S)e £cid^eh^(Soii^<mt 25 24ste Jaargang ZATERDAG 8 APRIL 1933 No. 7478 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LSJST IN DEN KIESKRING LEIDEN: ZOHDAGSBLAD VOORNAAMSTE NIEUWS. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f-2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 oent per week f 2.60 per kwartaal franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 oent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 oent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Medodeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, ran ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder geïllustreerd Zondags» blad. V Anti-paapsche fantasie De Staatkundig Gereformeerde Partij verspreidt ter propaganda voor de verkie zing van haar candidafcen een afdruk van een door' haar leider ds. Kersten in de Tweede Kamer op 17 November 1932 ge houden rede. Wij hebben dit exemplaar van breed den kende welsprekendheid nog 'ris vluchtig doorgekeken. En toen trof ons weer 'ns o.m. die duizendmaal herhaalde en niet één keer bewezen bewering over goedkoop geld van kloosters en „R'oomsohe zaken". We lezen n.l. in die parlementiare, d.w.z. in het pariet# it gehouden redevoering; Zelfs in Roomsche kringen komt men tegen de verrijking der kloosters op. Geheele dorpen geraken onder hun macht door het ver.eenen van hypothe ken en dergelijke. Bitter klaagt de win kelstand over de onderdrukking der Boomsche zaken, die op gemakkelijke wijze aan geld zouden geholpen worden en tegen wie de concurrentie der Pro testanten dikwijls niet is vol te houden. Een eerlijk mensch zal een dergelijke bewering niet doen, als hij er geen bewijs voor kan aanvoeren. Ds. Kerstens ziet daar niet tegen op. V Onze eenheid op politiek terrein. Onze lezers weten, dat wij het behoud der eenheid ook op politiek terrein van zéér groot belang aohten voor de katholieke zaak. Wij hebben het nooit verdoezeld of ver borgen, dat wij er naar streven en er voor ijveren, dat alle katholieke kiezers en kiezeresesn stemmen op de R. K. Staats partij, opdat zóó de eenheid bewaard blijve. Het is onze overtuiging, dat zóó het best gediend worden de belangen van Staat en Kerk; dat zóó het zekerst de gevaren voor Maatschappij en Godsdienst kunnen wor den geweerd. En deze overtuiging hebben wij immer duidelijk en klaar medegedeeld aan en gepropageerd onder onze lezers! Naar aanleiding daarvan is ons wel 'ns opgemerkt, verwijtend toegevoegd, dat wij toch een blad zijn voor alle katho lieken Volkomen juist, natuurlijk; wij zijn een blad voor alle katholieken. Maar houdt dit in, dat wij geen'partij zouden mogen, zouden moéten kiezen in een zeer be langrijke zaak, welke nauw ver band houdt met de katholie ke beginselen?Wij zijn een blad voor alle katholiekeneen daarom heb ben wij b. v. ons steeds zorgvuldig onthou den van partij-kiezen bij geschillen over candidaatstellingen in de R. K. Staatspar tij, en d e r g e 1 ij k e meeningsverschillen onder de katholieken, onder onze lezers. Daar is ook, naar aanleiding van ons ijveren voor de eenheid, in de R. K. Staats partij, opgemerkt, dat wij evenals bijna héél de katholieke pers blijkbaar in dienst staat van de R. K. Staatspartij. Een wel zéér onlogische conclusie! Indien wij de partij zouden opnemen voor R. K. Volks bond of Hanze, als men deze organisaties door afscheiding en verbrokkeling zou gaan bestrijden en verzwakken, zou men dan daaruit de conclusie kunnen en mogen trek ken, dat wij in dienst staan van R. K. Volksbond of Hanze?! Niemand, zelfs de achterdoohtigste en kwaaddenkendste niet, zou die conclusie trekken. Ons herhaaldelijk pleidooi voor der ka tholieken eenheid op politiek terrein komt voort uit onze overtuiging, dat het alge meen belang, het nationaal en katholiek belang verbiedt, die eenheid te verbreken. En wij kunnen het begrijpen, dat b.v. prof. Verhaar in de laatste aflevering van het „Schild" (blz. 478) erg positief en erg bondig schrijft over „het onverantwoorde lijk gedoe van hen, die door het zaaien van ontevredenheid de katholieke eenheid trachten te ondermijnen en daardoor onbe rekenbare schade toebrengen aan de Ka tholieke Kerk. „Het is voor mij een raad sel", zoo vervolgt dan de hoofdredacteur van het „Schild", „hoe dezulken dat voor God en hun geweten kunnen verantwoor den". Wij kunnen ons zoo moeielijk voorstellen, dat niet door iederen katholiek begrepen en doorvoeld wordt de vermaning van onze Bisschoppen „Voorwaar, de bittere ernst der tijden vraagt ons dringend onze gelederen aaneen gesloten te houden, om in liefde en vrede samen op te trekken voor de hooge geesto- lijke goederen, welke op het spel staan". De katholieken, die, ondanks alles, töch nog meenen, onze politieke eenheid te mo gen of zelfs te moeten verbreken wij „verketteren" hen niet, wij zullen hen niet afstooten. Dat mogen wij niet en dat willen wij ook niet! Maar wij vragen hen, alsnog te trachten ons te verstaan, onze geestelijke leidera te ver staan, als dezen ons allen vermanen: „Daarom, dierbare geloovigen, verzoeken Wij u allerdringendst: Bewaart uwe een heid"! EEN LEGENDE. HET LEVEN ZOOVEEL DUURDER. Niet alleen van de zijde der S. D. A. P. maar ook van die der Kath. dissidenten wordt de legende verspreid, dat door den steun aan land- en tuinbouw het leven zooveel duurder is geworden. Onze Vaan van 31 Maart drukt zïoh daaromtrent als volgt uit: na geconsta teerd te hebben dat van de landbouw- maatregelen een bedrag van circa 150 mil- lioen op de Nederlandsche consumenten en distribuanten drukt, heet het: „Hoe men het nu verder keert of wendt, dat noemen wij het grootste schandaal van het kabinet-Ruys en de R. K. S. P.; zijn trouwe handlang sters. Alle Ministers zijn immers haar meest waardevolle candidaten op 26 April a.s." Het ïs wellicht gewensoht er op te wijzen: 1. dat de geboden steun een aantal ar tikelen alleen minder goedkoop maakt; 2. dat het strijdt tegen het beginsel van een rechtvaardige verdeeling der lasten om de consumenten de producten te laten koo- pen beneden kostprijs, en om hen derhal ve een voordeel te bezorgen, ten koste van de boeren; 3. dat de geboden steun in wezen en vorm van werkverschaffing is. Boeren en landarbeiders moet men toch ook steunen. Thans heeft men dit gedaan door hun de productie mogelijk te maken. Men had ook hun landbouwbedrijf ten onder kun nen laten gaan, tot onherstelbare schade van onze agrarische productie, om vervol gens de duizenden boeren en landarbeiders werkloosheidsuitkeering te geven. Kost dat soms geen geld en moeten de belas tingbetalers daarvoor niet opbrengen of is de schatkist onuitputtelijk! R. K. STAATSPARTIJ. VERKIEZINGSPLATEN. De R. K. Staatspartij is met een drietal verkiezmgsplaten den strijd ingegaan. Men kan bij de beschouwing van deze prenten niet beweren, dat de Staatspartij op kunst- gebied achterlijk of zelfs maar conservatief is, want alle drie de platen zijn vervaar digd door z,g. jongeren. Daar is vooreerst Eyck, die een forsche plaat ontwierp, voorstellende een mannen kop met breede streken in houtskool neer gezet op het papier. De bij den kop behoo- rende hand houdt het kruis omklemd en op den achtergrond staat in geel licht het beeld van den Christus. „Opbouw in Godsvertrouwen" is het mot to van deze krachtige teekening. De tweede plaats is van Lou Manche en gedrukt bij Teulings Grafische Kunstinrich ting teiAmsterdam. Het is een vier-kleuren- druk en stelt voor een groote korenschoof, met op den achtergrond een zaaier, een trein, een fabriek en een schip, alles min of meer schematisch aangegeven. De bedoe ling is duidelijk: „Naar loonenden arbeid voor ons volk". Dat dit een leuze is van do R. K. Staatspartij komt alleen tot uiting in het onderschrift. Ten slotte is er een plaat van Joep Ni colas, gedrukt bij Smeets te Weert. Hier is met weinig middelen veel uitgedrukt. „Storm op til, stut uw huis, stemt R. K. Staatspartij". (Een mooi zin voor een stot teraar!) Zoowel in de kleurkeuze als in de teekening komt het angstige van de donke re toekomst zeer goed tot uitdrukking. STADSNIEUWS VEREENIGING KONINGINNEDAG. Donderdagavond heeft bovengenoemde vereeniging haar jaa-rlijksche ledenverga dering gehouden in café-rest. „De Hermo- nie". De opkomst was bevredigend. De notulen der vorige ledenvergadering werden na voorlezing onveranderd goed- Het jaarverslag van den secretaris liet een opgewekten toon hooren. Het leden tal was ondanks eenige afschrijvingen sta biel gebleven. Aan het einde van zijn ver slag zeide de secretaris: „Wij leven in een tijd van groote verwikkelingen en groote gebeutenissen. Nog heerscht de economisohe crisis, feller dan ooit. Laten wij, allen, van hoog tot laag, die het goede voor ons land wilen, die wenschen, dat onze kinderen in een ordelijke maatschap pij zullen opgroeien, elkaar de hand rei ken. Laten wij kleine partijbelangen ver- waarloozen. Wii moeten ons tot één mach tig bloc aaneensluiten, een macht waar voor de revolutionaire elementen het noodige respect zullen hebben. Moge onze vereeniging hiertoe, door het in breeden kring, vooral onder de jeugd, kweeken van liefde en eerbied voor de leden van ons Vorstenhuis, het hare bijdragen." Het jaarverslag van den penningmees ter werd goedgekeurd. De ontvangsten be droegen 1463.87, uitgaven 1394.85 1/2. Batig saldo 69.01 1/2. Den penningmees ter werd volledige decharge verleend voor het gevoerde beheer. Besloten werd eel te nemen aan de groote vclkshulde op 17 April a.s. (2den Paaschdag) te Delft ter gelegenheid van het vierde eeuwfeest van de geboorte van Prins Wilem van Oranje. De voorzitter beval warm aan een be zoek te brengen op 8 Mei a.s. aan den Leidschen Schouwburg waar het Rotter- damsch Hofstad Tooneel zal opvoeren „De Vader des Vaderlands". Betreffende de plechtige herdenking van de geboortedag van Prins Willem van Oranje deelde de voorzitter de plannen van het Leidsche comité Willem van Oranje mede. 24 April zal in de Stadsge hoorzaal een feestavond worden georgani seerd. Besloten werd aan bovengenoemd comité een bijdrage te verstrekken ad 50.terwijl de voorz. de leden aan spoorde 24 April de vlaggen nit te ste ken. Dan werd het feestplan voor 31 Augus tus a.s. besproken Dit plan zal nader worden uitgewerkt, waarna publicatie volgt. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende leden van het bestuur mét over- groote meerderheid van stemmen herko zen. Nadat nog een propagandar-commissie, met het doel het ledental uit te breiden, werd benoemd, sloot de voorzitter te kwart over 10 deze vergadering. DOE HET NU.... De laatste bijeenkomst der propaganda- club „Dr. Sohaepman", gewijd aan de ver kiezingsactie, mag zeer gesiaagd heeten; tientallen nieuwe gezichten en enthousiaste arbeidslust. En wanneer we het kleine legertje van propagandisten overzien, dan zijn er zeker meer dan honderd strijders waar we staat op kunnen maken. Maar dat getal moet nog verdubbeld worden en wel deze week om na Zondag a.s. met voile kracht tot den vreedzaxuen aan val over te gaan. Tot den aanval klaar! staan degenen, die tot de oude trouwe garde behooren; staan degenen, die de afgeloopen winter zijn uitgerust met de kennis in de ontwuk- kelingsavonden opgedaan; staan de enthousiaste jongeren, die sa men met de ervaringen ieder op hun wjjze zullen medestrijden. Het offensief is tot in de puntjes uitge werkt, met bestuur en districtleiders aan het hoofd moet doorgedrongen worden tot alle punten waar winst is te behalen. Geen duimbreeds gronds moet verloren worden. De gelederen zijn nog voor uitbreiding vatbaar en moeten voor den afmarsch, du® voor a.s. Zondag, aangevuld worden. Daarom meldt U, die nog op eenigerlai wijze wilt medewerken aan het mooie werk der propaganda. Telefoontjes of berichten op den verkie- «Lgsciag of vlak daarvoor van personen, dio nog willen medewerken, komen dikwijls te laat. al worden ze nog dankbaar aan vaard. Maar: doe het nu! Geeft U h e d e u op als medestrijders in het vreedzame leger van Christus, aan het secretariaat van „Dr. Schaepman'', Sta tionsweg 8a. DE VEREENIGING SCHADE-COMMISSIE RIJNLAND. De jaarvergadering. De Vereeniging Schade-Commissie Rijn land, een vereeniging van leveranciers en onderaannemers het bouwvak betreffende hield haar jaarvergadering in een der za len van het Restaurant „In den Vergulden Turk", alhier. Nadat de voorzitter, de heer P. A. Wer- nink Jr. de talrijke aanwezige leden had welkom geheeten, bracht de secretaris, mr. F. J. J. Trapman, het Jaarverslag uit, waar uit bleek, dat de vereeniging bloeit en op bevredigende resultaten kan bogen. De vereeniging trad meermalen in verbinding met architecten en principalen. In verband met het batig saldo over het jaar 1932 kon tot een contributie-verlaging met 15 pet. voor het jaar 1933 worden over- De aftredende bestuursleden, de hoeren P. A. Wernink Jr., P. J. van Hoeken, J. Ar- noldus en A. P. Blok werden met algemee- ne stemmen herkozen. De vereeniging bestaat thans uit: 28 le den-leveranciers, 22 leden-onderaannemers en 2 vereenigingen van onderaannemers resp. vertegenwoordigende 26 en 21 aange slotenen. De vergadering besloot tot het instellen eener propaganda-commissie tot verhoo ging van het aantal leden en donateurs. Na eenige huishoudelijke werd de vergadering gesloten. Jaarvergadering Bond van Chr. Zangvereen. in Nederland. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen, zal bovengenoemde Bond zijn jaarvergadering houden in de kleine zaal der Stadsgehoorzaal op 17 en 18 April a.s., waar het hoofdbestuur en afgevaardigden door het Ringbestuur op 17 April des namiddags te l uur zal worden ontvangen. Om half drie heeft de openingsrede plaats door den bondsvoorzitter den heer J. Pieter- sen Moens. Hierna heeft om half drie een rijtoer plaats langs de bollenvelden naar Sassenheim, waar om drie uur het hoofdbestuur als afgevaardig den en Ringbestuur door den burgemeester van Sassenheim in het nieuwe raadhuis zullen wor den ontvangen. Des avonds om half acht biedt de Chr. Ora torium Vereeniging „Con Amore" in een groo te stadszaal een concert aan, waaraan ver schillende bekende solisten o.a. mevrouw Jo Vincent, hun medewerking verleenen Voor deze gelegenneid zijn de toegangs kaarten zeer. laag gesteld. Voor verdere bijzonderheden aangaande dit concert verwijzen wij u naar de advertentie in ons blad van heden. Voor het machinisten-examen, theoretisch gedeelte van diploma B is te Den Haag ge slaagd de heer K. de Vries, alhier. Weekabonné't, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. Rijksstadhouders zullen in de Duitsche landen worden aangesteld. (3de blaxi). Von Papen reist naar Rome om te on derhandelen met het Vaticaan. (3do blad). De a.s. conferentie van Washington. (3e blad). BINNENLAND. Auto te A'dam het trottoir opgereden. Een kindje gedood. (Gem. Ber. 4de blad). Bejaarde dame te Haarlem door auto gedood. (Gem. Ber. 4do blad). Groote hoeveelheden stroo te Oude Pe- kela verbrand. (Laatste Ber.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Spanning in den Zesdaagsche te Parijs (4de blad). Dommering uitgeschakeld in de wereld kampioenschappen biljarten te Keulen. (4de blad). SASSENHEIM WELEERW. HEER H. G. VAN KESTEREN Op Paasch-Zaterdag zal de weleerw. heer H. G. van Kesteren te Parijs, waar bij aan het Seminaire Colonial zijn studies heeft vol eind, de H. Priesterwijding ontvangen. Op tweeden Paaschdag zal zijneerw. in de St. Pancratiuskerk te 10 uur zijn Eerste Plech tige H. Mis opdragen. De feestpredicatie zal gehouden worden door pater J. v. d. Linden, neef van den neomyst. Na de Hoogmis is er van 121.30 uur re ceptie in het K.S.A.-gebouw. In de gisterenavond alhier gehouden maan- delijksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde heeft prof. dr. P. Valkhoff gesproken over: Arij Prins en Jo- ris-Karl Huysmans. In de commissie belast met het ren van hen, die een akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van mid- edlbaar onderwijs in het boekhouden (akte K XII en Q) of tot het geven van lager onder wijs in de beginselen der handelskennis (akte U), is benoemd de heer mr. H. D. M. Knol, alhier.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1