DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE DONDERDAG 30 MAART 193ó DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 GEMENGDE BERICHTEN ERNSTIGE GEVOLGEN VAN ONTSNAPPEND GAS. 9 Personen bedwelmd. Uit Amsterdam wordt ons gemeld: In een ops.agplaats aan den Cruquiusweg op het spoorterrein achter de Blanken straat, in gebruik bij de Maatschappij voor Zwavelzuurbereiding v.h. G. T. Ketjen en Co„ heeft gistermiddag te ongeveer kwart voor vijf een ongeval plaats gehad, dat in zijn gevolgen van ernsrigen aard is geweest. Toen enkele werklieden, die in-deze op slagplaats aan den arbeid waren, een cy linder optilden, is, vermoedelijk door een zwakke plek in den wand van dit apparaat een lek ontstaan met het gevolg dat de in houd, die uit chloorgas bestond, met kracht ontsnapte. Van de in de opslagplaats aanwezigen zijn een paar personen door den invloed van het gevaarlijke gas bedwelmd geraakt en dit geschiedde tevens, toen het gas naar buiten ontsnapt was, op den Cruquiusweg met een aantal passeerende menschen, man nen, vrouwen en kinderen, bij wie het gas in de ademhalingsorganen drong, zoodat de meeste van hen het zeer ernstig te kwaad kregen. In heb geheel zijn negen personen door het chloorgas verrast ge worden; van twee mannen was de toestand bepaald ernstig; zij zijn dan ook door den Geneeskundigen Dienst naar het zieken huis vervoerd. De overige slachtoffers konden bij omwo nenden op hun verhaal worden gebracht; het valt echter te bezien, of zij er wel zon der verdere nadeelige gevolgen van dezen onverwachten gasaanval zullen afkomen. Het gebeurde heeft in deze buurt veel beroering gewekt De politie en de arbeids inspectie stellen een onderzoek in. Bij het politie-onderzoek is nader geble ken, dat deze niet. zooals aanvankelijk van genoemde zijde werd medegedeeld, in ge bruik bij de Maatschappij voor Zwavelzuur bereiding v.h. G. T. Ketjen -en Co., maar bij den Groothandel in Chemicaliën Wijn- hoff, van Gulpen en Larsen. DOODELIJK ONGEVAL. Gistermiddag heeft in het havenbedrijf ie Vlaardingen een doodeiijk ongeluk plaats gehad. Men was bezig met het lossen van erts uit het Fransche stoomschip This-* bey. Bij het neerlaten van den knijper stond de 36-jarige M. uit Vlaardingen-Ambracht juist onder het toestel. Hij trachtte nog weg te loopen: doch kwam te vallen en kreeg van den knijper een klap tegen den slaap. Spoedig trad de dood in bij het slachtoffer, dat gehuwd was en vader van twee kinderen. VERDRONKEN. Gistermidag is het tweejarig zoontje van den landbouwer Oosterom te Lexmond in een sloot achter de woning geraakt en ver dronken. EEN GEHEELE VEESTAPEL VERBRAND. Felle boerderijbrand te Terheijden. Gistermorgen ontstond door onbekende oorzaak brand in een kapitale boerderij van P. B. te Terheijden-Noord onder de ge meente Terheijden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het vee niet meer kon gered worden. Twintig koeien, S kal veren en 12 varkens kwamen om. Alle land bouwmachines verbrandden. Ook het woon huis werd door het vuur geheel vernield. Verzekering dekt de aanzienlijke schade ten deele. BRAND TE AMSTERDAM. Tegen één uur in den afgeloopen nacht begaf zich een padvinder over den Nieu- wendijk bij de Martelaarsgracht te Amster dam naar huis. toen hij plotseling uit de eerste verdieping van perceel 30 op den hoek van de EngeUche steeg vlammen zag slaan. Hij maakte dadeiijk alarm, waardoor het mogelijk werd. dat twee dames die op de tweede verdieping woonden, nog juist bijtijds langs den trap het huis konden ver laten. Toen het eerste brandweervoertuig voorreed had het vuur reeds de tweede ver dieping bereikt en was bet perceel een vuurzee. Met drie stralen werd het vuur be streden.'De eerste verdieping brandde ge heel uit en van de tweede verdieping het voorgedeelte. Het huis behoort aan den heer N, A. Hof, die in het benedenhuis een café heeft en op de eerste verdieping woont. Volgens zijn mededeelingen was hij na het middagmaal gebruikt te hebben om zeven uur naar be neden gegaan en niet meer op zijn woninv geweest. Er had een electrisch kacheltje gebrand en nu vermcedt de brandweer dat door uitstraling een bed in brand is ge raakt dat er vlak bij stond. De vlammen zijn toen langs de trap naar boven gezo gen en hebben de voorkamer die verhuurd was aan de dames A. Harmans en A. En- schoten, aangetast. Ook deze kamer brand de uit. De beide dames zijn niet verzekerd. De achterkamer op deze verdieping, wordt bewoond door den heer G. Brummer, die bij het uitbreken van den brand niet thuis was. Zijn kamer had weinig van het vuur te lij den. BRAND TE ZAANDAM. Gisteravond omstreeks tien uur is te Zaandam brand uitgebroken in het perceel aan de Damkade, waarin gevestigd is het sigarenmagazijn van den heer W. Koch. De geheele voorraad en de winkelinventa ris zijn in de vlammen opgegaan. De brand weer kon de rest van het pand, waarin ook een winkel van de firma de Gruyter geves tigd is, behouden. MISLUKTE BRANDKASTR00F. Handkar onder het gewicht bezweken. Een niet onvermakelijke geschiedenis met een geroofde brandkast heeft zich te Amsterdam afgespeeld. De likeurstokerij der firma Chrispijn aan de Rechtboom- sloot was reeds ecnigen tijd geleden door inbrekers bezocht, die daar weinig van hun gading hadden gevonden en vermoede lijk gisteren teruggekomen zijn om een beteren slag te slaan. Zij verb ijzelden eeni- ge dakpannen en wisten aldus langs de trappen het kantoor binnen te dringen. Hier stond een brandkast, die zwaar aan voelde en die het doel der daders was. Met moeite hebben zij deze kast naar het magazijn gedragen en haar hier op een handkar geladen. Doch door het gewicht bezweek de handkar. De nachtelijke be zoekers, die geen kans zagen het meubel te openen, hebben hun buit toen maar in den steek gelaten en zoo vond het personeel der likeurstokerij de bezweken handkar des morgens staan. Ook wanneer zij er in ge slaagd zouden zijn de kast weg te rijden, zou hun een teleurstelling gewacht hebben. Want de kast bevatte zeer veel kantoor boeken en héél weinig geld. „Tel." INBRAAK IN EEN R-K. KERK. Woensdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot de kerk van St. Jo annes den Dooper te Wateringen. Door een raam, waarvan zij het glas-in-lood verniel den, hebben zij zich langs een touw in het kerkgebouw laten zakken. Aldaar hebben zij de verschillende offerblokken gelicht, doch hun buit moet slechts gering ge weest zijn. Het gereedschap dat zij daarbij gebruikt hebben, is later in de kerk ge vonden. DE OUDSTE INWOONSTER VAN NEDERLAND. De oudste inwoonster van Nederland, de weduwe Tjadens— Pos'ema te Groningen, vierde gisteren haar 10-ten verjaardag. Uit alle deelen van het land waren schriftelijke felicitaties binnengekomen. Verschillende autoriteiten van stad en provincie waaron der de burgemeester van Groningen, kwa men in den loop van den dag het krasse oudje dat nog dagelijks haar wandelingetje maakt, gelukwenschen. Aan cadeaux en bloemen ontbrak het haar niet. Protesteerende studenten. Dinsdagavond zijn te Nijmegen opnieuw eenige studenten opgetreden tegen een Sa- nitaswinkel. Er werd aan de bel getrokken en tegen de winkeldeur geschopt. De eige naar waarschuwde de politie, die onmid dellijk optrad en twee studenten naar het hoofdbureau nam. Zij ontkenden. Een van hen werd door den eigenaar en den bedien de van den winkel en door eenige voorbij gangers als een der daders herkend. Tegen dezen student werd proces-verbaal opge maakt. KERKNIEUWS PATER CHRYS0ST0MUS O.M. CAP. t In het B. K. Ziekenhuis te Yeghel over leed Dinsdag de Zeereerw. Pater Chrysos- tomus van de Orde de Capucijnen. Pater Chrysostomus (in de wereld Joseph Wil- derbeek) werd 29 Maart 186S geboren, trad 20 September 1888 in de Orde der Capucij nen. waarin hij 29 September 1S89 zijn H. Geloften aflegde. Het H. Priesterschap ontving hij 8- Juni 1895. In de Orde bekleede de overledene ver schillende ambten, o.a. was hij Gardiaan te Velp, Tilburg, Helmond en als Gardiaan van het groote studieklooster der Capu cijnen te Udenhout is hij gestorven. Tal rijke retraiten en geestelijke oefeningen in het land heeft hij geleid en vond daarnaast nog tijd, om aan de Derde Orde van Sint Franciscus zijn krachten te wijden. Deken J. F. M. Sanders. De hoogeerw. heer J. F. M. Sanders, de ken van Tilburg, is door Z. H. den Paus benoemd tot kanunnik van het Kapittel der Kathedrale basiliek van Sint Jan te 's-Hertogenbosch. LETTEREN EN KUNST ALEXANDER SCHMULLER. Te Amsterdam is in den ouderdom van 52 jaar overleden de bekende violist Alexander Schmuller. De kunstenaar was reeds geruimen tijd ernstig ongesteld. Op 19 Januari j.l. toen hij met het Concert gebouworkest optrad, "had hij den eersten aanval van een ernstige ziekte te door staan en vanaf dien dag moest hij volkomen rust houden. In de volgende weken werd zijn toestand iets beter en begin dezer maand scheen de kans op spoedigen en volkomen beterschap zeer groot. Sindsdien kreeg hij echter een instorting en ging zijn toestand steeds achteruit. In Alexander Schmuller heeft Nederland een groot kun stenaar verloren. Hij was immers een der stuwkrachten van ons muziekleven. Menige noviteit heeft hij in onze concertzalen voor de eerste maal uitgevoerd. Alexander Schmuller heeft zich reeds een toegewijd Bach-vertolker getoond, terwijl hij door zijn talrijke kamermuziekuitvoeringen en door zijn lezingen krachtig heeft medege werkt aan den opbouw van het Nederland- sche kunstleven. Ook als paedagoog had Alexander Schmuller een groote vermaard heid; lange jaren was hij leeraar aan het Amsterdamsche conservatorium. Twee jaar geleden opende Alexander Schmuller te Amsterdam een cursus in de practijk en de paedagogiek van het vioolspel met het doel aan Nederlandsche jonge violisten en ook aan leeraren en leeraressen zijn denkbeelden en ervaringen als kunstenaar en paedagoog te deelen, UIT DE RADIO-WERELD Programma's van Vrijdag 31 Maart. H u i z e n. 296 M. Aig. Programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schrift.ezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Gille- baard. 11.00 Zangvoordracht door J. Plemper, bariton. 12.15 Concert door het Trio v. d. Horst m.m.v. P. v. d. Hurk, fluit en Gramofoon platen. 2.30 Ohr. Lectuur. 3.00 Huish. raadgevingen. 3.30 Concert door het Hendriks-Trio (viool-cello-piano). 5.00 Postzegel praatje. 5.30 Voor amatourfotografen. 6.00 Landbouw halfuurtje. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Literaire causerie. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert door het NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. v. d. Hurk m.m.v. het NCRV-Da- meskoor. 9.00 Causerie. 9.30 Vas Dias. 9.40 Non-Stop Solisten-B'evue. 11.1511.30 Gramofoonplaten. Hilversum. 1875 M. 8.00—12.00 VARA, 12.00-4.00 AVRO, 4.00—8.00 VARA, S.00—11.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Notenkrakers o.l.v. D. Wins en Gra mofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Vervolg concert. 11.10 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.4012.00 Voordracht door Hetty Beck 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Vervolg concert. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 VARA-Klein-orkest o.l.v. P. Du- chant. 4.50 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel Joh. Jong. 6.00 Verkorte opera „Der Frerscftütz"' Weber (Gramofoonplaten). 6-30 YARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 7.00 Prof Mr. H. FrydaDe algemeene economische opzet van het vijfjarenplan (Sovjet-FXislan XXI). 7.20 Revue „Massa" van L. Dekker en J. Kolvers. VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot, Alb. Funke Küpper, bas; Joh. Jong, orgel en het VARA-tooneei o.l.v. W. v. Cappellen. 8.00 Ds. G. v. Duyl: Een half uur samen lezen in den Bijbel. 8.30 Concert. N. v. d. Stad, cello en H. Bosmans, piano. 9.00 Prof. Dr. L. J. van Holk; De functie van het beroep in volk en cultuur. De we tenschap. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Yaz Dias. 10.15 A. Donker: Suez. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 Orgelspel C. Steyn. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein. Berichten. 11.05—11.20 Lezing. NED OOST-INDIE POGING TOT BRANDSTICHTING TE S0ERABAJA. In het Marine-Vliegkamp. Aneta seint uit Soerabaja: In het Ma rine-Vliegkamp alhier is oen poging tot brandstichting ontdekt. Op den motor van een Dornier-vliegboot werd een half vev- brande, in benzine gedrenkte lap aange troffen. De marine-autoriteiten stellen ter zake een onderzoek in. 12.20 Orgelconcert W. S. Vale. I.05 BBC-Dansorkest o.l.v. Hall. 2.05 Haydn Heard en zijn orkest. 3.20 Gramofoonplaten. 4.20 Northern Studio-orkest o.l.v. J. Bridge. M. m.v. D^. Reid, alt. 5.35 Kinderurutje. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Pianoduetten door D. Folkard en M. Warne. 7.10; 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Jack Payne en zijn Band. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „Chopin", romantisch spel van W. Rooke Ley en Chr. Martin. II.10 Voordracht. 11.1512.20 Geraldo s Tango-orkest en de Savoy Hotel Orpheans. „Radio-Pari s", 1724 M. 7.05 Gramofoonplaten. 11.50 Concert door het Krettly-orkest. ning-Bache-Strijkkwarteb m.m.v. Henry Munck, hobo. Langen berg, 473 M. 6.25 Gramofoonplaten. 11.20 Populair concert o.l.v. Caspar. 12.20 Concert o.l.v. Eysoldt. I.50 Gramofoonplaten. 4.20 Werag-orkest o.l.v. Buschkötter. 7.20 Concert door bet Gem. Koor van de Onderwijzerszangvereen en Knapenkoor o.l.v. H. M. Sambeth. 9.4011.20 Concert o.l.v. Wolf. 6.40 dito. 8.05 Radio-tooneel. Kalundborg, 1153 M. II.2012.35 Concert uit het Bellevue- Strandhotel. 2.004.00 C. Rydahl's orkest. 7.30 Vocale duetten door A. Hagen en E. Schmidt. 7.45 „Rosé Bernd", spel van G. Haupt- mann. 9.3510.35 Hedendaagsche muziek door het Omroeporkest o.l.v. Rfeesen en het Breu- R o m e, 442 M, 8.05 Gevarieerd concert m.m.v. orkest en solisten. In de pauze: Radio-tooneel. Brussel 338 en 508 M. 338 M.11.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 12.30 Gramofoonplaten. 4.20 Radio-symphonie-orkest o.l.v. J. Kumps. 5.20 Liederen-recital door Th. Mercier. 5.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 „Bal- en Dansgesprekken" van H. zur Mühlen. Vertaling: Dr. J. Servotte. 8.20 Omroeporkest o.l.v. F. André m.m.v. zangsoliste. 9.30 Dansmuziek door „The Minstrels Jazz Club. 508 M.11.20 Gramofoonplaten. 12.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 4.20 Omroeporkest o.l.v. André. 5.35 Gramofoonplaten. 7.20 Radio-symphonie-orkest o.l.v. J. Kumps m.m.v. Mevr. Fauville, zang. 9.30 Gramofoonplaten. Zee sen, 1635 M. 6.55 Concert uit Hamburg m.m.v. orkest o.l.v, O. E. v. Sosen en Dubbelkwartet o.l.v. W. Bein. In de pauze: K. G. Sell: Worüber man in Amerika spricht. 7.50 „Schlageter'', drama van Johst. Re gie: G. Fricke. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Avondconcert uit Frankfurt. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! FEUILLETON. ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN ELVESTAD. 38) De chauffeur wees in een der donkere straatjes. „Daarheen", verklaarde hij dan. „En hoe lang bleef hij daar?" „Ruim twee uren. Toen hij terugkwam begon 't al licht te worden." ,Hebt u gezien, uit welk huis hij kwam?" „Ik geloof niet, dat hij uit een huis kwam. Hij kwam van 't veld". Krag dacht weer aan de tegelbakkerij. „Was hij alleen voeg hij dan. „Ja heelemaal alleen, toen hij ging en toen hij kwam. Maar op den terugtocht las hij in een boek". „Was 't dan al zoo licht?" „Neen, maar hij bleef onder een der lan taarns staan"'. „Weet u zeker, dat hij las?" „Ja, tenminste niet beter te weten. Hij las of hij schreef. Ik heb heel duidelijk 'n boek gezien," Krag dacht een oogenblik na. Hier was blijkbaar niets meer te achterhalen en de man was weg. Hij had Krag door een sim pele en alledaagsche truc om den tuin ge leid. Mogelijk was hij in volle vaart uit de auto gesprongen, terwijl Krag's wagen nog achter een hoek verborgen was. „LT hebt opvallend langzaam gereden", zei Krag. „Waarom deed u dat eigenlijk?" „Die eigenaardige sinjeur wilde dat." „Wanneer heeft hij u daartoe opdracht gegeven „Toen hij uit het hotel kwam. Heel lang zaam rijden", zei hij. „Moest u den vorigen keer ook zoo lang zaam rijden „Neen toen ging 't niet hard genoeg". Nu begreep Krag, dat de geleerde reeds dii-ect toen hij 't hotel verliet had gemerkt, dat hij achtervolgd werd. Hier in de eenzaamheid en in de donker te van den nacht, zou iedere poging tot een verder onderzoek nutteloos blijken. Het spel was voorloopig verloren. Krag kon toch niet de bewoners van ieder huis uit hun bed bellen om te vragen naar iemand in schipperskleeren en de tegelbakkerijen waren zoo uitgestrekt, dat hij niet eens wist, waar hij zou moeten beginnen. Er bleef niets anders over. dan maar naar de stad terug te rijder^ Hij liet de chauffeur met de leege auto voorop rijden en volg de met Jens in de andere. Na 'n eind ge reden te hebben zagen zij een gestalte mid den op den weg staan, welke met z'n arm het stopsein gaf. „Auto 415?" vroeg de gestalte. „Ja", antwoordde Krag. De onbekende kwam in den Hchtkegel van een der lantaarns staan. Het was een agent. „U bent daarjuist in tegenovergestelde richting hier langs gereden is 't niet?" „Ja." „Dat dacht ik wel. Ik zag uw nummer bij het achterlicht. Wist u, dat u 'n blinde passagier achter aan uw wagen had han gen „Wat?" riep Krag ontsteld. „Ja, een volwassen manspersoon". „Hoe zag hij er uit?" vroeg Krag. „Als 'n schipper." ,Wel alle dondersriep Krag. „Dan hebben wij hem zelf naar z'n doel ge bracht ;x. Twee dagen na deze zonderlinge gebeur tenis werd de juweelendief Thollon gear resteerd. Krag hield zich doorloopend met het verhoor bezig, doch vond tevens nog voldoende gelegenheid om z'n nasporingen in 't hotel voort te zetten. Hij was van meening, dat nu wel zoo veel gegronde vermoedens tegen den ge leerde gewettigd waren, dat hij, zonder al te veel te wagen, wat doortastender kon optreden. Om elf uur in den voormiddag ging d'Al- bert uit. Jens volgde hem en kon Krag en kele minuten later telephonisch mcedee- len, dat de Franschman zich ter conferen tie naar den Egytoloog in de Schouwburg straat begeven had. De heele historie kwam Krag hoe langer hoe doller voor. Was monsieur d'Albert werkelijk de hoofdman van de dievenbende en Krag was deze overtuiging meer en meer toege daan waarom speelde hij dan die zeld zame comedie met z'n Egyptologische stu dies. Hacl hij daar een bepaald doel mee? Was hij inderdaad een wetenschappelijk man, of slechts een dillettant, die dr. Sa- ling met wat opgerakelde wijsheid tracht te te overbluffen? Wat deed hij 's nachts bij de te-celbakkerijen Hoe had hij kans ge zien, zich achter Krag s auto te hangen Dit laatste was niet enkel 'n waagstuk ge weest, meer nog een acrobatische toer. Zoodra Krag wist, dat d'Albert bij dr. Sa- ling voor enkele urén veilig opgeborgen zat, besloot hij, diens kamer binnen te dringen, wat hij tot nu toe niet gewaagd had. Natuurlijk was 't een kleinigheid voor hem, de kamerdeur met 'n looper te ope nen. Hij behoefde slechts op te letten, dat niemand hem zag en zoodra hij binnen was, sloot hij de deur weer zorgvuldig af. Voor de eerste maal stond hij nu in d'Al'oert's kamer en de detective consta teerde, dat deze emotie hem een weinig zenuwachtig maakte. Mócht hij zich ver gissen, dan stond hij nu op 't punt, een ongehoorde blunder te begaan. Vergiste hij zich echter niet, dan was dit de eerste di recte stap naar een opzienbarende ontdek king. De kamer geleek op alle andere kamers van dit hotel, doch 't was opvallend, hoe keurig alles op orde lag. Op den koffer- standaard in een der hoeken stond een groote Amerikaansche reiskoffer uit Nice, Cairo en Parijs. Krag trachtte hem met 'n looper te openen, doch 't gelukte hem niet. In de kleerkast hingen verscheidene kleedingstukken, ordelijk naast elkaar op gehangen, als wandelcolberts, smokings, chamber cloacks; over een stoelleuning hing een opgevouwen badmantel. Ivrag zocht naar de schippersuitrusting van den vorigen nachtdeze was echter niet te vinden. Waarschijnlijk had d'Albert zich dezen nacht eiders omgekleed. Maar waar was hij geweest? Bij een van z'n me deplichtigen 1 In een van hun schuilplaat sen In de breedé vensterbank stond een langer rij boeken, dikke, fraaie banden. Krag las de titelslouter wetenschap pelijke werken over Egyptische Philologie en cultuurhistorie. De detective bewoog zich door de ka mer zoo omzichtig mogelijk. Hij sloop als een kat. Hij wilde niets van zijn plaats verschikken, tenvolle overtuigd, dat de raadselachtige geleerde met z'n buitenge woon scherpe opmerkingsgave zelfs do kleinste verandering direct zou merken. De laden van het schrijfbureau waren afgesloten. Er waren pas nieuwe sloten op aangebracht, wat Krag trouwens reeds van den portier wist. Hij gaf zich niet eens de moeite om te trachten de laden te ope nen; hij wist op voorhand, dat 't hem toch niet zou gelukken. Meer interesse toonde hij voor een om vangrijk manuscript, dat opengeslagen op het schrijfbureau lag. Het was geschreven in de Fransche taal. De auteur was reeds gekomen aan pagina zestienhonderd veer tien. Krag bladerde terug. Het titelblad duidde aan, dat het manuscript handelde over een bepaald tijdperk van de Egypti sche geschiedenis. Het wemelde tusschen den tekst van hieroglyphen. Docli nu trok plots weer iets anders do aandacht van den detectiveiets dat hem in de hoogste verbazing bracht. Onder een marmeren pressc-papier vond hij drie blaadjes papier, afgescheurd van een gewone notitie-bloc. Op ieder dezer blaadjes stond een zin in do Noorsche taal. Op 't eerste: „Spaansch riet groeit in do schaduw". Op het tweede: „Gat in cirkel". En op 't derde: „Hij heeft inkt aan do vingers". Vooral deze laatste uitdrukking deed zóó komisch aan, dat de detective onwillekeu rig moest glimlachen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9