WOENSDAG 29 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD PAG. 9 KERKNIEUWS PASTOOR E. A. M. MERSEL t Gisterenmorgen is plotseling overleden de zeereerw. heer E. A. M. Mersel, pastoor van de St. JBarbara-parochie te Rotterdam. Pastoor Mersel is 1 Febr. 1569 te Rotter dam geboren en bereikte dus den leeftijd van 64 jaar. De .aatste dertig jaar heeft hij als kapeiaan en past-oor te Rotterdam door gebracht. Na zijn priesterwijding in 1S92 is hij tot kapelaan benoemd te ervershoef, daarna is hij ongeveer acht jaar kapeiaan geweest aan de Mon Père-kerk te Leiden. Leiden heeft hij nooit verheien; hij had er gewerkt onder leiding van deken Bots z.g.; hij kwam steeds graag in Leiden terug en is tot aan diens dood de vriend gebleven van deken Dessens z.g. (op wiens gouden priesterfeest hij de feestpredikatie heeft gehouden). Ver volgens is d nu overledene wee jaar kape laan gewees* aan de kerk va de H.H. Mar- te aren van Gorcum op Feyenoord. En toen gewerd hem van den Bisschop de opdracht een nieuwe parochie te stichten in Croos- wijk, een nieuwe Rotterdamsche arbeiders wijk. Tengevolge van allerlei moeilijkheden heeft daar niet minder dan achttien jaar een houten hulpkerkje gestaan, waarna de groote en mooie St. Barbara-kerk is verre zen. Pastoor Mersel en zijn kapelaans zijn ook toen nog blijven wonen in een eenvou dige woning, tegenover de kerk. Pastoor Mersei was een man met een impulsieve natuur, die hem sterke sympa- thiën en antipathiën opdrong; maar, als hij stond voor groote en belangrijke onderne mingen. dan paarde hij aan een warm hart een nuchter verstand, doorzettingsvermo gen aan vasthoudendheid, initiatief aan be rekening Hij was een hard werkei. En in zijn ver schijning was ook alle rustigheid vreemd. De laatste jaren zal t wei niet zoo geble ven zijn, maar langen tijd hebben de Rot terdammers hem niet anders op straat ge zien, dan in groote haast, terwijl hij met op of van de tram stapte, maar er altijd, meest vóór het stilstaan, op- of af-sprong. Hij heeft hard gewerkt in zijn parochie, waarin een levendig gemeenschapsleven bloeide Hij heeft ook hard gewerkt daar buiten. Hij is geweest de adviseur en ook de oprichter en opstuwer van den R. K. Po litiebond; voorzitter van de R. K. Vacantie- Kolonie, met het Koloniehuis te Hoek van Holland; adviseur van den Kath. Kring- te Rotterdam. Reeds geruimen tijd liet de gezondheids toestand van pastoor Mersel veel te wen- schen over, en hij verbleef den laatsten tijd ten huize van zijn zuster, de familie Deter- meyer aan den Boe/.emsingel te Rotterdam. Omtrent de laatste .evensdagen van pas toor Mersel verneemt de ,„Msb.' nog het volgende: Aanvankelijk leek het, dat beterschap nog lang met was uitgesloten, totdat Don derdag j.l. een lichte beroerte hem over vie.. Zijn sterk uithoudingsvermogen bracht hem echter weer op de been en al vrij spoe dig verliet hij weer het bed, om zich te be geven temidden van den familiekring, welke hem zoo dierbaar was. Zondag j.l. is hem nog door een zijner kapelaans de H. Communie gebracht en het had er al e schijn van, dat pastoor Mersel herstel van krachten zou vinden. Nadat hij Maandagmiddag met behulp van een ander de redactie van zijn kerkbencht had opge steld, is hij een oogenblik gaan rusten, om zich Maandagavond weer te begeven temid den van zijn familiekring. Pastoor Mersel was zeer opgewerkt en men heeft met :t flauwste vermoeden ge had, dat zoo spoedig het einde zou komen. Gistermorgen om acht uur ging zijn zus ter als gewoonlijk met een kop thee, cou ranten en post naar Pastoor Mersel's slaapvertrek. Op haar kloppen werd ech ter geantwoord „beiet". Pastoor Mersel verzocht zijn zuster om negen uur terug te komen. Zij is toen om dezen tijd weer naar boven gegaan, waar zij haar broer dood aantrof. Zijn oogen waren reeds ge broken. Onmiddellijk werd de pastorie op gebeld, waarna kapelaan Bekkering zijn pastoor de H. Absolutie en het H. Oliesel heeft gegeven. Het sloffe ijk overschot van wijlen pas toor E. A. M. Mersel zal Vrijdag a.s. ter aarde worden besteld. Donderdagavond om half acht zullen in de St. Barbarakerk te Crooswijk de Metten worden gezongen. Vrij dagmorgen te half tien vangen de Lauden aan, gevo gd door de plechtige H. Mis van Requiem. Hierna heeft de begrafenis plaats op het R. K. Kerkhof te Crooswijk. PASTOOR H. WENTZEL. t Gistermiddag is in het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overleden de Zeereerw. heer H. J. 1. Wentzel. pastoor der parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara aldaar. Hermanus Josephus Ignatius Wentzel werd den 20sten April 1874 te Amsterdam geboren en priester gewijd den 15den Augustus 18S-*\ Achtereenvolgens we d hij benoemd tot kapelaan te Goe* IS Decem ber 1897 te 's-Gravenhage (H. Willibror dus) 2 September 1900 en te Amsterdam (H. Anna) 25 Mei 1906. Den 30sten Augus tus 1913 werd hij belast met het pastoraat van IJmuiden. tot den 6en April 1915 zijn benoeming volgde tot herder van de pa rochie van de H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem. Zilveren Priesterfeest Dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Heden herdenkt Pater Cassianus Hent zen O.F.M. te Maastricht zijn zilveren priesterjubileum. De jubilaris zal dien dag des morgens om acht uur in de kerk der paters franciscanen aan de Tongerscne- straat een H. Mis van dankzegging opdra gen, waarna in den loop van den morgen een receptie zal plaats vinden. Pater Cas sianus Hentzen werd geboren te Rotter dam den Sen Juni 1882. Hij bezocht het gymnasium te Venray en trad in 1901 in de orde der Minderbroeders. Nadat hij zijn philosophisciie en theologische studies had voltooid, weid hij den 29en Maart 1908 bot priester gewijd. Vervolgens was Pater Cas sianus Hentzen eemge jaren in de zielzorg werkzaam, waarna hij zijn studies aan de Universiteit van Leuven ging voortzetten. In 1920 promoveerde pater Hentzen aldaar tot doctor in de politieke en'sociale weten schappen. Reeds eenige jaren voor zijn pro motie was hij benoemd tot lector in de ge wijde welsprekendheid en sociologie aan de studiehuizen der Franciscanen te Ven ray en te Maastricht. Ook is dr. Hentzen leeraar geweest, aan de R. K. school voor Maatschappelijk werk te Sittard. Momenteel is de jubilaris lid van den Onderwijsraad en van den Partijraad der It. K. Staatspartij, terwijl hij tevens gees telijk adviseur is van diverse R. K. Wevk- geversvereenigingen. Patér Cassianus Hentzen heeft tal van belangrijke geschrif ten het licht doen zien. Wij noemen hier van „De politieke geschiedenis van het La ger Onderwijs in Nederlandwaarvan Dec eerste deel zijn dissertatie vormde en weik werk thans reeds vier deelen telt. Voorts verschenen er van zijn hand nog talrijke brochures en artikelen in periodieken over geschiedenis, sociologie en onderwijs. Bin nen eenige weken zal het eerste deel ver schijnen van zijn „Commentaar op de Qua- dragesimo Anno", welk werk compleet ut drie deelen bestaat met een omvang van elk omstreeks 240 bladzijden in kwarto formaat. DE KERKZANG. Te beginnen den 2den April a.s. gaat Pastoor F. van Beukering, oud-herder der St. Antoniuskerk (Delfshaven) (thans' pas toor te Haarlem) op vier van de volgende Zondagen „de Morgenwijding" houden doer de radio. Pa'stoor van Beukering zal alsdan op verzoek nogmaals verklaringen geven over het H. Misoffer, maar nu mede in verband met de gebeden en gezangen van den be treffendVn Zondag. Het door den Pastoor gesproken woord zal verduidelijkt worden met gramophoonplaten, welke o.a. zullen doen hoore/i hoe volk en schola de M*s kunnen zingen èn hoe men dit in werke lijkheid doet in het vernieuwd oud-Delfs- haven. De platen bovenbedoeld zijn vorige Zon dag (Laetare) door den K.R.O. in genoem de kerk opgenomen. Na de Hoogmis zijn de geloovigen al daar nog even bijeen gebleven, ten einde ook het „Gloria" op de plaats te kunnen vastleggen. „Res. LETTEREN EN KUNS1 Oden en Satyren door Frans Schneiders (Troubadour). Uit gave van de N.V. „De Leidscho Courant", Leiden. De „Leidsche Courant" is iedcren dag welkom in elk Katholiek gezin, waar ze ge lezen wordt. Maar meer nog dan op de ge wone dagen i? dit het geval op Zaterdag, o.m. omdat ze dan, behalve de gewone ar- tikelen en berichten, een pennevrucht be vat van Troubadour, wiens gedichten zich kenmerken door gezonde humor en gees tigheid, en daarom zoo graag gelezen wor den, zóó graag zelfs, dat menigeen ver langde, deze gedichtjes, nu verspreid in de courantennummers, in één bundel Verza meld te zien. Aan dit verlangen heeft de schrijver voldaan door een zeventigtal van zijn laatste verzen in boekvorm uit te ge ven bij de N.V. de „Leidsche Courant", die gezorgd heeft voor keurigen druk en mooien omslag en waar ze nu onder den titel: „Oden en Satyren" voor een gerin gen prijs verkrijgbaar zijn gesteld. Menigmaal hebben we den uitroep ge hoord: „Waar haalt de man toch al die stof voor zijn gerichten vandaan 1" Waar hij die vandaan haalt 1 Een advertentie, een ingezonden stuk, een leuke geschiedenis, ja lot het pinda mannetje op den hoek van de straat leve ren hem stof voor een geestige ode of satyre. Schaf u het boekje aan, zoek daarin blz. 49 op en ge zult daar een advertentie vinden, als mol to boven het gedicht „Auto dame". Als ge blz. 34 opslaat kunt ge u vergasten aan een „Ingezonden Stuk" en een bladzijde daarvóór kunt ge u verma ken met de guitige geschiedenis van „Het dure varken". Hierin wordt u verteld, hoe een boerenzoon aan een boerenmeisje een varken verkocht voor vier zoenen. En „Pinda-pinda" (blz. 14) zult ge u zeker nog wel herinneren. Zijn nu alle gedichten in dezen bundel even geestig en mooi? Weineen! Er is nu eenmaal geen goud zonder schuim, maar dit willen we toch zeggen, dat verreweg de meesten ervan u een aangename ver- poozing zullen schenken en u hartelijk zul len doen lachen. Schrijver en uitgeefster wenschen we veel succes met deze" uitgave. Beiden ver dienen het. P. G. HOCKS. „Maakt u mij een paar mooie golven in het haar." „Zeker mevrouw. Welke golflengte?" UIT DE RADIO-WF.RF.I.D Programma's voor Donderdag 30 Maart. Huizen, 296 M. 8.00—9.15 K.R.O.; 10.00 N.C.R.V.; 11.00 K.R.O.; 2.00—11.30 N.C.R.V. 8.009.15 en lO.Oo Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o. 1. v. Ds. N. Brandsma. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Ilandwerkcurs'us. 3.00 Voor de vrouw. 4.00 Bijbellezing door Ds. T. G. v. Reeuwijk, m. m. v. zang en orgel. 5.00 Vioolrecital door P. Hartvelt, a. d vleugel Tom H*«rtvelt. 5.45 Cursus handenarbeid v. d. jeugd. 6.15 Causerie. 6.45 Modecursus. 7.00 Joum. weekoverzicht door C. A. Cryé. 7.45 Gramofoonpl.. 8.00 Concert door het Ghr. Resïd. Mannenkoor, gem. koor ,.Te Deum lau- damus", o. 1. v. L. W. Vischer en koper kwartet. Spreker: Ds. A. K. Straatsma. (Uit de Groote Kerk te Den Haag). 10.00 Ouderuurtje. 10.30 -Vaz Dias. 10.40-Lll.30 Gramofoonpl. Hilversum, 1875 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Concert. D. ZacTios (piano), Eitje Bekaan (zang) en Egb. Veen (piano). 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o. 1. v.. N. Treep en Gramofoonpl. 2.00 Halfuur voor de vrouw» 2.45 Gramofoonpl. 3.00 Naaicursus. 3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen dopr mevr. A. van Dijk. 4.30 Piano-recital door Willem Zon derland. 5.00 Verhalen voor groote kinderen door Mevr. A. van Dijk. 5.30 Orgelconcert door Pierre Palla (uit Scheveningcn). M. m. v. Lotte Fer nandez (zang) en Boris Lenskv (viool). 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. - 7.00 Verkiezingsredevoeringen. 7.30 Enge'sche les Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 GramofoonpL 8.15 Concertgebouw-orkest o. 1. v. Dr. W. Mengelberg m. m. v. Samuel Dush- ki.n (viool). In de pauze: Gramofoonmu- ziek. 10.30 Kova-cs Lajos en zijn orkest. Ref- reirjzang: Bob fiobolte. 11.00 Vaz Dias. 1L1012.00 Vervolg Kovars Lajos. Daventry. 1554 M. 10.35 Morgen wij ling. 10.50 Tijdsein, Berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. I.05 Shepherd's Bu&h Paviljoen-orkest o 1. v. H. Fry or. 2.05 Gramofoonpl. 2.35 Western Studio-orkest o. 1. v. Rf. Thomas. 3.20 Vesper. 4.05 Emilio Colombo en zijn orkest. 5.05 Orgelspel Reg. New. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Beethoven's Pianoduetten door D. Folkard en M. Warne. 7.10 Spaansche causerie. 7.40 Berichten. 7.50 Lezing. 8.20 Stanford-Concert door solisten, koor en orkest o. 1. v. Jos. Lewis. 9.20 Berichten en lezing. 9.55 „Montmartre tot Montparnasse", a-ctueele revue van B. Milton en Denis Freeman. 10.50 Korte Dienst. II.0512.90 Het BBC-Dansorkest o. 1. v. Henry Hall. „R a d i o-P a r i s", 1724 M. 7.05 Gramofoonpl. 11.50 Orkestconcert. 12.25 Pianorecital door A. Léveque. 12.55 Vervolg orkestconcert. 6.40 Orkestconcert. 7.20 Gramofoohpl. 8.20 Orkestconcert o. 1. v. R. Rabaud. K a 1 u n d borg, 1153 M. 11.201.20 Concert uit Hotel D'Angle- terrc. 2.20 Piano-recital B. Botsohinsky. 3.104.20 Concert uit Rest. „Wivex". 7.30 Radio-Symphonie-orkest o. 1. v. E. Reesen m. m. v. Dusolina Giannini (zang) en L. Jensen (collo). 9.50 Japansche gedichten.. 10.1011.50 Dansmuziek uit Restaurant „Ritz". Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl. 11.20 Concert o. 1. v. Kloss. 12.20 Concert o. 1. v. Wolf. I.50 Gramofoonpl. 4.20 Weragstrijkkwartet. 7.20 Concert door het Werng klein- orkest o. 1. v. Eysoldt. Weragkoor o. 1. v. Zimmermann en solist. 9.5011.20 Populair concert o. I. v. Eysoldt. Rome, 4-41 M. 8.05 Symphonic-concert m. m. v. or kest en pianosolist o. 1. v. A. La Rosa Parodi. B r u 8 s e 1, 338 M. e n 508 M. 338 M.: 11.20 Gramofoonpl. 12.30 Omroep klein orkest o. 1. v. P. Leemans. 4.20 Inboorlingenmuziok (gram.pl.). 7.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot m. m. v. den heer Rubeau (tenor). 7.50 Beiaardconcert door St. Nees. 8.35 Vervolg orkestconcert. 9.30 Gramofoonpl. 508 M.11.20 Omroepkleinorkcst o. 1. v. Leemans. 12.30 Gramofoonpl. 4.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 5.35 Gramofoonpl. 5.50 Omroepkleinorkést o. 1. v. P. Lee mans. 7.20 Tsohaikowsky Concert o. 1. v. Kumps m. m. v. den heer Delcou* (piano). 9.30 Gramofoonmuziek. Z e e s e n. 1035 M. 7.05 „Hein Butendorp sin Besfcmann", Platduit soli 'Hoorspel. 7.50 Wagncrconcert uit Frankfurt o. 1. v. R. Merten. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 Dansmuziek o. 1. v. Oscar Joost. OPENING VAN HET HEILIG JAAR. Heruitzending door den K. R. 0. Do plechtige opening van het Heilige jaar door Z.H. den Paus Zaterdag as. zal don' den Vaticaanschcn zender worden uit gezonden, terwijl deze uitzending de or den K.R O. (op de lange. 1875 Meter-golf) zal worden gcrelayeerd. Hel program der plochtigheid, dat we in den Kath. Radiogids vermeld vonden, vonden, luidt: 1. Inleiding (in de Fransche taal). 2. Onder het zingen van het Veni Crea tor trekt de processie van do Sixtijnsche Kapel naar het voorportaal van de Basi liek. 3. De H. Vader gaat van Zijn troon naai de H. Deur en klopt driemaal. 4. Opening en zuivering van den drem*- pol. 5. Klokgelui van den St. Pieter. 6. De II. Vader zingt het gebed: Actio- nes nostras. 7. Het koor zingt: Jubilate Deo. 8. De H. Vader zingt: Deus qui per Moyseni. 9. Heb gezang Pangc lingua. 10. De H. Vader treedt de Basiliek bin nen. II. Het gezang Ave Vorum. 12. Uitstelling van de groote Passiereli- quieën. 13. De H. Vader geeft den Apostolischen Zegen. FEUI' FT ON. DE MAN DIE EEN STAD PLUNDERDE ROMAN VAN AVONTUUR door SVEN EL VEST AD. 37) Het is noodig even op te merken, dat monsieur d'Albert gedurende zijn verblijf in 't hotel steeds Fransch gesproken had en er op stond, dat ook het personeel zich te genover hem van deze taal zou bedienen. Naar alles te oordeelen. had d'Albert zelf de inkoopen gedaan. Krag zond Jens uit, om nadere informaties te nemen. Na 'n half uurtje kwam de bediende ademloos terug. Eerst had hij gevraagd, of de artike len welke de Fransche meneer gekocht had, al bezorgd waren. Toen Jens van de „Fransche meneer'" sprak, keek de betrok ken bediende hem verbaasd aan. Hij gaf toe, dat verschillende goederen voor een zekere d'Albert gekocht waren en reeds aan diens hotel waren afgegeven. Wie of de inkoopen gedaan had. vroeg Jens. En nu beschreef de bediende monsieur d'Al bert zoo nauwkeurig, dat er geen twijfel meer mocelük was, of hij zelf had de goe deren gekocht. Maar d'Albert had bij die gelegenheid geen woord Fransch gesproken, uitslui tend Noorsch en bovendien nog zuiver, on- vervalscht Christianiaansch dialect. De bediende was er volkomen van overtuigd, dat die meneer 'n Noor was. Dit was een welkome mededeeling voor Krag. Nu kon hij nog op de debehzijde boeken: Monsieur d Albert, die zich tot nu toe voor 'n Franschman uiteegeven heeft en niets van een andere taal wilde weten, sprak vloeiend Noorsch, met een uitgespro ken Christianiaansch accent. Noe verbluffender was de mededeeling van Jens, wat voor artikelen d Albert in bet warenhuis gekocht had. De bediende had alles genoteerd en de li'st luide aldus: Een paar zware water laarzen, een paar wollen werkminssokken. een IJslandsehe trui, die in de étalage ge legen had en iets verkleurd was (halve prüs), een linnen werkpak, een Schotsche halsdoek en ee" bruin-?ernite muts. Toen Asbjorn Krag dit lijstje las, be greep hii direct, dat d'Albert voornemens was, zich te vermommen. Wa^rschijnliik wilde hij naar de havens. Waren hem de oogen open gegaan en had hii er erg in gekregen, dat hij besnionneerd werd en trachtte hij nu verkleed als zeeman, aan boord van een schip te ontkomen De detective achtte dit laatste al heel weinig waarschijnlijk. Veel getuigde er voor, dat andere dingen op til waren. Het was nu kwart over tien in den avond en d Albert was nog steeds niet thuis gekomen. Maar de alomtegenwoordi ge Jens had van den portier vernomen, dat de Franschman opdracht gegeven had, om te zorgen dat om stmt twaalf uur een ge=loten auto voor "t hotel moest staan. Het was een mistige, regenachtige en zeer donkere avond. Asbjorn Krag legde zich een vermom ming aan overeenstemming met die. waarin d'Albert waarschijnlijk dezen avond zou verschijnen. Krag droeg steeds een handkoffer bij zich. die verschillende klee- dingstukken bevatte, zoodat hij steeds in staat was om z'n uiterlijk snel te verande ren. Met 'n opgewekt gezicht legde Jens z'n kellners-unifom af en stak zich in een blau wen kiel. welke Krag hem toereikte- Toen de beide mannen zich in de spiegel mon sterden, konden zij gemakkeli'k voor 'n ar beider met z'n zoon doorgaan. Jens sloop om de deur van den Fran- schen geleerde. Van tijd tot tijd bracht hij aan Krae verslag uit .'Albert rommelde in z'n koffers en een paar zware laarzen bonsden op den vloc. Blijkbaar was hij bezig zich te verkleeden. Twee minuten vóór twaalf arriveerde de gesloten auto voor 't hotel. Krag had tele- phonisch eveneens een wagen besteld, die aan den anderen kant van de straat zou wachten, tusschen de aldaar gestationneer- de taxi's. Klokke twaalf verlieten de detective en z'n helper langs een achterdeur het hotel en namen plaats in hun auto. Door de ach terruit konden zij gemakkelijk zien, wan neer d'Albert in zijn wagen zou stappea Nauwelijks waren vijf minuten verloopen, of de portier liet een heer uit, sehuld in een langen jas en een muts op. Hij was 't. De chauffeur kende blijkbaar reeds 't doel van den tocht, want zonder een woord met z'n passagier te wisselen, reed hij heen. Krag gaf z'n eigen chauffeur de noodigo aanwijzingen en deze volgde d'Albert s wagen op betrekkelijk grooten afstand, wijl Krag vreesde, dat de celeerde argwaan zou kriigen. Maar 't verkeer was op dit lato uur zoo uitgestorven, dat Krag's chauffeur niet de minste moeite had de andere auto te volgen. Enkele minuten na de eerste, booc de tweede wggen om den hoek. Krag had verwacht, dat d'Albert van wege z'n merkwaardige vermomming niet door do binnenstad zou rijden, doch de richting naar de havens zou inslaan. Maar d Albert deed geen van beiden. Hij zette regelrecht koers naar 't Oosten. In de bui tenwijken heerschte volkomen stilte en on doordringbare duisternis. P- kleine houten huizen en de hooge huurkazerne's doenr den on als duistere monsters, met uitge doofde oogen. Geen enkel geluid liet zicb hooren buiten 't snorren der auto's en geen mensch was te zién. Eindelijk hield de eerste auto stil aan 't einde van een straat, die uitliep op een groote. uitgestrekte tegelbakkerij. Nu pas kwam Krag op de gedachte, dat de geleerde misschien iemand op de tegel fabriek wUde snreken. Was d'Albert inderdaad de aanvoerder der bende, wat lag dan meer voor de hand dan dat hij na de coupe van de politie en kele van z'n me"scheu op de bakkerij ver borgen had? Hier wemelde het 's nachts van allerlei slag onguur volk, schooiers, leurders, zwervers, mannen en vrouwen van de meest verscheiden leeftijden, lieden zon der een behoorlijk, onderdak, die zich des nachts rond 'de groote ovens kwamen war men. In deze uitgestrektheid van gebou wen. loodsen en hooge stapels materialen konden een paar menschen gemakkelijk verdwijnen. Krag liet z'n auto op den hoek stoppen. Hij en Jens stegen uit en tezamen wandel den zij in de richting van de gloeiende oogen van den anderen wagen. Toen zij na derbij kwamen, hoorde Krag, dat iemand naast de auto stond te tieren en te razen, iemand, die plat Christianiaansch sprak. Hij trad naderzij. De chauffeur stond nog steeds tc schelden, 't portier half-geopend. .Wat is er toch gaande?" vroeg de de tective. ,,'t Is of hij in den grond gekropen is, de schurk!" gilde de chauffeur. „Nu heb ik hem hier weer naar 't einde van de wereld gebracht en weg is hij „Hebt u een lantaarn De chauffeur had er geen. Krag lichtte nu met z'n eigen zalclan'-- taarn in de auto. Op een der zitplaatsen lag de lange jas van den geleerde en daarop twee biljetten van tien Kronen. Begcerig greep do chauffeur naar den jas en hel gold. Ilij was nu oficcns volko men bevredigd. „Hij is toch 'n gentleman", zeide hij. „Ik heb hem al eens eerder gereden en weet-, hoe hij 't- hebben wil. De jas zal ik terug naar 't hotel brengen." „Hoe vaak hebt u liern al gereden?" „Eén keer, meer niet." De chauffeur slopt het portier en maak te aanstalten om tc vertrekken. „Waar hebt u hem toen heen gebracht?" „Naar hier, precies op deze plaats." ,En waar is hij toon naar toe gegaan?" De chauffeur antwoordde niet. Na 'n poosje vroeg hij: „Wie bent u eigenlijk? Dat noem ik nieuwsgierig zijn Krag liet den lichtbundel op 't mans ge zicht vallen, waarover deze zich zichtbaar ontstemd gevoelde. Krag kende hem niet. Maar ah hij z'n politiepenning in 't licht liet spelen, schrok de chauffeur toch een weinig en mompelde: „Aha! Maar ik heb toch niets misdaan?" „Dat „beweert toch ook niemand", zei Krag. Ik wil enkel maar 'n antwoord op m'n vraag hebben. Waar is hij toen naar toe gegaan?" (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 9