Huurt llw Stofzuiger PONT Advertentiën t t VOOR BETER ONDERWIJS R.K. KOSTHUIS HOOI A. H. v. d. VOOREN Boelhuis VAN RIJN, MAANDAG 20 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD PAG. 3 gezinnen waren ingeschreven, zoodat het ledental thans 130 bedraagt. ?ol lof was het verstag over het werk der Eerw. Zusters üie met buitenge wonen ijver haar taak hebben vervuld. In totaal zijn in 1932 bij 135 personen door de zusters ruim 6000 bezoeken af gelegd, 51 personen zijn op het spreek uur van de zuster geholpen. VaD de in ons bezit zijnae hulpmiddelen werden 103 stuks uitgeleend, tal van personen hebben hiervan een dankbaar gebruik gemaakt. Het finantieel verslag gaf aan inkomsten 761.49 en aan uitgaven 792.41, alzoo een nadeelig saldo van 30.92. Door een commissie bestaande uit de heeren Ohr. Kluiters en P. J. Tijssen waren boeken en bescheiden in orde bevonden. De voorzitter dankte den secretaris- penningmeester en de commissie voor de werkzaamheden door hen verricht. Tot leden der controlecommissie voor 1933 werden door den voorzitter benoemd de heeren W. de Boer en Th. Hendriks. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende heeren J. P. de Bruyn en K. Fonteijn en Mej. Jos. Clarijs bij accla matie herkozen. Mededeeling werd gedaan, dat het be stuur beslooten heeft bij voldoende deel name een moedercursus te doen hou den, te geven door zuster A. M. Hos- kam, enquétrice van het Wit-Gele Kruis in Zuid-Holland; voor deelname kan men zich opgeven bij het bestuurslid Mej. Jos. Clarijs. Met een aansporing om allen propa gandist te zijn en mede te werken ajin het zegenrijke werk van het Wit-Gele Kruis sloot de voorzitter op de gebrui kelijke wijze deze vergadering. >*- ZO ETER WOU DE (H.-R.). M Heyker. Morgen zal de heer M. Heyker, thans wonende aan den Hooge Rijndijk te Zoe- terwoude, zijn zeventigsten verjaardag her denken. Hoewel wij handelen in strijd met de be scheidenheid van den jubilaris, mogen wij dezen bijzonderen verjaardag den 70sten niet onvermeld laten De heer Heyker heeft in stilte en een voud, maar met oprechte en hartelijke toe wijding veel gedaan voor de goede zaak veel, waarvan verreweg het meeste voor den buitenstaander verborgen is.... Wij memoreeren, dat hij vele jaren een zeer verdienstelijk lid is geweest van den gemeenteraad te Hazerswoude en' van het kerkbestuur (parochie H.H._ Engelbewaar ders) aldaar, voorzitter R.-K. Kies ver., be stuurslid Boerenleenbank dat hij vele ja ren is en nog is commissaris van „De Leidsche Courant". Onze hartelijke gelukwensoh aan den jubilaris, die zich nog in een frissche ge zondheid naar geest en lioham verheugen mag. - RECHTZAKEN HOOGE RAAD De automaat en de winkelsluitingswet. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad nam heden conclusie in de zaak van P. H. L. Jamin, die op een Zondag te Rotterdam na 5 uur een banketwinkel open had en banket waren had verkocht door middel van een ..automaat", die in den winkel stond, welke epen was voor den verkoop van consumptie-ijs. Wegens overtreding der winkelsluitingswet sprak de rechtbank te Rotterdam, die oor deelde, dat hier van een automaat geen sprake was, omdat het toestel toezicht vereischte, een veroordeelend vonnis uit, waartegen de heer J. cassatie aanteekende. De procureur-gene raal concludeerde heden tot verwerping van het beroep. Arrest 10 April. De leerplichtwet verplicht de ouders niet tot het doen maken van huis- of strafwerk in huis J. V., rijkswerkman te Deventer, stond te recht voor de rechtbank te Zutphen, die hem, niet vernietiging van een vonnis van het kan tongerecht te Deventer, wegens overtreding der leerplichtwet veroordeelde tot f 5 boete. Verd. zou niet gezorgd hebben, dat zijn kind geregeld een openbare lagere school bezocht, waarbij het ingeschreven stond. De vader beriep zich op overmacht, gelegen in de omstandigheid, dat hij wel het kind naar school heeft gezonden, doch dit niet is toege laten op grond dat aan dit kind opgelegd strafwerk niet werd ingediend. De vader was n.l. van meening, dat dit strafwerk op school gemaakt moest worden. De rechtbank beschouwde het opleggen van strafwerk als een geoorloofden tuchtmaat regel en overwoog, dat verdachte door het saboteeren van dezen tuchtmaatregel het aan zijn schuld te wijten heeft, dat het geregeld bezoeken der school niet plaats vond. De vader ging van dit vonnis in cassatie. De Hooge Raad heeft nu in deze zaak ar rest gewezen en uitgemaakt, dat de grief van den vader gegrond is, omdat in dit geval niet kan worden gezegd, dat hij niet heeft gezorgd, dat 't kind onderwijs genoot, evenmin als zulks het geval is, wanneer het kind van de school wordt weggestuurd of niet wordt toegelaten, wanneer het door toedoen van de ouders de les niet geleerd heeft. Wanneer zich hier ge schillen voordoen tusschen het hoofd der school en de ouders aldus zegt de Hooge Raad verder in zijn arrest liggen deze niet op het gebied der leerplichtwet. Het vonnis werd op dezen grond vernietigd met verwijzing der zaak naar het gerechtshof te Arnhem. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw lichten!" STADSNIEUWS DE BENOEMING VAN PROF. SUERM0NDT. Dr. H. Wamsteker zal worden benoemd als hoofdassistent Prof. dr. Suermondt is Zaterdag bij zijn eerste college als hoogleeraar bij een stampvolle collegezaal door de studenten met een luid en langdurig applaus ontvan gen. In verband met zijn benoeming tot hoog- léeraar kunnen wij nog mededeelen, dat dr. H. Wamsteker thans oudste assistent, zal worden benoemd tot hoofdassistent en hoofd van de kliniek. Vrijwillig Landstormcorps Motordienst Sectie Leiden. Aan de 24 uurs-oefenrit, uitgeschreven door de Vrijw. Burgerwacht te Amster dam op 24 en 25 Maart a.s. zullen voor de Sectie Leiden uitkomen de vrijwilli gers G. v. Oerle (teamleider), Jac. Jan- son, N. v. d. Meene en C. B. Duymaer van Twist. De vrijwilligers zullen ook het team- merk Harley Davidson vormen. Hertha Thiele in Leiden. Deze week zal de filmactrice Hertha Thiele, vooral bekend uit de film „Mad- chen in Uniform" een bezoek bregen aan het Trianon-theater alhier. Hertha Thiele zal Woensdagavond half twaalf alhier aankomen. Een ingezetene dezer gemeente, die als getuige voor het kantongerecht was opge roepen en niet was verschenen, werd met de „sterke arm" naar den kantonrechter gebracht. Dit ter waarschuwing van hen, die meenen dat men niet verplicht is als getuige te verschijnen. LEIDSCHE AMBACHTSSCHOOL. De viering van het vijftig jarig bestaan. Voor de tweede maal waren vele oud leerlingen, nu in een grootere zaal van hotel „Den Burcht" j.l. Zaterdag bijeen. Na het welkom en opening door den voor zitter van de feestcommissie, den heer Tas- seron, brachten secretaris en penningmees ter verslag uit, eerstgenoemde over de vo rige vergadering, de tweede over den stand der kas op het oogenblik. Voor oogen hou dende het reeds op de vorige vergadering genoemde plan, om behalve een aan te bie den huldeblijk een soberen doch waardigen feestavond te organiseeren, noemde de voorzitter de kas nog lijdende aan onder voeding. „Waar blijven de oudere oud-leer lingen, waarom zijn er hier niet meer aan wezig?" zei hij. Eén der aanwezigen meen de daarop een antwoord te kunnen geven. De meening heerscht n.l., dat de oudere oud-leerlingen minder welkom zijn.. De voorzitter was dankbaar voor deze mede deeling, ontkende het bestaan er van per tinent en bewees het tegendeel. „Wat zou het'*, zoo zei hij, ,,dan zou men om te begin nen, hem er uit moeten werken!". „Neen heeren, dat zou niet gaan met iemand die de oude school in de Ceciliastraat nog heeft bezocht". Na eenige bespreking verzocht de voor zitter uit de vergadering een ander plan, voor een waardige herdenking, met den stand der kas voor oogen. Nadat verschillende aanwezigen hun meening geuit hadden, kwam men overeen het eerste plan aan te houden. De commis sie zal trachten zoo veel mogelijk de oude ren tot deelneming te bewegen, waartoe ook de aanwezigen werden opgewekt. Spoed is echter geboden, want de herden kingsdag nadert snel. Doordat de voorzitter niet langer aanwe zig kon zijn, beëindigde de 2e voorzitter de besprekigen, met een woord van dank voor de opkomst. De penningmeester werd wat optimistischer, toen na afloop de kas weer een ruggesteuntje kreeg. VER. VAN MATHESIANEN. Zaterdag j.l. hield de Ver. van Math, haar 8e lezing van dit seizoen. Deze lezing werd gehouden door den heer van der Starre met als onderwerp „Naar het Mid- dernaohtszorLgebied". De voorzitter, de heer Sanders, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom tot allen en in 't bijzonder den heer van der Starre, die wederom, bij eerste aanvrage, gelijk zoo veel jaren, bereid was een lezing te hou den. Hierna was het woord aan den heer van der Starre. Spr. b#gon allereerst met de geografische kennis van.de aanwezigen te versterken, daarna begon hij de reis met een van de groote booten van de HamburgZuid-Ame rika lijn nJ. de „Monte Sarmiento". Het sein tot vertrek werd gegeven en onder de tonen van de scheepskapel vertrok het schip naar het land van de Middernaehta- zon voor een 3-tal weken. De heer v. d. Starre liet ons door middel van een hon derdtal plaatjes de geheele reis meemaken. Hij liet ons de verschillende aanlegplaat sen oa. Odda, Gudvanger, Olie, enz. zien, terwijl hij tevens op prettige wijze er bij vertelde. Vervolgens kregen we de ver schillende fjorden en gletschers te zien. De Songne fjord, de Hardanger fjord, de Gei- ranger fjord met de waterval „de Zeven Zusters", waarna de reie werd voortgezet naar het Noorden langs de bergketen „de Zeven Zusters" en het rotseiland „Hestman- dö, waar men de poolcirkel bereikt pl.m. 66 gr. N.B. Hier kregen we de Svartisen gletscher te zien. Geleidélijk verdwijnt de planten groei en neemt de natuur hier een arctisch karakter aan. Hierna komt men voorbij de Vogelberg en wordt de Noordkaap be reikt. Deze kaap komt stijl uit het water oprijzen en is ongeveer 300 M. hoog. Hot dool van de tocht is eigenlijk deze te bestijgen, maar wegens mist kon dit met doorgaan, waarna weer koers wordt gezet naar het Zuiden. Op de terugweg komen we ook voorbij de Lyngenfjord, een der schoonste fjor den. Ook de Lofodeneilanden worden ge passeerd en we bereiken de Nord-fjord, waar een bezoek wordt gebracht aan de uitloopers van de grootste Gletschermas- sief van Europa n.l. de „Jostedalsbrae". Hierna wordt de reis naar Hamburg weer voortgezet en bereiken we, na Ber gen aangedaan te hebben, deze stad, het geen dus tevens het eind van deze reis be- teekent. Hierna bracht de voorzitter dank uit aan den heer van der Starre voor zijn goed verzorgde lezing, die zeer in den smaak van de aanwezigen was gevallen. De voor zitter bracht, nu deze lezing het einde van dit seizoen was, dank uit aan allen die hun medewerking hadden verleend voor het welslagen hiervan. En in de eerste plaats aan de sprekers, die geheel belangloos voor onze Vereeniging optraden. Tevens werd danlc uitgebracht aan de heeren dr. Crom- melin, prof. Keesom, prof. de Haas, voor het bereidwillig afstaan der groote college zaal van het Kamerlingh-Onnes Laborato rium. Ook de heeren Clarijs en Smit werd dank gebracht voor het verzorgen van het projectie-apparaat. Tevens wees de voor zitter op het lid- en donateurschap onzer Vereeniging, hetwelk men kan opgeven aan het secretariaat Morschweg 99, alhier. De Ver. van Math, kan op een succesvol lezing-seizoen terugzien. LAATSTE BERICHTEN Dr. WILLEM MENGELBERG ZIEK. Bruna Walter naar Nederland. Dr. Willem Mengelberg, die op het oogenblik te Napels vertoeft, is aldaar ongesteld1 geworoden. Influenza nood zaakt hem het bed te houden en zijn terugreis naar Nederland uit te stellen. Tengevolge hiervan zal de heer Mengel berg de eerstvolgende ondèr zijn leiding aangekondigde concerten niet kunnen di- rigeeren. Het Bestuur va« hetj Concertgebouw heeft den heer Bruno Walter uitgenoo- digd de leiding dezer concerten te Am sterdam, VGravenhage, Rotterdam en Haarlem op zich te nemen. Bruno Walter heeft deze uitnoodiging aanvaard. Tegen het einde van deze maand hoopt dr. Willem Mengelberg weer in Nederland terug te zijn. HOTELBRAND TE ROTTERDAM. Een felle brand, die dank zij het krachtig optreden van de brandweer vrij spoedig was bedwongen, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag ge woed in hotel L'Europe, aan de Kruis straat te Rotterdam. Verschillende ka mers op de derde verdieping, alsmede een groot gedeelte van het trappenhuis en het dak werden door het vuur ver nield, terwijl andere kamers op lagere étages zooveel waterschade kregen, dat de eigenaar zijn bedrijf voor eenige maanden zal moeten stopzetten. Binnen enkele minuten stonden het ge- heele trappenhuis en de daaraan belen dende kamer in lichtelaaie, zoodat aan blussching met eigen middelen niet meer viel te denken. Terwijl voorbijgangers, die buiten reeds de vlammen hadden ge zien, onmiddellijk de brandweer waar schuwden, werden in het hotel de gasten in allerijl gewekt, terwijl voorts ook de bewoners uit de aangrenzende perceelen werden gewaarschuwd. Gelukkig waren dezen nacht slechts enkele logeergasten in het hotel aanwezig, doch die er wa ren, hadden weinig tijd om zich in vei ligheid te stellen, daar men weldra niet meer langs de brandende trappen naar beneden kon. De meesten kregen geen gelegenheid meer om zich aan te klee- den, zoodat zij een mantel of jas over hun nachtgoed sloegen en zoo uit het brandende huis vluchtten. INBREKERS AANGEHOUDEN. Zaterdagavond zijn door de politie te Breda aangehouden de 30-jarige fabrieks arbeider H. N. en de 22-jarige schilder P. v. d. K., beiden uit Leur, die zich door mid del van braak toegang hadden verschaft tot een fabrieksterrein te Breda. Eerstgenoemde bekende bij zijn verhoor schuldig te zijn aan de kerkdiefstal te R ijsbergen, twee weken geleden gepleegd. HET STOOMSCHIP „RONDO" AAN LAGER WAL. De Noordersluis te IJmuiden beschadigd. Het stoomschip „Rondo", dat de Stoom vaart Maatschappij „Nederland" naar Ita lië heeft verkocht, zou Zaterdag onder Italiaansche vlag met Italiaansche beman ning aan boord voorgoed uit de Amster- damsche haven vertrekken. In verband met het stormachtige weer bleef het schip tot Zondag te IJmuiden liggen. Hoewel het weer toen wat beter was, stond er nog een stevige bries en dit was oorzaak, dat de „Rondo" aan lager wal raakte. In de Noordersluis kwam het stoomschip in botsing met het remmings- werk aan de Noordzijde, dat dientengevol ge ernstig beschadigd word. Het schip zelf heeft oogenschijnlijk geen schade opgeloo- pen. De haven-autoriteiten te IJmuiden heb ben de „Rondo" echter direct weer naar binnen laten gaan, omdat geen borgtocht voor de aangerichte schade kon worden gesteld. Zoodat de aan lager wal geraakte „Rondo", die in Italië gesloopt zal worden, voorloopig nog te IJmuiden blijft. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Ondertrouwd: P. Buis jm. 31 j. en G. J. v. Kampen jl. 24 j. J. C. Koopman H. R. Roman jm. 31 j. en G. Werkhoven jd. H. F. Roman jm. 31 en G. Werkhoven jd. 30 j. W. v. Polanon jm. 21 j. en J. E. Seijn jd. 19 j. Geboren: Honrietta Johanna Maria d. v. H. H. Catin en H. C. M. Hogevcen. Overleden: M. van der KrogtHen- sïng vr. 73 j. E. Oudshoorn ongch. vr. 75 j. BIOSCOPEN. Casino: Volwassenen. Trianon: Luxor: Afgekeurd. r^,r, MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 20 Maart. Vee. Ter vee markt aangevoerd: £83 koeien en ossen, 327 vette kalveren, 430 schapen of lammeren, 924 varkens en overloopers. Prijzen por half kg.: koeien 12—15, 21—24 en 27.5—29 cent, ossen 1416, 1921 en 2526 cent, vette kalveren 22.5—27.5, 32.5—37.5 en 48.5 47.5 cent; overjarige lammeren 814 per stuk; varkens 14, 15 en 15.5 cent. Over zicht: De aanvoer van koeien en ossen was behoorlijk; de handel was sleepend en in de prijzen kwam geen verandering, hoewel de topprijzen vaster waren. Een beste koe ging nog tot 1 cent boven noteering. Stie ren niet engoteerd wegens te weinig aan voer, vette kalveren iets ruimer aange voerd met iets beteren handel, terwijl de prijzen vooral in de le kwal. gemakkelijk bedongen konden worden. Een best kalf ging nog tot 7.5 cent boven noteering. De aanvoer van schapen en lammeren was iets boter dan vorigen Maandag; de handel was wat vlotter en de prijzen gemakkelij ker te handhaven. Een prima hok lamme ren ging nog tot 15.De varwensaan- voer was nog beperkt, de handel ging ta melijk vlug, de prijzen waren in den aan vang hooger, hoewel do algemeene ver wachting was een minder gunstigen af loop. Zouters niet aangevoerd. AMSTERDAM, 20 Maart. Vee. 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. 555 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kwal. 5662, 2e kwal. 4254 en 3e kwal. 3040 cent per kg. slachtgewicht. 140 melk en kalfkoeien 100160 per stuk, 163 vette kalveren le kwal. 5058, 2e kwal. 4248, 3e kwal. 3440 cent per kg. levend ge wicht; 440, schapen 1218 per stuk; 719 varkens, vieeschvarkens 90110 kg. 3838 cent, zware 3436 cent en vette 3334 ct per kg. slachtgewicht; 38 paarden 6090 per stuk. Overzicht: Runderen iets mmdeT aanvoer dan de vorige week, handel en prijzen iets beter; vette kalveren tamelij- ken aanvoer, handel in het begin vlug cn aan het einde stil en de prijzen iets hoo ger; nuchtere kalveren ruimen aanvoer, handel sleepend en lage prijzen; schapen weinig aanvoer, handel vlug en prijzen iets hooger. Varkens meer aanvoer dan de vo rige week Maandag, handel stug, aan het einde stil en constante prijzen. Slaoht- paarden weinig aanvoer, handel zeer stil en gewone prijzen. Effectenkoersen Verstrekt door: INCASSO-BANK N.V., LEIDEN 20 Maart 1933 L.K. Heden. I Industrie: Alg Kunstz. Unie 29i/4 297a Berkels Patent 177a 58 Calvó Delft crt. v. A 58 Küchenm Accouet U/s Ib/8 Ned Ford 108% 10874 Philips Gem. Bezit 112V< 1141/2 Uni Lever 1007a 10072 Petroleum: Kon Olie 1431/a 1461/4 Perlak SU/s 8274 Rubber: A'dam Rubber 557/8 55 Deli Bat. Rubber 20% 26 21 Vico Serbadjadi 15V2 Scheepvaart: Oude Vaart 3 Ned. ScheepvUnio 50 50 Oude Boot 12% 12% Mijnbouw: 121/2 Boeton 12% Alg Exploratie Mi 122 121 Suiker: HV A'dam 1827a 186l/2 Vorstenlanden 407s 41 Java Cultuur 12072 N I S.ü. 77 Tabak: Deli Mij. 1237a Senembab 134 13674 Deli Bat Tabak 1527a Oostkust 15% 15 Amerik. Fondsen: Am Smelting 15% 161/a Anaconda 7U/S2 7l'/lo/7% Abb Gas Electr 2 Bethlehem Steel 141/8 14%/% Cities Service 215/lfl 21Vw Central Public. 7/ia Continental Oil B'/s 3% 57i6/8 Gen Aviation Int. Nickel 8%6 Kennecott Copper 9l%6 Milwaukee 1% ld. Pref. 2% Keesport Tin Plate 54% 541/a North American 22% 22% Nevada 51/s 51/4 Shell Union 4%0 4% United St Leather 374 3 Union Pacific 77% 78 Wabash 2 Tidewater Ass. Oil 37a 3lo/ir, United St. Steel 30% 3178/1/4 lieden ovorlood tot onzo diepe droefheid, na een noodlottig ongeval, voor zien van de H.H. Sacra menten, onze geliefde Vader, Behuwd-en Groot vader, Broeder en Be- huwdbroeder 3088 WILLEM SIRACH in den ouderdom van 80 jaar. Uit aller naam A. 0. SIRACH. Leiden, 19 Maart 1933 Prins Fredorikstraat 7a. Algemeene kennisgeving Heden overleod tot onzo diepe droefheid, nog ge heel onverwachts, voor zien van de H.H. Sacra menten der Stervenden, onze innig geliefde Broe der, Behuwdbroeder en Oom, de Heer HENDRIK G0EMANS in den ouderdom van 67 jaar. 3101 Hillegom: Wed. H. ZEE3TRATEN- Goemans en kinderen Vogelenzang: Wed. TH. GOEMANS- Tetteroo en kinderen Noordwijkerhout: M. HEEMSKERK, Huishoudster. Noordwijkerhout, 18 Maart 1933. Kerkstraat. De plechtige H. Uitvaart dienst zal plaats hobben a.s. Woensdagmorgen 9u. in de Parochie St. Victor, daarna begrafenis op het R.K. Kerkhof aldaar. Eenige en algemeene kennisgeving. Voor de zeer vele geluk- wenschen op 14 Maart out- vangon betuig ik allen mijn hartclijken dank. 3092 Deken HOMULLH a 60 ct. per weelc IN 2 JAAR UW EIGENDOM Vraagt inlichtingen bij: J. SELS, K. Galgowater 1, Tel. 2502 P. LEPELAAR, Vliet 44, Tel. 2419 H. DE NIE, N. Rijn 57, Tel. 1155 N.V. I.E.M.C.O., Mare 104, 2950 Tel. 2900—2901 Steno, Typen, Boekh., Talen en Hand. Corr. Alle pract. dipl. Gerout. leeraren. INSTITUUT ^■i BREESTR, 58a W0 gevraagd, omtrek Utrechtsch Jaagpad. 1874 Te koop ongeveer 20 a 25 dui zend K.G. Iste kwal. Koehooi. Wed, G. VAN VLIET, Steekter- weg 55, Alphen aan den Rijn. 3085 Hooge Rijndijk 106a Telefoon 1835 SPECIAAL INGERICHT TOT HET MAKEN VAN DOODKISTEN en andere benoodigdheden 2900 Aangekondigd Rijpwetering op 21 Maart a.s., is wegens faillisse ment VOORLOOPIG UITGESTELD. 3080 I. D. SMITS, Deurwaarder

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 3