VOOR HUIS EN HOF WOENSDAG 5 APRIL 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 DAMMEN Damclub „Leiden**. De uitslagen van de gisteren wedstrijden zijn als volgt: Th. v. d. Bosch—P. v. d. Stel A. G. de JeuVogelezang S. v. d. ReekDreef A. G. de Jeuvan Zuilen G. v. ZwietenF. Bonte Th. v. d. Boschv. Zuilen 0—2 2—0 afgebr. 2—0 2—0 0—2 De Bodeva-beker wedstrijden, die oor spronkelijk gisteren zouden zijn aange vangen zijn op verzoek van eenige leden uitgesteld tot na de beëindiging van den wedstrijd om het kampioenschap van Lei den. SCHAKEN Leidsche Schaakclug „Philidor". In den winterwedstrijd zijn wederom een aantal partijen uitgespeeld. De stand is daardoor gewijzigd en luidt thans als volgt in de hoogste groep: G. Pels 6.5 uit 10, P. J. v. d. Zeeuw 7 uit 11, C. J. Koore man 6.5 uit 11, H. I. de Nie 4 uit 6, W. F. Snieder 4.5 uit 9, J. J. Ahspoel 4 uit 10, J. de Boer 3.5 uit 10 en P. Herfkens 3.5 uit 11. In de tweede groep staat W. Plasmeijer nog steeds het beste, nl. met 7 punten uit 10 partijen. chaakbond voor Leiden en Omstreken. De wedstrijd S.C.A.E.C. (Unitas) tegen de Leiderdorpsche Schaakclub was afge broken in den stand 54 voor Leiderdorp Eén partij zou worden uitgespeeld, deze stond reeds beter voor S.C.A.E.C. en is dan ook voor deze club gewonnen, eind stand 55. De slotstand in deze competitie is de volgende gesp. gew. gel. verl. v.t. tot. Hazerswoude 4 4 28 -12 8 Philidor 5 3 2 26.5-21.5 6 Leiderdorp 4 2 1 1 23 -17 5 S.C.A.E.C. 5 1 2 2 20.5-27.5 3 Boskop 4—13 12.5-27.5 1 Voorschoten 2 2 5.5-10.5 0 Voorschoten heeft zich, na twee wed strijden gespeeld te hebben, teruggetrok ken. Het had nog moeten spelen tegen Boskoop, Leiderdorp en Hazerswoude. Biet bestuur van den Schaakbond zal nu moe ten beslissen of de beide wedstrijden door Voorschoten gespeeld geannuleerd worden, of dat de overige nog te spelen wedstrij den met 80 voor de Voorschotensche Schaakclub verloren verklaard worden. In beide gevallen zal de eindstand nog wijzi ging ondergaan. Hazerswoude blijft in elk geval kampioen. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. De extra-competitie. De uitslag van den wedstrijd P. v. Cleef I—'t Gr. Laken I voor de extra comp. L. B. B. luidt: P. Meijers ('t Gr. L.) Th. Ouwerkerk W. F. K. B. Brandt A. L. Iterson N. v. d. Hoogt G. Teegelaar De uitslag van den wedstrijd D. O. S. 2 Poort van Cleef 2 voor de extra comp. L. B. B. luidt: L. A. Iterson (P.v.Ol.) 104 26 25 4.00 J. Chrispijn (D.O.S.) 109 26 14 4.19 119 44 12 2.70 307 43 70 7.13 64 41 7 1.56 170 41 17 4.14 91 33 12 2.75 115 33 17 3.48 77 29 13 2.65 51 28 9 2.82 Laken 1 punt. H. de Roo Ph. Verstraaten H. Koet J. Hal, res. 24 10 2.66 24 24 3.70 95 68 9 1.39 71 67 10 1.05 J. v. d. Burg 52 40 5 1.30 N. N. 75 40 8 1.87 D. O. S. 2 punten, P. v. Cleef 0 punten. LUCHTVAART DE RAMP VAN DE „CITY OF LIVERPOOL. De verdenking tegen den passagier Voss. Inspecteurs van Scotland Yard zijn te Brussel aangekomen om in samenwerking met de Brusselsche recherche het onder zoek naar de oorzaken van de ramp der „City of Liverpool" en met name naar de handelingen van den passagier Voss voort te zetten. Het onderzoek naar de gedragingen van den heer Voss heeft aan het licht gebracht, dat deze passagier den dag vóór zijn ver trek in gezelschap van den eveneens omge komen heer Dearden in een fabriek van kunstmatige dampen een bestelling ter waarde van 30.000 francs heeft gedaan, waarvoor zij als voorschot een bedrag van 10.000 francs betaalde. De directeur van deze fabriek, vertelde, dat beide mannen zeer normaal waren en dat hij zich niet goed kon voorstellen, dat Voss een cocainomaan zou zijn. Tijdens zijn Vijfduizend gloeilampen en negenhonderd fakkels zullen in verband met het Heilig Jaar in den avond van den eersten Paaschdag de Basiliek t van Sint Pieter en de zuilengang van Bernini rondom het Sint Pietersplein feestelijk verlichten. Deze illuminatie van den Sint Pieter is niet alleen technisch zeer moeilijk, maar er zijn ook groote gevaren en kosten aan verbonden, welke dit schouwspel zeer zeldzaam maken. Gewoonlijk werken er ongeveer twee honderd man aan. met Voss was hem één ding opge vallen, n.l. dat hij, zelf Jood zijnde, zich op heftige wijze tegen de Joden m Duitschland had uitgelaten. Het gerecht onderzoekt, welke de reden zou kunnen zijn, waarom Voss zich voor deze reis voor zevenhonderd pond steriing heeft laten verzekeren, terwijl hij dat te voren nooit heeft gedaan gedurende de af- geloopen tien jaren, waarin hij toch talrijke reizen per vliegtuig tusschen Croydon, Brussel en Keulen heeft gemaakt. Naar verluidt, zouden de experts, die de overblijfselen yan de „City of Liverpool'' hebben onderzocht-, thans van meening zijn, dat de brand kan ontstaan zijn in het wa tercloset en dat alleen een rooker er de schuld van zou kunnen zijn. TRANSATL. LUCHTSCHEPENDIENST VAN DE BAAN? Admiraal Byrd's oordeel. Admiraal Byrd heeft \erklaard in de ramp van de „Akxon" heeft doodvonnis te zien voor het plan der Ver. Staten tot in richting van een commercieelen luohtsche- pendienst voor het trans-atlantische ver keer over den Stille Oceaan. In luchtvaart kringen is men van oordeel, dat de Ver. Staten het voorbeeld van Engeland zullen volgen en voor militaire en maritieme doel einden geen luchtschepen meer zullen ge bruiken en ook officieele persoonlijkheden van de International Zeppelin Transport en van de Pacific Transport geven toe, dat de ramp een ontzaglijken slag beteekent voor bovengenoemd plan en de kans wel heel gering maakt, dat het Congres de ge- subsidie voor het vervoer van post mvaarden. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. Ie helft April. Bloemzaden. Geregeld door vereiseht bet zaad, dat reeds gezaaid is, en dat nog ge zaaid moet worden, veel zorgen. De plant jes, die opkomen, moeten dagelijks nageke ken worden, of ze soms ook weg gaan val len. Is dit het geval, dan moeten ze zoo spoedig mogelijk verspeend worden, en al tijd onder gla9 voort blijven kweeken. Vele soorten kunnen nu nog gezaaid worden: zooals: Petunia's. Verbena's, Lobelia's Py rethium of gele Kamille (de bekende mo- zaik-plan), Reseda, Penlla nankin nensis en nog vele soorten van bloemen, die men des zomers in den tuin zou willen hebben. Hier worden bedoeld dae soorten, welke vooraf onder glas gezaaid moeten worden. Wanneer dit zaad pas gezaaid is, moet het tegen de zon beschermd worden, daar an-, ders de grond te veel uitdroogt, en veel gieten is nadeelig. De soorten, die men op hun bestemming zaait, of op den kouden grond, kunnen gezaaid worden half April, of ook nog wel in 't laatst dezer maand. Denk aan nachtvorsten! In dezen tijd kan men 't weer nog weinig vertrouwen, "t Kan soms des nachts nog aardig vriezen. Daar dient aan gedacht te worden. Indien bijv. de perzikboomen, als ze in vollen bloei staan, niet gedekt werden, zouden in één nacht alle vruchten weg kunnen zijn. Wat rijzen en takken er voor zetten is ook goed, dan valt de vorst er niet zoo op. Ook som mige pruime- en morellenboomen zullen hun eerste bloemen laten zien, dus ook daaraan gedacht; als 't kan, ze bedekken. Van groote vruchtboomen, die men niet kan bedekken, is wel eens beweerd, dat het goed is, kuipen met water daaronder te zetten; men zegt, dat de vorst meer op 't water trekt. Niet alleen vruchtboomen, maar ook vele groentesoorten zal men te gen de vorst nog wel wat kunnen beschut ten, zooals bloemkool, sla, etc. Vooral ia een kiemen tuin is het goed, takken of rijs jes te leggen of te zetten, daar men weinig te verliezen heeft. Hebt u een oranje rie1? Dat is een kas, waarin koude planten, of wel planten, die alleen maar vorst vrij behoeven te staan, overwinteren? Denk er dan aan,, wanneer het ir» dezen tijd in de oranjerie overdag al warm wordt, om flink te luchten, en te beschermen tegen de zon Staat het 's avonds niet naar vriezen, dan zal :t zeer goed zijn des nachts te begin nen met lucht er in te laten, opdat de planten weer aan de lucht gewend raken. Tevens is 't aan te bevelen na een warmen zonnigen dag de planten flink te besproeien, of te bespuiten. Voor sommige planten zal 't niet meer hinderen ze naar buiten te brengen, zooals de Launei, Laurustin us, Phorminum tenax, Evomymussoorten, enz. Echter kan 't geen kwaad ze voorloopig nog onder de boomen te plaatsen, dan staan ze altijd eenigszins beschut. Wij hebben een en ander meegedeeld over de vitami nes A en Bnu de drukke zaai- en planttijd daar is, kunnen we over de overige vitami nes niet veel zeggen. Wij hebben nog vita mine C, welke scheurbuik voorkomt, en vooral wordt aangetroffen in citroenen en sinaasappelen. Wanneer in ons voedsel deze vitamine O slechts gedeeltelijk aanwezig is, dan treedt nog geen scheurbuik op, maar staat bij kinderen de groei stil, ter wijl bij ouderen zich verschijnselen voor doen van prikkelbaarheid en vermoeid heid. Vitamine C is verder noodzakelijk ge bleken voor een gezond en sterk gebit bij gebrek daaraan gaan de tanden en kiezen los zitten en wordt het tandvleesch ontsto ken. Een vierde soort is vitamine D. Ont breekt dit in het voedsel, dan ontstaat En ge Ische ziekte (rachitis), waaraan jonge kin deren jaren kunnen lijden; kromme bee- nen, dik aanvoelende gewrichten, eenigszins misvormd, vierkantig hoofd, slechte groei. Is de ziekte langdurig en ernstig, dan onv- staan misvormingen, als scheefheid en bochel. Levertraan, boter en eidooier, maar vooral het eerste, hebben een sterke anti- rachitische werking. Ook gebrek aan vita mine D kan, evenals het ontbreken van vit. C, tandbederf doen ontstaan. Eindelijk noemen we nog vitamine E, dat overvloedig voor komt in allerlei bladgroenten, vooral in sla. Ook granen, en dan vooral de kie men, bevatten er veel van, vruchten en melk weinig, plantaardige oliën, dierlijk vet en eidooier weer vrij wat. Vitamine E komt in den regel in 't voedsel van den mensch voldoende voor. Bij die proeven is gebleken, dat gebrek aan dit vitamine ste riliteit (onvruchtbaarheid) tengevolge heeft, zoowel bij de mannelijke als bij de vrou welijke dieren Geeft men hun dan voedsel, waarin vit. E niet ontbreekt, dan herstel len de vrouwelijke dieren zich, de manne lijke blijven evenwel ongesohikt tot voort planting. Wij herhalen: graankiemen en kropsla zijn rijk aan rit. E. Van de vermelde vitamines zijn oplosbaar in vetten: vit. A D en E, in water: vit. Bl, B2 en C. „Is dat «en goede waakhond?" „Nou en of.. Als wij 's nachts een ver dacht geluid hooren, hoeven wij hem slechts te wekken en hij blaft de heele buurt bij elkaar." WILT U IETS WETEN? Vraag: Hoe kan een lichtblauw vuil geworden regenmantel schoongemaakt worden? n t w o o r d Neem den mantel af met een zeepsopje van een goede huis houdzeep. Doe haar daarna met schoon water na en laat den mantel drogen. Vraag Hoe krijgt men uit een zwart marmeren pendulestel geest van zout vlek ken? Antwoord Dfeze vlekken zijn niet meer te verwijderen, daar geest van zout het marmer aantast. Vraag: Hoe verwijdert men spekvet- vlekken uit een vloerkleed? ntwoord: Verwijder deze vlekken met wat tetra en leg er een stuk grauw papier op (ook liefst een stuk onder de vlek) en strijk hier met een warme bout overheen. Het vet zal dan in het papier trekken. Vraag Hoe krijgt men een geel ge worden wit geëmailleerd bad weer helder wit? Antwoord Maak het bad eerst flink schoon met een warm zeepsopje en maak hierbij gebruik van een of ander schuur middel. Helpt dit niet voldoende, behan del het bad dan met verwarmd bleekwa- ter, waardoor wat azijn gemengd is; maar zorg vooral voor goed naspoelen met schoon water. Vraag: Hoe krijgt men een spiegel ruit van een kast, welke met strepen en vlekken zit weer schoon? Antwooard Probeer U eens de vlekken op den spiegel te verwijderen door de spiegelruit te polijsten met een papje van krijt en spiritus. Vraag: Hoe krijgt men een wit cellu loid ketting schoon, na het al geprobeerd te hebben met zeepsop? Antwoord Indien het afwasechen in zeepsop niet voldoende helpt, kimt u de ketting eens bevochtigen met waterstof- superoixyde en dan liefst de ketting in de zon leggen. Waterstof superoxyde heeft nl. een bleekende werking. Vraag: Hoe moet men een witte truï wasschen, zonder dat deze geel wordt? Antwoord Meet deze voor het wasschen nauwkeurig. Week ze Y1 uur in een lauw sop van huishoudzeep waarin een scheutje ammoinia of gebruik ammo- niakzeep en wasch ze in hetzelfde sop door ze voorzichtig te knijpen en te druk ken. Wasch ze nog eens in schoon zeepsop na en spoel ze 4 5 maal in lauw water. Druk ze uit, meet plak en droog ze. Vraag: Hoe maakt men een lichte gele gummi regenjas schoon? Antwoord Neem de jas af met een zeepsopje van een goede huishoudzeep. Doe de jas daarna met schoon water af en laat haar drogen. Vraag: Hoe kan een wollen crêpe georgette japon, waarin vetvlekken zitten, gereinigd worden Antwoord Verwijder de vetvlek ken met een weinig tetra of benzine (vuur gevaarlijk), Is de jurk zoo vuil, dat ze ge- wasschen moet worden, meet de japon dan eerst op. Wasch daarna de jurk in lauw zeepsop, de donkere kleuren in hout- zeep. Daarna wordt de jurk gespoeld en gedroogd. Met behulp van de maten wordt ze op de bepaalde lengte en breedte ge streken en is dus het kleedingstuk weer in het goede model te krijgen. Vraag: Hoe maakt men een licht vloerkleed schoon. Er zit ook een inktvlek in? Antwoord Indien het tapijt over het geheel vuil is kan men het heelemaal afnemen met water en ammonia. Het moet met schoon water nagedaan worden en van te voren flink schoongemaakt zijn, liefst met een stofzuiger. De inkvlek legt men over een kom met lauw water maakt haar wat vochtig en legt er een kristalletje citroenzuur op. Dit laat men eenigen tijd intrekken en spoelt de vlek uit. Vraag: Hoe maakt men een pluche tafelkleed schoon, dat over het geheel vlekkerig is? Antwoord: Vuile tafelkleeden kan men afnemen met houtzeep of water met ammonia, ze kunnen echter ook geheel ge- wasschen worden. Voor één tafelkleed ge bruikt men één ons houtzeep. Dit over giet men met pl.m. 2 liter kokend water, laat het er eenigen tijd op staan en ver dunt het aftreksel met zooveel lauw of koud water, dat het kleed onder staat. De temperatuur moet lauw zijn. Na het was schen spoelt men het kleed en hangt het druipnat op buiten of op een baloon met een teil er onder. Als het geheel droog is borstelt men het flink tegen den draad op. Vraag: Welke is de kortste weg van Langeraar naar Schiedam per fiets en hoeveel km.? A n t w o a rd Langeraar, Gouwsluis, Boskoop, Moerkapelle, Bleijswijk, Berg- schenhoek, Schiebroek, Overschie, Schie dam. Afstand 45 km. Vraag: Tot wien moet ik mij wenden om als koloniaal in Indië in dienst te tre den? Antwoord: Wond u om inlichtingen tot de Koloniale Reserve te Nijmegen. Vraag: Hoe maakt men bruin glacé handschoenen schoon? Antwoord: De handschoenen wor den gewasschen in tetra of benzine (vuur gevaarlijk). Week de handschoenen 5 k 10 minuten in tetra of benzine. Daarna legt men ze op een oude doek en borstelt ze voorzichtig af. Wrijf ze daarna zachtjes droog met een lapje. Bij de donker ge kleurde handschoenen moet men er op bedacht zijn dat deze veel minder mooi worden. Ze worden gauw streperig. Deze kunnen beter naar een chemische wassche- rij gezonden worden waar ze zoo noodig bijgeverfd worden, V raag Zeer gaarne had ik eenige inlichtingen om per auto van Nijmegen naar Lourdes te rijden. Langs welken weg over de meeste bezienswaardigheden enz., welke papieren zijn noodig en moet ik een internationaal rijbewijs hebben? Waar moet Hat aangevraagd worden, kosten enz. enz.? Antwoord Nijmegen, Venlo, Maas tricht, door België heen over Luik, Mar- che, Libremont, naar Longnyon, Verdun, Neufchauteau, Langres, Dyon, Oh&lons sur Saóne, Cluny, Rouaan, Clermont Ferrand, St. Flour, Decazerille, Montauban, Grena de, Tarbes, Lourdes. Afstand 1150 km. U heeft een pas voor Frankrijk noodig en een internationaal rijbewijs. Informeer u daaromtrent ter gemeente-secretarie. Vraag: Mijn vriend heeft mij ver teld, dat er voor de Lichting 1934 reeds geloot is. Kunt u mij dan even zeggen of de letter V. dienstplichtig is, ja of neen. Antwoord Voor deze lichting is inderdaad reeds geloot. Of in een gemeen te een bepaalde letter vrij is, hangt af van het aantal personen, dat daar zal moeten worden opgeroepen en van de namen dier personen. Informeert u eens ter secretarie van uw woonplaats. Vraag: inzake het nemen van een onderpand voor de uitbetaling eener na latenschap. Antwoord Roerende goederen kun nen voor dit doel in onderpand gegeven worden. Wanneer u dit op gezegeld pa pier wilt bevestigen, is een zegeltje van 0.30 voldoende. Zoolang geen betaling geschiedt, kunt u de goederen onder uw berusting houden; u kunt ze echter niet als uw eigendom beschouwen, d. w. z. dat u er niet naar willekeur over beschikken kunt. Slechts wanneer blijkt, dat u niet uitbetaald zal worden, kunt u het onder pand publiek laten verkoopen en u uit de opbrengst daarvan voldoen. Vraag: inzake een vordering van1 arbeidsloon sinds 1918. Antwoord Het is nu wel heel laat, om een dergelijke vordering nog gerechte lijk te gaan vervolgen. U hebt er natuuT- lijk recht op, maar de groote kwestie is of u uw vorderingsrecht nog zult kunnen be wijzen. Wend u eens met een bewijs van onvermogen (te vragen ter secretarie van uw woonplaats) tot het bureau voor kos- telooze rechtshulp, gebouw Hooge Raad, Plein den Haag. Woensdagavonds half 8. Of wend u anders tot een advocaat. Blij kens art. 1638 q hebt u behalve op het be drag van uw loon, ook recht op een ver hooging wegens vertraging tot een maxi mum van 50 pet. van het verschuldigde V raag inzake den toelatingsleeftijd tot de lagere school. An t w o o r dDe toelatingsleeftijd tot de lagere school is vastgesteld in de Leer plichtwet, welke wet voor elke gemeente geldt. Wanneer uw dochtertje niet is toe gelaten, zal dit zijn oorzaak vinden in het feit, dat zij den leeftijd van 5 jaar en 9 maanden nog niet bereikt had bij den aanvang van de schoolcursus. Dit laatste hebt u wellicht over het hoofd Vraag: Kunt u mij ook zeggen of 't waar is dat men in Utrecht aan de Kliniek voor Tandheelkunde kosteloos zijn mond leeg kan laten trekken en er dan ook een gebit kan krijgen? Moet men daar een be wijs van onvermogen voor hebben en waar kan men dat dan krijgen? Waar bevindt zich de Kliniek? Antwoord: Deze kliniek bevindt zich op den Jutfaasschen weg 5 te Utrecht. Ge heel kosteloos zal deze tandheelkundige hulp niet zijn. Wend u eens tot uw huis dokter. Misschien kan deze u een attest ge ven, dat u tandheelkundige hulp noodig hebt en is uw gemeente bereid u in de kos ten tegemoet te komen. Vraag inzake de verplichting van een patroon om de resteerende 20 pet., na uit betaling van de 80 pet. van de ziektewet, uit te keeren. Antwoord: Iedere werkgever is ver plicht het volle loon uit te keeren aan een zieken arbeider gedurende een betrekkelijk korten tijd. Hoelang dat is zegt de wet niet. De patroon is dus „eenigen" tijd ver plicht, 20 pet. bij te passen, maar omdat deze tijd niet vaststaat, komt er gewoonlijk van deze verplichting weinig terecht. Vraag inzake vergoeding door de ge meente van kosten Academisch ziekenhuis. Antwoord: De gemeente is niet ver plicht alles te betalen en is geheel vrij om te beoordeelen tot hoever zijn gaan zal met haar tegemoetkoming. U behoeft deze 10.ook niet in eens te betalen, maar u kunt een afspraak maken met den directeur van het ziekenhuis omtrent betaling in ter mijnen. VEILIG VERKEER. ,,In den bocht passeeren. dat is mi#l Omdat 't uitzicht dan belemmerd is".

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12