VRIJDAG 31 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 gordon wezen u den weg. Durft gij dezen weg bewandelen 1 Het moet nu komen tol sprekende daden, waaruit verzet blijkt". De rechtbank gelastte zijn gevangenhou ding voor 30 dagen, welke beslissing door het Hof werd bevestigd. Op 3 Maart diende de verdediger mr. dr Benno J. Stokvis een request bij de recht bank in, waarin tegen cautie de invrij heidstelling werd verzocht. Ook dit ver- zoek werd afgewezen. De verdediger wend de zich hierop tot den Minister van Justi tie, mr. J. Donner, doch ook naar diens oor deel was er geen aanleiding verd. in vrij heid te stellen. Op 23 Maart j.l. werd de gevangenhouding weer met 30 dagen ver lengd. Op dienzelfden dag werd aan den heer Sneevliet op korten termijn de dag vaarding uitgebraoht. De Officier heeft negen getuigen k char ge gedagvaard, terwijl de verdediger mr. dr. Benno' J. Stokvie acht getuigen dag vaardde, w.o. Minister S. de Graaff, net Tweede Kamerlid C. Cramer en mevr. H. itoiand Holst-v. d. Schalk. Gistermiddag stond verd. voor de Am- sterdamsche Rechtbank terecht. De zitting werd gepresideerd door mr. J. de Vries, terwijl mr. B. Kist het O.M. vertegenwoor digde. Er waren uitgebreide maatregelen ge nomen om de orde te handhavon. De verdaohte verscheen met enkele dik ke dossiers onder den arm in de ver- daohtenbank. Na vaststelling van de ge tuigenlijst deelde de president den korten inhoud mede van het gewraakte manifest. Pres.: Hebt u de oopie voor het mani fest en het artikel in „De Arbeid" samen gesteld? Verd.: Ja, dat heb ik gedaan op 4 Febr. Verachtende getuigen werden gehoord, die een en ander bevestigden. Het woord is dan aan den ambtenaar van het O. M., mr. B. Kist, tot het nemen van zijn requisitoir. Dat verd, straf moet worden opgelegd, acht spr., gezien zijn onomwonden beken tenis, niet twijfelachtig. Moeilijker is de strafmaat, die men moét aanleggen. Verd. bekent, dat hij de bedoeling heeft gehad een demonstratieve ac,tie te ontketenen, culmineerende in het aien6tweigeien. Het O. M. heeft niet ten laste gelegd, dat ver dachte tot een grootschen opstand heeft aangespoord, maar wei tot samenspanning en ongehoorzaamheid. Uit de gewraakte stukken blijkt deze bedoeling duidelijk. Ook het tweede ten laste gelegde feit: het schrijven en doen afdrukken van het ma nifest in „De Arbeid" acht spr. wettig en overtuigend bewezen. Spr. leest verschillende passages uit het manifest voort, waaruit blijkt, hoezeer de schrijver revolutionnaiie daden op de vloot toejuicht. Spr. moet dit manifest kwalifi- ceeien als strafbaar, ais opruiend tot ver schillende delicten. Althans acht spreker niet twijfelachtig, dat in het manifest wordt opgeruid tot opzettelijke ongehoor zaamheid. Ook tot samenspanning zet het manifest aan. Het stuk is zeker door zijn toon, bouw en stijl bedoeld om haastige le zers tot delicten op te ruien. Bij de beoordeeling van de strafmaat heeft slechts waarde de houding van verd. ten opzichte van de maatschappij en het gezag. Verd. is een professional in het op ruien. In de straf moet dit tot uitdrukking komen en ook, dat opruiing een zeer ern stig misdrijf is, vooral in de moeilijke tij den. die achter ons liggen. Mr. Kist requireerde. dat verdachte zal worden opgelegd een gevangenis- sitraf van anderhalf jaar. Daarna vraagt mr. Stokvis opnieuw do invrijheidstelling van Sneevliet. Hij be pleit Sneevliets eerlijkheid en loyaliteit, Verd. voegt aan het uitvoerige pleidooi van mr. Stokvis op; bewogen toon nog eenige argumenten toe. Voor herhaling is geen gevaar meer, want de omstandighe den zijn radicaal gewijzigd sinds 6 Fe bruari. Na een half uur in raadkamer re ziin geweest, deelt de president, mr. J. de Vries, mede, dat de rechtbank geen ter men vindt, om verdachte in vrijheid te stellen, wegens het gevaar voor herhaling en den ernst van het misdrijf. Zaterdagmorgen half tien zal de verde diger zijn pleidooi aanvangen. ZWARE MISHANDELING. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN: OB AN JE—ROOD. Daar 30 April dit jaar op Zondag valt, ligt het voor de hand, dat de viering van Prinsesse-verjaardag door de Begeering is verschoven naar den Maandag daaropvol gende. Deze dag de eerste Mei is een feest dag van de Boode beweging. De Begeering heeft nu de Burgemeesters aangeschreven op Prinsessedag geen roode straatbetoogin- gen toe te staan. Het V o 1 k is daar slecht over te spreken, maar legt er zich toch bij neer: Wij ontraden ten sterkste te pogen die dan toch te houden. Tegenover het openbare geweld trekken wij aan het kortste eind en ons Mei-feest mag niet in herrie ten onder gaan. Staat men ons geen straatbetooging op 1 Mei toe. dan op Zondag 30 April en weigert men ook dat, dan op Dins dag 2 Mei. Maar ons laten onderdruk ken doen wij niet. Van „onderdrukken" is geen sprake. De viering van het Meifeest op een andere dag dan Prinsessedag zal geen tegenwerking on dervinden, wanneer daarbij de orde wordt gehandhaafd. Waar het „Volk" in deze zaak een voor zijn doen tamelijk kalme houding aanneemt, is dit juist voor de O.S.P. een prachtge-' legenheid op de groote trom te rommelen. Twee dingen zijn noodig, schrijft D e Fakkel: In de eerste plaats zullen de arbei ders in alle steden en dorpen een po ging moeten doen om althans op die eene bedreigde Meidag tot samenwer king te komen. Wat verder noodig is, dat is, dat de socialisten in alle gemeenteraden en in alle colleges van B. en W. zich verzetten tegen de eisch van Ruys en daar tegen over stellen: Op 1 Mei de straat vrij voor de ar beidersbeweging. Van de „roode" burgemeesters in Zaandam en elders mogen we verwach ten, dat evenals de rood-achtige colle ges van Amsterdam en zooveel andere p.aatsen het verzet der arbeiders tegen Buys met kracht zullen steunen. WEINIG FBAAIE OOMEDIE. In het verslag van de Eerste Kamer heeft men gisteren kunnen lezen, hoe vreemd de voorzitter dier Kamer zich gedragen heeft tegenover de behandeling der Kieswetwijzi ging. De Kieswet komt niet op de agenda der Eerste Kamer: Omdat de voorzitter het zoo wil. Hierbij schrijft het Huisgezin voegde zich nog deze weinig fraaie Kome die, dat de voorzitter in den aanvang der vergadering van gisteren verklaarde, een bepaald plan inzake de bohande- ling van verschillende wetsontwerpen die op afdoening wachten nog niet te hebben gevormd, terwijl enkele uren later de agenda afkwam, waarop de kieswet ontbrak. Deze wet komt door toedoen van den voorzitter we laten daar of-de eerste Kamer ze zou aannemen of verwerpen niet, althans niet tijdig, aan de orde. De heer Van Lanschot heeft dit te recht een gevaarlijk precedent ge noemd, met meer recht dan de heer Briët het aanzien van het parlement een knok zag krijgen, indien do Eerste Kamer de kieswet zou behandelen. In verband met hetgeen zich giste ren in de Eerste Kamer heeft afge speeld moge er aan worden herinnerd, dat de voorzitter der Eerste Kamer in onder valsehen naam bestellingen deed in banketwinkels tot afgifte van consumptie artikel. De Rechtbank veroordeelde verdachte overeenkomstig den eisch. BUITENLAND ENGELAND BRITSCH-RUSSISCHE GESCHIL VERSCHERPT. Verbreking der handelsrelaties? In het conflict tusschen Sovjet-Rusland en Engeland naar aanleiding van de arres taties van Britsche employé s der Metropo litan Vickers. ia opnieuw een verscherping ingetreden. De Britsche gezant sir Esmond Ovey, bracht heden, a-dus meldt het tegraafagent- schap der Sovjet-Unie uit Moskou, een be zoek aan den volkscommissaris voor Bui- tenlandsche Zaken Litwinof De Britsche gezant wilde Litwinof, naar het agentschap vorder bericht, van de maatregelen in ken nis stellen, die de Britsche regoering van plan is te treffen, indien het proces tegen de gearresteerde Britsche onderdanen niet ongedaan wordt gemaakt. Daarop heeft Lit winof geantwoord, dat het proces op grond van een besluit van het O. M. voor de ko mende dagen is vastgesteld en dat dit be- s.uit niet meer geannuleerd kan worden. Litwinof heeft verder verklaard, dat de gezant er van overtuigd kon zijn, dat het volkomen doelloos was, door zijn mededee- ling over de beoogde maatregelen der Brit sche regeering invloed op dit besluit te wil- ien uitoefenen. Litwinof heeft hieraan nog toegevoegd: „dat de methoden der Britsche diplomatie, een land van buiten af onder sterken druk te plaatsen, bij de Sovjet-Unie van tevoren reeds tot mislukking gedoemd waren". Na deze verklaring heeft de Britsche ge zant er van afgezien Litwinof van de plan nen der Britsche regeering in kennis te stel len. Het Russische telegraafagentschap ge looft uit berichten in de Engelsche pers te kennen concludeeren, dat de bovenbedoel de maatregelen beoogden, den handel tus schen Rusland en Engeland hindernissen in den weg te leggen, zoo niet geheel onmoge lijk te maken. Britsche gezant naar Londen ontboden. De Britsche gezan^ te Moskou is door zijn regeering naar Londen ontboden. Het doe van zijn reis is het piegen van overleg met de Britsche regeering. IERSCHE COMMUNISTEN IN HET GEDRANG. Bestorming van hun hoofdkwartier. Nadat reeds in de afgeioopen dagen de ruiten van eenige communistische lokalen te Dublin waren ingeworpen, kwam het gis terenavond tot een aanval van eenige dui zenden personen op het hoofdkwartier van de organisatie der Iersche communisten, het Connolley-House te Dublin en de com munistische school. Hoewe. een groote politiemacht aanwezig was. die eenige malen van de revolver ge bruik maakte, slaagde de menigte erin, door het cordon heen te dringen en het Connolly- House binnen te dringen. Een groot gedeelte, van den inventaris werd vernield. Meubelen en boeken werden naar buiten geworpen en in brand gestoken, terwijl ook in het gebouw eenige ma'en ge tracht werd brand te stichten hetgeen ech ter door de brandweer voorkomen kon wor den. In totaal werd een 30-tal personen ge wond, waarvan één door een kogel in het been werd getroffen. MEXICO DE GODSDIENSTHAAT IN MEXICO. Priesters geen staatsburgers. De godsdienstvervolging in Mexico wordt zoowel door de autoriteiten als door indivi dueels katholieken-haters met grocte hef tigheid voortgezet. Te Leon in den staat Guanajuato werd pastoor Range! van de St. Franciscus-kerk door twee personen gewapend met dolken aangevallen. De pastoor heeft zijn leven slechts te danken aan de tusschenkomst van een groep schoolkinderen die hem met hun lichamen beschermden en luid om hulp schreeuwden. In Guadalajara, de hoofdstad van den staat Jalisco, zijn talrijke personen gearres teerd, omdat zij op Asch-Woensdag in de kerk een aschkruisje kwamen halen. Politie staat geregeld aan de ingangen der kerken en arresteert alle geloovigen, die zich naar de vastenmeditaties begeven met de verklaring, dat do vastenmeditaties tot de bij de wet verboden godsdienstoefe ningen behooron. De kamer van afgevaardigden van den staat heefr officiee; verklaard: „De wetge vende lichamen beschouwen een katholiek priester niet als Mexicaansch burger". BUITENL. BERICHTEN EXPLOSIE IN CHEMISCHE FABRIEK TE LONDEN Eén doode, dertig gewonden. In een fabriek- van chemische producten to Mitcham, in het Zuiden van Londen, heeft een ontploffing plaats gehad, waar bij, voor zoover tot nu toe bekend, een persoon werd gedood, terwijl dertig perso nen worden gewond, meest kinderen, die nabij de fabriek aan het spelen waren, toen de ontploffing plaats hald. De fabriek is bijna geheel vernield, doch een brand, die op de explosie volgde, was spoedig gc- bluscht. In de omgeving veroorzaakte de ontplof fing g oote ontsteltenis van tweehonderd 'huizen werden alle ruiten vernield. ivctoi 49 - 59 - 69 - 85 - 98 NIEüWE KLEUREN CHINEESCHE ZEER00VERIJ. Vier Britsche officieren ontvoerd. Naar gemeld wordt, zouden eenige Brit sche kanonneorbooten zijn uitgezonden om hulp te veiloenon aan vier Britsche officie ren, die door Chineesche zeeroovers zijn ontvoerd. Dezen hebben met drie jonken een op de reede van Newtsjang liggend stoomschip aangevallen aan boord waarvan zich de of ficieren bevonden. Onder bedreiging met nun revolvers hielden de bandieten de Chineosche bemannig op een afstand en brachten de officeren aan boord van een der jonken dat hierop koers zette in Noord-Westelijke richting. Men gelooft, dat de roovers een losgeld zullen eischen. Naar nog nader wordt gemeld, neemt de politie van Mandsjoekoeo deel aan de op sporing van de ontvoerders. SOVJET-UNIE DOOR HONGERSNOOD BEDREIGD? Indrukken van Engelschen reiziger. De gewezen secretaris van Lloyd George, Gareth Jones, is op zijn terugreis van Mos kou naar Londen te Berlijn aangekomen, waar hij een onderhoud heeft gehad met den vertegenwoordiger der „New York Evening Post". Jones, die vloeiend Russisoh spreekt en een grooten tocht ondernomen heeft door de Üekraine en andere republieken van de Sovjet-Unie, verklaarde, dat Rusland door een hongersnood van enormen omvang bedreigd wordt, die even verschrikkelijk zal worden als de catastrophe van 1921, waai bij milliooiien menschen het leven ver loren hebben. Deze hongersnood zal het begin beleekenen van werkloosheid, en dat nog wel in een land, dat zich tot dusver er op beroemd heeft, voor eiken mensch werk to kunnen vinden. In de arrestatie der Engolsohe inge nieurs ziet Jones een teeken van de zenuw achtige verwarring, die zich van de Sov jet-autoriteiten heeft meesier gemaakt. Hij vermeldde o.a., dat bij een aantal dor pen en twee collectieve boerderijen be zichtigd heeft en overal weerklonk de kreet: „Wij willen brood, wij sterven 1". Ook elders heeft hij dezen kreet veelvul dig gehoord. UITSLUITING BIJ CITROëN. Solidariteitsstaking bij Renault. In verband met verscheiden stakingsac ties, die zich den laatsten tijd hebben voor gedaan, heeft de directie der automobiel- .abrieken van Citroen te Parijs gisteren de deuren van het bedrijf gesloten. De uit sluiting is algemeen. In een vergadering dor arbeiders is me degedeeld, dat bet personeel van Renault gisteren wel in de fabriek is verschenen, maar om solidariteitsredenon niet aan den arbeid is gegaan. WERK BIJ FORD HERVAT. Het werk bij de Fordfabrieken te Dagen ham, waar een loonconflict was uitgebro ken, is gistermorgen hervat. RECHTZAKEN DE ZAAK SNEEVLIET. Verdacht van opruiing. Na het gebeurde met de „Zeven Provin ciën" in de Indische wateren, werd door Justitie en politie met grootere gestreng heid opgetreden tegen opruiing, beleediging van het openbaar gezag, ordeverstoringen met politieken inslag e.d. Een der eersten, die to Amsterdam werd gearresteerd was de heer H. J. F. M. Sneevliet, voorzitter van het Nationaal Arbeidssecretariaat, se cretaris van de Revolutionaire Socialisti sche partij en lid van Provinciale Staten van Noord-Holland. De heer Sneevliet werd op 21 Februari gearresteerd, op het moment toen hij zijn woning op den Overtoom verliet, deze ar restatie stond in verband met een door hem opgesteld manifest, met betrekking tot de muiterij op „De Zeven Provinciën' Over dit manifest was hij reeds eerder door de politie gehoord en op grond van zijn toelichting gelastte de Officier van Justitie mr. van Thiel zijn aanhouding. Het manifest, dat door hem was onder teekend, was o.a. opgenomen in het Or gaan van de Federatie van Personeel in Oponbaren Dienst „De Gemeenschap" en in het orgaan van het Nationaal Arbeids secretariaat „De Arbeid". Dit manifest was als pamflet versnreid te Den Helder onder matrozen en militairen. In het bewuste ge schrift vergelijkt de sehrijvër de muiterij aan boord van „Dc Zeven Provinciën" met de Engelsche muiterij op de schepen in de nabijheid van lnvergordon en hij zegt hier o.a. in: „„De Zeven Provinciën" en Invex- Drie jaar gevangenisstraf voor het steken met een mes. De Amsterdamsohe Rechtbank veroor deelde overeenkomstig den eisoh een ko- lenwerker wegens zware mishandeling tot j drie jaar gevangenisstraf. Do man had op 94 December van het vorige jaar aan dc Koenhaven to Amsterdam bij een twist zijn tegenstander met een mes in den rug j gestoken, waardoor de ruggegrant werd geraakt en de getroffene voor zijn leven ongelukkig is geworden. Acht maanden wegens meineed. De 23-jarige bakkersknecht, die onlangs voor de rechtbank te Haarlem terecht stond, omdat hij in de rechtzaak tegen een bakker te Vogelenzang, bij wien hij in dienst was, onder eede oen onjuiste ver klaring zou hebben afgelegd, is wegens meineed veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De eisoh was zes maanden geweest. HAAGSCHE RECHTBANK. De Rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen de lS-jarige H. J. de Gr., thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te 's Gravenhage en tegen wie op 16 Maart 3 maanden gevangenisstraf was geëischt en daarna ter beschikkingstelling van de j Regeering ter zake, dat hij ,op verschillen de tijdstippen te Leiden en omgeving Gisteren werd de zaak voortgezet tegen den orgeldraaiersbediende A. W. B. uit Leiden, wiens zaak was uitgesteld op •2 Maart, daar toen de getuige Br., die eveneens voor dit feit was veroordeeld niet was verschenen. Thans was hij wel aanwezig en verklaarde een en ander ovei het gepleegde feit. Zij waren destijds ge zamenlijk na verbleking van een slot in de woning in de MirakeUteeg van hun patroon geweest in diens afwezigheid en hadden gezamenlijk de Muntmeter gele digd. Tegen verdachte B. was 6 maanden gevangenisstraf geëischt. Gisteren vroeg na het hooren der getuige B. de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis. Vonnis 13 April a.s. A. J. V. uit Warmond was door den Kantonrechter te Leiden veroordeeld tot een geldboete van 6 gulden wegens over treding der Jachtwet. Verdachte zou na zonsondergang (10 a 15 min.) zich hebben bevonden in het jachtveld onder de ge meente Warmond in jagende houding. Ook was het geweer verbeurd verklaard door den Kantonrechter. Dit zag verdachte niet gaarne gebeuren, daar het geweer hem 25.kost. De Officier vroeg bevestiging van het vonnis. Uitspraak tovor 14 dagen. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! de rede, waarmee hij in September j.l. het presidium weer aanvaardde, ver klaarde, „vooralsnog" het parlemen taire stelsel nog wel behouden te willen zien. Vooralsnog, mits het Staatsgezag zich onder het parlementaire stelsel veilig zou voe.en. Ging het parlementaire stelsel een kant uit, die den heer baron De Vos van Steènwijk niet welgevallig was, dan zou hij het, zooals naar zijn voor stelling in 't „overig Euroop" grooten- deels reeds is gebeurd, wi.len afschaf fen en versterken door den sterken man, den dictator. GEPBUTS. In het socialistisch dagblad het Volk lazen we de volgende opmerking over het geen bij de candidaatstelling voor de R. K. Volkspartij te Tilburg is geschied: Uit het gebeurde blijkt onzes inziens tweeërlei. Vooreerst, dab de R. K. Volkspartij een zaakje van niks moet zijn, als een groepje van tweehonderd het in de hand heeft de volgorde der candidatenlijst te veranderen. In de tweede plaats, dat zulke ongefundeerde partijtjes, die het spel van een wind zuchtje zijn, geenerlei vertrouwen ver dienen. DE JODEN-HETZE. Uit de Avondpost: In den wereld-oorlog hebben het Duit- sche volk en de Duitsche Regeering ge protesteerd tegen de politiek der geal lieerden, om den toevoer van levens- midde en naar Duitschland te beletten en te belemmeren, geprotesteerd tegen den eoonomischen oorlog. Thans pa6t Duitschland zélf een gelijke tactiek toe tegenover een deei van het eigen volk. Thans poogt men de Joden tot den economischen ondercang te brengen en buiten de geme-e des volks te plaatsen. Als me .Kt, zoodoende de protesten der beschaafde wereld tot zwijgen te brengen zal men zich gru welijk vergissen Wkt er in de vorige berichten in een deel der wereldpers we licht moge zijn overdreven, dit ver schrikkelijke en barbaarsche strijdmid del wordt er niet door gerechtvaardigd. TOEN ZWEEG DE WEBELD. Elke vervolging om geloofswille schrijft mr. Bomans in de Maasbode, wekt bij ons de herinnering aan one eigen lijden, eeuwenlang ook in Nederland verduurd. En de Gedeputeerde van Noord- Holland vervolgt: Maar het verbaast ons toch even, dat bij de laatste Jodenvervolging (is dit woord niet veel te sterk?) in het Duitsche, de beschaafde wereld zoo heftig protesteert, zelfs door massale optochten in New York. Niet om het feit, dat erg genoeg is. Maar omdat diezelfde wereld zoo vaak en zoolang zweeg bij Katholieken-vervolgingen, waarbij dit woord de feiten niet sterk genoeg weergeeft. Waar bleven de protesten der beschaafde wereld, toen de Katholieken o m h u n g e 1 o o f bij bosjes werden omgebracht in Mecixo? Werden afgeslacht in Rusland? Over de grenzen werden gezet in Frankrijk? Is er geen roode terreur in Weenen (geweest) tegenover de Katholieke ar beiders? Waar bleef de kreet van af grijzen, toen de Snaansche Jezuïeten als weggejaagd vuil Nederland bin nentraden en de rookende kloosters het optreden meldden van rood en radicaal Spanje? Katholieken 1 Voelt gij niet, dat gij geheel op uzelf zijt aangewezen? WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke kosten zijn verbonden aan het Mercurius-examen en Vereenigmg van Leeraren (Boekhouden) en hoeveel be dragen deze? Antwoord: Het Mercurius-examen zonder diploma kost 7.50. Bij behalen van het diploma 10 extra. Kosten van exameu Vereeniging van Leeraren zijn ons niet be kend. Uitvoerige prospecti hierover kunt u bij een goeden boekhandel bekomen. Vraag: Welke is do kortste weg van Honselersdijk naar Leiden (Blauwpoorts- brug) en verder naar Nieuwveen Antwoord: Honselersdijk, Waterin gen, Den Haag, Wassenaar, Haagsche Schouw, over Morschweg en Morschstraat naar Blauwpoortsbrug. Vandaar via Haar lemmerstraat en Lage Rijndijk naar Lei derdorp, Hoogmade, Woubrugge, Lan- geraar, Nieuwveen. Vraag: Welke is de kortste weg van Stompwijk naar Nieuwveen? Hoeveel K.M.? Antwoord: Zelfde route als boven, wanneer u via Zoeterwoude in Leiderdorp gekomen bent. Afstand 30 K.M. Vraag: Kunt u mij ook mededeelen de namen en adressen van de Sanatoria's staande te Bilthoven, Baarn, Soestdijk on te Hilversum. Wat is de afstand langs die plaatsen vanaf Leiden tot Hilversum. Antwoord: Ons zijn geen Sanatoria in die plaatsen bekend. De route naar Hil versum is: Zoeterwoude, Alphen, Woerden, Utrecht. de Bildt, Bilthoven, Soestdijk, Baarn, Hilversum.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6