Alg. Vereen, v Bloembollencultuur BINNENLAND DINSDAG 21 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD PAG. 6 HET SANEERINGSPLAN AANGENOMEN Discussies volgden na de beslissing. De belangrijke vergadering, welke de, Alg. Vereen, v. Bloembollencultuur gisteren hield, heeft een verrassend en ongewoon verloop gehad. Toen na openingswoord en oproe ping der afgevaardigden goed en wel met de agenda werd begonnen, was deze in tien minuten tijd afgehandeld! In tien minuten hadden de overigens tamelijk breedsprakerige „Staten-Generaal" van het Bloembollenbedrijf zich uitgesproken vóór een saneeFings-plan. Maar de voorzitter, die een geboren tacti cus is, begreep, dat deze onverwachte wen ding, welke te voorschijn was geroepen door de (gewijzigde motie) van SchotenVelgen, velen zwaar op de tong lag! De heer Krelage stelde daarom hoewel het geheele saneeringsplan in een ommezien van de baan was toch de gelegenheid open tot algemeene beschouwingen, van welke gele genheid een overvloedig gebruik is gemaakt zonder dat echter veel nieuws aan het daglicht trad. De discussies in de algemeene vergade ring hebben doorgaans iets mats gevolg van het feit, dat de afgevaardigden meesten tijds in het Krelage-huis komen met een nauw keurig omschreven imperatief mandaat en ter algemeene vergadering niet veel anders ver tellen, dan hetgeen in de afdeelingsvergade- ringen van Fivelango tot Oost-Zeeuwsch- Vlaandereq in den breede is besproken. Tegen het plan, dat door het Centraal Bloembollencomité in overleg met den L.T.B., bij Minister Verschuur is ingediend, bestonden bezwaren, zoodat verschillende afdeelingen zich tegen dezen vorm van saneering verklaar den en het einde der discussies een nieuwe stemming verlangden over de vraag: „Hecht de algemeene vergadering haar goedkeuring aan het saneering- en steunplan, dat het Cen traal Bloembollen-comité bij de Regeering is ingediend?" Het is, zooals ieder kan inzien, van het allergrootste belang, dat de vraag: saneering ja of neen, met de meest-mogelijke eenstem migheid wordt genomen. De Regeering immers zal weinig animo gevoelen met een plan voor de Kamer te komen, dat bij een aanzienlijk deel der betrokkenen niet in den smaak valt. Het gevolg van een verbrokkelde stemming zou ongetwijfeld zijn: een nieuwe aarzeling hij „de heeren in den Haag", nieuwe onder zoeken, nieuwe rapporten, op die wijze voort gaande zou het vak reeds gestorven zijn voor aleer het geneesmiddel kon worden toegediend En zelfs de Regeering is niet in staat een doode nieuw leven in te' blazen. De heer Krelage die, zooals wij reeds schre ven, een tactisch man is, zag de gevaren en greep in. Een enkele tusschenzin: „in beginsel en met inachtneming van de in de vergadering gemaakte opmerkingen" had het effect van wonderolie. Het „beginsel" van het steunplan C. B. C. ging erin als zoete koek en werd met overweldigende meerderheid aangenomen. De Regeering heeft aldus een krachtige steun gekregen in die richting door te werken Hoe het plan eruit zal zien is nog steeds niet in finesses vastgelegd. Want hoewel zoovele „kopstukken" uit de Bollenstreek hun advie zen aan de Regeering geven, mag men de gereede verwachting koesteren, dat het plan met de velerlei belangengroepen in de Bol lenstreek voldoende rekening zal houden. Er zullen zeker minder aangename kanten aan dit saneeringsplan zijn, die offers van menig een zullen vragen. Doch alles is beter, dan doorgaan op den weg van de grootste onge bondenheid. Zóó toch ging het niet langer. Na de redevoering van den voorzitter kwam in behandeling het bij de Regeering ingediende saneeringsplan. De afd. SchotenVelsen had ten aan zien van deze bohandeling een motie inge diend om niet in details te treden. „De algemeene vergadering spreekt zich slechts in principe uit vóór saneering en drage bij aanneming van het principe de uitwerking van het plan op aan de hoofd besturen van onze grooto vakorganisaties. De algemeene vergadering drage het hoofdbestuur op, om zorg te dragen, dat het eventueele saneeringsplan gericht zij op: le. directe hulpverleening aan noodlij dende bedrijven; 2e. vernietiging van het bestaande te veel aan bloembollen en voorkoming van nieuwe overproductie; 3. het instellen van minimumprijzen, en op te^ komen voor gelijke vertegenwoordi ging in de commissie van uitvoering.'' De afd. Lisse zal blanco over deze mo tie stemmen, omdat do motie tóch in dé tails treedt, ondanks de bedoeling niet in bijzonderheden te treden. In gelijken geest sprak do afd. Noordwijk. De voorz. achtte het moeilijk deze motie door de vergadering te doen behandelen, omdat er verschillende wenscben betref fende het saneeringsplan in ter sprake worden gebracht. De afd. SchotenVelsen verklaarde zich bereid de detailpunten uit dit xnotie te schrappen. De motie werd daarna aangenomen met 149—110 en 43 stemmen blanco. De voorz. zeide, dat hiermede de bespre kingen feitelijk gesloten konden worden 1 Doch daar de motie zich uitspreekt „bij de behandeling niet in details te treden" wil spr. de gelegenheid openen zich alsnog uit te spreken. De afd. Rijnsburg wenscht de handel in het buitenland vrij en minimum-pijzen in 't binnenland. De afd. Bovenkarspel was het hiermede volkomen eens, en daarom heeft zij bezwa ren tegen dit saneeringsplan. In West- Friesland is door de veilingvereeniging een ander saneeringsplan ontworpen, dat reeds ten departomente is ingediend. Minimumprijzen voor het buitenland kun nen funest werken. Spr. acht het onmo gelijk vóór Augustus te bepalen de hoeveel heid plantgoed, die uit den handel wordt genomen. Spr. verzoekt in overleg te tre den met de kweekers-organisatie in West- Friesland, opdat er kome een plan in 't belang van 't geheele vak. De voorz. zeide, dat de vereeniging West- Friesland lid is van het Centraal Bloemb,- Comité en zich bij het ingediende sanee ringsplan heeft neergelegd. Zonder het C. B. C. daarvan in kennis te stellen, komt WeskFriesland met een nieuw plan. Dit acht spr. onorganisatorisch niet juist. De afd. Noordwijk is vóór een sanee ringsplan. maar heeft ernstige bezwaren tegen de minimum-exportprijzen. De afd. dringt aan op meer zekerheid van vernietiging van een gedeelte plant goed. De afd. Langendijk vond dat als men nu weer met nieuwe plannen kwam, er van het geheele saneeringsplan niets terecht zqu komen. Spr. wekte op vertrouwen te hebben in de gekozen vertegenwoordigers, die behooren tot de besten van het vak. De afd. Lisse had déze grief tegen het plan, dat de buitenlandsche prijzen niet voldoende verband houden met de mini mum-prijzen in het binnenland. De afd. Hoogkarspel deelde mede, dat het bestuur der veilingver. West-Friesland eerst vóór het plan was, doch de ledenver gadering heeft anders beslist, daar is een commissie beneomd, die ten denartemente een ander plan heeft ingediend. De afd. Oegstgeest wilde onder de aan dacht brengen, dat de minimum-prijzen in het binnenland de teeltinkrimping zullen tegengaan. De afd. had nog verschillende bezwaren. De afd. Sassenheim behoeft zich niet uit te spreken, dat zij is vóór of tegen sanee ring van het vak. Spr. is verheugd, dat de vergadering zioh daarvóór heeft uitgespro ken. Op de meest korte en besliste manier moet worden gehandeld. De kunnen in Den Haag niet sterk genoeg aandringen op spoed en op een royale houding, daar het hier geldt een staatsbelang. Laten wij bij dit plan meer letten op 't geen ons bindt, dan op 't geen ons scheidt. Bij alle plannen, die gemaakt worden komt zoo spoedig het eigenbelang. Spr. wil en kele o-pmerkingen maken over het plan zelf. Onjuist acht spr. het prijzen voor het buitenland vast te stellen, zonder dat we de productie in de hand hebben. Men moet in 't binnenland vaststellen een prijs, die dwingt te verkoopen met een ma tige winst. In 't binnenland moet vastgesteld wor den een prijs, die de productie dekt en de export moet maar voor zichzelf zorgen, Of deze wensch in vervulling zal gaan betwij felt spr. Als we vroeger gekomen waren, dan zou den wij onze wenschen kunnen te berde brengen, maar thans hebben we ons te sohikken in wat de heeren in Den Haag noodzakelijk achten. Spr. heeft nog geen helder beeld van de beheersching de pro ductie. De beperking van de productie moet zoo gesteld worden, dat elkeen in Nederland die bloembollen teelt, ook aan de saneering zal bijdragen. De afd. Bennebroek betoogde, dat men geen angst behoeft te hebben, dat de mi nimum-export-prijzen te hoog zullen zijn voor de buitenlandsche kooplust. Spr. gaf een denkbeeld, hoe het Regeeringsplan er uit zal zien, dat naar spr. vernomen heeft, 30 Maart in de Kamer zal worden inge diend. Aan de inkrimping wordt veel aan dacht gesohonken en de regeling daarvan zal er anders uitzien dan de meesten den ken. Spr. bepleitte het plan van het C. B. O. in groote meerderheid aan te nemen anders wordt het wetsontwerp nog meer opgehouden. De afd. Warmond bracht enkele bezwa ren naar voren over de minimum-prijzen, speciaal voor hyacinthen. De heer W. de Ruyter uit Noordwijk gaf enkele practische wenken, hoe men het beste kan komen tot een inventarisatie van de met bloembollen beteelde opper vlakte. De voorzitter bestreed de opvatting, dat men kan volstaan met een binnenlandsche minimumprijs. Het hoofdbestuur acht een controle op de buitenlandsche prijzen nood zakelijk. Verschillende exporteurs verschil len echter van meening over de hoegroot heid der prijzen en wenschen, dat deze prijzen meer in overeenstemming komen met de binnenlandsche productieprijzen. Deze bezwaren zullen onder de oogen worden gezien, want tot een definitieve beslissing is men in Den Haag nog niet ge- omen. Aangezien verschillende afgevaardigden jp stemming aandrongen over de in de Be schrijvingsbrief gestelde vraag: „Hecht de algemeene vergadering haar goedkeuring Ruimhartige overweging ERNSTIG BERAAD Naar aanleiding van de beweringen van prof. Veraart, dat in de R. K. Staatspartij zijn meenjngen niet „ruim hartig zijn overwogen en ernstig in ern stig beraad genomen", schrijft het maand blad ter voorlichting van de leden en de organen der R. K. Staatspartij, uit gegeven door het dageiijksch bestuur, o.m. het volgende: Volgens de procedure, in het Partij reglement voorgeschreven, (aan welker totstandkoming prof. Veraart destijds met zijn erkende bekwaamheid en met zijn in hem passende omstandigheden even bekend enthousiasme heeft made- gewerkt), is het ontwerp-program 1933 reeds in Juli 132 aangeboden aan de Kieskringbesturen en aan de R. K. pers. Het is in de kiesvereenigingen' en in 'e pers ruim en breed besproken. Mateloos bejubeld door de pers, noemde prof. Veraart het, toen hij van zijn verre van onverdeelde instemming deed blijken. In de kiesvereenigingen bleven de amende menten niet uit. Niet minder dan 115 vonden via de Kringvergaderingen den weg naar den Partijraad. Daarbij kwa men nog 5 moties, waaronder die vin den Haag, alsmede 147 amendementen en 7 moties, die ir de Kringvergaderin gen geen meerderheid hadden gevonden. Dit alles was bij het Partijbestuur bin nen op 25 October en moest behandeld worden in de vergadering van den Par tijraad van 25 en 26 November 1932. Men kan een oogenblik twijfel voelen opko men, of deze werkwijze op den duur de meest aanbevelenswaardige is. Het be zwaar van prof. Ve-aart kan hierin niet zijn gelegen. Hij zelf heeft de werk methode met gejuich binnen gehaald. Het is volkomen juist, dat niet alle denkbeelden, in amendementen en mo ties vervat, zakelijk even belangriik wa ren. Ook waren er, welke een geliike of ongeveer gelijke strekking hadden. Uit de behandeling in kiesvereenigingen en later ook in sommige „studieclubs" was gebleken, dat bepaa'de denkbeelden en bepaalde uitingen van teleurstelling of onvoldaanheid van uit een centraal punt kant en klaar waren doorsegeven, en soms op niet bepaald zaakkundige wijze in kleine vergaderingen werden behandeld. Op dit verschijnsel wezen wij reeds in het October-nummer van dit blad (193*2blz. 62). Wii waarschuw den tegen teleurstellingen, die naar onze vaste overtuiging van een dergelijke wijze van behandeling niet konden uit blijven. Maar natuurlijk .mocht bet Partijbe stuur ziet door dit alles niet laten weerhouden van zijn plicht om ieder in gekomen denkbeeld zakelijk, op zijn eigen Waarde, te beoordeelen, los van den voorrang, dien de voorstellers zelf er wellicht aan zouden willen geven. Anders zou ieder vertrouwen in gelijk waardige behandeling verloren gaan. Dit sloot geenszins uit, dat in zichzelf meer belangriike denkbee'den meer diep gaande behandeling zouden vinden. In tegendeel. het zuivere uitgangspunt van beoordeeling geeft daarvoor juist, den bes+en waarborg. En zoo heeft het Partijbestuur in zeer uitvoerige prae-adviezen (ruim 18 folio's druk) een ordelijke en nauwgezette be handeling in den Partijraad voorbereid. Natuurlijk kan en mag geen enkele ad viseur verlangen, dat men het steeds en in alles met zijn denkbeelden eens is. Zelfs kan hij zich niet op victorie beroe pen, wanneer die denkbeelden worden overgenomen door het orgaan, dat de beslissing in handen heeft, i.e. de Partij raad. Maar het gaat n.et aan, den voor- lichtingsarbeid met één pennesteel; voor nietszeggend te verklaren. En zeker is bet objectief in strijd met de waarheid, wanneer men zou durven beweren, dat hier meeningen niet ruimhartig zijn overwogen en ernstig in beraad geno men". Juist prof. Veraart, met zijn er varing èn uit den Partijraad èn in het Parlement, weet, dat het zwaartepunt van de behandeling niet ligt in een col lege van 200 of 100 menschen, maar dat veel, zoo niet alies afhangt van de voor bereiding in kleinere colleges die uit het grootere zijn voortgekomen. Aan die voorbereiding is in 1932-'33 méér zorg besteed, dan ooit te voren, ruimhartig, ernstig en onbevooroordeeld. Door dit vaat te stellen doet men nie mand te kort. De tijden zijn ernstieer en daarmede do plichten zwaarder, zwaarder ook dan in 1929, toen prof. Veraart zelf con amor,.- medewerkte. Zwaarder ook dan In 1925, toen wij vol stonden met een kort program van actie aan het saneerings- en steunplan, dat door het Centraal 'Bloembollencomité bij de Regeering is ingediend", werd, nadat op voorstel van den voorzitter tusschen de woorden „vergadering" en „hare goedkeu ring" de tusschenzin was ingelascht „in be ginsel en met in achtneming van de in de vergadering gemaakte opmerkingen", tot een nieuwe steming, overgegaan. De vraag werd met 195 stemmen vóór, 61 tegen en 19 blanco bevestigend beant woord. Bij de rondvraag werd door de afd. Voorhout de aandacht van het H. B. ge vraagd voor de in te voeren omzetbelas ting. De heer De Ruyter uit Noordwijk ver tolkte ten slotte de gevoelens dezer zeer druk bezochte vergadering, toen hij den heer Krelage huldigde voor zijn uitsteken de leiding. De voorzitter sloot hierna de bijeen komst. van zes punten, in een anderen crisis tijd, die tegeno/er de teeenwoordige we reld-catastrofe inmiddels gehee' in het niet is gezonken. Dit program bejubelt prof. Veraart in zijn .Opstellen over Politiek" (blz. 67) als vcigt: „De vergadering van de R. K. Staats partij op 30 en 31 Januari j.l. (s.c. 1925) is dan ook geworden van een geheel bijzondere beteekenis. Ongedeerd door de onbekwaamheden van enke.c leiders in het jongst verleden, onbeschadigd door de geschillen, die anti-democrati sche elementen hadden toegespitst, plaat ste zij zich eenstemmig achter het Pro gram van Actie". Eenstemmig dit denkbeeld was den hoogleeraar lief. Op dezelfde bladziide van zijn boek brengt hij in herinnering twee leidende gedachten, welke de vor ming van de practische Staatkunde in de R. K. Staatspartij moeter beheer- sehen: „Dat eisch van staatsnrogram slechte mag worcen, wat door de com munis opinio tot practische staatkunde is gemaakt, en dat de meerderheid Blechts die punten aan de minderheid mag op leggen. waarvan zij inziet, dat de min derheid er redelijkerwijze aan kan wor den gebonden'". Die eisrhen hadden de Haagsche af gevaardigden in de Partijraadsvergade ring van 96 November 1932 blijkbaar voor ooeen. Na de amnele behandeling, schriftelijk en mondeling, trokken zij hun voorstellen in. Het nrogram-1933 werd eenstemmig vastgesteld. Nu echter bij prof. Veraart geen ju bel slechts een gevoel van bittere mis kenning, waaraan hij niet alleen op scherpe wijze uiting geeft, maar dat hem voert tot uittreden en tot vorming van een afzonderlijke groepeering van Ka tholieken. Hoe is dit alles mogelijk op de grond slagen van Veraart-zelf Hoe kan hij zóó het verleden vergeten en zioh ver gissen in zichzelf? Wij weten maar óén oplossing en do sleutel daartoe ligt in het „Residentie- bode"-artikel van 2 Maart. Prof. Veraart heeft de overtuiging, dat zijn crisispro gram zou worden onderschreven d6or de meerderheid der Katholieken in Neder land. mits zij in de gelegenheid gesteld werden er onbevooroordeeld hun mee ning over te doen blijken bij de verkie zingen. Wij kunnen ons desnoods nog eep oogenblik voorstellen, dat prof. Ver aart voor zichzelf die meening had, toen hij het besluit nam om uit te treden. Onbegrijpelijk is het, dat hij die mee ning nog heeft, na de teleurstellingen, welke hij moest ondervinden bij zijn po gingen om een nieuwe beweging in het leven te roepen „met voldoenden diep gang en offervaardigheid" tenzij hij zou bedoelen, dat de meening der kie zers eerst dan „onbevooroordeeld" zou kunnen blijken, wanneer hij alléén de vorming dier meening in de hand zou kunnen nemen. Maar waarop des professors overtui ging ook moge berusten, duidelijk is, dat zij „stoelt op den zelfden wortel", waaruit Troelstra's vergissing in 1918 ontsproot: hij wil de stemmen bij voor baat bepalen naar eigen inzicht. Sterk hechten aan eigen inzioht en het plaatsen van vertrouwen, zijn twee dingen, die nu eenmaal moeilijk te ver eenigen zijn- Men mag dit constateeren, in het volle besef van de feilbaarheid van „eigen inzicht". Want, dat bij den „leider" Veraart gebrek aan vertrouwen een groote rol spelen moet, blijkt uit een artikel, dat een van diens tegen woordige officieele medewerkers. de heer F. B. Evers, kort voor de vergade ring van den Partijraad schreef in „De Residentiebode" van 18 November 1932. De heer Evers bespreekt daar o.m. de inleiding, die het Partijbestuur aan de praeadviezen deed vooraf gaan. De heer E. schrijft: „Hij (d.w.z. de activist; degene, die daden wil zien) wantrouwt de plecht statige vermaningen om beperking tot algemeene richtlijnen en denkt, dat zjj die zich zetelvast voelen, de handen vrij willen houden om ze straks in den schoot te laten rusten. En hij wil daarom zelf precies zeggen hoe het moet". En verder: „Maar'als ik dan met goeden wil en uiterste objectiviteit de betoogen en motiveeringen van dat Partijbestuur lees, meet ik meestal bekennen: ja, als dit algemeen beginsel nu maar in een goeden geest wordt uitgevoerd, dan is die of die detailleering overbodig en soms weinig fraai; dan kunnen we dat of dat wel aan onze fractie ter nadere en mogelijk betere uitwerking overlaten, dan kunnen we ook wel volstaan met richtlijnen. Als we maar vertrouwen heb ben". Aan het slot van zijn artikel, dat on getwijfeld alle kenmerken draagt van een eerlijke poging om een uitweg te vinden, spreekt de schrijver deze hoop uit: „En indien de Partijraad het meer beperkte voorstel-Utreoht, maar beter nog het doortastende vooretel-Den Haag (wellicht door amendeering iets minder stringent gesteld1 aanneemt dan heeft hij tevens aan prof. Veraart de voldoe ning verschaft, dat de juistheid van zijn economisch inzicht dat hoogconjunc tuur terecht ook geen belastingverlaging toestond erkend wordt, een erkenning, die hem op ander, hem nog dierbaarder gebied, bij de gedeeltelijke verwezenlij king zijner denkbeelden door anderen, maar al te veel onthouden is". En daarom mogen wij de conclusie trekken net gaat niet om het ontbreken van ruimhartige overweging en van ernstig beraaa Wij willen niet in twijfel trekken, dat prof. Veraart voor zichzelf nog meent, dat hem in dit opzicht onrecht is ge daan. Wanneer men de feiten „onbevoor- Kunt U onecht van echt onderscheiden Niet altjjd, maar toch dikwijls. Bjj „ASPI- RIN-TABLETTEN" is het al zeer eenvoudig! De echtheid van ASPIRIN" is steeds te herkennen aan bet Bayer-kruis. Let in Uw eigen belang steeds hierop. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band met 20 tabletten a 70 ct. en oranje zakjes met 2 tabletten 10 cent. oordeeld" nagaat, ie die meening objec tief onhoudbaar. Het gaat om den moed en het ver trouwen om eigen inzicht trapsgewijze te doen doorwerken en zóó invloed te oefenen, het gaat ook om vertrouwen in de leiding. In de scherpe woorden, waarvan prof. Veraart zich voorai in den a' 'erlaatsten tijd bedient, hebben wij geen aanleiding gevonden tot een beschouwing in over- eenkomstigen vorm. Wij kunnen veel verklaren en daarom begrijpen. Maar aan het werk van onze partij en aan haar eer waren wij verplicht zakelijk vast te stellen, dat wij in over weging en beraadminder dan ooit zijn te kort geschoten! Wat langs verBtan- delijken weg kon en moest worden ge daan, is overvloedig geschied. Voor de roerselen des harten is het belaas thans niet de meest geëigende sfeer. ST. VINCENTIUSVEREENIGING. HONDERDJARIG BESTAAN. Het 100-jarig oprichtingsfeeBt van de St. Vinoentiusver. zal voor het Bisdom Haarlem worden gevierd te 's-Graven- hage op Hemelvaartsdag a.s., 25 Mei. Z. H. Ex. Mgr. J, D. J. Aengenepb zal te 10 uur in de kerk aan de Parkstraat een pontificale H. Mis celebreeren. 's Middags zal er een feest vergadering zijn in het Gebouw voor K. en W., waarop de weleerw. pater H. de Greeve S.J. een feestrede zal uitspreken. Te Parijs zal de centrale viering voor de St. Vinoentiusver. zijn op Zaterdag 20 Mei. Z. Em. Kardinaal Verdier aal op dien dag pontifioeeren, terwijl verder bijeenkomsten enz. zijn georganiseerd, MEUBEL- EN BEHANGERS BEDRIJF. Nieuw collectief ccntract gesloten. De ledenvergaderingen van de drie samenwerkende gezellenorganisaties (Mo derne, Roomsoh-Katholieke en Christe lijke) in de meubelindustrie en in de be- hangerij zijn in groote meerderheid ac- ooord gegaan met het advies van de hoofdbesturen, strekkende het voorstel van den rijksbemiddelaar mr. De Vries inzake een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor den duur van een jaar te aanvaarden. De Bond van Meubelfabrikanten in Nederland en tie Roomsch-Katholieks Patroonsorganisatie „St. Reinoldus" heb ben eveneens besloten het voorstel van den Rijksbemiddelaar te aanvaarden. De Bond van Behangers- en Meubelmakers- patroons heeft besloten zijn leden vrij te laten. ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De minister van oeconomische za-ken en arbeid heeft aan hoofden of bestuur ders van banketbakkerijen in alle ge meenten des rijks vergund, dat in de weken van 8 tot en met 15 April en van 29 Mei tot en met 3 Juni in hun onder nemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 14 der Arbeidswet 1914, arbeid wordt verricht volgens on derstaande werktijdregeling: Maximum aantal werkuren per dag resp. voor mannen, vrouwen en voor jeugdige personen van 16 en 17 jaar: Maandag 10 April 8*$ uur, 8 uur; Dins dag 11 April 8% uur, 8 uur; Woensdag 12 April 8H uur, 8 uur; Donderdag 13 April 10 uur, 10 uur; Vrijdag 14 April 10 uur, 10 uur; Zaterdag 15 April 11 uur, 10 uur; Maandag 29 Mei 8^* uur, 8 uur; Dinsdag 30 Mei 8V$ uur, 8 uur; Woens dag 31 Mei 8H uur, 8 uur; Donderdag 1 Juni 10 uur, 10 uur; Vrijdag 2 Juni 10 uur, lo uur; Zaterdag 3 Juni 11 uur, 10 uur. een en ander onder voorwaarde, dat de arbeidstijd op genoemde data van Maandag tot en met Vrijdag in zijn ge heel gelegen is tusschen 7 uur des voor middags en 7 uur des namiddags en op Zaterdag tusschen 7 uur des voorraid- dags en 10 uur des namiddags. H. J. DE GROOT. Na vijftig jaar het Nijverheidsonderwijs te hebben gediend. De oud-inepecteur-generaa! van het Nij verheidsonderwijs, de heer H. J. de Groot, heeft met ingang van 1 April eervol ont slag verzocht als voorzitter van het Alge meen College van Toezicht, Bijstand en Ad vies voor het Rijkstucht- en Opvoedings wezen. I De heer De Groot, die op 1 April den 75-jarigen leeftijd bereikt, heeft van de in stelling van bovengenoemd ooilege in 1903 af. onafgebroken daarin zitting gehad, ter wijl hij sinde 1927 het voorzitterschap be kleedt: ln het bijzonder waren de belangen van hef nijverheidsonderwijs, dat gegeven wordt aan de onder het toezicht van dit college staande Rijksopvoedingsgestichten en par ticuliere 6tiohtingen aan zijn zorgen toe vertrouwd, zoodat de aftredende voorzit ter levens een 50-jarige werkzaamheid in dienst van het nijverheidsonderwije defi nitief afsluit.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 6