6MT&metde1ID|| A l?!§j8| TABAK/SIGAREN en SIGARETTEN in „DE LANDMAN" EMO.C.J.VISTER. ZATERDAG 8 APRIL 193c» DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 BUITENLAND DUITSCHLAND RIJKSSTADHOUDERS VOOR DE LANDEN. Het nieuwe „Gleichschaltungsgesetz". Gisteren heeft het Duitsche rijkakabinet de wet tot „Gleiohsohaltung" der Duitsche landen aangenomen. Deze wet bepaalt, dat in de Duitsche lan den, met uitzondering van Pruisen, de rijks- president op voorstel van den rijkskanselier rijksstadhouders benoemt. De rijksstadhouder heeft tot taak de door den rijkskanselier opgestelde richtlijnen voor de politiek te doen handhaven. Hij heeft de volgende bevoegdheden: 1. Benoeming en ontslag van den voor zitter der landsregeering en op diens voor stel van de overige leden der landsregee ring. 2. Ontbinding van de landsregeering en vaststelling van nieuwe verkiezingen on der voorbehoud der bepalingen van para graaf 9 van de „Gleichsohultungsgesetz" van 31 Maart. 3. Uitvaardiging en afkondiging van landswetten met inbegrip van die wetten, waartoe door de landsregeeringen wordt besloten overeenkomstig paragraaf 1 van de.wet van 31 Maart ]J. 4. Op voorstel der landsregeering te be noemen of te ontslaan de directe staats ambtenaren en rechters voorzoover dit reeds geschied is door de opperste lande- autoriteiten. De stadhouder kan in de zitting der landsregeering het presidium op zich ne men. Hij mag niet tegelijkertijd lid zijn der landsregeering. Hij moet behooren tot het land, waar hij het staatsbestuur uit oefend. Zijn ambtszetel is die der landsre geering. De rijksstadhouder wordt benoemd voor den duur van een landdagperiode. Hij kan op voorstel van den rijkskanse.ier te allen tijde door den rijkspresident worden afgezet. Op de functie van rijksstadhouder zijn de bepalingen van den „Reichsministerge- setz" van 27 Maart 1930 van toepassing. De kosten worden gedragen door het rijk. Bo eluiten van wantrouwen van den landdag tegen den voorzitter en de leden der lands regeering zijn niet toelaatbaar. In Pruisen oefent de rijkskanselier de bovengemelde vijf rechten van den rijks- stadhouder uit. Bepalingen, welke in strijd zijn met de grondwetten van het rijk en "de landen worden buiten kracht verklaard. Voorzoo- ver een grondwet van een land voorziet in de functie van staatspresident, treedt deze bepaling buiten werking. Leden der rijks- regeering kunnen tegelijkertijd lid van de Pruisische landsregeering zijn. In verband hiermede wordt door den rijkspresident de noodverordening betref fende Pruisen opgeheven. De ministerraad besloot voorts, dat 1 Mei als officieel erkende feestdag van den na tionalen arbeid zal worden gevierd. VON PAPEN REIST NAAR ROME. Voor onderhandelingen met het Vaticaan. Vice-kanselier von Papen ie gisteravond om half tien, met zijn eohtgenoote naar Rome vetrrokken. In politieke kringen te Berlijn wordt bij zondere aandacht gewijd aan deze Paasch- reis van vice-kanselier von Papen naar de Eeuwige Stad. Naar van welingelichte zij de verluidt, zal het bezoek van Von Papen bij den H. Vader meer dan een particulier karakter dragen en vooral gewijd zijn aan de bespreking van het vraagstuk, om meer klaarheid te brengen in de betrekkingen tusschen de Curie en het Duitsche rijk. Naar verluidt zou het in de bedoeling lig gen van Von Papen, om de verschillende concordaten, die tot hedenv-t concordaten, die tot nog toe met de ver schillende Duitsche landen waren afgeslo ten, ook van toepassing te doen zijn op ihet geheele Duitsche rijk. Dit Concordaat van het Duitsche Rijk met den H. Stoel zou een parallel kunnen vormen met de overeenkomst, zooals die van nafci o naai -so cial is ti sch e zijde wordt ge- eischt voor de Protestantsche rijkskerk, waarin de 29 verschillende afzonderlijke kerken moeten worden ondergebracht. Het is natuurlijk vanzelfsprekend, dat derge lijke diep ingrijpende veranderingen niet op zeer korten termijn verwacht kunnen worden. Ook in de verschillende kerken zelf zal deze maatregel aanleiding geven tot zeer levendige cultureele en politieke 'beschouwingen. Het is echter boven allen twijfel verheven, dat de Rijksregeering buitengewoon veel waarde hecht aan een dergelijke ommekeer in het openbare ker kelijke leven in Duitschland, daar zij van oordeel is, dat een vast aaneengesloten geestelijk eenheidsfront van regeering en volk in Duitschland slechts kan voortsprui ten uit een dergelijke confessioneele uni forme gelijkberechtiging. De onderhandelingen over een Concor daat tusschen den H. Stoel en het Duitsche rijk zouden hoofdzakelijk bepalen tot He omschrijving van den invloed, die de staat in de toekomst zal kunnen uitoefenen bij de bezetting der bisschoppelijke zetels en de benoeming van professoren voor katho lieke theologie aan de universiteiten. Tot nog toe was de beslissing in laatste instan tie bij den H. Stoel. Dit gaf in sommige ge vallen aanleiding tot meeningsverschillen. Zoo heeft b.v. het domkapittel van Frei burg met goedvinden van de landelijke re geering een candidaat voor den vacanten bisschopszetel voorgesteld, die in Rome door de Curie niet werd aanvaard. Ook de financieele regeling tusschen Kerk en Staat dient volgens de heerschen de opvatting in sommige katholieke krin gen beslist gewijzigd te worden. Op *>et oogenblik worden door den staat slechts die parochies financieel gesteund, die in het Concordaat uitdrukkelijk zijn genoemd. De katholieken geven thans als hun wensch te kennen, dat dit aanbal zal worden uitge breid en dat ook de nieuw op te richten pa rochies onder de bepalingen van het rijke concordaat zullen vallen. Het is ook nog niet uitgesloten, dat de grensregeling der bisdommen eenige wijzi ging zal ondergaan. Van verschillende zij den is oa. naar voren gebracht, of bij het afsluiten van een nieuw concordaat met een aartsbisdom kan worden opgericht voor Noord - D ui tschland. In verband met bovenstaande laten we hier nog een H.N.-bericht volgen over de eerste rijksvergadering van de nationaal- socialistische beweging der „Duitsche chris tenen", waaraan ook de nieuw benoemde opperpresident van Brandenburg deelnam. Het resultaat van de beraadslagingen is samengevat in een reeks van richtlijnen, die hieop neerkomen, dat het kerkelijk leven radioaal hervormd moet worden, zoowel naar het uiterlijke als naar het innerlijke. Verlangd wordt de schepping van een uni forme protestantsche rijkskerk, welke ge baseerd moet zijn op het beginsel: „heer schappij van de besten onder een zelfge kozen leider met het doel. den mensch te leiden en te beschermen in zijn worstelen om God". Aan den eisch naar een zoodanige kerk komt de tegenwoordige staat tegemoet. De staat heeft de kerk noodig als het beste middel voor een gezonde en moreele op voeding van het volk. Eerst nadat kerk en staat op denzelfden grondslag zijn gebracht, kan de ontzaglijke kracht ontwikkeld wor den, welke de natie noodig heeft tot het bereiken van haar doel. Er moet een a.1- geheele vernieuwing plaats vinden, ook ten opzichte van de personen, beneinde het be oogde doel te bereiken. Eventueel zou deze vernieuwing bok bewerkt kunnen worden door het aanstellen van staatscommisea- rissen. De evangelische opperste kerken raad heeft naar aan lei ding van de opvat tingen, door Kube verkondigt, zich in ver binding gesteld met de bevoegde staats- instanties. VERBOD AAN DE S.A-MANNEN. Om zelfstandig op te treden. De centrale politeke commissie van de nat.-soc. partij publiceert een order, waar bij het den leden van de nat.-soc. bedrijfs organisatie, den S.A. en S.S.-mannen en anderen aangeslotenen bij de nat.-soc. partij opnieu verboden wordt, zelfstan dig in te grijpen in de interne aangelegen heden van de handelsondernemingen, fa- brieken, banken, enz., personeel te ont slaan enz. Voor elk optreden moet uitdrukelijke toestemming zijn gekregen van de econo mische commissarissen der partij, die al leen in overleg met de centrale politieke commissie mogen handelen. DE J00DSCHE ADVOCATEN EN DOCTOREN. De plannen, om de Joden geheel of grootendeels nit te schakeken uit den ad vocaten- en doctoren sta nd, nemen steeds vaster vorm aan en zijn in sommige deelen van het land reeds uitgevoerd. In Berlijn is het aantal Joodsche advo caten dat toegelaten wordt tot de balie, verminderd tot 35, in overeenstemming met de verhouding tot het totale bevolkingscij fer. Er zijn in Berlijn ongeveer 3400 advo- ten werkzaam van wie ca. 2500 Joden zijn. Bij de aanwijzing der Joodsche advocaten, die toegelaten zullen worden, zal als voor waarde worden# gesteld dat de betreffende aan 't front heeft gestreden. De commissa ris voor het bestuur van de Berlijnsche or de van advocaten, dr. Neuberg, deelde mede, dat deze maatregelen uit ideëele en niet uit materieele motieven worden geno men. Wat de doctoren betreft, wordt door den commissaris voor de doctorenvereenigingen aan het Wolff-bureau medegedeeld, dat er in de vrije beroepen reeds lang een wan verhouding bestaat tusschen de Joodsche geestelijke arbeiders en burgers van Duit- schen stam. Om aan die wanverhouding op het gebied van het gezondheidswezen en de geneeskunde een einde te maken zijn reeds een aantal maatregelen uitgevoerd, of in voorbereiding. Een groot aantal Jood sche doctoren aan de universiteiten, klinie ken en gemeentelijke gezondheidsdiensten is reeds ontslagen. De commissaris heeft bepaald, dat alle Joodsche doctoren als be stuursleden der organisaties moeten wor den afgezet. Het rijksministerie van Ar beid bereidt maatregelen voor om Jood sche doctoren bij het verzekeringswezen uit te sluiten. De onderzoekingen voor den vrijwilligen arbeidsdienst geschieden niet meer door Joodsche geneesheeren. Joden zullen ook niet meer toegelaten worden als dokter voor de ziekenfondsen. Dezelfde maatregelen gelden voor marxistische en dergelijke doctoren, die zich niet aan den huidigen toestand wilden of konden aanpassen. Tevens wordt er naar gestreefd een einde te maken aan de poli tiek bij het verzekeringswezen. De commissoriale minster van Binnen- landsche Zaken voor Beieren heeft met het oog op het feit, dat er in Duitschland thans voor de komende negen jaar voldoen de dokters zijn, bepaald, dat de toelating aan de medische faculteit te Munchen tot 345 studenten, aan de universiteit van Würzburg tot 130 en aan die van Erlange tot 98 studenten beperkt moet worden. Nieuwe Joodsche studenten mogen in het geheel niet worden toegelaten. TSJECHO-SLOWAKIJE TSJECH0-SL0WAKIJE TEGEN HET PACT-VAN-VIER. Scherpe verklaring van Benesj. „Wanneer de groote mogendheden een pact van vier zullen sluiten, waarom zou dan ook niet de Kleine Entente met Po len een eigen pact aangaan?" Koopt dan Uw ElECIR.TABAK-en SIGARENFABRIEK HAVEM *.0. LEIDEN. GROOTE S0RTEER1NG FÜPEN. Aldus luidde de vraag, die dr. Benesj, de Tsjeoho-Slowaaksche minister van Bui- tenlandsche Zaken, in een interview stel de, dat hij een specialen correspondent te Praag van de „Kurjer Poranny" heeft toegestaan. Bijzonder scherp viel Benesj 't door Mussolini voorgesteld pact aan Aan een herstel van het voor den oorlog bestaande Europeesche „concert" valt naar zijn meening niet te denken. Indien de groote mogendheden de gren zen van de Kleine Entente willen vaststel len, dan zouden de staten der Kleine Entente zich ook met de aangelegenheden van de groote mogendheden kunnen inlas ten, zeide Benesj.. Hij beval derhalve den grooten mogendheden aan, zich indien zulk een vier-mogendheden-pact tot stand zou komen, met hun eigen, aangelegenheden bezig te houden. Wanneer de mogendheden, die toetreden tot het pact der vier mogendheden, zouden willen spreken over aangelegenheden, die Tsjecho-Slowakije betreffen en men hem, Benesj, eenig voorstel zou willen doen, zou hij hierop niet ingaan. In geval de Volkenbond den toestand zou erkennen, dien 't vier-mogendheden- pact wenscht in te voeren, dan zou Benesj in den Volkenbond niets meer te zoeken hebben. Met nadruk verklaarde Benesj ten slot te: „Wanneer het vier-mogendheden-pact tot stand komt, stort het Volkenbondsge bouw ineen." AMERIKA MEER CONFERENTIES TE WASHINGTON. Ook economische besprekingen met Frankrijk, Italië, Duitschland en Japan. Na MacDonald zullen ook vertegen woordigers van Frankrijk en Ialtië ter be spreking van de economische en ontwa peningsproblemen naar Washington ko men, terwijl er aanwijzingen bestaan, dat Duitsohland en Japan eveneens te Wash ington preliminaire besprekingen ter voor bereiding van de economische conferentie zullen voeren. Van bevoegde zijde wordt verklaard, dat de formeele uitnoodiging aan Frank rijk misschien reeds binnen 24 nnr naar Parijs zal worden gezonden. Het is moge lijk, dat de premier Daladier zelf naar Washington gaat. Volgens het „Journal of Commerce" zal in de huidige Congreszitting geen wet aan de orde komen ter oplossing van het zil- vervraastuk. Het blad voegt er aan toe dezelfde woorden bezigend, die ook door Raieny, den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden zijn gebruikt dat het vraagstuk zóó ingewikkeld is, dat voor de oplossing een internationaal optreden noodig is, waartoe men wellicht op de eco nomische conferentie zal kunnen komen. In Congres-kringen neemt men aan, dat een algemeene verlaging der invoer rechten met 10 pet. ten grondslag zal lig- en aan de presidentieele Boodschap, welke voor de^ volgende week wordt verwacht met betrekking tot de bevoegdheden, welke Roosevelt zal vragen voor de onderhande lingen met de andere landen. Nog meer invitaties. Het staatsdepartement deelt mede, dat uitnoodigingen tot deelneming aan de economische besprekingen te Wasinghton zijn gezonden aan Japan, China, Argenti nië, Chili en Brazilië. BUITENL. BERICHTEN Door wilde dieren gedood. Uit officieele statistieken van de cen trale provincies van Britsch-Indië blijkt, dat nog steeds talrijke personen door wilde dieren worden gedood. Gedurende het afgeloopen jaar zijn 43 personen gedood door tijgers, 17 door lui paarden, 36 door wolven en beren, terwijl 1199 personen om het leven zijn gekomen door den beet von vergiftige slangen. De griep in Engeland. De „British Medical Journal" schrijft voor het afgeloopen winterseizoen 5000 van het totaal aantal overledenen in het ge heele Vereenigde Koninkrijk toe aan de griep-epidemie van dezen winter. Deze epidemie was niet zoo ernstig als die van 192829, doch kan vergeleken wor den met die van 1922 of 1927. DE STRIJD TEGEN HET PAASCH- FEEST IN SOVJET RUSLAND. Bij de Godloozen propaganda gaat men in Rusland thans zoover dat de autoritei ten der Sovjet-Unie thans verbod hebben uitgevaardigd om Paaschgerechten en Paaschgebak te vervaardigen. Degenen die dit verbod durven overtreden worden be dreigd met zware gevangenisstraf tot een maximum van zes jaar. OM DE WERKLOOSHEID TE BESTRIJDEN. Een Bulgaarsch professor heeft de re geering een voorstel gedaan, om te traohteu het werkloosheidsprobleem op te lossen door de werkloozen naar goud te laten delven. De 30.000 Bulgaarsohe werkloozen zouden voldoende goud kunnen delven, niet alleen, om zichzelf een bestaan te verschaffen, doch ook om den staat aanzienlijke winsten op te leveren. De professor zette uiteen, dat in ver scheidene Bulgaarsche rivieren groote hoe veelheden alluviaal goud voorhanden zijn, dat gedolven kan worden door het slib en zand, waaruit de rivierbedding bestaat, wasschen. Ook door den gouverneur van Californië en andere autoriteiten wordt e>en plan over wogen, om 200.000 k 300.000 werkloozen te gebruiken voor een geleidelijke te werkstel ling in gebieden, waar, naar de meening ten. van geologen, de bodem goud moet bevat- De werkloozen zouden, onder toezicht van het departement voor het mijnwezen, een vooropleiding ontvangen in het goud- delven en daarna uitgerust' met de noo- dige gereedschappen naar de verschillen de districten worden uitgezonden, waar kampen in gereedheid zijn gebracht. Na betaling van een royality en een ver goeding voor het voedsel mag elke goud delver zijn goud aan de regeering verkoo- pen en de opbrengst behouden. Vijfjarenplan voor opruiming van krot woningen. Het Britsche ministerie voor openbare gezondheid heeft besloten, een vijfjarenplan uit te voeren voor de opruiming van alle krotwoningen in Engeland. De minister sir Hilton Young heeft een circulaire aan alle gemeentebesturen gericht, waarin een ont- werp-program voor de slooping van alle krotten en het bouwen van nieuwe woon wijken binnen een bepaald tijdstip wordt gevraagd. Young wil probeeren, in snol tempo uiterlijk in 1938, alle krotwoningen te hebben opgeruimd. BIERFEEST IN NEW YORK. 400.000 vaten en 200.000 flesschen in voorraad. Volgens berichten uit New York is de vooravond van het vrije bier gevierd met buitengewoon enthousiasme. Er werd met confetti geworpen, op toetors geblazen, ter wijl muziekcorpsen de vroolijke menigte nog meer in stemming brachten. In verband met het lager alcoholpercen tage wordt het bier verkocht voor 10 dol- laroent per glas. In New York beschikt men, om de eer ste aanvallen met succes te kunnen op vangen, over 400.000 vaten en 200.000 fles schen bier. Te middernacht klokslag twaalf uur re den de hoogopgeloden vrachtauto's, die reeds den geheelen avond gereed stonden, de poorten der brouwerijen uit, om zoo snel mogelijk de bestellingen af te leveren. Op Broadway werd een optocht met mu ziek en een reusachtig biervat gehouden, waarbij op eiken hoek van een straat een fleech bier werd leeggegoten. De meeste hotels, café's en clubs hadden speciale fees ten georganiseerd om den terugkeer var» het bier te vieren. Soortgelijke feeeten wer den gehouden te St. Louis, Chicago, Los Angeles en andere groote steden. De eerste verg»inning tot het schenken van bier en wijn werd aan de National Press Club verleend. Merkwaardige schoolkinderen. Door sohoolkinderen te Barcelona is een betooging gehouden tegen te lange vaoan- tiea. De kinderen verzamelden zich voor het stadhuis, uitten luide protesten en zonden een deputatie naar de bevoegde autoritei ten om him klachten uiteen te zetten. Zij verklaarden oa, dat speciaal de Paasoh- vacantie te lang is en het t oog op de eindexamens hen te veel uit de studie haalde. Een kostbaar horloge. Een kostbaar horloge, dat, naar men ge looft, het persoonlijk eigendom geweest is van wijlen tsaar Nicolaas van Rusland, wordt te Delhi te koop aangeboden voor den prijs van 25.000 rupijen. Het horloge bevat beeltenissen van ze ven generaties der Engelsche koninklijke familie en van zeven generaties van Russi sche keizers. Naar gemeld wordt, is het horloge na de Russische revolutie overgebracht naar Kaboel, waar het in een museum werd be waard. Tijdens de plundering van het mu seum is het horloge gestolen. Het kwam daarna terecht in de handen van een op- kooper. LUCHTVAART HET MYSTERIE VAN DE „CITY OF LIVERPOOL". Voss' laatste avond te Brussel. Naar de correspondent van de „Daily Express" meldt, ïs thans door de Belgi sche experts, die het wrak van de „City of Liverpool" hebben onderzocht, definitief vastgesteld, dat de brand in de toiletin richting van het vliegtuig is uitgebroken. Dit blijkt o.a. hieruit, dat de deur van het toilet alleen aan den binnenkant door het vuur beschadigd is en dat het besohot tussChen het toilet en do bagageruimte eveneens alleen aan den binnenkant ver brand is. Geen enkel van de overblijfselen van het houtwerk van het voorste gedeel te van het vliegtuig vertoonde daarente gen een spoor van brand. Dat mr. Vo6s, de tandarts uit Man chester, zioh in de toilet-inrichting be vond toen de brand uitbrak, wordt door de deskundigen als zeker beschouwd. Zij ba seeren hun opinie op het feit, dat Voss twee mijlen voor de plaats, waar het vlieg tuig neerstortte, door de zijdeur, die zioh vlak bij de toiletdeur bevond, naar buiten is gesprongen. Den laatsten avond, dien Voss en zijn jonge vriend Dearden uit Southport vóór het ongeluk, te Brussel doorbracht, was zeer „bewogen". Zij gingen naar een dancing-cabaret, waar zij een aanzienlijk bedrag uitgaven. Aan een vrouw had Voss de opzienba rende mededeeling gedaan, dat zij binnen kort heel wat over hem in de bladen zou lezen. Toen zij vroeg, wat hij daarmee be doelde, had Voss gezegd: „Rustig af wachten maar!" Het was reeds dag, toen mr. Voss en zijn vriend naar hun hotel terugkeerden en zij hadden nog slechts twee uur om te slapen. Merkwaardig ïs, dat Voss en Dearden aanvankelijk van plan waren, eerst den 29sten Maart naar Engeland terug te koe ren. Zij hadden voor dien datum hun reis biljetten reeds genomen, maar de komst van een telegram uit Manchester deed hem op het laatste oogenblik htm plannen wij zigen. Bij de ontvangst van het telegram deden beide mannen zeer nerveus en dron ken stevig. Toen zij den 24en Maart uit Engeland te Brussel arriveerden, namen zii aanvan kelijk hun intrek in een hotel bij het Noorderstation maar bleven er slechts een uur. Voss had een der kellners gevraagd, of hij kon gokken in Brussel en toen dezo hem gezegd had dat dit niet ging, had Voss hem medegedeeld, dat hij dan naar Spa zou gaan, waar het casino geopend Beide mannen reisden daarop onmiddel lijk door naar Spa, waar zij zich eenige kamers reserveerden in een eerste klas ho tel. Tijdens hun verblijf te Spa waren zij in nauwe relatie met een Duitscher van middelbaren leeftijd en een jong meisje, dat hem vergezelde. 's Maandags keerden Voss en Dearden naar Brussel terug, waar zij hun zaken af handelden met den heer Bogaert, direc teur van een fabriek van medische instru menten. Het was de eerste maal, dat ik Voss ontmoette, verklaarde de heer Bogaert aan den oorrespondent van de „Daily Ex- prees", mr. Dearden echter kende ik. Des Maandags werd Voss door Dearden aan mij voorgesteld. Hij zeide mij, dat hij van Joodsche afkomst was en dat hij tevoren veel zaken gedaan had met Duitsche fir ma's maar dat hij wegens de houding van het Duitsche volk tegenover de Joden geen cent in dat land meer zou uitgeven. Hij bestelde 120.000 valsche tanden voor een bedrag van 1250 pond en betaalde hiervan onmiddellijk 400 pond. Den volgenden dag kwam Voss bij Bo gaert terug, om hem over de verpakking der gekochte artikelen te spreken. Voss beklaagde zich erover, dat hij zioh niet wel gevoelde. Bogaert vergezelde hem en mr. Dearden later naar het centrum van de stad, waar zij de autobus namen naar het vliegveld. Bij het afsoheid, zeide Voss nog, dat hij onverwacht naar Engeland was terugge roepen. maar dat hij in ieder geval spoe dig voor zaken wer naar België zon tc- rugkeeren. De belofte om spoedig terug te keeren had Voss ook aan den directeur van het hotel te Spa gedaan. Zijn vertrek uit hot hotel was zoo overhaast gedaan, dat hij niet meer gewacht had op zijn was oh goed, maar gezegd had, dat hij dit bij zijn vol gende bezoek wel zou meenemen. Scheepsjongen: „Eén ding is fijn. Ik hoef morgenochtend het dek niet te spcelen".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9