Saneeringsplan Bloembollenbedrijf MAANDAG 20 MAART 1933 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD PAG. 11 „SAMEN TEN ONDER GAAN - OF SAMEN ER BOVEN OP" De Alg. Vereen, v. Bloembollencutuur hield hedenmiddag de 171e algemeene ver gadering in het Krelage-huis te Haarlem. De voorzitter, de heer E. H. Krclage, opent de vergadering en zegt het vol gende: Sedert onze vorige algemeene vergade ring heeft onze vereeniging bet verlies ge troffen van bet overlijden van G. Vlasveld Sr., die in het vereenigingslcven van ons vak een voorname plaats heeft ingenomen. Lid van ons hoofdbestuur van 18971904 en opnieuw van 19101914, onder-voorzit ter in 1904 qn van 19111914, heeft Vlas veld jarenlang zijn beste krachten aan het welzijn van het algemeen vakbelang en aan de ontwikkeling onzer vereeniging gewijd. Gedurende 16 jaren voorzitter der afdee- ling Sassenheim, werd hij in 1927 tot haar eere-voorzitter benoemd j een welverdien de erkenning zijner vele verdiensten. Bo vendien was hij in 't laatst der vorige eeuw secretaris van de Bloemistenvereeni- ging als "welker voorzitter hij mijn vader na diens aftreden opvolgde. In den Bond van Bloembollenhandelaren waa Vlasveld van 19001904 voorzitter van de Duitsche Groep, in 19051906 algemeen voorzitter en daarna nog zes jaar voorzitter van de Scandinavische groep. Een prachtige staat van dienst, tot de aanvaarding waarvan zijn hoog© plichts betrachting hem riep. Het was geen won der dat zijn vakgenooten zoo menigmaal een beroep op hem deden voor verantwoor delijke eere-ambten, want Vlasveld paarde aan volkomen betrouwbaarheid, onkreuk baarheid en onpartijdigheid, voorkomende omgangsvormen, en was daardoor telkens opnieuw de aangewezen candidaat voor een te vervullen plaats. Zelden werd, zooals wij zagen, tevergeefs een beroep gedaan op zijn medewerking. Het bloembollenvak is Vlasveld grootcn dank schuldig voor zijn toewijding aan het algemeen belang. Hij ruste in vrede. De laatste jaren hebben achtereenvol gens een beeld vertoond van malaise, de pressie, crisis. De crisis is overgegaan in een toestand van voortdurende, inzinking Zoo is het gegaan in alle werclddeelen, en er is vooralsnog niet het "geringste teeken van eenige verandering ten goede waar neembaar. Integendeel, het moratorium in dc Vcr- eenigde Staten is de moeilijkheden komen vergrooten voor onze exporteurs, die hun belangrijke uitstaande vorderingen niet kunnen innen op het daarvoor bestemde tijdstip. De hoogst onzekere politieke toestand in Europa, met de vele kansen op conflicten, is ook niet bevorderlijk aan de koop kracht van het buitenland. Toch blijkt voorloopig nog niet van terughoudendheid van de bui.tenlandsche koopers uit deze overweging, maar wel wegens dc helaas nog steeds voortdurende onzekeheid ten aanzien van bet saneerinasplan en de daar aan verbonden prijsregeling. Het oudste Britsche tuinbouwhandels- blad. The Horticultural Advertiser, prijst in zijn nummer van 15 Maart ons sanee ringsplan uitbundig en onvoorwaardelijk. Het blad acht het in het belang van En- gelschen en Nederlanders beiden, en oor deelt, dat, wat ook de deugden of gebre ken er van mogen zijn, het saneeringsnlan lof verdient wegens den breeden blik. waarmede het ontworpen is en als een krachtige poging om het vak loonend te maken en aan een behoorlijk toezicht te onderwerpen. Vele Britsche handelaren zullen, volgens het blad, geneigd zijn het als een zegen te beschouwen wanneer het slaagt de Engelsche auctieprijzen meer tot de Engelsche particuliere prijzen te doen naderen. Maar, voegt het blad er met nadruk aan toe, wij zijn zeer beslist van meening, dat de Britsche handel met den aankoop van bloembollen moet wachten totdat vast staat, dat dit saneeringsplan wet gewor den is. Ondanks dezen ongustigen wereldtoe stand, bleek het in 1932 mogelijk een hoe veelheid bloembollen aan het buitenland te leveren, grooter dan in eenige jaar tevoren Maar de bollenexporteurs hebben geen kans gezien daarvoor een eenigszins too nenden prijs te bedingen. Het is de vaete ovetuiging van velen, die lange ervaring hebben op bet gebied van onzen exporthandcl, dat dit zeer goed mo gelijk zou zijn geweest, als niet het gebrek aan saamhoorigheid en samenwerking, dat onzo vakgenooten ontsiert, een verbetering van het prijsniveau had belet. De ontwerpers van het saneeringsplan hebben als basi van hun voorstel verbete ring van het buitenlandsrhe prijsniveau Benomen, waardoor voor den binnenland- schen onderlingen handel geen prijs zou kunnen worden gewaarborgd, die niet be neden den productieprijs behoeft to dalen. Uwe vergadering zal strakts gelegenheid hebben zich over deze dankbeelden uit te sprekon en ik zal er daarom op dit oogen- blik niet verder op ingaan. Maar wel zou ik nu. bij den aanvang van onze werkzaamheden, een beroep wil len doen op aller samenwerking en onbe vangenheid om daardoor de best verkrijg bare resultaten te bereiken. Op zee*- enkele uitzonderingen na, is op dit oogenblik de overtuiging, dat er moet worden ingegrencn, onder onze vakgenoo ten algemeen. Het is verklaarbaar dat de meeningen uiteenloopen «over de wijze, waarop de ons dreigende gevaren moeten worden afgewend. Laat men toch bedenken, dat niet ieders nersoonlijke wenschen in dezen kunen wor den vervuld. Laat men trachten het plan in zijn geheel te overzien en zich niet blind te staren op onderdeden, dio men mis schien liever wat anders geregeld zag. Men vreest vooral ontduiking öp groote schaal. Er wordt helaas in het bloembol lenbedrijf door sommigen een sport ge maakt van het zich onttrekken aan maat- recelen, waaraan zii zich. evenals hun vak genooten, in het algemeen belang hebben te onderwerpen. Ook bij de toepassing van "et saneeringsnlan zullen er wel enkelen door dc mazen slippen, wanneer de kans dat zij nooit meer een uitvoercentificaat zullen kunnen krijgen, hen niet op het rechte pad houdt. Maar ik weiger te gelooien, dat dit ver schijnsel algemeen zou zijn, te meer, daar de aandrang tot ontduiken geen voedsel zal kunnen vinden, indien men overtuigd is, dat de uitvoering van de regeling van in koop en uitvoer er met de groot-sta zorg voor te wa-ken, dat de voorlooig door hen vastgestelde prijzen den toets van een scherpe critiek kunnen doorstaan. Zij heb ben reeds b'ijk gegeven van hun neiging tot overleg en men mag verwachten, dat de uiteindeliike, door of namens den Minister vast te stellen prijzen door allen als aan nemelijk zullen worden erkend. Op de tentoonstelling te Sassenheim heeft de. Minister van Economische Zaken en Ar beid een duideliike vermaning doen hoo- ren over het gebrek aan saamboorigheids- gevoel, in 't bijzonder bij onze handelaren op het buitenland. Ziine Excellentie stelde eventueele Regeeringshulo min of meer af hankelijk van een herstel der eenstemmig heid. Een woord, dat ernstige behartiging waard is. Het algemeen belang is tevens ieders persoonlijk belang. De moeilijkhe den zijn voor eon ieder zóó groot, dat er geen sprake meer van is, dat de één voor deel zou kunnen trekken uit den ondergang van den ander. Er is geen andere keuze dan samen ondergaan of samen de moei lijkheden te boven komen. Mogen de beraadslagingen van heden er toe leiden, besloot 8prn dat. dank zij uw aller medewerking een oplossing gevonden worde, die bet bloembollenbedrijf in zijn geheel en al zijn beoefenaars persoonlijk ten goede komt. Na de oproeping der afdeelingen wer den de notulen goedgekeurd. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Evenzoo de rekening en verantwoording over het jaar 1932, sluitende in ontvang sten en uitgaven op een bedrag van f 70.S75.96 met een batig saldo van S90.4S 12. BUITENLAND VOLKENBOND PERU EN HET JAPANSCHE VOORBEELD. Peruaansche gedelegeerde loopt kwaad weg. Het voorbeeld van Japan volgend ver liet ook de gedelegeerde van Peru Za terdagmorgen de vergaderzaal toen de volkenbondsraad eenstemmig en ook de gedelegeerde van Columbia het rapport met de aanbevelingen op grond van ar tikel 15, paragraaf 4, inzake de oplos-- sing van het conflict tusschen Peru en Columbia aannam. Men neemt echter aan. dat Peru den volkenbond niet zal verlaten. AUTOMOBILIST! „Autorijder, ken uw plichten, Doof op den weg bijtijds uw lichten!" DUITSCHLAND DE RIJKSDAG MORGEN BIJEEN. HET WORDT EEN NATIONALE FEESTDAG. De scholen krijgen vrij. De regeering wil de opening van den nieuwen rijksdag op morgen tot een na- tionaleri feestdag maken. De rijksweer wordt op dezen dag van dienst vrijge steld. Er zullen velddienstoefeningen worden gehouden, waarbij de comman danten toespraken houden. Voor de ma rine zijn ovcreenkomstitge voorschriften uitgevaardigd. De scholen krijgen vrij. Waar zich in de scholen radio-appn ra ten bevinden, zullen de leerlingen bij eenkomen, om naar de toespraken te luisteren, welke rijkspresident von Hin denburg en rijksKanselier Hitier in de garnizoenskerk te Potsdam zullen uit spreken. Alle openbare gebouwen wor den bevlagd. Geen sociaal-democraten in den Rijksraad? De „Deutsche Zeitung" stelt vast dat de Rijksraad slechts zal bestaan uit Na- tionaal-socialisten en Duitsch-nationalcn, daar in allo landen nafionaal-socialisti- ache, resp. nationaaJ-socialistisoh-Duitsch- nationale regeering bestaan en in de provinciale commissie na uitschakeling der communisten eveneens een duidelijke regeeringsmeerderheid voorhanden is. Do regeeringspartijen verkeerden na de sa menstelling der provinciale anddagen in de mogelijkheid ook den Pruisisehen staatsraad uitsluitend met haar aanhan gers te bezetten. Wellicht zuilen in het westen en in Opper-Silezië eenige cen trumafgevaardigden in den Staatsraad worden gekozen. De uitschakeling van sociaal-democraten in Rijksraad en Staatsraad staat reeds vast. Zelfontbinding van het IJzeren Front a.s. Dc „Montagmorgen" meldt, dat het IJzeren Front, bestaande uit den ..Rijks banier" de vakbeweging, do S.P.D. en do arbeiderssportorganisaties in den loop van deze week tot zelfontibinding zal overgaan. Op vele plaatsen in het rijk is het IJzeren Front reeds op last van dc autoriteiten ontbonden. Communistische Partij in Mecklenburg verboden. De regeering van Mccklenburg-Streh- litz heeft het IJzeren Front, den Reich»- banner en de Communistische Partij met haar neven-organisaties ontbonden en het dragen van insignes dezer par- tiien verboden. De vermogens der orga nisaties zijn in beslag ""nomen. Verder is bevolen dat uit alle scholen en ge rechtsgebouwen de portretten van Ebcrt moeten worden verwijderd. Maatregelen tegen onderwijzers* Naar uit Weimar wordt gemeld, heeft het Thuringsche departement van On derwijs een verordening gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat dc regecring onderwijskrachten, die lid zijn van marxistische organisaties of die er maxis- fische opvattingen op na houden, niet geschikt acht voor het geven van gods dienstonderricht en van onderwijs in de Duitsche taal en geschiedenis in de hoo- gere klassen der lagere en op de mid delbare en hoogere scholen. Met ingang van het schooljaar 1933'3I (dat met Pa sehen begint) mogen zij daarom van de 6de klas af geen lessen maar in de ge noemde vakken geven. Voorts hebben de Brnnswijksche auto riteiten een dominé met verlof gezonden, daar hij in een preek zieh tegen de rijks- regeering had niteesproken. Ook in den riiksoraroepdienst zijn op nieuw diverse wijzigingen gebracht. 0.a. is do eerste omroeper van den zender Berlitn. Alfred Rraun, op eigen verzoek ontslagen, terwiil de intendant van den Deutschland-zendei. professor dr. Schu- botz. met verlof is gezonden. Hetzelfde is het geval met den directeur van den Noord-Duitschen omroep. NIEUWE NOODVERORDENINGEN VAN HINDENBURG. Verdubbeling warenhuisbelasting. Rijkspresident von Hindenburg heeft Zaterdag een nieuwe noodverordening uit gevaardigd met betrekking tot financieele kwesties, de volkshuishouding en het rechtswezen. Dc noodverordenig bepaalt o.m., dat de reeds bestaande bepaling volgens welke van iedere drie ambtenaarsposten, die vrij komen, er één moet vervallen, tot 31 Maart 1936 zal gelden. Vervolgens zullen de kortingen op do ambtenaarstractcmnten, die oorspronkelijk slee! ts tot 31 Maart 1934 van kracht waren verklaard, tot 31 Maart 1936 gelden. Verder worden de regeerineen van lan den, waar een belasting op de warenhui zen wordt geheven, gemachtigd, deze be lasting te verdubbelen. Op het gebied van het muntwezen zullen diverse wijzigingen in den vorm en het gehalte der muntstukken worden gebracht. Zoo zullen de stukken van één mark voor taan uit nikkel worden geslagen. Op het gebied van het rechtswezen zijn verschillende technische bepalingen uitge vaardigd. Ten slotte is bepaald, dat de rijksregee- ring met terzijdestelling van haar princi- pieele bezwaren tegen elke subsidiepolitiek voor de laatste maal een bedrag van 30 millioen mark aan de bedrijfs-credietcoö- peraties ter beschikking zal stellen. RUZIE TUSSCHEN HITLER EN VON NEURATH? De minister van Buitenlandsche Zaken zou ontslag hebben gevraagd. De „Berliner Börsenkurier" bevat het opzienbarende nog niet officieel bevestig de bericht, dat de Duitsche rijksminister van Buitenlandsche Zaken ontslag heeft gevraagd. Von Neurath zou in zijn functie door von Papen worden opgevolgd. De aanleiding to het ontslag van von Neurath moet een geweldige twist zijn tus schen hem en Hitier. Hitier en Göring hadden reeds 'beslist de aangehouden communisten, verdacht van medeplichtigheid aan de brandstich ting in den Rijksdag, zonder rechtspraak te laten fusilleeren. Von Neurath, die overtuigd was, dat dit zou leiden to een onmiddellijke breuk niet de Sovjets, wat de nationalistische con servatieven willen voorkomen, ging Hit- Ier opzoeken, om hem te beduiden, dat hij. er zich uitdrukkelijk tegen verzette. Een hevige twist ontstond en von Neu rath verliet het kabinet van Hitler, zonder het pleit te hebben gewonnen. Na zijn vertrek dacht Hitler echter na, en kwam tot het inzicht dat von Neurath gelijk had. Aldus werd het bloedbad voor komen. Maar het conflict tusschen von Neurath en Hitier bleef bestaan en nam sedert dien steeds scherpere vormen aan. DR. SCHACHT EN DE VALUTA. De nieuwbenoemde president der Duit sche Rijksbank, dr. Schacht, heeft Zater- dagvond voor de radio een rede gehouden, waarin hij o.ra. het volgende opmerkte: Toen ik drie jaar geleden de Rijksbank verliet, beschikte zij over omstreeks 3300 millioen mark aan eigen goud en devie zen. Heden ten dage beloopt het eigen be zit der Rijksbank aan goud en deviezen slechts het negende deel daarvan. De in eenstorting van de Oesterreichische Kro- dit-Anstalt midden Mei 1931 was de opzet telijk veroorzaakte consequentie van een tegen Duitschland gerichte politiek. Op deze debacle volgde in Duitschland do opzeg ging van vrijwel alle credieten op korten termijn door de buitenlandsche schuld- eischers. Sindsdien heeft dc Duitsche volkshuis houding een som van omstreeks 10 milliard mark terugbetaald. Dat beteekent 'n ader lating van zoodanige afmetingen, dat zij voor een verarmd volk, zooals het Duit sche er na den oorlog een i», vernietigende gevolgen moest hebben. Bij onze toekomstige valutapolitiek zul len wij onveranderlijk trouw blijven aan onze taak, do stabiliteit van dc mark te handhaven. Maar tevens zal zij er nadruk kelijk naar streven, dezo stabiliteit weer op organische wijze in een krachtige volks huishouding in te schakelen. Dr. Luthcr Duitsch gezant te Washington. De Duitsch o regeering heeft dr. Luther, den eenige dagen geleden afgetreden Rijks bankpresident, tot Duitsch gezant te Wash ington benoemd. Naar uit Washington wordt bericht, heeft de Amerikaansche regeering haar toestemming voor deze benoeming gege ven. Dc benoeming heeft in Washington een uitstekenden indruk gemaakt. OOSTENRIJK DE PUTSCH-POGING TE WEENEN Door Brandt's ingrijpen verijdeld. Tijdens de debatten in den üostenrijk- schen Bondsraad zijn er vcrschillendo fei ten aan het licht gekomen, welke er op wij zen, dat cr Woensdag inderdaad gevaar heeft bestaan voor oen fascistische putsch. Het zou sleohts aan het krachtig ingrijpen van dr. Brandl, den inmiddels afgetreden hoofdcommissaris van politie, te danken zijn, dat deze staatsgreep kon worden ver ijdeld. In een oproep aan de leden van de Heimwe.hr te Wecnen, Boven- en Nodcr- Oostenrijk cn het Burgenland, moet staats secretaris Fey, de Hcimwehr-minister voor dc Openbare Veiligheid, tien schilling per dag hebben beloofd aan iedcren Heimwehr- man. die zich beschikbaar stelde 0111 op te treden als hulppolitie. Ettelijke duizenden hebben aan dezen oproep gehoor gegeven. Zij werden te Wecnen door den Heimwehr- minister van Handel Jakoncig saamgetrok ken in het voormalig ministerie van Han del. Inmiddels begaf zich majoor Fey naar bondskanselier Dolfus® om dezen mede to doelen, dat hen 11.000 Heimwchr-ledon in zijn hand had, die bereid waren dienst to doen als hulppolitie. Of er inderdaad zoo veel zijn geweest moet onderwijl ernstig worden betwijfeld. Zonder medeweten van Dolfuss bad ma;©ar Fey aan de gendarme rie opdracht gegeven- de Heimwehi lieden van wapens te voorzien. Brandl, do afgetro. den hoofdcommissaris der Woensche poli tie. vernam dit eerst laat in den avond, doch besloot onverwijld in te grijpen. Hij zond drie officieren naar het voormalige ministerie met de waarschuwing, dat bet optreden van dc Heimwehr onder geen bo iling kon worden geduld. Majoor Fey werd bij den bondskanselier ontboden en moe-t beloven, dat hij zijn mannen weer zou ont wapenen en zijn gezag zou gebruiken om hen weer naar huis te doen tcrugkccrcn. De Heimwehr weigerde evenwel pertinent, klaarblijkelijk in de verwachting, dat pr nos een belangrijke rol voor haar was weg- gelegd. Tien werd door Brandl een afdeo- ling politie naar het gebouw gezonden met dc opdracht te schieten, indien geen gevolg werd gegeven aan het bevel zich te ver spreiden. Dit kalmeerde de Heimwehrlie- den in zooverre, dat zij besloten rustig uit een te gaan. Klaarblijkelijk kostte deze interventie aan Brandl zijn positie, hoewel van andere zijde ook de ontstemming van hef kabinot over het feit, dat de politie niet in staat was do bijeenkomst van het parlement te verhinderen, als vermoedelijke oorzaak van zijn ontslag wordt genoemd. Semi-officieele berichten melden, dat zijn aftreden niet met den beweerden „Heimwehropstand" te maken heeft, doch van regceringszijde wor den bovenstaande onthullingen niet tcgon- gseproken. ENGELAND ENGELSCH ULTIMATUM AAN RUSLAND? De Britsche regeering overweegt om nog deze week een scherp ultimatum te zenden aan do Russische regeering in verband met de gevangenhouding van Engelsche em ployés der Metropolitan Vickers maat schappij, die van sabotage der Russische industrie worden beschuldigd. De onderhandelingen over de vernieu wing van het Enge lach-Russische handels verdrag zijn plotseling afgebroken en zullen niet hervat worden, voordat Rutland aan Engeland volkomen voldoening zal hebben gegeven in de kwestie van dezo employés. Verder verluidt het, dat de Engelsche ambassadeur te Moskou voornemens is zich te wenden tot het corps diplomatique al daar, om aldus een soort eenheidsfront vaa Europecsche naties tegen het optreden van de Russische regeering te verkrijgen. Reeds wordt door de EngeUohe regee ring ernstig rekening gehouden met een totale breuk in de handels- en diplomatie ke betrekking tusschen Sovjet-Rusland en Engeland. BUITENL. BERICHTEN WEDEROM AARDSCHOKKEN OP CHALKIDIKE. Bewoners kampseren in de open lucht. Op het schiereiland Chalkidike (Grie kenland) zijn opnieuw ardschokken waar genomen. Vooral to Ierissos werd een krachtige schok gevoeld. Do bowoners hebben him huizen vorlaten en kauipeo- ren in de open lucht. SPOORWEGAANSLAG IN MANDSJ0ERI JE. 38 dooden en 71 gewonden. Bij een Zatordagavr nd gepleogden spoorwegaanslag, 60 mijl ten Noorden van Soepingkai, zijn 3S personen gedood en 71 gewond. Alle slachtoffers zijn Ja panner» cn inwoners van Mandsjoekwo. De bandieten hadden ae spoorlijn tus schen Soepingkai en Pauman opgebro ken, met het gevolg, dat de avondtrein op genoemde plek derailleerde, waarop do bandieten den trein onder vuur na men. Japanschc soldaten hebben do ban dieten ten slotte op do vlucht gedreven cn de verbinding hersteld. ROOFOVERVAL OP EEN POSTKANTOOR. Beambte doodgeschoten. Zaterdagavond verscheen kort voor sluitingstijd in het hoofdpostkantoor to Memel een jongemah, die eenige post zegels kocht. Toen de vrouwelijke be ambte, die hem bediende, direct daarna het loket sloot sioeg <ie jongeman plot seling het glas hl uk. De beambte wist de cassette met ont vangen gelden te grijpen, maar do man haalde een revolver te voorschijn en trof de beambte doodelijk in het hart. De buit van den onverlaat bestand uit 170 Mark. KOSTBARE VERZAMELING VAN KREUGFR ONTDEKT. In pakhui» te New York. In he£ pakhuis van een warenhirs to New York heeft men voor een waardo van honderdduizenden dollars aan schilderijen, zilverwaren en zeldzame boeken gevonden, die door den lucifere koning Iva» Kreuger waren verzameld. Een der schilderijen moet een doek van Rubens zijn; de waarde er van wórdt op 17.000 dollar geraamd. Men zoekt thr.ns nog naar een col lectie etsen van Kreuger, die inen tot dusver niet heeft kunnen opsporen. CAMPAGNE TEGEN WITBROOD IN ITALIË. Met goedkeuring van Mussolini is do Italiaansche pers een campagne begon nen voor het gebruik van „ongebuild" brood. De „Corriero dclla Bera" waar schuwt. in een artikel tegen het eten van gewoon brood. Gezondhoidsspecialis- ten hebben volgens dit blad, aangetoond dat wittebrood pijn veroorzaakt, in do maag, slapeloosheid tengevolge hrefL en ongunstig werkt op het hart. De afwezigheid van vitaminen in wit tebrood veroorzaakt bij sommige perso nen symptomen van scheurbuik. Het ge brek van phosphaat. in witbrood drijft de- menschon naar liet gevaarlijke ge bruik van den alcohol. DE KOEPEL VAN ST. PIETER. Op aandringen van den Paus zal do groote koperen bal op den koepel van do 8t. Pieterskerk, die groot genoeg is om 10 menschcn te bevatten, omgeven worden met een rnain van houtvezel om den bal koel tc houden. Des zomers wordt, de bal n.l. zoo heet, dat bezoekers, die naar boven gaan - om het schitterende uitzicht over Homo te beschouwen, het niet kunnen uithou den van de warmte. Tentoonstelling te Chicago wordt door een ster geopend. Terwijl de vorige Amerikaansche ten toonstellingen gewoonlijk geopend wer den, doordat dc president op een knop drukte, waardoor alle machinerieën in werking werden gesteld, zal dit jaar bij de opening van de groote wereldten- toonstetlling te Chicago df» energie uit de hemelruimte worden gehaald. Op den hoogsten toren van de ten toonstelling, waarin een groot klokken spel is aangebracht, staat een verrekij ker, die op de ster Arcturus is gericht. Deze ster staat zoo ver van ons ver wij d or d, dat zijn licht 10 jaar noodig heeft om do aarde te bereiken: een lichtstraal, die in JS93 van Arcturus uit ging, zal in Juni 1933 in dien verrekij ker vallen en daar een photo-electriseh» cel bestralen. Deze energie wordt dus danig versterkt, dat dientengevolge ma chines, sirenen enz. in werking worden gesteld. Een laffe daad. Uit Granada wordt gemeld, dat twee onbekenden op Straat een jongetje van zes jaar vroegen een voorwerp, dat veel op een steen geleek, neer te leggen aan den ingang van de kazerne. Daarna lie pen zij snel weg. Het kind deed, wat hein gevraagd werd, doch toen het bij de kazerne kwam, ontplofte de „steen", welke het in zijn hand had, waardoor het ernstig werd gewond. In Engelsche kringen houdt men vol, dat er van sabotage geen sprake is, maar dat de tegenslag met de turbines aan d<- Dnicp- kostroida-m (hierover i» het conflict ont staan) geheel te wijten is aan het ondeug delijke fabrikaat der Ru%rirhe machine.

Leidsche Courant | 1933 | | pagina 11