel zonneklaar, dat een on godsdienstige, een op verkeerde grondbe ginselen berustende politiek een gevaar is voor allen, die den Godsdienst willen erkennen en beleefd zien en allereerst zelf willen belijden en beleven, een gevaar is voor de Vrijheden en rechten van de Kerk. De strijd tegen den Godsdienst in Spanje. De Spaansche Cortes is thans met de be handeling van de Wet op de religieuse Con gregatie gevorderd tot artikel 21, luidende als volgt: „De kerken kunnen inrichtingen stichten en besturen, die bestemd zijn voor het on derwijzen van hare geloofsleer en voor de opleiding en vorming van hare bediena ren. De inspectie van den Staat garandeert, dat in deze scholen geen ander leervak wordt onderwezen, dan hetwelk genoemd i3 in de vorige paragraaf, of waardoor de vei ligheid van den Staat in gevaar zou kunnen worden gebracht". De afgevaardigde Sr. Cid, lid der Agra rische partij, heeft een amendement inge diend luidende als volgt: „De godsdiensti ge belijdenissen kunnen onderwijsinstellin gen stichten en besturen, mits deze wor den georganiseerd en bestuurd volgens de voorschriften der constitutie". De Minister van Justitie Sr. Albanoz verklaarde: „Iets anders is de godsdienstige propaganda en iets anders het geven van ouderwijs. De kerk mag vrijelijk hare theoriën bekend maken, maar mag volgens de Constitutie noch privaat noch openbaar onderwijs ge ven. Godsdienstles zal zijn kunnen geven op den preekstoel, in de particuliere wo ningen, maar niet in de school". De interpretatie van den Minister ver wekte een groote ontsteltenis onder de ka- bholieek Kamerleden. Het amendement wordt verworpen met 114 tegen 20 stemmen. Sr. Lamarnie de Clairac verklaart dat de Wet, wanneer zij zal worden uitgevoerd volgens de interpre tatie van den Minister, een aanslag betee- kent op de vrijheid der staatsburgers. Het artikel wordt tenslotte aangenomen met 160 tegen 24 stemmen. Eenige Communisten hebben getracht de kloosterkerk van de Ermitage van San ta Lucia in het dorpje Cortizona in brand te steken. Alle beelden zijn op schandelijke wijze vernield en ontheiligd; het altaar, de communiebank en de kerkstoelen hadden de bandieten tot een grooten brandstapel gemaakt; alles was reeds met benzine over goten toen zij verrast werden door een nachtwaker, waarop zij ijlings op de vlucht sloegen. jrmrv De aanslagen op de Katholieke Kerken in Canada, Alle katholieke kerken van Quebec wor den thans door politieagenten en vrijwilli gers bewaakt. In de laatste weken zijn zoo veel kerken in vlammen opgegaan, dat er absoluut zeker brandstichters aan het werk zijn geweest. Heden brak brand uit in Metropolilaan- kerk van St. James. Dank zij het snelle op treden der brandweer werd geen belangrijke schade aangericht. De vorige week werd de kerk ran St. Jacques, een der belang rijkste historische gebouwen in Montreal door het vuur verwoest. De schade bedroeg ongeveer 500.000 dollar. In verband met dezen brand is een vrouw en een man gear resteerd. In den loop van 6 maanden zijn er 5 kerken in de provincie Quebec afge brand. Het totale verlies, dat door kerk branden in een jaar tijd veroorzaakt werd wordt op een millioen dollar geschat. Reeds jarenlang worden voortdurend in Canada katholieke kerken en andere ge bouwen in brand gestoken. De epidemie begon in 1922. Er brak toen brand uit in de Basiliek van Sainte Anne te Quebec, het klooster van Notre Dame te Montreal, het St. Bonifacius-College en de O. L. Vrouwekerk te Quebec en de kerk van St. Thomas te Lefiurre. Het volgende jaar gingen het klooster van den Goeden Herder te Quebec en de Drievuldigheidskerk te Montreal in vlam men op. Bij een brand in het Missiehuis van Beau- vais te Saskatchenan in 1927 kwamen een zuster en 28 weezen in de vlammen om. Hetzelfde jaar verloren nog 40 menschen hun leven bij den brand van het zieken huis van St. Charles te Quebec. In dezelfde week werd de Academie van St. Johannus Berohmans te Quebec door het vuur ver- woest. In zes weken tijds zijn do kerken van St. Johannes Baptist en St. Joseph in Ot tawa, alsmede die van St. Denis in Mon treal tot den grond toe 40-JARIG JUBILEUM G. J. FLIM. Een hartelijke huldiging. De bedrijfschef van heb Kamerlingh On- nes-La bora borium, de heer G. J. Flim, is Zaterdagmiddag in de groote collegezaal van het Laboratorium gehuldigd ter gele genheid van zijn 40-jarige ambtsvervulling. Zeer velen waren opgekomen om van deze huldiging getuige te zijn, o.a. de pro fessoren Keesom, de Haas en Ehrenfest en de familie Kamerlingh Onnes. De jubilaris werd in de eerste plaats toe gesproken door Prof. H. W. Keesom, die begon met te herinneren aan het zilveren jubileum van den heer Flim. Hij werd toen toegesproken door Prof. Kamerlingh Onnes, die o.a. den wensch uitsprak, dat de heer Flim ook nog zijn gouden jubileum zou mo gen beleven, De vrienden van den jubilaris hebben echter zoo lang niet willen wachten, maar reeds thans uiting willen geven aan hun gevoelens van hoogachting en waar- deering jegens den jubilaris. Spr. memo reerde daarna verschillende belangrijke ge beurtenissen in het Laboratorium en wees Cr op, dat de jubilaris daarbij steeds de ziel van de handeling was. Voor allen van Afd. I en voor velen van afd. II is de jubilaris steeds de vraagbaak geweest. Dit is een ge volg van zijn groote kunde, maar ook van het feit, dat hij zich altijd weet te geven en niets voor hem teveel is. Spr. hoopte nog vele jaren met den jubilaris te mogen sa menwerken. Er is ook nog samen te werken. Nog verschillende wetenschappelijke expe rimenten zullen in de naaste toekomst ter hand moeten worden genomen. Wanneer spr. hulde en dank brengt aan den jubilaris dan doet hij dat ook namens verschillende buitenlandsche geleerden, die den jubilaris kennen en altijd met groote waardeering over hem spreken. Ten slotte bood spr. den jubilaris een geschenk onder couvert aan, dat hem in de gelegenheid zal stellen tot het maken van een buitenlandsche reis. Tv. eede spreker was Prof. Dr. W. J. de Haas, die het woord voerde namens de Ver- eeuiging tot bevordering van de opleiding van instrumentmaker, waarvan de jubilaris leeraar is. Spr. roemde den jubilaris om zijn vernuft, zijn geestdrift en ijver, waarmede hij op zijn leerlingen een levenwekkenden invloed heeft. Dat. de Instrumentmakers- school een zoo goeden naam heeft is voor een niet gering deel aan het werk van den jubilaris te danken. Vervolgens werd door een zoon van wij len Prof. Kamerlingh Onnes namens den heer O. Kamerlingh Onnes aan den jubila ris zijn geschilderd portret aangeboden, vervaardigd door den heer H. H. Kamer lingh Onnes. Op het schilderij staat de ju bilaris in zijn laboratoriumjasjo voor het toestel, door hem vervaardigd waarmode het helium is vloeibaar gemaakt. Tenslotte sprak nog namens heel het wetenschappelijk en technisch personeel, de adjunct-directeur van het laboratorium, Dr. C. A. Crommelin, die den jubilaris noemde de schakel tusschen wetenschap en techniek in het laboratorium en hem nog vele jaren van geluk en vruchtbare arbeidtoewensch- te. De jubilaris werd daarna door de talrijke aanwezigen persoonlijk geluk gewenscht. BINNENLAND VERHOOGING INVOERRECHTEN OP AARDAPPELEN IN DU ITSCHLAND. In verband met afspraak met Italië wordt het inyoerrecht in Duitschland van oude aardappelen, geoogst vóór 1 Januari, met ingang van 15 April ver hoogd van 1.50 Mark op 6 Mark per 100 K.G. DE JODEN IN DUITSCHLAND. Te Rotterdam hebben, aldus de „N. Rott. Crt." vergaderingen plaats gehad van een Comité, dat zes sprekers had uilgenoodigd om in een openbare verga dering de houding van het '>uilsch volk tegenover de Joden te behandelen. De toeloop was zoo groot, dat behalve de groote zaal van de Sint Jozefsgezel len vereeniging ook de kleine zaal in dat gebouw en de groote Nutzaal moesten besproken worden. De vergadering in de groote zaal van de Sint Jozefsgezellenvereeniging werd gepresideerd door jhr. mr. G. W. v. Vier- sen Trip, vice-president van de Arrondis sementsrechtbank aldaar, die o.a. zeide, dat men in het Comité de vraag onder het oog had gezien of ook een commu nist moest worden uitgenoodigd. Men is daartoe niet overgegaan om te vermij den, dat men in Duitschland zou zeggen, dat het protest een gevolg was van de opzweeperij der communisten. Spr. deelde mede, dat in de groote zaal 900 belangstellenden aanwezig waren in de kleine zaal 200 en in het Nut 600. Het woord werd gevoerd door ds. Rut gers, dr. Gerversman, opperrabbijn Da vids, mr. In 't Veld, kapelaan Drost, re serve-kolonel v. Cappelle. Van de rede van kapelaan Dorst gaf genoemd blad de volgende samenvatting. Kapelaan A. H. J. Drost voelt zioh in het lijden Jood met de Joden. Hij pre dikt bescherming en recht voor dengene, wien onrecht geschiedt. Deze vergadering is een beroep op het wereldgeweten. De Katholieken zullen nooit dulden, dat de Joden om hun Jood zijn vervolgd worden en daarom gelooft spr., dat de Duitsche Katholieken in hun hart de rechtsver krachting, die thans tegenover de Joden geschiedt, verafschuwen. Met den Psal mist roept spr.: Vrede voor Israël. Na de redevoeringen vcrcenigde de vergadering zioh unaniem mot Ket vol gende getuigenis. „De vergadering heeft met voldoening vernomen, dat de boycot tegen de Joden niet is afgekondigd. Zij kan zich moeilijk anders voorstel len, of ook het Duitsche volk, dat toch in meerderheid uit vreedzame menschen bestaat, zal met vreugde het afgelasten van den boycot hebben vernomen. Het is een eenvoudige waarheid, dat het antwoord op de vraag, of wij een volk achting toedragen niet afhankelijk is van onzen wil. Wij dragen een volk achting toe, indien het zioh waardig ge draagt. Wij onthouden onze achting aan een volk, indien het zich onwaardig ge draagt. Zoo zal het zijn, of wij het willen of niet. Deze vergadering zou niets liever wil len dan het Duitsche volk hoogachten. Zij vreest echter, dat de groote meer derheid van het Nederlands'hce volk ern stig belemmerd zal worden in het koes teren van hoogachting voor het Duitsche volk, zoolang het Duitsche volk de Duit- sohers van joodschen huize behandelt als burgers van den tweeden rang. Zij grondt deze opvatting niet op gru wel verhalen, maar op de mededeelin gen over de ambtelijke maatregelen, welke in Duitschland ten opzichte van de Joden zijn genomen. Zij meent, dat zoowel joodsche als niet- joodsche Duitschers stoffelijk en naar den geest schade zullen lijden, indien in Duitschland de vijandige stemming je gens het joodsche ras blijft voortbe staan". Dit nummer bestaat uit VIER bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De Duitsche vice-kanselier von Papen te Rome (4do blad). Nieuwe bepalingen voor de Duitsche ambtenaren. (4de blad). De gruwelen in Kroatië bevestigd. (4de blad). Goede vooruitzichten voor de voorbe reidende bespreking voor de Economische Wereldconferentie te Washington. (4do blad). BINNENLAND. Een Dietsch Congres te Nijmegen. (lste blad). Een protestvergadering tegen de beje gening van de Joden in Duitschland te Rotterdam, (lste blad). MelkWagen door sneltrein op onbe- waakten overweg te Beilen gegrepen. De vier inzittenden gewond. (Gom. Ber.. 3de blad). Verscheidene verkeersongelukken. (Ge mengde Ber., 3de blad). Een moord te Den Haag opgehelderd. (Gem. Ber., 3de blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Nederland klopt België opnieuw in Antwerpen. Ook Rotterdam cn Amster dam winnen daar. (2de blad). Laga wint het roeikampiocnschap van den Amstel. (2de blad). De Zesdaagsche te Parijs. Pijnen burg en Wals aan den kop. (2do blad). Soussa wereldkampioen biljarten. Ro- bijns Ned. kampioen drie banden. (1de blad). LEIDEN. B. F. Krantz overleden. (l»Lo blad). BEPERKING VAN DE KAAS- PRODUCTIE. De Crisis-Zuivel-Centrale deelt liet volgende mede: Kaasfabrickcn, die wcnschen deel te nemen aan de regeling, welke beoogt Lc bereiken een beperking van dc kaaspro ductie gedurende de maanden April, Mei en Juni 1933 van gemiddeld 30 pet. (va- rieerend van 20 tot 40 pet.) dienen van dit voornomen, kennis le geven aan dc Crisis-Zuivel-Centrale, Laan vun Meer der voort 84 te 's-Gravenhage, vóór 15 April a.s. onder opgave van hot kaas- controlcstation, waarbij zij zijn aangeslo ten. UITVOER VAN VARKENS NAAR DUITSCHLAND. De Nederlandscho varkensccnlrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag, 10 April (lieden) de uitvoer naar Duitsch land van varkens, varkensvIoeHch, spek en andere varkens vleeschproduelen, met uitzondering van reuzel, zal zijn verbo den, tenzij men in het bezit is -van een door do Nederlandscho varkenscentrale afgegeven bijzondere uitvocrmachtiging. UIT DE SIGARENINDUSTRIE. Collectief contract opgezegd. Naar wij vernemen hebben het Ver bond van Vcrcenigingen van Sigarenfa brikanten in Nederland on dc Ned. R.K. Vereeniging van Sigarenfabrikanten het collectief contract met de werknemers- IN DEN KIESKRING LEIDEN: I organisatie» opgezegd, tegen 31 Mei a.s. I Van dit besluit is kennis gegeven aan den Ned. Tabaksbewerkersbond te Eind- I hoven, den Ned. Sigarenmakers- cn Ta- baksbewerkersboud te Amsterdam, den I ühr. Sigarenmakers- en Tabaksbcwer- j kersbond tc Kampen en do Ncd. Fede ratie van Sigarenmakers to Amsterdam. Binnenkort zullen besprekingen ge houden worden over een eventueel te sluiten nieuwe overeenkomst.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1