25 VRIJDAG 7 APRIL 1933 No. 7477 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN STEMT OP 26 APRIL NO. I VAN LIJST ZONDAGSBLAD 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. V „Een sterke man'' en „een krachtig gezag'1 Daar zijn er meer, dan men denkt, die ook ip ons land zouden wensohen: een sterken man Daar zijn er, die in het Hitler-regime in Duitschland heel dicht benaderd zien een ideaal, dat zij koesteren, een ideaal ter op lossing van alle oeconomische en sociale moeilijkheden en strubbelingen. Zij verlan gen naar een bewind van wat men noemt: een sterken man. Met klem moet voor dat streven worden gewaarschuwd. Het bewind van „een sterken man", de fascistische dictatuur is in zich verwer pelijk. Een dictatuur ban begeerenswaardig •oor een groep, die het met den dicta- ns is of die aan den dictator welge- rijn. lictatuur beteekent vrijheidsberoo- onderdrukking voor alle anderen.. wat de Joden in Duitschand ondervin den, bewijst op droevige wijze, wat een dic tatuur beteekent voor een minderheid hoe ver de onderdrukking van een minderheid kan ga*n. Wat hier een minderheid, die der Joden, moet verdragen, kan straks een andere groep zelfs al is "deze in meer derheid worden aangedaan door de macht, de despotische macht van een en kele of enkelen. Als beweerd wordt, dat de gruwel-verha- len over de Joden-vervolging in Duitsch land overdreven zijn, willen wij dat niet ontkennen. Integendeel, wij gelooven ook, dat in deze overdreven wordt, zelfs bèr overdreven. Maar, zooals wij dezer dagen nog verna men van een objectief getuige, die juist uit Duitschland was teruggekeerd en daar den toestand nauwkeurig had gadegeslagen, verschrikkelijk zijn al sedert langen tijd de plagerijen en treiterijen, waaraan in Duitschland de Joden blootstaan onder to- leratie en met medewerking zelfs van de politie Er heerscht in Duitschland een Joden- lietze, een Joden-onderdrukking. Dit feit moge toch de oogen openen van allen, die nog wat of zelfs heel veel schijnen te gevoelen voor een fascistische dictatuur. De R.-K. Staatspartij staat- principieel, afkeerig van een dictatuur, welke dan ook. Wel wil de R.-K. Staatspartij een krachtig gezag. Wat heel iets anders is, dan het verlan gen naar „een sterken man". Een krachtig gezag naast gezonden volksinvloed schrijft de R. K. Staatspartij in haar program als eisch van een staatsbestuur, dat gericht is op het geestelijk en stoffelijk belang van het ge- heele volk. En dat maakt het voor allen,, die voor staan een ware christelijke democratie, aantrekkelijü, om te stemmen op 26 April op lijst No. 25, de lijst der R.-K. Staats partij. INDEN KIESKRING LEIDEN: TWEEDE KAMER Wetsontwerp inzake steun voor den Land- en Tuinbouw. De Landbouw-machtigingswet niet op de agenda. Zooals wij reeds in ons vorige overzicht schreven, mocht men de bes-issmg der Kamer, om het wetsontwerp tot het toe kennen van zeer vergaande bevoegdheden aan de Regeering op het terrein van den landbouw en met den landbouw verwante industrieën in de afdeelingen te onderzoe ken, niet verklaren als, een bewijs, dat de* Kamer óók bereid zou worden bevonden, om dit zeer gewichtige voorstel ook nog vóór de verkiezingen te behandelen. Inder daad heeft de Kamer dan ook geweigerd met 36 tegen 31 stemmen (tegen stemden met de linkerzijde de Katholieken Schaep- man en Truyen, de a.-r. Vissoher en de chr.-hist. Tilanus) dit wetsontwerp nog aan de agenda toe te voegen. Er waren zwaar wichtige redenen, om het voorstel wel te behandelen; er waren niet minder zwaar wichtige redenen, om zich tegen de behan deling op dit oogenblik te verzetten. Vóór de de behandeling pleitte de groote urgentie dit ontwerp: de Regeering kan inderdaad ieder oogenblik behoefte hebben of krijgen aan de bevoegdheden welke zij bij dit ont werp \V agt. Daartegenover staat echter, dat de Mem. v.Antw. eerst hedenmorgen was binnengeloopen, zoodat alle leden, die van buiten kwamen zelfs nog niet van dit be langrijke stuk kennis hadden kunnen ne men. De verantwoordelijkheid voor de niet- behandeling pleitte de groote urgentie van geering dan bij de Kamer, die reeds voor eenige jaren er bij de Regeering op aan drong, dat zij grootere bevoegdheden zou vragen, wat de 'Rtegeering eerst nu op het uiterste nippertje heeft gedaan. Nadat een voorstel-K nottenbelt, om dit wetsontwerp van de agenda af te voeren, in de bovenvermelde stemverhou ding was aangenomen, heeft de heer Snoeck Henkema n s (C.-H.) nog een poging aangewend, om, door middel eener motie, de behandeling op Maandag a.s. te verzekeren; maar ook deze poging misluk te, zijn motie werd verworpen met 37 tegen 31 stemmen. En toch is ook daarmede nog niet uitgemaakt, dat het voorstel niet vóór de verkiezingen zal worden behandeld; want de mogelijkheid is nog aanwezig, dat de Voorzitter, in overleg met de Regeering de Kamer nogmaals zal bijeenroepen om alsnog, nadat zij gelegenheid zal hebben gehad, om de zaak te bestudeeren, dit ge wichtige voorstel af te handelen. De Kaarter heeft, op voorstel van den heer Schouten (A.-R.) zonder hoofdelijke stemming ook besloten het voorstel tot her ziening van de personeele belasting van de agenda af te voeren, omdat de beteekenis daarvan voor verschillende gemeenten niet te overzien was. Daarentegen kreeg de Re geering haar zin ten aanzien van het af- deelingsonderzoek van het wetsontwerp tot versnelden bruggenbouw. Het is echter wel zeker, dat dit wetsontwerp, waaraan een luchtje zit, niet meer in openbare behande ling zal komen. Op de voordracht voor een vacature in den Hoogen Raad heeft de Kamer de drie volgende rechtskundigen gesteld: le dr. G. A. Servatius. 2e dr. J. E. v. d. Meulen, 3e dr. van Regteren Altena. In een middagvergadering heeft de Ka mer daarna een heele reeks steunwetten voor den landbouw aangenomen. Steun aan de boomkweekerij. Bij het ontwerp 10 zegt minister V erschuur dat hij terugneemt de door hem ingediende nota van wijziging (aan koop van „De Hooge Veluwe"). De regee- ring behoudt zioh voor, op de zaak nader terug te komen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) maakt eenige opmerkingen over het ontwerp. Hij wensoht het afnemen van producten afhan kelijk te stellen van het al of niet verlee- nen van crediet. Er zal dok ongelijkheid ontstaan tusschen kweekers in centra, waar de gemeenten bijdragen in het crediet, en die kweekers, wier gemeenten dit niet doen. De heer Knottenbelt (V.B.) vraagt of het credietnemers geoorloofd zal zijn. hun land te bezwaren met hypotheek. Voorts vraagt hij of ook de financieel ster keren crediet zullen kunnen krijgen. De heer v. D i s (S.G.) hoopt, dat de mi nister de verspreid wonende kweekers niet zal uitsluiten. De heer K. TerLaan (S X>.) maakt op merkingen van gelijken aard. De garantie bepaling voor de gemeenten dient te ver- i vallen. Daarentegen zou de bepaling ge- schapen moeten worden, dat een crediet- neraer hetzelfde aantal arbeiders in dienst houdt en de loonen niet verlaagt. Minister -V erschuur zegt, dat de garantieregeling in hoofdzaak ontworpen is als waarborg voor een volledige mede werking der gemeenten. Ook de niet ge- j steunde boomkweekers zullen worden ge holpen door deze wet door de opruiming van kweekgoed. Het kan van belang zijn, dat credieten ook aan handelaren worden verleend. Aan het bedrijf kunnen geen ver- plichtingen worden opgelegd omtrent het aantal arbeiders of de loonen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Steun aan de vlasteelt. Dit ontwerp juioht de lieer Korten- horst (R.K.) toe. De vlas teelt geeft veel werkgelegenheid. Aan de Neüerlandsche industrie zou de verplichting kunnen worden opgelegd, Ne- derlandsch vla-s te spinnen. Dit zou een ideale steun voor deze teelt beteekenen. Een toeslag van 15 cent per kg. zou daar voor voldoende zijn. De heer v. cl. Heuvel (A.R.) sluit zioh aan bij den wensoh van den heer Korben- horst. De heer Hiemstra (S.D.) bespreekt de arbeidsvoorwaarden in de vlasindustrie. Waar verschillende bedrijven slechts met behulp van de overheid in stand kunnen blijven, nxag van de werkgevers een andere houding worden verwacht. De regeering oefene hierop invloed uit. De heer W ij n k o o p (C.P.) wijst er op, dat de groote boeren hier weer de steun krijgen. De arbeidsvoorwaarden der vlas bewerkers zijn echter nog middeleeuwsch. De heer Loerakker (R.K.) bespreekt eenige wantoestanden in de vlas industrie met betrekking tot de arbeidsvoorwaarden. De Minister geeft toe, dat steunen ,n spinnerijen bij kan dragen tot behoüd dezer industrie. De draagwijdte van hetgeen de heer Kortenhorst vroeg is echter niet volledig te overzien. Spr. zal een en ander overwegen. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft, zal niet nagelaten worden aan wantoestanden een eind te maken waar dat mogelijk is. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Steun aan kippen- en eendenhouderij. Bij dit punt vraagt de heer D u y s (S.D.) den gemiddelden richtprijs voor eendeneie ren niet lager te stellen dan dien van kip peneieren. Een grief tegen het ontwerp is, dat het geen rekening houdt met gezinsin komen van bedrijfvoerenden. De heer Braat (P-B.) vraagt ook de eendenhouders buiten Noord-Holland te steunen. De Minister zegt, flat, waarneer Duitschland zijn plannen blijft uitvoeren ten aanzien van onzen eierexport, het be drijf niet te redden is. Het ontwerp wordt aangenomen. Steun aan riet- en grientfcultuur. Aan de orde is het wetsontwerp inzake den riet- en griendcultuur. De heer L o v i n k (Chr. H.) vraagt, of ook nog voor 1932 eenige steun verleend kan worden. De heer W ij n k o o p (C.P.) vraagt, hoe veel van het steunbedrag aan loon zal wor den uitbetaald en hoeveel riet- en griend- verbouwers worden gesteund. De cultuur is, naar spr. bekend is, in handen van groo te maatschappijen en van den landadel en spr.'s fractie wenscht hun geen extra-geld in de zakken te stoppen. De heer Van Rappard (V.B.) sluit zich bij den heer Lovink aan. De heer Braat (PI. B.) zegt, dat riet, gekweekt op zoet water, beter is dan op zout water, en vraagt, of dienovereenkom stig onderscheid in steun wordt gemaakt De Minister zegt-, de vragen van den heer Wijnkoop thans niet te kunnen beant woorden, omdat zij niet in de stukken is opgenomen. De loonen zijn dit meent spr. wel zeer aan den bescheiden kant. Wat betreft de wenschelijkheid om riet te velde te betrekken, op welke wensche lijkheid de heeren Loving en Van Rappard hebben gewezen, de regeering zal deze zaak nauwkeurig onderzoeken, 's Heeren Braat's opmerking zal zij overwegen. De Kamer keurt het wetsontwerp zon der stemming goed. Steun aan de roggeteelt. De heer .W e i tka m p (C.H.) voert bet woord bij het ontwerp tot bet verleenen van steun aan de roggeteelt 1933. Hij acht het verschil tusschen de garantieprijzen voor rogge en tarwe te groot. Spr. betreurt, dat de regeering nu nog een onderzoek moet instellen naar het vraagstuk van steun aan rogge buiten de veenkoloniën en ont ginningen. De heer v. d. Heuvel (A.R.) meent, dat alle marktrogeg moet worden gesteund. De heer v. Voorst tot Voor6t (R. K.) zegt ook, dat alle geteelde rogge dient gesteund te worden. De heer v. Rappard bepleit hulp aan zandbedrijvcn. De heer' Bierema (V.B.) vraagt steun voor de gemengde bedrijven en acht den garantieprijs van 7.50 aan den lagen kant.] De heer Braat (PI. B.) zegt, dat deze steun veel te laat komt.Hij betoogt, dat alle rogge gesteund moet worden. De Miniate r zegt, dat de regeering zioh zeer goed bewust is, dat veel nood 011- gelenigd blijft. De richtprijs is aan den la gen kant. De regeering kan echter moeilijk erder gaan. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. st. Steun voor fruit- en warmoezerijgewassen. Bij dit punt vraagt de heer Duys (S.D.) overlegging van de adviezen aangaande den richtprijs. Het bedrag van 5 millioen voor steun vindt spr. veel te laag. De heer v. d. Heuvel (A.R.) vraagt eenige technische bijzonderheden over het ontwerp. De Minister betoogt, dat cleze rege ling geheel anders is dan die van 1932. Er wordt naar gestreefd, in den groven tuin bouw den koolbouw te vervangen door tar- e en bietenbouw. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Steun aan bloemkweekers. Bij dit punt acht de heer Kamp- schöer (R.K.) het ontwerp van te be perkte strekking. De heer W ij n k o o p (C.P.) zegt-, dat dit voorstel dwingt tot loonsverlaging. Hij kan er niet toe meewerken. De Minister zegt te zullen overwe gen of ook andere Gemeenten in deze steunregeling kunnen worden betrokken. Aan de orde is punt 18 «(steun aan de verbouwers van fabrieksaardappelen). De heeren v. Voorst tot Voorst (R. K.), v. d. Heuvel (A.R.) en Lovin k (O. H.) verzoeken den toeslag te brengen op cent per H.L. Er is geen reden thans minder te geven dan verleden jaar. De heer Bierema (V.B.) sluit zich daarbij aan, evenals de heer Braat (PI. B.), dio liever 35 oent wil. Minister Verschuil r geeft Loe, dat 25 Oent per H.L. zeer krap berekend is, maar dat er mee kan worden volstaan. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Aan het slot der vergadering deelde de heer Kortenhorst (R.K.) mede, dat hij, wegens de heden in Berlijn begonnen onderhandelingen vooralsnog wenschtc af te zien van zijne interpellatie over onze handelsbetrekkingen met Duitschland, te meer omdat de Regeering bereid was dc re sultaten dier onderhandelingen zoo spoe dig mogelijk publiek te maken. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. EERSJE KAMER Duitsche vluchtelingen. Aan de orde is de interpellatie van den heer Oudegeest over de toepassing van de Vreemdelingenwet in verband met Duit sche vluoh telingen. De heer Oudegeest (S.D.) zegt, dat. er alleen te Amsterdam 1500 vluchtelingen zijn aangekomen, meest tob den gegoedeu middenstand behoorend. Zij voldoen aan de eischen der Vreemdelingenwet. Maar de mogelijkheid bestaat, dat er vluchtelingen zullen komen die niet geheel aan de eischen dezer wet voldoen. Spr. dringt aan op een soepele toepassing der wet. Spr. wenscht dat hun aan onze grens geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd, voor zoo veel het politieke vluchtelingen betreft. Spr. herinnert aan de houding jegens de Belgi sche vluchtelingen, al zijn de gevallen met gelijk. De Minister van Justitie, de heer Donders, verklaart dat hier van asylrecht in den eigenlijken zin niet kan worden gesproken. Overweging van ver schillende bepalingen is noodig. In het al gemeen zijn tot nu toe de bestaande rege len gehandhaafd, behoudens gevallen van concretcn aard. Vooralsnog heeft spr. geen reden, af te wijken van de bestaande rege len, behoudens alweder bepaalde gevallea van humaniteit. Dc heer Oudegeest repliceert. Deze minister heeft het persoonlijk belang der vluchtelingen niet te beoordeclen. Het is de vraag of deze hun leven kunnen red den. Tc dien aanzien is spr. door het ant woord van den minister niet gerustgesteld. Spr. begrijpt de moeilijkheden; toezicht blijft noodig. De heer Kranenburg (V.D.) is even min volledig bevredigd door den minister Spr. heeft een ruimere opvatting van het begrip asylreoht. Dat de minister de go- volgde regelen niet nu buiten werking kan stellen, kan spr. zioh begrijpen. Doch hij geve een ruime toepassing aan wat onder uitzonderingsgevallen is te verstaan. Ons land heeft een traditie hoog te houden. De Minister kan zioh niet binden voor het toekomstige. Wie. zonder pas zijn binnengekomen, zouden slechts niet moeite weer kunnen worden uitgewezen. Bedacht moet ook worden, dat de binnengekomenen zoo min mogelijk onze eigen arbeidsmarkt bezwaren. Spr. kan niet verder gaan dan Weekabonnè'i, die geadonneerd lijn op het Zondagsblad, worden er aan herin nerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. DE ADMINISTRATIE. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Een onverwachte verklaring van Frank- rijks premier over de buitenlandsche poli tiek. (2de blad). De machtigingswet voor de Engelsche regeering om den invoer van Russische goe deren te verbieden door het Lagerhuis aangenomen. (2de blad). Terreur in Kroatië en Dalmatië. (2de blad). Schrikkelijke hongersnood in China. (Buitenl. Ber., 2de blad). BINNENLAND. Vergaderingen van Eerste cn Tweede Kamer. (1ste blad). De uitvoer van boter en kaas naar Duitschland geregeld. (1ste blad). Vijf gewonden bij een steiger-instorting te Zwolle. (Gem. Ber. 4de blad). Kerkje op Wieringen afgebrand door brand in een boerderij. (Gem. Ber. 4de blad). Brand in ijzergieterij te Tegelen. (Gein. Ber. 4de' blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Zwaluwen verslaan de Corinthian- ploeg met 5—1 (4de blad). De Zesdaagsche te Parijs (4de blad). De biljartkampioenschappen drie banden van Nederland cn de wereldkampioenschap pen 45/2 (4de blad). hij deed, en zal handelen naar bevind van omstandigheden. De heer Oudegeest gelooft niet, dat de meeste vluchtelingen hier voorgoed zul len blijven. Spr. wil alle mogelijke clemen tie overal aan de grens. De Minister zegt, dat niet bij een di recte achtervolging een vluchteling zal worden teruggewezen als er direct levens gevaar is. De interpellatie wordt gesloten. Aan de orde is het wetsontwerp „tijde lijke voorzioning met betrekking tot hel te rbesohikking van de regeering stellen van personen, bij wie tijdens hot begaan van een strafbaar feit, gebrekkige ontwik keling of ziekelijke storing der geestver mogens bestond". De heer Van Basse van IJ s se It (R.K.) acht dit ontwerp een stap achteruit. Spr. heeft het altijd als een bo/.waar ge voeld als hij een psychopaat moest ver- oordeelen of weer op de maatschappij los laten. De heer Mcndels (S.D.) deelt in hoofd zaak de bezwaren van den vorigen spreker. Ook dc heeren Janssen (U.K.), Kra nenburg (V.D.) en P o 11 e m a (C.H.) hadden bezwaren. De Minister vau Justitie verde digde het voorstel. Het wetsontwerp zal in de e.v. bijeen- komts der Kamer in stemming komen. Aan de orde is het wetsontwerp tot. wij ziging van de crisispaohtwct 1932. De heer v. Basse v. IJaselt (R.K.) betreurt het ontbreken van oen regeling van het hooger beroep. Minister Donner zegt, dat deze zaak in do Tweede Kamer uitvoerig behan deld is; het bezwaar is niet van principiee- len aard. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangeno men.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1