DONDERDAG 30 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 12 NOORDWIJKERHOUT. De werkloosheid. Bij den Agent der Arbeidsbemiddeling staan ais geheel werk loos thans ingeschreven199 landarbeiders, 3 opperlieden, 7 timmerlieden, 1 metaal bewerker en 3 metselaars, totaal 213, tegen 224 in de vorige week. De werkloosheid on der de landarbeiders begint langzamerhand een beetje te verminderen in verband met de meerdere werkzaamheden op het land. Herkeuring trekhonden. Dinsdag 4 April a.s. des voormiddags te 10 uur zal achter het raadhuis de herkeuring voor trekhonden gehouden worden. Kar en tuig moeben bij de keuring mee gebracht worden. SASSENHEIM. Geboren: Bastiaan, z. van F. Alleblas en N. M. v. d. Voort. Cornells Jozef Ma ria, z. van A. J. Bisschops en A. M. Stra- ver. Alida Geertje, d. van T. D. Ciggaar en M. Molema. Charlotte Johanna Wil- helmina, d. van J. v. d. Pijl en W. P. Se- lis. Jacobus Willem Nicolaas. z. van J. W. N. Bakker en S. M. v. d. Tang. Overleden: 'G. Boersma, 54 j. echtg. van W. Verhoeven. Gevestigd: N. van Beeuwijk, van Haarlemmermeer (met gezin). G. Krebs van Halen (D.). Vertrokken: G. A. Pieterse naar Zoeterwoude. E. van Duijn naar Leiden. VEUR. Radiovereeniging. Naar wij vernemen •heeft de P. T. T. in samenwerking met de gemeente, de draden van de clandestiene radiovereeniging „Enar", welke gespannen waren over Tedingerstraat en Broekweg, doorgeknipt. Geboren: Theodorus Jacobus Jozef, z. va nTh. C. M. Tetteroo en C. A. Hooijmans. Cornelia Maria, d. van Ohr. S. van der Swan en M. B. v. Hagen. Cornelis Jo hannes, z. van H. H. Gerritsen en W. E. A. Joosten. Overleden: A. v. d. Salm 92 j. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Personalia. Donderdag 1 April her- dent de heer A. Baa^ zijn 121/2-jarig ju bileum als bruggeknecht in dienst van de Prov. Waterstaat, brug Gouwsluis. Aanrijding. Gisteren werd het 7-jarig dochtertje van v. D. aan den Gnephoek, dat plotseling den weg overstak, aangere den door een wielrijder. Het kind werd met een gekneusd been opgenomen en moest onder dokters behandeling worden gesteld. Het oormerken van varkens. Dooi den kantonrechter mr. J. H. W. Nicolai al hier werd gistermorgen schriftelijk vonnis gewezen in de strafzaak tegen de varkens handelaar W. v. d. W. alhier tegen wien ter laatste strafzitting wegens overtreding der crisis-varkenswet, n.l. het voorradig hebben van varkens niet voorzien van een oormerk door den ambtenaar van het O. M. 2 geldboeten van ƒ5.subs. 5 d. was gevorderd met verbeurdverklaring der in- beslaggenomen varkens ter waarde van pl.m. 2100. Verdachte werd door den kan tonrechter thans verdoordeeld tot 2 maal 5 subs 2 maal 5 d. met b.evel tot betaling aan verdachte van de opbrengst van de inbeslaggenomen varkens onder aftrek der gemaakte kosten van transport enz. Als verdediger trad destijds voor verdachte op mr. G. H. E. Nord Thomson te Leiden. Botsing. In de Prins Hendrikstraat reed gistermorgen het slagerskneohtje H. B. met zijn fiets tegen een auto op. Het rij wiel werd zwaar beschadigd, terwijl de jon gen aan zijn handen werd verwond. Tuinbouwonderwijs. Bij de sluiting der 12e cursus van de vereeniging ter be vordering van het tuinbouwonderwijs al hier werd het diploma uitgereikt aan de leerlingen J. J. D. v. Leeuwen, B. C. v. poe ren, J. Revet, C. Bol, H. Zeijpveld, J. v. Otterloo, A. Jansen en J. Doornbosch. Excursie voor werkloozen. Door een aantal leerlingen van den ontwikkelings cursus voor werkloozen werd gisteren on der leiding van ir. Waardenburg en eenige leeraren, met 'n tweetal MODA-bussen een excursie gemaakt naar de hoofdstad, al waar het gezelschap o.m. een bezoek bracht aan Werkspoor en aan het Veilig heidsmuseum aldaar. WOERDEN. Mij. van Landbouw. In de jaarverga dering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, welke de 10de jaarvergade ring was, werd bij monde van cle voorz. de secretaris gecomplimenteerd, die al deze jaren zijn functie zoo trouw had waarge nomen. Medegedeeld werd, dat door den bond van oud-leerlingen bij het Landbouwhuis- houdonderwijs afd. OudewaterWoerden ©en melkcursus zal worden gehouden. Plannen bestaan eveneens tot het hou den van een cursus in kaasbereiding. De controlecommissie bracht verslag uit over de finaciën, waaruit bleek, dat er een nadeelig saldo was van 138.98. Alle be scheiden waren in orde bevonden, zoodat de voorz. zijn welgemeenden dank aan den penningmeester bracht voor diens nauw keurig beheer. Bij de bestuursverkiezing werden de drie aftredende bestuursleden, de heeren E. v. d. Pauw, C. J. de Leeuw en C. N. v. Schaik herkozen. Hierna werden uitvoerige besprekingen gehouden over mogelijk te voeren propa ganda voor meerder gebruik van melk en kaas. Na stemming wordt het voorstel van den voorzitter verworpen om het bestuur vol macht te geven besprekingen te voeren met de melkhandel en wanneer deze er mee accoord gaat vanwege de Maatschap pij bekers enz. beschikbaar te stellen, Bij de rondvraag wordt gesproken over de kwestie: de inkrimping der veestapel en de Crisisvarkenswet, waarna de voorzitter onder dank sloot. GEMEENTERAAD VAN WARMOND Onder Voorzitterschap van den heer A. J. L. Ketelaar, Burgemeester, kwam voor het eerst in 1933 de Raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. De Raad was voltallig. Hoe de klok slaat. Nadat de bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend en de secretaris de notulen der vorige vergadering had voor gelezen, welke onveranderd werden vastge steld, gaf de voorzitter een kort overzicht met betrekking tot den toestand der ge meente. Het is alles mineur wat de klok slaat, aldus spreker, en ook in deze ge meente heeft de crisis diep in het econo mische leven ingevreten. Is in het land- en tuinbouwbedrijf zoomede in het bloembol- lenbedrijf de toestand meer dan somber, gelukkig is eenige opleving gekomen in het bouwbedrijf. Hierbij heb ik speciaal op het oog op de Timmerfabriek Padox welke weer geruimen tijd op volle capaciteit werkt terwijl ook in het particuliere bouw bedrijf opleving te bespeuren is. Groote werken hebben, mede gezien de tijdsom standigheden, in het afgeloopen jaar niet plaats gevonden, evenmin zijn belangrijke besluiten van diep ingrijpenden aard ge nomen. Alleen memoreer ik even het nieuw gesloten contract met de Stedelijke Licht fabrieken te Leiden, waarbij de prijs per K.W.U. voor de verbruikers belangrijk is gedaald en volgens berekening voor de in woners dezer gemeente een jaarlijksche be sparing geeft van ongeveer 4000.Ook valt nog te vermelden een bezoek dat door de journalisten van groote bladen in het afgeloopen jaar aan deze gemeente is ge bracht en naar aanleiding waarvan in bijna alle bladen uitvoerige artikelen verschenen die de onvolprezen schoonheid der Kager- plassen voor de zooveelste maal verkon digden en van welke artikelen zeer zeker een krachtige en machtige reclame is uitge gaan. Rest mij nog aldus spreker U allen een woord van persoonlijke dank te bren gen voor de vele belangstelling door mij en mijn vrouw oiidervonden bij ons huwe lijk, welke belangstelling door ons op hoo- gen prijs wordt gesteld. Hierna werd overgegaan tot afwerking van de agenda. Waar de ingekomen stuk ken slechts betroffen mededeelingen met betrekking tot de goedkeuring van door den Kaad genomen besluiten, gingen al deze stukken zonder op- of aanmerkingen onder den hamer door. De werkloozensteun. Kwam in behandeling een vei'zoek van 1 de diverse Hand- en Vakorganisaties en den R. K. Land- en Tuinbouwbond om ver hooging van den steunnorm voor werkloo zen. Het te dezer zake door Burgemeester en Wethouders uitgebracht praeadvies luidde, de steunnorm noch te verhoogen, noch te verlagen. De heer Weyers brak een lans voor de werkloozen. Spreker meende dat de steun norm te laag was, want dat na de verla ging van de steunnorm in de omliggende gemeente de steunnorm daar nog hooger was dan in deze gemeente. Waar wij de bonds:eiders tegenwoordig alles moeten doen om de zaak in handen te houden en in goede banen te kunnen leiden, zou spre ker het op prijs stellen wanneer ook van overheidswege alles werd gedaan om den geest en de mentaliteit der massa op peil te houden, en daar waar ongerechtigdheden bestaan deze weg te nemen. Dat in de om liggende gemeenten de steunnorm hooger was dan hier, voelde spreker als een onge rechtigheid. De voorzitter wees in dit verband naar de gemeente Alkemade waar de steunnorm lager was dan hier. Nadat de heer van Schie geinformeerd had wat aan steun werd uitbetaald daar hij dit thans niet_ weet. meende spreker dat men hier de uiterste voorzichtigheid moest betrachten. Sprekers meening is dat wij het hoogtepunt in de crisis nog lang niet bereikt hebben en zoo als hij deze zaak weldoordacht en nagegaan heeft, zal uit een financieel oogpunt het straks onmogelijk blijken de thans uitge keerde steun te handhaven maar zal onver biddelijk verlaging moeten volgen. De heer Oudshoorn zegt dat hij met be langstelling dit debat heeft gevolgd en uit dit debat zijn voor spreker nieuwe gezichts punten naar voren gekomen. Zoo was spre ker van meening dat wij wat de steunnorm betreft nu op het zelfde peil stonden als de gemeente Sassenheim. Waar nu blijkt dat dit geenszins het geval is, wil spreker voor stellen deze aangelegenheid nog eens gron dig na te gaan, en zullen B. en W. in de vergadering welke vermoedelijk in April a.s. zal gehouden worden op deze zaak na der terug komen. Spreker blijft ook van meening dat de grootste voorzichtigheid geboden is ook in het belang der werk loozen. De heer Bakker hield een krachtig plei dooi voor werkverschaffing. Spreker vond steunuitkeering funest. Hier is, aldus spre ker, voor de overheid een groote taak weg gelegd. Spreker vroeg of het geen aanbeve ling zou verdienen te dezer zake een stu diecommissie te benoemen teneinde de ver schillende objecten na te gaan die voor werkverschaffing in aanmerking zouden kunnen komen. De voorzitter zeide dat B. en W. in deze richting reeds geruimen tijd werkzaam zijn. Wethouder Oudshoorn kon de meening van den heer Bakker volkomen deelen. Weke lijks, aldus spreker, wordt door de gemeen te aan steun uitgekeerd een bedrag van 300.ad 400.— waarvoor in het geheel niets wordt gedaan. Al moet het dan ook iets meer kosten, toch is spreker voor werk verruiming en hier toe biedt Warmond nog wel voldoende gelegenheid. Spreker heeft speciaal op het oog de verbreeding der we gen op verschillende plaatsen. Nadat de heer Wyers nog toezegging had gekregen dat B. en W. zullen probeeren om gedaan te krijgen dat de brandstoffentoe- sLag eenigen tijd wordt verlengd, werd be sloten de steunnorm voorloopig zoo te laten en te wachten op de voorstellen van B. en W. in de volgende vergadering. Achtereenvolgens werd besloten in te trekken het door den Raad genomen be sluit, ter uitvoering van de artikelen 171 tot en met 175 en 177 der gemeentewet, zulks naar aanleiding van een te dezer zake ont vangen schrijven van Gedep. Staten; geen adhaesie te betuigen aan een door de ge meente Heemse aan de Regeering gericht adres, om het bedrag der belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen in verband met de tijdsomstandigheden te ver minderen, wijl de regeling dezer materie aan onze Hoogere Staatscolleges moet wor den overgelaten; adhaesie te betuigen aan een door de gemeente Kerkra-de aan den Minister van Onderwijs, Kunstdn en Weten schappen gericht schrijven, welk adres be oogt verlaging te verkrijgen van het rente percentage van het bedrag der geschatte waarde van schoolgebouwen, meubelen en terrein, welke op 1 Januari bestonden of in aanbouw waren, en waarvoor momenteel moet worden betaald 6.214%; op de 2e ambtenaar ter secretarie en de kweekelinge met akte aan de O. L. School, zulks naar aanleiding van een bemerking door H.H. Gedeputeerde Staten eveneens een tijde lijke korting toe te passen, doch aan den Ambtenaar ter secretarie over dien tijd een gratificatie toe te kennen gelijk staande aan zijn korting en voor de kweekeling met akte de pensioensbijdrage in plaats van <81/2% te bepalen op 3%. Bij de benoeming der diverse commissies werden aangesteld als leden van het stem bureau de beide wethouders en als plaats vervangers de heeren J. Heilager en H. J. Weyers. Als leden der verificatiecommissie werden benoemd de heeren C. Breedijk en J. L. M. Bakker en als plaatsvervangende leden de heeren H. J. Weyers en C. van Schie. Als herschatter der dranklocaliteiten wetd herbenoemd de heer A. G. Hooyer uit Leiden. Kwam aan de orde: Vaststelling voor schot bijzondere scho en conform art. 101 der L.O.-wet 1920, vaststelling kohier hon denbelasting, welke beide punten direct onder de hamer doorgingen. Houten huizen bij „de Een zaamheid''. Meer aandacht werd geschonken aan een verzoek van den heer A. Cozijn alhier om op door hem te verkoopen grond in den Zwanenburgerpolder nabij de Boerderij „de Eenzaamheid" houten zonierwoningen te mogen bouwen. Hoewel het praeadvies van B. en W. dit verzoek met direct afwees, meende de heer Weyers toch, dat de bepa lingen die B. en W. te idezer zake stelden om de gevraagde vergunning te bekomen, uiterst zwaar waren. Waar echter B. en W. elk geval op zich zelf zouden beschouwen, vertrouwde' sprekei dat' B. en W. de grootst mogelijke soepelheid zouden betrachten. Te vens had spreker mei ingenomenheid ken nis genomen dat de bouwverordening voor Augustus zou worden herzien, doch ver trouwde dat dit geen beletsel zou zijn het verzoek vari deu heer Cozijn af te werken, hetgeen de voorzitter toezegde. De voor zitter zeide echter ook te moeten waken tegen ontsiering van het landschap en eischen te moeten stellen die uit een aeste- tisch Oogpunt bezien, volkomen gerecht vaardigd zijn. De heer van Schie was van meening, dat de heer van Boven destijds bouwen van houten huizen ontraden heeft. Spreker was bang dat deze woning in plaats voor be woning zouden worden gebruikt als dans- localiteiten. De voorzitter was van oordeel dat hiervoor geen houten huizen noodig zijn, daar ook gedanst kan worden in stee- nen huizen-. Na nog eenige bespreking werd het praeadvies van B. en W. aangenomen. In verband met een te bouwen bergplaats voor voortuigen in den Veerpolder door den heer C. Brandse te Leiden, nabij het aan de Haarlemmertrekvaart gelegen eiland, is het te voorzien, aldus B. en W., dat de inrichting ook door de bezoekers van den watersport zal worden bezocht en wil het ons voorkomen, dat het voor de goede orde en zeden noodzakelijk is, dat het verboden wordt op een afstand van 200 Meter van de Haarlemmertrekvaart te zwemmen in de openbare wateren aldaar. Derhalve stellen B. en W. voor de zwem- verordening in dien zin te wijzigen waar toe met algemeene stemmen besloten wordt. Hierna werd besloten gratis te aanvaar den de grond welke conform de bouwver ordening aan de gemeente moet worden afgestaan liggende voor de te bouwen villa van den Burgemeester. Door ontslagname van Mgr. H. J. M. Tas- kin als voorzitter der Commissie tot We ring van schoolverzuim en de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, werd tot lid van beide commissies benoemd Prof. J. H. Niekel, directeur van het Philoso- phicum alhier. Den scheidenden voorzitter werd door den Burgemeester hartelijk dank gebracht voor alles wat hij in het belang van het onderwijs in deze gemeente had ge- Het heengaan van den ge meente-opzichter. Vervolgens werd voorlezing gedaan van een verzoek van den heer C. O. de Vroo- men, gemeente-opzichter, waarin hij den Raad verzocht hem met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag te willen verleenen uit zijn diverse gemeente-functies, en zulks met het oog op zijn leeftijd. De heer de Vroo- men, aldus de voorzitter, heeft ruim 21 jaar deze gemeente als gemeente-opzichter ge diend en zeer veel is onder zijn directe lei ding tot stand gekomen. Wij moeten de mo tieven voor zijn ontslagaanvrage eerbiedi gen en ik stel derhalve voor hem op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen en hem namens den Raad dank te betuigen voor alles wat hij in zijn ambtsperiode voor de gemeente Warmond heeft gedaan. Wethouder Oudshoorn thans het woord verkrijgende zeide er behoefte aan te heb ben den heer de Vroomen in het open baai- dank te brengen voor alles wa-t hij voor het wei der gemeente heeft gedaan. Als oudste wethouder en als. oudste raadslid, aldus spreker, heb ik 13 jaren met den heer de Vroomen samengewerkt en deze samenwer king was van de meest prettigen aard .Be houdens enkele kleinigheden zijn tusschen hem en B. en W. nooit ernstige conflicten ontstaan en zijn adviezen werden door het College steeds op prijs gesteld. Wij zullen aan zijn persoon steeds de aangenaamste en prettige herinneringen behouden. (Ap plaus). In verband met bovenstaande vacature, aldus de voorzitter, stellen B. en W. voor aan te stellen: een correspondent der ar beidsbemiddeling op een wedde van 150, een secretaris der werkloozencommissie op 100.en voor een gemeente bouwkundige uit te trekken een bedrag van 500.het geen voor de gemeente een besparing met zich brengt van 1300 De heer Weyers juicht deze besparing zeer zeker van harte toe, maar vindt de sa- larieering voor de werkloozenzorg in totaal bedragende 200.veel te laag. Over deze aangelegenheid ontspon zich een uitvoerig debat, waaraan door verschillende leden werd deelgenomen, totdat het voorstel van van B, en W. werd aangenomen, nadat de Burgemeester nog had medegedeeld, dat, mocht inderdaad blijken dat aan deze func ties meer werk te doen was dan voorzien wordt, de aan te steileD functionaris a.tijd nog een gratificatie kan worden toegekend. Het plan tot rioleering van het terrein van den heer Walenkamp werd conform het door B. en W. overgelegde bestek aangeno men. Besloten werd de aanbesteding uit sluitend te doen plaats hebben onder War- mondsche ingezetenen en door dezen het werk te doen uitvoeren, indien de inschrij ving de begrooting van dit werk nabij komt. Voor 100% zuJen bij dit werk werkloozen te werk gesteld worden. Annex aan dit punt vond een uitvoerige gedachtenwisse- ling plaats over de verbreeding van den weg nabij den spoorwegovergang, zoodra dezen overgang verbreed is, en uit welke gedachtenwisseling bleek, dat de wethou ders en verschillende raadsleden een andere zisenwijze hadden dan de voorzitter. Waar B. en W. genoodzaakt zuilen zijn te dezer zake met voorstellen te komen zoodra de overweg verbreed is, werd de dis cussie over deze kwestie gesloten, nadat de heer Oudshoorn nog de toezegging had gekregen, dat geen kosten zouden worden gemaakt, voordat de Raad zich omtrent een eventueel in te dienen grooter plan had uit gesproken. Besloten werd tot consolideering van de vlottende schuld der gemeente .van 55.000.door het aangaan van een geld- leening tot dit bedrag koers a pari ren tende 4 3/8%. Hierna werden enkele comptabiliteitsbe- sluiten met betrekking tot wijziging der begrooting 1932 en 1933 goedgekeurd. Bestrijding van de Ratten- piaag. Hierna werd het volgende praeadvies van B. en W. voorgelezen Naar aanleiding van het hierbij overgelegd schrijven van het bacteriologisch Laboratorium „Rattin" waaruit moge blijken dat de verschillende plassen in deze gemeente besmet zijn door ratten, en in verband daarmede gewezen mag worden op het ontstaan van gevaar als de verspreiders van de Weilsche ziekte, wil het ons College voorkomen dat het be strijden van deze ratteplaag een eerste ver- eischte is, met het oog op de watersport die op onze plassen zooveelvuldig wordt uitgeoefend. Bij een door ons College ge houden bespreking met enkele genoodigden uit de omliggende gemeente, bij welke be spreking ook tegenwoordig was Mr. E. E. Menten, alhier, werd door laatstgenoemde voor deze bestrijding namens de Kon. Roei-, Zeil- en Motorsportvereeniging „De Kaag'' toegezegd een bedrag van 500.Wat het Poelmeer onder deze gemeente betreft, ook de kosten van ontsmetting daarvan, nam de heer Menten voornoemd voor zijn rekening, zoodat de totaalkosten geraamd op 1500 met laatst genoemd bedrag kunnen worden verminderd,' zoodat voor de ontsmetting van het Zweiland. de Leede, de Sprietlaak, enz. resteert een bedrag van 1300Ge tracht zal worden van enkele die daarvoor in aanmerking komen een vergoeding van de kosten van ontsmetting te krijgen zoodat B. en W. voorstellen uit de gemeentekas een bedrag van 400.beschikbaar te stel len onder beding dat het restant door an deren wordt bijgedragen. Waar men een parig van oordeel was dat hierdoor niet al leen een nuttig, maar noodzakelijk werk werd verricht, werd met algemeene stem men besloten het gevraagde bedrag te vo- teeren. Nadat de heet Weyers nog eens met klem had aangedrongen op verbetering van den Schippers dam werd de bijeenkomst geslo ten en overgegaan in geheime zitting. HOE ZIJN DE 1 APRIL GRAPPEN ONTSTAAN? Reeds van ouds is 1 April de dag dei- dwaasheden. Kinderen worden uitgestuurd voor de gekste boodschappen, b.v. muggen- vet, gesponnen zand, of gedroogde sneeuw, terwijl ook de volwassenen met allerlei trucs elkaar in het ootje probeeren te ne men. Niet alleen in ons land, doch bijna over de geheele wereld zijn de Aprilgrap pen bekend. Over den oorsprong van deze gewoonte worden verschillende meeningen gegeven. Veelal ziet men in dit gebruik het nabootsen van het zenden van Christus van Annas naar Caïpha-s en van Pilatus naar Herodes, daar in de Middeleeuwen op Paschen, welk feest meestal in April valt, ook deze scène bij de Passiespeleu werd opgevoerd. Anderen zien er een aan duiding op de veranderlijkheid van hei- Aprilweer in (dat ook wel als vergelijking in het dagelijksch leven wordt gebruikt, alsmede de uitdrukking Aprilluimen voor een veranderlijk humeur). In Frankrijk geeft men voor het ontstaan der moppen de volgende verklaring: Een vorst van Lo tharingen wilde de kaiender hervormen en stelde het begin van het jaar op 1 April. Zijn onderdanen waren het echter met deze hervorming niet eens en staken den draak met den nieuwen Nieuwjaarsdag. Zij ver kleedden zich op dien $ag als narren en gaven elkaar dwaze geschenken. Echter vertelt men in Frankrijk nog een ander verhaal, hetwelk dan meteen de verkla ring van „Poisson d'Avril" zou geven. Lo- dewijk XIII zou eens een Prins uit Lotha ringen in het kasteel te Nancy hebben ge vangen gezet. De gevangene deed alle po gingen om te ontsnappen en op 1 April ge lukte het hem dit werkelijk. Hij zwom de rivier over en bereikte zoo zijn vaderland. De Lotharingers hadden in het geval bij zonder veel schik en noemden den prins „poisson d'avril". Dit feit wordt echter ook nog wel op andere wijze verteld. Op 1 April van het jaar 1634 gingen 's morgens door de poorten van de s-tad Luneville, waar de hertog van Lotharingen met zijn echtge noot gevangen werden gehouden ©en een voudig boeren echtpaar met groote korven op den rug, dat echter niemand anders dan de hertog en hertogin was. De wacht liet de schijnbaar eenvoudige menschen pas- soeren, maar even buiten de stad herken de een boerenmeisje de vluchtelingen. Het meisje haastte zich om dit aan haar min naar, die soldaat was, te vertellen, doch deze dacht, dat zij hem voor den mal wilde houden en lachte erom. Doch het meisje bleef volhouden, dat het geen grap was, zoodat de soldaat besloot het aan den lui tenant te rapporteeren. De luitenant hield het ook voor een Aprilmop en vertelde het op zijn beurt aan den vestingcommandant, die er eveneens om lachte. Heelemaal ge rust was de commandant er toch niet over en hij liet den officier, die de wacht had voor de hertogelijke kazerne, naar zijn heer vragen, doch kreeg het antwoord, dat de hertog nog sliep. Eerst eenige uren la ter bleek het, dat de vogels waren gevlo gen en dat het garnizoen dus leelijk bij den neus was genomen. Het Hollandsche rijmpje „den eersten April, verloor Alva zijn bril" herinnert aan de inneming van den Briel, welk feit plaats had op 1 April 1572. Menigeen gelooft dan ook nog, dat de vroolijkheid der Nederlanders bij het vernemen van de tij din 2\ dat de Watergeu zen Alva een poets hadden gebakken, aan leiding is geweest tot het ontstaan der Aprilgrappen. Deze voorstelling is echter onwaarschijnlijk, daar reeds vóór dien tijd de Aprilgrappen in andere landen beston den. Ook onze Zuidelijke naburen kennen 1 April; zij noemen dezen dag „verzender- kensdag", omdat de fopperij daar bijna hoofdzakelijk bestaat in het zenden van iemand om een belachelijke boodschap naar zijn buurman, die den vrager op zijn beurt weder verder stuurt. In het uitdenken van malle boodschappen zijn de Belgen al bij zonder vindingrijk. De Duitschers spreken van Anril-schicken de Engelschen van „all- fools-day" (alle gekkendag), terwijl de De nen iemand „voor April laten loopen". Be kend om zijn Aprilgrappen was Peter de Groote van Rusland, die er steeds een me nigte wist te bedenken, welke echter alle steeds getuigden van zijn ruw en despotisch' karakter. Hij greep niet steeds naar de fijnste middelen om zijn doel te bereiken. Zoo, toen hij eens de poorten van zijn hoofdstad liet afsluiten en in den nacht van 31 Maart op 1 April na het aansteken van een geweldig houtblok, waarvan de vlam men den hemel roodkleurden, brandalarm liet maken. De uit hun slaap gewekte be woners vlogen naar buiten en ijlden naar den bi*and. Toen zij, bleek, bevreesd voor leven en have bevend bij den brandstapel kwamen, ontving Peter hen met een lachend gezicht met de woorden: 1 April, 1 April! Nog een andere Aprilgrap van Peter den Groote is bewaard gebleven en. ook hier getuigde de grap van onbeschaafd heid van den Czaar. Hij liet op 1 April voor de geheele hofhouding, een gebrek kig, dwergachtig paar door ©en honderdja rige Pope (priester) trouwen. Nog eenige jaren geleden werd te Londen een aantal personen het slachtoffer van een Aprilgrap. Zij kregen een brief, z.g. afkomstig van een procureurskantoor, waarbij zij werden uit-' genoodigd, een vergadering bij te wonen van erfgenamen van zekeren Harris, te houden in het Epson College te Epson, waarvan de overledene „master" geweest heette te zijn. De meeste ontvangers dezer uitnoodiging heetten eveneens Harris. Het telefoonnummer in het brievenhoofd bleek te zijn van Madame Tussaud, het Londen- sche panopticum, terwijl het adres van een Londensch pension was, waar men van niets wist. Het panopticum werd 50 of 60 maal opgebeld door menschen, die den naam Harris droegen. Aanvankelijk dacht men, dat het een reclametruc van deze in stelling was geweest. Een „master" van Ep son College van den naam Harris bleek nimmer te hebben bestaan en ook de pro cureursfirma bestond niet. Tegen den vast- gestelden tijd verschenen een aantal men schen, de meesten per auto, in Epson Col lege om daar te, vernemen, dat zij het slachtoffer waren geworden van een April mop KOOPT BIJ ONZE ADVERTEERDERS

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 12