S)e £eidóeli£(2otiAa/itt 25 DE H. LYDWINA EN HAAR TIJD STEMT OP 26 APRIL NO, I VAN LIJST EEN ZWARTE DAG VOOR DE LUCHTSCHEEPVAART 24ste Jaargang WOENSDAG 5 APRIL 193* No. 7475 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 t GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur «n verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit VIER bladen. V Als we 't niet met elkaar eens zijn. Er is over de film „het teeken des Krui- ses" heei wat te doen geweest. Nooit is een film onder katholieken zóó verschillend beoordeeld. Nooit ia zoo heftig geprotesteerd door katholieken tegen de vertóoning van een film, die door andere katholieken toelaat baar of zelfs recommandabel voor volwas senenen werd geacht. Er, is, zooals door ons ia medegedeeld, te Utrecht zelfs een protestvergadering gehou den van katholieken. Op die protestvergaderingprotestver gadering tegen een i m m o r e e 1 e film zijn door sprekers uitlatingen gedaan, oe- schuldigingen geuit, die.... van moreel standpunt bezien, stérk moeten worden af gekeurd. Stérk moet worden afgekeurd, als m- moreel, de insinuatie, dat katholieke journalisten zich bij hun taak door winst bejag of door kapitalistische- overwegin gen laten leiden. Wij houden hier geen pleidooi voor eigen zaak. Wij hebben de film „het teeken der Kruises" afgekeurden na deze afkeuring (tevoren waren enkele kleine advertenties aangenomen) heeft de directie onzer cou rant alle verdere, groote advertenties ge weigerd. W ij hebben er ons dus niets van aan te trekken. Maar toch komen wij op tegen de insinuatie, dat journalisten, die anders oordeelden dan wij, daarbij zich zonden hebben laten leiden door winst bejag of door kapitalistische overwegingen. Integendeel, wij zijn er van overtuigd, dat ook deze journalisten zich evenals an- deze objectieve beoordeelaars, wier oordeel afweek van het onze zich door een eer lijke opvatting, vrij van de bedoelde bij- overwegdngen, hebben laten leiden, al zijn w ij het met die opvatting radicaal on eens! Wat hier rondom de film „het teeken des Kruises" zioh afspeelt geeft ons aanleiding, eenige opmerkingen te maken van algemee- nen aard. Wij, katholieken, moeten in onzen om gang, in onze geloofsverdediging ten op zichte van andersdenkenden irenisch, d. w. z. vredelievend, zijn. Deze gedrags lijn wordt ons dikwijls voorgehouden. Maar velen, die van de waarheid en goed heid van dezen gedragsregel overtuigd zijn en hem ook in practijk brengen, schijnen te meenen, dat zij ben opzichte van eigen ge- loofsgenooten een tegenovergestelde opvat ting moeten volgenEn nu weten wij wel, dat 't onder huisgenooten een stootje meer kan lijden; dat in een gezin, als 't er geonweerd heeft, de zon weer gauw door de wolken breekt.... Maar als er te vóél stootjes moeten worden verdragen en als 't er te dikwijls onweert, dan gaan de huis genooten zich toch elders beter op hun ge mak voelen.... Het irenische, het vredelievende in de apologie, schijnt onder ons vaak plaats te moeten maken voor liefdelooze bitter heid, als 't er om gaat, de beginselen en gedragingen van mede-katholieken te be- oordeelen. Wat in de apologie irenisch heet en als zoodanig wordt gewaardeerd, wordt dan als zoetsappig halfslachtigheid veroordeeld. Zóó is vaak het optreden van katholieken van „jongeren" speciaal! tegenover geloofsgenooten, in wier begin selen en gedragingen zij, dikwijls terecht, inconsequentie meenen te moeten afkeu ren. En van zulk een liefdeloosheid of e«r- ger bij het beoordeelen van geloofsgenoo ten heeft o.i. de bedoelde Utrechtsche pro- weer een blijk gegeven. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! Een geestelijke en economische crisis heviger dan nu VROUWEN, DIE DE WERELD REDDEN I. De wereld van nu ligt verslagen door de economische crisis; wij klagen dat het een slechte tijd is en denken dat het niet erger kan. Ook op politiek, zedelijk en gods dienstig gebied maakt de tegenwoordige maatschappij gevaarlijke schommelingen. Neen, zoo erg als nü is het nog nooit ge weest, zegt of denkt men danMaar laten wij eens dieper en verder kijken. Dan zien wij, dat eigenlijk de geheele geschie denis der menschheid bestaat in een onaf gebroken strijd tus&chen goed en kwaad, in een steeds herhaalde wisseling van mach ten, in een opeenstapeling van menschelij- ken hartstocht en aflossing van zonden schuld. De heilige Lydwina leefde in een tijdsge wricht als dit: de wereld scheen den onder gang nabij, hoop op redding was, behoudenB bovennatuurlijke tusschenkomt uitgesloten. De politiek van dien tijd werd veelal be- heerscht door menschen, die krankzinnig werden door eigen levenswandel, die zich gedroegen als barbaren in hun persoonlijk leven en tegenover hun ondergeschikten. De landen werden verscheurd door burger twisten (denk aan den Hoekschen en Kabel- jauwschen), het volk verarmde en werd ge teisterd door vreeselijke pestepidemieën, die duizenden slachtoffers maakten. En bij dit alles maakte ook de Kerk een crisis door, zooals er vóór noch na dien tijd een geweest is. Het scheen wel, alsof de hel was losgebroken en Christus' woord wilde ver ijdelen. Hij immers had gezegd, dat Hij met Zijn Kerk zou zijn tot aan het einde der dagen en dat de poorten der hel haar niet zouden overweldigen. Wat ook door den duivel en de menschelijke zwakheid aan en in de Kerk misdreven is, dat alles heeft moeten gebeuren om Jezus' woord stralender dan ooit in waarachtigheid te laten uitblinken. Want toen het N schisma de hoofden en harten van zelfs de meest begaafde onder de Katholieken in verwar ring bracht, heeft God Zeif ingegrepen om aan dit werk van den duivel een einde te maken. Deels tengevolge van deze verwar ringen ontstonden er op verschillende pun ten ketterijen, die in hoogmoedig volharden veel zielen voor de Kerk verloren' deden gaan. De aarde was gedrenkt in zonden, er drukte een schuld, die het bijna onmoge lijk maakte, dat God door Zijn genade al leen de menschheid tot een beter leven op wekte. Daartoe was méér noodig, daar moest in vereeniging met Christus' lijden geboet worden. De menschheid was in het algemeen genomen afgeweken van de Evangelische les van het lijden want al het lijden en al de ellende werden gedra gen in verbittering en wanhoop nu moes ten er zielen komen, die m volle overgave en met stralende vreugde de schulden der wereld op zich namen en uitboetten. Dit alles had God van alle eeuwigheid voorzien en daartoe voedde Hij met Zijn genade één van deze uitverkorenen, de kleine Lydwina, op, die m het jaar 1380 in Schiedam was geboren. In dienzelfden tijd leefden er onbe kend met elkanders bestaan en streven meerdere heiligen, die ieder 'n taak aan gewezen kregen, door God geroepen wer den om mee te werken aan de redding der menschheid. Reeds vóór het uitbreken der Westersche scheuring had Hij aan twee vrouwen de taak opgelegd Zijn plaatsbekleeders te waarschuwen, dat ze Avignon moesten ver laten en Rome weer in bezit nemen. Zoo probeerde de H. Brigitta van Zweden den Paus naar Italië terug te brengen, maar hij stierf voor ze hem overtuigd had. Zijn op volger, bij wiens benoeming zij tegenwoor dig is, sterft ook te vroeg. Eindelijk laat de derde Paus Urbanus zich overhalen en ver trekt naar Rome, maar als hij het er moede wordt, keert hij terug naar Avignon om daar te sterven. Brigitta smeekt nu zijn op volger Gregorius den Hen opnieuw Frank rijk te verlaten maar terwijl deze nog wei felt, sterft zij zelf en eerst na lang aanhou den van een andere heilige, Catharina van Siëna, besluit hij de Aipen over te trek ken. Sint Catharina zet het werk van de H. Brigitta -voort maar intusschen sterft Gregorius. Dan ontstaat er weer een nieuw schisma en tevergeefs tracht de arme hei lige het kwaad te keeren, als God haar in 1380 tot Zich roept. In 'n visioen beveelt God aanstonds een andere vrome vrouw, Ursula van Parma, naar Clemens VII in Avignon te gaan, maar ook zij doet vergeef- sche pogingen om den Paus te overtuigen Een tertiarisse van St. Franciscus, Johan na van Maillé, bestormt den hemel met haar vurig gebed, zij laat openbare gebe den houden, organiseert boetprocessies in stiften en kloosters om het algemeen be derf zooveel mogelijk te keeren. In dien tijd worden de Hollandscbe Lydwina van Schie dam, de Fransche Coleta van Corbie en de Italiaansche Francisca Romana geboren. De H. Lydwina en Coleta spannen beiden haar beste krachten in om door haar lijden en dood de H Kerk te redden, maar de eene is meer actief, de andere passief. Is dus haar levensloop zeer verschillend, toch komen ze veel met elkaar overeen: beiden zijn kinderen van arme ouders, zij worden beiden op haar eigen gebed van haar uiter lijke schoonheid beroofd, voortdurend heb ben zij verschrikkelijke smarten te lijden en ontvangen de stigmata van den Ge kruiste. Beiden werden tijdens haar leven verteerd door 'n zelfden lijdensdorst, doch alleen Coleta blijft daarbij lichamelijk sterk, daar ze heel Frankrijk moet doorkruisen om Clarissenkloosters te stichten, terwijl Lydwina daarginds haar reizen doet in haar visioenen, onbeweeglijk liggend op haar bed. En tenslotte hebben zij nog deze trek gemeen, dat zij beiden haar vaderland gered hebben. De H. Coleta is over het geheel geno men de bondgenoote van St. Jeanne d'Arc, in haar strijd tegen de Engelschen; ze staat haar met bovenmenschelijke kracht terzijde. Want terwijl St. Jeanne met het materieele is belast en zelf vecht aan het hoofd van de troepen, heeft Coleta de zorg voor het geestelijke deel van den strijd door Cla rissenkloosters te hervormen en ze te ma ken tot bolwerken van gebed en verster ving; de boetvaardigheden harer dochters werpt ze als het ware in het vuur van den strijd en geeft zelf blijk van een volhardend gebed door het kleed van een O. L. Vrouwe beeld niet los te laten, voor dat de vijanden van Frankrijk zijn verslagen en naar hun eigen land 'zijn teruggekeerd. Lydwina van haar kant beschermt door de kracht harer smeekingen en smarten haar vaderland tegen een totale overrom peling door de Bourgondiërs en verhindert een vijandelijke vloot Schiedam aan te val len. Evenals de H. Brigitta en de H. Catharina van Siëna is Coleta geroepen om werkdadig en in eigen persoon het schisma te be strijden; met den H. Vinoentius Ferrerius komt zij op het concilie van Constanz tus- schenbeide en eenige jaren later tracht ze door woord en daad te verhinderen, dat door het concilie van Pizza een indringer in de plaats van den wettigen Paus wordt gesteld. Menschelijkerwijze gesproken nam Lydwina geen deel aan strijd, die door haar onbekende zusters zoo heftig gevoerd werd; ternauwernood kon zij in het Hollandsche stadje de groote nooden der Kerk kennen, maar zij had ongetwijfeld openbaringen hieromtrent: In ieder geval werd de op eenstapeling harer smarten een oorlogskas, waarin Coleta zonder te weten wie ze ge vuld had. overvloedig heeft geput te zamen met de H. Francisca Romana. Deze laatste werd meer in het bijzonder uitgekozen om haar in de bestrijding van hel heerschende schisma bij te staan. Fran cisca was vier jaar jonger dan Coleta en Lydwina en stamde uit een beroemde Ro- meinsche familie. Door baar geboorte en fortuin en haar staat van weduwe verschil de ze veel van haar twee zusters, maar al stond ze in sommige punten ver van deze af, in andere kwam ze weer zeer overeen, of liever, ze ha-d iets van beiden tegelijk. In haar werkzaam leven, haar roeping van zielenbestuurster en orde-stichteres, in de rol die ze speelt in de politiek van dien tijd en in den strijd dien ze met den duivel te voeren heeft, gelijkt ze meer op de H. Coleta; de H. Lydwina was ze echter meer in haar voortdurenden omgang met de en gelen, haar reizen naar het vagevuur om er zie.en uit te verlossen en in haar heel bij zondere bestemming om eerherstel te bren gen voor de zonden der wereld en zichzelf op te offeren voor de lijdende Kerk. IN DEN KIESKRING LEIDEN: VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De ramp met de „Akron" heeft aan 73 personen het leven gekost. Slechts 3 over levenden. Nog twee luchtschepen vernield, één Amerikaansche en een Fransche. (Ie blad). Het verbod van ritueel slachten voor ge heel Duitschland afgekondigd (4e blad). De Groenland-kwestie beslist in het voor deel van Denemarken. (4e blad). LEIDEN. De zeereerw. heer pastoor Vijverberg is gisteren aangereden door een vrachtauto. (lste blad). 73 SLACHTOFFERS VAN DE RAMP MET DE „AKRON" Nog twee luchtschepen vernield. SLECHTS DRIE OVERLEVENDEN. Was gisteren door een verwarde be richtgeving en door de hoop, dat al thans enkele vermisten nog zouden kun nen worden gered, het aantal dooden bij de ramp van de „Akron" nog on zeker, thans blijkt, dat behalve de ge redden aan boord van het Duitsche tankschip „Phoebus" geen enkele opva rende van de „Akron" de ramp heeft overleefd. Aan boord van de „Phoebus" werden 4 man gered, van wie de chef- marconist Copeland eenige uren later is overleden. Er zijn dus slechts 3 over levenden van de uit 76 koppen bestaan de bemanning van de „Akron". Alle hoop op redding van de vermis ten, waaronder admiraal Moffett, is thans geheel opgegeven. Slechts één lijk, dat van een officier, is teruggevonden nabij de plaats waar het luchtschip neerviel. De positie van het wrak. Het wrak van het luchtschip bevindt zich op 39 graden 25 min. N.B. en 73 gr. 53 min. W.L. in de Barnegat-baai. HET LUCHTSCHIP WAS IN EEN STORMCENTRUM GERAAKT. De kustwacht op het Stateneiland heeft een radio-bericht opgevangen, waarin kapitein-luitenant Wiley, een der vier geredden van de „Akron", de cata strofe beschrijft. In dit eerste bericht van een overle vende luidt het: „Wij namen ongeveer dertig mijlen ten Zuiden van Philadelphia om omstreeks acht uur een on weder waar. De aarde was met nevels bedekt. Het luchtschip bevond zioh in goeden staat. Om tien uur passeerden wij de kust. Bij het Barnegat-lichtsohip zagen we ons plotseling door bliksemstralen om geven. De atmosfeer was echter niet zeer stormachtig. Tot ongeveer 11 uur vlogen wij in Oostelijke richting, vervolgens tot mid dernacht Westwaarts. Om half één begon het luchtschip plotseling van een vlieghoogte van 1600 voet met groote snelheid omlaag te val len. Wij wierpen ballast uit en bereik ten weldra weer de vroegere hoogte. Thans waren wij geheel en al door bliksemschichten omringd en het scheen, dat wij ons in het centrum van het on- weder bevonden. Het luchtschip begon hevig te sidderen en met den neus om laag te duiken. Alle manschappen werden gealarmeerd en opnieuw werd ballast uitgeworpen. Op dit oogenblik werd de stuurcon- trole weggerukt en het luchtschip stort te in zee. Door de kracht van den val werd het vernield. Ik zag vele leden van de bemanning in het door den bliksem verlichte water rondzwemmen. Het wrak de „Akron" dreef snel af". Geen blikseminslag. Naar nader uit New York wordt ge meld, schijnen de verklaringen van de ooggetuigen van de „Phoebus" en van de overlevenden van de „Akron" te be vestigen, dat het luchtschip tijdens een hevig onweer door verticale windvlagen is gegrepen en op het water neerge drukt. Blikseminslag of brand is zoo goed als zeker uitgesloten. Of de ramp van hot luchtschip reeds door de stormvlagen of pas bij de bot sing op het water werd beschadigd, kon nog niet worden nagegaan. Do oude strijd vóór of tegen het luchtschip on om het principe lichter of zwaarder dan lucht is door de ramp met de „Akron" opnieuw ontbrand. HET WAS EEN ONFORTUINLIJK SCHIP. Zeer fortuinlijk is Amerika met zijn luchtvloot niet. Reeds eenmaal verloor het een luchtschip als gevolg van een ramp, namelijk de „Shenandoah", die in 1930 door brand werd vernield. Over .de „Los Angeles", die Duitsohland krach tens de bepalingen van het vredesver drag van Versailles aan de Vereenigde Staten moest leveren en die door dr. Eckener zelf over den Atlantischen Oceaan naar Lakehurst werd gebracht, hoorde men niet veel klachten, maar nauwelijks wa-s als grootste luchtschip der wereld de „Akron" in dienst ge steld, of de waarschuwingen waren niet van de lucht. Telkens en telkens weer verklaarden deskundigen op constructiegebied, dat het enorme gevaarte niet luchtwaardig was. Zelfs besloot do marinecommissie van het Huis van Afgevaardigden op 27 Januari 1932, een onderzoek te laten in stellen, speciaal wat de vraag betreft, of de „Akron" ten aanzien van gewicht en snelheid aan de eischen voldeed. Do resultaten, welke deze parlementaire en quête opleverde, zijn nimmer ruchtbaar geworden, maar dat ze blijkbaar niet on gegrond waren, bleek nauwelijks drie maanden na benoèming der enquête commissie, toen namelijk op 12 Mei 1932 de „Akron" ter gelegenheid van haar eerste groote overlandvlucht slechts met de grootste moeite er in slaagde, behou den aan den landingsmast op het ylieg- veld Kearny bij San Diego te meren. Driemaal achtereen werd de onhan delbare luchtreus losgeslagen en pas de vierde maal hielden do trossen bet uit. Een zucht van verlichting ging door heel Amerika, waar ieder reeds had ge vreesd, dat deze eerste groote overland- reis der „Akron" tevens ook haar laat ste zou zijn. De moeizame landing op het vliegveld bij Kearny kostt-e trou wens twee menschenlevens. Drie der

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1