DONDERDAG 30 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 7 GEMEENTERAAD VAN BODEGRAVEN Woensdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig waren 10 leden. Afwezig de heer Huitkar. Bericht van ontslagname was ingekomen van wethouder Batelaan wegens toenemende lichaamszwakte en van den heer Oldemans wegens vertrek. De voorz. spreekt zeer waardeerende woorden aan het adres van den scheidenden wethouder, die reeds in 1901 raadslid werd en in 1914 wethouder, die ge boren Bodegraver was en al zijn krachten aan de gemeente heeft gegeven. Hij dankt hem daarvoor en wenscht hem een rustigen levens avond. Na onderzoek der geloofsbrieven wor den de beide nieuwbenoemde leden de heeren K. Stapper en M. Ligtenberg toegelaten als lid. De installatie volgt in de volgende verga dering. Mevr. v. d. Klein v. d. Ring en de Jongh- Snel vragen ontslag als lid van de Comm. v. Toezicht op het Lager Onderwijs. De Comm. tot wering van schoolverzuim dien een rap port in. Ingekomen is een verzoek om huur- s-erlaging van de bewoners van de huizen van de woningbouwstichting in de Prinsenstraat. B. en W. adviseeren dit adres om advies in handen te stellen, doch waar intuss«~hen het antwoord van den dir.-generaal van de volks gezondheid is ingekomen kan het verzoek be handeld worden. Het antwoord is ontkennend. De regeering komt niet tegemoet en blijft de gemeente aansprakelijk verklaren voor de vastgestelde minimum-huren. De heer Beijen betreurt dat. De heer v. d. Poll vraagt aanhou ding van de behandeling, teneinde de gege vens te kunnen bestudeeren. Aldus besloten. De t.b.c.-vereen vraagt het haar afgestane terrein te mogen huren voor f 1 per jaar om daardoor de hooge schenkingsrechten te kun nen ontgaan. Aldus wordt besloten. De minister heeft afwijzend beschikt op het besluit van den Raad om de steunnormen, die nu 8 en 9 zijn, te verhoogen met f 1. Even zoo om de huurtoeslag te doen ingaan bij een lager huurbedrag. Wél wordt toegestaan een regeling te maken, waarbij bijslag wordt gege ven op de uitkeeringen $an kassen, voor zoo ver deze beneden de gemeenteregeling blijven en voor zoover de gezinsomstandigheden dat noodig maken. De heeren v. d. Poll en Beijen betreuren deze beslissing, maar erkennen, dat er niets aan te doen is. De heer v. d. Poll zegt, dat zelfs Zwam- mtrdam f 1 uitkeert. Hij vraagt gegevens te verzamelen en zich nogmaals tot den minis ter te wenden. De voorz. zegt dat toe. Aan de orde is de herstemming over het adres van den heer Huitkar. De R.K. fractie zal nu tegen behandeling stemmen, omdat de heer Huitkar niet aanwezig is en behandeling dan geen zin heeft. Het voorstel van B. en W. wordt nu aangenomen met alleen de stem van den heer Beijen tegen. De rekening van de Gezondheidscommissie wordt vastgesteld. Aan 5 adressanten te Nieuwerbrug, die ver goeding vragen voor hun kinderen, die de R.K school te Bodegraven bezoeken, wordt de helft van de kosten toegezegd. Een verzoek van de O.S.P. om een extra- uitkeering aan de werkloozen wordt afgewe zen, omdat dit toch niet zal kunnen. Betreffende de winkelsluiting is behalve een adres van de Middenstandsvereen. dat reeds behandeld werd, ingekomen een ver zoek van „De Hanze", waarin gevraagd wordt het sluitingsuur te verlaten op de Zaterdagen voor Paschen en Pinksteren en op de werk dagen tusschen Paschen en Pinksteren. B. en W. stellen voor aan beide verzoeken te voldoen, zoodat het sluitingsuur nu gesteld wordt gedurende den zomertijd op 9 uur en 11 uur op Zaterdag en bovendien op 9 en 11 uur van den Zaterdag voor Paschen tot den Zater dag voor Pinksteren, wanneer deze buiten den zomertijd vallen. De heer v. d. Pol zegt zelf voor dit voorstel niets te voelen en weet verschillende winke liers, die er ook niets van moeten hebben. Nu het verzoek echter van de betrokken orga- nisatis komt zal hij ervoor stemmen. De heeren F. Noordhoek, M. H. v. d. Poll en A. Zaal vragen in het uitbreidingsplan voor Buitenkerk een straat, die geprojecteerd is in schuine richting over hun terreinen bij den watertoren te willen veranderen en deze te laten loopen in rechte lijn over de bestaande oprijlaan. Door de schuine richting worden zij zeer benadeeld en wanneer hun verzoek wordt ingewilligd, beginnen zij de terreinen in ex ploitatie te nemen, waardoor er aanstonds een vijftal huizen op zullen worden gebouwd. Dit KERKNIEUWS 168. „Wie is daar?" kwam er een stem van driehoog. „Goed volk." Ik ontmoet de juffrouw van twéehoog: Juffrouw, woont hier XIJZ? „Een verdieping hooger, meneer." Ik weer hooger op. „Wie is daar? Neen maar, een pater ge loof ik. En nu zijn wij net aan de schoon maak. Wel, wel, ben u nu pater Lefeber, pater Liefhebber (met een glimlachje). Wat komt u in een rommelJa, hoor, u moet het nemen zoo het is. Alles ligt overhoop. Wie had dat kunnen denken Verleden aar was u niet thuis, toen ik wat gebracht heb aan het Missiehuis. Och, och, dat u juist nu moest komen. „O, ik zit al. Ik waa in de buurt en toen wilde ik u even groeten. „We lezen altijd trouw uw stukjes. Hoe dikwijls hebben wij al gewenscht dat we niet zoo arm waren, dat we een buiten kansje kregen. Als we zoo nu en dan van die luchtkasteelen bouwen, dan wordt u er altijd bij genoemd: Als dat of dat nu eens gebeurt, dan krijgt pater Liefhebber ook z'n portie. Maar we hebben bijna altijd pech. Goede menschen van driehoog en nog zal de werkverruiming bevorderen. B. en W. adviseeren afwijzend. Inwilliging van het ver zoek zou de weg brengen op het terrein van een ander dan de adressanten, zou een rech ten hoek maken, wat gevaarlijk is en boven dien hangt alles af van de plaats, waar de nieuwe Rijksweg naar Amsterdam Bodegraven zal kruisen. Wordt dat ten Westen van Bode graven, dan loopt deze door de bedoelde ter reinen en moet toch het heele plan veranderd worden. Loopt deze ten Oosten, dan kan alles blijven zooals het is en en levert dit heusch geen groote bezwaren op. De heer Jongeneel schaart zich volkomen aan de, zijde van de adressanten. De schuine richting vindt hij volkomen overbodig en zeer onpractisch voor de verdeeling der gronden. De heer v. d. Poll heeft ook bezwaren tegen het voorstel van B. en W. Adr. zijn bereid een deel van hun eigen grond voor den weg af te staan. Men moet ook denken om het werk dat daardoor komt. De voorz. handhaaft zijn standpunt. De heer Jongeneel zal tegenstem men, omdat B. en W, adressanten niet willen tegemoetkomen. De voorz. wijst op de kosten, die aanneming zou meebrengen en op de be zwaren, die van aanneming van de zijde van den eigenaar der laan 'en Ged. Staten zullen kernen. De heer v. d. Poll is tevreden met de verklaring dat na de vaststelling van de rich ting van den Rijksweg toch het heele plan moet worden herzien. De heer Jongeneel hand haaft zijn bezwaren, maar niettemin wordt het voorstel van B. en W. z h. st. aangenomen. Een drietal stukjes bouwterrein aan de -N. Markt worden verkocht voor bouwterrein aan den heer F. van Dam en aan de fam. Scheer. De heer Beijen vraagt uitbreiding door aan koop van terrein van den beschikbaren grond. De voorz. pleit voor het particulier initiatief in dezen. De heer Kelfkens vraagt naar de doortrek king van de straat Noordelijk van de Oranje straat. De voorz. meent dat besloten is dat deze straat niet zal worden doorgetrokken, maar dat bebouwing zal plaats hebben, zoo veel mogelijk in het verlengde van de Oranje straat zelf. De heeren Baas en Domburg vragen verla ging van de slachthuisrechten. B. en W. en de Comm. voor het Slachthuis stellen voor afwij zend te beschikken. Het slachthuis is goedkoo- per dan eenig ander. De heer Jongeneel betreurt het dat geen overleg is gepleegd met de adressanten. Hij erkent wel de lage tarieven, maar de slachters hebben te concurreeren tegen slachters, die niet in een Openbaar Slachthuis slachten. Hij stelt voor de korting op de nuchtere kal veren van 10 pet., die verleden jaar werd ver leend, ook ditmaal te geven. De heer Boer verdedigt het voorstel van de slachthuiscommissie. In Woerden betaalt men 25 cent alleen voor het keuren en hier vraagt men 26 cent voor keur- en slachtloonen sa- De voorz. wil de mogelijkheid van het geven van 10 pet. bespreken aan het eind van hel jaar aan de hand van de voorloopige resulta ten van het slachthuis en van de bedrijven. Hierover ontstaat een lange discussie, die er mee eindigt dat de heeren v. d. Berg en Burg* graaf het voorstel Jongeneel steunen. De heer v. d. Poll voelt meer voor het voorstel van B en W. v De heer v. d. Berg zegt, dat men moet op passen een goed klant niet te verliezen. De heer Jongeneel becijfert dat het slachtloon voor kalveren bedraagt 42?^ cent, wanneer meer dan 20 000 kalveren door een firma wor den geslacht. Het voorstel-Jongeneel wordt verworpen met 3 stemmen voor. Aangenomen wordt het voor stel van B. en W. met de stemmen van de hee ren Jongeneel en v. d. Berg tegen. Aan de reeds genoemde straat te Noorden van de Oranjestraat wordt den naam „Willem de Zwijgerstraat" gegeven. In de politieverordening'wordt een bepaling opgenomen, die het plakken en kalken op hui zen en straten verbiedt. Zelfs het bij zich dra gen van deze attributen. De heer Kelfkens vraagt namens de comm. vcor de werkloozensteun om werk"erschaf- fing, o.a." door het afgraven van den Zuidzijd- schendijk. D<- voorz. zegt dat deze zaak nog in onderzoek is. maar dat de kosten van be strating zeker f 25000 zullen bedragen en dat om een kleine 5000 aan loon uit te betalen. Hij houdt zich graag aanbevolen voor plannen van werkverschaffing, aangezien practisch geen enkel object te vinden is. Hierna wordt de vergadering gesloten. hoogergoede, brave, zoo inroomsohe menschen, die geen ander uitzicht hebt dan het dak van uw buurman en, misschien, een klein stukje van de luchteenvoudige, geloóvige zielen 'in het arbeidsstulpje op het platteland, met het beeld van ,het H. Hart oven eenvoudig als gij en de plaat, de gekleurde plaat van dé Moeder Gods en van St. Joseph met even tegoedertrouwe oogen als uwe eigen oogen goede, arme vrienden uit het volk, die zoo met pater Liefhebber meeleeft, ik houd van u, ik ge voel veel liefde voor u, omdat ge zulke sohoone zielen hebt, omdat ge ondank^, neen, juist om uw zorgen zoo dicht bij O.C. Heer staat in uw sterk, eenvoudig geloof. Goede, behoeftige Godsvrienden allemaal, die mij met geld niet helpen kunt, geeft mij uw gebed, uw gebed tot ons aller Va der, Die weet wat goed voor ons is en on6 niet vergeet. FATHER LEFEBER» St.Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937. Men wordt Stichter(es) van dit Missie huis door ineens of bij gedeelten honderd gulden te schenken. LEEST MET AANDACHT DE ADVERTENTIE-PAGINA'S! WAT ANDERE BLADEN SCHEUTEN: WONDERE WERFKRACHT. In een geestdriftig artikel in D e M a a 8- b o d e, schrijft mr. Bomans, dat velen „met do critiek in hoofd en hart" toch begrijpen, dat de R. K. Staatspartij moet gesteund worden. Zij beseffen: dat deze tijden allerminst geschikt zijn voor nieuwe proefnemingen doch dat wij in Nederland bevoorrecht zijn boven alle andere landen met een machtige, hechte, ééne R. K. Staatspartij, arduinen muur tegen alle avontuur.... Hierin ligt het geheim van onze won dere werfkracht in dit uur. Wij allen voe len de spanning om ons heen, de verras sing in ons midden, de dreiging voor onze huisgezinnen en het zwakke, hulpo- looze individu grijpt de machtige orga nisatie: de R. K. Staatspartij. Die zonder fanfares en tromgeroffe., zonder spannenden strijd zelfs 270.000 le den op een kalmen Zondag (5 Maart 1933) aan een kalme groslijststemmiug zag deelnemen. Wie kracht, orde, discipline, wio na tionale redding wil: zieda&r! IK NIET DAN OOK JIJ NIET. De opzienbarende publicatie, in „Onzo Vaan door den heer Wesseling van ilo Tilburgsche manoeuvre bij do candidaat- stelling der R.K.V.P. geelt de R e s d e n- t i e b o d e de volgende uitlating in de pen: Indien de heer Wesseling.werkelijk, zooals hij telhens beweert, terwille van 't beginsel en. 't ideaal der Kath. demo cratie geleid weid, dan zou hij deze bit tere critiek nu op dit moment miduen ui de verkiezingscampagne niet gelanceeid hebben, maar daarmede gewacht hebbea tot over enkele weken, na de verkiezin gen. Nu valt hij zijn eigen partij, terwijl ze voor hot front van den vijand staat, ia den rug aan en brengt haar door deze onthullingen- onberekenbare schade toe. Een politicus en propagandist als de t lieer Wesseling weet dit natuurlijk drom mels goed, maar blijkbaar redeneert hij aldus: „Als ik dan niet de Kamer bin nenkom, dan de heeren Arts en Donders ook niet". LIEVER GEEN DAN EEN. Do Volkspartijers hebben er steeds de mond van vol, dat er tusschen Katholieken wel een godsdienstige, doch geen politieke eenheid mogelijk is. Het Kamerlid Kuyper schrijft in De Volkskrant, en herin nert aan het optreden, wan de Volkspartij in 1925: De oppositie van 1925 bracht een ver tegenwoordiger van de R. K. Volkspartij in de Kamer. Men leze nu de Handelin gen van 19251929 en verklaro eens eer lijk, wat met dien vertegenwoordiger an ders is bereikt dan eene verzwakking der katholieke Kamerfractie, minder door het getal dat geen beteekenis had dan door afbreuk aan de eenheid. Bij elke gelegenheid werd in 1925, zoo als ook nu weer, door de R. K. Volkspar tij verklaard, dat men bij principieele kwesties de katholieke zaak niet zqu schaden. Maar wat is gebleken? Bij de behandeling der bioscoopwet, de eerste maatregel tegen onzedelijke films, stem de de vertegenwoordiger van genoemde partij voor alle amendementen der socia listen, waartegen de R. K. Kamerfractie principieele bezwaren had en eveneens togen de wet. En bij deed dit zonder ooK maar met één woord zijn houding te ver klaren. MOSKOU'S HOUDING. Moskou laat zijn Duitsche kameraden danig in de steek. De „kameraadschap" tus schen het communistisch internationaal proletariaat blijkt niet zoo hecht en stevig als vaak wordt gezegd of vermoed. De Rus- sisohe medewerker van Het Volk wijst op de beste verstandhouding tuschen Mos kou en Berlijn: De verklaring van Hitler in den Rijke dag over de voortzetting van de vriend schappelijke betrekkingen met de Sovjot- Unie brengt alles weer in het rechte spoor. De traditioneele vriendschap tus schen Duitschland en de Sov;et-Unie blijft bestaan. De wilde communisten vervolgingen in Duitschland zullen deze vriendschap niet schaden. De Sovjet-pers noteert zorgvuldig elke gewelddaad der Hitler-regeering en windt zich daarover tot het uiterste op, maar Litwinof en Hitier spreken desniettemin nog steeds over de oude vriendschap van de beide volken en de Duitsche regeeringsbankon blijven hun voorschotten geven voor za ken met Rusland. Wij zijn aan dezen gang van zaken reeds gewend sedert het oogenblik, dat de Turksche dictator Ke- mal Pasja in elke straat galgen voor communisten liet oprichten, terwijl m denzelfden tijd Turksche delegaties te Moscou plechtig werden ontvangen. TREURIGE TOESTANDEN. Hoewel het standpunt van de liberale Avondpost ten aanzien van de ver plichting tot naleving van dc Goddelijke Wetten niet het onze is, kunnen wij volle-' dig instemmen met wat dit liberale blad schrijft over de moderne huwelijken en kinderbeperking. Het blad getuigt, dat in derdaad tegenwoordig in onze in zoo ve lerlei opzichten gebroken en geschokte sa menleving de hooge en zegenrijke waarde van het kinder-bezit en van het moeder schap zeer vaak wordt miskend. De algemeene en normale toestand zou deze moeten zijn, dat het bezit van kiu- deren als een gave van God zélf werd be schouwd en erkend; als de rijkste zegen van het huwelijk. Dit inzicht mindert. Zeer vele jong-getrouwde menschen wen- schen tegenwoordig „met zoo gauw" kin- doron. Zij willen „nog oven wachten". Zij verlangen van hun jonge-ja ren te genieten; zij willen niet zoo spoedig-„ge bonden" zijn; zij wenschen „een vrij io- ventje"; de kinderen komen „later wel". Zóó begint het jonge huwelijk reeds met een abnormaliteit, het aanwenden van middelen ter geboorte-beperking; in we zen een treurigo toestand, die don aard van hot huwelijk, de wetten der natuur, de roeping der vrouw miskent. Wij kun nen deze opvatting en deze hoiujing, die voortvloeit uit genot- en gemakzuchtig heid, niet scherp genoeg veroordeelen. HET HOOGSTE WONDER DER SCHEPPING. En het liberale blad vervolgt: Zoo wordt, wat de hoogste weelde en het hoogste wonder der schepping is, verschrompeld, gekanaliseerd, ge-mecha- niseerd, geregeld naar den egoïstischen menschelijken wil. En het groote gezin gaat in onze sa menleving hoe langer hoe meer verloren. Het groote gezin. Het brengt zijn las ten, zijn zorgen, zijn moeilijkheden. Maar abnormale gevallen uitgezonderd hoe groot en hoe rijk zijn de verhef fingen en de vreugden er van; welk een waarheid is het, dat de beste en do krachtigste menschen vaak zijn voortgo- komen uit de groote gezinnen; hoe voe den de leden hiervan elkander op; boo vaak ziet men, dat er juist in de groote gezinnen, veel meer dan in dc klcinero, een saammhoorigkeid wordt gekweekt, die zich gedurende het heele leven hand haaft. De Vlaainsche zanger Emiol Hul- lebroeck heeft met zijn door Réné do Clercq geschreven vers „Het Hemelhuis" het groote gezin bezongen op een wijze, die duizenden in het hart greep. En wan neer met name onze katholieke landge- nooten in de politiek vaak streden voor de belangen van het groote gezin, heb ben wij daarvoor altijd warme sympathie gevoeld. DUYS „DE EENVOUDIGE". In een dezer dagen te Enkhuizen gehou den politieke rede las de heer Duys, als bewijs voor zijn verdienstelijk werk voor de Zuiderzeevisschers, uit een officieel do cument het volgende voor: „Een woord van hulde werd hiervoor gebracht aan het Tweede Kamerlid mr. J. E. W. Duys, wiens krachtig opkomen voor de belangen der Zuiderzeevisschera zeer op prijs werd gesteld". Dit compliment was, naar Duys te Enk huizen mededeelde, onderteekend door de heeren Moltmaker, Kranenburg, Jansen de Limpens, Janssen en Fock, leden van ver schillende politieke partijen. Het was, ver telde Duys, een zeldzame huldebetuiging van de deftige Eerste Kamer aan een een voudig Kamerlid, zooals hij in al de jaren van zijn Kamerlidmaatschap nog nooit had meegemaakt! Deze zet van mr. Duys liet niet na indruk te maken op zijn hoorders, meldt de Standaard waaraan we deze geschio- denis ontleenen. Van A.R. zijde is naar aanleiding van het bovenstaande een brief gericht aan mr. Duys, waarin inzage werd verzocht van het document, dat do uitzonderlijke huldebetuiging bevatte, dan wel aanwij zing van de plaats, waarin de geciteer de passage in de Handelingen dor Sta- ten-Generaal te vinden was. Mr. Duys antwoordde met een onder scheid woorden begravenweigering I Daarop is de man, die den brief aan mr. Duys schreef, zelf op onderzoek uit getogen en vond hij alras het authentieke stuk. Het was.... het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer op de begrooting van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1933. Wat bleek hieruit? Dat Duys ten on rechte zijn hoorders in den waan ge bracht had, dat de huldebetuiging aan zijn adres afkomstig was van de Eer ste Kamer cn hem gebracht door le den van verschillende politieke partijen! De onderteekening der vijf heeren zegt omtrent hun instemming met de hulde aan Duys niets! Die namen garandoo- ren slechts de betrouwbaarheid van het verslag! De lofuiting aan Duys is slechts afkomstig van „eenige leden". Van Duys' eigen partijgonootenl Ecu pluimstrijkcrijtje van zijn eigen po litieke vrienden heeft Duys doen door gaan voor een zeld-/ame huldebetuiging van „de deftige F' -> Kamer" aan hem, „eenvoudig Tweetu kamerlid". BEVOORRECHTING VAN DE GEHUWDE AMBTENARES. In heb orgaan dor afdeelïng Rotterdam van den Bond van Nederlandscho Onder wijzers schrijft dc heer B. Valk, klasse-ou derwijzer, het volgende: „Er worden kollega's ontslagen. Dit is een feit! Een triest feit, maar een feil! Wie? Voor mij is dit geen vraag meer; één voorbeeld ter illustratie van ééu school slechts, mij van nabij bekend. Er werken daar drie gehuwde onder wijzeressen, waarvan er één koatwinaier geacht moet worden en dus buiten be schouwing blijft. Dc tweede haar man is onderwijzer heeft voor haar gezin, zonder kinderen, een inkomen van pl.m. t>000.De derde ie gymnastiekleera- res, salaris plan. 4000.haar man heeft een inkomen als kantoorbediende. Aan dezelfde school was tot voor enkele maanden een 23-jarike kollega, die, om dat hij niets verdiende en zijn vader werkloos metselaar is, gebrek leed en nu busbode is gowordon. Ook is daar oen kollega van 30 jaar als volontair, die dus 4 per weck verdient. In 1932 heeft me die kerel effentjes geboft, omdat er ge lukkig veel zieken waren, die ander maal gelukkig lang ziek zijn geweest en hij dus kon vervangen. Deze vervan ging wordt voortaan in 't gchocl niet meer beloond. En nu kan men mij indeclcn bij dc reaktionairen of ander lecliks van mij vertellen, dat laat mij koud, ik blijf bij mijn meening, dat het beter is waar ontslagen onafwendbaar zijn hen te ontslaan, die dubbel hebben en hen aan een broodje te helpen, die niets hebben, of met niets op dc keien komen. Voor de eerstvolgende huishoudelijke vergade- dering is door mij oen voorstel ingediend (voor de algemeene vergadering), waarin in de geest van 't bovenstaande oen uit spraak van de afdeeling wordt gevraagd. Deze zaak leeft thans in onzo kringen en ik ben benieuwd, of dit voorstel een behoorlijk aantal loden ter vergadering zal doen komen". Do Avondpost teekent hiorbij aon: „Ziodaar de schandelijke bevoorrechting aan den oenen en het schandelijke onrecht aan den anderen kant, waartegen wij in ons blad al zoo vaak hebben gestreden. .Maar dan komen de kampioenen voor het recht van de gehuwde vrouw cn bestrijden ona, in naam der vrijheid". HOE MEN OORLOG STOOKT. De N. T i 1 b. Cr t. vertelt van een bezoek aan een Fransch stadje, in den oorlog ver woest, nu weer frisch opgebouwd, o.a. ook twee Kat-h. kerken. Bij het betreden van een dier kerken maakt men kon nis mot don pastoor. En nu laten wo het,Tilburgsche blad aan 't woord „Een echte vierkante Benedictijnenkop. Gelijk Franschen doen, reikte hij ons cla hand en vroeg waarvandaan wij kwamen en hoe wij zijn kerk vonden. Wat merkwaardig is, zeide hij, do schil der. Mazetier. is een bekeerling. Sommigen vindon het niet mooi, het doet mij genoe gen, dat u het wel mooi vindt. Ik houd er ook vanhoe vindt u dat engeltje, dat, terwijl de anderen allen hun muziekinstru ment besoelen ter eero der heilige maagd, niets heeft dan het zingend vogeltje op zijn hand? Charmante eenvoud! ....Maar, als u Nederlanders zijt.... „que pensez-vous de la guorre?" Ja, mijnheer pastoor, wij hebben er ook van geleden, al zijn wij er gclukkK' buiten gebleven. Neen, neen, de nieuwe oorlog. Nieuwo oorlog? Ja, wat denkt men er bij u van? Wij deuken er niet aan. Wij hopen, dat hot alles maar looze geruchten en perspraatjes zijn. Ja, de pers, die jaagt do volken te gen elkaar op. "Wij hier, die zoolang godu- rendc den oorlog onder Duitschors hebben gezeten, wij vinden ze zoo kwaad niet, voor al niet do gewone soldaten. Maar de pers, ziet ii, die blijft den haat aanwakkeren. Men kan het wel begrijpon, wannoor men op een rustigen Zondagmiddag ergens in een kleine provinciestad, door don pastoor van een rustige kerk zoo op eens do vraag hoort stellen: „wat denkt u van den niou- wen oorlog?", dat het oenigon indruk maakt. Later, op denzelfden dag, kregen wij een Brusaelsoh blad in handen. Daar iftond een afschuwelijk opstel in over de wroede oor logszucht der Duitsehers. Zelfs Tacitus had men er bij gesleept, met een uitspraak, dat do Galliërs voor do glorie, do Romeinen voor don buit streden. Het laatste was nog scherper vertaald. Alsof roem on andere beweegredenen op de koper beschouwd voor dc reohtvaardiging van een oorlog van iets hooger waarde zijn, dan de zucht naar buit! De Frnnsehe pastoor had wel gelijk.... de pers, de pers! En voor het overige, wat heeft Tacitus met zijn volkspsychologie te maken met on ze moderne volken, waar van oorspronke lijke raszuiverheid bijna geen spoor meer te vindon is!" 0 Vat CMft g&ed af/ Maar een anderen keer gaat het mis. De linkerdeur van een auto (aan de rijwegzijde) moest eigenlijk noo/t geopend worden. Maar als het soms niet anders kan. kijk dan eerst door oen kier of er geen verkeer nadert Pas daarna mag de deur geheel wor- den geopend.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 7