DINSDAG 28 MAART 193A No. 7468 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 24ste Jaargang DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 oent per week f2.50 per kwartaal Bi] onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaal Het Geillustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 oent, met Geillustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103C03, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES, van ten hoogste 30 woorden, waarin be trekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. V Waarom stemmen op de R.K. Staatspartij? Waarom stemmen we op Woensdag 26 April op de R. K. Staatspartij? Omdat wij dan zoo goed mogelijk verze kerd zijn, dat onze kinderen kunnen lee ren Dit als antwoord op No. 1 van het Yer- kiezingsorgaan „Stemt Rood', dat wij voor ons hebben liggen. Daarin komt o.m. een beschouwing voor onder 't hoofd: „Zorgt dat Uw kinderen kunnen leeren„Regee ring Ruys ontneemt hun de gelegenheid". Wij lezen: Voor twëe derden van-onze Neder- landsche jeugd is net verplichte onder wijs gedurende zeven ]aar het eenige, wat zij aan ontwikkeling mee krijgt m het leven. Volgens de laatste cijfers hebben wij ongeveer een half mi'lioen meisjes en jongens van 14 to* IS jaai, die het in de barre wereld maar verder ipoeien vinden zonder eenige leiding of ont wikkeling. Dit totale gemis aan verder onder wijs bij twee van de drie kinderen van ons vo k zal op den duur onze volks gemeenschap in geestkracht en ar beidsvermogen achterop doen raken bij de ons omringende volken met be tere onderwijsvoorziening. De ons omringende vo^en zouden een betere onderwijsvoorziening hebben dan wij België besteedt van ziin heele beerooting voor het onderwijs 13%, Frankrijk 16%, De nemarken 21%. Nederland 22*12% Alleen voor het Lager Onderwijs werd in 1932: 107 000.000 uitgegeven. De S.D.A.P. wil invoering van den 8-jarï- gen leerplicht. Kosten 7 millioen of meer!! Waar zijn die milhoenen te vinden? Minister Terpstra zei in de le Kamer op löMaart jJ. o.m. het navolgende „Ik geloof, dat. wanneer men nagaat, wat in Duitsch- land, België en andere landen per leerling voor het onderwijs besteed wordt, blijken zal, dat ons land aan de spits staat1'. En verder: „Ik heb eens laten nagaan wat een am- bachtschool-leerling gemiddeld aan over heidskassen kost. Daarbij is mij gebleken, dat netto, dus na aftrek van het schoolgeld van ruim 13gemiddeld, m 1931 een leerling in doorsnee aan de publieke kas 400per jaar kostte. Ik heb ook laten nagaan wat het nijverheidsonderwijs in het buitenland kost. Ik zal daaromtrent nu geen cijfers noemen, maar ik wil verzeke ren, dat wij ook in dit opzicht verschrik kelijk op een duurte-ePand zitten! Als wij op die wijzp doorgaan, moet er een punt komen, dat wij niet verder kun nen en dan krijgen wij voor velen de op leiding, waarop ook het schoolbestuur te Rotterdam, dat ik zooeven citeerde, wees, de opleiding van de straat, die geen oplei ding is. Ik zou dus, gezien de omstandigheden, er voor wil'en pleiten, dat men zich niet keere tegen de tweejarige ambachtsschool, maar het goede daarvan inzie 't Is eenvoudig volksmisleiding, als men durft neerschrijven, dat de regeerin* R"*-<= den kinderen de gelegenheid ontnam, om te leeren; dat het onderwijs in de ons om ringende landen beter is dan in ons land. Als de volgende nummers van „Stemt R"ood" van eenzelfde gehalte zijn, zal het vo.k nog heel wat misleiding te verieeren krijgen STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE Reeds nu wijzen wij op de gelegenheid, welke volgens de Kieswet bestaat om te stemmen in een andere gemeente dan in die, op welker kiezerslijst men voorkomt. (Art. 57 aj der Kieswet). Hij of zij, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, moet uiterlijk veertien dagen vóór den stemmings-dag, dat beteekent dus ditmaal I voor 13 April in persoon ter secretarie van „eene'' gemeente (dit kan dus op elke gemeente-secretarie geschieden, zoowel in I de gemeente waar de kiezer op de lijst staat, als in de gemeente waar hij wil stem men, als in elke andere gemeente waar hij op het tijdstip der meiedeeling vertoeft) mede gaan deelen, in welke gemeente hij op 26 April wenscht te gaan stemmen. Hierbij moet die kiezer een adres op geven in de gemeente, waar hij wil gaan stemmen. Dit adres kan desnoods het ge meentehuis zelf zijn, als men geen ander zou kunnen opgeven, b.v. omdat men den stemdag voor zaken m die gemeente ver toeven moet zonder dat men eenige relatie daar heeft. Van die mededeeling wordt dan een schriltelijke verklaring opgemaakt, waar van een afschrift aan den kiezer wordt uit gereikt. Heeft men eenmaal medegedeeld in een andere gemeente te willen gaan stemmen, dan is men met meer bevoegd te gaan stemmen in de gemeente waar men op de lijst staat. De oproepingskaart voor de stemming ontvangt men op het adres, dat men bij de mededeeling heeft opgegeven. VOOR WIE IS DEZE REGELING VAN BELANG? lo. "Voor hen, die na 1 Januari 1933 ver huisd zijn (of vóór 26 April nog zullen ver huizen) naar een andere gemeente dan waar zij op 1 Januari 1933 inwoners waren. De kiezerslijst wordt n.l. vastgesteld naar den datum van 1 Jan. (art. 7 lid 2 Kieswet). 2o. Voor Kloosterlingen, die na 1 Ja nuari 1933 naar een huis in een andere ge meente zijn overgeplaatst. (Deze categorie valt eigenlijk onder No .lo. maar men denvt in deze gevallen vaak niet aan het gewone begrip „verhuizen"!). 3o. Voor professoren van Seminaria, leeraren aan onze katholieke scholen, stu denten die vóór 15 Mei 1933 25 jaar zijo geworden, kloosterlingen, die buiten hun eigen klooster vertoeven in een andere ge meente. Wij noemen deze categoriën met name, omdat de stemdag, 26 April 1933, inde Paaschvacantie valt. 4o. Voor reizigers, die voor hunne werk zaamheden op 26 April elders moeten ver toeven buiten de plaats hunner inwoning. 5o. Voor arbeiders, die de geheele week in een andere gemeente dan de plaats hun ner inwoning aan hun werk gebonden zijn, b.v. zij die in werkverschaffing wellicht ver van hun woonplaats vertoeven. 6o. Voor buitenlands-verblijvenden, die in een naast bij-gelegen grensplaats kunnen gaan stemmen. BINNENLAND VISSCHERIJ. Gesloten tijd voor visschen met het spieringdrijfnet. Bij beschikking van den minister van Oeconomische Zaken en Arbeid van 27 Maart, is bepaald, dat, met afwijking in zooverre van het voorgeschrevene in arti kel 7, lid 1, letter b, lo. en 2o., van het Zuid-Hollandsche Stroomenvisscherijre- gement (Staatsblad 1932, No. 317), de ge sloten tijd voor het visschen met het spie ringsdrijfnet in de Zuid-Hollandsche stroo men dit jaar zal ingaan op 22 April. Met de spieringzegen. Bij beschikking van dezen minister is bepaald, dat, met afwijking van het vóór- geschrevene in art. 12, letter b, van het Riviervisscherijreglement (Staatsblad 1932, No. 315), tot en met 21 April 1933, uitslui tend overdag, met de spieringzegen mag worden gevischt in één of meer vaste dre ven in: lo. de Waal, beneden het Brakelsche veer 2o. de Boven-Merwede, de Beneden- Merwede, benedenwaarts tot de uitmon ding van het Kanaal van Steenenhoek; 3o. de Nieuwe Merwede, een en ander onder voorwaarde, dat de visscbers bij de uitoefening der spiëririgze- genvisscherij zich zullen hebben te gedra gen naar de aanwijzingen, welke hun door of namens het districtshoofd der vissche- rij-inspectie worden gegeven. Gesloten tijd voor visschen. Bij beschikking van dezen minister is voorts bepaald, dat: lo. met afwijking van het voorgeschre vene in art. 6, lid 1, letter b, van het Ri viervisscherijreglement (Staatsblad 1932, no. 315), art. 4, lid 1, ljettor b, van het Alge meen Visscherijreglement voor de binnen wateren (Staatsblad 1932, no. 315), en art. 6, lid 1, letter b, van het Zuid-Hollandsche Stroomenvisscberijreglement (Staatsblad 1932, no. 317), de gesloten tijd voor bar beel, blankvoorn, brasem, karper, kolblei, meun, ruischvoorn, serpeling, sneep, snoek baars, winde en zeelt dit jaar zal ingaan op 22 April 2o. met afwijking van het voorgeschre vene in art. 7, lid 1, van het Riviervissche rijreglement (Staatsblad 1932, no. 315), en behoudens het bepaalde in lid 2 en 3 van dit artikel, de gesloten tijd voor het vis schen met eeuig vischtuig in dé rivieren dit jaar zal ingaan op 22 April; 3o. met afwijking in zooverre van het voorgeschrevene in art. 7, lid 1, letter d, van het Zuid-Hollandsche Stroomenvis- scherijreglement (Staatsblad 1932, no. 317), de gesloten tijd voor het visschen in de Zuid-Holandsche stroomen met de vrscn- zegen, den hengel, het sohutwant met een maaswijdte, kleiner dan 80 m.m., en war garens met een maaswijdte, kleiner dan 75 m.m., dit jaar zal ingaan op 22 April. „Stscrt.'' VERKIEZING VOOR DE TWEEDE KAMER. De nummering der lijsten. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaai, brengt ter openbare kennis, dat het Cen traal Stembureau van alle hoofdstembu reaux mededeeling heeft ontvangen we'te geldige lijsten van 'cindidaten zijn inge diend en dat de zitting van het Centraal Stembureau, waarin de lijsten zullen wor den genummerd in de volgorde, door Get lot aangewezen, zal worden gehouden op Maandag 3 April om half twaalf v.m. te 's Gravenhagë in het lokaa-1 van het ge meentehuis, voorheen voor de vergaderin gen van den Raad bestemd. POSTAMBTENAREN EN DE VERKIEZINGSCAMPAGNE. Het lid der Tweede Kamer, de heer Van Braambeek, heeft den minister van Wa terstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan personeel van het P.T.l.-bedrijf is verboden om als ledea van kiesvereemgmgen propaganda-mate- naal van hun kies vereen ïging bij de kie zers aan huis te verspreiden? 2. Keurt de minister indien voren staande vraag bevestigend wordt beant woord dit verbod, waarbij aan een post ambtenaar de vrijheid ontnomen wordt tot politieke werkzaamheid tn een vorm, die ander overheidspersoneel en ieder ander staatsburger vrij staat, dan goed? 3. Wil de minister dan tevens mededee- den waarop dit verbod berust? 4. Acht de minister het dan niet ge- wenscht, dat dit verbod zoo spoedig moge lijk weer wordt ingetrokken? DE FILM „HET TEEKEN DES KRUISES" De heer van Dis (Staatk. Geref.) heeft aan den Mmistet van Binnenlandsche Za ken de volgende vragen gesteld: Heeft de Minister kennis genomen van de groote ergernis, welke de film „Het tee- ben des Kruises'1 bij een belangrijk deel der bevolking heeft verwekt en nog ver wekt, zoowel wegens het misbruik vau het hei ige alsook wegens het onzedelijke ge halte van deze film? Acht de Minister het niet de dure roe ping der regeering om te bewerken, dat deze en dergelijke filmvertooningen, die toch de „Christelijke grondslagen van ons volks even'' ondermijnen, verboden worden? Is de Minister bereid daartoe de noodige stappen te doen? Herstellingsoord-vereeniging „Dennenheuvel". Zaterdag j.l. werd van deze vereeniging de jaarlijksche algemeene vergadering ge houden in het Maashotel te Rotterdam. In zijn openingsrede kon de voorzitter, de heer Jac. F. Vogel, memoreeren, dat, on danks de ongunstige tijdsomstandigheden de resultaten van „Dennenheuvel" alleszins gunstig waren te noeemn. Wel waren de bij dragen van leden, begunstigers en dona teurs iets teruggeloopen. maar de penning meester had tech. na een behoorlijke at- Bcbrijving op de gebouwen, nog een kleine winst kunnen boeben. Hiertoe had ook ze ker meegewerkt het mooie resultaat wat verkregen was door de door de Afdeeling Amsterdam gehouden „Horloge-verloting'. Hij werkte alle afgevaardigden op om, in hun afdeeling terugkomende, zooveel mo gelijk propaganda te willen maken voor deze zoo sympathieke vereeniging. De notulen van de vorige vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd en den se cretaris werd dank gebracht voor zijn zeer uitvoerige notulen. Het jaarverslag van den secretaris werd eveneens onder dankzegging zonder op of aanmerkingen goedgekeurd De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Flik, welke het vorige jaar de zoo zware taak van den over leden collega de Vroome had overgenomen, gaf alleen aanleiding tot enkele vragen, welke naar genoegen werden beantwoord. Hij had voldoende rekening gehouden met de verschillende vragen in vorige verga deringen gesteld, zoodat alles thans voor iedereen zeer overzichtelijk was saamge- steld. Ook hem werd dank gebracht voor zijn keurig en nauwgezet beheer. De drie aftredende bestuursleden, de heeren Jac. F. Vogel. D. J J. Flik en W. H Semeyn, werden op voorstel van de verga dering bij acclamatie herbenoemd. Voor de financieele commissie 1933 wer den benoemd de heeren: G. A. Wey, G. Bro ken en Hert. terwijl als hun plaatsvervan gers werden benoemd de heeren: J. Pels- ma Jr.. A. P. Zwager en den Hertog. Op voorstel van het bestuur werd. even als vorige jaren, het bedrag voor het re ductiefonds vastgesteld op f 3000. Punt 10 van de agenda, houdende een reglement.swijziring. werd met 361 vóór te gen 141 stemmen aangenomen. Met het voordel van de afdeeünsr Gro ningen zal worden rekening gehouden en de penningmeester zal in den vervolge bij de aan den Afdeelingspenningmeesters te verzenden gelden een staatje zenden waar door ook deze posten beter zijn te contro leeren. De Afdeeling Rotterdam gaf in overwe ging aan het Hoofdbestuur om zoo mogelijk meer propaganda voor ..Dennenheuvel" te maken en ook dit zal ernstig in overweging genomen worden. De rondvraag gaf verder geen aanleiding tot bijzonderheden en bon de voorzitter deze zeeT geanimeerde vergadering te on geveer halftien sluiten onder dankzegging voor de prettige samenwerking. Pater Smitz en het jeugdwerk Hllfltllltlh Kapelaan aan de Hartebrug- paroohie te Leiden. VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Japan heeft Genève in kennis gesteld van zijn uittreden uit den Volkenbond. (2o blad). De nationaal-socialisten en de Joden in Duitschland. (2e blad). Göring laat beslag leggen op alle in komsten en bezittingen van leden der vo rige Pruisische regeering. (2e blad). BINNENLAND. Ingediend is een wetsontwerp tot ver hooging collegegelden H. 0. (lsto blad). Auto op onbewaakten overweg van de lijn Raalte—Zwolle door trein gegrepen. Chauffeur zwaar gewond. (Gem. Ber., 3de blad). Verscheidene branden. (Gem. Ber., 3do blad). OMGEVING. Onder Koudekerk hebben twee mannen een poging tot moord en berooving gedaan. (Rijnstreek, le blad). uiiiimiim Woensdag 29 Maart zal het 25 jaar gele den zijn, dat pater Arnoldus Smitz O.F.M. de H. Priesterwijding mocht antvangen. Het grootste deel van zijn priesterlijk le ven bracht pater Smitz elders door, doch vele stadgenooten en speciaal de paro chianen der Hartebrugparochie zullen ongetwijfeld zijn arbeid hier ter stede ken nen en waardeeren. Wanneer op deze herdenkingsdag onze gedachten uitgaan naar den Jubilaris, dan treedt zijn verdienste voor het jeugdwerk als vanzelf naar voren. Want hoewel pater Smitz ook met eenige adviseursschappen werd belast, was zijn hoofdtaak toch gelegen in de zorg voor de schoolvrije jeugd zijner parochie. Bij zijn komst tc Leiden waren nog niet zoo lang bekend gemaakt de bepalingen vanNde acta et statuta der Haarlemsche Synode in 1929, verder uitgewerkt in den vastenbrief van 1930 voor wat betreft het jeugdwerk. Mgr. schreef voor, dat in elke parochie een Mariacongregatie moest worden opge richt, hierbij uitgaande van de gedachte, dat alle uitingen van jeugdwerk moesten steunen op den godsdienst. In verband hiermee was het dus de taak van pater Smitz. deze nieuwe organisatie voor jongens in de parochie te stichten. Pater Smitz werkte met enthousiasme aan deze taak, hij legde ontelbare bezoe ken af bij do ouders en wist in korten tijd deze vereeniging te grondvesten en tot bloei te brengen. Het aantalleden be draagt thans ongeveer 170 en de pater weet zijn jongens aan luin vereeniging te binden door de verschillende secties, die hjj.uit de congregatie vormde. Het zal steeds de groote verdienste van den Jubilaris blijven, in luttele jaren tijds een krachtige, kerngezonde godsdienstige vereeniging te hebben gevormd. Wat het algemeen jeugdwerk betreft, kon de pator voortbouwen op het be staande. Juist vóór zijn komst te Leiden waren TER INLEipiNG VAN DE KAMER VERKIEZINGEN. VERKIEZINGSSPEECHES. Nu komen als laatste opwekking voor 26 April de speciale radio-verldezingsspeeche* aan de beurt. Deze week reeds oen vijftal, zoo bericht de Kath. Radio-Gids en wel: Dinsdag 28 Maart (zendtijd K.R.O.). 7.458 uur Mr. H. Kolfschoten, Don Haag: Hoe staat onze partij er voor? 88.15 prof. H. Hezomans (Haren, N. Br.): Katholieken te zamen één taak, ook in de politiek. Donderdag 30 Maart (zendtijd A.V. R.O.): 77.15 A. C. de Bruyn (Utrecht): Onze hartekreet: Nu loonendo arbeid. Zaterdag 1 April (zendtijd K.R.O.): 7.458 uur Mr. M. do Kort (Bussum): Eon oproep tot de nieuwe kiezers. 8.459 uur G. W. J. Koeverden (Buren): Partijeenheid, Boerenbelang, Landsbelang. in het bestuur van het toen bestaande pa tronaat, plannen tot reorganisatie bespro ken* onder leiding van den voorganger van pater Smitz, den eerw. pater van Lubeek. Het was in die dagen, dat do nieuw© vorm van jeugdwerk n.l. club- en groepsys- teem werd gepropageerd en het zou tie taak van den nieuwen directeur zijn, dit systeem verder voor te bereiden en uit tc voeren. Als we nu nagaan, wat op dit gebied in enkele jaren is bereikt, dan moeten we concludeeren, dat ook hierin pator Smitz succes heeft gehad. Het clubsysteem werkt uitstekend. In het jeugdclubbuis Sint Antonius ko men op de vastgestelde uren de zang-, tee- ken-, schilder-, tooncel-, houtzaag- en bota- nieclub bijeen. Een kleine verbouwing kwam zoo juist tot stand, .zoodat nog dit v >orjaar ook met het groepsysteem zal worden begonnen. Ten slotte: de R.-K. Verkennersbewe ging. Deze nieuwe vorm van jeugdwerk, waarmee binnen enkele weken in de paro chie wordt aangevangen, zal mede de gees telijke zorg krijgen van pater Smitz, die als groepsgeesteüjke aan de Sint Francis- cusgroep zal worden verbonden. In verband met den vastentijd zal do viering van dit jubilé morgen alleen kerke lijk geschieden. Morgenochtend te 9 uur zal do Jubila ris een plechtige II. Mis opdragen; des avonds te 7 uur een plechtig Lof. Des middags van 12 tot half 2 zal er re ceptie zijn aan de pastorie van de Harte- brug. Onnoodig tc zeggen, dat velen zoo mo gelijk het feest van den pator in de kerk komen meevieren; vooral 's avonds, wan neer zijn jongens beter in de gelegenheid zijn, zullen zij komen om inet hun direc teur God tc danken voor do rijke vruch ten. die dit priesterleven heeft voortge bracht. Vanzelfsprekend is het, dat een priester jeugdleider zijn feest ook moet vieren met zijn jongens. Dit zal geschieden na Pa- schen en dan hopen de joneens den Pator een huldising te bereiden, die hem vreugde I zal schenken en zijn feest zal maken tot een onvergetelijk gebeuren. 1 Vr.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 1