DCNDfcRDAG 30 MAART 1933 DE LE1DSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 TELEGRAFISCH WEERBERICHT naai waarnemingeD verricht id den morgen van 30 Maart 1033, medegedeeld door het Kon Ned Mot-eoi. Lnsiituut te l)e Bilt Hoogste barometerst.700.2 te Itoohefort. Laagste barometerst.: 740.1 to Janmayen. Verwachting tot den avond van 31 Maart: Me set matige Zuid westelijke tot Wes telijke wind, halt tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige re gen, kouder. De barometerdalingen in het gebied van hoogen luchtdruk gingen in den nacht weer tot stijgingen over. Thans trekt de luchtdruk in het gebied van den Golf van Biscaje tot de Oostkust van Groenland. Het depressiegebied in het Noorden ver plaatst zich naar Noord-Scandinavië. De secundaire over de Noordzee verplaatst zich naar de Oostzee. De luchtdrukveran deringen gaven aanleiding tot een alge- meene ruiming van den wind in het Wes ten en invoer van koelere en vochtiger luchtmassa's. Over de Noordzee werkt de afkoeling, die zich hier te lande reeds doet gevoelen, geleidelijk dieper in het vasteland, waarmede do droge en zonnige periode allerwege een einde neemt. In IJsland waaien koude polaire winden, die daar sterke afkoeling en opnieuw vorst brongen. De omslag gaat gepaard met zeer weinig neerslag. In de volgende dagen moet dus rekening worden gehouden met koeler weer, wellicht met lichte buien. LUCHTTEMPERATUUR. Temperatuur des middags t« half drie 9.6 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS Van Donderdagnamiddag 7.00 uur tot Vrijdagmorgen 5.08 uur. HOOG WATER. Op Vrijdag 31 Maart to Katwijk voorm. 5.33 uur en nam. 5.49 uur. AMBTENARENREGLEMENT. Voorgestelde wijzigingen in het Georgani seerd Overleg goedgekeurd. In hare vergadering van Maandag 27 Maart behandelde de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg en Regec- ringsvoorst-el tot wijziging en aanvulling van het Algemeen Rijksambtenarenregle ment. Deze wijzigingen strekken o.m. daartoe,- dat soortgelijke bepalingen als omtrent het ontslag der huwende ambtenares gel den, zullen worden gested met betrekking to het iu dienstnemen van gehuwde vrou wen ook wordt een bepaling opgenomen ter voorkoming van ontduiking van het voorschrift omtrent ontslag van do huwen de ambtenares. Dan wordt verboden in het alge meen hetindiensttijd dragen van insignes of andere on- der scheidi ïi gst eekenen, niet vanRcgceringswego ver strekt en verder het uitsteken of hijschen van andere dan natio nale of oranjevlaggen van ambts- of dienstwoningen of het doen blijken uit het uiterlijk aanzien daarvan van de poli tieke gezindheid van den ambtenaar of zijne huisgenooten. Mede houdt do aanvulling in de mogelijk heid van ontslag wegens revolutionnaire gezindheid en wegens het lid zijn of steu nen van een vereeniging, die geacht moet worden doeleinden na te streven of midde len aan te wonden, welke de inwendige orde of do veiligheid van don Staat kunnen in gevaar brengen of schaden. De Centrale Commissio vereenigde zich, behoudens enkele der Rogeering kenbaar te maken opmerkingen, mot do voorgestel de wijzigingen en aanvullingen. Dc Commissie ging accoord met een ont- werp-besluit tot korting van 10 pet. op de ovorwerkbelooning, in verband met het feit, dat deze nog gebaseerd is op de no minale, niet door de crisiskorting getrof fen, bezoldiging. Kalken en plakken in Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 23 togen 22 stemmen verworpen een voorstel om het kalken en plakken op den openbaren weg to verbieden. Prof. dr. F. A. Stoett te Amsterdam. Dc gemeenteraad van Amsterdam heeft eervol ontslag verleend aan prof. dr. F. A. rttoett ais hoog ecraar in het Nederlandsch aan de Gem. Universiteit. PROF. VERAART OVER DE ANDERE DISSIDENTEN. Prof. Veraart heeft Maandagavond voor een matig bezette zaal te Venlo, aldus dc ,,N. Venl. Crt.", een politieke rede gehou den. Enkele personen uit Den Bosch had don dezo bijeenkomst uitgeschreven en er in Venlo propaganda voor gemaakt. Behalve zijn gewone critiek op de Kalh. Staatspartij heeft prof. Veraart daar het volgende gezegd over de R.-K. Arbeiders partij en de R.-K. Volkspartij: Sprekende over zijn pogingen tot het vereenigen der katholiek democratische elementen in één partij, wenschte prof. Veraart zich slechts heel zacht willende uitdrukken, over zijn contact met do R.-K. Arbeiderspartij, te verklaren, dat hij daar bij dillettantenwerk van het ergste soort had ontmoet. Spr. had spijt van de moeite, die hij in dezo richting had gedaan. Met betrekking tot de Roomsch-Katho- lieke Volkspartij zeide prof. Veraart, dat op deze groep inderdaad het woord van haar voorzitter over diens eigen partij, n.l. dat er iets rot aan- is, van toepassing was. Hier traden slechts de belangen van enke- lo personen op den voorgrond, doch do be weging had met ernstige de mocratie n i et s, m a a r dan ook niets te make n." PROFESSOR VERAART EN DE R. K. VOLKSPARTIJ. Prof. Veraart heeft gisteravond tc Maas tricht een rede gehouden, waarin hij be sprak wat over de Volkspartij in Tilburg openbaar werd. Spr. drukt zijn vertrouwen uit, dat de vele leden der Volkspartij die hem op de vergaderingen met zooveel goede gezind heid tegemoet treden, thans wi'len begrij pen, dat de zaak van het eenheidsfront der Katholieke democraten aanzienlijk vereenvoudigd is. NIEUWE WIJZE VAN GAS- VOORZIENING. Voor het eerst in Nederland. In een bijzondere raadsvergadering te Vleuten is, in tegenwoordigheid van ver schillende autoriteiten, de gasvoorziening dier gemeente officieel in gebruik geno men. Bij de opening heeft de burgemees ter, de heer J. A. Verder een rode uitge sproken, waarin hij wees op het feit. dat bij deze gasvoorziening voor het eerst in Nederland toepassing wordt gegeven aan een systeem, dat in Amerika en in Euro pa, vooral in Zwitserland, uitgebreide too- passing vindt bij levering van gas op groo- ten afstand, nl. de hooge-druk-gasberging in een compressor van belangrijk minder inhoud dan het oude gasreservoir. De' gasvoorziening is in het algemeen cn in het bijzonder voor Vleuten van groo- te beteckenis. De bevolking, in do laatste 15 jaren met 50 pet. toegenomen, w. o. ve len die elders het genot van gas reeds ken den, zal dit bijzonder waardeeren. terwijl zij die voor het eerst gebruik maken, spoe dig tot de overtuiging zullen komen, dat het voor hun gezin een ware uitkomst is. Oorspronkelijk hoeft het in de bedoe ling gelegen de distributie te verzorgen met behulp van een lage-druk-gashouder. In do jaren, dat het project zwevende is gebleven, is de aandacht gevestigd op de hoogodruk-installaties. welke eerst in Ame rika en daarna in Zwitserland in bedrijf v/aren gesteld. Deze installaties in Zwit serland munten uit door eenvoud en be drijfszekerheid der inrichtingen. Hierbij komt, dat hoogedruk-gasreservoirs met in begrip van de appendages slechts een deel kosten van den prijs, welke voor lagedruk- gashouders van gelijke capaciteit be-steed moet worden. In het aigemeen is het bij de gasvoor ziening van buitengemeenten wenschelijk de beschikking te hebben over een cen trale, bij voorkeur op de gasfabriek gele gen pompmstallatie, waarmede het gas door hooge drukleidingen naar deze ge meente wordt getransporteerd. Aangezien de aanleg van een zoodanige" installatie en hoogedrualeidingen van de fabriek af door de stad een vrij kostbare geschiede nis is, wolke met den omvang der aanhan gige plannen niet in overeenstemming was te brengen, is de oplossing voorloopig in andere richting gezocht en wordt aan do peripheric der stad nl. nabij het café de Hommel te Oudenrijn een blowerinstalla- tio opgesteld, die den druk van het gas, welko aldaar circa 50 m.m. bedraagt, ver hoogt tot 1000 m.m. en onder dozen druk den gasaanvoer naar het compressorsta tion nabij de Meern bewerkt. Op deze wijze wordt bereikt, dat do ver bruikers onderweg, welke met regulateur» tjes worden aangesloten, steeds een be hoorlijken ga-sdruk hebben. De gang van zaken aan het hoogedruk- slation is als volgt: Des avonds om elf uur slaat de compressor aan en pompt den ketel vol op den in te stellen maximum druk. Mocht de druk overdag beneden een bepaald minimum komen, dan wordt de compressor automatisch in werking ge steld. Gebeurt dit in een meer verwijderde toekomst te dikwijls, dan is de bergruimte te klein geworden en moet worden over wogen een tweede ketel bij te plaatsen. „Vad." Vergadering R.-K. Herstellingsoord- vereeniging. Te Venlo had een drukbezochte vergade ring plaats van de R.-K. Herstellingsoord- vereeniging „Mgr. Mutsaersom het vijf jarig bestaan dezer stichting feestelijk te herdenken. De voorzitter de heer Lub herdacht de zen dag nu het vijf jaar geleden is, sinds de Herstellingsoordvereeniging is opgericht. Spreker prees den ijver der leden, die zich tot doel hadden gesteld een bedrag van 10.000 bij elkaar te brengen in welke actie zij zoo schitterend zijn geslaagd. De heer Timmermans, voorzitter van het Hoofdbestuur der stichting wijdde vervol gens nog woorden van herdenking aan pastoor Donders z.g. op wiens initiatief deze actie is ingeleid. Namens de afdeeling Utrecht werd nog het woord gevoerd door den heer Citeux die aan het Mgr. Mutsaersoord een kasuifel met koorkap en stola aanbood. Tot slot sprak de heer Hellemans, bonds voorzitter van St. Raphael nog woorden van dank tot alle medewerkenden leden. Na afloop der vergadering werden in do kapel van het Mgr. Mutsaersoord de nieu we kerkgewaden gewijd cn woonden de deelnemers een kort Lof bij. LERS7E KAMER Vreemde houding van den Voorzitter. In de vergadering der Eersto Kamer vroeg de heer Van Lanschot (R.K.), of de voorzitter bereid was de behandeling van het ontwerp-Kieswet voor Woensdag op de agenda te plaatsen. De voorzitter zegt, dat verschillen de belangrijke wetsontwerpen op afdoe ning wachten. Een plan heeft spr. nog niet vastgesteld. De heer v. Lanschot zegt, dat hij hiermee niet veel verder komt. Spr. acht spoedige behandeling noodzakelijk. Ook de regeering schijnt op spoedige behandeling prijs te stellen. Men dient zekerheid ie hebben, onder geur van welke wet deze verkiezingen zullen worden gehouden. Spr. stelt nu voor, het ontwerp Woensdag a.s te behandelen. De voorzitter merkt op, dat de Ka- mor thans eerst weet, waarom het den heer v. Lanschot te doen is. Wil de Kamer het voorstel nu toch in behandeling nemen? Niemand maakt bezwaar. Het voorstel komt in behandeling. De heer F o c k (lib.) merkt op, dat hel reglement der Eerste Kamer voorschrijft, dat de voorzitter een dag van behandeling bepaalt. Dit voorstel kan dus onmogelijk worden aangenomen. Afsresoheiden daarvan acht spr. het niet goed, enkele weken vóór de stemming een wijziging te brengen in de kieswet. Dat is nog nooit vertoond. De heer v. Erabden (V.D.) merkt op, dat doze Kamer een Kamer van revisie is Do bedoeling van de nieuwe kieswet is meer zetels te doen toekennen aan do groote partijen. De Tweede Kamer nam dan ook het ontwerp aan met juist alleen de stem men der groote fracties. Spr. s^uit zich aan bij den heer Fock. De heer De Savornin Lohman (O.H.) zegt, dat hij paf staat. Het regle ment van orde verbiedt zelfs behandeling van dit voorst-el. Alleen als de voorzitter een dag noemt kan de Kamer een anderen dag voorstellen. Wordt het voorstel aange nomen, dan moet de voorzitter hot naast zich neerleggen. De heer B r i t (A.R.) sluit zich aan bij de drie vorige sprekers. Hij acht het be- denkelijk in hooge mate, dat iemand als do heer v. Lanschot het reglement van orde niet kent. Spr. gelooft ook niet, dat de regeering prijs stelt op een zoo spoedige behandeling. De heer Wibaut (S.D.) zegt, dat het hierom gaat, of de behandeling van een wetsontwerp, dat door de Tweede Kamer is aangenomen, door de Eerste Kamer moet worden tegengehouden. Een behandeling is iets anders dan een beslissing. De bedoe ling der regeering en der Tweede Kamer is geweest, dat de wet tot stand zou ko men voor de verkiezingen. Dat intusschon de candidaatstelling heeft plaats gehad, is geen reden, het ontwerp niet te behandelen. De zaak is nu. dat de Kamer geen voor stel op de agenda kan brengen. Daar'-oo moet de voorzitter medewerking verleo- nen. Spr. hoopt, dat de voorzitter zijn me dewerking zal verleenen. De heer v. Lanschot (R.K.) repliceert, Er moet zoo spoedig mogelijk zekerheid komen of de stemming zal plaats hebben onder de oude dan wel onder de nieuwe wet. Een andere strekking had sprekers voorstel niet. Mei de candidaatstelling heeft het ont- werp-Kieswet niets te maken. Spreker staat op zijn beurt paf van den heer De Savornin Lohman. Volgens ons staatsrecht heeft de Senaat niet het recht een ont werp zwevende te houden. Als de voorzitter het voorstel van spre ker niet in stemming brengt, staat sprekor absoluut machteloos. Kan de voorzitter ter men vinden om de bepaling van den dag van behandeling aan de Kamer over te laten? Dc voorzitter zest, dat hem niet mo gelijk is, het voorstel-van Lanschot in stemming te brengen. Het reglement van orde draagt aan spreker op, den dag der behandeling te bepalen. Zoolang spreker op den bok zit, geeft hij de leidsels niet uit zijn handen. De heer v a n Lanschot dupliceert. Hij trekf het voorstel in omdat hij niet an ders kan doen. Hij wenscht echter gaarne aan het begin der middagvergadering op de zaak terug te komen. Dc voorzitter zegt, dat nu daartoe de gelegenheid bestaat en sluit de discus sie hierover. Zonder beraadslaging wordt goedgekeurd de begrooting van het staatsvisschershavon- bedrijf te IJmuiden. Eveneens wordt goedgekeurd de begroo- tine van de staatsmijnen en van het Wegen fonds. KERKNIEUWS Pastoor Wentholt f In den afgeloopen nacht is op 65-jari- gen leeftijd te Zwolle overleden de zeer- eerw. heer W. L. M. Wentholt, geboren to Zwolle en sinds 1922 pastoor te Kam pen. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Aan de Raadsagenda van a.s.' Maandag is nog toegevoegd: Voorstel inzake het aangaan van een overeonkomst betreffende levering van electrischen stroom met de N.V. Electrici- teitsbedrijf HiliegomLisseSassenheim. OVEREENKOMST MET HET ELECTRI- CITETTSBEDRIF HILIEGOM— LISSE—SASSENHEIM. B. en W. doelen den Raad het volgende mede: „Na zeer langdurige en moeiliike onder handelingen, waarvan de in dc Leeskamer ter visie seleede stukken U eenig denk beeld zullen kunnen geven, is het ten slot te zolukt met de N.V. Electriciteitsbedrijf HijlegomLisseSassenheim overeenstem ming te bereiken omtrent een door haar met Leiden te sluiten stroomleverinesover- eenkomst ten behoeve van de electriet-eits- voorziening van de bovengenoemde drie ge meenten het oude, oorspronkelijk met de 3 gemeenten gesloten contract, hetwelk later op do genoemde vennootschap over ging, was n.l. togen 1 Januari 1932 opge zegd, terwijl, toen te voorzien was, dat vóór dien datum overeenstemming omtrent een nieuwe overeenkomst niet zou kunnen worden verkregen, de stroomlevering na 31 December 1931 op verzoek van do drie gemeentebesturen op den voet van het tot dusver geldende contract is voortgezet. Dc nieuwe overeenkomst, welke op 31 December 1959 eindigt, zal met de ven nootschap worden aangegaan. Hoewel wij aanvankeliik de voorkeur hadden gegeven aan het sluiten van een contract met de gemeenten zelve, hebben wij, nadat ons ge bleken was, dat Ged. Staten op het slui ten van een overeenkomst met de N.V. prijs stelden, vaVi ons oorspronkelijk voor nemen afgezien, mits dan door de drie gemeenten aan Leiden ten aanzien van do naleving van de met de vennootschap te sluiten overeenkomst zoodanige waarbor gen werden gegeven, dat Leiden geen grooter risico liep dan het zou loopen, wanneer de overeenkomst rechtstreeks met de gemeenten was gesloten. Deze waarbor gen, opgenomen in de Slotbepaling van do concept-overeenkomst sub 3o. en 4o., zijn bereids door de Raden der drie gemeenten gegeven, terwijl zij mede reeds aan Leiden de vergunningen tot kabellegging enz. heb ben verleend, als bedoelde in do Slotbepa ling sub 8o, onder meer onder de sub a en b. vermelde voorwaarden. Omtrent den inhoud van de concept overeenkomst valt nog het volgende te ver melden. In art.. 1 eerste lid, verbindt do N.V. zich, om zich van levering van electriciteit buiten het grondgebied der drie gemeen ten te zullen onthouden. De bij het oude contract opengelaten mogelijkheid van rechtst-reeksche stroom- levering door Leiden voor krachtdoeloin- den aan grootverbruikers is, zij het op eenigszins gewijzigde voorwaarden, ook in de nieuwe overeenkomst (art. 2, lid 2, 3 en 4) behoudende st-roomlevering t-en be hoeve van tractiedoeleinden c.a. op het grondgebied der drie gemeenten valt daarentegen buiten de overeenkomst en zal rechtstreeks door Leiden geschieden (art. 2, lid 5). Het gegarandeerde minimum-verbruik per kalenderjaar is voorts aanzienlijk ver hoogd en op 1.500.000 K.W.U. gesteld (art. 5), terwijl de tarieven (art-. 66, le lid, sub b cn c) eenige verlaging hebben onder gaan. Nieuw is verder de in art. 7 opgenomen prijsreductie, terwijl art. 9 de mogelijkheid opent tijdens den duur van het contract tot een herziening* van de in art. 6, le lid, sub b on c genoemde prijzen over te gaan, indien in eenig kalenderjaar de afgenomen hoeveelheid electriciteit 5.625.000 K.W.U. en tevens de totale maximale hoeveelheid K.W.-belasting 2250 K.W. te boven gaat en alles er op wijst., dat dit grootere verbruik blijvend zal zijn. Tegenover de bovenvermelde concessies kan worden gesteld, dat de stroomlevering aan de bloembollenstreek door Leiden thans wederom voor pl.tn. 28 jaar is verze kerd. De inwerkingtreding van dc nieuwe overeenkomst is ten slotte gesteld op 1 Ju li 1932; gelet op den gang der onderhande lingen hebben wij geen vrijheid kunnen vinden te bevorderen, dat de inwerkingtre ding, overeenkomstig het verzoek van do N.V. en de colleges van Burgemeester on Wethouders der drie gemeenten, op 1 Jan. 1932 werd gesteld. De vennootschap heeft daarin berust". Onder mededeeling, dat Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit zich met de concept-overeen komst kunnen vereenigen, geven B. en W. den raad alsnu in overweging. a. met de N. V. Electriciteitsbedrijf HilegomLisseSassenheim een overeen komst aan te gaan betreffende de levering van electrischen stroom overeenkomstig het overgelegde ontwerp; b. onder de daarbij gestelde voorwaar den te aanvaarden de aan dc gemeente Leiden door de Raden van Hiliegom, Lisse en Sassenheim bij hunne besluiten van resp. 27 Januari 1933, 13 December 1932 en 26 October 1932 verleende vergunnin gen, als bedoelde in de Slotbepaling sub 2o. van de onder a. bedoelde overeenkomst. Gemeentelijke Aankondigingen Uitloting Geldleeningen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeerie kenni9, dat bij de op 23 Maart 1933 gehouden uitloting van obligation in de geldleeningen der ge meente Leiden, de navolgende obligatiën zijn uitgeloot: a. van de 3 pet. geldleening van 1896, groot 1.069.000.de nummers 13, 23, 63, S2, 150. 192, 205, 509, 556, 573, 590, 693, 700, 758, 899 en 929 elk a 1000.—; b. van de 3i* pet. geldleening van 1904, groot 500.000.de nummers: 64, 80, 111, 135, 157, 243, 314, 400, 476 en 4S6 elk a 1000.—; c. van de S'/> pet. geldleening van 1906, groot ƒ890.000.de nummers: 30, 115, 146, 222, 262, 264, 311, 318, 388, 407, 409, 442, 460. 472, 479, 504, 551, 553, 554, 578 en 64^ elk it 1000.en do nummers 860 A, 860 B, 880 A en 880 B elk it 500.— d. van do 4 pet. geldleening van 1911, groot f 2.000.000.de nummers: 24, 66, 74, 142, 237, 281, 294, 303, 352, 501, 523, 580, 598, 624, 657, 678, 702, 738, 766, 777, 787, 788, 863, 874, 897, 926, 952, 984, 1141, 1205, 1212, 1235, 1284, 1298, 13-49, 1406, 1430, 1441, 1456, 1464, 1483, 14S9, 1526, 1569, 1613, 1626, 1657, 1821, 1882 en 1914 elk a 1000.— e. van de 4V» pet. geldleening van 1914, groot 2.200.000.de nummersi 1, 74, 94, 218, 252, 345, 346, 347, 351, 379, 409, 420, 426, 444, 466, 560, 603, 613, 620, 705, 721, 767, 796, S19, 826, 872, 909, 930, 987, 1022, 1065, 1150, 1179, 1206, 1241, 1260. 1269, 1304, 1327, 1400, 1461, 1552, 1605, 1638, 1684, 1690, 1718, 1870, 1919, 1932. 1999, 2006, 2051, 2090 en 2102 elk a 1000. f. van de 4^ pet. geldleening van 1917, groot ƒ800.000.— de nummers: 59, 102, 111, 160, 200, 234, 256, 263, 267, 275, 295, 3-SO, 470, 554, 634, 645, 707, 729, 753 en 785. Deze obligatiën worden 1 Juli 1933, met de tot dien datum verloopen. rente, afge lost en houden met dien dag op rente te dragen. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Maart 1933. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis, dat zij, uitsluitend ten aanzien van den door de afd. Leiden en Omstreken van de Neder- landsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren op 4, 5, 6 en 7 April a.s. in de Stads gehoorzaal, alhier, te houden bazar, tot 11 uur des avonds ontheffing hebben verleend van de verbodsbepaling vervat in art. 2, sub b, van de' Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, .Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Maart 1933. F. 0. H. W. KESSELRING. Morgon verlaat een zeer verdienstelijk ambtenaar s Rijks dienst. Het komt me ge past voor in dit blad in korte woorden de verdiensten van den heer Kesselring in het licht te stellen. Op 1 Mei 1902 in dienst genomen door de Vereeniging tot Bevordering van de op leiding tot Instrumentmaker alhier, volgde op 1 Juji daaraanvolgende zijn benoeming in 's Rijksdienst. Vanaf dien dat-um tot he den stond hij aan het hoofd eener glasbla zerij in het Natuurkundig Laboratorium te dezer stede. Zijn taak aldaar was een tweeledige, eens deels met vervaardigen van de moeilijke in het laboratorium benoodigde glaswerk stukken, anderzijds h.et opleiden van aan komende instrumentmakers of glasblazers in de glasblazerij. In beide richtingen, doch vooral in do eerste, heeft de heer Kesselring onover trefbaar werk geleverd. De werkstukken door dezen kunstenaar in zijn vak, ten be hoeve van het onderzoek bij lage tempera turen vervaardigd, zijn over de geheele wereld bekend geworden. Ik noem de be roemde dubbele vacuum-U-buis, bestaan de uit twee in elkander geschoven dubbel wandige U-vormig omgebogen vacuumbui- zen, voor ieder, die dit kunstwerk voor het eerst ziet, een puzzle, als hij opmerkzaam gemaakt wordt op de vraag, hoe de twee afzonderlijk© huizen wel in elkaar zijn ge schoven kunnen worden. Verder 't vacuum- glas met uitvïoeibuis voor den heliumlique- factor met aangebouwden beliumcryosaat. Of het kunststuk waarin wijlen prof. Ka- merlingh Onnes in 1921 de uiterst lage tomporatuur van 0.80 graad Keivin wist te bereiken. Geen wonder dan ook dat in de weten schappelijke publicaties van het Laborato rium herhaaldelijk de kunstvaardigheid van den heer Kesselring vermeld en hem dank gebracht wordt, door Kamerlingli On nes, tot 1924- zijn chef, door ondergetee- kende daarna. Dat de heer Kesselring ook een uitste kend leermeester was, zullen zijn^ vele leer lingen zeker gaarne willen getuigen. Het was dan ook alleszins verdiend, dat de Regeering in 1930 zijn uitstekende ver diensten erkende door toekenning van de gouden eeremedaille. Wij betreuren, dat dc gezondheidstoestand van den heer Kes selring in de laatste jaren te wenschen begon over te laten, doch moesten ons bij zijn besluit om op grond daarvan ontslag uit 's Rijks dienst te vragen, nederleggen. Wij nemen evenwel geen afscheid, want, al moge hij dan geoordeeld hebben, dat hij beter deed de verantwoordelijkheid van een zwaar belaste betrekking in 's Rijks dienst, zooals de zijne was, op jongere schouders te doen overgaan, we weten ook, dat de heer Kesselring nog te veel ar beidslijst en arbeidskracht bezit om zijn verdere dagen in ledigheid te gaan slijten. We zijn overtuigd, dat er nog menig mooi werkstuk door hem in eigen bedrijf zal ver vaardigd worden. W. H. KEESOM.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2