NEDERLAND'S VERKEERS-SIGNALEN DINSDAG 21 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 2 Gemis aan eenheid werkt stremmend en bevordert de On-veiligheid! BAROMETER. naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Maart 1033, modegedeeld door het Kon. Ned Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometérst.: 775.7 te Parijs. Laagste barometer6t.: 747.6 te Vestmanoer Verwachting tot den avond van 22 Maart: Zwakke tot matige later toenemende Westelijk© tot Zui delijke wind, toene mende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, stij ging van tempera tuur. De depressie die gisteren Noord-Wester storm veroorbzaakte is naar Finland afge trokken en gevolgd door den rug van hoo- ge drukking, die nog in beteekenis toenam zoodat te Groningen de barometer in 24 uur meer dan 30 m.m. steeg. De depressie op den Oceaan werd nog dieper, maar trekt gedeeltelijk Noordwaarts. Aangezien de hooge drukking verder Oostwaarts trekt, komt onze omgeving waarschijnlijk morgenavond onder invloed van de de pressie. die thans reeds harden wind en regen in Ierland brengt. Op IJsland waait een sneeuwstorm. In Noord-Scandinavië nam de strenge vorst af, maar in Midden Scandinavië vriest het meer dan 20 graden Celsius, en koude en sneeuw zijn tot aan de Duitsche Oostzeekust doorgedrongen. Engeland en Schotland hebben na naoht- vorst nog fraai weer, in Frankrijk is het grootendeels windstil en zonnig behalve aan de Riviera waar een Noord-Wester storm waait. In Oost-Duitschland waaien nog stormachtige Noordenwinden. Waar schijnlijk volgt spoedig weer een periode van wind en veel regen mot zachter weer. LUCHTTEMPERATUUR. Temperat"ur des middags te half drie 3.6 gr. O. LICHT OP VOOR FIETSERS «A: Van Dinsdagnamiddag 6.43 trar tot Woensdagmorgen 5.30 uur. HOOG WATER. Op Woensdag 22 Maart te Katwijk nam 12.31 uur. Rede van Rijkskanselier Hitier. Rijkskanselier Hitler zeide in zijn daar op volgende rede o.a.: „Zware zorgen drukken sedert jaren op ons volk. Na een tijd van trotschen op gang, rijken bloei en voorspoed op elk ge bied zijn, zooals zoo dikwijls in het verle den, nood en armoede bij ons teruggekeerd. De wereld kent slechts het uiterlijke schijn beeld van onze steden, doch hun jammer en ellende kent zij niet. Terwijl het Duit sche volk en het Duitsche rijk in inwendige politieke twist en tweedracht verzonken, het bedrijfsleven zijn ondergang te gemoet ging, begonnen de Duitsche menschen, die in geloof in en vertrouwen op het eigen volk. dit volk tot een nieuwe gemeenschap wilden vormen, zich te verzamelen". In het verdere verloop van zijn rede ver klaarde Hitier, dat de nationale regeering in het bewustzijn naar den wil der natie te hanr'oien van de partijen in den rijksdag verwachtte, dat zij na 15 jaar nood van het Duitsche volk zich boven de bekrompen heid van een doctrinaire part ij-op vattmg zouden kunnen verheffen om zich te onder werpen aan de ijzeren discipline, die de nood en zijn dreigende gevolgen allen op legt. De regeering wil de eenheid van den geest en den wil der Duitsche natie her stellen. In plaats van het eeuwige wanke len wil de regeering dc vastheid herkrij gen, die het volk een gevoel van onwrik bare autoriteit zal inboezemen. De regee ring wil een ware gemeenschap opbouwen uit de Duitsche stammen, de standen, de beroepen en de voormalige klassen. tTifc boeren, burgers en. arbeiders moet wee: worden één Duitsch volk, dat voor eeuwig vertrouwen en geloof zal hebben in onze cultuur, onze eer en onze vrijheid. Tegen over de wereld zullen wij echter dc inge brachte offers van den oorlog afmeten en oprechte vrienden zijn van een vrede, die eindelijk de wonden zal helen, waaronder allen lijden. Moge ons dan ook de Voorzie nigheid den moed en de volharding schen ken. die wij govoelen in deze voor eiken Duitscher geheiligde ruimte als voor de vrijheid en grootheid van ons volk strij dende menschen, aan de baar van Duitsch lands grootsten koning. Hitier bracht ten slotte dank aan den grijzen generaal-veldmaarschalk, in wieti hij thans den beschermheer zag van den nieuwen opganc van Duitschland. Hit Ier verzocht den rijksdag den steun om mede te werken aan het groote werk van don na- tionalen opbouw. Nu er in een groot aantal steden van ons land „vele en velerlei" signalen ingevoerd zijn voor de verkeersregeling, komt het ons gewenscht voor, de verschillende syste men de revue te laten pa-sseeren, aldus schrijft ons de A.N W.B.-Toeristenbond voor Nederland. Binnenkort bfeekt het reisseizoen weer aan en vele automobilis ten bezoeken dan de diverse steden vau ons land. Op zichzelf beschouwd is het feitelijk even vreemd als betreurenswaar dig, dat het mogelijk en noodzakelijk blijkt te zijn, om een overzicht van verschillende systemen voor een land als Nederland sa men te stellen. Want aangezien de afstan den ten onzent in vergelijking met die bijv. in Duitschland zeer klein zijn. klemt hier te lande de noodzakelijkheid des te meer, om eenheid in do verkeersregeling te heb- ben. Wat in Nederland tot nu toe niet mo gelijk is gebleken hebben onze oostelijke buren al jaren geleden tot stand gebracht! of men den verkeersagent ziet in Brèslau of in Bremen, in Koningsbergen of in Keu len, in Berlijn of Baden-Baden overal de zelfde bewegingen. En ook: overal waar lichtsignalen gebruikt worden: dezelfde lantaarns, dezelfde kleuren (Waarbij overi gens in het midden gelaten wordt, of het toegepaste sein-systeem wel het beste is). Terwijl wij ons dus voor heden maar zullen vleien niet de hoop, dat „eerlang gestreefd zal worden naar een „mogelijk te bereiken grootere eenheid", accepteereu we den toestand, zooals die „vooralsnog" bestaat, en gaan we nu over tot dè bespre king van de in Nederland gebruikte vér- keers-signalen. Amsterdam. Sedert eenige maanden zijn op het Leidsohe plein lichtsignalen in gebruik (fig. 2). In deze lichtbakken kunnen (boven el kander) resp. getoond worden rood, geel of groen, licht. De signalen zijn zóó opge steld, dat men steeds tweemaal het betref fende licht kan waarnemen, d.w.z. vlak voor de stoplijn en nog eens b.v. aan de over zijde van de straat (Two-way-systeein). Rood licht beteekent stoppen, groen licht doorrijden. Wanneer een bepaald signaal eenigen tijd op groen gestaan heeft, ver schijnt de gele kleur, d.w.z. dat hij, die de stoplijn gepasseerd is, door mag rijden, doch wie die lijn nog niet bereikt heeft ervoor moet shoppen. Daarna verschijnt de roode kleur, terwijl het kruisende verkeer dan groen licht voor zich ziet doorrijden. Links af zwenken moet in twee fasen geschieden (zie onder: stopbord); bij het rechtsaf gaan moet men rekening houden met de voet gangers, die dan oversteken (tussohen twee rijen z.g. wegpunaises). Voor velen in den lande is het niet dui delijk, hoe men bij het Amsterdam&che stopbord handelen moet. Wanneer dit bord zóó staat, dat het woordje „STOP" lees baar is, dan moet men vóór de stoplijn stil houden, óók, wanneer men rechtsaf wil. Dat is zonder meer begrijpelijk. Maar wie links af wil moet zijn weg nog een tweede maal onderbreken. In fig. 3 ziet men een auto P staan voor de stoplijn. Deze auto wil vaü A naar D rijden dus linksaf giaan. In fig 3 is juist- het verkeer van O naar D en dat van D naar O vrijgegeven. Auto P wacht nu, tot het bord gedraaid is en (zooals uit fig. 4 blijkt) het verkeer van A naar B en dat van B naar A vrijgegeven wordt. Dan rijdt P met den stroom van A naar B me de, doch gaat zooveel mogelijk rechts in de file en stopt bij de stoplijn, waarvoor het verkeer van C naar D moet wachten. Pas wanneer dan tenslotte de toestand van fig. 3 weer is ingetreden en het verkeer van C naar D oprijdt, mag P zijn beweging volvoeren. Op een dergelijke manier moet. men ook bij de lichtseinen op het Leidsche plein handelen; echter moet op andere punten in Amsterdam het linksafgaande verkeer zich niet feChts. maar juist ter lin kerzijde op de rechterweghelft opstellen. Arnhem kent slechts op één plaats lichtsignalen voor de verkeersregeling, n.l. op den weg ArnhemVelp bij do Velperpoort, waar samenkomen de Steenstraat, de Velperweg, de Hertogstraat, de Spoorwegstraat en de Cabharijnestraat De lantaarns zijn (even als fig. 2) voor drie kleuren ingericht, maar er wordt uitsluitend gebruik gemaakt van rood: stoppen en groen: doorrijden. (Het gele licht is voor den trambestuurder). Straat voor straat krijgt hier het doorrijd- teeken (groen licht) en dan mag men zoo wel rechtuit, als rechtsaf en linksaf gaan. Deze signalen worden gebruikt eiken werk dag van 8—0, van 122 en van 57 uur, eohter des Zaterdags niet van 57 uur en des Zondags in het geheel niet. Breda. Te dezer stede wordt een zeer bijzon der signaal gebruikt, en wel op twee kruis punten HoutmarktKarnemelkstraat f EindstraatBrugstraat Torenstraat Karrestraat. Men gebruikt hier het z.g. Heuer-signaal. Midden boven het kruis punt hangt de seinmriohting, die naar vier zijden het beeld van fig. 1 toont. Over een cirkel, welke in twee groene en twee roode sectoren verdeeld is, draait een witte wij zer. Zoolang deze over het groen draait maig men doorrijden, komt hij echter op rood, dan moet men stoppen (voor de stop lijn). Dc omtrek is geblokt, zoodat men op den duur leert schatten, hoeveel men zijn vaart moet verminderen, om juist tijdens de groene periode bij het kruispunt aan te komen. In Eindhoven wordt op het kruispunt Keizersgracht— Groote Berg Wel—Kerkstraat van 7 uur v.m. tot 9 uur n.m. êen volautomatische seinlantaarn gebruikt, welke de volgende woorden kan toonen: STOP (in rood licht), STOP (in geel licht) en VRIJ (in groen licht). Wanneer bijvoorbeeld naar de Kei zersgracht en den Grooten Berg het woord STOP in rood schijnt, is het kruisende ver keer vrijgegeven en schijnt mitsdien het woord VRIJ in groen naar Wal- en Kerk straat. Daarna verschijnt naar alle zijden STOP in geel licht en tenslotte wordt het verkeer, dat zooeven stoppen moéSt door gelaten. Telkens, wanneer de lichtseinen veranderen weerklinkt een belsignaal. El ders in Eindhoven wordt een stopbord ge bruikt. 's-Gravenhag bezit twee verschillende lichtsignalen. Bij het kruispunt Laan van Meerdervoort Waldeck Pyrmontkade Koningin Emma- kade wordt eenzelfde sein als in Eindho ven gebruikt, evenwel zonder het gele licht. Wanneer het woord STOP (in rood licht) verschijnt, moet men voor de stoplijn stil houden, het woord VRIJ (in groen licht) mag men rechtuit en rechtsaf doorrijden en tevens linksaf gaan, waarbij men echter met de te kruisen verkeersstroom rekening moet houden. Hier is de ruimte aanwezig, om midden op het kruispunt even te wach ten. Bij do kruising Laan van Meerdervoort Anna Pa ulo w na straat is het bekende Heemaf-signaal geplaatst. In ronde licht bak zijn 8 in elkaar liggende ronde licht- buizen aangebracht. Om den anderen kun nen deze rood of groen licht geven. In fig. 5 is een en ander afgebeeld. Wanneer op een bepaald oogenblik de vier roode rin gen ingeschakeld zijn, ziet men een cirkel vormig rood vlak, dat STOP beteekent. (De zwarte horizontale balk is ter wille van kleurenblinden aangebracht; aange zien deze alleen over het roo-d verschijnt, lean er ook voor hen geen verwarring mo gelijk zijn). Wanneer het Heemafsein uil van kleur veranderen gaat, dus b.v. van rood op groen moet komen, wordt eerst de buitenste roode ring uitgeschakeld, wat in fig. 5/B aangegeven is door stippelen. Reeds vanuit de verte kan men zien, dat het sein vlak „ingekrompen" wordt. Daarna dooft ring No. 2 (zie fig. 5/C), vervolgens ring No. 3 (fig. 5/D) zoodat tenslotte nog maar een zéér klein cirkelvormig vlak rood licht uitstraalt. Daarna licht het geheele vlak ineens in groen op: DOORRIJDEN (fig. 5/E). Men kan dus de kleur wisseling „zien aankomen". Wanneer het roode vlak, „in krimpt", zooals boven beschreven werd. zullen de jachtende bestuurders zich ge reed maken om onmiddellijk weg te rijden, wanneer de fase van fiig. 5/D achter don rug is. Wie zich op grootereu afstand van het sein bevindt, zal zijn vaart zoodanig kunnen verminderen dat hij niet behoeft te stoppen. Omgekeerd, bij de keurswisseling van groen op rood, zal het verkeer, dat dichtbij het signaal is, even wat sneller rij den. en nog voor de roode fase het kruis punt passeeren. Wie op grooteren afstand is kan tijdig stoppen. Het inkrimpen van het sein vlak, ook wel „afpellen" genoemd, duurt 6 seconden. Wanneer het sein voor het verkeer in een bepaalde richting van groen op rood komt, staat gedurende en kele seconden óók het kruisende verkeer nog stil („overlapping"), waardoor bereikt wordt, dat ook de laatste doorrijder het kruispunt nog Veilig kan passeeren. Links- afgaan is op dit kruispunt verboden; het sein werkt van 7 uur v.m. tot 12 uuh 's nachts. Heerlen. Hier is op het kruispunt Geleenstraat Valkenburgerweg Heerstraat-Kruisstraat een automatisch lichtsein volgens fig. 2 in gebruik. De verklaring van rood en groen ia hetzelfde als in Amsterdam, echter mag men hier tevens zonder meer linksaf gaan, wanneer de gelegenheid daarvoor gunstig is. Is zulks niet het geval, dan moet men even wachten. De Heerlensche politie doet een beroep op de weggebruikers, om de linksaf gaande bestuurders ter wille te zijn. Het gele licht verschijnt in Heerlen niet na het groene, zooals in Amsterdam en Eindhoven maar gelijktijdig. Wanneer het sein dus eenigen tijd op groen gestaan heeft, verschijnt tevens de gele kleur, en evenzoo verschijnen rood en geel gelijktij dig. Wanneer rood en geel gelijktijdig lich ten, zal de rijweg direct daarna vTij wor den; groen plus geel licht wil zeggen, dat het verkeer dat de stoplijn nog niet gepas seerd heeft, ervoor moet stilhouden. Geel licht beteekent dus: STOP. In 's-Hertogenbosch zal men binnenkort tot het plaatsen van signalen overgaan. Leeuwarden gebruikt des Vrijdags van 9 uur v.m. tot 2 uut n.m. op het kruispunt Zaailand— Nieuweweg Wirdumerdijk een tweekleurig (rond1 groen lichtsignaal. Rood beteekent STOP, bij groen licht mag men zoowel rechtuit, als rechtsaf en linksaf gaan. In Rotterdam heeft men op de kruispunten Coolsingel 1 v. Oldenbarneveldtstraat-St. Laurensstraat en v. d. Takstraat-Koninginnebrug Prins Hendrikkade lichtseinen volgens fig. 6 in gebruik. Drie bakken zijn naast elkaar op gesteld voor elke verkeersrichting. (In to taal dus 4X3 bakken). Het verkeer wordt door punaises op straat zooveel mogelijk in drieën gescheiden rechtsuit, rechtsaf sn linksaf. Waar geen ruimte is voor drie ba nen, zijn rechtuit en reohtsaf gecombineerd. 133D N3oao aooa Wanneer voor de bestuurders, wachtende in de v. Oldenbarneveldstraat de drie bak ken gekleurd lioht volgens fiig. 6 uitstralen, (de pijl is groengekleurd) beteekent zulks, dat men alléén reohtsaf mag (naar Caland- plein) en niet rechtuit (naar St. Laurens- straat) of linksaf (naar Hofplein). Het roo de vlak beteekent dus: STOP, de groene pijlen geven telkens de richting aan, welke vrijgegeven is. De klem-wisselingen worden door een belsignaal ingeluid. Bij het Hof plein in Rotterdam heeft men een soortge lijk signaal. De witte „T" bij deze signa len is alléén voor trambestuurders). Bij de Koninginnebrug heeft men voorts nog roode en groene cirkelvormige licht seinen, waarbij rood beteekent STOP en groen VRIJ. (linksafgaand verkeer bestaat daar niet, omdat alles om het Stieltjesplem moet rijden circulatie- of rota tie verkeer). Tilburg overweegt momenteel de invoering van signalen. In de overige steden wordeD voor de ver keersregeling (nog) geen machanische of optische (licht)-Signalen gebezigd. Ons over zicht is dus thans compleet en onwillekeu rig zal de lezer zeggen: „Het is welletjes! Wij eindigen dan ook met den wensoh, dat het mogelijk zal zijn, binnenkort een nieuw artikel te pubüceeren, dat tot titel hebben moge: „De eenheid op verkeersgebied in Nederland bereikt! Beschrijving van het uniforme lichtsignaal dat in Alle steden gebruikt wordt". SPORT VOETBAL LEIDSCHE VOETBALBOND. Samenstelling L.V.B.-elftal. Onderstaande spelers worden uitgenoo- digd tot het spe en van een oefenwed strijd tegen Quick Boys op Zaterdag 25 Maart a.s. deB namiddags vier uur op het L.F.C.-terrein. P. Breedeveld O. Dodtje (Lugd.) (D.S.O.) E. v. Hensbergen N. de Bruin Ch. v. Goor (F. Pacta) (SL.F.) (F. Pacta) A. Bouwmeester L. Veelenturf D. Monfils (Terlecde) (D.S.O.) (L.F.C.) G. den Hertog L. J. F. v. Leeuwen (D.S.O.) (S.L.F.) G. Duyzend (U.V S.) Reserves: D. v. d. Born (L.F.C.), A. v. d. Louw (Alphen), K. Wortman (Alphen), J. v. d. Krogt (Rouwkoop). SCHAKEN Om het Kampioenschap van Leiden en Omstreken. De laatste partij der voorwedstrijden, n.l. van de 2e groep die tusschen W. Deïntnen- dal en F. de Bruyn, is tenslotte na wisse lende kansen door De Bruyn gewonnen. Deze komt nu in den endwedstrijd uit. De stand dezei 2e greep luidt: W. H. v. d. Nat 4 p F. de Bruyn 4 p., VV. Demmendal 3 1/2 p M. Bloem 2 1/2 p., P. v. d. Hoeven 1 p en D. Brunt 0 p. Aan den eindstrijd, die hedenavond zal beginnen, nemén dus de volgende zes spe lers deel: W. H v. d. Natj F de Bruyn, G Bosscha, Ir. J. Westra, J. G. v. Eybergen en A. L. de Wolf. AGENDA LEIOEN. Donderdag, R. K. Prop. Club, „Dr. Schaepman", jaarvergadering Den Burcht, 8.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken van Maandag 20 tot en met Zondag 26 Maart a.s. waargenomen door apotheek: C. B. Duy6ter, Nieuwe Rijn 18, Tel. 523. Schaakbond voor Leiden en Omstreken. Van den competitiewedstrijd tusschen de Leidsche Schaakclub „Philidor" en de Bós- koopgche Sohkakolub „Inter Nös" moeöt één partij door arbiters beslist worden. Hun beslising luidt: gewonnen voor „Phi- lidor'1. De einduitslag is dus 6 punten tegen 4 voor „Philidor". Men deelt ons mede, dat ook de schaak club te Bodegraven zich als lid van den Schaakbond heeft aangemeld en in het a.s. seizoen met twee tientallen hoopt uit te komen. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaats-examen Indonesische lette ren P. v. d. Kulj (Rotterdam), I. J. Have- Economisch doctoraal examen indologie: de heer 0. H. Geel (Rotterdam); Doctoraal examen geneeekundê: dé hee- ren P. v. d Kuij (Rotterdam), I. Jè Have- laar (Rotterdam), W. J. Hofman (Leiden). STADSNIEUWS ST. PETRUSPATRONAAT. Oudersavond. Hedenavond wotdt in hét Gezèllenhuis, Rapenburg 52, een Oudersavond gehouden uitsluitend voor de Ouders van de léden van het Pt. Petrus-patronaat. Op dien avond zal do Vioe-Praeses, Kap. H. van der Ven, spreken over „De moeilijk heden van den rijperen Jeugdleeftijd" en een en ander vertellen over het eigen Jeugdwerk. Tevens wordt een kleine ex positie gehouden als een volledige uniform voor Jonge Wachters (de Kerngroepen), Spaarbankboekjes, Contributie-kaarten, eigen Jeügdweekblad, ertkéle producten van de Huisvlijtcltib, énz. enz. De aanvang is gesteld op precies half negen. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. In perceel Nieuwe Rijn 23 tegenover de Korenbeurs is hedenmiddag het Leidsche Feevtmagazijn geopend. Dit magazijn bevat een groote collectie feestartikelen van al lerlei aard, als guirlandes, maskers, schil den, surprises, enz., terwijl tevens voor drachten en bruiloftsliederen in ruime keu ze voorhanden zijn. Hier kaD men tevens tereoht voor het doen vervaardigen van toepasselijke liedjes, wensohen, levensloo- pen enz. voor bruiloften, jubilea e.d. Door het bijtrekken van eéii aohtér den winkel gelegen kamer heeft mèfi een ruimé gelegenheid om den grooten voorraad arti kelen in oogensohouw te nemen, waardoor de keuze zeker niet weinig vergemakkelijkt wordt. GEEN AANSLAG OP HET RECHT VAN ORGANISATIE Naar aanleiding van een op de laatste Han- ze-vergadering gemaakte opmerking omtrent de ontslagkwestie bij de firma Zwanenberg te Oss, verzoekt het hoofdbestuur van „St. Joris" ons opname van het volgende: Zaterdag j.l. werd door bet bestuur van den Ned. R.K. Bond van Arbeiders(sters) in de slagers- en aanverwante bedrijven een mede- deeling in ons blad geplaatst inzake verleend Ontslag aan de arbeidsters werkzaam bij de firma Zwanenberg te Oss. Naar de meening van het bestuur van „St. Joris" Werdén dé meisjes Ontslagen, omdat zij als lid tot genoemden bond waren toege treden. Op grond van die overweging werd dit ontslag als een uitsluiting beschouwd. In- tusschen heeft het hoofdbestuur van genoem den bond een tweetal besprekingen met de firma Zwanenberg gevoerd. Tijdens bedoelde besprekingen is gebleken, dat het ontslag niet mag worden opgevat als een aanslag op het recht van organisatie. De firma verklaarde uit drukkelijk dat het ontslag verleend is eener- zijds op grond van bedrijfsslaote en ander zijds, dat naar haar meening „St. Joris" niet de aangewezen bond is om de in haar bedrijf werkende arbeidsters te organiseeren. Het resultaat dezer besprekingen is geweest dat een deel der meisjes Maandagmiddag we derom iti dienst werd getiomen. De directie verklaarde zich bereid, zoodra zij daartoe in de gelegenheid is, de overige meisjes succes sievelijk wederom te werk te stellen, en wel fot een termijn van zes weken. Mocht de be- drijfsslapte dan nog voortduren, dan is gee- nerlei verplichting meer aanwezig. Om duidelijk te doen uitkomen dat de fir ma niet tegen het organiseeren der arbeidsters is, zal binnen eenigen tijd worden nagegaan in welke organisatie de meisies behooren ge organiseerd te zijn. Hiermede behoort de kwestie te Oss weder om tot het verleden. Academisch Historisch Museum. Naar het „Leidsch Universiteitsblad" mede- deeld is het Academisch Historisch Muséum alhier in het jaar van 8 Februari 1932 tot en met 7 Februari 1933 bezocht door 746 perso nen, waarvan: uit Nederland, Nederlandsch- Indië en Nederlandsch Wést-Indië 481, Duitschland 63, Vereenigde Staten 42. Groot- Brittannië 40, Zuid-Afrika 34, Frankrijk 23, Zwitserland 11, Polen en Zweden elk 8, Oos tenrijk 7, België 6, China 5, Finland eh Italië elk 3, Tsjechoslowakije 2, Egypte, Engelsch- Indië, Griekenland, Hongarije, Joegoslavië, Noorwegen, Roemenië, Rusland, Spanje efl Zuid-Amerika elk 1.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 2